kcontactmanager - en to sv translation catalogue (230 entries)

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Contact
sv: Kontakt

en: Emails
sv: E-post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
sv: Organisation

en: Website
sv: Webbplats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
sv: Födelsedag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
sv: Anmärkning

en: Title
sv: Titel

en: (One year old) | (%1 years old)
sv[0]: (Ett år gammal)
sv[1]: (%1 år gammal)

en: Email
sv: E-post

en: Blog Feed
sv: Bloggkanal

en: KAddressBook
sv: Adressbok

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
sv: Ny kontakt...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
sv: En dialogruta visas där du kan skapa en ny kontakt.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
sv: Ny kontaktgrupp...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact group" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
sv: En dialogruta visas där du kan skapa en ny kontaktgrupp.

en: The KDE Address Book Application
sv: KDE:s adressboksprogram

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
sv: Copyright © 2007–%1 Adressbokens upphovsmän

en: Current maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

en: Previous maintainer
sv: Föregående utvecklare

en: Original Author (1998)
sv: Ursprunglig upphovsman (1998)

en: Documentation (2019)
sv: Dokumentation (2019)

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
sv: Återställ kategorifilter

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
sv: Rensa kategorifilter

en: (Untagged)
sv: (utan etikett)

en: (Groups)
sv: (grupper)

en: (All)
sv: (alla)

en: (None)
sv: (inga)

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Category filter: %1
sv: <qt>Kategorifilter: %1

en: Enabled
sv: Aktiverat

en: Tools Plugins
sv: Verktygsinsticksprogram

en: Import/Export Plugins
sv: Import- och exportinsticksprogram

en: Loading contacts details ...
sv: Läser in kontaktinformation ...

en: Email: %1
sv: E-post: %1

en: Phone: %1
sv: Telefon: %1

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
sv: Gå till föregående kontakt i listan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
sv: Klicka på knappen för att gå till föregående kontakt i listan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
sv: Gå till nästa kontakt i listan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
sv: Klicka på knappen för att gå till nästa kontakt i listan.

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
sv: %1 av %2

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
sv: Odefinierad

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
sv: Årsdag

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
sv: E-post (föredragen)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
sv: E-post (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
sv: E-post (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
sv: E-post (4)

en: Profession
sv: Yrke

en: Office
sv: Kontor

en: Manager
sv: Chef

en: Assistant
sv: Sekreterare

en: Spouse
sv: Make/maka

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
sv: Välj kontakter

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
sv: Alla kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
sv: Alla kontakter från alla dina adressböcker

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
sv: Välj alternativet om du vill använda alla kontakter från alla dina adressböcker.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
sv: Markerade kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
sv: Bara kontakterna som för närvarande är markerade

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
sv: Välj alternativet om du bara vill använda kontakterna du redan har markerad i det grafiska gränssnittet.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
sv: Alla kontakter från:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
sv: Alla kontakter från en vald adressbok

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
sv: Välj alternativet om du vill använda alla kontakter från bara en av dina adressöcker. När alternativet väl har klickats, får du en kombinationsruta som listar alla adressböcker, och låter dig välja den du vill ha.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
sv: Inkludera underkataloger

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
sv: Markera alla underkataloger, inklusive toppnivåkatalogen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
sv: Markera rutan om du vill använda alla kontakter i den här katalogen, inklusive alla underkataloger. Om du bara vill ha kontakter från toppnivåkatalogen, lämna rutan utan markering.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
sv: Samla kontakter

en: Fetch Contacts
sv: Hämta kontakter

[ctx: @option:check]
en: Private fields
sv: Privata fält

[ctx: @option:check]
en: Business fields
sv: Arbetsfält

[ctx: @option:check]
en: Other fields
sv: Övriga fält

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
sv: Krypteringsnycklar

[ctx: @option:check]
en: Pictures
sv: Bilder

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
sv: Visa namn som fullständigt namn

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
sv: Fält att exportera

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
sv: Exportera privata fält

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens privata fält till vCard-utdatafilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
sv: Exportera arbetsfält

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens affärsfält till vCard-utdatafilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
sv: Exportera övriga fält

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens övriga fält till vCard-utdatafilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
sv: Exportera krypteringsnycklar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens krypteringsnycklar till vCard-utdatafilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
sv: Exportera bilder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens bild till vCard-utdatafilen.

[ctx: @title:group]
en: Export options
sv: Exportalternativ

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
sv: Exportera visat namn som fullständigt namn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens visade namn till vCard-utdatafilen. Det kan vara nödvändigt för att få namnet att visas riktigt i GMail eller Android.

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
sv: Välj adressbok

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
sv: Välj adressbok importerade kontakter ska sparas i:

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
sv: Importera kontakter

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
sv[0]: Importerar en kontakt till %2
sv[1]: Importerar %1 kontakter till %2

[ctx: @info:shell]
en: Import the given file
sv: Importera angiven fil

[ctx: @info:shell]
en: Open the 'New Contact' dialog
sv: Visar dialogrutan 'Ny kontakt'

[ctx: @info:shell]
en: Display the specified contact (by URL)
sv: Visa angiven kontakt (enligt webbadress)

[ctx: @info:shell]
en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
sv: Filer eller webbadresser. Användaren tillfrågas om import ska göras.

[ctx: @info:shell]
en: Lists the available options for user feedback
sv: Lista tillgängliga alternativ för användaråterkoppling

en: &Configure KAddressBook…
sv: An&passa adressbok…

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
sv: &Ny

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (action)
en: &Action
sv: Åt&gärd

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
sv: &Exportera

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search… <%1>
sv: Sök… <%1>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
sv: Skriv ut hela adressboken eller ett utvalt antal kontakter.

en: Quick search
sv: Snabbsökning

en: Category filter
sv: Kategorifilter

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select all contacts in the current address book view.
sv: Välj alla kontakter i adressbokens nuvarande vy.

en: Show QR Codes
sv: Visa QR-koder

en: Show QR Codes in the contact.
sv: Visa QR-koder för kontakten.

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
sv: Enkel (en kolumn)

en: Show a simple mode of the address book view.
sv: Visa en enkel version av adressbokens vy.

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
sv: Två kolumner

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
sv: Tre kolumner

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
sv: Ge fokus till snabbsökning

en: Serverside Subscription…
sv: Prenumeration på serversidan…

en: What's new
sv: Vad är nytt

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
sv: Skriv ut kontakter

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
sv: En dialogruta visas, där du kan ställa in genvägar som gäller hela programmet.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sv: <qt>Menyraden kommer att döljas fullständigt. Det går att visa den igen genom att skriva %1.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
sv: Egenskaper hos adressbokskatalog %1

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Family Name
sv: Efternamn

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Business Address
sv: Arbetsadress

en: Phone Numbers
sv: Telefonnummer

en: Preferred EMail
sv: Föredragen e-postadress

en: All EMails
sv: Alla e-postadresser

en: Compact Style
sv: Kompakt stil

en: Setting up document
sv: Ställer in dokument

en: Printing
sv: Skriver ut

[ctx: Finished printing]
en: Done
sv: Klar

en: Compact Printing Style
sv: Kompakt utskriftsstil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
sv: Fält

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
sv: Skriv ut hemadressen, med hemtelefon- och mobiltelefonnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: with home address
sv: med hemadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: print the business address, with business phone number
sv: Skriv ut arbetsadressen, med arbetstelefonnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: with business address
sv: med arbetsadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBirthday) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: Print the birthday
sv: Skriv ut födelsedagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: with birthday
sv: med födelsedag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithEMail) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
sv: Skriv ut föredragna och sekundära e-postfält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: with e-mail
sv: med e-postadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbFirst) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: the first color, if alternating color is checked
sv: den första färgen, om alternerande färger är markerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: first color
sv: första färg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbSecond) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: the second color, if alternating color is checked
sv: den andra färgen, om alternerande färger är markerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: second color
sv: andra färg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAlternating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Change the background color of every row
sv: Ändra bakgrundsfärg på varje rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Alternating the background color
sv: Alternera bakgrundsfärgen

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Email addresses:
sv: E-postadresser:

en: Telephone:
sv: Telefonnummer:

en: Telephones:
sv: Telefonnummer:

en: Web page:
sv: Hemsida:

en: Domestic Address
sv: Inrikesadress

en: International Address
sv: Utrikesadress

en: Postal Address
sv: Postadress

en: Parcel Address
sv: Paketadress

en: Work Address
sv: Arbetsadress

en: Preferred Address
sv: Adress som föredras

en: Notes:
sv: Anteckningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
sv: Detaljerad utskriftsstil - Utseende

en: Setting up colors
sv: Ställer in färger

en: Detailed Style
sv: Detaljerad stil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
sv: Sidutseende

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
sv: Kontaktrubriker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Select the headline text background color
sv: Välj rubrikernas bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
sv: Klicka på knappen för att visa en färgväljare som låter dig ange rubrikens bakgrundsfärg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
sv: Rubrikernas bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
sv: Rubrikernas textfärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Select the headline text color
sv: Välj rubrikernas textfärg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
sv: Klicka på knappen för att visa en färgväljare som låter dig ange rubrikens textfärg.

en: Mike's Printing Style
sv: Utskriftsstil enligt Mike

en: Which contacts do you want to print?
sv: Vilka kontakter vill du skriva ut?

en: Choose Contacts to Print
sv: Välj kontakter att skriva ut

en: Choose Printing Style
sv: Välj utskriftsstil

en: Print Progress
sv: Utskriftsförlopp

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
sv: Utskrift: Förlopp

[ctx: Percent value; %p is the value, % is the percent sign]
en: %p%
sv: %p %

en: Progress
sv: Förlopp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
sv: Skriv ut information om kontakten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Print contact phone numbers
sv: Skriv ut kontakternas telefonnummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
sv: Markera rutan om du vill att kontakternas telefonnummer ska skrivas ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
sv: Telefonnummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Print contact email addresses
sv: Skriv ut kontakternas e-postadresser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
sv: Markera rutan om du vill att kontakternas e-postadresser ska skrivas ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
sv: E-postadresser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Print contact street addresses
sv: Skriv ut kontakternas gatuadresser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
sv: Markera rutan om du vill att kontakternas gatuadresser ska skrivas ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
sv: Postadresser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Print contact organizations
sv: Skriv ut kontakternas organisationer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
sv: Markera rutan om du vill att kontakternas organisationer ska skrivas ut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Print contact birthdays
sv: Skriv ut kontakternas födelsedagar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
sv: Markera rutan om du vill att kontakternas födelsedagar ska skrivas ut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Print contact notes
sv: Skriv ut anteckningar om kontakterna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Check this box if you want contact notes to be printed.
sv: Markera rutan om du vill att anteckningar om kontakter ska skrivas ut.

en: Note:
sv: Anmärkning:

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
sv: Utskriftsstil för ringpärm - Utseende

en: Setting up fields
sv: Ställer in fält

en: Printout for Ring Binders
sv: Utskrift för ringpärmar

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
sv: (Ingen förhandsgranskning tillgänglig.)

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
sv: Välj utskriftsstil

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
sv: Hur ska utskriften se ut?
    Adressboken har flera utskriftsstilar, skapade för olika syften.
    Välj stilen som passar dina behov nedan.

[ctx: @title:group]
en: Sorting
sv: Sortering

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
sv: Kriterium:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
sv: Välj primärt sorteringsfält

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
sv: I den här listan kan du välja fältet som kontakterna sorteras enligt i utskriften. Använd alternativet för sorteringsordning för att bestämma om sorteringen är i stigande eller fallande ordning.

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
sv: Ordning:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
sv: Välj sorteringsordningen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
sv: Välj om du vill sortera kontakter i stigande eller fallande ordning. Använd alternativet för sorteringskriterium för att ange vilket kontaktfält som används vid sortering.

[ctx: @title:group]
en: Print Style
sv: Utskriftsstil

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
sv: Välj utskriftsstil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
sv: Välj önskad utskriftsstil. Se förhandsgranskningsbilden för att få hjälp med beslutet.

en: Add new whatsnew widget.
sv: Lägg till ny vad-är-nytt grafisk komponent.

en: Restore configure dialog size.
sv: Återställ inställningsdialogrutans storlek.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
sv: Sök efter kontakter i en lista

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
sv: Börja skriva in en söksträng i rutan, så visas listan med kontakter som motsvarar strängen. Det är ett snabbt sätt att söka efter intressanta kontakter.
