kaffeine - en to it translation catalogue (444 entries)

en: Cannot start mplayer process.
it: Impossibile avviare il processo di mplayer.

en: Subtitle %1
it: Sottotitolo %1

en: CD track %1
it: Traccia CD %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
it: Configura Kaffeine

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
it: Modalità normale

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
it: Modalità minimale

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
it: Modalità a schermo intero

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
it: Ricorda le ultime impostazioni

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
it: Modalità di visualizzazione all'avvio:

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
it: Durata del salto breve:

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
it: Durata del salto lungo:

[ctx: @title:group]
en: General
it: Generale

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
it: Messaggi di registro:

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
it: Mostra dmesg

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
it: Diagnostica

[ctx: @label:textbox]
en: LibVLC arguments:
it: Argomenti LibVLC:

[ctx: @label:textbox]
en: NOTE: Kaffeine should be restarted for the new arguments to take effect
it: NOTA: Kaffeine dovrebbe essere riavviato affinché i nuovi argomenti abbiano effetto

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
it: Canale

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
it: Numero

[ctx: @action]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: @action]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
it: I canali saranno ordinati numericamente per consentire il trascinamento e rilascio.
    Vuoi continuare?

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Circular left
it: Circolare sinistro

en: Circular right
it: Circolare destro

en: Off
it: Spento

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
it: Modifica canale

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
it: Numero:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
it: Sorgente:

en: Frequency (MHz):
it: Frequenza (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
it: Velocità di simbolo (kS/s):

en: Modulation:
it: Modulazione:

en: FEC rate:
it: Rapporto FEC:

en: Polarization:
it: Polarizzazione:

en: Bandwidth:
it: Banda:

en: FEC rate LP:
it: Rapporto FEC LP:

en: Transmission mode:
it: Modalità di trasmissione:

en: Guard interval:
it: Intervallo di guardia:

en: Hierarchy:
it: Gerarchia:

en: PLP (stream ID):
it: PLP (ID flusso):

en: Partial reception:
it: Ricezione parziale:

en: Sound broadcasting:
it: Trasmissione del suono

en: SB channel ID:
it: ID canale SB:

en: SB index:
it: Indice SB:

en: SB count:
it: Numero SB:

en: Layer A Modulation:
it: Modulazione livello A:

en: Layer A FEC rate:
it: Rapporto FEC livello A:

en: Layer A segments:
it: Segmenti livello A:

en: Layer A interleaving:
it: Interlacciamento livello A:

en: Layer B Modulation:
it: Modulazione livello B:

en: Layer B FEC rate:
it: Rapporto FEC livello B:

en: Layer B segments:
it: Segmenti livello B:

en: Layer B interleaving:
it: Interlacciamento livello B:

en: Layer C Modulation:
it: Modulazione livello C:

en: Layer C FEC rate:
it: Rapporto FEC livello C:

en: Layer C segments:
it: Segmenti livello C:

en: Layer C interleaving:
it: Interlacciamento livello C:

en: Network ID:
it: ID rete:

en: Transport stream ID:
it: ID trasporto del flusso:

en: Service ID:
it: ID servizio:

en: Audio channel:
it: Canale audio:

en: Scrambled:
it: Disturbato:

en: PMT PID:
it: PID PMT:

en: Video PID:
it: PID video:

en: Subtitle PID:
it: PID sottotitoli:

en: Teletext PID:
it: PID Televideo:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
it: Configura televisione

en: Recording folder:
it: Cartella delle registrazioni:

en: Select Folder
it: Seleziona cartella

en: Time shift folder:
it: Cartella delle differite:

en: xmltv file name (optional):
it: Nome file xmltv (facoltativo):

en: Add optional file to allow reading EPG data from xmltv files
it: Aggiungi file facoltativo per consentire la lettura dei dati EPG da file xmltv

en: Disable parsing EPG data from MPEG-TS tables:
it: Disabilita l'analisi dei dati EPG dalle tabelle MPEG-TS:

en: Use this if your TV provider doesn't broadcast reliable EPG data
it: Utilizza questa opzione se il tuo fornitore TV non trasmette dati EPG affidabili

en: Begin margin (minutes):
it: Margine iniziale (minuti):

en: End margin (minutes):
it: Margine finale (minuti):

en: Naming style for recordings:
it: Stile di denominazione per le registrazioni:

en: The following substitutions work: "%year" for year (YYYY) and the following: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel and %title
it: Sono disponibili le seguenti sostituzioni: "%year" per anno (YYYY) e le seguenti: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel e %title

en: Action after recording finishes:
it: Azione al termine della registrazione:

en: Leave empty for no command.
it: Lascia vuoto per nessun comando.

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
it: Usa set di caratteri ISO 8859-1 al posto di ISO 6937:

en: Create info files to accompany EPG recordings:
it: Crea file informativi da abbinare alle registrazioni EPG:

en: Scan channels when idle to fetch fresh EPG data:
it: Scansione dei canali quando è inattivo per recuperare nuovi dati EPG:

en: Scan data last updated on %1
it: Dati di scansione aggiornati il %1

en: Update Scan Data over Internet
it: Aggiorna i dati di scansione via Internet

en: Edit Scanfile
it: Modifica file di scansione

en: You can add channels manually to this file before scanning for them.
it: Puoi aggiungere manualmente i canali a questo file prima di effettuare la scansione.

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Automatic Recording
it: Registrazione automatica

en: Device %1
it: Dispositivo %1

[ctx: @action]
en: Add new Regex
it: Aggiungi nuova espressione regolare

en: Add another regular expression.
it: Aggiungi un'altra espressione regolare.

[ctx: @action]
en: Remove Regex
it: Rimuovi espressione regolare

en: Remove checked regular expressions.
it: Rimuovi le espressioni regolari marcate.

en: Update Scan Data
it: Aggiorna i dati di scansione

en: Downloading scan data
it: Scaricamento dati di scansione

en: Scan file is becoming bigger than %1 KB.
    Aborting, as something might be wrong...
it: Il file di scansione sta diventando più grande di %1 KB.
    Interruzione, potrebbe esserci qualche problema...

en: Scan data successfully updated. %1 KB received.
    Changes take effect after you have closed
    the configuration dialog.
it: Dati di scansione aggiornati correttamente. %1 KB ricevuti.
    I cambiamenti avranno effetto dopo che avrai chiuso
    la finestra di configurazione.

en: Scan data update failed.
it: Aggiornamento dei dati di scansione non riuscito.

en: Name: %1
it: Nome: %1

en: Move Left
it: Sposta a sinistra

en: Reset
it: Ripristina

en: Move Right
it: Sposta a destra

en: Device not connected.
it: Dispositivo non connesso.

en: Cable
it: Cavo

en: Terrestrial (T2)
it: Terrestre (T2)

en: Terrestrial
it: Terrestre

en: Autoscan
it: Scansione automatica

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
it: Scansione automatica con scostamenti di 167 kHz

en: Autoscan Australia
it: Scansione automatica Australia

en: Autoscan Italy
it: Scansione automatica Italia

en: Autoscan Taiwan
it: Scansione automatica Taiwan

en: Tuner timeout (ms):
it: Fuori tempo massimo sintonizzatore (ms):

en: Source:
it: Sorgente:

en: No Source
it: Nessuna sorgente

en: Name:
it: Nome:

en: Use Higher LNBf voltage:
it: Utilizzare LNBf alta tensione:

en: On some DVB devices, there's an extra control that allows to increase the 
    voltage sent to LNBf, in order to compensate for cabling loss. This tri-state
    button defaults to not use it. It may be set to:
    - normal mode (unchecked);
    - higher voltage mode (checked);
    - tristate (don't send the control).
it: Su alcuni dispositivi DVB, c'è un controllo supplementare che consente di aumentare la
    tensione inviata al LNBf, per compensare la perdita del cablaggio. Questo pulsante a tre stati
    non lo utilizza in modo predefinito. Può essere impostato su:
    - modalità normale (non marcato);
    - modalità di tensione più alta (marcato);
    - terzo stato (non inviare il controllo).

en: Configuration:
it: Configurazione:

en: DiSEqC Switch
it: Commutatore DiSEqC

en: USALS Rotor
it: Rotore USALS

en: Positions Rotor
it: Posizioni del rotore

en: Disable DiSEqC
it: Disabilita DiSEqC

en: LNB %1 Settings
it: Impostazioni LNB %1

en: LNB Settings
it: Impostazioni LNB

en: Add Satellite
it: Aggiungi satellite

en: Position
it: Posizione

en: Remove Satellite
it: Rimuovi satellite

en: Your position:
it: La tua posizione:

en: Latitude:
it: Latitudine:

en: Longitude:
it: Longitudine:

en: [W -180 ... 180 E]
it: [O -180 ... 180 E]

en: Low frequency (KHz)
it: Basso frequenza (KHz)

en: High frequency (MHz)
it: Alta frequenza (MHz)

en: Switch frequency (MHz)
it: Frequenza di commutazione (MHz)

en: Low range: %1 MHz to %2 MHz
it: Gamma bassa: da %1 MHz a %2 MHz

en: Bandstacked
it: Bande sovrapposte

en: High range: %1 MHz to %2 MHz
it: Gamma alta: da %1 MHz a %2 MHz

en: Detective
it: Poliziesco

en: Adventure
it: Avventura

en: Science Fiction
it: Fantascienza

en: Comedy
it: Commedia

en: Soap
it: Telenovela

en: Romance
it: Storia d'amore

en: Classical
it: Classico

en: Adult
it: Adulto

en: User defined
it: Definito dall'utente

en: Weather
it: Meteo

en: Magazine
it: Rivista

en: Documentary
it: Documentario

en: Discussion
it: Dibattito

en: User Defined
it: Definito dall'utente

en: Variety
it: Varietà

en: Talk
it: Conferenza

en: Events
it: Eventi

en: Football
it: Calcio

en: Team
it: Squadra

en: Athletics
it: Atletica

en: Motor
it: Motori

en: Water
it: Acqua

en: Winter
it: Inverno

en: Equestrian
it: Equitazione

en: Martial
it: Militare

en: Preschool
it: Prescolare

en: 06 to 14
it: da 6 a14

en: 10 to 16
it: da 10 a 16

en: Educational
it: Didattica

en: Cartoons
it: Cartoni

en: Poprock
it: Pop rock

en: Ballet
it: Balletto

en: Performance
it: Esibizione

en: Fine Arts
it: Belle arti

en: Religion
it: Religione

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Literature
it: Letteratura

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Press
it: Stampa

en: New Media
it: Nuovi mezzi di comunicazione

en: Fashion
it: Moda

en: Advisory
it: Consulenza

en: People
it: Persone

en: Nature
it: Natura

en: Technology
it: Tecnologia

en: Medicine
it: Medicina

en: Foreign
it: Straniero

en: Social
it: Sociale

en: Further
it: Altro

en: Language
it: Lingua

en: Travel
it: Viaggi

en: Handicraft
it: Artigianato

en: Motoring
it: Motori

en: Fitness
it: Forma fisica

en: Cooking
it: Cucina

en: Shopping
it: Acquisti

en: Gardening
it: Giardinaggio

en: Original Language
it: Lingua originale

en: Black and White
it: Bianco e nero

en: Unpublished
it: Inedito

en: Live
it: Dal vivo

en: Planostereoscopic
it: Stereoscopica

en: User Defined 1
it: Definito dall'utente 1

en: User Defined 2
it: Definito dall'utente 2

en: User Defined 3
it: Definito dall'utente 3

en: User Defined 4
it: Definito dall'utente 4

en: Undefined
it: Non definito

en: Movie
it: Film

en: News
it: Notizie

en: Show
it: Spettacolo

en: Sports
it: Sport

en: Children
it: Bambini

en: Music
it: Musica

en: Culture
it: Cultura

en: Education
it: Didattica

en: Leisure
it: Tempo libero

en: Special
it: Speciale

en: Reserved
it: Riservato

en: Soap opera
it: Telenovela

en: Mini-series
it: Mini serie

en: Series
it: Serie

en: Reality show
it: Reality

en: Information
it: Informazione

en: Comical
it: Comico

en: Erotic
it: Erotico

en: Raffle, television sales, prizing
it: Lotteria, televendite, premiazione

en: Debate/interview
it: Dibattito/intervista

en: Other
it: Altro

en: Report
it: Resoconto

en: Biography
it: Biografia

en: Educative
it: Didattico

en: Musical
it: Musicale

en: Making of
it: Backstage

en: Feminine
it: Femminile

en: Game show
it: Gioco a premi

en: Country
it: Campagna

en: Health
it: Salute

en: Raffle
it: Lotteria

en: Television sales
it: Televendite

en: Prizing
it: Premiazione

en: Interview
it: Intervista

en: Adult cartoon
it: Cartoni per adulti

en: Interactive
it: Interattivo

en: Policy
it: Politica

en: Genre: %1
it: Genere: %1

en: reserved
it: riservato

en: all audiences
it: tutti gli spettatori

en: 10 years
it: 10 anni

en: 12 years
it: 12 anni

en: 14 years
it: 14 anni

en: 16 years
it: 16 anni

en: 18 years
it: 18 anni

en: Country %1: not rated
it: Nazione %1: non valutato

en: violence /
it: violenza /

en: sex /
it: sesso /

en: drugs /
it: droghe /

en: Country %1: rating: %2%3
it: Nazione %1: valutazione: %2%3

en: Country %1: rating: %2 years.
it: Nazione %1: valutazione: %2 anni.

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
it: Guida ai programmi

en: EPG language:
it: Lingua EPG:

en: Any language
it: Qualsiasi lingua

en: Show channels with empty EPG data
it: Mostra canali con dati EPG vuoti

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
it: Registra spettacolo

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
it: Cerca:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
it: Avvio

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
it: Durata

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
it: Tutti i dispositivi sono utilizzati per le registrazioni.

[ctx: @info]
en: Didn't find a device with valid settings or access permissions are wrong.
    
    Please check the Configure Television window.
it: Non è stato trovato un dispositivo con impostazioni valide o i permessi di accesso sono errati.
    
    Controlla la finestra Configura televisione.

[ctx: message box]
en: No available device found.
it: Non è stato trovato alcun dispositivo disponibile.

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
it: Pianificazione di registrazione

[ctx: @action]
en: New
it: Nuova

[ctx: @title:column recording]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column tv show]
en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
it: Modifica voce di pianificazione

[ctx: @label recording]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
it: Canale:

[ctx: @label tv show]
en: Start:
it: Inizio:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
it: Durata:

[ctx: @label tv show]
en: End:
it: Fine:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
it: Ripeti:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
it: Mai

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
it: Giornalmente

en: Provider
it: Fornitore

en: Channels
it: Canali

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
it: Cancella

en: Channel Scan
it: Scansione del canale

en: Search transponders for other Networks
it: Cerca i trasponditori per altre reti

en: On certain networks, it is possible that some transponders are encoded on separate Network Information Tables (other NITs). This is more common on DVB-C systems. Clicking on this icon will change the scan algorithm to take those other NIT data into account. Please notice that the scan will be a lot more slow if enabled.
it: In alcune reti, è possibile che alcuni trasponditori siano codificati su tabelle delle informazioni di rete (altre NIT). Ciò è più comune sui sistemi DVB-C. Il clic su questa icona cambierà l'algoritmo di scansione per prendere in considerazione i dati delle NIT. Nota che la scansione sarà molto più lenta, se abilitata.

en: Start Scan
it: Avvia scansione

en: Signal:
it: Segnale:

en: Tuned:
it: Sintonizzato:

en: Filter
it: Filtro

en: Free to air
it: In chiaro

en: Provider:
it: Fornitore:

en: Add Filtered
it: Aggiungi filtrati

en: Add Selected
it: Aggiungi selezionati

en: Scan Results
it: Risultati della scansione

en: Current Transponder
it: Trasponditore corrente

en: Stop Scan
it: Ferma scansione

en: Program Guide
it: Guida ai programmi

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
it: Pianificazione di registrazione

en: Instant Record
it: Registrazione immediata

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
it: Configura televisione...

en: Search:
it: Cerca:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
it: Canale: %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
it: Kaffeine sta registrando dei programmi.
    Vuoi davvero chiudere l'applicazione?

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
it: Kaffeine ha delle registrazioni pianificate.
    Vuoi davvero chiudere l'applicazione?

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
it: Registrazione immediata avviata

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
it: Registrazione immediata fermata

[ctx: %1 is a person; %2 is their character]
en: %1 as %2
it: %1 come %2

en: Director(s)
it: Direttori

en: Actor(s)
it: Attori

en: Writer(s)
it: Scrittori

en: Adapter(s)
it: Adattatori

en: Producer(s)
it: Produttori

en: Composer(s)
it: Compositori

en: Editor(s)
it: Redattori

en: Presenter(s)
it: Presentatori

en: Commentator(s)
it: Commentatori

en: Guest(s)
it: Ospiti

en: rating: %1
it: valutazione: %1

en: Season %1
it: Stagione %1

en:  Episode %1
it:  episodio %1

en: Star rating: %1
it: Stelle: %1

en: Date: %1
it: Data: %1

en: Category: %1
it: Categoria: %1

en: Keyword: %1
it: Parola chiave: %1

en: language: %1
it: lingua: %1

en: Original language: %1
it: Lingua originale: %1

en: Country: %1
it: Nazione: %1

en: A media player by KDE with digital TV support.
it: Un lettore multimediale per KDE con supporto per la TV digitale.

en: (C) 2007-2019 The Kaffeine Authors.
it: (C) 2007-2019 Gli autori di Kaffeine.

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Previous maintainer (for versions 1.x)
it: Responsabile precedente (per la versione 1.x)

en: &1 Play File
it: &1 Riproduci file

en: Open dialog to play a file
it: Apri la finestra per riprodurre un file

en: &2 Play Audio CD
it: &2 Riproduci CD audio

en: Start playing an audio CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
it: Avvia la riproduzione di un CD audio. Assume che il CD sia già nel lettore

en: &3 Play Video CD
it: &3 Riproduci CD video

en: Start playing a Video CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
it: Avvia la riproduzione di un CD video. Assume che il CD sia già nel lettore

en: &4 Play DVD
it: &4 Riproduci DVD

en: Start playing a DVD. It assumes that the DVD is already there at the DVD drive
it: Avvia la riproduzione di un DVD. Assume che il DVD sia già nel lettore

en: &5 Digital TV
it: &5 TV digitale

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
it: Apri URL...

en: Play Audio CD
it: Riproduci CD audio

en: Play Video CD
it: Riproduci CD video

en: Play DVD
it: Riproduci DVD

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
it: Riproduci cartella DVD

en: &Playback
it: &Riproduci

[ctx: menu bar]
en: Play&list
it: Sca&letta

en: &Television
it: &Televisione

en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: Start
it: Avvio

en: Playback
it: Riproduci

en: Playlist
it: Scaletta

en: Television
it: Televisione

en: Play &File
it: Riproduci &file

en: Play &Audio CD
it: Riproduci CD &audio

en: Play &Video CD
it: Riproduci CD &video

en: Play &DVD
it: Riproduci &DVD

en: &Watch Digital TV
it: &Guarda TV digitale

en: &Quit
it: &Esci

en: Enable all debug messages. Please notice that Kaffeine also allows enabling debug messages per category, by using the environment var:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    where 'category' can be:
it: Abilita tutti i messaggi di debug. Nota che Kaffeine consente inoltre di abilitare i messaggi di debug per categoria, utilizzando la variabile d'ambiente:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.categoria.debug=true
    dove 'categoria' può essere:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
it: I file/URL aperti dall'applicazione saranno eliminati dopo l'uso

en: Start in full screen mode
it: Avvia in modalità a schermo intero

en: Start in minimal mode
it: Avvia in modalità minimale

en: Start with always on top
it: Avvia sempre in primo piano

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
it: Estrai dati dvb (opzione di debug)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
it: Riproduci canale TV

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
it: (opzione deprecata)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
it: Riproduci l'ultimo canale TV sintonizzato

en: Files or URLs to play
it: File o URL da riprodurre

[ctx: @title:window]
en: Open files
it: Apri file

[ctx: @title:window]
en: Open URL
it: Apri URL

en: Enter a URL:
it: Inserisci URL:

en: Previous
it: Precedente

en: Play
it: Riproduci

en: Pause
it: Pausa

en: Stop
it: Ferma

en: Next
it: Successivo

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
it: Modalità a schermo intero

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
it: Modalità minimale

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Subtitle
it: Sottotitolo

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
it: spento

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Add subtitle file
it: Aggiungi file di sottotitoli

[ctx: 'Audio' menu]
en: Audio Device
it: Dispositivo audio

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio Device
it: Dispositivo audio

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
it: Aumenta volume

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
it: Riduci volume

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
it: Silenzia volume

[ctx: 'Video' menu]
en: Deinterlace
it: Deinterlaccia

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: disabled
it: disabilitato

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: discard
it: scarta

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: linear
it: lineare

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: phosphor
it: fosforo

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: mean
it: media

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: Inverse telecine
it: Telecine inverso

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
it: Automatico

en: Video size
it: Dimensioni video

[ctx: Video size]
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: Video size]
en: Original Size
it: Dimensioni originali

en: Volume Slider
it: Cursore del volume

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
it: Salta alla posizione...

[ctx: playback menu]
en: Skip
it: Salta

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
it: Salta %1s all'indietro

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
it: Salta %1s in avanti

en: Seek Slider
it: Cursore della posizione

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
it: Menu DVD

[ctx: dvd navigation]
en: Title
it: Titolo

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
it: Capitolo

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
it: Angolo

en: Switch between elapsed and remaining time display
it: Passa dalla visualizzazione del tempo trascorso a quello rimanente

en: Supported Media Files (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;All Files (*)
it: File multimediali supportati (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;Tutti i file (*)

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
it: Esci dalla modalità a schermo intero

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
it: Esci dalla modalità minimale

[ctx: @title:window]
en: Open subtitle
it: Apri sottotitoli

en: Subtitles (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp
it: Sottotitoli (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp

[ctx: osd]
en: Stopped
it: Fermato

[ctx: osd]
en: Mute On
it: Silenzio

[ctx: osd]
en: Mute Off
it: Rimuovi silenzio

[ctx: osd message]
en: Deinterlace %1
it: Deinterlaccia %1

[ctx: osd]
en: Playing
it: Riproduzione

[ctx: osd]
en: Paused
it: In pausa

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
it: Salta alla posizione

en: Enter a position:
it: Inserisci una posizione:

[ctx: playlist track]
en: Title
it: Titolo

[ctx: playlist track]
en: Artist
it: Artista

[ctx: playlist track]
en: Track Number
it: Numero traccia

[ctx: playlist track]
en: Length
it: Durata

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
it: Scaletta temporanea

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
it: Ripeti

[ctx: playlist menu]
en: Random
it: Casuale

en: Add Subtitle
it: Aggiungi sottotitoli

[ctx: @action:inmenu playlist]
en: New
it: Nuova

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
it: Scaletta senza nome

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
it: File di sottotitoli

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
it: *.xspf|Scaletta XSPF
    *.m3u|Scaletta M3U
    *.pls|Scaletta PLS

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
it: Installa l'estensione SQLite per Qt.

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
it: Impossibile aprire il database SQLite.
