kaddressbook - en to th translation catalogue (54 entries)

en: Address Book
th: สมุดที่อยู่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
th: องค์กร

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
th: วันเกิด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
th: บันทึกย่อ

en: KAddressBook
th: สมุดที่อยู่-K

en: The KDE Address Book Application
th: โปรแกรมสมุดที่อยู่สำหรับ KDE

en: Current maintainer
th: ผู้ดูแลปัจจุบัน

en: Profession
th: อาชีพ

en: Office
th: สำนักงาน

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แ&ฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
th: สร้างใ&หม่

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
th: แ&ก้ไข

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
th: เครื่องมือ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
th: &ตั้งค่า

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
th: &ส่งออก

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

en: Import
th: นำเข้า

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Full Name
th: ชื่อเต็ม

en: Family Name
th: นามสกุล

en: Given Name
th: ชื่อจริง

en: Home Address
th: ที่อยู่ที่บ้าน

en: Business Address
th: ที่อยู่ภาคธุรกิจ

en: Phone Numbers
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Preferred EMail
th: อีเมลที่ควรใช้

en: All EMails
th: อีเมลทั้งหมด

en: Printing
th: การพิมพ์

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
th: รูปลักษณ์

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
th: ช่องข้อมูล

en: Email address:
th: ที่อยู่อีเมล:

en: Email addresses:
th: ที่อยู่อีเมล:

en: Telephone:
th: โทรศัพท์:

en: Telephones:
th: โทรศัพท์:

en: Web page:
th: หน้าเว็บ:

en: Domestic Address
th: ที่อยู่ในประเทศ

en: International Address
th: ที่อยู่ต่างประเทศ

en: Postal Address
th: ที่อยู่ทางไปรษณีย์

en: Parcel Address
th: ที่อยู่จัดส่ง

en: Work Address
th: ที่อยู่ที่ทำงาน

en: Preferred Address
th: ที่อยู่ที่กำหนด

en: Detailed Style
th: ลักษณะรายละเอียด

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
th: หน้ารูปลักษณ์

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
th: หัวที่อยู่ติดต่อ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
th: สีพื้นหลังบรรทัดส่วนหัว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
th: สีข้อความบรรทัดส่วนหัว:

en: Choose Contacts to Print
th: เลือกที่อยู่ติดต่อที่จะพิมพ์ก

en: Choose Printing Style
th: เลือกรูปลักษณะการพิมพ์

en: Print Progress
th: ความคืบหน้าการพิมพ์

en: Progress
th: ความคืบหน้า

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
th: พิมพ์ข้อมูลของที่อยู่ติดต่อด้วย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
th: หมายเลขโทรศัพท์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
th: ที่อยู่อีเมล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
th: ที่อยู่ทางไปรษณีย์
