kaddressbook - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (159 entries)

en: Address Book
sr@ijekavianlatin: Adresar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
sr@ijekavianlatin: Organizacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
sr@ijekavianlatin: Rođendan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
sr@ijekavianlatin: Beleške

en: KAddressBook
sr@ijekavianlatin: K‑adresar

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
sr@ijekavianlatin: Novi kontakt...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
sr@ijekavianlatin: Pojaviće se dijalog u kome možete da napravite novi kontakt.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
sr@ijekavianlatin: Nova grupa kontakata...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
sr@ijekavianlatin: Pojaviće se dijalog u kome možete da napravite novu grupu kontakata.

en: The KDE Address Book Application
sr@ijekavianlatin: Program KDE‑ovog adresara

en: Laurent Montel
sr@ijekavianlatin: Loren Montel

en: Current maintainer
sr@ijekavianlatin: Trenutni održavalac

en: Tobias Koenig
sr@ijekavianlatin: Tobijas Kenig

en: Previous maintainer
sr@ijekavianlatin: Prethodni održavalac

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
sr@ijekavianlatin: Resetuj filter kategorija

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
sr@ijekavianlatin: Očisti filter kategorija

en: (Untagged)
sr@ijekavianlatin: (neoznačeno)

en: (Groups)
sr@ijekavianlatin: (grupe)

en: (All)
sr@ijekavianlatin: (sve)

en: (None)
sr@ijekavianlatin: (ništa)

en: <qt>Category filter: %1
sr@ijekavianlatin: <qt>Filter kategorija: %1</qt>

en: Configure Plugins
sr@ijekavianlatin: Podešavanje priključaka

en: Tools Plugins
sr@ijekavianlatin: Alatni priključci

en: Import/Export Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci za izvoz/uvoz

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
sr@ijekavianlatin: Prethodni

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
sr@ijekavianlatin: Pređite na prethodni kontakt na spisku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da pređete na prethodni kontakt na spisku.

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeći

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
sr@ijekavianlatin: Pređite na sledeći kontakt na spisku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da pređete na sledeći kontakt na spisku.

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
sr@ijekavianlatin: %1 od %2

en: Import the given file
sr@ijekavianlatin: Uvezi dati fajl

en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
sr@ijekavianlatin: Fajlovi ili URL‑ovi. Korisnik se pita da li da se uveze.

en: &Configure KAddressBook...
sr@ijekavianlatin: &Podesi K‑adresar...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Novo

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: Pri&kaz

note: i18n: ectx: Menu (action)
en: &Action
sr@ijekavianlatin: &Radnja

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alatke

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
sr@ijekavianlatin: &Izvoz

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Import
sr@ijekavianlatin: Uvezi

en: Export
sr@ijekavianlatin: Izvezi

en: &Themes
sr@ijekavianlatin: &Teme

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
sr@ijekavianlatin: Odštampajte ceo adresar ili samo izabrane kontakte.

en: Quick search
sr@ijekavianlatin: Brza pretraga

en: Category filter
sr@ijekavianlatin: Filter kategorija

en: Select All
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve

en: Select all contacts in the current address book view.
sr@ijekavianlatin: Izaberite sve kontakte u tekućem prikazu adresara.

en: Show QR Codes
sr@ijekavianlatin: Prikaži QR kodove

en: Show QR Codes in the contact.
sr@ijekavianlatin: Prikaz QR kodova u kontaktu.

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
sr@ijekavianlatin: Jednostavno (jedna kolona)

en: Show a simple mode of the address book view.
sr@ijekavianlatin: Jednostavan režim prikaza adresara.

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
sr@ijekavianlatin: Dve kolone

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
sr@ijekavianlatin: Tri kolone

en: Set Focus to Quick Search
sr@ijekavianlatin: Fokus na brzu pretragu

en: Serverside Subscription...
sr@ijekavianlatin: Pretplata na strani servera...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
sr@ijekavianlatin: Pojaviće se dijalog u kome možete da podesite prečice u okviru programa.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovo će potpuno sakriti traku menija. Možete je kasnije vratiti pritiskom %1.</qt>

en: Hide menu bar
sr@ijekavianlatin: Sakrivanje trake menija

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
sr@ijekavianlatin: Svojstva fascikle adresara %1

en: Full Name
sr@ijekavianlatin: ime i prezime

en: Family Name
sr@ijekavianlatin: prezime

en: Given Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Home Address
sr@ijekavianlatin: kućna adresa

en: Business Address
sr@ijekavianlatin: poslovna adresa

en: Phone Numbers
sr@ijekavianlatin: brojevi telefona

en: Preferred EMail
sr@ijekavianlatin: poželjna e‑pošta

en: All EMails
sr@ijekavianlatin: sve e‑pošte

en: Compact Style
sr@ijekavianlatin: Sažeto

en: Setting up document
sr@ijekavianlatin: Postavljam dokument...

en: Printing
sr@ijekavianlatin: Štampam...

[ctx: Finished printing]
en: Done
sr@ijekavianlatin: Gotovo.

en: Compact Printing Style
sr@ijekavianlatin: Sažeti stil štampanja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
sr@ijekavianlatin: Polja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
sr@ijekavianlatin: Štampa kućnu adresu, sa kućnim i mobilnim brojem telefona.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: with home address
sr@ijekavianlatin: Sa kućnom adresom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: print the business address, with business phone number
sr@ijekavianlatin: Štampa poslovnu adresu, sa poslovnim brojem telefona.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: with business address
sr@ijekavianlatin: Sa poslovnom adresom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBirthday) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: Print the birthday
sr@ijekavianlatin: Štampa rođendan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: with birthday
sr@ijekavianlatin: Sa rođendanom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithEMail) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: Print the e-mail and e-mail2 fields
sr@ijekavianlatin: Štampa polja e‑pošte i e‑pošte 2.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: with e-mail
sr@ijekavianlatin: Sa e‑poštom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbFirst) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: the first color, if alternating color is checked
sr@ijekavianlatin: Prva boja, kada je uključena naizmenična boja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: first color
sr@ijekavianlatin: Prva boja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbSecond) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: the second color, if alternating color is checked
sr@ijekavianlatin: Druga boja, kada je uključena naizmenična boja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: second color
sr@ijekavianlatin: Druga boja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAlternating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Change the background color of every row
sr@ijekavianlatin: Menja boju pozadine na svakoj narednoj vrsti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Alternating the background color
sr@ijekavianlatin: Naizmenična boja pozadine

en: Organization:
sr@ijekavianlatin: Organizacija:

en: Email address:
sr@ijekavianlatin: Adresa e‑pošte:

en: Email addresses:
sr@ijekavianlatin: Adrese e‑pošte:

en: Telephone:
sr@ijekavianlatin: Telefon:

en: Telephones:
sr@ijekavianlatin: Telefoni:

en: Web page:
sr@ijekavianlatin: Veb stranica:

en: Domestic Address
sr@ijekavianlatin: Domaća adresa

en: International Address
sr@ijekavianlatin: Međunarodna adresa

en: Postal Address
sr@ijekavianlatin: Poštanske adrese

en: Parcel Address
sr@ijekavianlatin: Adresa za isporuke

en: Work Address
sr@ijekavianlatin: Adresa na poslu

en: Preferred Address
sr@ijekavianlatin: Poželjna adresa

en: Notes:
sr@ijekavianlatin: Beleške:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
sr@ijekavianlatin: Detaljan stil štampanja — izgled

en: Setting up colors
sr@ijekavianlatin: Postavljam boje...

en: Detailed Style
sr@ijekavianlatin: Detaljan stil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
sr@ijekavianlatin: Stranica izgleda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
sr@ijekavianlatin: Zaglavlja kontakata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Select the headline text background color
sr@ijekavianlatin: Izaberite boju pozadine naslovnog teksta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
sr@ijekavianlatin: Klikom na ovo dugme pozivate birač boja u kojem možete postaviti boju pozadine za naslove.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine naslova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
sr@ijekavianlatin: Boja teksta naslova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Select the headline text color
sr@ijekavianlatin: Izaberite boju naslovnog teksta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
sr@ijekavianlatin: Klikom na ovo dugme pozivate birač boja u kojem možete postaviti boju teksta u naslovima.

en: Mike's Printing Style
sr@ijekavianlatin: Majkov stil štampanja

en: Which contacts do you want to print?
sr@ijekavianlatin: Koje kontakte želite da odštampate?

en: Choose Contacts to Print
sr@ijekavianlatin: Izbor kontakata za štampanje

en: Choose Printing Style
sr@ijekavianlatin: Izbor stila štampanja

en: Print Progress
sr@ijekavianlatin: Napredak štampanja

en: Progress
sr@ijekavianlatin: Napredak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o kontaktu koji se štampaju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Print contact phone numbers
sr@ijekavianlatin: Štampaj brojeve telefona kontakata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da bi se štampali brojevi telefona kontakata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
sr@ijekavianlatin: Brojevi telefona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Print contact email addresses
sr@ijekavianlatin: Štampaj adrese e‑pošte kontakata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da bi se štampale adrese e‑pošte kontakata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
sr@ijekavianlatin: Adrese e‑pošte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Print contact street addresses
sr@ijekavianlatin: Štampaj adrese

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da bi se štampale adrese kontakata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
sr@ijekavianlatin: Adrese

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Print contact organizations
sr@ijekavianlatin: Štampaj organizacije kontakata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da bi se štampale organizacije kontakata.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Print contact birthdays
sr@ijekavianlatin: Štampaj rođendane kontakata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da bi se štampali rođendani kontakata.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Print contact notes
sr@ijekavianlatin: Štampaj beleške kontakata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Check this box if you want contact notes to be printed.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da bi se štampale beleške kontakta.

en: Note:
sr@ijekavianlatin: Beleška:

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
sr@ijekavianlatin: Registratorski stil štampanja — izgled

en: Setting up fields
sr@ijekavianlatin: Postavljam polja...

en: Printout for Ring Binders
sr@ijekavianlatin: Otisak za registratore

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
sr@ijekavianlatin: rastuće

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
sr@ijekavianlatin: opadajuće

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
sr@ijekavianlatin: (Pregled nije dostupan.)

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
sr@ijekavianlatin: Izbor stila štampanja

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
sr@ijekavianlatin: Kako bi otisak trebalo da izgleda?
    K‑adresar pruža nekoliko stilova štampanja, za različite namene.
    Izaberite ispod stil koji vam odgovara.

[ctx: @title:group]
en: Sorting
sr@ijekavianlatin: Ređanje

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
sr@ijekavianlatin: Kriterijum:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
sr@ijekavianlatin: Izaberite glavno polje za ređanje.

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
sr@ijekavianlatin: Kroz ovaj spisak možete izabrati polje po kojem će kontakti biti poređani pri štampanju. Redosled ređanja, rastući ili opadajući, zadajete opcijom Redosled:.

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
sr@ijekavianlatin: Redosled:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
sr@ijekavianlatin: Izaberite redosled ređanja.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
sr@ijekavianlatin: Ovom opcijom birate da li kontakte ređati rastućim ili opadajućim redosledom. Polje kontakta po kojem se ređa zadajete opcijom Kriterijum:.

[ctx: @title:group]
en: Print Style
sr@ijekavianlatin: Stil štampanja

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
sr@ijekavianlatin: Izaberite stil štampanja.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
sr@ijekavianlatin: Izaberite željeni stil štampanja. Slika pregleda će vam pomoći da odlučite.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
sr@ijekavianlatin: Potražite kontakte na spisku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
sr@ijekavianlatin: Počnite da kucate u ovom polju nisku za traženje, i dobićete spisak kontakata koji se poklapaju. Ovo je brz način za nalaženje željenih kontakata.
