kmj - en to nds translation catalogue (427 entries)

[ctx: kajongg]
en: Game
nds: Speel

en: View
nds: Ansicht

en: Toolbar
nds: Warktüüchbalken

en: file <filename>%1</filename> contains no valid SVG
nds: Datei <filename>%1</filename> bargt keen gellen SVG.

en: Choose from
nds: Köör

en: Time
nds: Tiet

en: Player
nds: Speler

en: Message
nds: Naricht

en: Chat on table %1 at %2
nds: Klöönsnack op Disch %1 bi %2

[ctx: table status]
en: Suspended
nds: Anhollen

[ctx: table status]
en: Running
nds: Löppt

[ctx: table status]
en: New
nds: Nieg

en: Show tile shadows
nds: Tegelschaddens wiesen

en: Rearrange undisclosed tiles to melds
nds: Nich opmaakt Tegels nieg na Mellen sorteren

en: Show only possible actions
nds: Bloots möögliche Akschonen wiesen

en: Propose what to do
nds: Vörslääg maken

en: Animation speed:
nds: Animeergauheit:

en: Use sounds if available
nds: Kläng bruken, wenn mööglich

en: Let others hear my voice
nds: Anner Lüüd mien Stimm hören laten

[ctx: kajongg]
en: Play
nds: Spelen

en: Tiles
nds: Tegels

en: Backgrounds
nds: Achtergrundbiller

en: The game server lost connection to player %1
nds: Op den Speelserver is de Verbinnen na Speler %1 afreten.

en: Error for player %1: %2
    %3
nds: Fehler för Speler %1: %2
    %3

[ctx: Kajongg]
en: Rule
nds: Regel

[ctx: Kajongg-Rule]
en: not defined
nds: nich fastleggt

en: Score computed manually
nds: Pünkt vun Hand utreekt

en: Player %1 not known
nds: Speler %1 nich begäng

en: Short living wall: Tile is invisible, hence dangerous
nds: Kort lebennig Muer: Tegel is nich sichtbor un dorüm riskant

en: Players
nds: Spelers

en: Started
nds: Anfungen

[ctx: start a new game]
en: &New
nds: &Nieg

en: &Load
nds: &Laden

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Show only pending games
nds: Bloots lopen Spelen wiesen

en: Do you really want to delete <numid>%1</numid> games?<br>This will be final, you cannot cancel it with the cancel button
nds: Wullt Du redig <numid>%1</numid> Spelen wegdoon?<br>Dat is duerhaftig un lett sik nich mit den „Afbreken“-Knoop torüchtrecken.

en: Which chow do you want to expose?
nds: Wat för en Chow wullt Du apen rutleggen?

en: Which kong do you want to declare?
nds: Wat för en Kong wullt Du anseggen?

en: Choose
nds: Köör

en: You cannot say %1
nds: Du kannst nich „%1“ seggen.

en: Player %1 has left the table
nds: Speler %1 hett den Disch verlaten.

en: The game on table <numid>%1</numid> can begin. Are you ready to play now?
nds: Dat Speel op Disch <numid>%1</numid> kann anfangen. Büst Du so wiet?

en: Ready for next hand?
nds: Noch en Speel?

en: The connection to the server %1 broke, please try again later.
nds: De Verbinnen na Server %1 is afreten, versöök dat bitte later nochmaal.

en: Mah Jongg - the ancient Chinese board game for 4 players
nds: Mah-Jongg - Dat steenole chinees'sche Brettspeel för veer Spelers

en: all robots play with visible concealed tiles
nds: All Reeknerspelers ehr versteken Tegels wiesen.

en: start with demo mode
nds: Speel in'n Demobedrief starten

en: login to HOST
nds: op Reekner „HOST“ anmellen

en: start new TABLE
nds: nieg Disch „TABLE“ anfangen

en: prefer PLAYER for next login
nds: bi de nakamen Anmellen Speler „PLAYER“ vörtrecken

en: use AI variant for human player in demo mode
nds: in'n Demobedrief Reeknerspeler „AI“ as Minsch bruken

en: write statistics to CSV
nds: Statistik na CSV-Datei „CSV“ schrieven

en: show all available rulesets
nds: all verföögbor Regelsetten wiesen

en: for testing purposes: Initializes the random generator
nds: Testwies: den Tofallmaker torechtmaken

en: show no graphical user interface. Intended only for testing
nds: Keen Böversiet wiesen. Dat is man bloots testwies.

en: &Apply
nds: &Bruken

en: &Cancel
nds: &Afbreken

en: &Help
nds: &Hülp

en: &Defaults
nds: &Standards

en: Configure toolbars
nds: Warktüüchbalkens instellen

en: Configure
nds: Instellen

en: &Game
nds: &Speel

en: &View
nds: &Ansicht

en: &Settings
nds: &Instellen

en: About Kajongg
nds: Vertell wat över Kajongg

en: Original author
nds: Orginaalschriever

en: This is the classical Mah Jongg for four players. If you are looking for Mah Jongg solitaire please use the application kmahjongg.
nds: Dit is dat klass'sche Mah-Jongg för 4 Spelers. Söchst Du dat Mah-Jongg-Enkelspeel, dat is dat Programm „kmahjongg“.

en: Authors:
nds: Schrievers:

en: Configure Toolbars
nds: Warktüüchbalkens instellen

en: A&vailable actions:
nds: &Verföögbor Akschonen:

en: Curr&ent actions:
nds: Wiest &Akschonen:

en: removed stale socket <filename>%1</filename>
nds: Överhaalt Socket <filename>%1</filename> wöör wegdaan.

en: started the local kajongg server: pid=<numid>%1</numid> %2
nds: De lokaal Kajongg-Server wöör start: PID=<numid>%1</numid> %2

en: Game server:
nds: Speelserver:

en: Username:
nds: Brukernaam:

en: Password:
nds: Passwoort:

[ctx: kajongg]
en: Ruleset:
nds: Regelsett:

en: Repeat password:
nds: Passwoort wedderhalen:

en: You are already connected to server %1
nds: Du büst den Server „%1“ al tokoppelt.

[ctx: USER is not known on SERVER]
en: %1 is not known on %2, do you want to open an account?
nds: %1 is op %2 nich begäng. Wullt Du en Konto opstellen?

en: Server %1 did not answer
nds: Server „%1“ antert nich

en: Server %1 refused connection
nds: Server „%1“ hett dat Tokoppeln afwiest

en: Server %1 does not run a kajongg server
nds: Op den Server „%1“ löppt keen Kajongg-Server

en: Address for server %1 cannot be found
nds: De Adress vun den Server „%1“ lett sik nich finnen

en: Login to server %1 failed: You have no network connection
nds: Anmellen op Server „%1“ is fehlslaan: Du hest keen Nettwarkverbinnen

en: Please try again
nds: Versöök dat man nochmaal

[ctx: @action:intoolbar]
en: Manual Game
nds: Vun-Hand-Speel

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: &Score a manual game.
nds: Vun-Hand-Speel &beweerten.

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Play
nds: &Spelen

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Start a new game.
nds: En nieg Speel starten

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Abort the current game.
nds: Dat aktuelle Speel afbreken

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Players
nds: S&pelers

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: define your players.
nds: Dien Spelers utsöken

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Rulesets
nds: &Regelsetten

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: customize rulesets.
nds: Regelsetten topassen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Angle
nds: Winkel

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Change the visual appearance of the tiles.
nds: De Tegels ehr Utsehn ännern

[ctx: kajongg @action:intoolbar]
en: &Scores
nds: &Pünkt

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Show or hide the score table for the current game.
nds: De Pünkttabell för't aktuelle Speel wiesen oder versteken

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Explain
nds: &Verkloren

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Explain the scoring for all players in the current game.
nds: De Beweerten för all Spelers binnen dat aktuelle Speel verkloren

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Let the computer take over for you. Start a new local game if needed.
nds: Den Reekner för Di wiederspelen laten. Stellt en nieg lokaal Speel op, wenn nödig.

en: C&hat
nds: K&lönen

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Chat with the other players.
nds: Mit anner Spelers klönen

en: saying %1 violates Original Call
nds: Anseggen vun „%1“ löppt den Roop to Anfang towedder

en: claiming %1 is dangerous because you will have to discard a dangerous tile
nds: Opropen vun %1 is riskant, Du muttst denn en riskant Tegel afleggen

en: claiming %1 for %2 is dangerous because you will have to discard a dangerous tile
nds: Opropen vun %1 för en %2 is riskant, Du muttst denn en riskant Tegel afleggen

en: You may say %1
nds: Du kannst „%1“ anseggen.

[ctx: kajongg]
en: Pung
nds: Pong

en: saying Kong for %1 violates Original Call
nds: Anseggen vun „Kong“ för %1 löppt den Roop to Anfang towedder

en: You may say Kong for %1
nds: Du kannst „Kong“ för %1 anseggen

[ctx: kajongg]
en: Mah Jongg
nds: Mah-Jongg

en: Press here and you win
nds: Klick hier, un Du winnst

[ctx: kajongg]
en: Original Call
nds: Roop to Anfang

[ctx: kajongg game dialog:Key for Original Call]
en: O
nds: R

en: discarding %1 and declaring Original Call makes this hand unwinnable
nds: Afleggen vun de %1 un den Roop to Anfang afgeven maakt dat Winnen unmööglich

en: Discard a tile, declaring Original Call meaning you need only one tile to complete the hand and will not alter the hand in any way (except bonus tiles)
nds: En Tegel afleggen un den „Roop to Anfang“ afgeven bedüüdt, Du bruukst för't Fardigmaken vun't Blatt bloots noch een Tegel un ännerst dat nich mehr (utbenahmen Bito-Tegels)

[ctx: kajongg]
en: Discard
nds: Afleggen

[ctx: kajongg game dialog:Key for Discard]
en: D
nds: A

en: discarding %1 violates Original Call
nds: Afleggen vun de %1 löppt den Roop to Anfang towedder

en: discarding %1 is Dangerous Game
nds: Afleggen vun de %1 is Riskant Speel

en: discard the least useful tile
nds: Den op't Minnst bruukbor Tegel afleggen

en: %1 is not ready to start the game
nds: %1 is nich praat, dat Speel to starten

[ctx: kajongg]
en: Violates Original Call
nds: Löppt den Roop to Anfang towedder

[ctx: kajongg]
en: Dangerous Game
nds: Riskant Speel

[ctx: kajongg]
en: No Choice
nds: Keen Mööglichkeiten

en: Confirm that you saw the message
nds: Beglööv bitte, Du hest de Naricht sehn

[ctx: kajongg]
en: No Claim
nds: Keen Roop

[ctx: kajongg game dialog:Key for No claim]
en: N
nds: K

en: You cannot or do not want to claim this tile
nds: Du kannst den Tegel nich opropen, oder Du wullt dat nich.

en: unknown author
nds: Nich begäng Schriever

en: no description available
nds: Keen Beschrieven verföögbor

en: no E-Mail address available
nds: Keen Nettpostadress verföögbor

en: %1 claiming MahJongg: She does not really have tile %2
nds: %1 röppt „Mah-Jongg“, man hett Tegel %2 gor nich.

en: %1 claiming MahJongg: She did not pass all concealed tiles to the server
nds: %1 röppt „Mah-Jongg“, man hett den Server nich all versteken Tegels angeven.

en: Player %1 has 3 or 4 exposed melds, all are green
nds: Speler %1 hett 3 oder 4 Mellen rutleggt, all sünd gröön

en: Player %1 may try a True Color Game
nds: Speler %1 mag en Schier Klöörspeel versöken

en: Player %1 may try an All Terminals Game
nds: Speler %1 mag en Enntegels-Speel versöken

en: Player %1 exposed many winds
nds: Speler %1 hett en Barg Wind opdeckt

en: Player %1 exposed many dragons
nds: Speler %1 hett en Barg Drakens opdeckt

[ctx: define a new player]
en: &New
nds: &Nieg

en: Player %1 already exists
nds: Speler %1 gifft dat al

en: Error while adding player %1: %2
nds: Fehler bi't Tofögen vun Speler %1: %2

en: Classical Chinese standard
nds: Klass'sch chineesch Standardregeln

en: Classical Chinese
nds: Klass'sch chineesch

en: Last Tile Taken from Dead Wall
nds: Lest Tegel ut Doot Muer nahmen

en: The dead wall is also called kong box: The last 16 tiles of the wall used as source of replacement tiles
nds: De dode Muer warrt ok „Kong-Kist“ nöömt: De överbleven 16 Tegels warrt as Reserve bruukt.

en: Last Tile is Last Tile of Wall
nds: Leste Tegel is lest Tegel ut Muer

en: Winner said Mah Jong with the last tile taken from the living end of the wall
nds: De Winner seeg „Mah-Jongg“ mit den Tegel, den he tolest ut dat lebennige Enn vun de Muer trocken hett.

en: Last Tile is Last Tile of Wall Discarded
nds: Lest Tegel is lest afleggt Tegel ut Muer

en: Winner said Mah Jong by claiming the last tile taken from the living end of the wall, discarded by another player
nds: De Winner seeg „Mah-Jongg“ un hett dor den lesten ut dat lebennige Enn vun de Muer nahmen Tegel för opropen, den en anner Speler afleggt hett.

en: Robbing the Kong
nds: Utroven Kong

en: Winner said Mah Jong by claiming the 4th tile of a kong another player just declared
nds: De Winner seeg „Mah-Jongg“ un hett dor den veerten Tegel vun en anner Speler sien jüst anseggt Kong för opropen.

en: Mah Jongg with Original Call
nds: Mah-Jongg mit Roop to Anfang

en: Just before the first discard, a player can declare Original Call meaning she needs only one tile to complete the hand and announces she will not alter the hand in any way (except bonus tiles)
nds: Jüst ehr en Speler den eersten Tegel afleggt, kann he den „Roop to Anfang“ afgeven. Dat bedüüdt, he bruukt för't Fardigmaken vun't Blatt bloots noch een Tegel un ännert sien Blatt nich mehr (utbenahmen Bito-Tegels).

en: Dangerous Game
nds: Riskant Speel

en: In some situations discarding a tile that has a high chance to help somebody to win is declared to be dangerous, and if that tile actually makes somebody win, the discarder pays the winner for all
nds: Mennigmaal kann dat en wiss Riskanz bargen, wenn en Speler en Tegel afleggen deit, den en anner Speler wohrschienlich bruken kann. Winnt mit den afsmeten Tegel denn ok noch redig en Speler, denn betahlt de Aflegger den Winner för all anner Spelers mit.

en: Twofold Fortune
nds: Dubbelt Höög

en: Kong after Kong: Declare Kong and a second Kong with the replacement tile and Mah Jong with the second replacement tile
nds: Kong na Kong: Kong anseggen un en tweten Kong mit den Utwesseltegel un Mah-Jongg mit den tweten Utwesseltegel buen

en: Blessing of Heaven
nds: Den Heven sien Segen

en: East says Mah Jong with the unmodified dealt tiles
nds: De Oostwind seggt „Mah-Jong“ mit de Stenen, so as se utdeelt wöörn.

en: Blessing of Earth
nds: De Eer ehr Segen

en: South, West or North says Mah Jong with the first tile discarded by East
nds: Sööd, West oder Noord seggt „Mah-Jongg“ mit Oost sien eersten afleggt Tegel.

en: East won nine times in a row
nds: Oost hett negenmaal achterenanner wunnen.

en: If that happens, East gets a limit score and the winds rotate
nds: As dat passeren deit, kriggt de Oostwind de hööchst tolaten Pünkt un de Windricht dreiht.

en: False Naming of Discard, Claimed for Mah Jongg and False Declaration of Mah Jongg
nds: Afleggt Tegel leeg nöömt, „Mah-Jongg“ ropen, un legerwies Mah-Jongg meldt

en: Own Flower and Own Season
nds: Egen Bloom un egen Johrstiet

en: All Flowers
nds: All Blomen

en: All Seasons
nds: All Johrstieden

en: Three Concealed Pongs
nds: Dree versteken Pongs

en: Long Hand
nds: Lang Blatt

en: The hand contains too many tiles
nds: Dat Blatt bargt to vele Tegels

en: Points Needed for Mah Jongg
nds: Nödig Pünkt för Mah-Jongg

en: Minimum number of doubles needed for Mah Jongg
nds: Minnsttall vun Poren, de för en Mah-Jongg nödig sünd

en: Points for a Limit Hand
nds: Pünkt för en Grenzblatt

en: Play with the roof off
nds: Ahn Pünktsüll spelen

en: Play with no upper scoring limit
nds: Ahn Grenz bi de Beweerten spelen

en: Claim Timeout
nds: Oproop-Tietgrenz

en: Size of Kong Box
nds: Grött vun de Kong-Kist

en: The Kong Box is used for replacement tiles when declaring kongs
nds: De „Kong-Kist“ bargt Ersatztegels, wenn Kongs anmeldt wöörn

en: Play with Bonus Tiles
nds: Mit Bito-Tegels spelen

en: Bonus tiles increase the luck factor
nds: Bito-Tegels gifft en höger Glücksfaktor

en: Minimum number of rounds in game
nds: Minnsttall vun Törns per Speel

en: number of allowed chows
nds: Tall vun tolaten Chows

en: The number of chows a player may build
nds: De Tall vun Regen, de en Speler buen dörv

en: must declare calling hand
nds: mutt en Blattroop afgeven

en: Mah Jongg is only allowed after having declared to have a calling hand
nds: Ropen vun Mah-Jongg is bloots na't Afgeven vun en Blattroop mööglich

en: Standard Rotation
nds: Normaal Dreihen

en: Last Tile Completes Pair of 2..8
nds: Lesten Tegel maakt Tallenpoor (2 - 8) fardig

en: Last Tile Completes Pair of Terminals or Honors
nds: Lest Tegel maakt Enn- oder Trumppoor fardig

en: Last Tile is Only Possible Tile
nds: Lest Tegel is alleen mööglich Tegel

en: Won with Last Tile Taken from Wall
nds: Mit lest Tegel ut Muer wunnen

en: Zero Point Hand
nds: Blatt ahn Pünkt

en: The hand has 0 basis points excluding bonus tiles
nds: Dat Blatt bargt keen Grundpünkt ahn Bito-Tegels

en: No Chow
nds: Keen Chow

en: Only Concealed Melds
nds: Bloots versteken Mellen

en: False Color Game
nds: Leeg Klöörspeel

en: Only same-colored tiles (only bamboo/stone/character) plus any number of winds and dragons
nds: Bloots liekklöört Tegels (bloots Bambus/Krinken/Teken) un jichtenseen Tall vun Winnen un Drakens

en: True Color Game
nds: Schier Klöörspeel

en: Only same-colored tiles (only bamboo/stone/character)
nds: Bloots liekklöört Tegels (bloots Bambus/Krinken/Teken)

en: Concealed True Color Game
nds: Versteken schier Klöörspeel

en: All tiles concealed and of the same suit, no honors
nds: All Tegels versteken un ut den sülven Sett, keen Trümp

en: Only Terminals and Honors
nds: Bloots Enn- un Trumptegels

en: Only winds, dragons, 1 and 9
nds: Bloots Winnen, Drakens, 1 un 9

en: Only Honors
nds: Bloots Trumptegels

en: Only winds and dragons
nds: Bloots Winnen un Drakens

en: Hidden Treasure
nds: Versteken Schatt

en: Only hidden Pungs or Kongs, last tile from wall
nds: Bloots versteken Pongs oder Kongs, un de leste Tegel ut de Muer

en: Heads and Tails
nds: Köpp un Steerten

en: Only 1 and 9
nds: Bloots 1 un 9

en: Fourfold Plenty
nds: Veerfach Riekdom

en: 4 Kongs
nds: Veer Kongs

en: Three Great Scholars
nds: Dree groot Lehrte

en: 3 Pungs or Kongs of dragons
nds: Dree Drakenpongs oder -kongs

en: Four Blessings Hovering over the Door
nds: Veer Segen sweevt över de Döör

en: 4 Pungs or Kongs of winds
nds: Veer Windpongs oder -kongs

en: Imperial Jade
nds: Imperiaal Jaad

en: Only green tiles: Green dragon and Bamboo 2,3,4,6,8
nds: Bloots gröön Tegels: Gröön Draken un Bambus 2,3,4,6,8

en: Gathering the Plum Blossom from the Roof
nds: De Plumblööt vun't Dack halen

en: Mah Jong with stone 5 from the dead wall
nds: Mah-Jongg mit de Krinken-5 ut de dode Muer

en: Plucking the Moon from the Bottom of the Sea
nds: Den Maand vun den Grund vun de See halen

en: Mah Jong with the last tile from the wall being a stone 1
nds: Mah-Jongg mit de Krinken-1 as lest Tegel ut de Muer

en: Scratching a Carrying Pole
nds: Sik en Pahl krallen

en: Robbing the Kong of bamboo 2
nds: De Bambus-2 ut en Kong roven

en: Standard Mah Jongg
nds: Normaal Mah-Jongg

en: Nine Gates
nds: Negen Dören

en: Thirteen Orphans
nds: Dörteihn Weetkinner

en: 13 single tiles: All dragons, winds, 1, 9 and a 14th tile building a pair with one of them
nds: 13 Enkeltegels: All Drakens, Winnen, 1, 9 un en 14. Tegel, de tosamen mit een dorvun en Poor billen deit.

en: Pung/Kong of Dragons
nds: Drakenpong oder -kong

en: Pung/Kong of Own Wind
nds: Egen Windpong oder -kong

en: Pung/Kong of Round Wind
nds: Törnwind-Pong oder -Kong

en: Exposed Kong
nds: Rutleggt Kong

en: Exposed Kong of Terminals
nds: Rutleggt Enntegel-Kong

en: Exposed Kong of Honors
nds: Rutleggt Trumptegel-Kong

en: Exposed Pung
nds: Rutleggt Pong

en: Exposed Pung of Terminals
nds: Rutleggt Enntegel-Pong

en: Exposed Pung of Honors
nds: Rutleggt Trumptegel-Pong

en: Concealed Kong
nds: Versteken Kong

en: Concealed Kong of Terminals
nds: Versteken Enntegel-Kong

en: Concealed Kong of Honors
nds: Versteken Trumptegel-Kong

en: Concealed Pung
nds: Versteken Pong

en: Concealed Pung of Terminals
nds: Versteken Enntegel-Pong

en: Concealed Pung of Honors
nds: Versteken Trumptegel-Pong

en: Pair of Own Wind
nds: Egen Windpoor

en: Pair of Round Wind
nds: Törnwindpoor

en: Pair of Dragons
nds: Drakenpoor

en: Flower
nds: Bloom

en: Season
nds: Johrstiet

en: Classical Chinese DMJL
nds: Klass'sch chineesch na DMJL

en: Classical Chinese as defined by the Deutsche Mah Jongg Liga (DMJL) e.V.
nds: Klass'sch chineesch Regeln, as vun de „Deutsche Mah-Jongg-Liga (DMJL) e.V.“ fastleggt

en: Squirming Snake
nds: Snekelig Snaak

en: All tiles of same color. Pung or Kong of 1 and 9, pair of 2, 5 or 8 and two Chows of the remaining values
nds: All Tegels vun de sülve Klöör: Pong oder Kong vun 1 un 9, Poor ut 2, 5 oder 8 un twee Chows ut de överbleven Weerten.

en: Little Three Dragons
nds: Dree lütte Drakens

en: 2 Pungs or Kongs of dragons and 1 pair of dragons
nds: Twee Drakenpongs oder -kongs un een Drakenpoor

en: Big Three Dragons
nds: Dree grote Drakens

en: Little Four Joys
nds: Veer lütte Högen

en: 3 Pungs or Kongs of winds and 1 pair of winds
nds: Dree Windpongs oder -kongs un een Windpoor

en: Big Four Joys
nds: Veer grote Högen

en: False Naming of Discard, Claimed for Chow
nds: Afleggt Tegel leeg nöömt, för „Chow“ opropen

en: False Naming of Discard, Claimed for Pung/Kong
nds: Afleggt Tegel leeg nöömt, för „Pong“ oder „Kong“ opropen

en: False Declaration of Mah Jongg by One Player
nds: Een Speler hett legerwies „Mah-Jongg“ meldt.

en: False Declaration of Mah Jongg by Two Players
nds: Twee Spelers hebbt legerwies „Mah-Jongg“ meldt.

en: False Declaration of Mah Jongg by Three Players
nds: Dree Spelers hebbt legerwies „Mah-Jongg“ meldt.

en: False Naming of Discard, Claimed for Mah Jongg
nds: Afleggt Tegel leeg nöömt, för „Mah-Jongg“ opropen

en: Classical Chinese BMJA
nds: Klass'sch chineesch na BMJA

en: Classical Chinese as defined by the British Mah-Jong Association
nds: Klass'sch chineesch Regeln, as vun de „British Mah Jongg Association“ fastleggt

en: Original Call
nds: Roop to Anfang

en: Gates of Heaven
nds: Den Heven sien Dören

en: Wriggling Snake
nds: Wriggen Snaak

en: Pair of 1s and a run from 2 to 9 in the same suit with each of the winds
nds: En Poor vun 1 un en Reeg vun 2 bet 9 ut den sülven Sett mit elk Wind

en: Triple Knitting
nds: Dreedubbelt Breiden

en: Four sets of three tiles in the different suits and a pair: No Winds or Dragons
nds: Veer maal dree Tegels in de verscheden Setten un en Poor, man keen Winnen oder Drakens

en: Knitting
nds: Breiden

en: 7 pairs of tiles in any 2 out of 3 suits; no Winds or Dragons
nds: 7 Poren ut 2 vun 3 Setten, man keen Winnen oder Drakens

en: All pair honors
nds: All Trumpporen

en: 7 pairs of 1s/9s/Winds/Dragons
nds: 7 Poren ut 1, 9, Winnen un Drakens

en: Own Flower
nds: Egen Bloom

en: Own Season
nds: Egen Johrstiet

en: Buried Treasure
nds: Vergraven Schatt

en: Concealed pungs of one suit with winds/dragons and a pair
nds: Versteken Pongs ut en Sett mit Winnen oder Drakens un en Poor

en: Purity
nds: Reenheit

en: Only same-colored tiles (no chows, dragons or winds)
nds: Bloots liekklöört Tegels (keen Chows, Drakens oder Winnen)

en: 3 Pungs or Kongs of dragons plus any pung/kong and a pair
nds: Dree Drakenpongs oder -kongs, en anner Pong oder Kong un en Poor

en: The 13 Unique Wonders
nds: De 13 eensoortet Wunners

en: False Naming of Discard, Claimed for Chow/Pung/Kong
nds: Afleggt Tegel leeg nöömt, för „Chow“, „Pong“ oder „Kong“ opropen

en: Calling for Only Honors
nds: Roop för Bloots Trumptegels

en: Calling for Wriggling Snake
nds: Roop för Wriggen Snaak

en: Calling for Triple Knitting
nds: Roop för Dreedubbelt Breiden

en: Calling for Gates of Heaven
nds: Roop för Den Heven sien Dören

en: Calling for Knitting
nds: Roop för Breiden

en: Calling for Imperial Jade
nds: Roop för Imperiaal Jaad

en: Calling for The 13 Unique Wonders
nds: Roop för De 13 eensoortet Wunners

en: Calling for Three Great Scholars
nds: Roop för Dree groot Lehrte

en: Calling for All pair honors
nds: Roop för Allens Trumpporen

en: Calling for Heads and Tails
nds: Roop för Köpp un Steerten

en: Calling for Four Blessings Hovering over the Door
nds: Roop för Veer Segen sweevt över de Döör

en: Calling for Buried Treasure
nds: Roop för Vergraven Schatt

en: Calling for Fourfold Plenty
nds: Roop för Veerfach Riekdom

en: Calling for Purity
nds: Roop för Reenheit

[ctx: kajongg name for local game server]
en: Local Game
nds: Lokaal Speel

en: Database %1 updated from schema %2 to %3
nds: Datenbank %1 vun Schema %2 op %3 opfrischt

en: points
nds: Pünkt

[ctx: Kajongg]
en: %1 points
nds: %1 Pünkt

[ctx: Kajongg]
en: %1 doubles
nds: %1 Verdubbeln

[ctx: Kajongg]
en: %1 limits
nds: %1 Grenzen

en: Meld Rules
nds: Mellenregeln

en: Meld rules are applied to single melds independent of the rest of the hand
nds: De Regeln för't Mellen gellt bloots för enkelte Mellen, nich för den Rest vun't Blatt.

en: Hand Rules
nds: Blattregeln

en: Hand rules are applied to the entire hand, for all players
nds: De Blattregeln gellt för't hele Blatt un för all Spelers.

en: Winner Rules
nds: Winnerregeln

en: Winner rules are applied to the entire hand but only for the winner
nds: De Winnerregeln gellt för't hele Blatt, man bloots för den Winner.

en: Loser Rules
nds: Verlererregeln

en: Loser rules are applied to the entire hand but only for non-winners
nds: De Verlererregeln gellt för't hele Blatt, man bloots för de, de nich wunnen hebbt.

en: Mah Jongg Rules
nds: Mah-Jongg-Regeln

en: Only hands matching a Mah Jongg rule can win
nds: Een kann bloots mit Blääd na de „Mah-Jongg“-Regeln winnen.

[ctx: kajongg]
en: Options
nds: Optschonen

en: Here we have several special game related options
nds: Hier kaamt en poor besünner Speeloptschonen

en: Penalties
nds: Strafen

en: Penalties are applied manually by the user. They are only used for scoring games.
    When playing against the computer or over the net, Kajongg will never let you get
    into a situation where you have to pay a penalty
nds: Strafen warrt vun den Bruker vun Hand fastsett. Se warrt bloots bi beweert Spelen bruukt.
    Speelst Du gegen den Reekner oder över't Nett, lett Kajongg Di nienich in en Positschoon kamen,
    in de Du en Straaf betahlen muttst.

[ctx: Ruleset._newKey:%1 is empty or space plus number]
en: Copy%1 of %2
nds: Kopie %1 vun %2

[ctx: %1 can be a sentence]
en: %4 have impossible values %2/%3 in rule "%1"
nds: %4 hebbt nich mööglich Weerten %2/%3 in Regel „%1“

[ctx: wrong value for rule]
en: %1: %2 is too small, minimal value is %3
nds: %1: %2 is to lütt, sietst Weert is %3

[ctx: kajongg]
en: Rule
nds: Regel

en: Do you really want to abort this game?
nds: Wullt Du dit Speel redig afbreken?

en: By the rules, %1 and %2 should now exchange their seats.
nds: Na de Regeln schullen %1 un %2 nu ehr Plätz tuschen.

en: &Exchange
nds: &Tuschen

en: &Keep seat
nds: &Sitten blieven

en: Move Exposed Tiles Here
nds: Apen rutleggt Tegels na hier verschuven

en: Move Concealed Tiles Here
nds: Versteken Tegels hierhen verschuven

en: Please define four players in <interface>Settings|Players</interface>
nds: Bitte veer Spelers in <interface>Instellen|Spelers</interface> fastleggen

en: Round/Hand
nds: Törn/Blatt

[ctx: kajongg]
en: Score
nds: Pünkt

[ctx: kajongg]
en: Payments
nds: Betahlen

[ctx: kajongg]
en: Balance
nds: Kontostand

[ctx: kajongg]
en: Chart
nds: Diagramm

[ctx: kajongg]
en: Scores
nds: Pünkt

[ctx: kajongg]
en: Used Rules
nds: Bruukt Regeln

en: Final scores for game <numid>%1</numid>
nds: Ennstand för Speel <numid>%1</numid>

en: Scores for game <numid>%1</numid>
nds: Pünkt för Speel <numid>%1</numid>

en: There is no active game
nds: Dat gifft keen lopen Speel.

en: Manual score for %1: %2 points
nds: Vun Hand utreekt Pünkt för %1: %2 Pünkt

en: Penalty
nds: Straaf

en: Offense:
nds: Vergahn:

en: Total Penalty
nds: Heel Straaf

en: &Execute
nds: &Utföhren

[ctx: penalty dialog, appears behind paying player combobox]
en: pays %1 points
nds: betahlt %1 Pünkt

[ctx: penalty dialog, appears behind profiting player combobox]
en: gets %1 points
nds: kriggt %1 Pünkt

[ctx: kajongg]
en: Player
nds: Speler

[ctx: kajongg]
en: Draw
nds: Keen hett wunnen

en: &Penalties
nds: &Strafen

en: &Save Hand
nds: Blatt &sekern

en: &Last Tile:
nds: &Lest Tegel:

en: L&ast Meld:
nds: L&est Mellen:

en: Wrong password
nds: Leeg Passwoort

en: table with id <numid>%1</numid> not found
nds: Disch mit de ID <numid>%1</numid> lett sik nich finnen.

en: Player %1 has logged out
nds: Speler %1 hett sik afmeldt.

en: the server will listen on SOCKET
nds: De Server warrt op en Sockel luustern

en: name of the database
nds: Naam vun de Datenbank

en: do not terminate local game server after last client disconnects
nds: Lokaal Server na't Afkoppeln vun lest Client nich utmaken

en: You already joined this table
nds: Du maakst bi dissen Disch al mit.

en: All seats are already taken
nds: All Plätz sünd al besett.

en: takes a seat
nds: sett sik daal

en: leaves the table
nds: verlett den Disch

[ctx: kajongg, name of robot player, to be translated]
en: Robot 1
nds: Blickkeerl 1

[ctx: kajongg, name of robot player, to be translated]
en: Robot 2
nds: Blickkeerl 2

[ctx: kajongg, name of robot player, to be translated]
en: Robot 3
nds: Blickkeerl 3

en: Only the initiator %1 can start this game, you are %2
nds: Bloots de Utrichter %1 kann dat Speel starten. - Du büst %2.

en: Game <numid>%1</numid> is over!
nds: Speel <numid>%1</numid> is vörbi!

en: %1 wrongly said %2 for meld %3
nds: %1 see legerwies „%2“ to Speelbild „%3“.

en: %1 wrongly said %2: claims to have concealed tiles %3 but only has %4
nds: %1 see legerwies „%2“: Seggt, hett %3 versteken Tegels, man hett bloots %4.

en: declareKong:%1 wrongly said Kong for meld %2
nds: declareKong: %1 seeg legerwies „Kong“ to Mellen %2.

en: %1 claiming MahJongg: This is not a winning hand: %2
nds: %1 röppt „Mah-Jongg“, man dit Blatt winnt nich: %2

en: No voices will be heard because the program %1 is missing
nds: Keen Stimmen to hören, dat Programm „%1“ fehlt.

en: cannot write <filename>%1</filename>: %2
nds: Datei <filename>%1</filename> lett sik nich schrieven: %2

en: Table
nds: Disch

en: Ruleset
nds: Regelsett

en: Select a ruleset
nds: En Regelsett utsöken

[ctx: allocate a new table]
en: &New
nds: &Nieg

en: Allocate a new table
nds: En niegen Disch towiesen

en: &Join
nds: &Mitmaken

en: Join a table
nds: Bi en Disch mitmaken

en: &Leave
nds: &Weggahn

en: Leave a table
nds: En Disch verlaten

[ctx: Kajongg-Ruleset]
en: Compare
nds: Verglieken

en: Compare the rules of this table with my own rulesets
nds: De Regeln an dissen Disch mit mien egen Regelsetten verglieken

en: &Chat
nds: &Klönen

en: Start playing on a table. Empty seats will be taken by robot players.
nds: An en Speeldisch en Speel starten. Leddige Plätz warrt vun Reeknerspelers innahmen.

en: opens a chat window
nds: Maakt en Klöönfinster op

en: Local Games with Ruleset %1
nds: Lokaal Spelen na Regelsett %1

en: Tables at %1
nds: Dischen op %1

en: Start a new game
nds: En nieg Speel starten

[ctx: resuming a local suspended game]
en: &Resume
nds: &Wiedermaken

en: Resume the selected suspended game
nds: Dat utsöchte ünnerbraken Speel wiedermaken

en: Chat with others on this table
nds: Mit anner Lüüd an dissen Disch klönen

en: For chatting with others on this table, please first take a seat
nds: Sett Di bitte eerst daal, ehr Du mit anner Lüüd an den Disch klöönst

[ctx: kajongg]
en: hidden
nds: versteken

[ctx: kajongg]
en: stone
nds: Krinken

[ctx: kajongg]
en: bamboo
nds: Bambus

[ctx: kajongg]
en: character
nds: Teken

[ctx: kajongg]
en: wind
nds: Wind

[ctx: kajongg]
en: dragon
nds: Draken

[ctx: kajongg]
en: flower
nds: Bloom

[ctx: kajongg]
en: season
nds: Johrstiet

[ctx: kajongg]
en: tile
nds: Tegel

[ctx: kajongg]
en: white
nds: Witt

[ctx: kajongg]
en: red
nds: Root

[ctx: kajongg]
en: green
nds: Gröön

[ctx: kajongg]
en: East
nds: Oost

[ctx: kajongg]
en: South
nds: Sööd

[ctx: kajongg]
en: North
nds: Noord

en: East Wind
nds: Oostwind

en: South Wind
nds: Söödwind

en: West Wind
nds: Westwind

en: North Wind
nds: Noordwind

[ctx: kajongg tile name]
en: {group} {value}
nds: {group}-{value}

[ctx: kajongg meld type]
en: Bonus
nds: Sünnerpünkt

[ctx: kajongg meld type]
en: &single
nds: &Enkeltegel

[ctx: kajongg meld type]
en: &pair
nds: &Poor

[ctx: kajongg meld type]
en: &chow
nds: &Chow

[ctx: kajongg meld type]
en: p&ung
nds: P&ong

[ctx: kajongg meld type]
en: c&laimed kong
nds: &Ropen Kong

[ctx: kajongg meld type]
en: k&ong
nds: K&ong

[ctx: kajongg meld type]
en: rest of tiles
nds: Rest an Tegels

[ctx: kajongg meld state]
en: Exposed
nds: rutleggt

[ctx: kajongg meld state]
en: Concealed
nds: versteken

en: Your client has a version older than 4.9.0 but you need %1 for this server
nds: Dien Client hett en Verschoon öller as 4.9.0, man för dissen Server bruukst Du %1

en: Your client has version %1 but you need %2 for this server
nds: Dien Client hett de Verschoon %1, man för dissen Server bruukst Du %2
