kaffeine - en to pa translation catalogue (146 entries)

en: Horizontal
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ

en: Vertical
pa: ਵਰਟੀਕਲ

en: Frequency (MHz):
pa: ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (MHz):

en: Modulation:
pa: ਮੋਡੂਲੇਸ਼ਨ:

en: FEC rate:
pa: FEC ਰੇਟ:

en: Bandwidth:
pa: ਬੈਂਡਵਿਡਥ:

en: FEC rate LP:
pa: FEC ਰੇਟ LP:

en: Transmission mode:
pa: ਟਰਾਂਸਮਿਸ਼ਨ ਮੋਡ:

en: Hierarchy:
pa: ਲੜੀ:

en: Network ID:
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ID:

en: Service ID:
pa: ਸਰਵਿਸ ID:

en: Audio channel:
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ:

en: Video PID:
pa: ਵਿਡੀਓ PID:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
pa: ਟੈਲੀਵਿਜ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: Recording folder:
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਫੋਲਡਰ:

en: Select Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: General Options
pa: ਆਮ ਚੋਣਾਂ

en: Device %1
pa: ਜੰਤਰ %1

en: Downloading scan data
pa: ਸਕੈਨ ਡਾਟਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Scan data update failed.
pa: ਸਕੈਨ ਡਾਟਾ ਅੱਪਡੇਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ।

en: Name: %1
pa: ਨਾਂ: %1

en: Move Left
pa: ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Move Right
pa: ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

en: Device not connected.
pa: ਜੰਤਰ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Cable
pa: ਕੇਬਲ

en: Terrestrial
pa: ਟਿੱਰੈਟਰਾਈਲ

en: Autoscan
pa: ਆਟੋ-ਸਕੈਨ

en: Tuner timeout (ms):
pa: ਟਾਊਨਰ ਟਾਈਮਆਉਟ (ms):

en: Source:
pa: ਸਰੋਤ:

en: No Source
pa: ਕੋਈ ਸਰੋਤ ਨਹੀਂ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Configuration:
pa: ਸੰਰਚਨਾ:

en: DiSEqC Switch
pa: DiSEqC ਸਵਿੱਚ

en: USALS Rotor
pa: USALS ਰੋਟਰ

en: Positions Rotor
pa: ਸਥਿਤੀ ਰੋਟਰ

en: LNB %1 Settings
pa: LNB %1 ਸੈਟਿੰਗ

en: LNB Settings
pa: LNB ਸੈਟਿੰਗ

en: Add Satellite
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Satellite
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Remove Satellite
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਹਟਾਓ

en: Latitude:
pa: ਵਿਥਕਾਰ:

en: Longitude:
pa: ਲੰਬਕਾਰ:

en: Switch frequency (MHz)
pa: ਸਵਿੱਚ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (MHz)

[ctx: message box]
en: No available device found.
pa: ਕੋਈ ਉਪਲੱਬਧ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: Provider
pa: ਪਰੋਵਾਇਡਰ

en: Channels
pa: ਚੈਨਲ

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Channel Scan
pa: ਚੈਨਲ ਸਕੈਨ

en: Start Scan
pa: ਸਕੈਨ ਸ਼ੁਰੂ

en: Signal:
pa: ਸਿਗਨਲ:

en: Tuned:
pa: ਟਿਊਨ ਕੀਤਾ:

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Free to air
pa: ਹਵਾ ਵਿੱਚ ਮੁਫ਼ਤ

en: Radio
pa: ਰੇਡੀਓ

en: Provider:
pa: ਪਰੋਵਾਇਡਰ:

en: Add Filtered
pa: ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੇ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Selected
pa: ਚੁਣੇ ਸ਼ਾਮਲ

en: Scan Results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: Current Transponder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰਾਂਸਪੋਡਰ

en: Stop Scan
pa: ਸਕੈਨ ਰੋਕੋ

en: Program Guide
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਗਾਈਡ

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਸ਼ੈਡਿਊਲ

en: Instant Record
pa: ਤਰੁੰਤ ਰਿਕਾਰਡ

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
pa: ਟੈਲੀਵਿਜ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Search:
pa: ਖੋਜ:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
pa: ਚੈਨਲ: %1_

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
pa: ਤੁਰੰਤ ਰਿਕਾਰਡ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
pa: ਤੁਰੰਤ ਰਿਕਾਰਡ ਰੋਕੋ

en: Kaffeine
pa: ਕੈਫ਼ੀਨ

en: &1 Play File
pa: &1 ਫਾਇਲ ਚਲਾਓ

en: &2 Play Audio CD
pa: &2 ਆਡੀਓ CD ਚਲਾਓ

en: &3 Play Video CD
pa: &3 ਵਿਡੀਓ CD ਚਲਾਓ

en: &4 Play DVD
pa: &4 DVD ਚਲਾਓ

en: &5 Digital TV
pa: &5 ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਟੀਵੀ

en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
pa: URL ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Play Audio CD
pa: ਆਡੀਓ CD ਚਲਾਓ

en: Play Video CD
pa: ਵਿਡੀਓ CD ਚਲਾਓ

en: Play DVD
pa: DVD ਚਲਾਓ

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
pa: DVD ਫੋਲਡਰ ਚਲਾਓ

en: &Playback
pa: ਚਲਾਓ(&P)

[ctx: menu bar]
en: Play&list
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ(&l)

en: &Television
pa: ਟੈਲੀਵਿਜ਼ਨ(&T)

en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Playback
pa: ਚਲਾਓ

en: Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: Television
pa: ਟੈਲੀਵਿਜ਼ਨ

en: Start in full screen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
pa: ਟੀਵੀ ਚੈਨਲ ਚਲਾਓ

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
pa: (ਬਰਤਰਫ਼ ਚੋਣ)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਚਲਾਇਆ ਟੀਵੀ ਚੈਨਲ ਚਲਾਓ

en: Files or URLs to play
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ ਜਾਂ URL

[ctx: @title:window]
en: Open URL
pa: URL ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Enter a URL:
pa: ਇੱਕ URL ਦਿਓ:

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੋਡ

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
pa: ਬੰਦ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
pa: ਆਡੀਓ

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਚੁੱਪ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

[ctx: 'Video' menu]
en: Deinterlace
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 4:3
pa: ੪:੩

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 16:9
pa: ੧੬:੯

en: Volume Slider
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਸਲਾਈਡਰ

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
pa: ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ ਜਾਓ...

[ctx: playback menu]
en: Skip
pa: ਛੱਡੋ

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
pa: %1s ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
pa: %1s ਅੱਗੇ ਜਾਓ

[ctx: dvd navigation]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
pa: ਚੈਪਟਰ

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
pa: ਕੋਣ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਛੱਡੋ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੋਡ ਬੰਦ

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
pa: ਵਾਲੀਅਮ: %1%

[ctx: osd]
en: Stopped
pa: ਰੋਕਿਆ

[ctx: osd]
en: Mute On
pa: ਚੁੱਪ ਹੈ

[ctx: osd]
en: Mute Off
pa: ਚੁੱਪ ਨਹੀਂ

[ctx: osd]
en: Playing
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ

[ctx: osd]
en: Paused
pa: ਵਿਰਾਮ

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
pa: ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Enter a position:
pa: ਇੱਕ ਸਥਿਤੀ ਦਿਓ:

[ctx: playlist track]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: playlist track]
en: Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: playlist track]
en: Album
pa: ਐਲਬਮ

[ctx: playlist track]
en: Track Number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

[ctx: playlist track]
en: Length
pa: ਲੰਬਾਈ

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ

[ctx: playlist menu]
en: Random
pa: ਰਲਵੇਂ

en: Add Subtitle
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
pa: ਬਿਨ-ਨਾਂ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲਾਂ

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
pa: *.xspf|XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ
    *.m3u|M3U ਪਲੇਅਲਿਸਟ
    *.pls|PLS ਪਲੇਅਲਿਸਟ
