kcontactmanager - en to tr translation catalogue (231 entries)

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Contact
tr: Kişi

en: Emails
tr: E-postalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
tr: Kurum

en: Website
tr: Web Sitesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
tr: Doğum günü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
tr: Not

en: Title
tr: Başlık

en: (One year old) | (%1 years old)
tr[0]: (1 yaşında)
tr[1]: (%1 yaşında)

en: Email
tr: E-posta

en: Blog Feed
tr: Günlük Beslemesi

en: KAddressBook
tr: K Adres Defteri

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
tr: Yeni Kişi…

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
tr: Size yeni bir kişi oluşturabileceğiniz bir iletişim kutusu sunulacak.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
tr: Yeni Kişi Grubu…

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact group" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
tr: Size yeni bir kişi grubu oluşturabileceğiniz bir iletişim kutusu sunulacak.

en: The KDE Address Book Application
tr: KDE Adres Defteri Uygulaması

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
tr: Telif Hakkı © 2007–%1 K Adres Defteri geliştiricileri

en: Current maintainer
tr: Projeyi yürüten

en: Previous maintainer
tr: Önceki proje yöneticisi

en: Original Author (1998)
tr: İlk Yazar (1998)

en: Documentation (2019)
tr: Belgelendirme (2019)

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
tr: Kategori süzgecini sıfırla

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
tr: Kategori süzgecini temizle

en: (Untagged)
tr: (Etiketsiz)

en: (Groups)
tr: (Gruplar)

en: (All)
tr: (Tümü)

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Category filter: %1
tr: <qt>Kategori süzgeci: %1

en: Enabled
tr: Etkin

en: Tools Plugins
tr: Araç Eklentileri

en: Import/Export Plugins
tr: Eklentileri İçe/Dışa Aktar

en: ...
tr: …

en: Loading contacts details ...
tr: Kişi ayrıntıları yükleniyor…

en: Email: %1
tr: E-posta: %1

en: Phone: %1
tr: Telefon: %1

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
tr: Listede bulunan bir önceki kişiye geç

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
tr: Listede bulunan bir önceki kişiye geçmek için bu düğmeye basın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
tr: Listede bulunan bir sonraki kişiye geç

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
tr: Listede bulunan bir sonraki kişiye geçmek için bu düğmeye basın.

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
tr: %1/%2

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
tr: Tanımlanmamış

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
tr: Yıldönümü

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
tr: E-posta (ilk tercih)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
tr: E-posta (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
tr: E-posta (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
tr: E-posta (4)

en: Profession
tr: Uzmanlık

en: Office
tr: Ofis

en: Manager
tr: Yöneticisi

en: Assistant
tr: Yardımcısı

en: Spouse
tr: Eşi

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
tr: Kişileri Seç

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
tr: Tüm kişiler

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
tr: Tüm adres defterlerinizdeki tüm kişiler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
tr: Bu seçeneği tüm adres defterlerinizdeki tüm kişileri seçmek için işaretleyin.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
tr: Seçili kişiler

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
tr: Yalnızca şu anda seçili olan kişiler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
tr: Bu seçeneği, yalnızca grafik arayüzü kullanarak işaretlemiş olduğunuz kişileri seçmek için kullanın.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
tr: Şu adres defterindeki tüm kişiler:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
tr: Seçilen bir adres defterindeki tüm kişiler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
tr: Bu seçeneği, yalnızca bir adres defterindeki tüm kişileri seçmek için kullanın. Bu seçenek işaretlendiğinde, seçilebilir adres defterlerinin listesi bir seçim kutusu içinde açılacaktır.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
tr: Alt klasörleri içer

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
tr: En üst düzey klasörü içerecek biçimde tüm alt klasörleri seç

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
tr: Bu kutucuğu eğer bu klasördeki ve tüm alt klasörlerdeki tüm kişileri seçmek istiyorsanız işaretleyin. Eğer yalnızca en üst düzey klasördeki kişileri seçmek istiyorsanız kutucuğu boş bırakın.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
tr: Kişileri Toplu

en: Fetch Contacts
tr: Kişileri Getir

[ctx: @option:check]
en: Private fields
tr: Özel alanlar

[ctx: @option:check]
en: Business fields
tr: İş alanları

[ctx: @option:check]
en: Other fields
tr: Diğer alanlar

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
tr: Şifreleme anahtarları

[ctx: @option:check]
en: Pictures
tr: Resimler

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
tr: Adları tam olarak göster

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
tr: Dışa aktarılacak alanlar

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
tr: Özel alanları dışa aktar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
tr: Bu kutucuğu, kişinin özel alanlarının vCard dosyasına aktarılmasını istiyorsanız işaretleyin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
tr: İş alanlarını dışa aktar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
tr: Bu kutucuğu, kişinin iş ile ilgili alanlarının vCard dosyasına aktarılmasını istiyorsanız işaretleyin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
tr: Diğer alanları dışa aktar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
tr: Bu kutucuğu, kişinin diğer alanlarının vCard dosyasına aktarılmasını istiyorsanız işaretleyin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
tr: Şifreleme anahtarlarını dışa aktar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
tr: Bu kutucuğu, kişinin şifreleme anahtarlarının vCard dosyasına aktarılmasını istiyorsanız işaretleyin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
tr: Resimleri dışa aktar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
tr: Bu kutucuğu, kişinin resminin vCard dosyasına aktarılmasını istiyorsanız işaretleyin.

[ctx: @title:group]
en: Export options
tr: Dışa aktarım seçenekleri

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
tr: Görünen adı tam ad olarak dışa aktar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
tr: Bu kutucuğu, kişinin görünen adının vCard dosyasına tam ad olarak aktarılmasını sağlamak istiyorsanız işaretleyin. Bu işlem, adların GMail veya Android uygulamalarında doğru gösterilebilmesi için gerekli olabilir.

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
tr: Adres Defteri Seç

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
tr: İçe aktarılan kişilerin saklanacağı adres defterini seçin:

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
tr: Kişileri İçe Aktar

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
tr[0]: Bir kişi %2 kayda ekleniyor
tr[1]: %1 kişi %2 kayda ekleniyor

[ctx: @info:shell]
en: Import the given file
tr: Verilen dosyayı içe aktar

[ctx: @info:shell]
en: Open the 'New Contact' dialog
tr: “Yeni Kişi” iletişim kutusunu aç

[ctx: @info:shell]
en: Display the specified contact (by URL)
tr: Belirtilen kişiyi görüntüle (URL ile)

[ctx: @info:shell]
en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
tr: Dosya veya URL’ler. Kullanıcının içe aktarılmak isteyip istemediği sorulacaktır.

[ctx: @info:shell]
en: Lists the available options for user feedback
tr: Kullanıcı geri bildirimi için kullanılabilir seçenekleri listeler

en: &Configure KAddressBook…
tr: K Adres Defteri Uygulamasını&Yapılandır…

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
tr: &Yeni

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (action)
en: &Action
tr: &Eylem

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
tr: &Dışa Aktar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
tr: &Yardım

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search… <%1>
tr: Ara… <%1>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
tr: Tüm adres defterini veya belirlenen bir sayıdaki kişileri yazdır.

en: Quick search
tr: Tez arama

en: Category filter
tr: Kategori süzgeci

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select all contacts in the current address book view.
tr: Geçerli adres defteri görünümündeki tüm kişileri seç.

en: Show QR Codes
tr: Kare Kodları Göster

en: Show QR Codes in the contact.
tr: Kişi bilgilerinde kare kodu göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
tr: Basit (Bir Sütun)

en: Show a simple mode of the address book view.
tr: Adres defterinin basit bir görünümünü göster.

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
tr: İki Sütun

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
tr: Üç Sütun

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
tr: Tez Aramaya Odaklan

en: Serverside Subscription…
tr: Sunucu Tarafı Aboneliği…

en: What's new
tr: Neler Yeni

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
tr: Kişileri Yazdır

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
tr: Uygulama çapındaki kısayolları ayarlayabileceğiniz bir iletişim kutusuyla karşılaşacaksınız.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
tr: <qt>Bu, menü çubuğunu tümüyle gizleyecektir. %1 ile yeniden gösterebilirsiniz.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
tr: Menü Çubuğunu Gizle

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
tr: %1 Adres Defteri Klasörünün Özellikleri

en: Full Name
tr: Tam Ad

en: Family Name
tr: Soyadı

en: Given Name
tr: Adı

en: Home Address
tr: Ev Adresi

en: Business Address
tr: İş Adresi

en: Phone Numbers
tr: Telefon Numaraları

en: Preferred EMail
tr: Tercih Edilen E-posta

en: All EMails
tr: Tüm E-postalar

en: Compact Style
tr: Sıkışık Biçim

en: Setting up document
tr: Belge ayarlanıyor

en: Printing
tr: Yazdırma

[ctx: Finished printing]
en: Done
tr: Tamamlandı

en: Compact Printing Style
tr: Sıkışık Yazdırma Biçimi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
tr: Görünüş

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
tr: Alanlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
tr: Ev adresini, ev telefonunu ve cep telefonu ile birlikte yazdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: with home address
tr: ev adresi ile birlikte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: print the business address, with business phone number
tr: iş adresini, iş telefonu ile birlikte yazdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: with business address
tr: iş adresi ile birlikte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBirthday) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: Print the birthday
tr: Doğum gününü yazdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: with birthday
tr: doğum günü ile birlikte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithEMail) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
tr: Yeğlenen ve ikincil e-posta alanlarını yazdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: with e-mail
tr: E-posta ile birlikte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbFirst) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: the first color, if alternating color is checked
tr: alternatif renk seçiliyse ilk renk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: first color
tr: ilk renk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbSecond) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: the second color, if alternating color is checked
tr: alternatif renk seçiliyse ikinci renk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: second color
tr: ikinci renk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAlternating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Change the background color of every row
tr: Her satırın arka plan rengini değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Alternating the background color
tr: Alternatif arka plan rengi

en: Organization:
tr: Kurum:

en: Email address:
tr: E-posta adresi:

en: Email addresses:
tr: E-posta adresleri:

en: Telephone:
tr: Telefon:

en: Telephones:
tr: Telefonlar:

en: Web page:
tr: Web sayfası:

en: Domestic Address
tr: Yerel Adres

en: International Address
tr: Uluslararası Adres

en: Postal Address
tr: Posta Adresi

en: Parcel Address
tr: Paket Adresi

en: Work Address
tr: İş Adresi

en: Preferred Address
tr: Tercih Edilen Adres

en: Notes:
tr: Notlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
tr: Detaylı Yazdırma Biçemi - Görünüş

en: Setting up colors
tr: Renkler ayarlanıyor

en: Detailed Style
tr: Ayrıntılı Biçem

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
tr: Görünüş Sayfası

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
tr: Kişi Başlıkları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Select the headline text background color
tr: Başlık arka plan rengini seçin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
tr: Başlığın arka plan rengini belirlemek için kullanılan renk seçiciyi açmak için bu düğmeyi tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
tr: Başlık arka plan rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
tr: Maşlığın metin rengi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Select the headline text color
tr: Başlığın metin rengini seçin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
tr: Başlığın metin rengini belirlemek için kullanılan renk seçiciyi açmak için bu düğmeyi tıklayın.

en: Mike's Printing Style
tr: Mike’ın Yazdırma Biçemi

en: Which contacts do you want to print?
tr: Hangi kişileri yazdırmak istiyorsunuz?

en: Choose Contacts to Print
tr: Yazdırılacak Kişileri Seçin

en: Choose Printing Style
tr: Yazdırma Biçemini Seç

en: Print Progress
tr: Yazdırma İşlemi

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
tr: Yazdırma: Sürüyor

[ctx: Percent value; %p is the value, % is the percent sign]
en: %p%
tr: %​%p

en: Progress
tr: Süreç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
tr: Kişi Bilgilerini Yazdır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Print contact phone numbers
tr: Kişinin telefon numaralarını yazdır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
tr: Bu kutucuğu, kişi telefon numaralarının yazdırılmasını istiyorsanız işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
tr: Telefon numaraları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Print contact email addresses
tr: Kişi E-posta adresleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
tr: Bu kutucuğu, kişi E-posta adreslerinin yazdırılmasını istiyorsanız işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
tr: E-posta adresleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Print contact street addresses
tr: Kişi açık adreslerini (semt, mahalle, cadde, sokak) yazdır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
tr: Bu kutucuğu, kişi açık adreslerini (semt, cadde, sokak) yazdırmak için işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
tr: Posta adresleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Print contact organizations
tr: Kişinin kurum bilgilerini yazdır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
tr: Bu kutucuğu, kişinin kurum bilgilerini yazdırmak istiyorsanız işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Print contact birthdays
tr: Kişi doğum gününü yazdır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
tr: Bu kutucuğu, kişinin doğum günü bilgilerini yazdırmak için işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Print contact notes
tr: Kişilerle ilgili notları yazdır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Check this box if you want contact notes to be printed.
tr: Bu kutucuğu, kişilerle ilgili notları yazdırmak için işaretleyin.

en: Note:
tr: Not:

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
tr: Ring Binder Yazdırma Biçemi — Görünüş

en: Setting up fields
tr: Alanlar ayarlanıyor

en: Printout for Ring Binders
tr: Çember Ciltleri Yazdır

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
tr: Artan

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
tr: Azalan

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
tr: (Önizleme yok.)

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
tr: Yazdırma Biçemini Seç

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
tr: Baskı nasıl görünmeli?
    KAdresDefteri değişik amaçlar için hazırlanmış birçok baskı biçimine sahiptir.
    Gereksinimlerinize uygun olan biçimi aşağıdan seçin.

[ctx: @title:group]
en: Sorting
tr: Sıralama

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
tr: Ölçüt:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
tr: Öncelikli sıralama alanını seçin

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
tr: Yazıcı çıktısında kişilerin, hangi alan adına göre sıralanacağı bu listeden belirleyebilirsiniz. Sıralama biçimi seçeneğini, sıralamayı artan veya azalan olarak belirlemek için kullanın.

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
tr: Sıralama:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
tr: Sıralama biçimini seçin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
tr: Kişileri harf sırasına göre büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe sıralamak için seçin. Sıralama ölçütü seçeneğini, kişilerin hangi alan adına göre sıralanacağını seçmek için kullanın.

[ctx: @title:group]
en: Print Style
tr: Yazdırma Biçemi

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
tr: Yazdırma biçemini seç

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
tr: Yazdırma biçemini seçin. Karar vermek için önizlemeye bakabilirsiniz.

en: Add new whatsnew widget.
tr: Artık bir Neler Yeni araç takımı var

en: Restore configure dialog size.
tr: Yapılandırma iletişim kutusu boyutlarını geri yükle

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
tr: Listeden kişi ara

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
tr: Siz bu kutuya aranacak metni yazarken, aşağıda yazılan metni içeren kişilerin listesi belirecek. Bu, aradığınız kişileri bulmanın tez bir yoludur.
