kaffeine - en to sv translation catalogue (454 entries)

en: Cannot start mplayer process.
sv: Kan inte starta mplayer-process.

en: Subtitle %1
sv: Textning %1

en: CD track %1
sv: Cd-spår %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
sv: Anpassa Kaffeine

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
sv: Normalt läge

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
sv: Minimalt läge

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
sv: Fullskärmsläge

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
sv: Kom ihåg senaste inställning

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
sv: Visningsläge vid start:

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
sv: Kort tidslängd för överhopp:

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
sv: Lång tidslängd för överhopp:

[ctx: @title:group]
en: General
sv: Allmänna alternativ

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
sv: Loggmeddelanden:

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
sv: Visa dmesg

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
sv: Diagnostik

[ctx: @label:textbox]
en: LibVLC arguments:
sv: LibVLC-argument:

[ctx: @label:textbox]
en: NOTE: Kaffeine should be restarted for the new arguments to take effect
sv: Observera: Kaffeine måste startas om för att de nya argumenten ska få effekt

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
sv: Kanal

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
sv: Nummer

[ctx: @action]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
sv: Kanalerna kommer att sorteras enligt nummer för att tillåta dra och släpp.
    Vill du fortsätta?

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Circular left
sv: Vänstercirkulär

en: Circular right
sv: Högercirkulär

en: Off
sv: Av

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
sv: Redigera kanal

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
sv: Nummer:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
sv: Källa:

en: Frequency (MHz):
sv: Frekvens (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
sv: Symbolfrekvens (kS/s):

en: FEC rate:
sv: FEC-frekvens:

en: Polarization:
sv: Polarisation:

en: Roll-off:
sv: Dämpning:

en: Bandwidth:
sv: Bandbredd:

en: FEC rate LP:
sv: FEC-frekvens LP:

en: Transmission mode:
sv: Överföringsläge:

en: Guard interval:
sv: Skyddsintervall:

en: Hierarchy:
sv: Hierarki:

en: PLP (stream ID):
sv: PLP (strömidentifikation):

en: Partial reception:
sv: Partiell mottagning:

en: Sound broadcasting:
sv: Ljudutsändning

en: SB channel ID:
sv: SB-kanalidentifikation:

en: SB index:
sv: SB-index:

en: SB count:
sv: SB-antal:

en: Layer A Modulation:
sv: Lager A modulation:

en: Layer A FEC rate:
sv: Lager A FEC-frekvens:

en: Layer A segments:
sv: Lager A segment:

en: Layer A interleaving:
sv: Lager A interfoliering:

en: Layer B Modulation:
sv: Lager B modulation:

en: Layer B FEC rate:
sv: Lager B FEC-frekvens:

en: Layer B segments:
sv: Lager B segment:

en: Layer B interleaving:
sv: Lager B interfoliering:

en: Layer C Modulation:
sv: Lager C modulation:

en: Layer C FEC rate:
sv: Lager C FEC-frekvens:

en: Layer C segments:
sv: Lager C segment:

en: Layer C interleaving:
sv: Lager C interfoliering:

en: Network ID:
sv: Nätverksidentifikation:

en: Transport stream ID:
sv: Transportströmidentifikation:

en: Service ID:
sv: Tjänstidentifikation:

en: Audio channel:
sv: Ljudkanal:

en: Scrambled:
sv: Krypterad:

en: PMT PID:
sv: Processidentifierare för PMT:

en: Video PID:
sv: Processidentifierare för video:

en: Subtitle PID:
sv: Processidentifierare för textning:

en: Teletext PID:
sv: Processidentifierare för teletext:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
sv: Anpassa television

en: Recording folder:
sv: Inspelningskatalog:

en: Select Folder
sv: Välj katalog

en: Time shift folder:
sv: Tidsförskjutningskatalog:

en: xmltv file name (optional):
sv: xmltv-filnamn (valfritt):

en: Add optional file to allow reading EPG data from xmltv files
sv: Lägg till valfri fil för att tillåta läsning av programtablå från xmltv-filer

en: Disable parsing EPG data from MPEG-TS tables:
sv: Inaktivera tolkning av programtablå från MPEG-TS-tabeller:

en: Use this if your TV provider doesn't broadcast reliable EPG data
sv: Använd det här om programföretaget inte sänder ut tillförlitliga programtablåer

en: Begin margin (minutes):
sv: Inledande marginal (minuter)

en: End margin (minutes):
sv: Avslutande marginal (minuter)

en: Naming style for recordings:
sv: Namngivningsstil för inspelningar:

en: The following substitutions work: "%year" for year (YYYY) and the following: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel and %title
sv: Följande substitutioner fungerar: "%year" för år (ÅÅÅÅ) och de följande:%month, %day, %hour, %min, %sec, %channel och %title

en: Action after recording finishes:
sv: Åtgärd efter inspelningen är klar:

en: Leave empty for no command.
sv: Lämna tom för inget kommando.

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
sv: Använd ISO 8859-1 teckenuppsättning istället för ISO 6937:

en: Create info files to accompany EPG recordings:
sv: Skapa informationsfiler att åtfölja inspelningar från programtablå:

en: Scan channels when idle to fetch fresh EPG data:
sv: Sök igenom kanaler vid inaktivitet för att hämta aktuell data för programtablå:

en: Scan data last updated on %1
sv: Sökdata senast uppdaterat den %1

en: Update Scan Data over Internet
sv: Uppdatera sökdata via Internet

en: Edit Scanfile
sv: Redigera sökdatafil

en: You can add channels manually to this file before scanning for them.
sv: Du kan lägga till kanaler för hand i den här filen innan du söker efter dem.

en: General Options
sv: Allmänna alternativ

en: Automatic Recording
sv: Automatisk inspelning

en: Device %1
sv: Mottagare %1

[ctx: @action]
en: Add new Regex
sv: Lägg till nytt reguljärt uttryck

en: Add another regular expression.
sv: Lägg till ett annat reguljärt uttryck.

[ctx: @action]
en: Remove Regex
sv: Ta bort reguljärt uttryck

en: Remove checked regular expressions.
sv: Ta bort markerade reguljära uttryck.

en: Update Scan Data
sv: Uppdatera sökdata

en: Downloading scan data
sv: Laddar ner sökdata

en: Scan file is becoming bigger than %1 KB.
    Aborting, as something might be wrong...
sv: Sökdatafilen håller på att bli större än %1 KB.
    Avbryter, eftersom någonting kan vara fel...

en: Scan data successfully updated. %1 KB received.
    Changes take effect after you have closed
    the configuration dialog.
sv: Sökdata uppdaterad med lyckat resultat. %1 KiB
    mottagna. Ändringarna får effekt efter du har
    stängt inställningsdialogrutan.

en: Scan data update failed.
sv: Uppdatering av sökdata misslyckades.

en: Name: %1
sv: Namn: %1

en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

en: Reset
sv: Återställ

en: Move Right
sv: Flytta åt höger

en: Device not connected.
sv: Mottagare inte ansluten.

en: Cable
sv: Kabel

en: Terrestrial (T2)
sv: Markbunden (T2)

en: Terrestrial
sv: Markbunden

en: Autoscan
sv: Sök automatiskt

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
sv: Sök automatiskt med steg om 167 kHz

en: Autoscan Australia
sv: Sök automatiskt i Australien

en: Autoscan Italy
sv: Sök automatiskt i Italien

en: Autoscan Taiwan
sv: Sök automatiskt i Taiwan

en: Atsc
sv: ATSC

en: Tuner timeout (ms):
sv: Mottagarens tidsgräns (ms):

en: Source:
sv: Källa:

en: No Source
sv: Ingen källa

en: Name:
sv: Namn:

en: Use Higher LNBf voltage:
sv: Använd högre LNBf-spänning:

en: On some DVB devices, there's an extra control that allows to increase the 
    voltage sent to LNBf, in order to compensate for cabling loss. This tri-state
    button defaults to not use it. It may be set to:
    - normal mode (unchecked);
    - higher voltage mode (checked);
    - tristate (don't send the control).
sv: För vissa DVB-mottagare finns en extra inställning som gör det möjligt att öka
    spänningen som skickas till LNBf för att kompensera kabelförluster. Den här
    trelägesknappen är normalt inställd att inte använda den. Den kan ställas in till:
    - normalläge (avmarkerad),
    - högre spänningsläge (markerad),
    - oansluten (påverka inte inställningen).

en: Configuration:
sv: Inställning:

en: DiSEqC Switch
sv: DiSEqC-omkopplare

en: USALS Rotor
sv: USALS-rotor

en: Positions Rotor
sv: Positionsrotor

en: Disable DiSEqC
sv: Inaktivera DiSEqC

en: LNB %1 Settings
sv: Inställningar av LNB %1

en: LNB Settings
sv: Inställningar av LNB

en: Add Satellite
sv: Lägg till satellit

en: Satellite
sv: Satellit

en: Remove Satellite
sv: Ta bort satellit

en: Your position:
sv: Din position:

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: [W -180 ... 180 E]
sv: [V -180 ... 180 Ö]

en: Low frequency (KHz)
sv: Låg frekvens (kHz)

en: High frequency (MHz)
sv: Hög frekvens (MHz)

en: Switch frequency (MHz)
sv: Bytesfrekvens (MHz)

en: Low range: %1 MHz to %2 MHz
sv: Lågt intervall: %1 MHz till %2 MHz

en: Bandstacked
sv: bandöverlagrad

en: High range: %1 MHz to %2 MHz
sv: Högt intervall: %1 MHz till %2 MHz

en: Detective
sv: Deckare

en: Adventure
sv: Äventyr

en: Comedy
sv: Komedi

en: Soap
sv: Tvålopera

en: Romance
sv: Romantik

en: Classical
sv: Klassisk

en: Adult
sv: Barnförbjuden

en: User defined
sv: Användardefinierad

en: Weather
sv: Väder

en: Magazine
sv: Magasin

en: Documentary
sv: Dokumentär

en: Discussion
sv: Diskussion

en: User Defined
sv: Användardefinierad

en: Quiz
sv: Frågesport

en: Variety
sv: Revy

en: Talk
sv: Pratprogram

en: Events
sv: Händelser

en: Football
sv: Fotboll

en: Team
sv: Lagsport

en: Athletics
sv: Friidrott

en: Motor
sv: Motorsport

en: Water
sv: Vattensport

en: Winter
sv: Vintersport

en: Equestrian
sv: Hästsport

en: Martial
sv: Kampsport

en: Preschool
sv: Barnprogram

en: 06 to 14
sv: 6 till 14

en: 10 to 16
sv: 10 till 16

en: Educational
sv: Utbildning

en: Cartoons
sv: Tecknat

en: Poprock
sv: Pop och rock

en: Folk
sv: Folkmusik

en: Ballet
sv: Balett

en: Performance
sv: Uppträdande

en: Fine Arts
sv: Konst

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Literature
sv: Litteratur

en: Cinema
sv: Filmprogram

en: Experimental
sv: Experimentell

en: New Media
sv: Ny media

en: Fashion
sv: Mode

en: Advisory
sv: Rådgivning

en: People
sv: Familj

en: Nature
sv: Natur

en: Technology
sv: Teknologi

en: Medicine
sv: Medicin

en: Foreign
sv: Utländsk

en: Social
sv: Samhälle

en: Further
sv: Vidare

en: Language
sv: Språk

en: Travel
sv: Resor

en: Handicraft
sv: Hantverk

en: Motoring
sv: Motorprogram

en: Fitness
sv: Hälsa

en: Cooking
sv: Matlagning

en: Gardening
sv: Trädgårdsskötsel

en: Original Language
sv: Originalspråk

en: Black and White
sv: Svartvitt

en: Unpublished
sv: Opublicerad

en: Live
sv: Direktsändning

en: Planostereoscopic
sv: Stereoskopisk

en: User Defined 1
sv: Användardefinierad 1

en: User Defined 2
sv: Användardefinierad 2

en: User Defined 3
sv: Användardefinierad 3

en: User Defined 4
sv: Användardefinierad 4

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Movie
sv: Film

en: News
sv: Nyheter

en: Sports
sv: Sport

en: Children
sv: Barnprogram

en: Music
sv: Musik

en: Culture
sv: Kultur

en: Education
sv: Utbildning

en: Leisure
sv: Fritid

en: Special
sv: Specialprogram

en: Reserved
sv: Reserverad

en: Soap opera
sv: Tvålopera

en: Mini-series
sv: Miniserier

en: Series
sv: Serier

en: Reality show
sv: Dokusåpa

en: Comical
sv: Komedi

en: Erotic
sv: Erotik

en: Raffle, television sales, prizing
sv: Lotteri, tv-försäljning, pris

en: Debate/interview
sv: Debatt eller intervju

en: Other
sv: Annat

en: Report
sv: Rapport

en: Biography
sv: Biografi

en: Educative
sv: Bildning

en: Auditorium
sv: Möte

en: Musical
sv: Musikal

en: Making of
sv: Inspelningsdokumentär

en: Feminine
sv: Kvinnlig

en: Game show
sv: Lekprogram

en: Country
sv: Lantlig

en: Health
sv: Hälsoprogram

en: Raffle
sv: Lotteri

en: Television sales
sv: Tv-försäljning

en: Prizing
sv: Pris

en: Interview
sv: Intervju

en: Adult cartoon
sv: Vuxenserie

en: Interactive
sv: Interaktiv

en: Policy
sv: Politik

en: reserved
sv: reserverad

en: all audiences
sv: all publik

en: 10 years
sv: 10 år

en: 12 years
sv: 12 år

en: 14 years
sv: 14 år

en: 16 years
sv: 16 år

en: 18 years
sv: 18 år

en: Country %1: not rated
sv: Land %1: oklassificerad

en: violence /
sv: våld,

en: sex /
sv: sex,

en: drugs /
sv: droger,

en: Country %1: rating: %2%3
sv: Land %1: klassificering: %2%3

en: Country %1: rating: %2 years.
sv: Land %1: klassificering: %2 år

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
sv: Programtablå

en: EPG language:
sv: Språk för programtablå:

en: Any language
sv: Vilket språk som helst

en: Show channels with empty EPG data
sv: Visa kanaler med tom programtablå

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
sv: Spela in program

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
sv: Sök:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
sv: Tidslängd

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
sv: Alla mottagare används för inspelningar.

[ctx: @info]
en: Didn't find a device with valid settings or access permissions are wrong.
    
    Please check the Configure Television window.
sv: Hittade inte en enhet med giltiga inställningar, eller är åtkomsträttigheter felaktiga.
    
    Kontrollera fönstret Anpassa television.

[ctx: message box]
en: No available device found.
sv: Ingen tillgänglig mottagare hittades.

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
sv: Inspelningsschema

[ctx: @action]
en: New
sv: Ny

[ctx: @title:column recording]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column tv show]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
sv: Redigera post i schemat

[ctx: @label recording]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
sv: Kanal:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
sv: Längd:

[ctx: @label tv show]
en: End:
sv: Slut:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
sv: Upprepa:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
sv: Dagligen

en: Provider
sv: Leverantör

en: SNR
sv: Signal/brus

en: Channels
sv: Kanaler

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
sv: Rensa

en: Channel Scan
sv: Kanalsökning

en: Search transponders for other Networks
sv: Sök igenom transpondrar efter andra nätverk

en: On certain networks, it is possible that some transponders are encoded on separate Network Information Tables (other NITs). This is more common on DVB-C systems. Clicking on this icon will change the scan algorithm to take those other NIT data into account. Please notice that the scan will be a lot more slow if enabled.
sv: För vissa nätverk är det möjligt att en del transpondrar är kodade i separata nätverksinformationstabeller (annan NIT). Det är vanligare för DVB-C system. Att klicka på ikonen ändrar sökalgoritmen så att andra NIT tas hänsyn till. Observera att sökningen är mycket långsammare om det är aktiverat.

en: Start Scan
sv: Starta sökning

en: SNR:
sv: Signal/brus:

en: Tuned:
sv: Inställd:

en: Free to air
sv: Fri utsändning

en: TV
sv: Tv

en: Provider:
sv: Leverantör:

en: Add Filtered
sv: Lägg till filtrerad

en: Add Selected
sv: Lägg till markerad

en: Scan Results
sv: Sökresultat

en: Current Transponder
sv: Nuvarande transponder

en: Stop Scan
sv: Stoppa sökning

en: Program Guide
sv: Programtablå

en: OSD
sv: Skärmvisning

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
sv: Inspelningsschema

en: Instant Record
sv: Snabbinspelning

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
sv: Anpassa television...

en: Search:
sv: Sök:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
sv: Kanal: %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
sv: Kaffeine spelar för närvarande in program.
    Vill du verkligen avsluta programmet?

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
sv: Kaffeine har schemalagda inspelningar.
    Vill du verkligen avsluta programmet?

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
sv: Snabbinspelning startad

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
sv: Snabbinspelning stoppad

[ctx: %1 is a person; %2 is their character]
en: %1 as %2
sv: %1 som %2

en: Director(s)
sv: Regissör(er)

en: Actor(s)
sv: Skådespelare

en: Writer(s)
sv: Författare

en: Adapter(s)
sv: Bearbetare

en: Producer(s)
sv: Producent(er)

en: Composer(s)
sv: Tonsättare

en: Editor(s)
sv: Redaktör(er)

en: Presenter(s)
sv: Presentatör(er)

en: Commentator(s)
sv: Kommentator(er)

en: Guest(s)
sv: Gäst(er)

en: rating: %1
sv: Betyg: %1

en: Season %1
sv: Säsong %1

en:  Episode %1
sv:  Avsnitt %1

en: Star rating: %1
sv: Stjärnor: %1

en: Date: %1
sv: Datum: %1

en: Category: %1
sv: Kategori: %1

en: Keyword: %1
sv: Nyckelord: %1

en: language: %1
sv: Språk: %1

en: Original language: %1
sv: Originalspråk: %1

en: Country: %1
sv: Land: %1

en: A media player by KDE with digital TV support.
sv: En mediaspelare av KDE med stöd för digital-tv.

en: (C) 2007-2019 The Kaffeine Authors.
sv: © 2007-2019 Upphovsmännen till Kaffeine

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Previous maintainer (for versions 1.x)
sv: Föregående underhåll (för version 1.x)

en: &1 Play File
sv: &1 Spela fil

en: Open dialog to play a file
sv: Visa dialogruta för att spela upp en fil

en: &2 Play Audio CD
sv: &2 Spela ljudcd

en: Start playing an audio CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
sv: Börja spela upp en ljud-cd. Det förutsätter att cd-skivan redan finns i cd-spelaren.

en: &3 Play Video CD
sv: &3 Spela video-cd

en: Start playing a Video CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
sv: Börja spela upp en video-cd. Det förutsätter att cd-skivan redan finns i cd-spelaren.

en: &4 Play DVD
sv: &4 Spela dvd

en: Start playing a DVD. It assumes that the DVD is already there at the DVD drive
sv: Börja spela upp en dvd. Det förutsätter att dvd-skivan redan finns i dvd-spelaren.

en: &5 Digital TV
sv: &5 Digital-tv

en: &File
sv: &Arkiv

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
sv: Öppna webbadress...

en: Play Audio CD
sv: Spela ljudcd

en: Play Video CD
sv: Spela video-cd

en: Play DVD
sv: Spela dvd

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
sv: Spela dvd-katalog

en: &Playback
sv: U&ppspelning

[ctx: menu bar]
en: Play&list
sv: Spel&lista

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: Start
sv: Starta

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Playlist
sv: Spellista

en: Play &File
sv: Spela &fil

en: Play &Audio CD
sv: Spela &ljudcd

en: Play &Video CD
sv: Spela &video-cd

en: Play &DVD
sv: Spela &dvd

en: &Watch Digital TV
sv: &Titta på digital-tv

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: Enable all debug messages. Please notice that Kaffeine also allows enabling debug messages per category, by using the environment var:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    where 'category' can be:
sv: Aktivera alla felsökningsmeddelanden. Observera att Kaffeine också tillåter att felsökningsmeddelanden aktiveras per kategori, genom att använda miljövariabeln:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.kategori.debug=true
    där 'kategori' kan vara:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sv: Filerna eller webbadresserna som öppnas av programmet tas bort efter användning

en: Start in full screen mode
sv: Starta med fullskärmsläge

en: Start in minimal mode
sv: Starta i minimalt läge

en: Start with always on top
sv: Starta alltid överst

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
sv: Dumpa DVB-data (felsökningsalternativ)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
sv: Visa tv-kanal

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
sv: (alternativet avråds från)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
sv: Visa senast inställda tv-kanal

en: Files or URLs to play
sv: Filer eller webbadresser att spela

[ctx: @title:window]
en: Open files
sv: Öppna filer

[ctx: @title:window]
en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Enter a URL:
sv: Skriv in webbadress:

en: Previous
sv: Föregående

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Stop
sv: Stoppa

en: Next
sv: Nästa

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
sv: Fullskärmsläge

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
sv: Minimalt läge

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Subtitle
sv: Textning

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
sv: av

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Add subtitle file
sv: Lägg till textningsfil

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: 'Audio' menu]
en: Audio Device
sv: Ljudenhet

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio Device
sv: Ljudenhet

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
sv: Öka volym

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
sv: Minska volym

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
sv: Tysta volym

[ctx: 'Video' menu]
en: Deinterlace
sv: Ta bort inflätning

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: disabled
sv: inaktiverad

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: discard
sv: kasta

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: linear
sv: linjär

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: phosphor
sv: fosfor

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: mean
sv: medelvärde

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: blend
sv: kombinera

[ctx: 'Deinterlace' menu]
en: Inverse telecine
sv: Invers telecine

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
sv: Proportion

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 2.21:1
sv: 2,21:1

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 2.35:1
sv: 2,35:1

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 2.39:1
sv: 2,39:1

en: Video size
sv: Videostorlek

[ctx: Video size]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: Video size]
en: 25%
sv: 25 %

[ctx: Video size]
en: 50%
sv: 50 %

[ctx: Video size]
en: 75%
sv: 75 %

[ctx: Video size]
en: Original Size
sv: Originalstorlek

[ctx: Video size]
en: 150%
sv: 150 %

[ctx: Video size]
en: 200%
sv: 200 %

[ctx: Video size]
en: 250%
sv: 250 %

[ctx: Video size]
en: 300%
sv: 300 %

en: Volume Slider
sv: Volymskjutreglage

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
sv: Gå till position...

[ctx: playback menu]
en: Skip
sv: Gå

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
sv: Gå %1 s bakåt

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
sv: Gå %1 s framåt

en: Seek Slider
sv: Sökreglage

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
sv: Dvd-meny

[ctx: dvd navigation]
en: Title
sv: Titel

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
sv: Kapitel

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
sv: Vinkel

en: Switch between elapsed and remaining time display
sv: Byt mellan visning av förfluten eller återstående tid

en: Supported Media Files (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;All Files (*)
sv: Mediafiler som stöds (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;Alla Alla filer (*)

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
sv: Avsluta fullskärmsläge

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
sv: Avsluta minimalt läge

[ctx: @title:window]
en: Open subtitle
sv: Öppna textning

en: Subtitles (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp
sv: Textning (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp)

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
sv: Volym: %1 %

[ctx: osd]
en: Stopped
sv: Stoppad

[ctx: osd]
en: Mute On
sv: Tyst

[ctx: osd]
en: Mute Off
sv: Inte tyst

[ctx: osd message]
en: Deinterlace %1
sv: Ta bort inflätning %1

[ctx: osd]
en: Playing
sv: Spelar

[ctx: osd]
en: Paused
sv: Paus

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
sv: Gå till position

en: Enter a position:
sv: Ange en position:

[ctx: playlist track]
en: Title
sv: Titel

[ctx: playlist track]
en: Track Number
sv: Spårnummer

[ctx: playlist track]
en: Length
sv: Längd

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
sv: Tillfällig spellista

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
sv: Upprepa

[ctx: playlist menu]
en: Random
sv: Slumpmässig

en: Add Subtitle
sv: Lägg till textning

[ctx: @action:inmenu playlist]
en: New
sv: Ny

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
sv: Namnlös spellista

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
sv: Textningsfiler

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
sv: *.xspf|XSPF-spellista
    *.m3u|M3U-spellista
    *.pls|PLS-spellista

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
sv: Installera Qt:s SQLite-insticksprogram

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
sv: Kan inte öppna SQLite-databasen.
