kaffeine - en to fr translation catalogue (441 entries)

en: Cannot start mplayer process.
fr: Impossible de démarrer le processus mplayer.

en: Subtitle %1
fr: Sous-titre %1

en: CD track %1
fr: Piste de disque %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
fr: Configurer Kaffeine

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
fr: Mode normal

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
fr: Mode minimal

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
fr: Mode plein écran

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
fr: Mémoriser le dernier réglage

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
fr: Mode d'affichage au démarrage :

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
fr: Durée de saut brève :

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
fr: Durée de saut longue :

[ctx: @title:group]
en: General
fr: Général

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
fr: Messages du journal :

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
fr: Afficher dmesg

[ctx: @label:textbox]
en: LibVLC arguments:
fr: arguments de « libVLC » :

[ctx: @label:textbox]
en: NOTE: Kaffeine should be restarted for the new arguments to take effect
fr: Remarque : un redémarrage de Kaffeine est nécessaire pour la prise en compte des nouveaux arguments.

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
fr: Canal

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
fr: Numéro

[ctx: @action]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: @action]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
fr: Les canaux seront triés par numéro pour permettre le glisser-déposer.
    Voulez-vous continuer ?

en: Circular left
fr: Circulaire gauche

en: Circular right
fr: Circulaire droit

en: Off
fr: Désactivé

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
fr: Modifier un canal

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
fr: Numéro :

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
fr: Source :

en: Frequency (MHz):
fr: Fréquence (MHz) :

en: Symbol rate (kS/s):
fr: Débit de symboles (kS/s) :

en: Modulation:
fr: Modulation :

en: FEC rate:
fr: Taux de contrôle continu :

en: Polarization:
fr: Polarisation :

en: Roll-off:
fr: Affaiblissement :

en: Bandwidth:
fr: Largeur de bande :

en: FEC rate LP:
fr: Taux de contrôle continu LP :

en: Transmission mode:
fr: Mode de transmission :

en: Guard interval:
fr: Intervalle de garde :

en: Hierarchy:
fr: Hiérarchie :

en: PLP (stream ID):
fr: PLP (ID du flux) :

en: Partial reception:
fr: Réception partielle :

en: Sound broadcasting:
fr: Diffusion sonore :

en: SB channel ID:
fr: ID canal SB :

en: SB index:
fr: Index SB :

en: SB count:
fr: compteur SB :

en: Layer A Modulation:
fr: Modulation couche A :

en: Layer A FEC rate:
fr: Taux de FEC couche A :

en: Layer A segments:
fr: Segments couche A :

en: Layer A interleaving:
fr: Entrelacement couche A :

en: Layer B Modulation:
fr: Modulation couche B :

en: Layer B FEC rate:
fr: Taux de FEC couche B :

en: Layer B segments:
fr: Segments couche B :

en: Layer B interleaving:
fr: Entrelacement couche B :

en: Layer C Modulation:
fr: Modulation couche C :

en: Layer C FEC rate:
fr: Taux de FEC couche C :

en: Layer C segments:
fr: Segments couche C :

en: Layer C interleaving:
fr: Entrelacement couche C :

en: Network ID:
fr: ID du réseau :

en: Transport stream ID:
fr: ID du flux de transport :

en: Service ID:
fr: ID du service :

en: Audio channel:
fr: Canal audio :

en: Scrambled:
fr: Brouillé :

en: PMT PID:
fr: PID de la PMT :

en: Video PID:
fr: PID de la vidéo :

en: Subtitle PID:
fr: PID du sous-titre :

en: Teletext PID:
fr: PID du télétexte :

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
fr: Configurer la télévision

en: Recording folder:
fr: Dossier d'enregistrement :

en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Time shift folder:
fr: Dossier de décalage horaire :

en: xmltv file name (optional):
fr: nom de fichier xmltv (optionnel) :

en: Add optional file to allow reading EPG data from xmltv files
fr: Ajouter un nom de fichier optionnel afin de lire les données EPG contenues dans les fichiers xmltv

en: Disable parsing EPG data from MPEG-TS tables:
fr: Désactiver l'analyse des données EPG depuis les tables MPEG-TS :

en: Use this if your TV provider doesn't broadcast reliable EPG data
fr: Utilisez cette fonctionnalité si votre diffuseur de télévision ne diffuse pas de données EPG fiables

en: Begin margin (minutes):
fr: Marge de départ (minutes) :

en: End margin (minutes):
fr: Marge de fin (minutes :

en: Naming style for recordings:
fr: Style de nommage pour les enregistrements :

en: The following substitutions work: "%year" for year (YYYY) and the following: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel and %title
fr: Les substitutions suivantes fonctionnent : « %year » pour l'année (AAAA) ainsi que : %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel et %title

en: Action after recording finishes:
fr: Action après la fin d'un enregistrement:

en: Leave empty for no command.
fr: Laissez vide si aucune commande.

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
fr: Utiliser le jeu de caractères ISO 8859-1 au lieu de ISO 6937 :

en: Create info files to accompany EPG recordings:
fr: Créer les fichiers d'information pour accompagner les enregistrements EPG.

en: Scan channels when idle to fetch fresh EPG data:
fr: Balayer les canaux en cas d'inactivité pour recevoir les données EPG.

en: Scan data last updated on %1
fr: Dernière mise à jour des données le %1

en: Update Scan Data over Internet
fr: Mettre à jour les données de balayage par Internet

en: Edit Scanfile
fr: Éditer un fichier de balayage

en: You can add channels manually to this file before scanning for them.
fr: Vous pouvez ajouter des canaux manuellement à ce fichier avant de lancer le balayage.

en: General Options
fr: Options générales

en: Automatic Recording
fr: Enregistrement automatique

en: Device %1
fr: Périphérique %1

[ctx: @action]
en: Add new Regex
fr: Ajouter une nouvelle expression rationnelle

en: Add another regular expression.
fr: Ajoute une autre expression rationnelle.

[ctx: @action]
en: Remove Regex
fr: Supprimer l'expression rationnelle

en: Remove checked regular expressions.
fr: Supprimer l'expression rationnelle cochée.

en: Update Scan Data
fr: Mise à jour des données de balayage

en: Downloading scan data
fr: Téléchargement des données de balayage

en: Scan file is becoming bigger than %1 KB.
    Aborting, as something might be wrong...
fr: Le fichier de numérisation devient plus volumineux que %1 Ko.
    Annulation en cours, car quelque chose pourrait mal se passer...

en: Scan data successfully updated. %1 KB received.
    Changes take effect after you have closed
    the configuration dialog.
fr: Les données de numérisation ont été mises à jour avec succès. %1 Ko ont été reçus.
    Les modifications prendront effet lorsque vous aurez fermé
     la boîte de dialogue de configuration.

en: Scan data update failed.
fr: La mise à jour des données de balayage a échoué.

en: Name: %1
fr: Nom : %1

en: Move Left
fr: Déplacer vers la gauche

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Move Right
fr: Déplacer vers la droite

en: Device not connected.
fr: Périphérique non connecté.

en: Cable
fr: Câble

en: Terrestrial (T2)
fr: Terrestre (T2)

en: Terrestrial
fr: Terrestre

en: Autoscan
fr: Recherche automatique de canaux

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
fr: Recherche automatique de canaux avec décalages de 167 kHz

en: Autoscan Australia
fr: Recherche automatique de canaux pour l'Australie

en: Autoscan Italy
fr: Recherche automatique de canaux pour l'Italie

en: Autoscan Taiwan
fr: Recherche automatique de canaux pour Taïwan

en: Atsc
fr: ATSC

en: Tuner timeout (ms):
fr: Temps de réponse du tuner (ms) :

en: Source:
fr: Source :

en: No Source
fr: Pas de source

en: Name:
fr: Nom :

en: Use Higher LNBf voltage:
fr: Utiliser un voltage LNBf supérieur :

en: On some DVB devices, there's an extra control that allows to increase the 
    voltage sent to LNBf, in order to compensate for cabling loss. This tri-state
    button defaults to not use it. It may be set to:
    - normal mode (unchecked);
    - higher voltage mode (checked);
    - tristate (don't send the control).
fr: Sur certains périphériques DVB, il n'y a pas de contrôle permettant d'augmenter le
    voltage envoyé au LNBf afin de compenser la perte due au câble. Ce bouton tri-state
     ne l'utilise pas par défaut. Il peut être réglé sur :
    - mode normal (sans vérification) ;
    - mode haut voltage (vérifié) ;
    - tristate (ne pas envoyer de contrôle).

en: Configuration:
fr: Configuration :

en: DiSEqC Switch
fr: Commutateur DiSEqC

en: USALS Rotor
fr: Rotor USALS

en: Positions Rotor
fr: Rotor de positions

en: Disable DiSEqC
fr: Désactiver le DiSEqC

en: LNB %1 Settings
fr: Paramètres du LNB %1

en: LNB Settings
fr: Paramètres du LNB

en: Add Satellite
fr: Ajouter un satellite

en: Remove Satellite
fr: Supprimer un satellite

en: Your position:
fr: Votre position :

en: Latitude:
fr: Latitude :

en: [S -90 ... 90 N]
fr: [S -90… 90 N]

en: Longitude:
fr: Longitude :

en: [W -180 ... 180 E]
fr: [W -180… 180 E]

en: Low frequency (KHz)
fr: Basse fréquence (kHz)

en: High frequency (MHz)
fr: Haute fréquence (MHz)

en: Switch frequency (MHz)
fr: Changer de fréquence (MHz)

en: Low range: %1 MHz to %2 MHz
fr: Plage basse : %1 MHz à %2 MHz

en: Bandstacked
fr: Avec empilement de bandes

en: High range: %1 MHz to %2 MHz
fr: Plage haute : %1 MHz à %2 MHz

en: Detective
fr: Policier

en: Adventure
fr: Aventure

en: Science Fiction
fr: Science-fiction

en: Comedy
fr: Comédie

en: Soap
fr: Série

en: Classical
fr: Classique

en: Adult
fr: Adulte

en: User defined
fr: Défini par l'utilisateur

en: Weather
fr: Météo

en: Documentary
fr: Documentaire

en: User Defined
fr: Personnalisé

en: Quiz
fr: Questionnaire

en: Variety
fr: Variété

en: Talk
fr: Parler

en: Events
fr: évènements

en: Team
fr: Équipe

en: Athletics
fr: Athlétisme

en: Motor
fr: Moteurs

en: Water
fr: Eau

en: Winter
fr: Hiver

en: Equestrian
fr: Équitation

en: Martial
fr: Arts martiaux

en: Preschool
fr: Maternelle

en: 06 to 14
fr: 06 à 14

en: 10 to 16
fr: 10 à 16

en: Educational
fr: Éducatif

en: Cartoons
fr: Dessins animés

en: Poprock
fr: Pop-rock

en: Fine Arts
fr: Beaux arts

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Literature
fr: Littérature

en: Cinema
fr: Cinéma

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Press
fr: Appuyer

en: New Media
fr: Nouveau média

en: Fashion
fr: Mode

en: Advisory
fr: Consultatif

en: People
fr: Personnes

en: Technology
fr: Technologie

en: Medicine
fr: Médicaments

en: Foreign
fr: Étranger

en: Further
fr: Plus

en: Language
fr: Langue

en: Travel
fr: Voyages

en: Handicraft
fr: Artisanat

en: Motoring
fr: Moteurs

en: Fitness
fr: Remise en forme

en: Cooking
fr: Cuisine

en: Shopping
fr: Achats

en: Gardening
fr: Jardinage

en: Original Language
fr: Version originale

en: Black and White
fr: Noir et blanc

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Planostereoscopic
fr: 3D

en: User Defined 1
fr: Personnalisé 1

en: User Defined 2
fr: Personnalisé 2

en: User Defined 3
fr: Personnalisé 3

en: User Defined 4
fr: Personnalisé 4

en: Undefined
fr: Non-défini

en: Movie
fr: Film

en: News
fr: Actualité

en: Show
fr: Afficher

en: Children
fr: Enfants

en: Music
fr: Musique

en: Education
fr: Éducatif

en: Leisure
fr: Loisirs

en: Special
fr: Spécial

en: Reserved
fr: Réservé

en: Soap opera
fr: Opéra soap

en: Mini-series
fr: Mini-séries

en: Series
fr: Séries

en: Reality show
fr: Télé-réalité

en: Information
fr: Informations

en: Comical
fr: Comique

en: Erotic
fr: Érotique

en: Raffle, television sales, prizing
fr: Tombola, téléachat, récompense

en: Debate/interview
fr: Débat / interview

en: Other
fr: Autre

en: Report
fr: Rapport

en: Biography
fr: Biographie

en: Educative
fr: Éducatif

en: Feminine
fr: Féminin

en: Game show
fr: Jeux

en: Country
fr: Pays

en: Health
fr: Santé

en: Raffle
fr: Tombola

en: Television sales
fr: Télé-achat

en: Prizing
fr: Récompense

en: Adult cartoon
fr: Dessins animés pour adultes

en: Interactive
fr: Interactif

en: Policy
fr: Règles

en: Genre: %1
fr: Genre : %1

en: reserved
fr: réservé

en: all audiences
fr: Tout public

en: 10 years
fr: 10 ans

en: 12 years
fr: 12 ans

en: 14 years
fr: 14 ans

en: 16 years
fr: 16 ans

en: 18 years
fr: 18 ans

en: Country %1: not rated
fr: Pays %1 : non évalué

en: violence /
fr: violence /

en: sex /
fr: sexe /

en: drugs /
fr: drogues /

en: Country %1: rating: %2%3
fr: Pays %1 : évaluation : %2%3

en: Country %1: rating: %2 years.
fr: Pays %1 : évaluation : %2 ans.

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
fr: Guide des programmes

en: EPG language:
fr: Langue EPG :

en: Any language
fr: N'importe quelle langue

en: Show channels with empty EPG data
fr: Afficher les canaux avec des données EPG vides

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
fr: Enregistrer une émission

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
fr: Rechercher :

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
fr: Démarrer

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
fr: Durée

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
fr: Titre

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
fr: Tous les périphériques sont utilisés pour les enregistrements.

[ctx: @info]
en: Didn't find a device with valid settings or access permissions are wrong.
    
    Please check the Configure Television window.
fr: Impossible de trouver un périphérique dont la configuration est valable, ou problème de permissions.
    
    Veuillez vérifier les paramètres dans la fenêtre « Configurer la télévision ».

[ctx: message box]
en: No available device found.
fr: Impossible de trouver un périphérique disponible.

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
fr: Programmation d'un enregistrement

[ctx: @action]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: @title:column recording]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:column tv show]
en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
fr: Modifier un élément de programme

[ctx: @label recording]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
fr: Canal :

[ctx: @label tv show]
en: Start:
fr: Début :

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
fr: Durée :

[ctx: @label tv show]
en: End:
fr: Fin :

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
fr: Répéter :

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
fr: Jamais

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Provider
fr: fournisseur

en: Channels
fr: Canaux

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
fr: Effacer

en: Channel Scan
fr: Balayage des chaînes

en: Search transponders for other Networks
fr: Rechercher des transpondeurs d'autres réseaux

en: On certain networks, it is possible that some transponders are encoded on separate Network Information Tables (other NITs). This is more common on DVB-C systems. Clicking on this icon will change the scan algorithm to take those other NIT data into account. Please notice that the scan will be a lot more slow if enabled.
fr: Sur certains réseaux, certains transpondeurs peuvent être encodés sur des tables d'information séparées (NIT). Cela est plus courant sur les systèmes DVB-C. Cliquer sur cette icône changera l'algorithme pour prendre en compte les données des autres NIT. Notez que cela ralentira beaucoup le balayage.

en: Start Scan
fr: Démarrer le balayage

en: Signal:
fr: Signal :

en: SNR:
fr: SNR :

en: Tuned:
fr: Réglé :

en: Filter
fr: Filtre

en: Free to air
fr: Chaîne en clair

en: Provider:
fr: Fournisseur :

en: Add Filtered
fr: Ajouter les filtrés

en: Add Selected
fr: Ajouter les sélectionnés

en: Scan Results
fr: Résultats du balayage

en: Current Transponder
fr: Transpondeur actuel

en: Stop Scan
fr: Arrêter le balayage

en: Program Guide
fr: Guide des programmes

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
fr: Programmation d'un enregistrement

en: Instant Record
fr: Enregistrement immédiat

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
fr: Configurer la télévision...

en: Search:
fr: Rechercher :

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
fr: Canal : %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
fr: Kaffeine enregistre en ce moment des programmes.
    Voulez-vous vraiment fermer l'application ?

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
fr: Kaffeine a programmé des enregistrements.
    Voulez-vous vraiment fermer l'application ?

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
fr: Enregistrement immédiat démarré

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
fr: Enregistrement immédiat arrêté

[ctx: %1 is a person; %2 is their character]
en: %1 as %2
fr: %1 dans le rôle de %2

en: Director(s)
fr: Réalisateur(s)

en: Actor(s)
fr: Acteur(s)

en: Writer(s)
fr: Scénariste(s)

en: Adapter(s)
fr: Adaptateur(s)

en: Producer(s)
fr: Producteur(s)

en: Composer(s)
fr: Compositeur(s)

en: Editor(s)
fr: Éditeur(s)

en: Presenter(s)
fr: Présentateur(s)

en: Commentator(s)
fr: Commentateur(s)

en: Guest(s)
fr: Invité(s)

[ctx: %1 is a role (actor, director, etc); %2 is one or more people]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: rating: %1
fr: note : %1

en: Season %1
fr: Saison %1

en:  Episode %1
fr:  Épisode %1

en: Star rating: %1
fr: Évaluation par étoiles : %1

en: Date: %1
fr: Date : %1

en: Category: %1
fr: Catégorie : %1

en: Keyword: %1
fr: Mot-clé : %1

en: language: %1
fr: langue : %1

en: Original language: %1
fr: Version originale : %1

en: Country: %1
fr: Pays : %1

en: A media player by KDE with digital TV support.
fr: Un lecteur multimédia pour KDE avec prise en charge de la télévision numérique.

en: (C) 2007-2019 The Kaffeine Authors.
fr: © 2007-2019 Les auteurs de Kaffeine

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Previous maintainer (for versions 1.x)
fr: Mainteneur précédent (pour les versions 1.x)

en: &1 Play File
fr: &1 Lire un fichier

en: Open dialog to play a file
fr: Ouvrir une boîte de dialogue pour lire un fichier

en: &2 Play Audio CD
fr: &2 Lire un CD audio

en: Start playing an audio CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
fr: Démarrer la lecture d'un CD audio. Cela suppose que le CD est déjà dans le lecteur.

en: &3 Play Video CD
fr: &3 Lire un CD vidéo

en: Start playing a Video CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
fr: Démarrer la lecture d'un CD vidéo. Cela suppose que le CD est déjà dans le lecteur.

en: &4 Play DVD
fr: &4 Lire un DVD

en: Start playing a DVD. It assumes that the DVD is already there at the DVD drive
fr: Démarrer la lecture d'un DVD. Cela suppose qu'il y a déjà un DVD dans le lecteur.

en: &5 Digital TV
fr: &5 TV numérique

en: &File
fr: &Fichier

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
fr: Ouvrir une URL…

en: Play Audio CD
fr: Lire un CD audio

en: Play Video CD
fr: Lire un CD vidéo

en: Play DVD
fr: Lire un DVD

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
fr: Lire un dossier de DVD

en: &Playback
fr: &Lire

[ctx: menu bar]
en: Play&list
fr: &Liste de lecture

en: &Television
fr: &Télévision

en: &Settings
fr: &Configuration

en: Start
fr: Démarrer

en: Playback
fr: Lecture

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Television
fr: Télévision

en: Play &File
fr: Lire un &fichier

en: Play &Audio CD
fr: Lire un CD &audio

en: Play &Video CD
fr: Lire un CD &vidéo

en: Play &DVD
fr: Lire un &DVD

en: &Watch Digital TV
fr: Regarder la TV &numérique

en: &Quit
fr: &Quitter

en: Enable all debug messages. Please notice that Kaffeine also allows enabling debug messages per category, by using the environment var:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    where 'category' can be:
fr: Activer tous les messages de débogage. Veuillez noter que Kaffeine permet également l'activation des messages de début par catégorie à l'aide de la variable d'environnement :
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.catégorie.debug=true
    où « catégorie » peut être :

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fr: Les fichiers et URL ouverts par l'application seront supprimés après utilisation

en: Start in full screen mode
fr: Démarrer en mode plein écran

en: Start in minimal mode
fr: Démarrer en mode minimal

en: Start with always on top
fr: Démarrer toujours au premier plan

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
fr: Vider les données « DVB » (option de débogage)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
fr: Lire le canal TV

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
fr: (option déconseillée)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
fr: Lire le dernier canal TV syntonisé

en: Files or URLs to play
fr: Fichiers ou URL à lire

[ctx: @title:window]
en: Open files
fr: Ouvrir des fichiers

[ctx: @title:window]
en: Open URL
fr: Ouvrir une URL

en: Enter a URL:
fr: Saisissez une URL :

en: Previous
fr: Précédent

en: Play
fr: Lire

en: Stop
fr: Arrêt

en: Next
fr: Suivant

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
fr: Mode plein écran

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
fr: Mode minimal

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Subtitle
fr: Sous-titre

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
fr: désactivé

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Add subtitle file
fr: Ajouter un fichier de sous-titres

[ctx: 'Audio' menu]
en: Audio Device
fr: Périphérique audio

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio Device
fr: Périphérique audio

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
fr: Diminuer le volume

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
fr: Couper le volume

[ctx: 'Playback' menu]
en: Video
fr: Vidéo

[ctx: 'Video' menu]
en: Deinterlace
fr: Désentrelacer

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: disabled
fr: désactivé

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: discard
fr: abandonner

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: linear
fr: linéaire

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: phosphor
fr: phosphore

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: mean
fr: moyenne

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: blend
fr: mélange

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: Inverse telecine
fr: Télécinéma inversé

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
fr: Rapport hauteur/largeur

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
fr: Automatique

en: Video size
fr: Taille de la vidéo

[ctx: Video size]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: Video size]
en: 25%
fr: 25 %

[ctx: Video size]
en: 50%
fr: 50 %

[ctx: Video size]
en: 75%
fr: 75 %

[ctx: Video size]
en: Original Size
fr: Taille originale

[ctx: Video size]
en: 150%
fr: 150 %

[ctx: Video size]
en: 200%
fr: 200 %

[ctx: Video size]
en: 250%
fr: 250 %

[ctx: Video size]
en: 300%
fr: 300 %

en: Volume Slider
fr: Curseur de volume

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
fr: Aller directement à une position...

[ctx: playback menu]
en: Skip
fr: Sauter

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
fr: Retour rapide de %1s

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
fr: Avance rapide de %1s

en: Seek Slider
fr: Curseur de recherche

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
fr: Menu du DVD

[ctx: dvd navigation]
en: Title
fr: Titre

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
fr: Chapitre

en: Switch between elapsed and remaining time display
fr: Basculer entre l'affichage du temps écoulé et l'affichage du temps restant

en: Supported Media Files (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;All Files (*)
fr: Fichiers de média pris en charge (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;Tous les fichiers (*)

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
fr: Quitter le mode plein écran

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
fr: Quitter le mode minimal

[ctx: @title:window]
en: Open subtitle
fr: Ouvrir des sous-titres

en: Subtitles (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp
fr: Sous-titres (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
fr: Volume : %1 %

[ctx: osd]
en: Stopped
fr: Arrêté

[ctx: osd]
en: Mute On
fr: Volume muet

[ctx: osd]
en: Mute Off
fr: Volume rétabli

[ctx: osd message]
en: Deinterlace %1
fr: Désentrelacer %1

[ctx: osd]
en: Playing
fr: En cours de lecture

[ctx: osd]
en: Paused
fr: Pause

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
fr: Aller directement à une position

en: Enter a position:
fr: Saisissez une position :

[ctx: playlist track]
en: Title
fr: Titre

[ctx: playlist track]
en: Artist
fr: Artiste

[ctx: playlist track]
en: Track Number
fr: Numéro de piste

[ctx: playlist track]
en: Length
fr: Longueur

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
fr: Liste de lecture temporaire

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
fr: Répéter

[ctx: playlist menu]
en: Random
fr: Aléatoire

en: Add Subtitle
fr: Ajouter un sous-titre

[ctx: @action:inmenu playlist]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
fr: Liste de lecture sans nom

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
fr: Fichiers de sous-titres

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
fr: *.xspf|Liste de lecture XSPF
    *.m3u|Liste de lecture M3U
    *.pls|Liste de lecture PLS

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
fr: Veuillez installer le module externe SQLite pour Qt.

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
fr: Impossible d'ouvrir la base de données SQLite.
