kaffeine - en to ja translation catalogue (214 entries)

en: Cannot start mplayer process.
ja: mplayer プロセスを起動できません。

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
ja: Kaffeine を設定

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
ja: 通常モード

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
ja: 最小モード

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
ja: フルスクリーンモード

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
ja: 一覧設定を記憶

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
ja: 起動時の表示モード:

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
ja: 短いスキップの長さ:

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
ja: 長いスキップの長さ:

[ctx: @title:group]
en: General
ja: 一般

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
ja: ログメッセージ:

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
ja: dmesg を表示

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
ja: 解析

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
ja: 番号

[ctx: @action]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: @action]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
ja: ドラッグ＆ドロップを許可するには、チャンネルを番号順に並べる必要があります。
    続行してもよろしいですか？

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Circular left
ja: 左回り

en: Circular right
ja: 右回り

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
ja: チャンネルの編集

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
ja: 番号:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
ja: ソース:

en: Frequency (MHz):
ja: 周波数 (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
ja: シンボルレート (kS/s):

en: Modulation:
ja: 変調:

en: FEC rate:
ja: FEC レート:

en: Polarization:
ja: 極性:

en: Roll-off:
ja: ロール・オフ:

en: Bandwidth:
ja: 帯域幅:

en: FEC rate LP:
ja: FEC レート LP:

en: Transmission mode:
ja: 伝送モード:

en: Guard interval:
ja: ガードインターバル:

en: Hierarchy:
ja: 階層:

en: Network ID:
ja: ネットワーク ID:

en: Transport stream ID:
ja: トランスポートストリーム ID:

en: Service ID:
ja: サービス ID:

en: Audio channel:
ja: オーディオチャンネル:

en: Scrambled:
ja: スクランブル:

en: Video PID:
ja: ビデオ PID:

en: Subtitle PID:
ja: サブタイトル PID:

en: Teletext PID:
ja: テレテキスト PID:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
ja: テレビジョンを設定

en: Recording folder:
ja: 録画フォルダ:

en: Select Folder
ja: ソースを選択

en: Time shift folder:
ja: タイムシフトフォルダ:

en: Begin margin (minutes):
ja: マージンの開始 (分):

en: End margin (minutes):
ja: マージンの終了 (分):

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
ja: ISO 6937 ではなく ISO 8859-1 文字セットを使用する:

en: Scan data last updated on %1
ja: スキャンデータの最終更新 %1

en: General Options
ja: 一般オプション

en: Device %1
ja: デバイス %1

en: Update Scan Data
ja: スキャンデータの更新

en: Downloading scan data
ja: スキャンデータをダウンロードしています

en: Scan data update failed.
ja: スキャンデータの更新に失敗しました。

en: Name: %1
ja: 名前: %1

en: Move Left
ja: 左に移動

en: Reset
ja: リセット

en: Move Right
ja: 右に移動

en: Device not connected.
ja: デバイスが接続されていません

en: Cable
ja: ケーブル

en: Terrestrial
ja: 地上波

en: Autoscan
ja: 自動スキャン

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
ja: 167 kHz オフセットで自動スキャン

en: Autoscan Australia
ja: 自動スキャン - オーストラリア

en: Autoscan Italy
ja: 自動スキャン - イタリア

en: Autoscan Taiwan
ja: 自動スキャン - 台湾

en: Tuner timeout (ms):
ja: チューナーのタイムアウト (ミリ秒):

en: Source:
ja: ソース:

en: No Source
ja: ソースなし

en: Name:
ja: 名前:

en: Configuration:
ja: 設定:

en: DiSEqC Switch
ja: DiSEqC スイッチ

en: USALS Rotor
ja: USALS ローター

en: Positions Rotor
ja: 位置ローター

en: LNB %1 Settings
ja: LNB %1 の設定

en: LNB Settings
ja: LNB の設定

en: Add Satellite
ja: 衛星を追加

en: Satellite
ja: 衛星

en: Position
ja: 位置

en: Remove Satellite
ja: 衛星を削除

en: Latitude:
ja: 緯度:

en: Longitude:
ja: 経度:

en: Switch frequency (MHz)
ja: 周波数の切り替え (MHz)

en: User defined
ja: ユーザ定義

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
ja: 番組ガイド

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
ja: ショーの録画

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
ja: 検索:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
ja: 開始

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
ja: 長さ

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
ja: すべてのデバイスを利用して録画を行ないます。

[ctx: message box]
en: No available device found.
ja: 利用可能なデバイスが見つかりません。

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
ja: 録画スケジュール

[ctx: @action]
en: New
ja: 新規

[ctx: @title:column recording]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
ja: スケジュール項目の編集

[ctx: @label recording]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
ja: チャンネル:

[ctx: @label tv show]
en: Start:
ja: 開始:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
ja: 長さ:

[ctx: @label tv show]
en: End:
ja: 終了:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
ja: 繰り返し:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
ja: なし

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
ja: 毎日

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Channels
ja: チャンネル

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
ja: 消去

en: Channel Scan
ja: チャンネルスキャン

en: Start Scan
ja: スキャンを開始

en: Signal:
ja: 信号:

en: Tuned:
ja: チューニング:

en: Filter
ja: フィルタ

en: Free to air
ja: FTA (Free To Air)

en: Radio
ja: ラジオ

en: TV
ja: テレビ

en: Provider:
ja: プロバイダ:

en: Add Filtered
ja: フィルタされたものを追加

en: Add Selected
ja: 選択したものを追加

en: Scan Results
ja: スキャン結果

en: Current Transponder
ja: 現在のトランスポンダ

en: Stop Scan
ja: スキャンを停止

en: Program Guide
ja: 番組ガイド

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
ja: 録画スケジュール

en: Instant Record
ja: 即時録画

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
ja: テレビジョンを設定...

en: Search:
ja: 検索:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
ja: チャンネル: %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
ja: Kaffeine では現在、番組を録画しています。
    アプリケーションを閉じてもよろしいですか？

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
ja: Kaffeine には録画予約が設定されています。
    アプリケーションを閉じてもよろしいですか？

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
ja: 即時録画を開始しました

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
ja: 即時録画を停止しました

en: &1 Play File
ja: &1 ファイルを再生

en: &2 Play Audio CD
ja: &2 オーディオ CD を再生

en: &3 Play Video CD
ja: &3 ビデオ CD を再生

en: &4 Play DVD
ja: &4 DVD を再生

en: &5 Digital TV
ja: &5 デジタル TV

en: &File
ja: ファイル(&F)

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
ja: URL を開く...

en: Play Audio CD
ja: オーディオ CD を再生

en: Play Video CD
ja: ビデオ CD を再生

en: Play DVD
ja: DVD を再生

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
ja: DVD フォルダを再生

en: &Playback
ja: プレイバック(&P)

[ctx: menu bar]
en: Play&list
ja: プレイリスト(&L)

en: &Television
ja: テレビジョン(&T)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: Start
ja: 開始

en: Playback
ja: プレイバック

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Television
ja: テレビジョン

en: Start in full screen mode
ja: フルスクリーンモードで起動

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
ja: dvb データのダンプ (デバッグオプション)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
ja: TV チャンネルを再生

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
ja: (古いオプション)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
ja: 最後に合わせた TV チャンネルを再生

en: Files or URLs to play
ja: 再生するファイルまたは URL

[ctx: @title:window]
en: Open URL
ja: URL を開く

en: Enter a URL:
ja: URL を入力:

en: Previous
ja: 前へ

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Next
ja: 次へ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
ja: フルスクリーンモード

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
ja: 最小モード

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
ja: オフ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
ja: オーディオ

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
ja: 消音

[ctx: 'Playback' menu]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: 'Video' menu]
en: Deinterlace
ja: デインターレース

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
ja: 自動

en: Volume Slider
ja: 音量スライダー

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
ja: 指定の位置にジャンプ...

[ctx: playback menu]
en: Skip
ja: スキップ

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
ja: %1s 巻き戻す

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
ja: %1s 早送りする

en: Seek Slider
ja: シークスライダー

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
ja: DVD メニュー

[ctx: dvd navigation]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
ja: チャプタ

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
ja: アングル

en: Switch between elapsed and remaining time display
ja: 経過時間と残り時間の表示を切り替える

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
ja: フルスクリーンモードを終了する

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
ja: 最小モードを終了する

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
ja: 音量: %1%

[ctx: osd]
en: Stopped
ja: 停止

[ctx: osd]
en: Mute On
ja: 消音オン

[ctx: osd]
en: Mute Off
ja: 消音オフ

[ctx: osd]
en: Playing
ja: 再生しています

[ctx: osd]
en: Paused
ja: 一時停止

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
ja: 指定位置にジャンプ

en: Enter a position:
ja: 位置を指定してください:

[ctx: playlist track]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: playlist track]
en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: playlist track]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: playlist track]
en: Track Number
ja: トラック番号

[ctx: playlist track]
en: Length
ja: 長さ

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
ja: 一時的なプレイリスト

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
ja: 繰り返し

[ctx: playlist menu]
en: Random
ja: ランダム

en: Add Subtitle
ja: サブタイトルを追加

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
ja: 名前変更

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
ja: 無名のプレイリスト

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
ja: サブタイトルファイル

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
ja: *.xspf|XSPF プレイリスト
    *.m3u|M3U プレイリスト
    *.pls|PLS プレイリスト

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
ja: Qt SQLite プラグインをインストールしてください。

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
ja: SQLite データベースを開くことができません。
