kaffeine - en to eo translation catalogue (63 entries)

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
eo: Plenekrana Reĝimo

[ctx: @title:group]
en: General
eo: Ĝenerale

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
eo: Kanalo

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
eo: Nombro

[ctx: @action]
en: Edit
eo: Redakti

[ctx: @action]
en: Remove
eo: Forpreni

en: Horizontal
eo: Horizontala

en: Vertical
eo: Vertikala

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
eo: Nomo:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
eo: Nombro:

en: Select Folder
eo: Elekti leterujon

en: General Options
eo: Ĝeneralaj opcioj

en: Name: %1
eo: Nomo: %1

en: Move Left
eo: Movi maldekstren

en: Reset
eo: Restarigu

en: Move Right
eo: Movi dekstren

en: Name:
eo: Nomo:

en: Position
eo: Pozicio

en: Latitude:
eo: Latitudo:

en: Longitude:
eo: Longitudo:

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
eo: Serĉi:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
eo: Lanĉi

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
eo: Daŭro

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: @action]
en: New
eo: Nova

[ctx: @title:column recording]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: @label recording]
en: Name:
eo: Nomo:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
eo: Kanalo:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
eo: Daŭro:

[ctx: @label tv show]
en: End:
eo: Fino:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
eo: Ripeto:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
eo: Neniam

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
eo: Ĉiu-tage

en: Channels
eo: Kanaloj

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
eo: Forigi

en: Filter
eo: Filtrilo

en: Search:
eo: Serĉi:

en: &File
eo: &Dosiero

en: &Settings
eo: A&gordo

en: Start
eo: Lanĉi

en: Playback
eo: Ludado

en: Playlist
eo: Ludlisto

[ctx: @title:window]
en: Open URL
eo: Malfermu URLon

en: Enter a URL:
eo: Entajpu URLon:

en: Previous
eo: Antaŭa

en: Play
eo: Ludi

en: Pause
eo: Paŭzi

en: Stop
eo: Halti

en: Next
eo: Sekva

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
eo: Plenekrana Reĝimo

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
eo: Sono

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
eo: Pliigi la laŭtecon

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
eo: Malpliigi la laŭtecon

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
eo: Mutigi la laŭtecon

[ctx: 'Playback' menu]
en: Video
eo: Filmo

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
eo: Aŭtomata

[ctx: playback menu]
en: Skip
eo: Pasigi

[ctx: dvd navigation]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
eo: Angulo

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
eo: Laŭteco: %1%

[ctx: osd]
en: Stopped
eo: Haltita

[ctx: playlist track]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
eo: Renomi
