kaffeine - en to el translation catalogue (446 entries)

en: Cannot start mplayer process.
el: Αδυναμία εκκίνησης της διεργασίας mplayer.

en: Subtitle %1
el: Υπότιτλοι %1

en: CD track %1
el: Κομμάτι %1 του CD

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
el: Διαμόρφωση Kaffeine

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
el: Κανονική λειτουργία

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
el: Ελάχιστη λειτουργία

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
el: Απομνημόνευση τελευταίας ρύθμισης

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
el: Έναρξη λειτουργίας εμφάνισης:

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
el: Σύντομη διάρκεια παράλειψης:

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
el: Μακρά διάρκεια παράλειψης:

[ctx: @title:group]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
el: Μηνύματα καταγραφής:

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
el: Εμφάνιση dmesg

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
el: Διαγνωστικά

[ctx: @label:textbox]
en: LibVLC arguments:
el: Ορίσματα LibVLC:

[ctx: @label:textbox]
en: NOTE: Kaffeine should be restarted for the new arguments to take effect
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: To Kaffeine θα πρέπει να επανεκκινήσει για να έχουν ισχύ τα νέα ορίσματα

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
el: Κανάλι

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
el: Αριθμός

[ctx: @action]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: @action]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
el: Τα κανάλια θα ταξινομηθούν με βάση τον αριθμό για να γίνεται έλξη και ρίψη.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Vertical
el: Κάθετο

en: Circular left
el: Κυκλικό αριστερά

en: Circular right
el: Κυκλικό δεξιά

en: Off
el: Όχι

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
el: Επεξεργασία καναλιού

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
el: Αριθμός:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
el: Πηγή:

en: Frequency (MHz):
el: Συχνότητα (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
el: Ρυθμός συμβόλων (kS/s):

en: Modulation:
el: Διαμόρφωση:

en: FEC rate:
el: Ρυθμός FEC:

en: Polarization:
el: Πόλωση:

en: Bandwidth:
el: Εύρος ζώνης:

en: Transmission mode:
el: Λειτουργία μετάδοσης:

en: Guard interval:
el: Χρονικό διάστημα προστασίας:

en: Hierarchy:
el: Ιεραρχία:

en: PLP (stream ID):
el: PLP (ID ροής μετάδοσης):

en: Partial reception:
el: Μερική παραλαβή:

en: Sound broadcasting:
el: Εκπομπή ήχου:

en: SB channel ID:
el: ID Καναλιού SB:

en: SB index:
el: Ευρετήριο SB:

en: SB count:
el: Αριθμός SB:

en: Layer A Modulation:
el: Διαμόρφωση επιπέδου Α:

en: Layer A FEC rate:
el: Ρυθμός FEC επίπεδου Α:

en: Layer A segments:
el: Τμήματα επιπέδου Α:

en: Layer A interleaving:
el: Διεμπλοκή επιπέδου Α:

en: Layer B Modulation:
el: Διαμόρφωση επιπέδου Β:

en: Layer B FEC rate:
el: Ρυθμός FEC επίπεδου Β:

en: Layer B segments:
el: Τμήματα επιπέδου Β:

en: Layer B interleaving:
el: Διεμπλοκή επιπέδου Β:

en: Layer C Modulation:
el: Διαμόρφωση επιπέδου Γ:

en: Layer C FEC rate:
el: Ρυθμός FEC επίπεδου Γ:

en: Layer C segments:
el: Τμήματα επιπέδου Γ:

en: Layer C interleaving:
el: Διεμπλοκή επιπέδου Γ:

en: Network ID:
el: ID δικτύου:

en: Transport stream ID:
el: ID ροής μετάδοσης:

en: Service ID:
el: ID επισκευής:

en: Audio channel:
el: Κανάλι ήχου:

en: Scrambled:
el: Ανάμειξη:

en: Video PID:
el: PID βίντεο:

en: Subtitle PID:
el: PID υπότιτλου:

en: Teletext PID:
el: PID τηλεκειμένου:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
el: Διαμόρφωση τηλεόρασης

en: Recording folder:
el: Φάκελος εγγραφής:

en: Select Folder
el: Φάκελος επιλογής

en: Time shift folder:
el: Φάκελος χρονικής μετάθεσης:

en: xmltv file name (optional):
el: ixmltv όνομα αρχείου (προαιρετικό):

en: Add optional file to allow reading EPG data from xmltv files
el: Προσθήκη προαιρετικού αρχείου που να επιτρέπει την ανάγνωση EPG δεδομένων από xmltv αρχεία

en: Disable parsing EPG data from MPEG-TS tables:
el: Απενεργοποίηση συντακτικής ανάλυσης EPG δεδομένων από MPEG-TS πίνακες:

en: Use this if your TV provider doesn't broadcast reliable EPG data
el: Χρησιμοποιήστε αυτό αν ο πάροχος δεν μεταδίδει αξιόπιστα EPG δεδομένα

en: Begin margin (minutes):
el: Έναρξη περιθωρίου (λεπτά):

en: End margin (minutes):
el: Τέλος περιθωρίου (λεπτά):

en: Naming style for recordings:
el: Ονοματίστε στιλ για εγγραφές:

en: The following substitutions work: "%year" for year (YYYY) and the following: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel and %title
el: Οι παρακάτω αντικατάστασεις λειτουργούν: "%year" για έτος (YYYY) και οι ακόλουθες: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel και %title

en: Action after recording finishes:
el: Ενέργεια μετά το τέλος της εγγραφής:

en: Leave empty for no command.
el: Αφήστε το κενό για καμία εντολή.

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
el: Χρήση συνόλου χαρακτήρων ISO 8859-1 αντί για ISO 6937:

en: Create info files to accompany EPG recordings:
el: Δημιουργία ενημερωτικών αρχείων για να συνοδεύουν τις εγγραφές EPG:

en: Scan channels when idle to fetch fresh EPG data:
el: Σάρωση αδρανών καναλιών για την ανάκτηση νέων δεδομένων EPG:

en: Scan data last updated on %1
el: Τελευταία ενημέρωση δεδομένων σάρωσης %1

en: Update Scan Data over Internet
el: Ενημέρωση δεδομένων σάρωσης από το Διαδίκτυο

en: Edit Scanfile
el: Επεξεργασία scanfile

en: You can add channels manually to this file before scanning for them.
el: Μπορείτε να προσθέσετε κανάλια χειροκίνητα σε αυτό το αρχείο πριν ξεκινήσετε τη σάρωση.

en: General Options
el: Γενικές επιλογές

en: Automatic Recording
el: Αυτόματη εγγραφή

en: Device %1
el: Συσκευή %1

[ctx: @action]
en: Add new Regex
el: Προσθήκη νέου Regex

en: Add another regular expression.
el: Προσθήκη μιας επιπλέον κανονικής έκφρασης.

[ctx: @action]
en: Remove Regex
el: Αφαίρεση Regex

en: Remove checked regular expressions.
el: Απομάκρυνση επιλεγμένων κανονικών εκφράσεων.

en: Update Scan Data
el: Ενημέρωση δεδομένων σάρωσης

en: Downloading scan data
el: Λήψη δεδομένων σάρωσης

en: Scan file is becoming bigger than %1 KB.
    Aborting, as something might be wrong...
el: Η σάρωση του αρχείου γίνεται μεγαλύτερη από %1 KB.
    Εγκατάλειψη, καθώς κάτι μπορεί να πηγαίνει στραβά...

en: Scan data successfully updated. %1 KB received.
    Changes take effect after you have closed
    the configuration dialog.
el: Τα δεδομένα σάρωσης ενημερώθηκαν επιτυχώς. %1 ΚΒ ελήφθησαν.
    Οι αλλαγές ισχύουν μετά από το κλείσιμο
    του διαλόγου διαμόρφωσης.

en: Scan data update failed.
el: Αποτυχία ενημέρωσης δεδομένων σάρωσης.

en: Name: %1
el: Όνομα: %1

en: Move Left
el: Μετακίνηση αριστερά

en: Reset
el: Επαναλειτουργία

en: Move Right
el: Μετακίνηση δεξιά

en: Device not connected.
el: Συσκευή δεν έχει συνδεθεί.

en: Cable
el: Καλωδιακή

en: Terrestrial (T2)
el: Επίγεια (T2)

en: Terrestrial
el: Επίγεια

en: Autoscan
el: Αυτόματη σάρωση

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
el: Αυτόματη σάρωση μετατοπίσεων 167 kHz

en: Autoscan Australia
el: Αυτόματη σάρωση στην Αυστραλία

en: Autoscan Italy
el: Αυτόματη σάρωση στην Ιταλία

en: Autoscan Taiwan
el: Αυτόματη σάρωση στην Ταϊβάν

en: Tuner timeout (ms):
el: Χρονικό όριο δέκτη (ms):

en: Source:
el: Πηγή:

en: No Source
el: Καμία πηγή

en: Name:
el: Όνομα:

en: Use Higher LNBf voltage:
el: Χρήση υψηλότερης LNBf τάσης:

en: On some DVB devices, there's an extra control that allows to increase the 
    voltage sent to LNBf, in order to compensate for cabling loss. This tri-state
    button defaults to not use it. It may be set to:
    - normal mode (unchecked);
    - higher voltage mode (checked);
    - tristate (don't send the control).
el: Σε ορισμένες DVB συσκευές ένα επιπλέον κουμπί ελέγχου επιτρέπει την αύξηση 
    της τάσης προς το LNBf, για αντιστάθμιση της απώλειας στο καλώδιο. Αυτό το 
    τριών καταστάσεων κουμπί είναι προκαθορισμένο να μη χρησιμοποιείται και 
    μπορεί να οριστεί σε:
    - κανονική λειτουργία (μη επιλεγμένο)
    - σε υψηλότερη τάση (επιλεγμένο)
    - τριών καταστάσεων (ανενεργό).

en: Configuration:
el: Διαμόρφωση:

en: DiSEqC Switch
el: Εναλλαγή DiSEqC

en: USALS Rotor
el: Στροφέας USALS

en: Positions Rotor
el: Στροφέας θέσεων

en: Disable DiSEqC
el: Απενεργοποίηση DiSEqC

en: LNB %1 Settings
el: Ρυθμίσεις LNB %1

en: LNB Settings
el: Ρυθμίσεις LNB

en: Add Satellite
el: Προσθήκη δορυφόρου

en: Satellite
el: Δορυφόρος

en: Position
el: Θέση

en: Remove Satellite
el: Αφαίρεση δορυφόρου

en: Your position:
el: Η θέση σας:

en: Latitude:
el: Γεωγραφικό πλάτος

en: Longitude:
el: Γεωγραφικό μήκος

en: Low frequency (KHz)
el: Χαμηλή συχνότητα (KHz)

en: High frequency (MHz)
el: Υψηλή συχνότητα (MHz)

en: Switch frequency (MHz)
el: Συχνότητα εναλλαγής (MHz)

en: Low range: %1 MHz to %2 MHz
el: Χαμηλή εμβέλεια: %1 MHz με %2 MHz

en: Bandstacked
el: Σταυροειδής

en: High range: %1 MHz to %2 MHz
el: Υψηλή εμβέλεια: %1 MHz με %2 MHz

en: Detective
el: Αστυνομικό

en: Adventure
el: Περιπέτεια

en: Science Fiction
el: Επιστημονική φαντασία

en: Comedy
el: Κωμωδία

en: Soap
el: Σαπουνόπερα

en: Romance
el: Ειδύλλιο

en: Classical
el: Κλασικό

en: Adult
el: Για ενήλικες

en: User defined
el: Ορισμένο από τον χρήστη

en: Weather
el: Καιρός

en: Magazine
el: Περιοδικό

en: Documentary
el: Ντοκιμαντέρ

en: Discussion
el: Συζήτηση

en: User Defined
el: Ορισμένο από τον χρήστη

en: Quiz
el: Παιχνίδι ερωτήσεων

en: Variety
el: Βαριετέ

en: Talk
el: Ομιλία

en: Events
el: Εκδηλώσεις

en: Football
el: Ποδόσφαιρο

en: Tennis
el: Τένις

en: Team
el: Ομαδικά

en: Athletics
el: Αθλητικά

en: Motor
el: Μηχανικά

en: Water
el: Θαλάσσια

en: Winter
el: Χειμερινά

en: Equestrian
el: Ιππασία

en: Martial
el: Πολεμικά

en: Preschool
el: Προσχολικά

en: 06 to 14
el: 06 έως 14

en: 10 to 16
el: 10 έως 16

en: Educational
el: Εκπαιδευτικά

en: Cartoons
el: Κινούμενα σχέδια

en: Folk
el: Λαϊκά

en: Opera
el: Όπερα

en: Ballet
el: Μπαλέτο

en: Performance
el: Παράσταση

en: Fine Arts
el: Καλές τέχνες

en: Religion
el: Θρησκεία

en: Traditional
el: Παραδοσιακά

en: Literature
el: Λογοτεχνία

en: Cinema
el: Κινηματογράφος

en: Experimental
el: Πειραματικά

en: Press
el: Τύπος

en: New Media
el: Νέα πολυμέσα

en: Fashion
el: Μόδα

en: Advisory
el: Συμβουλές

en: People
el: Άνθρωποι

en: Nature
el: Φύση

en: Technology
el: Τεχνολογία

en: Medicine
el: Ιατρική

en: Foreign
el: Ξένα

en: Social
el: Κοινωνικά

en: Further
el: Περισσότερα

en: Language
el: Γλώσσα

en: Travel
el: Ταξίδια

en: Handicraft
el: Χειροτεχνία

en: Motoring
el: Αυτοκίνηση

en: Fitness
el: Γυμναστική

en: Cooking
el: Μαγειρική

en: Shopping
el: Ψώνια

en: Gardening
el: Κηπουρική

en: Original Language
el: Αρχική γλώσσα

en: Black and White
el: Μαύρο και άσπρο

en: Unpublished
el: Αδημοσίευτο

en: Live
el: Ζωντανό

en: Planostereoscopic
el: Πλανοστερεοσκοπική

en: User Defined 1
el: Ορισμένο από το χρήστη 1

en: User Defined 2
el: Ορισμένο από το χρήστη 2

en: User Defined 3
el: Ορισμένο από το χρήστη 3

en: User Defined 4
el: Ορισμένο από το χρήστη 4

en: Undefined
el: Αόριστο

en: Movie
el: Ταινία

en: News
el: Ειδήσεις

en: Show
el: Παράσταση

en: Sports
el: Αθλητικά

en: Children
el: Παιδικά

en: Music
el: Μουσική

en: Culture
el: Πολιτισμός

en: Education
el: Εκπαίδευση

en: Leisure
el: Αναψυχή

en: Special
el: Ειδικά

en: Soap opera
el: Σαπουνόπερα

en: Mini-series
el: Μίνι σειρές

en: Series
el: Σειρές

en: Information
el: Ενημερωτικά

en: Comical
el: Κωμικά

en: Erotic
el: Ερωτικά

en: Raffle, television sales, prizing
el: Κληρώσεις, τηλεπωλήσεις, δώρα

en: Debate/interview
el: Αντιπαραθέσεις/συνεντεύξεις

en: Other
el: Άλλο

en: Report
el: Αναφορές

en: Biography
el: Βιογραφίες

en: Educative
el: Εκπαιδευτικό

en: Auditorium
el: Αμφιθέατρο

en: Making of
el: Πώς γυρίστηκε

en: Feminine
el: Θηλυκό

en: Game show
el: Τηλεπαιχνίδι

en: Country
el: Χώρα

en: Health
el: Υγεία

en: Raffle
el: Κληρώσεις

en: Television sales
el: Τηλεπωλήσεις

en: Prizing
el: Δώρα

en: Interview
el: Συνέντευξη

en: Adult cartoon
el: Κινούμενα σεδια για ενηλίκους

en: Interactive
el: Διαδραστικά

en: Policy
el: Πολιτική

en: Genre: %1
el: Είδος: %1

en: all audiences
el: όλα τα γούστα

en: 10 years
el: 10 ετών

en: 12 years
el: 12 ετών

en: 14 years
el: 14 ετών

en: 16 years
el: 16 ετών

en: 18 years
el: 18 ετών

en: Country %1: not rated
el: Χώρα %1: χωρίς διαβάθμιση

en: violence /
el: βία /

en: sex /
el: σεξ /

en: drugs /
el: ναρκωτικά /

en: Country %1: rating: %2%3
el: Χώρα %1: διαβάθμιση: %2%3

en: Country %1: rating: %2 years.
el: Χώρα %1: διαβάθμιση: %2 ετών.

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
el: Οδηγός προγράμματος

en: EPG language:
el: EPG γλώσσα:

en: Any language
el: Οποιαδήποτε γλώσσα

en: Show channels with empty EPG data
el: Εμφάνιση καναλιών με κενά EPG δεδομένα

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
el: Εγγραφή προγράμματος

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
el: Αναζήτηση:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
el: Έναρξη

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
el: Διάρκεια

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
el: Όλες οι συσκευές χρησιμοποιούνται για εγγραφές.

[ctx: @info]
en: Didn't find a device with valid settings or access permissions are wrong.
    
    Please check the Configure Television window.
el: Αδυναμία εύρεσης συσκευής με έγκυρες ρυθμίσεις ή τα δικαιώματα πρόσβασης δεν είναι σωστά.
    
    Ελέγξτε το παράθυρο τηλεοπτικής διαμόρφωσης.

[ctx: message box]
en: No available device found.
el: Δεν βρέθηκε διαθέσιμη συσκευή.

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
el: Προγραμματισμός εγγραφών

[ctx: @action]
en: New
el: Νέο

[ctx: @title:column recording]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column tv show]
en: Disabled
el: Ανενεργό

en: Disabled
el: Ανενεργό

en: Enabled
el: Ενεργό

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
el: Επεξεργασία δεδομένων προγραμματισμού

[ctx: @label recording]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
el: Κανάλι:

[ctx: @label tv show]
en: Start:
el: Έναρξη:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
el: Διάρκεια:

[ctx: @label tv show]
en: End:
el: Τέλος:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
el: Επανάληψη:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
el: Καθημερινά

en: Provider
el: Πάροχος

en: Channels
el: Κανάλια

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Channel Scan
el: Σάρωση καναλιών

en: Search transponders for other Networks
el: Αναζήτηση αναμεταδοτών για άλλα δίκτυα

en: On certain networks, it is possible that some transponders are encoded on separate Network Information Tables (other NITs). This is more common on DVB-C systems. Clicking on this icon will change the scan algorithm to take those other NIT data into account. Please notice that the scan will be a lot more slow if enabled.
el: Σε ορισμένα δίκτυα, είναι δυνατό ορισμένοι αναμεταδότες να είναι κωδικοποιημένοι σε χωριστούς πίνακες πληροφοριών δικτύου (Network Information Tables, NITs). Αυτό συνηθίζεται σε συστήματα DVB-C. Με κλικ στο εικονίδιο αυτό ο αλγόριθμος σάρωσης θα λάβει υπόψη δεδομένα και από τα άλλα NIT. Σημειώστε ότι με την ενεργοποίηση αυτή, η σάρωση θα καθυστερεί σημαντικά.

en: Start Scan
el: Έναρξη σάρωσης

en: Signal:
el: Σήμα:

en: Tuned:
el: Σε συντονισμό:

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Free to air
el: Ελεύθερα

en: Radio
el: Ραδιόφωνο

en: Provider:
el: Πάροχος:

en: Add Filtered
el: Προσθήκη φιλτραρισμένου

en: Add Selected
el: Προσθήκη επιλεγμένου

en: Scan Results
el: Αποτελέσματα σάρωσης

en: Current Transponder
el: Τρέχων αναμεταδότης

en: Stop Scan
el: Διακοπή σάρωσης

en: Program Guide
el: Οδηγός προγράμματος

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
el: Προγραμματισμός εγγραφής

en: Instant Record
el: Στιγμιαία εγγραφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
el: Διαμόρφωση τηλεόρασης...

en: Search:
el: Αναζήτηση:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
el: Κανάλι: %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
el: Το Kaffeine τώρα εκτελεί εγγραφές προγραμμάτων.
    Θέλετε στ' αλήθεια να κλείσετε την εφαρμογή;

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
el: Το Kaffeine έχει προγραμματισμένες εκτελέσεις εγγραφών.
    Θέλετε στ' αλήθεια να κλείσετε την εφαρμογή;

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
el: Η στιγμιαία εγγραφή ξεκίνησε

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
el: Η στιγμιαία εγγραφή διεκόπη

[ctx: %1 is a person; %2 is their character]
en: %1 as %2
el: %1 ως %2

en: Director(s)
el: Σκηνοθέτες

en: Actor(s)
el: Ηθοποιοί

en: Writer(s)
el: Συγγραφείς

en: Adapter(s)
el: Προσαρμοστές

en: Producer(s)
el: Παραγωγοί

en: Composer(s)
el: Συνθέτες

en: Editor(s)
el: Εκδότες

en: Presenter(s)
el: Παρουσιαστές

en: Commentator(s)
el: Σχολιαστές

en: Guest(s)
el: Προσκεκλημένοι

en: rating: %1
el: αξιολόγηση: %1

en: Season %1
el: Κύκλος %1

en:  Episode %1
el:  Επεισόδιο %1

en: Star rating: %1
el: Αστέρια: %1

en: Date: %1
el: Ημερομηνία: %1

en: Category: %1
el: Κατηγορία: %1

en: Keyword: %1
el: Λέξη κλειδί: %1

en: language: %1
el: Γλώσσα: %1

en: Original language: %1
el: Αρχική γλώσσα: %1

en: Country: %1
el: Χώρα: %1

en: A media player by KDE with digital TV support.
el: Ένας αναπαραγωγέας πολυμέσων από το KDE με υποστήριξη ψηφιακής τηλεόρασης.

en: (C) 2007-2019 The Kaffeine Authors.
el: (C) 2007-2019, Οι συγγραφείς του Kaffeine.

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Previous maintainer (for versions 1.x)
el: Προηγούμενος συντηρητής (για τις εκδόσεις 1.x)

en: &1 Play File
el: &1 Αναπαραγωγή αρχείου

en: Open dialog to play a file
el: Άνοιγμα διαλόγου για αναπαραγωγή αρχείου

en: &2 Play Audio CD
el: &2 Αναπαραγωγή CD ήχου

en: Start playing an audio CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
el: Έναρξη αναπαραγωγής CD ήχου. Υποτίθεται ότι το CD έχει ήδη τοποθετηθεί

en: &3 Play Video CD
el: &3 Αναπαραγωγή βίντεο CD

en: Start playing a Video CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
el: Έναρξη αναπαραγωγής βίντεο CD. Υποτίθεται ότι το CD έχει ήδη τοποθετηθεί

en: &4 Play DVD
el: &4 Αναπαραγωγή DVD

en: Start playing a DVD. It assumes that the DVD is already there at the DVD drive
el: Έναρξη αναπαραγωγής DVD. Υποτίθεται ότι το DVD έχει ήδη τοποθετηθεί

en: &5 Digital TV
el: &5 Ψηφιακή τηλεόραση

en: &File
el: &Αρχείο

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
el: 'Άνοιγμα URL...

en: Play Audio CD
el: Αναπαραγωγή CD ήχου

en: Play Video CD
el: Αναπαραγωγή βίντεο CD

en: Play DVD
el: Αναπαραγωγή DVD

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
el: Φάκελος αναπαραγωγής DVD

en: &Playback
el: &Αναπαραγωγή

[ctx: menu bar]
en: Play&list
el: &Λίστα αναπαραγωγής

en: &Television
el: &Τηλεόραση

en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

en: Start
el: Έναρξη

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Television
el: Τηλεόραση

en: Play &File
el: Αναπαραγωγή α&ρχείου

en: Play &Audio CD
el: Αναπαραγωγή CD ή&χου

en: Play &Video CD
el: Αναπαραγωγή &βίντεο CD

en: Play &DVD
el: Αναπαραγωγή &DVD

en: &Watch Digital TV
el: &Παρακολούθηση ψηφιακής τηλεόρασης

en: &Quit
el: Έ&ξοδος

en: Enable all debug messages. Please notice that Kaffeine also allows enabling debug messages per category, by using the environment var:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    where 'category' can be:
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης. Σημειώστε ότι το Kaffeine επιτρέπει επίσης μηνύματα αποσφαλμάτωσης ανά κατηγορία, με χρήση της μεταβλητής περιβάλλοντος:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    όπου κατηγορία μπορεί να είναι:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
el: Τα αρχεία/URLs που άνοιξαν από την εφαρμογή θα διαγραφούν μετά από τη χρήση

en: Start in full screen mode
el: Έναρξη σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Start in minimal mode
el: Έναρξη σε ελάχιστη λειτουργία

en: Start with always on top
el: Έναρξη με θέση πάντα στην κορυφή

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
el: Απόρριψη δεδομένων dvb (επιλογή debug)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
el: Αναπαραγωγή τηλεοπτικού καναλιού

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
el: (ανεπιθύμητη επιλογή)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
el: Αναπαραγωγή τηλεοπτικού καναλιού στο οποίο συντονιστήκατε τελευταία

en: Files or URLs to play
el: Αρχεία ή url για αναπαραγωγή

[ctx: @title:window]
en: Open files
el: Άνοιγμα αρχείων

[ctx: @title:window]
en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Enter a URL:
el: Εισάγετε ένα URL:

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause
el: Παύση

en: Stop
el: Διακοπή

en: Next
el: Επόμενο

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
el: Πλήρης οθόνη

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
el: Ελάχιστη λειτουργία

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Subtitle
el: Υπότιτλοι

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
el: όχι

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Add subtitle file
el: Προσθήκη αρχείου υποτίτλων

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
el: Ήχος

[ctx: 'Audio' menu]
en: Audio Device
el: Συσκευή ήχου

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio Device
el: Συσκευή ήχου

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
el: Σίγαση

[ctx: 'Playback' menu]
en: Video
el: Βίντεο

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: disabled
el: ανενεργό

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: discard
el: απόρριψη

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: linear
el: γραμμικό

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: mean
el: μέσος

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: Inverse telecine
el: Αντιστροφή telecine

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
el: Αναλογία διαστάσεων

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Video size
el: Μέγεθος βίντεο

[ctx: Video size]
en: Automatic
el: Αυτόματα

[ctx: Video size]
en: Original Size
el: Αρχικό μέγεθος

en: Volume Slider
el: Κύλιση έντασης

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
el: Άλμα στη θέση...

[ctx: playback menu]
en: Skip
el: Παράλειψη

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
el: Παράλειψη %1s προς τα πίσω

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
el: Παράλειψη %1s προς τα εμπρός

en: Seek Slider
el: Αναζήτηση κύλισης

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
el: DVD μενού

[ctx: dvd navigation]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
el: Κεφάλαιο

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
el: Γωνία

en: Switch between elapsed and remaining time display
el: Εναλλαγή ανάμεσα σε χρόνο που πέρασε και υπόλοιπο χρόνο

en: Supported Media Files (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;All Files (*)
el: Υποστηριζόμενα αρχεία πολυμέσων (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;Όλα τα αρχεία (*)

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
el: Έξοδος από λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
el: Έξοδος από ελάχιστη λειτουργία

[ctx: @title:window]
en: Open subtitle
el: Άνοιγμα υποτίτλων

en: Subtitles (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp
el: Υπότιτλοι (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
el: Ένταση: %1

[ctx: osd]
en: Stopped
el: Διεκόπη

[ctx: osd]
en: Mute On
el: Σίγαση ναι

[ctx: osd]
en: Mute Off
el: Σίγαση όχι

[ctx: osd]
en: Playing
el: Σε αναπαραγωγή

[ctx: osd]
en: Paused
el: Σε παύση

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
el: Άλμα στη θέση

en: Enter a position:
el: Δώστε μία θέση:

[ctx: playlist track]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: playlist track]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: playlist track]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: playlist track]
en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

[ctx: playlist track]
en: Length
el: Διάρκεια

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
el: Προσωρινή λίστα αναπαραγωγής

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
el: Επανάληψη

[ctx: playlist menu]
en: Random
el: Τυχαία

en: Add Subtitle
el: Προσθήκη υπότιτλου

[ctx: @action:inmenu playlist]
en: New
el: Νέο

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
el: Ανώνυμη λίστα αναπαραγωγής

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
el: Αρχεία υποτίτλων

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
el: *.xspf|XSPF λίστα
    *.m3u|M3U λίστα
    *.pls|PLS λίστα

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
el: Εγκαταστήστε το πρόσθετο Qt SQLite.

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
el: Αδυναμία ανοίγματος της βάσης δεδομένων SQLite.
