kmj - en to sv translation catalogue (493 entries)

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Contact:
sv: Kontakt:

en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: kajongg]
en: Game
sv: Spel

en: View
sv: Visa

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: file <filename>%1</filename> contains no valid SVG
sv: Filen <filename>%1</filename> innehåller inte någon giltig SVG

en: Choose from
sv: Välj bland

en: Time
sv: Tid

en: Player
sv: Spelare

en: Message
sv: Meddelande

en: Chat on table %1 at %2
sv: Chat vid bord %1 %2

[ctx: table status]
en: Suspended
sv: Avstängt

[ctx: table status]
en: Running
sv: Pågår

[ctx: table status]
en: New
sv: Ny

en: Show tile shadows
sv: Visa brickornas skuggor

en: Rearrange undisclosed tiles to melds
sv: Arrangera om dolda brickor till kombinationer

en: Show only possible actions
sv: Visa bara möjliga åtgärder

en: Propose what to do
sv: Föreslå vad som bör göras

en: Animation speed:
sv: Animeringshastighet:

en: Use sounds if available
sv: Använd ljud om tillgängliga

en: Let others hear my voice
sv: Låt andra höra min röst

[ctx: kajongg]
en: Play
sv: Spela

en: Tiles
sv: Brickor

en: Backgrounds
sv: Bakgrunder

en: The game server lost connection to player %1
sv: Spelservern förlorade kontakten med spelaren %1

en: Error for player %1: %2
    %3
sv: Fel för spelare %1: %2
    %3

[ctx: Kajongg]
en: Rule
sv: Regel

[ctx: @title:window]
en: Compare
sv: Jämför

[ctx: Kajongg-Rule]
en: not defined
sv: inte definierad

en: Score computed manually
sv: Manuellt beräknade poäng

en: Player %1 not known
sv: Känner inte till spelaren %1

en: Short living wall: Tile is invisible, hence dangerous
sv: Kort använd mur: Brickan är osynlig, alltså farlig

en: Players
sv: Spelare

en: Started
sv: Startad

[ctx: @title:window]
en: Games
sv: Spel

[ctx: start a new game]
en: &New
sv: &Nytt

en: &Load
sv: &Ladda

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Show only pending games
sv: Visa bara vilande spel

en: Do you really want to delete <numid>%1</numid> games?<br>This will be final, you cannot cancel it with the cancel button
sv: Vill du verkligen ta bort <numid>%1</numid> spel?<br>Det här är slutligt. Det går inte att stoppa med knappen Avbryt.

en: Which chow do you want to expose?
sv: Vilken chi vill du visa?

en: Which kong do you want to declare?
sv: Vilken kong vill du kungöra?

en: Choose
sv: Välj

en: You cannot say %1
sv: Du kan inte säga %1

en: Player %1 has left the table
sv: Spelaren %1 har lämnat bordet

en: The game on table <numid>%1</numid> can begin. Are you ready to play now?
sv: Spelet på bord <numid>%1</numid> kan starta. Är du klar att spela nu?

en: Ready for next hand?
sv: Klar för nästa hand?

en: The connection to the server %1 broke, please try again later.
sv: Anslutningen till servern %1 avbröts. Försök igen senare.

en: Mah Jongg - the ancient Chinese board game for 4 players
sv: Mah Jong - det uråldriga kinesiska brädspelet för fyra spelare

en: all robots play with visible concealed tiles
sv: Alla robotar spelar med synliga dolda brickor

en: start with demo mode
sv: starta i demonstrationsläge

en: login to HOST
sv: logga in på VÄRDDATOR

en: start new TABLE
sv: starta nytt BORD

en: join TABLE
sv: gå med BORD

en: use RULESET without asking
sv: använd REGELUPPSÄTTNING utan att fråga

en: play only ROUNDS rounds per game. Only for debugging!
sv: spela bara ROUNDS omgångar per spel. Bara för felsökning.

en: prefer PLAYER for next login
sv: föredra SPELARE vid nästa inloggning

en: use AI variant for human player in demo mode
sv: Använd artificiell intelligens som mänsklig spelare i demonstrationsläge

en: write statistics to CSV
sv: skriv statistik till CSV

en: show all available rulesets
sv: Visa alla tillgängliga regeluppsättningar

en: for testing purposes: Initializes the random generator
sv: i testsyfte: Initierar slumptalsgeneratorn

en: show no graphical user interface. Intended only for testing
sv: visa inget grafiskt gränssnitt. Bara avsett för test

en: use a dedicated server listening on SOCKET. Intended only for testing
sv: visa en specifik server som lyssnar på UTTAG. Bara avsett för test

en: use a dedicated server listening on PORT. Intended only for testing
sv: visa en specifik server som lyssnar på PORT. Bara avsett för test

en: &OK
sv: &Ok

en: &Apply
sv: V&erkställ

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Defaults
sv: &Förval

[ctx: @action:inmenu]
en: Show St&atusbar
sv: Visa st&atusrad

[ctx: @action:inmenu]
en: Show &Toolbar
sv: Visa verk&tygsrad

en: Configure Tool&bars...
sv: Anpassa &verktygsrader...

en: Configure toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

en: Configure &Kajongg...
sv: Anpassa &Kajongg...

en: Configure
sv: Anpassa

en: &Game
sv: S&pel

en: &View
sv: &Visa

en: &Settings
sv: In&ställningar

[ctx: @action:inmenu]
en: &Help
sv: &Hjälp

en: Switch Application Language
sv: Ändra programmets språk

[ctx: @action:inmenu]
en: About &Kajongg
sv: Om &Kajongg

en: Please choose the language which should be used for this application:
sv: Välj språk som ska användas för det här programmet:

en: Add Fallback Language
sv: Lägg till reservspråk

en: Primary language:
sv: Primärt språk:

en: Fallback language:
sv: Reservspråk:

en: Remove
sv: Ta bort

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
sv: De här är primärt språk för programmet som kommer att användas först, innan något annat språk.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
sv: Det här är språket som kommer att användas om alla tidigare språk inte innehåller en riktig översättning.

en: About Kajongg
sv: Om Kajongg

en: Protocol version %1
sv: Protokollversion %1

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: KDE Frameworks (not installed or not usable)
sv: KDE Ramverk (ej installerat eller oanvändbart)

[ctx: kajongg]
en: Using versions %1
sv: Använder versioner %1

en: Not using broken Python KDE bindings
sv: Använder inte KDE:s felaktiga Python-bindningar

en: This is the classical Mah Jongg for four players. If you are looking for Mah Jongg solitaire please use the application kmahjongg.
sv: Det här är det klassiska spelet Mah Jong för fyra spelare. Om du letar efter patiensen Mah Jongg använd programmet kmahjongg.

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
sv: Använd <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> för att rapportera fel.

en: Authors:
sv: Upphovsmän:

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en: Configure Toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

en: A&vailable actions:
sv: Tillgängliga åt&gärder:

en: Curr&ent actions:
sv: Akt&uella åtgärder:

en: trying to start local server %1
sv: försöker starta lokal server %1

en: removed stale socket <filename>%1</filename>
sv: Tog bort förlegat uttag <filename>%1</filename>

en: started the local kajongg server: pid=<numid>%1</numid> %2
sv: startade den lokala kajongg-servern: process-id = <numid>%1</numid> %2

[ctx: kajongg]
en: Login
sv: Logga in

en: Game server:
sv: Spelserver:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: kajongg]
en: Ruleset:
sv: Regeluppsättning:

[ctx: @title:window]
en: Create User Account
sv: Skapa användarkonto

en: Repeat password:
sv: Upprepa lösenord:

en: You are already connected to server %1
sv: Du är redan ansluten till servern %1

[ctx: USER is not known on SERVER]
en: %1 is not known on %2, do you want to open an account?
sv: %1 är inte känd på %2, vill du skapa ett konto?

en: Server %1 did not answer
sv: Servern %1 svarade inte

en: Server %1 refused connection
sv: Servern %1 vägrade acceptera anslutningen

en: Server %1 does not run a kajongg server
sv: Servern %1 kör inte en Kajongg-server

en: Address for server %1 cannot be found
sv: Adress till servern %1 kan inte hittas

en: Login to server %1 failed: You have no network connection
sv: Inloggning på servern %1 misslyckades: Du har ingen nätverksanslutning

en: Please try again
sv: Försök igen

[ctx: @action:inmenu]
en: &Score Manual Game
sv: Poäng&sätt manuellt spel

[ctx: @action:intoolbar]
en: Manual Game
sv: Manuellt spel

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: &Score a manual game.
sv: Poäng&sätt ett manuellt spel.

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Play
sv: S&pela

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Start a new game.
sv: Starta ett nytt spel.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Abort Game
sv: &Avbryt spel

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Abort the current game.
sv: Avbryt pågående spel.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Quit Kajongg
sv: A&vsluta Kajongg

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Players
sv: S&pelare

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: define your players.
sv: Definiera spelarna.

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Rulesets
sv: &Regeluppsättningar

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: customize rulesets.
sv: anpassa regeluppsättningar.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Change Visual Angle
sv: Ändra s&ynvinkel

[ctx: @action:intoolbar]
en: Angle
sv: Vinkel

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Change the visual appearance of the tiles.
sv: Ändra brickornas visuella utseende.

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
sv: F&ullskärmsläge

[ctx: kajongg @action:inmenu]
en: &Score Table
sv: Poäng&sättningstabell

[ctx: kajongg @action:intoolbar]
en: &Scores
sv: &Poäng

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Show or hide the score table for the current game.
sv: Visa eller dölj poängtabellen för pågående spel.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Explain Scores
sv: &Förklara poängberäkning

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Explain
sv: &Förklara

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Explain the scoring for all players in the current game.
sv: Förklara poängberäkningen för alla spelare i pågående spel.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Demo Mode
sv: &Demonstrationsläge

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Let the computer take over for you. Start a new local game if needed.
sv: Låt datorn ta över i ditt ställe. Starta ett nytt lokalt spel om det behövs.

en: C&hat
sv: C&hatta

[ctx: kajongg @info:tooltip]
en: Chat with the other players.
sv: Chatta med andra spelare.

[ctx: kajongg meld type]
en: &single
sv: ensa&m

[ctx: kajongg meld type]
en: &pair
sv: &par

[ctx: kajongg meld type]
en: &chow
sv: &chi

[ctx: kajongg meld type]
en: p&ung
sv: p&ong

[ctx: kajongg meld type]
en: c&laimed kong
sv: kun&gjord kong

[ctx: kajongg meld type]
en: k&ong
sv: &kong

[ctx: kajongg meld type]
en: rest of tiles
sv: återstående brickor

[ctx: kajongg meld state]
en: Exposed
sv: Öppen

[ctx: kajongg meld state]
en: Concealed
sv: Dold

en: saying %1 violates Original Call
sv: att säga %1 strider mot ursprunglig kungörelse

en: claiming %1 is dangerous because you will have to discard a dangerous tile
sv: påstår att %1 är farligt eftersom du måste kasta en farlig bricka

en: claiming %1 for %2 is dangerous because you will have to discard a dangerous tile
sv: påstår att %1 för %2 är farligt eftersom du måste kasta en farlig bricka

en: You may say %1
sv: Du kan säga %1

[ctx: kajongg]
en: Pung
sv: Pong

en: saying Kong for %1 violates Original Call
sv: att säga kong för %1 strider mot ursprunglig kungörelse

en: You may say Kong for %1
sv: Du kan säga kong för %1

[ctx: kajongg]
en: Chow
sv: Chi

[ctx: kajongg]
en: Mah Jongg
sv: Mah Jong

en: Press here and you win
sv: Klicka här så vinner du

[ctx: kajongg]
en: Original Call
sv: Ursprunglig kungörelse

[ctx: kajongg game dialog:Key for Original Call]
en: O
sv: U

en: discarding %1 and declaring Original Call makes this hand unwinnable
sv: att kasta %1 och ange ursprunglig kungörelse gör det omöjligt att vinna handen

en: Discard a tile, declaring Original Call meaning you need only one tile to complete the hand and will not alter the hand in any way (except bonus tiles)
sv: När en bricka kasta, betyder en ursprunglig kungörelse att endast en bricka behövs för att göra färdigt handen, och ändrar inte handen på något sätt (förutom bonusbrickor)

[ctx: kajongg]
en: Discard
sv: Kasta

[ctx: kajongg game dialog:Key for Discard]
en: D
sv: S

en: discarding %1 violates Original Call
sv: att kasta %1 strider mot ursprunglig kungörelse

en: discarding %1 is Dangerous Game
sv: att kasta %1 är farligt spel

en: discard the least useful tile
sv: kasta den minst användbara brickan

en: %1 is not ready to start the game
sv: %1 är inte klar att starta spelet

[ctx: kajongg]
en: Violates Original Call
sv: Strider mot ursprunglig kungörelse

[ctx: kajongg]
en: Dangerous Game
sv: Farligt spel

[ctx: kajongg]
en: No Choice
sv: Inget val

[ctx: kajongg]
en: OK
sv: Ok

en: Confirm that you saw the message
sv: Bekräfta att du såg meddelandet

[ctx: kajongg]
en: No Claim
sv: Ingen kungörelse

[ctx: kajongg game dialog:Key for No claim]
en: N
sv: I

en: You cannot or do not want to claim this tile
sv: Du kan inte eller vill inte ha brickan

en: cannot find any %1 in the following directories, is libkmahjongg installed?
sv: Kan inte hitta %1 i följande kataloger. Är libkmahjongg installerat?

en: cannot find %1, using default
sv: kan inte hitta %1, använder standard

en: unknown name
sv: okänt namn

en: unknown author
sv: okänd upphovsman

en: no description available
sv: ingen beskrivning tillgänglig

en: no E-Mail address available
sv: ingen e-postadress tillgänglig

en: %1 claiming MahJongg: She does not really have tile %2
sv: %1 kunngör Mah Jong, men har egentligen inte brickan %2

en: %1 claiming MahJongg: She did not pass all concealed tiles to the server
sv: %1 kungör Mah Jong: Alla dolda brickor skickades inte till servern

en: Player %1 has 3 or 4 exposed melds, all are green
sv: Spelare %1 har 3 eller 4 öppna kombinationer, alla är gröna

en: Player %1 may try a True Color Game
sv: Spelare %1 kan försöka med ett äkta färgspel

en: Player %1 may try an All Terminals Game
sv: Spelare %1 kan försöka med ett spel med bara ändbrickor

en: Player %1 exposed many winds
sv: Spelare %1 exponerade många vindar

en: Player %1 exposed many dragons
sv: Spelare %1 exponerade många drakar

[ctx: define a new player]
en: &New
sv: &Ny

en: Player %1 already exists
sv: Spelaren %1 finns redan

en: Error while adding player %1: %2
sv: Fel vid tillägg av spelare %1: %2

en: There are %1 finished and %2 unfinished games for %3, delete %3 anyway?  This will also delete all games played by %3!
sv: Det finns %1 avslutade och %2 pågående spel för %3. Ta bort %3 ändå?Det tar också bort alla spel spelade av %3.

en: Classical Chinese standard
sv: Klassiskt kinesiskt standard

en: Classical Chinese
sv: Klassiskt kinesiskt

en: Last Tile Taken from Dead Wall
sv: Sista brickan tagen från ruinen

en: The dead wall is also called kong box: The last 16 tiles of the wall used as source of replacement tiles
sv: Ruinen: Murens 16 sista brickor använda som en källa av ersättningsbrickor.

en: Last Tile is Last Tile of Wall
sv: Sista brickan är sista brickan från muren

en: Winner said Mah Jong with the last tile taken from the living end of the wall
sv: Vinnaren kungjorde Mah Jong med den sista brickan tagen från muren

en: Last Tile is Last Tile of Wall Discarded
sv: Sista brickan är sista brickan från muren kastad

en: Winner said Mah Jong by claiming the last tile taken from the living end of the wall, discarded by another player
sv: Vinnaren kungjorde Mah Jong med den sista brickan tagen från muren, kastad av en annan spelare

en: Robbing the Kong
sv: Spränga kong

en: Winner said Mah Jong by claiming the 4th tile of a kong another player just declared
sv: Vinnaren kungjorde Mah Jong genom att inropa den fjärde brickan i en kong som en annan spelare just kungjort

en: Mah Jongg with Original Call
sv: Mah Jong med ursprunglig kungörelse

en: Just before the first discard, a player can declare Original Call meaning she needs only one tile to complete the hand and announces she will not alter the hand in any way (except bonus tiles)
sv: Precis innan den första brickan kastas, kan en spelare göra en ursprunglig kungörelse, vilket betyder att endast en bricka behövs för att göra färdigt handen, och kungör att handen inte kommer att ändras på något sätt (förutom bonusbrickor)

en: Dangerous Game
sv: Farligt spel

en: In some situations discarding a tile that has a high chance to help somebody to win is declared to be dangerous, and if that tile actually makes somebody win, the discarder pays the winner for all
sv: I vissa situationer anses det farligt att kasta en bricka som ger stor chans för någon att vinna, och om brickan faktiskt får någon att vinna, betalar den som kastade brickan vinnaren för allt

en: Twofold Fortune
sv: Dubbel lycka

en: Kong after Kong: Declare Kong and a second Kong with the replacement tile and Mah Jong with the second replacement tile
sv: Kong efter kong: Kungör kong och en andra kong med ersättningsbrickan och Mah Jong med den andra ersättningsbrickan

en: Blessing of Heaven
sv: Himmelens välsignelse

en: East says Mah Jong with the unmodified dealt tiles
sv: Östan kungör Mah Jong med de oförändrade utdelade brickorna

en: Blessing of Earth
sv: Jordens välsignelse

en: South, West or North says Mah Jong with the first tile discarded by East
sv: Sunnan, västan eller nordan kungör Mah Jong med den första brickan kastad av östan

en: East won nine times in a row
sv: Östan vann nio gånger i rad

en: If that happens, East gets a limit score and the winds rotate
sv: Om det inträffar, får östan begränsad poäng och vindarna roteras

en: False Naming of Discard, Claimed for Mah Jongg and False Declaration of Mah Jongg
sv: Kastad bricka felaktigt inropad, kungjord för Mah Jong, och Mah Jong felaktig deklarerad

en: Own Flower and Own Season
sv: Egen blomma och egen årstid

en: All Flowers
sv: Alla blommor

en: All Seasons
sv: Alla årstider

en: Three Concealed Pongs
sv: Tre dolda pong

en: Long Hand
sv: Lång hand

en: The hand contains too many tiles
sv: Handen innehåller för många brickor

en: Points Needed for Mah Jongg
sv: Poäng som behövs för Mah Jong

en: Minimum number of doubles needed for Mah Jongg
sv: Minimalt antal dubbleringar som behövs för Mah Jong

en: Points for a Limit Hand
sv: Poäng för en begränsad hand

en: Play with the roof off
sv: Spela utan tak

en: Play with no upper scoring limit
sv: Spela utan någon övre poänggräns

en: Claim Timeout
sv: Tidsgräns för kungörelse

en: Size of Kong Box
sv: Kong-rutans storlek

en: The Kong Box is used for replacement tiles when declaring kongs
sv: Ruinen används för ersättningsbrickor när kong kungörs

en: Play with Bonus Tiles
sv: Spela med bonusbrickor

en: Bonus tiles increase the luck factor
sv: Bonusbrickor ökar turfaktorn

en: Minimum number of rounds in game
sv: Minimalt antal omgångar i spelet

en: number of allowed chows
sv: antal tillåtna chi

en: The number of chows a player may build
sv: Antal chi en spelare får bygga

en: must declare calling hand
sv: måste deklarera en kungörelsehand

en: Mah Jongg is only allowed after having declared to have a calling hand
sv: Mah Jongg tillåts bara efter att ha kungjort en hand

en: Standard Rotation
sv: Standardrotation

en: Last Tile Completes Pair of 2..8
sv: Sista brickan bildar par i 2:or till 8:or

en: Last Tile Completes Pair of Terminals or Honors
sv: Sista brickan bildar par i ändbrickor eller honnörer

en: Last Tile is Only Possible Tile
sv: Sista brickan är enda möjliga brickan

en: Won with Last Tile Taken from Wall
sv: Vann med sista brickan tagen från muren

en: Zero Point Hand
sv: Värdelös hand

en: The hand has 0 basis points excluding bonus tiles
sv: Handen har 0 grundpoäng med undantag för bonusbrickor

en: No Chow
sv: Ingen chi

en: Only Concealed Melds
sv: Enbart dolda kombinationer

en: False Color Game
sv: Färghand

en: Only same-colored tiles (only bamboo/stone/character) plus any number of winds and dragons
sv: Bara brickor med samma färg (bara bambu, cirkel, tecken) samt godtyckligt antal vindar och drakar

en: True Color Game
sv: Äkta färghand

en: Only same-colored tiles (only bamboo/stone/character)
sv: Bara brickor med samma färg (bara bambu, cirkel, tecken)

en: Concealed True Color Game
sv: Dold äkta färghand

en: All tiles concealed and of the same suit, no honors
sv: Alla brickor dolda och i samma svit, inga honnörer

en: Only Terminals and Honors
sv: Endast ändbrickor och honnörer

en: Only winds, dragons, 1 and 9
sv: Bara vindar, drakar, 1 och 9

en: Only Honors
sv: Endast honnörer

en: Only winds and dragons
sv: Endast vindar och drakar

en: Hidden Treasure
sv: Den dolda skatten

en: Only hidden Pungs or Kongs, last tile from wall
sv: Bara dolda pong eller kong, sista brickan från muren

en: Heads and Tails
sv: Krona och klave

en: Only 1 and 9
sv: Bara 1 och 9

en: Fourfold Plenty
sv: Fyrfaldig överflöd

en: 4 Kongs
sv: Fyra kong

en: Three Great Scholars
sv: Tre stora mästare

en: 3 Pungs or Kongs of dragons
sv: Tre pong eller kong i drakar

en: Four Blessings Hovering over the Door
sv: Fyra välsignelser svävande över dörren

en: 4 Pungs or Kongs of winds
sv: Fyra pong eller kong i vindar

en: Imperial Jade
sv: Kejserlig jade

en: Only green tiles: Green dragon and Bamboo 2,3,4,6,8
sv: Bara gröna brickor: Grön drake och bambu 2, 3, 4, 6, 8

en: Gathering the Plum Blossom from the Roof
sv: Plommonblomma på taket

en: Mah Jong with stone 5 from the dead wall
sv: Mah Jong med cirkel 5 från ruinen

en: Plucking the Moon from the Bottom of the Sea
sv: Hämta månen från havets botten

en: Mah Jong with the last tile from the wall being a stone 1
sv: Mah Jong med den sista brickan tagen från muren som är cirkel 1

en: Scratching a Carrying Pole
sv: Klåpa en bärande pelare

en: Robbing the Kong of bamboo 2
sv: Spränga kong i bambu 2

en: Standard Mah Jongg
sv: Vanlig Mah Jong

en: Nine Gates
sv: De nio portarna

en: A concealed hand in one color 1112345678999 plus last tile of this suit (from wall or discarded)
sv: En dold hand i en färg 1-1-1-2-3-4-5-6-7-8-9-9-9 plus sista brickan i sviten (från muren eller kastad)

en: Thirteen Orphans
sv: Tretton underverk

en: 13 single tiles: All dragons, winds, 1, 9 and a 14th tile building a pair with one of them
sv: 13 enstaka brickor: Alla drakar, vindar, 1, 9 och en 14:e bricka som skapar ett par med någon av dem.

en: Pung/Kong of Dragons
sv: Pong eller kong i drakar

en: Pung/Kong of Own Wind
sv: Pong eller kong i egen vind

en: Pung/Kong of Round Wind
sv: Pong/kong i omgångens vind

en: Exposed Kong
sv: Öppen kong

en: Exposed Kong of Terminals
sv: Öppen kong i ändbrickor

en: Exposed Kong of Honors
sv: Öppen kong i honnörer

en: Exposed Pung
sv: Öppen pong

en: Exposed Pung of Terminals
sv: Öppen pong i ändbrickor

en: Exposed Pung of Honors
sv: Öppen pong i honnörer

en: Concealed Kong
sv: Dold kong

en: Concealed Kong of Terminals
sv: Dold kong i ändbrickor

en: Concealed Kong of Honors
sv: Dold kong i honnörer

en: Concealed Pung
sv: Dold pong

en: Concealed Pung of Terminals
sv: Dold pong i ändbrickor

en: Concealed Pung of Honors
sv: Dold pong i honnörer

en: Pair of Own Wind
sv: Par i egen vind

en: Pair of Round Wind
sv: Par i omgångens vind

en: Pair of Dragons
sv: Par i drakar

en: Flower
sv: Blomma

en: Season
sv: Årstid

en: Classical Chinese DMJL
sv: Klassiskt kinesiskt DMJL

en: Classical Chinese as defined by the Deutsche Mah Jongg Liga (DMJL) e.V.
sv: Klassisk kinesisk enligt definitionen av den tyska Mah Jong-ligan (DMJL) e.V.

en: Squirming Snake
sv: Ringlande orm

en: All tiles of same color. Pung or Kong of 1 and 9, pair of 2, 5 or 8 and two Chows of the remaining values
sv: Alla brickor av samma färg. Pong eller kong i 1:or och 9:or, par i 2:or, 5:or, eller 8:or och två chi i återstående valörer

en: Little Three Dragons
sv: Tre små drakar

en: 2 Pungs or Kongs of dragons and 1 pair of dragons
sv: Två pong eller kong i drakar och ett par i drakar

en: Big Three Dragons
sv: Tre stora drakar

en: Little Four Joys
sv: Tre stora vindar

en: 3 Pungs or Kongs of winds and 1 pair of winds
sv: Tre pong eller kong i vindar och ett par i vindar

en: Big Four Joys
sv: Fyra stora vindar

en: False Naming of Discard, Claimed for Chow
sv: Kastad bricka felaktigt inropad, kungjord för chi

en: False Naming of Discard, Claimed for Pung/Kong
sv: Kastad bricka felaktigt inropad, kungjord för pong eller kong

en: False Declaration of Mah Jongg by One Player
sv: Mah Jong felaktigt deklarerad av en spelare

en: False Declaration of Mah Jongg by Two Players
sv: Mah Jong felaktigt deklarerad av två spelare

en: False Declaration of Mah Jongg by Three Players
sv: Mah Jong felaktigt deklarerad av tre spelare

en: False Naming of Discard, Claimed for Mah Jongg
sv: Kastad bricka felaktigt inropad, kungjord för Mah Jong

en: Classical Chinese BMJA
sv: Klassiskt kinesiskt BMJA

en: Classical Chinese as defined by the British Mah-Jong Association
sv: Klassiskt kinesiskt enligt definitionen av den brittiska Mah Jong-ligan

en: Original Call
sv: Ursprunglig kungörelse

en: Gates of Heaven
sv: Himmelens portar

en: All tiles concealed of same color: Values 1112345678999 with one pair from 2 to 8 (last tile from wall or discarded)
sv: Alla brickor dolda av samma färg: Valörerna 1-1-1-2-3-4-5-6-7-8-9-9-9 med ett par från 2 till 8 (sista brickan från muren eller kastad)

en: Wriggling Snake
sv: Slingrande orm

en: Pair of 1s and a run from 2 to 9 in the same suit with each of the winds
sv: Par i ettor och en följd från 2 till 9 i samma svit för var och en av vindarna

en: Triple Knitting
sv: Trippelstickning

en: Four sets of three tiles in the different suits and a pair: No Winds or Dragons
sv: Fyra uppsättningar med tre brickor i de olika sviterna och ett par: Inga vindar eller drakar

en: Knitting
sv: Stickning

en: 7 pairs of tiles in any 2 out of 3 suits; no Winds or Dragons
sv: 7 par av brickor i några 2 av 3 sviter: Inga vindar eller drakar

en: All pair honors
sv: Alla par honnörer

en: 7 pairs of 1s/9s/Winds/Dragons
sv: 7 par av ettor, nior, vindar eller drakar

en: Own Flower
sv: Egen blomma

en: Own Season
sv: Egen årstid

en: Buried Treasure
sv: Den begravda skatten

en: Concealed pungs of one suit with winds/dragons and a pair
sv: Dolda pong av en svit med vindar, drakar och ett par

en: Purity
sv: Renhet

en: Only same-colored tiles (no chows, dragons or winds)
sv: Bara brickor med samma färg (inga chi, drakar eller vindar)

en: 3 Pungs or Kongs of dragons plus any pung/kong and a pair
sv: Tre pong eller kong i drakar samt vilken pong eller kong som helst och ett par

en: The 13 Unique Wonders
sv: De 13 unika underverken

en: False Naming of Discard, Claimed for Chow/Pung/Kong
sv: Kastad bricka felaktigt inropad, kungjord för chi, pong eller kong

en: Calling for Only Honors
sv: Frågar efter Endast honnörer

en: Calling for Wriggling Snake
sv: Frågar efter Slingrande orm

en: Calling for Triple Knitting
sv: Frågar efter Trippelstickning

en: Calling for Gates of Heaven
sv: Frågar efter Himmelens portar

en: Calling for Knitting
sv: Frågar efter Stickning

en: Calling for Imperial Jade
sv: Frågar efter Kejserlig jade

en: Calling for The 13 Unique Wonders
sv: Frågar efter De 13 unika underverken

en: Calling for Three Great Scholars
sv: Frågar efter Tre stora mästare

en: Calling for All pair honors
sv: Frågar efter Alla par honnörer

en: Calling for Heads and Tails
sv: Frågar efter Krona och klave

en: Calling for Four Blessings Hovering over the Door
sv: Frågar efter Fyra välsignelser svävande över dörren

en: Calling for Buried Treasure
sv: Frågar efter Den begravda skatten

en: Calling for Fourfold Plenty
sv: Frågar efter Fyrfaldig överflöd

en: Calling for Purity
sv: Frågar efter Renhet

[ctx: kajongg name for local game server]
en: Local Game
sv: Lokalt spel

en: Database %1 updated from schema %2 to %3
sv: Databas %1 uppdaterad från schema %2 till %3

en: points
sv: poäng

[ctx: kajongg]
en: doubles
sv: dubbleringar

[ctx: kajongg]
en: limits
sv: gränser

[ctx: Kajongg]
en: %1 points
sv: %1 poäng

[ctx: Kajongg]
en: %1 doubles
sv: %1 dubbleringar

[ctx: Kajongg]
en: %1 limits
sv: %1 begränsningar

en: Meld Rules
sv: Kombinationsregler

en: Meld rules are applied to single melds independent of the rest of the hand
sv: Kombinationsregler används för enstaka kombinationer oberoende av resten av handen

en: Hand Rules
sv: Handregler

en: Hand rules are applied to the entire hand, for all players
sv: Handregler används för hela handen, för alla spelare

en: Winner Rules
sv: Vinnarregler

en: Winner rules are applied to the entire hand but only for the winner
sv: Vinnarregler används för hela handen men bara för vinnaren

en: Loser Rules
sv: Förlorarens regler

en: Loser rules are applied to the entire hand but only for non-winners
sv: Förlorarens regler används för hela handen men bara för de som inte vunnit

en: Mah Jongg Rules
sv: Mah Jong-regler

en: Only hands matching a Mah Jongg rule can win
sv: Bara händer som stämmer med en Mah Jong-regel kan vinna

[ctx: kajongg]
en: Options
sv: Alternativ

en: Here we have several special game related options
sv: Här finns flera särskilda spelrelaterade alternativ

en: Penalties
sv: Straff

en: Penalties are applied manually by the user. They are only used for scoring games.
    When playing against the computer or over the net, Kajongg will never let you get
    into a situation where you have to pay a penalty
sv: Straff utförs manuellt av användaren. De används bara för att poängsätta spel.
    Vid spel mot datorn eller via nätet, låter Kajongg dig aldrig komma i
    en situation där du måste betala ett straff.

[ctx: Ruleset._newKey:%1 is empty or space plus number]
en: Copy%1 of %2
sv: Kopia%1 av %2

[ctx: %1 can be a sentence]
en: %4 have impossible values %2/%3 in rule "%1"
sv: %4 har omöjliga värden %2/%3 i regel "%1"

[ctx: wrong value for rule]
en: %1: %2 is too small, minimal value is %3
sv: %1: %2 är för lite, minsta värde är %3

[ctx: @title:window]
en: Customize rulesets
sv: Anpassa regeluppsättningar

[ctx: kajongg]
en: Rule
sv: Regel

en: C&opy
sv: K&opiera

[ctx: Kajongg ruleset comparer]
en: Co&mpare
sv: Jä&mför

en: &Remove
sv: Ta bo&rt

en: &Close
sv: Stän&g

en: Do you really want to abort this game?
sv: Vill du verkligen avbryta spelet?

[ctx: @title:window]
en: Swap Seats
sv: Byt platser

en: By the rules, %1 and %2 should now exchange their seats.
sv: Enligt reglerna måste %1 och %2 nu byta platser.

en: &Exchange
sv: &Byt

en: &Keep seat
sv: &Behåll plats

[ctx: @title:window]
en: Select four players
sv: Välj fyra spelare

en: Move Exposed Tiles Here
sv: Flytta öppna brickor hit

en: Move Concealed Tiles Here
sv: Flytta dolda brickor hit

en: Please define four players in <interface>Settings|Players</interface>
sv: Definiera fyra spelare under <interface>Inställningar - Spelare</interface>

en: Round/Hand
sv: Omgång/hand

[ctx: kajongg]
en: Score
sv: Poäng

[ctx: kajongg]
en: Payments
sv: Utbetalningar

[ctx: kajongg]
en: Balance
sv: Behållning

[ctx: kajongg]
en: Chart
sv: Diagram

[ctx: kajongg]
en: Scores
sv: Poäng

[ctx: kajongg]
en: Used Rules
sv: Använda regler

en: Final scores for game <numid>%1</numid>
sv: Slutpoäng för spelet <numid>%1</numid>

en: Scores for game <numid>%1</numid>
sv: Poäng för spelet %1

[ctx: @title:window]
en: Explain Scores
sv: Förklara poängberäkning

en: There is no active game
sv: Det finns inget aktivt spel

en: Manual score for %1: %2 points
sv: Manuellt resultat för %1: %2 poäng

en: Penalty
sv: Straff

en: Offense:
sv: Regelbrott:

en: Total Penalty
sv: Totalt straff

en: &Execute
sv: &Utför

[ctx: penalty dialog, appears behind paying player combobox]
en: pays %1 points
sv: ger %1 poäng

[ctx: penalty dialog, appears behind profiting player combobox]
en: gets %1 points
sv: får %1 poäng

[ctx: @title:window]
en: Scoring for this Hand
sv: Poängberäkning för handen

[ctx: kajongg]
en: Player
sv: Spelare

[ctx: kajongg]
en: Wind
sv: Vind

en: Winner
sv: Vinnare

[ctx: kajongg]
en: Draw
sv: Oavgjort

en: &Penalties
sv: St&raff

en: &Save Hand
sv: &Spara hand

en: &Last Tile:
sv: Sista &brickan:

en: L&ast Meld:
sv: Sista kombin&ationen:

en: Wrong password
sv: Felaktigt lösenord

en: table with id <numid>%1</numid> not found
sv: bordet med identifieraren <numid>%1</numid> hittades inte

en: Player %1 has logged out
sv: Spelaren %1 har loggat ut

en: the server will listen on PORT (%d)
sv: Servern lyssnar på PORT (%d)

en: the server will listen on SOCKET
sv: servern lyssnar på UTTAG

en: name of the database
sv: databasens namn

en: do not terminate local game server after last client disconnects
sv: avsluta inte lokal spelserver efter den sista klienten kopplar ner

en: unrecognized arguments:%1
sv: väljarna känns inte igen: %1

en: You already joined this table
sv: Du har redan gått med bordet

en: All seats are already taken
sv: Alla platser är redan upptagna

en: takes a seat
sv: tar plats

en: leaves the table
sv: lämnar bordet

en: Only the initiator %1 can start this game, you are %2
sv: Bara initiativtagaren %1 kan starta spelet, du är %2

en: Game <numid>%1</numid> is over!
sv: Spel <numid>%1</numid> är slut.

en: %1 wrongly said %2 for meld %3
sv: %1 kungjorde felaktigt %2 för kombinationen %3

en: %1 wrongly said %2: claims to have concealed tiles %3 but only has %4
sv: %1 kungjorde %2 felaktigt: påstår att ha dolda brickor %3 men har bara %4

en: declareKong:%1 wrongly said Kong for meld %2
sv: Kungör kong: %1 kungjorde felaktigt Kong för kombinationen %2

en: %1 claiming MahJongg: This is not a winning hand: %2
sv: %1 kungör Mah Jong: Detta är inte en vinsthand: %2

en: No voices will be heard because the program %1 is missing
sv: Inga röster kommer att höras eftersom programmet %1 saknas

en: cannot write <filename>%1</filename>: %2
sv: kan inte skriva <filename>%1</filename>: %2

en: The voice files have changed, their checksum has changed.
sv: Röstfilerna har ändrats, deras checksumma har ändrats.

en: Please reinstall kajongg or do, with sufficient permissions:
sv: Installera om Kajongg eller gör följande, med tillräckliga rättigheter:

en: Table
sv: Bord

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: Select a ruleset
sv: Välj en regeluppsättning

[ctx: allocate a new table]
en: &New
sv: &Ny

en: Allocate a new table
sv: Skapa ett nytt bord

en: &Join
sv: &Gå med

en: Join a table
sv: Gå med ett bord

en: &Leave
sv: &Gå ifrån

en: Leave a table
sv: Lämna ett bord

[ctx: Kajongg-Ruleset]
en: Compare
sv: Jämför

en: Compare the rules of this table with my own rulesets
sv: Jämför reglerna i den här tabellen med mina egna regeluppsättningar

en: &Chat
sv: &Chatta

en: &Start
sv: &Starta

en: Start playing on a table. Empty seats will be taken by robot players.
sv: Börja spela på ett bord. Tomma platser tas av robotspelare.

en: opens a chat window
sv: öppnar ett chattfönster

en: Local Games with Ruleset %1
sv: Lokala spel med regeluppsättning %1

en: Tables at %1
sv: Bord på %1

en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

[ctx: resuming a local suspended game]
en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: Resume the selected suspended game
sv: Återuppta det valda tillfälligt stoppade spelet

en: Chat with others on this table
sv: Chatta med andra vid bordet

en: For chatting with others on this table, please first take a seat
sv: För att chatta med andra vid bordet, tag först plats

[ctx: kajongg]
en: hidden
sv: dold

[ctx: kajongg]
en: stone
sv: cirkel

[ctx: kajongg]
en: bamboo
sv: bambu

[ctx: kajongg]
en: character
sv: tecken

[ctx: kajongg]
en: wind
sv: vind

[ctx: kajongg]
en: dragon
sv: drake

[ctx: kajongg]
en: flower
sv: blomma

[ctx: kajongg]
en: season
sv: årstid

[ctx: kajongg]
en: tile
sv: bricka

[ctx: kajongg]
en: white
sv: vit

[ctx: kajongg]
en: red
sv: röd

[ctx: kajongg]
en: green
sv: grön

[ctx: kajongg]
en: East
sv: Östan

[ctx: kajongg]
en: South
sv: Sunnan

[ctx: kajongg]
en: West
sv: Västan

[ctx: kajongg]
en: North
sv: Nordan

en: East Wind
sv: Östanvind

en: South Wind
sv: Sunnanvind

en: West Wind
sv: Västanvind

en: North Wind
sv: Nordanvind

en: Your client has a version older than 4.9.0 but you need %1 for this server
sv: Klienten har en version äldre än 4.9.0 men du behöver %1 för den här servern

en: Your client has version %1 but you need %2 for this server
sv: Klienten har version %1 men du behöver %2 för den här servern
