kaffeine - en to fi translation catalogue (460 entries)

en: Cannot start mplayer process.
fi: mplayer-prosessia ei voida käynnistää.

en: Subtitle %1
fi: Tekstitys %1

en: CD track %1
fi: CD-raita %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
fi: Kaffeinen asetukset

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
fi: Perustila

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
fi: Pienoistila

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
fi: Koko näytön tila

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
fi: Muista edellinen asetus

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
fi: Käynnistä näyttötilassa:

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
fi: Lyhyen hyppäyksen pituus:

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
fi: Pitkän hyppäyksen pituus:

[ctx: @title:group]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
fi: Lokiviestit:

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
fi: Näytä dmesg

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
fi: Diagnostiikka

[ctx: @label:textbox]
en: LibVLC arguments:
fi: LibVLC:n parametrit:

[ctx: @label:textbox]
en: NOTE: Kaffeine should be restarted for the new arguments to take effect
fi: HUOMAA: Kaffeine on käynnistettävä uudelleen, jotta kaikki muutokset tulevat voimaanHUOMAA: Kaffeine on käynnistettävä uudelleen, jotta kaikki muutokset tulevat voimaan

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
fi: Kanava

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
fi: Numero

[ctx: @action]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @action]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
fi: Jotta kanavia voisi vetää ja pudottaa, ne järjestetään
    numeronsa mukaan. Haluatko jatkaa?

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Vertical
fi: Pysty

en: Circular left
fi: Kaari vasemmalle

en: Circular right
fi: Kaari oikealle

en: Off
fi: Ei käytössä

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
fi: Muokkaa kanavaa

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
fi: Numero:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
fi: Lähde:

en: Frequency (MHz):
fi: Taajuus (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
fi: Symbolitaajuus (kS/s):

en: Modulation:
fi: Modulaatio:

en: FEC rate:
fi: FEC-taajuus:

en: Polarization:
fi: Polarisaatio:

en: Bandwidth:
fi: Kaistanleveys:

en: FEC rate LP:
fi: FEC-taajuuden LP:

en: Transmission mode:
fi: Lähetystapa:

en: Guard interval:
fi: Suojaväli:

en: Hierarchy:
fi: Hierarkia:

en: PLP (stream ID):
fi: PLP (virran tunniste):

en: Partial reception:
fi: Osittainen vastaanotto:

en: Sound broadcasting:
fi: Äänilähetys:

en: SB channel ID:
fi: SB-kanavan tunniste:

en: SB index:
fi: SB-indeksi:

en: SB count:
fi: SB-määrä:

en: Layer A Modulation:
fi: A-tason modulaatio:

en: Layer A FEC rate:
fi: A-tason FEC-taajuus:

en: Layer A segments:
fi: A-tason segmentit:

en: Layer A interleaving:
fi: A-tason lomitus:

en: Layer B Modulation:
fi: B-tason modulaatio:

en: Layer B FEC rate:
fi: B-tason FEC-taajuus:

en: Layer B segments:
fi: B-tason segmentit:

en: Layer B interleaving:
fi: B-tason lomitus:

en: Layer C Modulation:
fi: C-tason modulaatio:

en: Layer C FEC rate:
fi: C-tason FEC-taajuus:

en: Layer C segments:
fi: C-tason segmentit:

en: Layer C interleaving:
fi: C-tason lomitus:

en: Network ID:
fi: Verkon tunniste:

en: Transport stream ID:
fi: Lähetysvirran tunniste:

en: Service ID:
fi: Palvelun tunniste:

en: Audio channel:
fi: Äänikanava:

en: Scrambled:
fi: Salattu:

en: Video PID:
fi: Videon PID:

en: Subtitle PID:
fi: Tekstitysten PID:

en: Teletext PID:
fi: Teletext-PID:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
fi: Television asetukset

en: Recording folder:
fi: Tallennuskansio:

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: Time shift folder:
fi: Tilapäiskansio:

en: xmltv file name (optional):
fi: xmltv-tiedostonimi (valinnainen):

en: Add optional file to allow reading EPG data from xmltv files
fi: Lisää valinnainen tiedosto EPG-tietojen lukemiseksi xmltv-tiedostoista

en: Disable parsing EPG data from MPEG-TS tables:
fi: Poista käytöstä EPG-tietojen jäsennys MPEG-TS-taulukoista:

en: Use this if your TV provider doesn't broadcast reliable EPG data
fi: Käytä tätä, jollei TV-tarjoajasi lähetä luotettavaa EPG-tietoa

en: Begin margin (minutes):
fi: Aloitusmarginaali (minuutteina)

en: End margin (minutes):
fi: Lopetusmarginaali (minuutteina):

en: Naming style for recordings:
fi: Tallenteiden nimeämistapa:

en: The following substitutions work: "%year" for year (YYYY) and the following: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel and %title
fi: Voit käyttää seuraavia korvausmerkintöjä: ”%year” on vuosi (VVVV), %month kuukausi, %day päivä, %hour tunti, %min minuutit, %sec sekunnit, %channel kanava ja %title otsikko

en: Action after recording finishes:
fi: Toiminta tallennuksen päätyttyä:

en: Leave empty for no command.
fi: Ellei mitään, jätä tyhjäksi.

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
fi: Käytä ISO 8859-1-merkistöä ISO 6937:n sijaan:

en: Create info files to accompany EPG recordings:
fi: Luo EPG-tallenteita täydentävät lisätiedostot:

en: Scan channels when idle to fetch fresh EPG data:
fi: Etsi kanavia noudettaessa uutta EPG-tietoa:

en: Scan data last updated on %1
fi: Viritysasetukset päivitetty %1

en: Update Scan Data over Internet
fi: Päivitä viritysasetukset internetistä

en: Edit Scanfile
fi: Muokkaa viritystiedostoa

en: You can add channels manually to this file before scanning for them.
fi: Voit lisätä kanavia tiedostoon itse ennen niiden etsimistä.

en: General Options
fi: Yleisasetukset

en: Automatic Recording
fi: Automaattinen tallennus

en: Device %1
fi: Laite %1

[ctx: @action]
en: Add new Regex
fi: Lisää säännöllinen lauseke

en: Add another regular expression.
fi: Lisää uusi säännöllinen lauseke.

[ctx: @action]
en: Remove Regex
fi: Poista säännöllinen lauseke

en: Remove checked regular expressions.
fi: Poista valitut säännölliset lausekkeet.

en: Update Scan Data
fi: Päivitä viritystiedot

en: Downloading scan data
fi: Haetaan viritysasetuksia

en: Scan file is becoming bigger than %1 KB.
    Aborting, as something might be wrong...
fi: Hakutiedoston koko on kasvamassa yli %1 kilotavuun.
    Keskeytetään, koska jotakin voi olla vialla…

en: Scan data successfully updated. %1 KB received.
    Changes take effect after you have closed
    the configuration dialog.
fi: Viritysasetusten päivitys onnistui. Vastaanotettiin
    %1 kt. Muutokset tulevat voimaan suljettuasi
    asetusikkunan.

en: Scan data update failed.
fi: Viritysasetusten haku epäonnistui.

en: Name: %1
fi: Nimi: %1

en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Reset
fi: Alusta

en: Move Right
fi: Siirrä oikealle

en: Device not connected.
fi: Laitetta ei ole kytketty.

en: Cable
fi: Kaapeli

en: Terrestrial (T2)
fi: Antenni (T2)

en: Terrestrial
fi: Antenni

en: Autoscan
fi: Automaattinen haku

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
fi: Automaattihaku 167 kHz siirtymin

en: Autoscan Australia
fi: Automaattihaku, Australia

en: Autoscan Italy
fi: Automaattihaku, Italia

en: Autoscan Taiwan
fi: Automaattihaku, Taiwan

en: Atsc
fi: ATSC

en: Tuner timeout (ms):
fi: Virittimen aikakatkaisu (ms):

en: Source:
fi: Lähde:

en: No Source
fi: Ei lähdettä

en: Name:
fi: Nimi:

en: Use Higher LNBf voltage:
fi: Käytä suurempaa LNBf-jännitettä:

en: On some DVB devices, there's an extra control that allows to increase the 
    voltage sent to LNBf, in order to compensate for cabling loss. This tri-state
    button defaults to not use it. It may be set to:
    - normal mode (unchecked);
    - higher voltage mode (checked);
    - tristate (don't send the control).
fi: Joissakin DVB-laitteissa on lisäsäätömahdollisuutena lisätä LNBf:lle lähetettyä
    jännitettä kaapelihävikin kompensoimiseksi. Tämän kolmitilaisen painikkeen oletus
    on olla käyttämättä ominaisuutta. Asetus voi olla:
    – tavallinen tila (ei valittu)
    – suurempi jännite (valittu)
    – älä lähetä asetusta (välinen tila).

en: Configuration:
fi: Asetukset:

en: DiSEqC Switch
fi: DiSEqC-vaihto

en: Positions Rotor
fi: Paikantaa roottorin

en: Disable DiSEqC
fi: Poista DiSeqC käytöstä

en: LNB %1 Settings
fi: Mikropään (LNB) %1 asetukset

en: LNB Settings
fi: Mikropään (LNB) asetukset

en: Add Satellite
fi: Lisää satelliitti

en: Satellite
fi: Satelliitti

en: Position
fi: Sijainti

en: Remove Satellite
fi: Poista satelliitti

en: Your position:
fi: Sijaintisi:

en: Latitude:
fi: Leveysaste:

en: [S -90 ... 90 N]
fi: [E −90…90 P]

en: Longitude:
fi: Pituusaste:

en: [W -180 ... 180 E]
fi: [L −180…180 I]

en: Low frequency (KHz)
fi: Pientaajuus (kHz)

en: High frequency (MHz)
fi: Suurtaajuus (MHz)

en: Switch frequency (MHz)
fi: Vaihda taajuutta (MHz)

en: Low range: %1 MHz to %2 MHz
fi: Alempi alue: %1–%2 MHz

en: High range: %1 MHz to %2 MHz
fi: Ylempi alue: %1–%2 MHz

en: Detective
fi: Rikos

en: Adventure
fi: Seikkailu

en: Science Fiction
fi: Tieteisfiktio

en: Comedy
fi: Komedia

en: Soap
fi: Saippua

en: Romance
fi: Rakkaus

en: Classical
fi: Klassinen

en: Adult
fi: Aikuiset

en: User defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: Weather
fi: Sää

en: Magazine
fi: Lehti

en: Documentary
fi: Dokumentti

en: Discussion
fi: Keskustelu

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: Quiz
fi: Visailu

en: Variety
fi: Varietee

en: Talk
fi: Puheohjelma

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Football
fi: Jalkapallo

en: Team
fi: Joukkuelajit

en: Athletics
fi: Yleisurheilu

en: Motor
fi: Moottoriurheilu

en: Water
fi: Vesilajit

en: Winter
fi: Talvilajit

en: Equestrian
fi: Ratsastus

en: Martial
fi: Taistelulajit

en: Preschool
fi: Esikoulu

en: 06 to 14
fi: 6–14

en: 10 to 16
fi: 10–16

en: Educational
fi: Opetusohjelma

en: Cartoons
fi: Piirretyt

en: Opera
fi: Ooppera

en: Ballet
fi: Baletti

en: Performance
fi: Esitys

en: Fine Arts
fi: Kaunotaiteet

en: Religion
fi: Uskonto

en: Traditional
fi: Perinteinen

en: Literature
fi: Kirjallisuus

en: Cinema
fi: Elokuvat

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: Press
fi: Lehdistö

en: New Media
fi: Uusmedia

en: Fashion
fi: Muoti

en: Advisory
fi: Tiedotus

en: People
fi: Ihmiset

en: Nature
fi: Luonto

en: Technology
fi: Tekniikka

en: Medicine
fi: Lääketiede

en: Foreign
fi: Ulkomaat

en: Social
fi: Sosiaalinen

en: Further
fi: Muu

en: Language
fi: Kieliohjelma

en: Travel
fi: Matkailu

en: Handicraft
fi: Käsityöt

en: Motoring
fi: Autoilu

en: Fitness
fi: Kunto

en: Cooking
fi: Ruuanlaitto

en: Shopping
fi: Ostokset

en: Gardening
fi: Puutarhanhoito

en: Original Language
fi: Alkuperäinen kieli

en: Black and White
fi: Mustavalkoinen

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Live
fi: Suora

en: User Defined 1
fi: Käyttäjän määrittämä 1

en: User Defined 2
fi: Käyttäjän määrittämä 2

en: User Defined 3
fi: Käyttäjän määrittämä 3

en: User Defined 4
fi: Käyttäjän määrittämä 4

en: Undefined
fi: Ei määritetty

en: Movie
fi: Elokuva

en: News
fi: Uutiset

en: Sports
fi: Urheilu

en: Children
fi: Lapset

en: Music
fi: Musiikki

en: Culture
fi: Kulttuuri

en: Education
fi: Koulutus

en: Leisure
fi: Vapaa-aika

en: Special
fi: Erityisohjelma

en: Reserved
fi: Varattu

en: Soap opera
fi: Saippuaooppera

en: Mini-series
fi: Pienoissarja

en: Series
fi: Sarja

en: Reality show
fi: Tosi-TV

en: Information
fi: Tiedot

en: Comical
fi: Komiikka

en: Erotic
fi: Erotiikka

en: Raffle, television sales, prizing
fi: Arpajaiset, televisiomyyjäiset, hinta-arvio

en: Debate/interview
fi: Väittely/haastattelu

en: Other
fi: Muu

en: Report
fi: Reportaasi

en: Biography
fi: Elämäkerta

en: Educative
fi: Opetusohjelma

en: Auditorium
fi: Auditorio

en: Musical
fi: Musikaali

en: Feminine
fi: Naiset

en: Game show
fi: Peliohjelma

en: Country
fi: Maa

en: Health
fi: Terveys

en: Raffle
fi: Arpajaiset

en: Television sales
fi: Televisiomyyjäiset

en: Prizing
fi: Hinta-arvio

en: Interview
fi: Haastattelu

en: Adult cartoon
fi: Aikuisten piirretty

en: Interactive
fi: Vuorovaikutteinen

en: Policy
fi: Käytäntö

en: Genre: %1
fi: Tyylilaji: %1

en: reserved
fi: varattu

en: all audiences
fi: kaikki yleisöt

en: 10 years
fi: 10 vuotta

en: 12 years
fi: 12 vuotta

en: 14 years
fi: 14 vuotta

en: 16 years
fi: 16 vuotta

en: 18 years
fi: 18 vuotta

en: Country %1: not rated
fi: Maa %1: ei ikärajaa

en: violence /
fi: väkivaltaa /

en: sex /
fi: seksiä /

en: drugs /
fi: huumeita /

en: Country %1: rating: %2%3
fi: Maa %1: ikäraja: %2%3

en: Country %1: rating: %2 years.
fi: Maa %1: ikäraja: %2 vuotta.

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
fi: Ohjelmaopas

en: EPG language:
fi: EPG-kieli:

en: Any language
fi: Mikä tahansa kieli

en: Show channels with empty EPG data
fi: Näytä kanavat, joilla ei ole EPG-tietoa

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
fi: Tallenna ohjelma

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
fi: Etsi:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
fi: Aloita

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
fi: Kesto

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
fi: Nimi

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
fi: Kaikki laitteet ovat tallennuskäytössä.

[ctx: @info]
en: Didn't find a device with valid settings or access permissions are wrong.
    
    Please check the Configure Television window.
fi: Laitetta, jolla olisi kelvolliset asetukset tai käyttöoikeudet, ei löytynyt.
    
    Tarkista asetukset Television asetukset -ikkunassa.

[ctx: message box]
en: No available device found.
fi: Käytettävissä olevia laitteita ei löytynyt.

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
fi: Ajastus

[ctx: @action]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @title:column recording]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column tv show]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
fi: Muokkaa ajastusta

[ctx: @label recording]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
fi: Kanava:

[ctx: @label tv show]
en: Start:
fi: Alkaa:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
fi: Kesto:

[ctx: @label tv show]
en: End:
fi: Päättyy:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
fi: Toista:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
fi: Ei toistoa

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
fi: Päivittäin

en: Provider
fi: Kanavapaketti

en: SNR
fi: Signaali–kohina-suhde

en: Channels
fi: Kanavat

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Channel Scan
fi: Kanavahaku

en: Search transponders for other Networks
fi: Etsi muiden verkkojen transpondereita

en: On certain networks, it is possible that some transponders are encoded on separate Network Information Tables (other NITs). This is more common on DVB-C systems. Clicking on this icon will change the scan algorithm to take those other NIT data into account. Please notice that the scan will be a lot more slow if enabled.
fi: Joissakin verkoissa transponderi voi olla koodattu eri verkkotietotaulukoihin (NIT). Tämä on yleistä DVB-C-järjestelmissä. Napsauttamalla tätä kuvaketta tutkimismenetelmän voi vaihtaa ottamaan muu NIT-tieto huomioon. Huomaa, että tällä asetuksella tutkiminen hidastuu merkittävästi.Joissakin verkoissa transponderi voi olla koodattu eri verkkotietotaulukoihin (NIT). Tämä on yleistä DVB-C-järjestelmissä. Napsauttamalla tätä kuvaketta tutkimismenetelmän voi vaihtaa ottamaan muu NIT-tieto huomioon. Huomaa, että tällä asetuksella tutkiminen hidastuu merkittävästi.

en: Start Scan
fi: Aloita haku

en: Signal:
fi: Signaali:

en: SNR:
fi: Signaali–kohina-suhde:

en: Tuned:
fi: Viritetty:

en: Filter
fi: Suodatus

en: Free to air
fi: Ilmaiskanavat

en: Provider:
fi: Kanavapaketti:

en: Add Filtered
fi: Lisää suodatetut

en: Add Selected
fi: Lisää valitut

en: Scan Results
fi: Haun tulokset

en: Current Transponder
fi: Vastaanotin

en: Stop Scan
fi: Pysäytä haku

en: Program Guide
fi: Ohjelmaopas

en: OSD
fi: Ruutunäyttö

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
fi: Ajastukset

en: Instant Record
fi: Tallenna heti

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
fi: Television asetukset…

en: Search:
fi: Haku:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
fi: Kanava: %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
fi: Kaffeine tallentaa paraikaa ohjelmia.
    Haluatko varmasti sulkea sovelluksen?

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
fi: Kaffeinella on ajastettuja tallennuksia.
    Haluatko varmasti sulkea sovelluksen?

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
fi: Tallennus aloitettu

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
fi: Tallennus pysäytetty

[ctx: %1 is a person; %2 is their character]
en: %1 as %2
fi: %1 (”%2”)

en: Director(s)
fi: Ohjaaja(t)

en: Actor(s)
fi: Näyttelijä(t)

en: Writer(s)
fi: Käsikirjoittaja(t)

en: Adapter(s)
fi: Sovittaja(t)

en: Producer(s)
fi: Tuottaja(t)

en: Composer(s)
fi: Säveltäjä(t)

en: Editor(s)
fi: Leikkaaja(t)

en: Presenter(s)
fi: Esittäjä(t)

en: Commentator(s)
fi: Kommentoija(t)

en: Guest(s)
fi: Vieras/vieraat

en: rating: %1
fi: arvostelu: %1

en: Season %1
fi: %1. kausi

en:  Episode %1
fi:  %1. jakso

en: Star rating: %1
fi: Tähtiarvio: %1

en: Date: %1
fi: Päiväys: %1

en: Category: %1
fi: Luokka: %1

en: Keyword: %1
fi: Hakusana: %1

en: language: %1
fi: kieli: %1

en: Original language: %1
fi: Alkuperäinen kieli: %1

en: Country: %1
fi: Maa: %1

en: A media player by KDE with digital TV support.
fi: KDE:n tekemä digi-TV-tuellinen mediasoitin.

en: (C) 2007-2019 The Kaffeine Authors.
fi: © 2007-19 Kaffeinen tekijät

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Previous maintainer (for versions 1.x)
fi: Aiempi ylläpitäjä (1.x-versioissa)

en: &1 Play File
fi: &1 Toista tiedosto

en: Open dialog to play a file
fi: Valitse toistettava tiedosto valintaikkunassa

en: &2 Play Audio CD
fi: &2 Toista äänilevy

en: Start playing an audio CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
fi: Ala toistaa ääni-CD:tä. Olettaa, että CD on valmiina asemassa

en: &3 Play Video CD
fi: &3 Toista video-CD

en: Start playing a Video CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
fi: Ala toistaa video-CD:tä. Olettaa, että CD on valmiina asemassa

en: &4 Play DVD
fi: &4 Toista DVD

en: Start playing a DVD. It assumes that the DVD is already there at the DVD drive
fi: Ala toistaa DVD:tä. Olettaa, että DVD on valmiina asemassa

en: &5 Digital TV
fi: &5 Digi-TV

en: &File
fi: &Tiedosto

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
fi: Avaa verkko-osoite…

en: Play Audio CD
fi: Toista äänilevy

en: Play Video CD
fi: Toista video-CD

en: Play DVD
fi: Toista DVD

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
fi: Toista DVD-kansio

en: &Playback
fi: &Toista

[ctx: menu bar]
en: Play&list
fi: Soitto&lista

en: &Television
fi: &Televisio

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: Start
fi: Aloita

en: Playback
fi: Toista

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Television
fi: Televisio

en: Play &File
fi: &Toista tiedosto

en: Play &Audio CD
fi: Toista &äänilevy

en: Play &Video CD
fi: Toista &video-CD

en: Play &DVD
fi: Toista &DVD

en: &Watch Digital TV
fi: Katso di&gi-TV:tä

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: Enable all debug messages. Please notice that Kaffeine also allows enabling debug messages per category, by using the environment var:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    where 'category' can be:
fi: Ota kaikki virheenpaikannusviestit käyttöön. Huomaa, että Kaffeine sallii myös luokittaiset virheenpaikannusviestit ympäristömuuttujalla:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.luokka.debug=true
    missä ”luokka” voi olla:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fi: Sovelluksen avaamat tiedostot ja verkko-osoitteet poistetaan käytön jälkeen

en: Start in full screen mode
fi: Käynnistä koko näytön tilaan

en: Start in minimal mode
fi: Käynnistä pienoistilassa

en: Start with always on top
fi: Ala aina ylhäältä

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
fi: Tulosta DVB-tiedot (virheenpaikannus)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
fi: Näytä TV-kanava

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
fi: (vanhentunut valitsin)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
fi: Näytä viimeksi viritetty TV-kanava

en: Files or URLs to play
fi: Toistettavat tiedostot tai verkko-osoitteet

[ctx: @title:window]
en: Open files
fi: Avaa tiedostoja

[ctx: @title:window]
en: Open URL
fi: Avaa verkko-osoite

en: Enter a URL:
fi: Syötä verkko-osoite:

en: Previous
fi: Edellinen

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Next
fi: Seuraava

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
fi: Koko näytön tila

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
fi: Pienoistila

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Subtitle
fi: Tekstitys

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
fi: ei käytössä

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Add subtitle file
fi: Lisää tekstitystiedosto

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
fi: Äänet

[ctx: 'Audio' menu]
en: Audio Device
fi: Äänilaite

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio Device
fi: Äänilaite

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
fi: Vaimenna äänet

[ctx: 'Playback' menu]
en: Video
fi: Video:

[ctx: 'Video' menu]
en: Deinterlace
fi: Lomituksen poisto

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: disabled
fi: ei käytössä

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: discard
fi: hylkää

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: linear
fi: lineaarinen

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: phosphor
fi: fosfori

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: mean
fi: keskiarvo

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: blend
fi: sekoita

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: Inverse telecine
fi: Käänteinen filmimuunnos

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Video size
fi: Videon koko

[ctx: Video size]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: Video size]
en: 25%
fi: 25 %

[ctx: Video size]
en: 50%
fi: 50 %

[ctx: Video size]
en: 75%
fi: 75 %

[ctx: Video size]
en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

[ctx: Video size]
en: 150%
fi: 150 %

[ctx: Video size]
en: 200%
fi: 200 %

[ctx: Video size]
en: 250%
fi: 250 %

[ctx: Video size]
en: 300%
fi: 300 %

en: Volume Slider
fi: Äänenvoimakkuuden säädin

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
fi: Hyppää kohtaan…

[ctx: playback menu]
en: Skip
fi: Ohita

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
fi: Ohita %1 s taaksepäin

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
fi: Ohita %1 s eteenpäin

en: Seek Slider
fi: Hakusäädin

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
fi: DVD-valikko

[ctx: dvd navigation]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
fi: Luku

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
fi: Kuvakulma

en: Switch between elapsed and remaining time display
fi: Vaihda kuluneen ja jäljellä olevan ajan näytön välillä

en: Supported Media Files (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;All Files (*)
fi: Tuetut mediatiedostot (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;Kaikki tiedostot (*)Tuetut mediatiedostot (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;Kaikki tiedostot (*)

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
fi: Poistu koko näytön tilasta

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
fi: Poistu pienoistilasta

[ctx: @title:window]
en: Open subtitle
fi: Avaa tekstitys

en: Subtitles (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp
fi: Tekstitykset (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxpTekstitykset (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
fi: Äänenvoimakkuus: %1 %

[ctx: osd]
en: Stopped
fi: Pysäytetty

[ctx: osd]
en: Mute On
fi: Vaimennettu

[ctx: osd]
en: Mute Off
fi: Vaimennus pois päältä

[ctx: osd message]
en: Deinterlace %1
fi: Lomituksen poisto %1

[ctx: osd]
en: Playing
fi: Toisto käynnissä

[ctx: osd]
en: Paused
fi: Keskeytetty

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
fi: Hyppää kohtaan

en: Enter a position:
fi: Syötä sijainti:

[ctx: playlist track]
en: Title
fi: Nimi

[ctx: playlist track]
en: Artist
fi: Artisti

[ctx: playlist track]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: playlist track]
en: Track Number
fi: Kappaleen numero

[ctx: playlist track]
en: Length
fi: Kesto

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
fi: Tilapäinen soittolista

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
fi: Jatkuva toisto

[ctx: playlist menu]
en: Random
fi: Satunnainen

en: Add Subtitle
fi: Lisää tekstitys

[ctx: @action:inmenu playlist]
en: New
fi: Uusi

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
fi: Nimetön soittolista

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
fi: Tekstitystiedostot

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
fi: *.xspf|XSPF-soittolista
    *.m3u|M3U-soittolista
    *.pls|PLS-soittolista

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
fi: Asenna Qt:n SQLite-liitännäinen.

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
fi: SQLite-tietokantaa ei voi avata.
