kmj - en to fr translation catalogue (483 entries)

en: Preview
fr: Aperçu

en: Properties
fr: Propriétés

en: Author:
fr: Auteur :

en: Contact:
fr: Contact :

en: Description:
fr: Description :

[ctx: kajongg]
en: Game
fr: Partie

en: View
fr: Vue

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: file <filename>%1</filename> contains no valid SVG
fr: le fichier <filename>%1</filename> ne contient pas de SVG valable

en: Choose from
fr: Choisir parmi

en: Time
fr: Heure

en: Player
fr: Joueur

en: Chat on table %1 at %2
fr: Discussion à la table %1 sur le serveur %2

[ctx: table status]
en: Suspended
fr: Suspendu

[ctx: table status]
en: Running
fr: En cours d'exécution

[ctx: table status]
en: New
fr: Nouveau

en: Show tile shadows
fr: Afficher l'ombre des tuiles

en: Rearrange undisclosed tiles to melds
fr: Réarranger les tuiles cachées en combinaisons

en: Show only possible actions
fr: N'afficher que les actions autorisées

en: Propose what to do
fr: Proposer une action à faire

en: Animation speed:
fr: Vitesse d'animation :

en: Use sounds if available
fr: Utiliser les sons s'ils sont disponibles

en: Let others hear my voice
fr: Permettre aux autres d'entendre ma voix

[ctx: kajongg]
en: Play
fr: Jouer

en: Tiles
fr: Tuiles

en: Backgrounds
fr: Arrière-plans

en: The game server lost connection to player %1
fr: Le serveur de jeu a perdu la connexion avec le joueur %1

en: Error for player %1: %2
    %3
fr: Erreur pour le joueur %1 : %2
    %3

[ctx: Kajongg]
en: Rule
fr: Règle

[ctx: @title:window]
en: Compare
fr: Comparer

[ctx: Kajongg-Rule]
en: not defined
fr: non défini

en: Score computed manually
fr: Score calculé manuellement

en: Player %1 not known
fr: Joueur %1 inconnu

en: Short living wall: Tile is invisible, hence dangerous
fr: Mur court : la tuile est invisible et donc dangereuse

en: Players
fr: Joueurs

en: Started
fr: Démarrée

[ctx: @title:window]
en: Games
fr: Parties

[ctx: start a new game]
en: &New
fr: &Nouveau

en: &Load
fr: &Charger

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Show only pending games
fr: N'afficher que les parties suspendues

en: Do you really want to delete <numid>%1</numid> games?<br>This will be final, you cannot cancel it with the cancel button
fr: Voulez-vous vraiment supprimer <numid>%1</numid> parties ?<br /> Cela sera définitif, vous ne pourrez pas annuler cette suppression avec le bouton « Annuler »

en: Which chow do you want to expose?
fr: Quelle séquence voulez-vous montrer ?

en: Which kong do you want to declare?
fr: Quel Carré voulez-vous déclarer ?

en: Choose
fr: Choisir

en: You cannot say %1
fr: Vous ne pouvez pas annoncer %1

en: Player %1 has left the table
fr: Le joueur %1 a quitté la table de jeu

en: The game on table <numid>%1</numid> can begin. Are you ready to play now?
fr: Le jeu sur la table <numid>%1</numid> peut commencer. Êtes-vous prêt à jouer ?

en: Ready for next hand?
fr: Prêt pour la manche suivante ?

en: The connection to the server %1 broke, please try again later.
fr: La connexion au serveur %1 est interrompue, veuillez ré-essayer plus tard.

en: Mah Jongg - the ancient Chinese board game for 4 players
fr: Mah Jongg - le très ancien jeu de plateau chinois pour 4 joueurs

en: all robots play with visible concealed tiles
fr: tous les robots jouent avec des tuiles cachées

en: start with demo mode
fr: Démarrer en mode « Démonstration »

en: login to HOST
fr: Connexion à « HOST »

en: start new TABLE
fr: Commencer une nouvelle TABLE

en: join TABLE
fr: Joindre la TABLE

en: use RULESET without asking
fr: Utiliser un ensemble de règles sans demander

en: play only ROUNDS rounds per game. Only for debugging!
fr: Jouer uniquement ROUNDS tours par partie. Uniquement à des fins de débogage.

en: prefer PLAYER for next login
fr: Préférez « Joueur » pour la prochaine connexion

en: use AI variant for human player in demo mode
fr: utiliser une variante d'IA pour un joueur humain dans le mode de démonstration

en: write statistics to CSV
fr: écrire des statistiques au format « csv »

en: show all available rulesets
fr: afficher tous les ensembles de règles disponibles

en: for testing purposes: Initializes the random generator
fr: à des fins de tests : initialise le générateur aléatoire

en: show no graphical user interface. Intended only for testing
fr: ne pas utiliser d'interface graphique. Réservé uniquement à des fins de tests.

en: use a dedicated server listening on SOCKET. Intended only for testing
fr: utiliser un serveur dédié écoutant sur « SOCKET ». Réservé uniquement à des fins de tests.

en: use a dedicated server listening on PORT. Intended only for testing
fr: utiliser un serveur dédié écoutant sur PORT. Réservé uniquement à des fins de tests.

en: &OK
fr: &Ok

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: &Cancel
fr: Annu&ler

en: &Help
fr: &Aide

en: &Defaults
fr: Réglages par &défaut

[ctx: @action:inmenu]
en: Show St&atusbar
fr: Afficher la barre d'ét&at

[ctx: @action:inmenu]
en: Show &Toolbar
fr: Afficher la barre d'ou&tils

en: Configure Tool&bars...
fr: Configurer les &barres d'outils

en: Configure toolbars
fr: Configurer les barres d'outils

en: Configure &Kajongg...
fr: Configurer &Kajongg...

en: Configure
fr: Configurer

en: &Game
fr: &Partie

en: &View
fr: &Vue

en: &Settings
fr: &Configuration

[ctx: @action:inmenu]
en: &Help
fr: &Aide

en: Switch Application Language
fr: Changer la langue de l'application

[ctx: @action:inmenu]
en: About &Kajongg
fr: À propos de &Kajongg

en: Please choose the language which should be used for this application:
fr: Veuillez choisir la langue qui devra être utilisée pour cette application :

en: Add Fallback Language
fr: Ajouter une langue secondaire

en: Primary language:
fr: Langue principale :

en: Fallback language:
fr: Langue secondaire :

en: Remove
fr: Supprimer

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
fr: Il s'agit de la langue principale de l'application, qui sera utilisée avant toute autre langue.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
fr: Il s'agit de la langue qui sera utilisée si l'une quelconque parmi les langues précédentes ne contient pas de traduction appropriée.

en: About Kajongg
fr: À propos de Kajongg

en: Version: %1
fr: Version : %1

en: Protocol version %1
fr: Version du protocole %1

en: Original author
fr: Auteur original

en: KDE Frameworks (not installed or not usable)
fr: KDE Frameworks (non installé ou non utilisable)

[ctx: kajongg]
en: Using versions %1
fr: Utilise les versions %1

en: Not using broken Python KDE bindings
fr: Ne pas utiliser les liaisons Python pour KDE cassées

en: This is the classical Mah Jongg for four players. If you are looking for Mah Jongg solitaire please use the application kmahjongg.
fr: Il s'agit du jeu classique Mah Jongg pour quatre joueurs. Si vous cherchez le solitaire nommé Mah Jongg, veuillez utiliser l'application KMahjongg.

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
fr: Veuillez utiliser <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> pour signaler des bogues.

en: Authors:
fr: Auteurs :

en: License Agreement
fr: Contrat de licence

en: Configure Toolbars
fr: Configurer les barres d'outils

en: A&vailable actions:
fr: Ac&tions disponibles :

en: Curr&ent actions:
fr: Actions en &cours :

en: trying to start local server %1
fr: tentative de démarrage d'un serveur de jeu local %1

en: removed stale socket <filename>%1</filename>
fr: a supprimé la connexion obsolète <filename>%1</filename>

en: started the local kajongg server: pid=<numid>%1</numid> %2
fr: a démarré le serveur Kajongg local : pid = <numid>%1</numid> %2

[ctx: kajongg]
en: Login
fr: Identifiant

en: Game server:
fr: Serveur de jeu :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

[ctx: kajongg]
en: Ruleset:
fr: Ensemble des règles :

[ctx: @title:window]
en: Create User Account
fr: Créer un compte d'utilisateur

en: Repeat password:
fr: Répéter le mot de passe :

en: You are already connected to server %1
fr: Vous êtes déjà connecté au serveur %1

[ctx: USER is not known on SERVER]
en: %1 is not known on %2, do you want to open an account?
fr: %1 n'est pas connu sur %2, voulez-vous lui ouvrir un compte ?

en: Server %1 did not answer
fr: Le serveur %1 n'a pas répondu

en: Server %1 refused connection
fr: Le serveur %1 a refusé la connexion

en: Server %1 does not run a kajongg server
fr: Le serveur %1 ne fait pas tourner de serveur kajongg

en: Address for server %1 cannot be found
fr: Impossible de trouver l'adresse du serveur %1

en: Login to server %1 failed: You have no network connection
fr: La connexion au serveur %1 a échoué : vous n'avez pas de connexion réseau.

en: Please try again
fr: Veuillez essayer à nouveau

[ctx: @action:inmenu]
en: &Score Manual Game
fr: &Compter les points d'une partie manuelle

[ctx: @action:intoolbar]
en: Manual Game
fr: Partie manuelle

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: &Score a manual game.
fr: &Compter les points d'une partie manuelle.

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Play
fr: &Jouer

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Start a new game.
fr: Démarrer une nouvelle partie.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Abort Game
fr: &Arrêter la partie

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Abort the current game.
fr: Arrêter la partie en cours.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Quit Kajongg
fr: &Quitter Kajongg

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Players
fr: &Joueurs

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: define your players.
fr: Identifiez vos joueurs.

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Rulesets
fr: Ensemble des &Règles

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: customize rulesets.
fr: règles personnalisées.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Change Visual Angle
fr: &Modifier l'angle de vue

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Change the visual appearance of the tiles.
fr: Modifie l'apparence visuelle des tuiles.

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
fr: &Mode plein écran

[ctx: kajongg @action:inmenu]
en: &Score Table
fr: Tableau des scores

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Show or hide the score table for the current game.
fr: Afficher / cacher le tableau des scores pour la partie en cours.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Explain Scores
fr: &Expliquer les scores

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Explain
fr: &Expliquer

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Explain the scoring for all players in the current game.
fr: Expliquer le score pour tous les joueurs de la partie en cours.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Demo Mode
fr: Mode &démonstration

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Let the computer take over for you. Start a new local game if needed.
fr: Laisse l'ordinateur jouer pour vous. Commence une partie nouvelle en local si nécessaire.

en: C&hat
fr: &Discuter

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Chat with the other players.
fr: Discuter avec les autres joueurs.

[ctx: kajongg meld type]
en: &single
fr: &seul

[ctx: kajongg meld type]
en: &pair
fr: &paire

[ctx: kajongg meld type]
en: &chow
fr: &Séquence

[ctx: kajongg meld type]
en: p&ung
fr: B&relan

[ctx: kajongg meld type]
en: c&laimed kong
fr: Carré appe&lé

[ctx: kajongg meld type]
en: k&ong
fr: C&arré

[ctx: kajongg meld type]
en: rest of tiles
fr: reste des tuiles

[ctx: kajongg meld state]
en: Exposed
fr: Découvert

[ctx: kajongg meld state]
en: Concealed
fr: Caché

en: saying %1 violates Original Call
fr: Dire %1 viole l'Appel Original

en: claiming %1 is dangerous because you will have to discard a dangerous tile
fr: Réclamer %1 est dangereux parce ce que vous devrez vous défausser d'une tuile dangereuse

en: claiming %1 for %2 is dangerous because you will have to discard a dangerous tile
fr: Réclamer %1 pour %2 est dangereux parce ce que vous devrez vous défausser d'une tuile dangereuse

en: You may say %1
fr: Vous pouvez dire %1

[ctx: kajongg]
en: Pung
fr: Brelan

[ctx: kajongg game dialog:Key for Pung]
en: P
fr: B

[ctx: kajongg]
en: Kong
fr: Carré

[ctx: kajongg game dialog:Key for Kong]
en: K
fr: C

en: saying Kong for %1 violates Original Call
fr: Dire Carré pour %1 viole l'Appel Original

en: You may say Kong for %1
fr: Vous pouvez déclarer Carré pour %1

[ctx: kajongg]
en: Chow
fr: Séquence

en: Press here and you win
fr: Appuyez ici et vous gagnerez

[ctx: kajongg]
en: Original Call
fr: Appel Original

en: discarding %1 and declaring Original Call makes this hand unwinnable
fr: Défausser %1 et déclarer un Appel Original rend impossible le gain de la partie avec cette main

en: Discard a tile, declaring Original Call meaning you need only one tile to complete the hand and will not alter the hand in any way (except bonus tiles)
fr: Défausser d'une tuile et faire un Appel Original signifient que vous n'avez besoin que d'une tuile pour compléter la main. Cela ne va nullement modifier la main (sauf en cas d'Honneurs suprêmes)

[ctx: kajongg]
en: Discard
fr: Défausser

en: discarding %1 violates Original Call
fr: Se défausser de %1 viole l'Appel Original

en: discarding %1 is Dangerous Game
fr: Se défausser de %1 est un jeu dangereux

en: discard the least useful tile
fr: Défausser la tuile la plus inutile

en: %1 is not ready to start the game
fr: %1 n'est pas encore prêt pour jouer

[ctx: kajongg]
en: Violates Original Call
fr: Viole l'Appel Original

[ctx: kajongg]
en: Dangerous Game
fr: Jeu dangereux

[ctx: kajongg]
en: No Choice
fr: Aucun choix

[ctx: kajongg]
en: OK
fr: Ok

en: Confirm that you saw the message
fr: Confirmez que vous avez vu le message

[ctx: kajongg]
en: No Claim
fr: Pas d'appel

en: You cannot or do not want to claim this tile
fr: Vous ne pouvez ou ne voulez pas appeler cette tuile

en: cannot find any %1 in the following directories, is libkmahjongg installed?
fr: impossible de trouver le moindre %1 dans les dossiers suivants, est-ce que la bibliothèque « libkmahjongg » est installée ?

en: cannot find %1, using default
fr: impossible de trouver %1, utilisation de la valeur par défaut

en: unknown name
fr: nom inconnu

en: unknown author
fr: auteur inconnu

en: no description available
fr: aucune description disponible

en: no E-Mail address available
fr: aucune adresse e-mail disponible

en: %1 claiming MahJongg: She does not really have tile %2
fr: %1 annonce « Mahjongg » : il n'a pas vraiment la tuile %2

en: %1 claiming MahJongg: She did not pass all concealed tiles to the server
fr: %1 annonce Mahjongg : il n'a pas donné toutes les tuiles cachées au serveur

en: Player %1 has 3 or 4 exposed melds, all are green
fr: Le joueur %1 a 3 ou 4 combinaisons découvertes qui sont toutes vertes

en: Player %1 may try a True Color Game
fr: Le joueur %1 pourrait essayer une main de couleur pure

en: Player %1 may try an All Terminals Game
fr: Le joueur %1 pourrait essayer une main avec seulement des Extrémités

en: Player %1 exposed many winds
fr: Le joueur %1 a découvert plusieurs Vents

en: Player %1 exposed many dragons
fr: Le joueur %1 a découvert plusieurs Dragons

[ctx: define a new player]
en: &New
fr: &Nouveau

en: Player %1 already exists
fr: Le joueur %1 existe déjà

en: Error while adding player %1: %2
fr: Erreur lors de l'ajout du joueur %1 : %2

en: There are %1 finished and %2 unfinished games for %3, delete %3 anyway?  This will also delete all games played by %3!
fr: Il y a %1 parties terminées et %2 parties non terminées pour %3, supprimer %3 quand même ? Ceci supprimera également toutes les parties jouées par %3 !

en: Classical Chinese standard
fr: Norme chinoise classique

en: Classical Chinese
fr: Chinois classique

en: Last Tile Taken from Dead Wall
fr: Dernière tuile prise de la Colline

en: The dead wall is also called kong box: The last 16 tiles of the wall used as source of replacement tiles
fr: Le mur mort est aussi appelé la colline : les 16 dernières tuiles du mur sont utilisées comme tuiles de remplacement

en: Last Tile is Last Tile of Wall
fr: La dernière tuile est la dernière tuile du Mur

en: Winner said Mah Jong with the last tile taken from the living end of the wall
fr: Le vainqueur a dit « Mah Jong » avec la dernière tuile prise de la fin du Mur

en: Last Tile is Last Tile of Wall Discarded
fr: La dernière tuile est la dernière tuile défaussée du Mur

en: Winner said Mah Jong by claiming the last tile taken from the living end of the wall, discarded by another player
fr: Le vainqueur a dit Mah Jong en réclamant la dernière tuile prise de la fin du Mur, défaussée par un autre joueur

en: Robbing the Kong
fr: Vol de Carré

en: Winner said Mah Jong by claiming the 4th tile of a kong another player just declared
fr: Le vainqueur a dit « Mah Jong » en réclamant la quatrième tuile d'un Carré tout juste annoncé par un autre joueur

en: Mah Jongg with Original Call
fr: Mah Jongg avec Appel Original

en: Just before the first discard, a player can declare Original Call meaning she needs only one tile to complete the hand and announces she will not alter the hand in any way (except bonus tiles)
fr: Juste avant le premier dé-faussement, un joueur peut déclarer un Appel Original pour indiquer qu'il ne lui manque qu'une tuile pour avoir une main complète. Il annonce aussi qu'il ne peut modifier la main de quelque façon que ce soit (sauf Honneurs suprêmes)

en: Dangerous Game
fr: Jeu dangereux

en: In some situations discarding a tile that has a high chance to help somebody to win is declared to be dangerous, and if that tile actually makes somebody win, the discarder pays the winner for all
fr: Dans certaines situations, le dé-faussement d'une tuile qui a de grande chance d'aider quelqu'un à gagner, est déclaré être dangereux. Si cette tuile fait vraiment gagner quelqu'un, le joueur qui s'en est défaussé paye le gagnant pour tout

en: Twofold Fortune
fr: Double Fortune

en: Kong after Kong: Declare Kong and a second Kong with the replacement tile and Mah Jong with the second replacement tile
fr: Carré après Carré : déclare un Carré puis un second Carré avec la tuile de remplacement et enfin « Mah Jong » avec la seconde tuile de remplacement

en: Blessing of Heaven
fr: Les Grâces du Paradis

en: East says Mah Jong with the unmodified dealt tiles
fr: « Est » annonce « Mah Jong » avec les tuiles échangées non modifiées

en: Blessing of Earth
fr: Les Grâces de la Terre

en: South, West or North says Mah Jong with the first tile discarded by East
fr: « Sud », « Ouest » ou « Nord » annoncent « Mah Jong » avec la première tuile défaussée par « Est »

en: East won nine times in a row
fr: « Est » l'a emporté neuf fois à la suite

en: If that happens, East gets a limit score and the winds rotate
fr: Si cela se produit, « Est » obtient le score maximal et les vents tournent

en: False Naming of Discard, Claimed for Mah Jongg and False Declaration of Mah Jongg
fr: Mauvais nom donné à une tuile défaussée, réclamée pour « Mah Jongg » et fausse déclaration de « Mah Jongg »

en: Own Flower and Own Season
fr: Une fleur et Une Saison

en: All Flowers
fr: Toutes les Fleurs

en: All Seasons
fr: Toutes les Saisons

en: Three Concealed Pongs
fr: Trois Brelans dissimulés

en: Long Hand
fr: Main longue

en: The hand contains too many tiles
fr: La main contient trop de tuiles

en: Points Needed for Mah Jongg
fr: Points nécessaires pour « Mah Jongg »

en: Minimum number of doubles needed for Mah Jongg
fr: Nombre minimum de doubles nécessaires pour « Mah Jongg »

en: Points for a Limit Hand
fr: Points pour une main maximale

en: Play with the roof off
fr: Jouez en ayant enlevé le toit

en: Play with no upper scoring limit
fr: Jouer sans limite supérieure de points

en: Claim Timeout
fr: Annonce que le temps est écoulé

en: Size of Kong Box
fr: Taille de la Colline

en: The Kong Box is used for replacement tiles when declaring kongs
fr: La Colline est utilisée pour les tuiles de remplacement lors de la déclaration de Carrés

en: Play with Bonus Tiles
fr: Jouer avec les Honneurs Suprêmes

en: Bonus tiles increase the luck factor
fr: Les Honneurs suprêmes augmentent le facteur de chance

en: Minimum number of rounds in game
fr: Nombre minimum de tours dans une partie

en: number of allowed chows
fr: Nombre de séquences permises

en: The number of chows a player may build
fr: Le nombre de séquences qu'un joueur peut réaliser

en: must declare calling hand
fr: doit déclarer une main appelante

en: Mah Jongg is only allowed after having declared to have a calling hand
fr: « Mah Jongg » est uniquement permis après avoir déclaré avoir une main appelante

en: Standard Rotation
fr: Rotation standard

en: Last Tile Completes Pair of 2..8
fr: La dernière tuile complète une paire de 2 à 8

en: Last Tile Completes Pair of Terminals or Honors
fr: La dernière tuile complète une paire d'Extrémités ou d'Honneurs

en: Last Tile is Only Possible Tile
fr: La dernière tuile est la seule tuile possible

en: Won with Last Tile Taken from Wall
fr: Gagné avec la dernière tuile prise du Mur

en: Zero Point Hand
fr: Main à zéro point

en: The hand has 0 basis points excluding bonus tiles
fr: La main contient 0 points basiques en excluant les Honneurs Suprêmes

en: No Chow
fr: Pas de séquence

en: Only Concealed Melds
fr: Des combinaisons cachées seulement

en: False Color Game
fr: Partie en couleur trouble

en: Only same-colored tiles (only bamboo/stone/character) plus any number of winds and dragons
fr: Seulement les tuiles de même couleur (seulement bambou, cercle, caractère) plus n'importe quel nombre de Vents et de Dragons

en: True Color Game
fr: Partie en couleur pure

en: Only same-colored tiles (only bamboo/stone/character)
fr: Seulement les tuiles de même couleur (seulement bambou, cercle, caractère)

en: Concealed True Color Game
fr: Main en couleur pure et cachée

en: All tiles concealed and of the same suit, no honors
fr: Tous les tuiles cachées et dans la même famille, pas d'Honneurs

en: Only Terminals and Honors
fr: Seulement les Extrémités et Honneurs

en: Only winds, dragons, 1 and 9
fr: Seulement Vents, Dragons et Extrémités

en: Only Honors
fr: Seulement les Honneurs

en: Only winds and dragons
fr: Seulement les Vents et Dragons

en: Hidden Treasure
fr: Trésor caché

en: Only hidden Pungs or Kongs, last tile from wall
fr: Seulement les Brelans ou Carrés cachés, dernière tuile du Mur

en: Heads and Tails
fr: Têtes et Queues

en: Only 1 and 9
fr: Seulement les Extrémités

en: Fourfold Plenty
fr: Quadruple Abondance

en: 4 Kongs
fr: 4 Carrés

en: Three Great Scholars
fr: Trois Grands Savants

en: 3 Pungs or Kongs of dragons
fr: 3 Brelans ou Carrés de Dragons

en: Four Blessings Hovering over the Door
fr: Quatre Aura de Bénédiction Sur la Porte

en: 4 Pungs or Kongs of winds
fr: 4 Brelans ou Carrés de Vents

en: Imperial Jade
fr: Jade Impérial

en: Only green tiles: Green dragon and Bamboo 2,3,4,6,8
fr: Seulement des tuiles vertes, Dragon et Bambou 2, 3, 4, 6, 8 verts

en: Gathering the Plum Blossom from the Roof
fr: Récolté la fleur de Prunier à partir du Toit

en: Mah Jong with stone 5 from the dead wall
fr: « Mah Jong » avec Cercle 5 pris de la Colline

en: Plucking the Moon from the Bottom of the Sea
fr: Cueillir la Lune à partir du Fond de la Mer

en: Mah Jong with the last tile from the wall being a stone 1
fr: « Mah Jong » avec la dernière tuile prise du Mur, étant un Cercle 1

en: Scratching a Carrying Pole
fr: Renversement du pilier de soutien

en: Robbing the Kong of bamboo 2
fr: Vol du Carré de Bambou 2

en: Standard Mah Jongg
fr: Mah Jongg standard

en: Nine Gates
fr: Neuf Portes

en: A concealed hand in one color 1112345678999 plus last tile of this suit (from wall or discarded)
fr: Tous les tuiles cachées dans une même famille : valeurs 1-1-1-2-3-4-5-6-7-8-9-9-9 complétées par une autre tuile de la même famille (du Mur ou défaussé)

en: Thirteen Orphans
fr: Les treize Lanternes merveilleuses

en: 13 single tiles: All dragons, winds, 1, 9 and a 14th tile building a pair with one of them
fr: 13 tuiles uniques : tous les Dragons, Vents, Extrémités et une quatorzième tuile faisant une paire avec une des autres

en: Pung/Kong of Dragons
fr: Brelan ou Carré de Dragons

en: Pung/Kong of Own Wind
fr: Brelan ou Carré du Vent du joueur

en: Pung/Kong of Round Wind
fr: Brelan ou Carré du Vent dominant

en: Exposed Kong
fr: Carré découvert

en: Exposed Kong of Terminals
fr: Carré découvert des Extrémités

en: Exposed Kong of Honors
fr: Carré découvert des Honneurs

en: Exposed Pung
fr: Brelan découvert

en: Exposed Pung of Terminals
fr: Brelan découvert des Extrémités

en: Exposed Pung of Honors
fr: Brelan découvert des Honneurs

en: Concealed Kong
fr: Carré caché

en: Concealed Kong of Terminals
fr: Carré caché des Extrémités

en: Concealed Kong of Honors
fr: Carré caché des Honneurs

en: Concealed Pung
fr: Brelan caché

en: Concealed Pung of Terminals
fr: Brelan caché des Extrémités

en: Concealed Pung of Honors
fr: Brelan caché des Honneurs

en: Pair of Own Wind
fr: Paire de Vents du joueur

en: Pair of Round Wind
fr: Paire de Vents dominants

en: Pair of Dragons
fr: Paire de Dragons

en: Flower
fr: Fleur

en: Season
fr: Saison

en: Classical Chinese DMJL
fr: Classique chinois DMJL

en: Classical Chinese as defined by the Deutsche Mah Jongg Liga (DMJL) e.V.
fr: Chinois classique tel que défini dans le « Deutsche Mah Jongg Liga (DMJL) e.V. »

en: Squirming Snake
fr: Serpent oscillant

en: All tiles of same color. Pung or Kong of 1 and 9, pair of 2, 5 or 8 and two Chows of the remaining values
fr: Toutes les tuiles dans une même famille, Brelan ou Carré des Extrémités, une paire de 2, 5 ou 8 et deux séquences des valeurs restantes

en: Little Three Dragons
fr: Trois petits Dragons

en: 2 Pungs or Kongs of dragons and 1 pair of dragons
fr: 2 Brelans ou Carrés de Dragons et une paire de Dragons

en: Big Three Dragons
fr: Trois grands Dragons

en: Little Four Joys
fr: Quatre petits Joies

en: 3 Pungs or Kongs of winds and 1 pair of winds
fr: 3 Brelans ou Carrés de Vents et une paire de Vents

en: Big Four Joys
fr: Quatre grandes Joies

en: False Naming of Discard, Claimed for Chow
fr: Mauvais nom donné à une tuile défaussée et réclamée pour une séquence

en: False Naming of Discard, Claimed for Pung/Kong
fr: Mauvais nom donné à une tuile défaussée et réclamée pour Brelan ou Carré

en: False Declaration of Mah Jongg by One Player
fr: Mauvaise déclaration de « Mah Jongg » par un joueur

en: False Declaration of Mah Jongg by Two Players
fr: Mauvaise déclaration de « Mah Jongg » par deux joueurs

en: False Declaration of Mah Jongg by Three Players
fr: Mauvaise déclaration de « Mah Jongg » par trois joueurs

en: False Naming of Discard, Claimed for Mah Jongg
fr: Mauvais nom donné à une tuile défaussée et réclamée pour « Mah Jongg »

en: Classical Chinese BMJA
fr: Classique chinois BMJA

en: Classical Chinese as defined by the British Mah-Jong Association
fr: Chinois classique tel que défini par la « British Mah-Jong Association »

en: Original Call
fr: Appel Original

en: Gates of Heaven
fr: Portes du Paradis

en: All tiles concealed of same color: Values 1112345678999 with one pair from 2 to 8 (last tile from wall or discarded)
fr: Tous les tuiles cachées dans une même famille : valeurs 1-1-1-2-3-4-5-6-7-8-9-9-9 complétées par une paire de 2 à 8 (dernière tuile du Mur ou défaussée)

en: Wriggling Snake
fr: Serpent frétillant

en: Pair of 1s and a run from 2 to 9 in the same suit with each of the winds
fr: Une paire de 1 et la séquence de 2 à 9 dans la même famille avec chacun des Vents

en: Triple Knitting
fr: Tricoté Triple

en: Four sets of three tiles in the different suits and a pair: No Winds or Dragons
fr: Quatre combinaisons avec trois tuiles des familles différents et une paire : pas de Vents ou de Dragons

en: Knitting
fr: Tricoté

en: 7 pairs of tiles in any 2 out of 3 suits; no Winds or Dragons
fr: 7 paires de tuiles dans n'importe quelle famille parmi les 3; pas de Vents ou de Dragons

en: All pair honors
fr: Toutes les paires d'Honneurs

en: 7 pairs of 1s/9s/Winds/Dragons
fr: 7 paires d'Extrémités, de Vents ou de Dragons

en: Own Flower
fr: Fleur du joueur

en: Own Season
fr: Saison du joueur

en: Buried Treasure
fr: Trésor enterré

en: Concealed pungs of one suit with winds/dragons and a pair
fr: Brelans cachés d'une même famille avec des Vents ou des Dragons et une paire

en: Purity
fr: Pureté

en: Only same-colored tiles (no chows, dragons or winds)
fr: Uniquement d'une même famille (pas de séquence, Dragons ou Vents)

en: 3 Pungs or Kongs of dragons plus any pung/kong and a pair
fr: 3 Brelans ou Carrés de Dragons associés à tout Brelan ou Carré et une pair

en: The 13 Unique Wonders
fr: Les treize uniques Merveilles

en: False Naming of Discard, Claimed for Chow/Pung/Kong
fr: Mauvais nom donné à une tuile défaussée et réclamée pour une séquence, un Brelan ou un Carré

en: Calling for Only Honors
fr: Appel uniquement pour des Honneurs

en: Calling for Wriggling Snake
fr: Appelant pour le Serpent Frétillant

en: Calling for Triple Knitting
fr: Appel pour un Tricoté Triple

en: Calling for Gates of Heaven
fr: Appel pour les Portes du Paradis

en: Calling for Knitting
fr: Appel pour un Tricoté

en: Calling for Imperial Jade
fr: Appel pour un Jade Impérial

en: Calling for The 13 Unique Wonders
fr: Appel pour les treize Uniques Merveilles

en: Calling for Three Great Scholars
fr: Appel pour les Trois Grands Savants

en: Calling for All pair honors
fr: Appel pour toutes les paires d'Honneurs

en: Calling for Heads and Tails
fr: Appel pour Les Extrémités

en: Calling for Four Blessings Hovering over the Door
fr: Appel pour les Quatre Aura de Bénédiction Sur la Porte

en: Calling for Buried Treasure
fr: Appel pour le Trésor Enterré

en: Calling for Fourfold Plenty
fr: Appel pour le Quadruple Plein

en: Calling for Purity
fr: Appel pour la Pureté

[ctx: kajongg name for local game server]
en: Local Game
fr: Partie locale

en: Database %1 updated from schema %2 to %3
fr: Base de données %1 mise à jour du schéma %2 au schéma %3

[ctx: kajongg]
en: limits
fr: limites

[ctx: Kajongg]
en: %1 limits
fr: %1 limites

en: Meld Rules
fr: Règles de combinaison

en: Meld rules are applied to single melds independent of the rest of the hand
fr: Les règles de combinaison sont appliquées aux combinaisons simples indépendamment du reste de la main

en: Hand Rules
fr: Règles de main

en: Hand rules are applied to the entire hand, for all players
fr: Les règles de main sont appliquées à toute la main, pour tous les joueurs

en: Winner Rules
fr: Règles du vainqueur

en: Winner rules are applied to the entire hand but only for the winner
fr: Les règles du vainqueur sont appliquées à toute la main mais seulement pour le vainqueur

en: Loser Rules
fr: Règles des perdants

en: Loser rules are applied to the entire hand but only for non-winners
fr: Les règles des perdants sont appliquées à toute la main mais seulement pour les perdants

en: Mah Jongg Rules
fr: Règles de Mah Jongg

en: Only hands matching a Mah Jongg rule can win
fr: Seules les mains correspondant à une règle de Mah Jongg peuvent gagner

en: Here we have several special game related options
fr: Nous avons ici diverses options spéciales relatives à la partie

en: Penalties
fr: Amendes

en: Penalties are applied manually by the user. They are only used for scoring games.
    When playing against the computer or over the net, Kajongg will never let you get
    into a situation where you have to pay a penalty
fr: Les amendes ont calculées manuellement par l'utilisateur. Elles sont utilisés seulement pour les parties manuelles.
    En jouant contre l'ordinateur ou sur Internet, Kajongg s'assure que nous n'aurez aucune amende à payer.

[ctx: Ruleset._newKey:%1 is empty or space plus number]
en: Copy%1 of %2
fr: Copie de %1 de %2

[ctx: %1 can be a sentence]
en: %4 have impossible values %2/%3 in rule "%1"
fr: %4 ont des valeurs non valables %2 / %3 dans la règle « %1 »

[ctx: wrong value for rule]
en: %1: %2 is too small, minimal value is %3
fr: %1 : %2 est trop faible, la valeur minimale est %3

[ctx: @title:window]
en: Customize rulesets
fr: Personnaliser les règles

[ctx: kajongg]
en: Rule
fr: Règle

en: C&opy
fr: C&opier

[ctx: Kajongg ruleset comparer]
en: Co&mpare
fr: Co&mparer

en: &Remove
fr: &Supprimer

en: &Close
fr: &Fermer

en: Do you really want to abort this game?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette partie ?

[ctx: @title:window]
en: Swap Seats
fr: Échanger les places

en: By the rules, %1 and %2 should now exchange their seats.
fr: D'après les règles, %1 et %2 doivent maintenant échanger leurs places.

en: &Exchange
fr: &Échanger

en: &Keep seat
fr: &Conserver sa place

[ctx: @title:window]
en: Select four players
fr: Sélectionnez quatre joueurs

en: Move Exposed Tiles Here
fr: Déplacer les tuiles découvertes à cet endroit

en: Move Concealed Tiles Here
fr: Déplacer les tuiles cachées à cet endroit

en: Please define four players in <interface>Settings|Players</interface>
fr: Veuillez définir quatre joueurs dans <interface>Configuration / Joueurs</interface>

en: Round/Hand
fr: Tour / Manche

[ctx: kajongg]
en: Payments
fr: Paiements

[ctx: kajongg]
en: Balance
fr: Solde

[ctx: kajongg]
en: Chart
fr: Graphique

[ctx: kajongg]
en: Used Rules
fr: Règles employées

en: Final scores for game <numid>%1</numid>
fr: Scores finaux pour la partie <numid>%1</numid>

en: Scores for game <numid>%1</numid>
fr: Scores pour la partie <numid>%1</numid>

[ctx: @title:window]
en: Explain Scores
fr: Expliquer les scores

en: There is no active game
fr: Il n'y a aucune partie active

en: Manual score for %1: %2 points
fr: Score manuel pour %1 : %2 points

en: Penalty
fr: Amende

en: Offense:
fr: Faute :

en: Total Penalty
fr: Amende totale

en: &Execute
fr: Réalis&er

[ctx: penalty dialog, appears behind paying player combobox]
en: pays %1 points
fr: verse %1 points

[ctx: penalty dialog, appears behind profiting player combobox]
en: gets %1 points
fr: obtient %1 points

[ctx: @title:window]
en: Scoring for this Hand
fr: Score pour cette manche

[ctx: kajongg]
en: Player
fr: Joueur

[ctx: kajongg]
en: Wind
fr: Vent

en: Winner
fr: Vainqueur

[ctx: kajongg]
en: Draw
fr: Tirage

en: &Penalties
fr: &Amendes

en: &Save Hand
fr: &Enregistrer la manche

en: &Last Tile:
fr: Dernière tui&le :

en: L&ast Meld:
fr: Dernière combin&aison :

en: Wrong password
fr: Mauvais mot de passe

en: table with id <numid>%1</numid> not found
fr: impossible de trouver la table portant l'identifiant <numid>%1</numid>

en: Player %1 has logged out
fr: Le joueur %1 s'est déconnecté

en: the server will listen on PORT (%d)
fr: Le serveur écoutera sur le port (%d)

en: the server will listen on SOCKET
fr: Le serveur écoutera sur le SOCKET

en: name of the database
fr: nom de la base de données

en: do not terminate local game server after last client disconnects
fr: ne pas arrêter le serveur local de jeu après la déconnexion du dernier joueur

en: unrecognized arguments:%1
fr: paramètres non reconnus : %1

en: You already joined this table
fr: Vous avez déjà rejoint cette table

en: All seats are already taken
fr: Tous les sièges sont déjà pris

en: takes a seat
fr: Prends un siège

en: leaves the table
fr: Quitte la table

en: Only the initiator %1 can start this game, you are %2
fr: Seul l'initiateur %1 peut démarrer cette partie ; vous êtes %2

en: Game <numid>%1</numid> is over!
fr: Jeu <numid>%1</numid> terminé !

en: %1 wrongly said %2 for meld %3
fr: %1 a dit par erreur %2 pour la combinaison %3

en: %1 wrongly said %2: claims to have concealed tiles %3 but only has %4
fr: %1 a dit par erreur %2 : affirme avoir dissimulé les tuiles %3 mais n'a en fait que %4

en: declareKong:%1 wrongly said Kong for meld %2
fr: Déclare Carré : %1 a dit par erreur Carré pour la combinaison %2

en: %1 claiming MahJongg: This is not a winning hand: %2
fr: %1 annonce Mahjongg : ce n'est pas une main gagnante : %2

en: No voices will be heard because the program %1 is missing
fr: Vous n'entendrez aucune voix car le programme %1 est manquant

en: cannot write <filename>%1</filename>: %2
fr: Impossible d'écrire <filename>%1</filename> : %2

en: The voice files have changed, their checksum has changed.
fr: Les fichiers de voix ont changé, leur somme de contrôle a changé.

en: Please reinstall kajongg or do, with sufficient permissions:
fr: Veuillez réinstaller kajongg ou effectuer l'action suivante avec les permissions suffisantes :

[ctx: table status]
en: Status
fr: État

en: Ruleset
fr: Ensemble des règles

en: Select a ruleset
fr: Sélectionner l'ensemble des règles

[ctx: allocate a new table]
en: &New
fr: &Nouveau

en: Allocate a new table
fr: Allouer une nouvelle table

en: &Join
fr: Re&joindre

en: Join a table
fr: Se joindre à une table

en: &Leave
fr: &Quitter

en: Leave a table
fr: Quitter une table

[ctx: Kajongg-Ruleset]
en: Compare
fr: Comparer

en: Compare the rules of this table with my own rulesets
fr: Compare les règles de cette table avec mes propres ensembles de règles

en: &Chat
fr: Dis&cuter

en: &Start
fr: &Démarrer

en: Start playing on a table. Empty seats will be taken by robot players.
fr: Commence à jouer à une table. Les sièges vides seront pris par des joueurs robot.

en: opens a chat window
fr: Ouvre une fenêtre de discussion

en: Local Games with Ruleset %1
fr: Jeu en local avec l'ensemble des règles %1

en: Tables at %1
fr: Tables à %1

en: Start a new game
fr: Démarrer une nouvelle partie

[ctx: resuming a local suspended game]
en: &Resume
fr: &Reprendre

en: Resume the selected suspended game
fr: Reprendre la partie suspendue sélectionnée

en: Chat with others on this table
fr: Discuter avec les autres joueurs de cette table

en: For chatting with others on this table, please first take a seat
fr: Pour discuter avec les autres joueurs à cette table, veuillez d'abord prendre un siège

[ctx: kajongg]
en: hidden
fr: caché

[ctx: kajongg]
en: stone
fr: Cercle

[ctx: kajongg]
en: bamboo
fr: Bambou

[ctx: kajongg]
en: character
fr: Caractère

[ctx: kajongg]
en: wind
fr: Vent

[ctx: kajongg]
en: dragon
fr: Dragon

[ctx: kajongg]
en: flower
fr: Fleur

[ctx: kajongg]
en: season
fr: Saison

[ctx: kajongg]
en: tile
fr: tuile

[ctx: kajongg]
en: white
fr: blanc

[ctx: kajongg]
en: red
fr: rouge

[ctx: kajongg]
en: green
fr: vert

[ctx: kajongg]
en: East
fr: Est

[ctx: kajongg]
en: South
fr: Sud

[ctx: kajongg]
en: West
fr: Ouest

[ctx: kajongg]
en: North
fr: Nord

en: East Wind
fr: Vent de l'Est

en: South Wind
fr: Vent du Sud

en: West Wind
fr: Vent de l'Ouest

en: North Wind
fr: Vent du Nord

en: Your client has a version older than 4.9.0 but you need %1 for this server
fr: Votre logiciel client est à une version antérieure à 4.9.0 mais il vous faut %1 pour ce serveur

en: Your client has version %1 but you need %2 for this server
fr: Votre logiciel client est à la version %1 mais il vous faut la version %2 pour ce serveur
