kaddressbook - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Address Book
ro: Carte de adrese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
ro: Organizație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
ro: Data nașterii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
ro: Notă:

en: Blog Feed
ro: Blog &RSS:

en: KAddressBook
ro: Cartea de adrese

en: The KDE Address Book Application
ro: Cartea de adrese KDE

en: Current maintainer
ro: Responsabil actual

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
ro: Nou

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Quick search
ro: Căutare rapidă

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select all contacts in the current address book view.
ro: Selectează toate persoanele de contact din vizualizarea curentă.

en: Show QR Codes
ro: Afişare Coduri QR

en: Show QR Codes in the contact.
ro: Afişare Coduri QR în contact.

en: Show a simple mode of the address book view.
ro: Arată un mod simplu de vedere a agendei.

en: Full Name
ro: Numele întreg

en: Family Name
ro: Nume

en: Given Name
ro: Prenume

en: Home Address
ro: Adresa de acasă

en: Business Address
ro: Adresa afacerii

en: Phone Numbers
ro: Numere de telefon

en: Preferred EMail
ro: Email preferat

en: All EMails
ro: Toate email-urile

en: Setting up document
ro: Configurarea documentului

en: Printing
ro: Tipărire

[ctx: Finished printing]
en: Done
ro: Gata

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
ro: Aspect

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
ro: Câmpuri

en: Organization:
ro: Organizație

en: Email address:
ro: Adresa Email:

en: Email addresses:
ro: Adrese Email:

en: Telephone:
ro: Telefon:

en: Telephones:
ro: Telefoane:

en: Web page:
ro: &Pagina de web:

en: Domestic Address
ro: Adresa de acasă

en: International Address
ro: Adresă internationala

en: Postal Address
ro: Adresa poștală

en: Parcel Address
ro: Adresa strazii

en: Work Address
ro: Adresa de la munca

en: Preferred Address
ro: Adresă preferata

en: Notes:
ro: Notă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
ro: Stil de imprimare detaliata - Aspect

en: Setting up colors
ro: Configurări &de culoare

en: Detailed Style
ro: Stil Detaliat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
ro: Aspect pagină

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
ro: Contact Antet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
ro: Culoarea de fundal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
ro: Culoare text:

en: Mike's Printing Style
ro: Stilul de imprimare al lui Mark

en: Which contacts do you want to print?
ro: Ce contacte doriti sa imprimați?

en: Choose Contacts to Print
ro: Selectați contactele pentru imprimare

en: Choose Printing Style
ro: Alege-ți stilul de imprimare

en: Print Progress
ro: Progresul imprimari

en: Progress
ro: Progres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
ro: Informatii despre imprimarii de contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
ro: Numar de telefon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
ro: Adresa de email

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
ro: Adresă poștală

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
ro: Stilul de indosariere cu inele - Aspect

en: Setting up fields
ro: &Configurări de câmp

en: Printout for Ring Binders
ro: Printat cu inele de indosariere
