kaffeine - en to ug translation catalogue (91 entries)

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتى

[ctx: @title:group]
en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
ug: دىئاگنوزچى

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
ug: قانال

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
ug: نومۇرى

[ctx: @action]
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

[ctx: @action]
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: Horizontal
ug: توغرا

en: Vertical
ug: تىك

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
ug: ئاتى:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
ug: رەقەم:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
ug: مەنبە:

en: Select Folder
ug: قىسقۇچ تاللا

en: General Options
ug: ئادەتتىكى تاللانمىلار

en: Name: %1
ug: ئاتى: %1

en: Move Left
ug: سولغا يۆتكە

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Move Right
ug: ئوڭغا يۆتكە

en: Source:
ug: مەنبە:

en: Name:
ug: ئاتى:

en: Configuration:
ug: سەپلىمە:

en: Satellite
ug: سۈنئىي ھەمراھ

en: Position
ug: ئورنى

en: Latitude:
ug: كەڭلىك:

en: Longitude:
ug: مېرىدىئان(ئۇزۇنلۇق):

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
ug: ئىزدە:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
ug: باشلاش

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
ug: ۋاقتى

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: @action]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: @title:column recording]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @label recording]
en: Name:
ug: ئاتى:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
ug: قانال:

[ctx: @label tv show]
en: Start:
ug: باشلاش:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
ug: ۋاقتى:

[ctx: @label tv show]
en: End:
ug: ئاخىرى:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
ug: قايتىلا :

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
ug: ھەرگىز

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
ug: كۈندە

en: Provider
ug: تەمىنلىگۈچى

en: Channels
ug: قانال

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
ug: تازىلا

en: Signal:
ug: سىگنال:

en: Filter
ug: سۈزگۈچ

en: Radio
ug: رادىئو

en: TV
ug: تېلېۋىزور

en: Provider:
ug: تەمىنلىگۈچى:

en: Add Selected
ug: تاللانغاننى قوش

en: Search:
ug: ئىزدە:

en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
ug: URL ئاچ…

en: Play Video CD
ug: VCD قويۇش

[ctx: menu bar]
en: Play&list
ug: چالىدىغان تىزىم(&L)

en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

en: Start
ug: باشلاش

en: Playback
ug: قويۇش

en: Playlist
ug: قويۇش تىزىمى

en: Television
ug: تېلېۋىزور

[ctx: @title:window]
en: Open URL
ug: URL ئاچ

en: Enter a URL:
ug: URL كىرگۈزۈڭ:

en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Play
ug: قوي

en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

en: Stop
ug: توختا

en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتى

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
ug: چەكلە

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio
ug: ئۈن

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
ug: ئاۋازنى چوڭايتىش

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
ug: ئاۋازنى كىچىكلىتىش

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
ug: ئۈنسىزلەش

[ctx: 'Playback' menu]
en: Video
ug: سىن

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: playback menu]
en: Skip
ug: ئۆتكۈزۈۋەت

[ctx: dvd navigation]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
ug: باب

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
ug: بۇلۇڭ

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
ug: پۈتۈن ئېكراندىن چېكىن

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
ug: ئاۋاز مىقدارى: %1%

[ctx: osd]
en: Stopped
ug: توختىدى

[ctx: osd]
en: Playing
ug: قويۇۋاتىدۇ

[ctx: osd]
en: Paused
ug: ۋاقىتلىق توختىدى

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
ug: ئورۇنغا يۆتكىلىش

[ctx: playlist track]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: playlist track]
en: Artist
ug: ئورۇنلىغۇچى

[ctx: playlist track]
en: Album
ug: ئالبوم

[ctx: playlist track]
en: Track Number
ug: نەغمە نومۇرى

[ctx: playlist track]
en: Length
ug: ئۇزۇنلۇقى

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
ug: قايتىلا

[ctx: playlist menu]
en: Random
ug: ئىختىيارىي

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت
