kaffeine - en to da translation catalogue (416 entries)

en: Cannot start mplayer process.
da: Kan ikke starte mplayer-proces.

en: Subtitle %1
da: Undertekst %1

en: CD track %1
da: Cd-spor %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
da: Indstil Kaffeine

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
da: Normal tilstand

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
da: Minimaltilstand

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
da: Fuldskærmstilstand

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
da: Husk seneste indstilling

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
da: Visningstilstand ved opstart:

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
da: Kort springlængde:

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
da: Lang springlængde:

[ctx: @title:group]
en: General
da: Generelt

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
da: Logbeskeder:

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
da: Vis dmesg

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
da: Diagnostik

[ctx: @label:textbox]
en: LibVLC arguments:
da: LibVLC-argumenter:

[ctx: @label:textbox]
en: NOTE: Kaffeine should be restarted for the new arguments to take effect
da: BEMÆRK: Kaffeine skal genstartes før det nye argumenter får virkning

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
da: Kanal

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
da: Nummer

[ctx: @action]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: @action]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
da: Kanalerne vil blive sorteret efter nummer for at muliggøre træk og slip.
    Vil du fortsætte?

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Circular left
da: Cirkulær til venstre

en: Circular right
da: Cirkulær til højre

en: Off
da: Fra

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
da: Redigér kanal

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
da: Nummer:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
da: Kilde:

en: Frequency (MHz):
da: Frekvens (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
da: Symbolrate (kS/s):

en: Modulation:
da: Modulering:

en: FEC rate:
da: FEC-rate:

en: Polarization:
da: Polarisering:

en: Bandwidth:
da: Båndbredde:

en: FEC rate LP:
da: FEC-rate LP:

en: Transmission mode:
da: Sendetilstand:

en: Guard interval:
da: Guard-interval:

en: Hierarchy:
da: Hierarki:

en: PLP (stream ID):
da: PLP (stream-id):

en: Partial reception:
da: Delvis modtagelse:

en: Sound broadcasting:
da: Lyd-broadcasting:

en: SB channel ID:
da: SB-kanal-id:

en: SB index:
da: SB-indeks:

en: SB count:
da: SB-antal:

en: Layer A Modulation:
da: Layer A-modulering:

en: Layer A FEC rate:
da: Layer A FEC-rate:

en: Layer A segments:
da: Layer A-segmenter:

en: Layer A interleaving:
da: Layer A-interleaving:

en: Layer B Modulation:
da: Layer B-modulering:

en: Layer B FEC rate:
da: Layer B FEC-rate:

en: Layer B segments:
da: Layer B-segmenter:

en: Layer B interleaving:
da: Layer B-interleaving:

en: Layer C Modulation:
da: Layer C-modulering:

en: Layer C FEC rate:
da: Layer C FEC-rate:

en: Layer C segments:
da: Layer C-segmenter:

en: Layer C interleaving:
da: Layer C-interleaving:

en: Network ID:
da: Netværks-id:

en: Transport stream ID:
da: Transport-stream-id:

en: Service ID:
da: Tjeneste-id:

en: Audio channel:
da: Lydkanal:

en: Scrambled:
da: Scramblet:

en: PMT PID:
da: PMT-PID:

en: Video PID:
da: Video-PID:

en: Subtitle PID:
da: Undertekst-PID:

en: Teletext PID:
da: Tekst-tv-PID:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
da: Indstil fjernsyn

en: Recording folder:
da: Optagemappe:

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Time shift folder:
da: Timeshift-mappe:

en: xmltv file name (optional):
da: xmltv filnavn (valgfrit):

en: Add optional file to allow reading EPG data from xmltv files
da: Tilføj valgfri fil for at tillade læsning af EPG-data fra xmltv-filer

en: Disable parsing EPG data from MPEG-TS tables:
da: Deaktivér fortolkning af EPG-data fra MPEG-TS-tabeller:

en: Use this if your TV provider doesn't broadcast reliable EPG data
da: Brug dette hvis din tv-udbyder ikke udsender pålidelige EPG-data

en: Begin margin (minutes):
da: Startmargen (minutter):

en: End margin (minutes):
da: Slutmargen (minutter):

en: Naming style for recordings:
da: Navngivningsstil for optagelser:

en: The following substitutions work: "%year" for year (YYYY) and the following: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel and %title
da: Følgende erstatninger virker: "%year" for år (YYYY) og følgende: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel og %title

en: Action after recording finishes:
da: Handling efter optagelse er færdig:

en: Leave empty for no command.
da: Lad stå tomt for ingen kommando.

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
da: Brug tegnsættet ISO 8859-1 i stedet for ISO 6937:

en: Create info files to accompany EPG recordings:
da: Opret infofiler til at følge med EPG-optagelser:

en: Scan channels when idle to fetch fresh EPG data:
da: Scan kanaler ved inaktivitet for at hente friske EPG-data:

en: Scan data last updated on %1
da: Scanningsdata senest opdateret %1

en: Update Scan Data over Internet
da: Opdatér scanningsdata over internettet

en: Edit Scanfile
da: Redigér scanfil

en: You can add channels manually to this file before scanning for them.
da: Du kan tilføje kanaler manuelt til denne fil før der scannes efter dem.

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Automatic Recording
da: Automatisk optagelse

en: Device %1
da: Enhed %1

[ctx: @action]
en: Add new Regex
da: Tilføj nyt RegUdtr

en: Add another regular expression.
da: Tilføj endnu et regulært udtryk.

[ctx: @action]
en: Remove Regex
da: Fjern reg.udtr.

en: Remove checked regular expressions.
da: Fjern markerede regulære udtryk.

en: Update Scan Data
da: Opdatér scanningsdata

en: Downloading scan data
da: Downloader scanningsdata

en: Scan data update failed.
da: Opdatering af scanningsdata mislykkedes.

en: Name: %1
da: Navn: %1

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Reset
da: Nulstil

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Device not connected.
da: Enheden er ikke tilsluttet.

en: Cable
da: Kabel

en: Terrestrial
da: Jordantenne

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
da: Autoscan med 167 kHz forskydninger

en: Autoscan Australia
da: Autoscan Australien

en: Autoscan Italy
da: Autoscan Italien

en: Tuner timeout (ms):
da: Tidsudløb for tuner (ms):

en: Source:
da: Kilde:

en: No Source
da: Ingen kilde

en: Name:
da: Navn:

en: Use Higher LNBf voltage:
da: Brug højere LNBf-spænding:

en: On some DVB devices, there's an extra control that allows to increase the 
    voltage sent to LNBf, in order to compensate for cabling loss. This tri-state
    button defaults to not use it. It may be set to:
    - normal mode (unchecked);
    - higher voltage mode (checked);
    - tristate (don't send the control).
da: På nogle DVB-enheder er der en ekstra styring som giver mulighed for at øge 
    den spænding som sendes til LNBf, for at kompensere for tab i kablingen. Denne knap
    med tre-tilstand er som standard sat til ikke at blive brugt. Den kan sættes til:
    - normal-tilstand (fravalgt);
    - højere spænding-tilstand (tilvalgt);
    - tre-tilstand (send ikke styringen).

en: Configuration:
da: Konfiguration:

en: DiSEqC Switch
da: DiSEqC-omskifter

en: USALS Rotor
da: USALS-rotor

en: Positions Rotor
da: Positionsrotor

en: Disable DiSEqC
da: Deaktivér DiSEqC

en: LNB %1 Settings
da: Indstilling af LNB %1

en: LNB Settings
da: LNB-indstillinger

en: Add Satellite
da: Tilføj satellit

en: Satellite
da: Satellit

en: Remove Satellite
da: Fjern satellit

en: Your position:
da: Din position:

en: Latitude:
da: Breddegrad:

en: Longitude:
da: Længdegrad:

en: Low frequency (KHz)
da: Lavfrekvens (KHz)

en: High frequency (MHz)
da: Højfrekvens (MHz)

en: Switch frequency (MHz)
da: Skiftefrekvens (MHz)

en: Low range: %1 MHz to %2 MHz
da: Lavt interval: %1 MHz til %2 MHz

en: High range: %1 MHz to %2 MHz
da: Højt interval: %1 MHz til %2 MHz

en: Detective
da: Krimi

en: Adventure
da: Eventyr

en: Science Fiction
da: Science fiction

en: Comedy
da: Komedie

en: Romance
da: Romantik

en: Classical
da: Klassisk

en: Adult
da: Pornografisk

en: User defined
da: Brugerdefineret

en: Weather
da: Vejr

en: Magazine
da: Magasin

en: Documentary
da: Dokumentar

en: Discussion
da: Debat

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: Variety
da: Varieté

en: Talk
da: Talkshow

en: Events
da: Begivenheder

en: Football
da: Fodbold

en: Team
da: Hold

en: Athletics
da: Atletik

en: Water
da: Vand

en: Winter
da: Vinter

en: Equestrian
da: Ridning

en: Martial
da: Kampsport

en: Preschool
da: Børnehave

en: 06 to 14
da: 06 til 14

en: 10 to 16
da: 10 til 16

en: Educational
da: Udviklende

en: Cartoons
da: Tegnefilm

en: Performance
da: Optræden

en: Fine Arts
da: Finkultur

en: Traditional
da: Traditionelt

en: Literature
da: Litteratur

en: Cinema
da: Biograf

en: Experimental
da: Eksperimentelt

en: Press
da: Presse

en: New Media
da: Nye medier

en: Fashion
da: Mode

en: Advisory
da: Rådgivende

en: People
da: Folk

en: Nature
da: Natur

en: Technology
da: Teknologi

en: Medicine
da: Sundhed

en: Foreign
da: Udenlandsk

en: Social
da: Socialt

en: Further
da: Yderligere

en: Language
da: Sprog

en: Travel
da: Rejse

en: Handicraft
da: Gør-det-selv

en: Motoring
da: Motor

en: Cooking
da: Madlavning

en: Gardening
da: Have

en: Original Language
da: Oprindeligt sprog

en: Black and White
da: Sort-hvid

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Planostereoscopic
da: Planostereoskopisk

en: User Defined 1
da: Brugerdefineret 1

en: User Defined 2
da: Brugerdefineret 2

en: User Defined 3
da: Brugerdefineret 3

en: User Defined 4
da: Brugerdefineret 4

en: Undefined
da: Udefineret

en: Movie
da: Film

en: News
da: Nyheder

en: Sports
da: Sport

en: Children
da: Børn

en: Music
da: Musik

en: Culture
da: Kultur

en: Education
da: Læring

en: Leisure
da: Fritid

en: Special
da: Særudgave

en: Reserved
da: Reserveret

en: Soap opera
da: Sæbeopera

en: Mini-series
da: Miniserie

en: Series
da: Serie

en: Reality show
da: Reality-show

en: Comical
da: Humor

en: Erotic
da: Erotisk

en: Raffle, television sales, prizing
da: Lotto, tv-shop, præmier

en: Debate/interview
da: Debat/interview

en: Other
da: Andet

en: Report
da: Rapport

en: Biography
da: Biografi

en: Educative
da: Oplysende

en: Feminine
da: Feminint

en: Game show
da: Quiz

en: Country
da: Land

en: Health
da: Sundhed

en: Raffle
da: Lotto

en: Television sales
da: Tv-shop

en: Prizing
da: Præmier

en: Adult cartoon
da: Tegnefilm for voksne

en: Interactive
da: Interaktiv

en: Policy
da: Politik

en: reserved
da: reserveret

en: all audiences
da: alle seergrupper

en: 10 years
da: 10 år

en: 12 years
da: 12 år

en: 14 years
da: 14 år

en: 16 years
da: 16 år

en: 18 years
da: 18 år

en: Country %1: not rated
da: Land %1: ikke gradueret

en: violence /
da: vold /

en: drugs /
da: stoffer /

en: Country %1: rating: %2%3
da: Land %1: graduering: %2%3

en: Country %1: rating: %2 years.
da: Land %1: graduering: %2 år.

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
da: Programguide

en: EPG language:
da: EPG-sprog:

en: Any language
da: Vilkårligt sprog

en: Show channels with empty EPG data
da: Vis kanaler med tomme EPG-data

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
da: Optag udsendelse

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
da: Søg:

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
da: Titel

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
da: Alle enheder bruges til optagelser.

[ctx: @info]
en: Didn't find a device with valid settings or access permissions are wrong.
    
    Please check the Configure Television window.
da: Kunne ikke finde en enhed med gyldige indstillinger eller adgangsrettighederne er forkerte.
    
    Kontrollér venligst vinduet Indstil fjernsyn.

[ctx: message box]
en: No available device found.
da: Ingen tilgængelig enhed fundet.

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
da: Optagelsesskema

[ctx: @action]
en: New
da: Ny

[ctx: @title:column recording]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column tv show]
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
da: Redigér skemaindgang

[ctx: @label recording]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
da: Kanal:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
da: Varighed:

[ctx: @label tv show]
en: End:
da: Slut:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
da: Gentag:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
da: Aldrig

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
da: Dagligt

en: Provider
da: Udbyder

en: Channels
da: Kanaler

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
da: Ryd

en: Channel Scan
da: Kanalscanning

en: Search transponders for other Networks
da: Søg på transpondere efter andre netværk

en: On certain networks, it is possible that some transponders are encoded on separate Network Information Tables (other NITs). This is more common on DVB-C systems. Clicking on this icon will change the scan algorithm to take those other NIT data into account. Please notice that the scan will be a lot more slow if enabled.
da: På visse netværk er det muligt at nogle transpondere er indkodet på separate Network Information Tables (andre NIT'er). Dette er mest udbredt på DVB-C-systemer. Klik på dette ikon vil skifte scannealgoritme til at tage disse andre NIT-data i betragtning. Bemærk at scanningen bliver meget langsommere hvis dette er aktiveret.

en: Start Scan
da: Start scanning

en: Tuned:
da: Tunet:

en: Free to air
da: Ukrypteret (FTA)

en: TV
da: Tv

en: Provider:
da: Udbyder:

en: Add Filtered
da: Tilføj filtrerede

en: Add Selected
da: Tilføj markerede

en: Scan Results
da: Scanningsresultater

en: Current Transponder
da: Nuværende transponder

en: Stop Scan
da: Stop scanning

en: Program Guide
da: Programguide

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
da: Optagelsesskema

en: Instant Record
da: Optag straks

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
da: Indstil fjernsyn...

en: Search:
da: Søg:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
da: Kanal: %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
da: Kaffeine optager i øjeblikket programmer.
    Vil du virkelig lukke programmet?

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
da: Kaffeine har skemalagte optagelser.
    Vil du virkelig lukke programmet?

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
da: Optag straks startet

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
da: Optag straks stoppet

[ctx: %1 is a person; %2 is their character]
en: %1 as %2
da: %1 som %2

en: Director(s)
da: Instruktører

en: Actor(s)
da: Skuespillere

en: Writer(s)
da: Manuskriptforfattere

en: Adapter(s)
da: Omskrivere

en: Producer(s)
da: Producenter

en: Composer(s)
da: Komponister

en: Editor(s)
da: Redaktører

en: Presenter(s)
da: Studieværter

en: Commentator(s)
da: Kommentatorer

en: Guest(s)
da: Gæster

en: rating: %1
da: vurdering: %1

en: Season %1
da: Sæson %1

en: Star rating: %1
da: Stjernevurdering: %1

en: Date: %1
da: Dato: %1

en: Category: %1
da: Kategori: %1

en: Keyword: %1
da: Nøgleord: %1

en: language: %1
da: sprog: %1

en: Original language: %1
da: Oprindeligt sprog: %1

en: Country: %1
da: Land: %1

en: A media player by KDE with digital TV support.
da: En medieafspiller fra KDE med understøttelse af digitalt tv.

en: (C) 2007-2019 The Kaffeine Authors.
da: (C) 2007-2019 Kaffeine-udviklerne.

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Previous maintainer (for versions 1.x)
da: Tidligere vedligeholder (for versionerne 1.x)

en: &1 Play File
da: &1 Afspil fil

en: Open dialog to play a file
da: Åbn dialog til at afspille en fil

en: &2 Play Audio CD
da: &2 Afspil lyd-cd

en: Start playing an audio CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
da: Start afspilning af en lyd-cd. Det antages at cd'en allerede er i cd-drevet

en: &3 Play Video CD
da: &3 Afspil video-cd

en: Start playing a Video CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
da: Start afspilning af en video-cd. Det antages at cd'en allerede er i cd-drevet

en: &4 Play DVD
da: &4 Afspil dvd

en: Start playing a DVD. It assumes that the DVD is already there at the DVD drive
da: Start afspilning af en dvd. Det antages at dvd'en allerede er i dvd-drevet

en: &5 Digital TV
da: &5 Digitalt tv

en: &File
da: &Fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
da: Åbn URL...

en: Play Audio CD
da: Afspil lyd-cd

en: Play Video CD
da: Afspil video-cd

en: Play DVD
da: Afspil dvd

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
da: Afspil dvd-mappe

en: &Playback
da: Afs&pilning

[ctx: menu bar]
en: Play&list
da: Spille&liste

en: &Television
da: &Fjernsyn

en: &Settings
da: &Indstillinger

en: Playback
da: Afspilning

en: Playlist
da: Spilleliste

en: Television
da: Fjernsyn

en: Play &File
da: Afspil &fil

en: Play &Audio CD
da: Afspil &lyd-cd

en: Play &Video CD
da: Afspil &video-cd

en: Play &DVD
da: Afspil &dvd

en: &Watch Digital TV
da: &Se digitalt tv

en: &Quit
da: &Afslut

en: Enable all debug messages. Please notice that Kaffeine also allows enabling debug messages per category, by using the environment var:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    where 'category' can be:
da: Aktivér alle fejlsøgningsmeddelelser. Bemærk at Kaffeine også lader dig aktivere fejlsøgningsmeddelelser pr. kategori, ved at bruge miljøvariablen:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.kategori.debug=true
    hvor "kategori" kan erstattes med:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
da: Filerne/URL'erne som åbnes af programmet vil blive slettet efter brug

en: Start in full screen mode
da: Start i fuldskærmstilstand

en: Start in minimal mode
da: Start i minimaltilstand

en: Start with always on top
da: Start altid øverst

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
da: Dump dvd-data (fejlretningsindstilling)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
da: Afspil tv-kanal

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
da: (forældet indstilling)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
da: Afspil senest indstillede tv-kanal

en: Files or URLs to play
da: Filer eller URL'er der skal afspilles

[ctx: @title:window]
en: Open files
da: Åbn filer

[ctx: @title:window]
en: Open URL
da: Åbn URL

en: Enter a URL:
da: Angiv en URL:

en: Previous
da: Forrige

en: Play
da: Afspil

en: Next
da: Næste

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
da: Fuldskærmstilstand

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
da: Minimaltilstand

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Subtitle
da: Undertekst

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
da: fra

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Add subtitle file
da: Tilføj undertekstfil

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
da: Lyd

[ctx: 'Audio' menu]
en: Audio Device
da: Lydenhed

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio Device
da: Lydenhed

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
da: Forøg lydstyrke

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
da: Formindsk lydstyrke

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
da: Sæt på lydløs

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: disabled
da: deaktiveret

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: discard
da: kassér

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: linear
da: lineær

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: mean
da: middel

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: blend
da: blanding

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: Inverse telecine
da: Invers telecine

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
da: Aspektforhold

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
da: Automatisk

en: Video size
da: Videostørrelse

[ctx: Video size]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: Video size]
en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

en: Volume Slider
da: Skydeknap til lydstyrke

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
da: Spring til position...

[ctx: playback menu]
en: Skip
da: Spring

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
da: Spring %1s tilbage

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
da: Spring %1s frem

en: Seek Slider
da: Skydeknap til søgning

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
da: Dvd-menu

[ctx: dvd navigation]
en: Title
da: Titel

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
da: Kapitel

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
da: Vinkel

en: Switch between elapsed and remaining time display
da: Skift mellem visning af forløbet tid og tilbageværende tid

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
da: Afslut fuldskærmstilstand

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
da: Afslut minimaltilstand

[ctx: @title:window]
en: Open subtitle
da: Åbn undertekst

en: Subtitles (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp
da: Undertekster (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
da: Lydstyrke: %1%

[ctx: osd]
en: Stopped
da: Stoppet

[ctx: osd]
en: Mute On
da: Lydløs til

[ctx: osd]
en: Mute Off
da: Lydløs fra

[ctx: osd]
en: Playing
da: Afspiller

[ctx: osd]
en: Paused
da: Pause

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
da: Spring til position

en: Enter a position:
da: Angiv en position:

[ctx: playlist track]
en: Title
da: Titel

[ctx: playlist track]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: playlist track]
en: Track Number
da: Spornummer

[ctx: playlist track]
en: Length
da: Længde

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
da: Midlertidig spilleliste

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
da: Gentag

[ctx: playlist menu]
en: Random
da: Tilfældig

en: Add Subtitle
da: Tilføj undertekst

[ctx: @action:inmenu playlist]
en: New
da: Ny

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
da: Unavngivet spilleliste

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
da: Undertekstfiler

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
da: *.xspf|XSPF-spilleliste
    *.m3u|M3U-spilleliste
    *.pls|PLS-spilleliste

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
da: Installér venligst Qt SQLite-pluginet.

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
da: Kan ikke åbne SQLite-databasen.
