kaffeine - en to ro translation catalogue (124 entries)

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Circular left
ro: Circular stînga

en: Circular right
ro: Circular dreapta

en: Frequency (MHz):
ro: Frecvență (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
ro: Rata de simboluri (kS/s):

en: Modulation:
ro: Modulare:

en: FEC rate:
ro: Rata FEC:

en: Polarization:
ro: Polarizare:

en: Bandwidth:
ro: Lățime de bandă:

en: Transmission mode:
ro: Regim de transmisie:

en: Hierarchy:
ro: Ierarhie:

en: Network ID:
ro: Id. rețea:

en: Service ID:
ro: Id. serviciu:

en: Audio channel:
ro: Canal audio:

en: Recording folder:
ro: Dosar înregistrare:

en: Select Folder
ro: Alege dosarul

en: Scan data last updated on %1
ro: Date de scanare actualizate la %1

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: Device %1
ro: Dispozitiv %1

en: Downloading scan data
ro: Se descarcă datele de scanare

en: Name: %1
ro: Nume: %1

en: Move Left
ro: Mută la stînga

en: Reset
ro: Reinițializează

en: Move Right
ro: Mută la dreapta

en: Device not connected.
ro: Dispozitiv neconectat.

en: Cable
ro: Cablu

en: Terrestrial
ro: Terestru

en: Autoscan
ro: Scanare automată

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
ro: Scanare automată cu decalaje de 167KHz

en: Autoscan Australia
ro: Scanare automată Australia

en: Autoscan Italy
ro: Scanare automată Italia

en: Autoscan Taiwan
ro: Scanare automată Taiwan

en: Tuner timeout (ms):
ro: Temporizare reglaj (ms):

en: Source:
ro: Sursă:

en: No Source
ro: Fără sursă

en: Name:
ro: Nume:

en: Configuration:
ro: Configurare:

en: DiSEqC Switch
ro: Comutator DiSEqC

en: USALS Rotor
ro: Rotor USALS

en: Positions Rotor
ro: Rotor de poziție

en: LNB %1 Settings
ro: Configurări LNB %1

en: LNB Settings
ro: Configurări LNB

en: Add Satellite
ro: Adaugă satelit

en: Satellite
ro: Satelit

en: Position
ro: Poziție

en: Remove Satellite
ro: Elimină satelit

en: Latitude:
ro: Latitudine:

en: Longitude:
ro: Longitudine:

en: [W -180 ... 180 E]
ro: [V -180 ... 180 E]

en: Switch frequency (MHz)
ro: Comută frecvența (MHz)

[ctx: message box]
en: No available device found.
ro: Nici un dispozitiv disponibil găsit.

en: Provider
ro: Furnizor

en: Channels
ro: Canale

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
ro: Curăță

en: Channel Scan
ro: Scanare canale

en: Start Scan
ro: Pornește scanare

en: Signal:
ro: Semnal:

en: Tuned:
ro: Reglat:

en: Filter
ro: Filtru

en: Free to air
ro: Liber în aer

en: Provider:
ro: Furnizor:

en: Add Filtered
ro: Adaugă filtrate

en: Add Selected
ro: Adaugă alese

en: Scan Results
ro: Rezultate scanare

en: Current Transponder
ro: Transpondor curent

en: Stop Scan
ro: Oprește scanarea

en: Program Guide
ro: Ghid de programe

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
ro: Program de înregistrare

en: Instant Record
ro: Înregistrare instantanee

en: Search:
ro: Caută:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
ro: Canal: %1_

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
ro: Înregistrare instantanee pornită

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
ro: Înregistrare instantanee oprită

en: &1 Play File
ro: &1 Redare fișier

en: &2 Play Audio CD
ro: &2 Redare CD audio

en: &3 Play Video CD
ro: &3 Redare CD Video

en: &4 Play DVD
ro: &4 Redare DVD

en: &5 Digital TV
ro: &5 TV Digital

en: &File
ro: &Fișier

en: Play Audio CD
ro: Redare  Audio CD

en: Play Video CD
ro: Redare Video CD

en: Play DVD
ro: Redare DVD

en: &Playback
ro: &Redare

[ctx: menu bar]
en: Play&list
ro: &Listă de redare

en: &Television
ro: &Televiziune

en: &Settings
ro: &Configurări

en: Playback
ro: Redare

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Television
ro: Televiziune

en: Start in full screen mode
ro: Pornește în regimul de ecran complet

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
ro: Redă canal TV

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
ro: (opțiune învechită)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
ro: Redă ultimul canal reglat

en: Files or URLs to play
ro: Fișiere sau URL-uri de redat

en: Enter a URL:
ro: Introduceți un URL:

en: Previous
ro: Anterior

en: Play
ro: Redare

en: Pause
ro: Pauză

en: Next
ro: Următor

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
ro: dezactivat

en: Volume Slider
ro: Glisorul volumului

[ctx: playback menu]
en: Skip
ro: Sari

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
ro: Derulează %1s înapoi

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
ro: Derulează %1s înainte

en: Switch between elapsed and remaining time display
ro: Comută între afișarea timpului scurs și rămas

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
ro: Volum: %1%

[ctx: osd]
en: Stopped
ro: Oprit

[ctx: osd]
en: Mute On
ro: Muțire activată

[ctx: osd]
en: Mute Off
ro: Muțire dezactivată

[ctx: osd]
en: Playing
ro: În redare

[ctx: osd]
en: Paused
ro: Întrerupt

en: Enter a position:
ro: Introduceți o poziție:

[ctx: playlist track]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: playlist track]
en: Artist
ro: Interpret

[ctx: playlist track]
en: Track Number
ro: Număr pistă

[ctx: playlist track]
en: Length
ro: Durată

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
ro: Listă de redare temporară

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
ro: Repetă

[ctx: playlist menu]
en: Random
ro: Aleator

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
ro: Listă de redare nedenumită

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
ro: *.xspf|Listă XSPF
    *.m3u|Listă M3U
    *.pls|Listă PLS

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
ro: Instalați modulul Qt SQLite.

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
ro: Baza de date SQLite nu poate fi deschisă.
