kaddressbook - en to ug translation catalogue (50 entries)

en: Address Book
ug: ئادرېس دەپتىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
ug: ئورگان

en: Website
ug: تورتۇرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
ug: تۇغۇلغان كۈن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
ug: ئىزاھات

en: Current maintainer
ug: نۆۋەتتىكى مەسئۇلى

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
ug: ئالدىنقى

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
ug: ئېنىقلىمىسىز

en: Profession
ug: كەسىپ

en: Office
ug: ئىشخانا

en: Manager
ug: باشقۇرغۇ

en: Assistant
ug: ياردەمچى

en: Spouse
ug: جورا

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
ug: بارلىق ئالاقەداشلار

[ctx: @option:check]
en: Pictures
ug: سۈرەتلەر

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
ug[0]: %1 ئالاقەداشنى %2 غا ئىمپورت قىلىش

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
ug: يېڭى(&N)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
ug: چىقار(&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Quick search
ug: تېز ئىزدەش

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Full Name
ug: تولۇق ئاتى

en: Family Name
ug: تەگات

en: Given Name
ug: بېرىلگەن ئاتى

en: Home Address
ug: ئۆي ئادرېس

en: Business Address
ug: شىركەت ئادرېس

en: Phone Numbers
ug: تېلېفون نومۇرلىرى

en: Preferred EMail
ug: ئامراق ئېلخەت

en: All EMails
ug: بارلىق ئېلخەتلەر

en: Printing
ug: بېسىش

[ctx: Finished printing]
en: Done
ug: تامام

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
ug: سۆز بۆلىكى

en: Organization:
ug: تەشكىل:

en: Email address:
ug: ئېلخەت مەنزىل:

en: Telephone:
ug: تېلېفون:

en: Postal Address
ug: پوچتا ئادرېسى

en: Work Address
ug: خىزمەت ئادرېس

en: Preferred Address
ug: ئامراق ئادرېس

en: Notes:
ug: ئىزاھ:

en: Progress
ug: سۈرئەت

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
ug: ئۆسكۈچى

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
ug: كېمەيگۈچى

[ctx: @title:group]
en: Sorting
ug: تەرتىپلەش

[ctx: @title:group]
en: Print Style
ug: بېسىش ئۇسلۇبى
