kalarm - en to da translation catalogue (845 entries)

[ctx: @info]
en: No mail transport configured for email identity <resource>%1</resource>
da: Ingen e-mail-transport indstillet for e-mail-identiteten <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Emails may not have been sent
da: E-mails er måske ikke blevet sendt

[ctx: @info]
en: Program error
da: Programfejl

[ctx: @info]
en: Enter the length of time (in hours and minutes) after the current time to schedule the alarm.
da: Indtast tidsrummet (i timer og minutter) fra det nuværende tidspunkt hvortil alarmen skal skemalægges.

[ctx: @info]
en: If a recurrence is configured, the start date/time will be adjusted to the first recurrence on or after the entered date/time.
da: Hvis en gentagelse er indstillet, vil startdato/klokkeslæt blive justeret til den første gentagelse på eller efter det indtastede dato/klokkeslæt.

[ctx: @info]
en: This uses KAlarm's default time zone, set in the Configuration dialog.
da: Dette bruger KAlarms standardtidszone, som er sat i indstillingsdialogen.

[ctx: @option:radio]
en: At date/time:
da: På dato/klokkeslæt:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm to the specified date and time.
da: Flyt alarmen til den angivne dato og klokkeslæt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify the date, or date and time, to schedule the alarm.
da: Angiv dato, eller dato og klokkeslæt, for at skemalægge alarmen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the date to schedule the alarm.</para><para>%1</para>
da: <para>Indtast datoen for skemalægning af alarmen.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the time to schedule the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
da: <para>Indtast tiden for skemalægning af alarmen.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @option:check]
en: Any time
da: Når som helst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify only a date (without a time) for the alarm. The alarm will trigger at the first opportunity on the selected date.
da: Markér for kun at angive en dato (uden tidspunkt) for alarmen. Alarmen vil udløses ved første lejlighed på den valgte dato.

[ctx: @option:radio]
en: Time from now:
da: Tid fra nu af:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm for the specified time interval after now.
da: Flyt alarmen med det angivne tidsinterval fra nu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm after the specified time interval from now.
da: Skemalæg alarmen efter det angivne tidsinterval fra nu.

[ctx: @action:button]
en: Time Zone...
da: Tidszone...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose a time zone for this alarm which is different from the default time zone set in KAlarm's configuration dialog.
da: Vælg en tidszone for denne alarm, som er forskellig fra standardtidszonen, der er valgt i KAlarms indstillingsdialog.

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
da: Tidszone:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone to use for this alarm.
da: Vælg tidszone der skal bruges til denne alarm.

[ctx: @info]
en: Invalid time
da: Ugyldigt tidspunkt

[ctx: @info]
en: Invalid date
da: Ugyldig dato

[ctx: @info]
en: Alarm date has already expired
da: Alarmdatoen er allerede udløbet

[ctx: @info]
en: Alarm time has already expired
da: Alarmtidspunkt er allerede udløbet

en: KAlarm Autostart
da: Autostart af KAlarm

en: KAlarm autostart at login
da: Autostart af KAlarm ved login

en: Copyright 2001-%1, David Jarvie
da: Ophavsret 2001-%1, David Jarvie

en: Author
da: Ophavsmand

[ctx: @title:window]
en: Import Birthdays From KAddressBook
da: Importér fødselsdage fra KAddressBook

[ctx: @info]
en: Birthday:
da: Fødselsdag:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Text
da: Alarmtekst

[ctx: @label:textbox]
en: Prefix:
da: Præfiks:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear before the person's name in the alarm message, including any necessary trailing spaces.
da: Indtast tekst der skal vises før personens navn i alarmbeskeden, inklusiv alle nødvendige efterfølgende mellemrum.

[ctx: @label:textbox]
en: Suffix:
da: Endelse:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear after the person's name in the alarm message, including any necessary leading spaces.
da: Indtast tekst der skal vises efter personens navn i alarmbeskeden, inklusiv alle nødvendige forudgående mellemrum.

[ctx: @title:group]
en: Select Birthdays
da: Vælg fødselsdage

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select birthdays to set alarms for.<nl/>This list shows all birthdays in <application>KAddressBook</application> except those for which alarms already exist.</para><para>You can select multiple birthdays at one time by dragging the mouse over the list, or by clicking the mouse while pressing Ctrl or Shift.</para>
da: <para>Vælg fødselsdage at sætte alarmer for.<nl/>Denne liste viser alle fødselsdage i <application>KAddressBook</application> undtagen dem for hvilke der allerede findes alarmer.</para><para>Du kan vælge flere fødselsdage af gangen, ved at trække musen hen over listen, eller ved at klikke med musen mens Ctrl eller Skift holdes nede.</para>

[ctx: @title:group]
en: Alarm Configuration
da: Alarmindstilling

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a reminder in advance of or after the birthday.
da: Markér for visning af en påmindelse forud for fødselsdagen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days before or after each birthday to display a reminder. This is in addition to the alarm which is displayed on the birthday.
da: Indtast antal dage før eller efter hver fødselsdag hvor en påmindelse skal vises. Dette er udover alarmen, som vises på selve fødselsdagen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the birthday.
da: Vælg om påmindelsen skal udløses før eller efter fødselsdagen.

[ctx: @action:button]
en: Sub-Repetition
da: Underrepetition

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up an additional alarm repetition
da: Indstil yderligere en alarmrepetition

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
da: Bed om bekræftelse når alarm erkendes

en: Attach file to email (repeat as needed)
da: Vedlæg en fil til e-mail (repetér om nødvendigt)

en: Auto-close alarm window after --late-cancel period
da: Autoluk alarmvindue efter--late-cancel tidsrum

en: Blind copy email to self
da: Blind kopi-e-mail til dig selv

en: Beep when message is displayed
da: Bip når beskeden vises

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
da: Besked baggrundsfarve (navn eller hex 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
da: Besked forgrundsfarve (navn eller hex 0xRRGGBB)

en: Cancel alarm with the specified event ID
da: Annullér alarm med det specificerede begivenheds-ID

en: Disable the alarm
da: Deaktivér alarmen

en: Disable monitoring of all alarms
da: Deaktivér overvågning af alle alarmer

en: Execute a shell command line
da: Kør en skal-kommandolinje

en: Command line to generate alarm message text
da: Kommandolinje til at generere tekst til alarmbesked

en: Display the alarm edit dialog to edit the specified alarm
da: Vis dialogen for alarmredigering for at redigere den angivne alarm

en: Display the alarm edit dialog to edit a new display alarm
da: Vis dialogen for alarmredigering for at redigere en ny visningsalarm

en: Display the alarm edit dialog to edit a new command alarm
da: Vis dialogen for alarmredigering for at redigere en ny kommandoalarm

en: Display the alarm edit dialog to edit a new email alarm
da: Vis dialogen for alarmredigering for at redigere en ny e-mail-alarm

en: Display the alarm edit dialog to edit a new audio alarm
da: Vis dialogen for alarmredigering for at redigere en ny lydalarm

en: Display the alarm edit dialog, preset with a template
da: Vis dialogen for alarmredigering forudindstillet med en skabelon

en: File to display
da: Fil der skal vises

en: KMail identity to use as sender of email
da: KMail-identitet at bruge som afsender af e-mail

en: Interval between alarm repetitions
da: Interval mellem alarmrepetitioner

en: Show alarm as an event in KOrganizer
da: Vis alarm som en begivenhed i Korganizer

en: Cancel alarm if more than 'period' late when triggered
da: Annullér alarm hvis mere end 'periode' for sent når den bliver udløst

en: Output list of scheduled alarms to stdout
da: Skriv liste over skemalagte alarmer til stdout

en: Repeat alarm at every login
da: Gentag alarm ved hvert login

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
da: Send en e-mail til de givne adressater (gentag om nødvendigt)

en: Audio file to play once
da: Lydfil der skal afspilles en gang

en: Audio file to play repeatedly
da: Lydfil der skal afspilles gentagent

en: Specify alarm recurrence using iCalendar syntax
da: Angiv alarm-gentagelse ved brug af iCalendar-syntaks

en: Display reminder before or after alarm
da: Vis påmindelse før eller efter alarm

en: Display reminder once, before or after first alarm recurrence
da: Vis påmindelse én gang, før eller efter første alarmgentagelse

en: Number of times to repeat alarm (including initial occasion)
da: Antal gange alarmen skal repeteres (inklusive den første gang)

en: Speak the message when it is displayed
da: Læs meddelelsen op når den vises

en: Email subject line
da: E-mailens emnelinje

en: Simulate system time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (debug mode)
da: Simulér systemtiden [[[åååå-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (fejlretningstilstand)

en: Trigger alarm at time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
da: Udløs alarm på tidspunktet [[[åååå-]mm-]dd-]tt:mm [TZ], eller dato åååå-mm-dd [TZ]

en: Display system tray icon
da: Vis statusikon

en: Trigger alarm with the specified event ID
da: Udløs alarm med det specificerede begivenheds-ID

en: Repeat until time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
da: Gentag indtil tidspunktet [[[åååå-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], eller dato åååå-mm-dd [TZ]

en: Volume to play audio file
da: Lydstyrke at afspille lydfiler med

en: Message text to display
da: Beskedtekst der skal vises

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode>: invalid email address
da: <icode>%1</icode>: Ugyldig e-mailadresse

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter for date-only alarm
da: Ugyldig <icode>%1</icode>-parameter for alarm der kun har dato

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> earlier than <icode>%2</icode>
da: <icode>%1</icode> tidligere end <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> and <icode>%2</icode> parameters: repetition is longer than <icode>%3</icode> interval
da: Ugyldige <icode>%1</icode>- og <icode>%2</icode>-parametre: Gentagelse er længere end <icode>%3</icode>-intervallet

[ctx: @info:shell]
en: : option(s) only valid with an appropriate action option or message
da: : tilvalg kun gyldige med en passende handlingsindstilling eller besked

[ctx: @info:shell]
en: 
    Use --help to get a list of available command line options.
da: 
    Brug --help for at få en liste af tilgængelige kommandolinje-flag.

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode>
da: <icode>%1</icode> kræver <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode> or <icode>%3</icode>
da: <icode>%1</icode> kræver <icode>%2</icode> eller <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
da: Ugyldig <icode>%1</icode>-parameter

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> incompatible with <icode>%2</icode>
da: <icode>%1</icode> inkompatibel med <icode>%2</icode>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version
da: Version af KAlarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version which wrote this file.
da: Version af KAlarm som skrev denne fil.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend
da: Backend til datalagring

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend currently used by KAlarm.
da: Backend til datalagring som aktuelt bruges af KAlarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
da: Tidszone

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Select the time zone which KAlarm should use as its default for displaying and entering dates and times.
da: Vælg tidszonen som KAlarm skal bruge som standard til visning af indtastning af datoer og klokkeslæt.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Holiday region
da: Helligdagsområde

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Select the holiday region to use.
da: Vælg helligdagsområdet der skal bruges.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Default foreground color for alarm message windows.
da: Standard forgrundsfarve for vinduer med alarmbeskeder.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
da: Baggrundsfarve

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Default background color for alarm message windows.
da: Standard baggrundsfarve for vinduer med alarmbeskeder.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
da: Beskedskrifttype

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageFont), group (General)
en: Default font for displaying alarm messages.
da: Standardskrifttype til visning af alarmbeskeder.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: Show in system tray
da: Vis i statusområde

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: <p>Check to show KAlarm's icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</p>
da: <p>Markér for at vise KAlarms ikon i statusområdet. Visning af det i statusområdet giver nem adgang og en statusindikator.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: Auto-hide in system tray if no alarms due within period
da: Skjul automatisk i statusområdet hvis ingen alarmer forfalder i perioden

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: <p>Enter -1 to auto-hide KAlarm's icon in the system tray when there are no active alarms.</p><p>To auto-hide the system tray icon when there are no alarms due within a set period of time, enter the time period in minutes.</p><p>Enter 0 to always show the system tray icon.</p>
da: <p>Angiv -1 for at skjule KAlarms ikon automatisk i statusområdet, når der ikke er nogen aktive alarmer.</p><p>Angiv en tidsperiode i minutter for at skjule statusområdeikonet når ingen alarmer forfalder indenfor en bestemt tidsperiode.</p><p>Angiv 0 for altid at vise statusområdeikonet.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoStart), group (General)
en: Start at login
da: Start ved login

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Default defer time interval
da: Standard tidsinterval til udsættelse

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Enter the default time interval (in minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
da: Angiv standard tidsintervallet (i timer og minutter) til udsættelse af alarmer, som bruges af Udsæt alarm-dialogen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AskResource), group (General)
en: Prompt for which calendar to store in
da: Spørg om hvilken kalender der skal gemmes i

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AskResource), group (General)
en: <p>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</p><p>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</p>
da: <p>Når en ny alarm eller alarmskabelon gemmes, spørges om hvilken kalender den skal gemmes i, hvis der er mere end en kalender.</p><p>Bemærk at arkiverede alarmer altid gemmes i standardkalenderen for arkiverede alarmer.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
da: Beskedvinduer har en titellinje tager tastaturets fokus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: <p>Specify the characteristics of alarm message windows:<ul><li>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</li><li>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</li></ul></p>
da: <p>Angiv karakteristika for vinduer med alarmbeskeder:<ul><li>Hvis dette er markeret er vinduet et normalt vindue med en titellinje, som tager tastatur-input når det vises.</li><li>Hvis dette ikke er markeret, vil vinduet ikke blande sig i det du er ved at skrive når det vises, med det har ingen titellinje og kan ikke flyttes eller ændre størrelse.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_MessageButtonDelay), group (General)
en: Delay before message window buttons are enabled
da: Forsinkelse før beskedvinduets knapper aktiveres

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_MessageButtonDelay), group (General)
en: <p>Specify the positioning of alarm message windows, and the delay in seconds after a window shows until its buttons are enabled.
            <ul><li>0 to position message windows as far from the cursor as possible with no enable delay.</li>
            <li>> 0 to position in center of screen and specify delay before enabling buttons.</li>
            <li>-1 for no special positioning and no enable delay.</li></ul></p>
da: <p>Angiv placering af vinduer med alarmbeskeder, og forsinkelsen i sekunder fra et vindue vises indtil dets knapper aktiveres.
            <ul><li>0 for at placere beskedvinduer så langt som muligt fra som muligt, uden nogen forsinkelse på aktivering.</li>
            <li>> 0 for at placere midt på skærmen og angive forsinkelse før aktivering af knapper.</li>
            <li>-1 for ingen særlig placering og ingen forsinkelse på aktivering.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: Number of alarms to show in system tray tooltip
da: Antal alarmer der skal vises i statusområdets værktøjstip

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: <p>How many alarms due in the next 24 hours to show in the system tray tooltip:
            <ul><li>0 to display none</li>
            <li>-1 to display all</li>
            <li>>0 to set a limit.</li></ul></p>
da: <p>Hvor mange alarmer som forfalder i de næste 24 timer skal vises i statusområdets værktøjstip:
            <ul><li>0 for ikke at vise nogen</li>
            <li>-1 for at vise alle</li>
            <li>0 for at sætte en grænse.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Show alarm times in system tray tooltip
da: Vis alarmtidspunkter i statusområdets værktøjstip

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, the time at which each alarm is due.
da: Angiv om tidspunktet hvor hver alarm er forfalden, skal vises i statusområdets værktøjstip.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Show time to alarms in system tray tooltip
da: Vis tid indtil alarmer i statusområdets værktøjstip

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, how long until each alarm is due.
da: Angiv om det skal vises, hvor længe der er til hver alarm er forfalden i statusområdets værktøjstip.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Time-to-alarm prefix in system tray tooltip
da: Tid til alarm-præfiks i statusområdets værktøjstip

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Enter the text to be displayed in front of the time until the alarm, in the system tray tooltip.
da: Indtast den tekst der skal vises før den tid der er indtil alarmen, i statusområdets værktøjstip.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
da: E-mail-klient

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether to copy sent emails into KMail's Sent folder.
da: Om sendte e-mails skal kopieres til KMails Sendt post-mappe.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether after sending an email to store a copy in KMail's sent-mail folder. Only applies when sendmail is selected as the email client.
da: Om der efter afsendelse af en e-mail skal gemmes en kopi i KMails Send post-mappe. Gælder kun når sendmail er valgt som e-mail-klient.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: 'From' email address
da: 'Fra'-e-mailadresse

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: 'Bcc' email address
da: 'Bcc'-e-mailadresse

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Terminal for command alarms
da: Terminal for kommandoalarmer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Command line to execute command alarms in a terminal window, including special codes described in the KAlarm handbook.
da: Kommandolinje til at køre kommandoalarmer i et terminalvindue, inklusiv særlige koder beskrevet i KAlarms håndbog.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: Start of day for date-only alarms
da: Start på dag for alarmer der kun er efter dato

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.
da: Det tidligste tidspunkt på dagen hvor en kun-dato-alarm vil blive udløst.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: Start time of working day
da: Starttid for arbejdsdag

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: The start time of the working day.
da: Arbejdsdagens starttidspunkt.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: End time of working day
da: Sluttid for arbejdsdag

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: The end time of the working day.
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
da: Arbejdsdage

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: OR'ed bits indicating which days of the week are work days, 1 = Monday ... 64 = Sunday.
da: OR'ede bits indikerer hvilke ugedage der arbejdsdage, 1 = mandag ... 64 = Søndag

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DisabledColour), group (General)
en: Disabled alarm color
da: Farve for deaktiveret alarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisabledColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for disabled alarms.
da: Vælg tekstfarven i alarmlisten for deaktiverede alarmer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Archived alarm color
da: Farve for arkiveret alarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for archived alarms.
da: Vælg tekstfarven i alarmlisten for arkiverede alarmer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: Days to keep expired alarms
da: Antal dage som udløbne alarmer beholdes

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: <p>Specify how many days to keep alarms after they expire or are deleted (except deleted alarms which were never triggered):
            <ul><li>0 to not keep</li>
            <li>-1 to keep indefinitely</li>
            <li>>0 number of days to keep.</li></ul></p>
da: <p>Angiv hvor mange dage alarmer skal beholdes efter de udløber eller slettes (undtagen slettede alarmer som aldrig blev udløst):
            <ul><li>0 for ikke at beholde</li>
            <li>-1 for beholde på ubestemt tid</li>
            <li>>0 antal dage at beholde.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: KOrganizer event duration
da: Begivenhedsvarighed i KOrganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: Enter the event duration in minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.
da: Indtast varigheden af begivenheder i timer og minutter, for alarmer som kopieres til KOrganizer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
da: Antal minutter før alarm der skal vågnes fra suspendering

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
da: Angiv hvor mange minutter før alarmens udløsningstidspunkt, at systemet skal vækkes fra suspendering. Dette kan bruges til at sikre, at systemet er fuldt genoprettet når alarmen udløses.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Cancel if late (minutes)
da: Annullér hvis for sent (minutter)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Default value in the alarm edit dialog for late cancellation time (in minutes). 0 for no late cancellation, >0 how many minutes before cancelling.
da: Standardværdi i dialogen til alarmredigering for annullering i tilfælde af forsinkelse (i minutter). 0 for ingen annullering ved forsinkelse, >0 hvor mange minutter før annullering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Auto-close window after late-cancellation time
da: Autoluk vindue efter tid for annullering ved forsinkelse

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "auto close if late".
da: Standardindstilling i dialogen til alarmredigering for "Autoluk hvis forsinket".

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Confirm acknowledgement
da: Bekræft erkendelse

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "confirm alarm acknowledgement".
da: Standardindstilling i dialogen til alarmredigering for "Bekræft alarmerkendelse".

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
da: Vis i KOrganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "show in KOrganizer".
da: Standardindstilling i dialogen til alarmredigering for "Vis i KOrganizer".

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
da: Lyd

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Default sound type in the alarm edit dialog.
da: Standard lydtype i dialogen til alarmredigering.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
da: Afspil fil

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
da: Lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Default sound file path in the alarm edit dialog.
da: Sti til standardlydfil i dialog til alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
da: Lydstyrke

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Default sound volume in the alarm edit dialog. -1 to deselect volume, or 0 - 100 %
da: Standard lydstyrke i dialogen til alarmredigering. -1 for at fravælge lydstyrke, eller 0 - 100 %

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Repeat sound file
da: Repetér lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for sound repetition.
da: Standardindstilling i dialogen til alarmredigering for lydrepetition.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
da: Indtast script

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for command script entry.
da: Standardindstilling i dialogen til alarmredigering for indgang med kommandoscript.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
da: Kommando-output

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for where to send command alarm output.
da: Standardindstilling i dialogen til alarmredigering for hvor output fra kommandoalarm skal sendes til.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Discard Output
da: Kassér output

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
da: Log til fil

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
da: Kør i terminalvindue

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
da: Logfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Default log file path for command alarms in the alarm edit dialog.
da: Sti til standard logfil til kommandoalarmer i dialogen til alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
da: Kopiér e-mail til dig selv

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for blind copying emails to self.
da: Standardindstilling i dialogen til alarmredigering for blind kopiering af e-mails til dig selv.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Recurrence period
da: Gentagelsesperiode

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: The default setting for the recurrence rule in the alarm edit dialog.
da: Standardindstilling for gentagelsesreglen i alarmredigeringsdialogen.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: No recurrence
da: Ingen gentagelse

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
da: Ved login

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
da: Hver time/minut

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: In non-leap years, repeat yearly February 29th alarms on:
da: Når det ikke er skudår, gentages årlige 29. februar-alarmer den:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<i>Note</i>: The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.
da: Vælg hvilken dato om nogen, der skal bruges til årlige gentagelser der forfalder den 29. februar, når det ikke er skudår. <i>Bemærk</i>: Den næste skemalagte forekomst af eksisterende alarmer reevalueres ikke når du ændrer denne indstilling.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
da: 28. februar

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
da: 1. marts

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
da: Repetér ikke

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
da: Påmindelsesenheder

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Default reminder time units in the alarm edit dialog.
da: Standardenhed for påmindelsestid i dialogen til alarmredigering.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
da: Timer/minutter

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Pre-alarm action
da: Præ-alarm-handling

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Default command to execute before displaying alarms.
da: Standardkommando at køre før visning af alarmer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Execute pre-alarm action for deferred alarms
da: Kør præ-alarmhandling for udsatte alarmer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Default setting for whether to execute the pre-alarm action before deferred alarms trigger.
da: Standardindstilling for om præ-alarmhandlingen skal køres før udsatte alarmer udløses.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Cancel alarm on pre-alarm action error
da: Annullér alarm ved fejl i præ-alarm-handling

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to cancel the alarm if the pre-alarm action command fails.
da: Standardindstilling for om alarmen skal annulleres hvis kommandoen til præ-alarm-handling fejler.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Do not notify pre-alarm action errors
da: Bekendtgør ikke om fejl ved præ-alarmhandlinger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to show no error status or error message if the pre-alarm action command fails.
da: Standardindstilling for om alarmen skal ikke skal vise status- eller fejlmeddelelser hvis kommandoen til præ-alarm-handling mislykkes.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Post-alarm action
da: Post-alarm-handling

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Default command to execute after alarm message windows are closed.
da: Standardkommando der skal køres efter vinduer med alarmbeskeder lukkes.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
da: Advar før der lukkes

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Whether to suppress a warning prompt before quitting KAlarm.
da: Hvorvidt  advarselsbesked før lukning af KAlarm skal forhindres.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
da: Bekræft alarmsletninger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Check to be prompted for confirmation each time you delete an alarm.
da: Markér for at blive bedt om bekræftelse hver gang du sletter en alarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Notify when remote emails are queued
da: Underret når eksterne e-mail bliver sat i kø

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Display a notification message whenever an email alarm has queued an email for sending to a remote system. This could be useful if, for example, you have a dial-up connection, so that you can then ensure that the email is actually transmitted.
da: Vis en bekendtgørelsesbesked når en e-mail-alarm har sat en e-mail i kø til afsendelse til et eksternt system. Dette kan være nyttigt hvis for eksempel du har en opkaldsforbindelse, så du kan sikre dig at e-mailen rent faktisk bliver overført.

[ctx: @title:window]
en: Defer Alarm
da: Udsæt alarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defer the alarm until the specified time.
da: Udsæt alarmen til det angivne tidspunkt.

[ctx: @action:button]
en: Cancel Deferral
da: Annullér udsættelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the deferred alarm. This does not affect future recurrences.
da: Annullér den udsatte alarm. Dette påvirker ikke fremtidige gentagelser.

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next sub-repetition (currently %1)
da: Kan ikke udsætte udover alarmens næste underrepetition (for øjeblikket %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next recurrence (currently %1)
da: Kan ikke udsætte udover alarmens næste gentagelse (for øjeblikket %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next reminder (currently %1)
da: Kan ikke udsætte udover alarmens næste påmindelse (for øjeblikket %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer reminder past the main alarm time (%1)
da: Kan ikke udsætte påmindelse til efter hovedalarmtidspunkt (%1)

[ctx: @info]
en: <para>Error loading calendar:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Please fix or delete the file.</para>
da: <para>Fejl ved indlæsning af kalender:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Ordn eller slet venligst filen.</para>

[ctx: @info]
en: Failed to save calendar to <filename>%1</filename>
da: Mislykkedes at gemme kalender til <filename>%1</filename>

[ctx: @title:tab]
en: Recurrence - [%1]
da: Gentagelse - [%1]

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
da: Vis i KOrganizer

[ctx: @title:window]
en: Alarm Template [read-only]
da: Alarmskabelon [skrivebeskyttet]

[ctx: @title:window]
en: Archived Alarm [read-only]
da: Arkiveret alarm [skrivebeskyttet]

[ctx: @title:window]
en: Alarm [read-only]
da: Alarm [skrivebeskyttet]

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm at the specified time.
da: Skemalæg alarmen til et bestemt tidspunkt.

[ctx: @action:button]
en: Load Template...
da: Indlæs skabelon...

[ctx: @action:button]
en: Try
da: Forsøg

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
da: Skabelonnavn:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name of the alarm template
da: Angiv navnet på alarmskabelonen

[ctx: @title:group]
en: Action
da: Handling

[ctx: @title:group]
en: Deferred Alarm
da: Udsat alarm

[ctx: @label]
en: Deferred to:
da: Udsat til:

[ctx: @action:button]
en: Change...
da: Ændr...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Change the alarm's deferred time, or cancel the deferral
da: Ændr alarmens udsættelsestid eller annullér udsættelsen

[ctx: @title:group]
en: Time
da: Tid

[ctx: @option:radio]
en: Default time
da: Standardtid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not specify a start time for alarms based on this template. The normal default start time will be used.
da: Angiv ikke en starttid for alarmer baseret på denne skabelon. Den normale standard-starttid vil blive brugt.

[ctx: @option:radio]
en: Time:
da: Tid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify a start time for alarms based on this template.
da: Angiv en starttid for alarmer baseret på denne skabelon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time for alarms based on this template.</para><para>%1</para>
da: <para>Indtast starttid for alarmer baseret på denne skabelon.</para><para>%1</para>

[ctx: @option:radio]
en: Date only
da: Kun dato

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the <interface>Any time</interface> option for alarms based on this template.
da: Aktivér indstillingen <interface>Når som helst</interface> for alarmer baseret på denne skabelon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set alarms based on this template to start after the specified time interval from when the alarm is created.
da: Sæt alarmer baseret på denne skabelon, til at starte efter det angivne tidsinterval fra alarmen oprettes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to copy the alarm into KOrganizer's calendar
da: Markér for at kopiere alarmen til KOrganizers kalender

[ctx: @info]
en: You must enter a name for the alarm template
da: Du skal indtaste et navn for alarmskabelonen

[ctx: @info]
en: Template name is already in use
da: Skabelonnavn er allerede i brug

[ctx: @info The parameter is a date value]
en: The start date does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date of the next recurrence (%1).
da: Startdatoen matcher ikke alarmens gentagelsesmønster, så den vil blive justeret til datoen for den næste gentagelse (%1).

[ctx: @info The parameter is a date/time value]
en: The start date/time does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date/time of the next recurrence (%1).
da: Startdatoen/-klokkeslættet matcher ikke alarmens gentagelsesmønster, så der vil blive justeret til datoen/klokkeslættet for den næste gentagelse (%1).

[ctx: @info]
en: Recurrence has already expired
da: Gentagelse er allerede udløbet

[ctx: @info]
en: The alarm will never occur during working hours
da: Alarmen vil aldrig forekomme i arbejdstimerne

[ctx: @info]
en: Reminder period must be less than the recurrence interval, unless <interface>%1</interface> is checked.
da: Påmindelsesperiode skal være mindre end gentagelsesintervallet, med mindre <interface>%1</interface> er markeret.

[ctx: @info]
en: The duration of a repetition within the recurrence must be less than the recurrence interval minus any reminder period
da: Varigheden af en repetition skal være mindre end gentagelsesintervallet minus eventuel påmindelsesperiode.

[ctx: @info]
en: For a repetition within the recurrence, its period must be in units of days or weeks for a date-only alarm
da: For repetition indenfor gentagelsen, skal dens periode være i enheder af dage eller uger for en alarm som kun er pr. dato

[ctx: @info]
en: You must select a calendar to save the alarm in
da: Du skal vælge en kalender at gemme alarmen i

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
da: Flere indstillinger >>

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
da: Vælg logfil

[ctx: @option:check]
en: Confirm acknowledgment
da: Bekræft anerkendelse

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm Template
da: Ny skabelon for visningsalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm Template
da: Redigér skabelon for visningsalarm

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
da: Ny visningsalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
da: Redigér visningsalarm

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
da: Visningtype:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
da: Tekstbesked

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
da: Filindhold

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
da: Kommando-output

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select what the alarm should display:<list><item><interface>%1</interface>: the alarm will display the text message you type in.</item><item><interface>%2</interface>: the alarm will display the contents of a text or image file.</item><item><interface>%3</interface>: the alarm will display the output from a command.</item></list></para>
da: <para>Vælg hvad alarmen skal vise:<list><item><interface>%1</interface>: Alarmen vil vise tekstbeskeden som du indtaster.</item><item><interface>%2</interface>: Alarmen vil vise indholdet af en tekst- eller billedfil.</item><item><interface>%3</interface>: Alarmen vil vise outputtet af en kommando.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the text of the alarm message. It may be multi-line.
da: Indtast teksten for alarmbeskeden. Den kan være flere linjer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a text or image file to display.
da: Indtast navnet eller URL'en på en tekst- eller billedfil der skal vises.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
da: Vælg en fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a text or image file to display.
da: Vælg en tekst- eller billedfil der skal vises

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to additionally display a reminder in advance of or after the main alarm time(s).
da: Markér for yderligere at vise en påmindelse før eller efter hovedalarmtidspunkterne.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter how long in advance of or after the main alarm to display a reminder alarm.</para><para>%1</para>
da: <para>Indtast hvor længe før eller efter hovedalarmen en påmindelsesalarm skal vises.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the main alarm
da: Vælg om påmindelsen skal udløses før eller efter hovedalarmen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to be prompted for confirmation when you acknowledge the alarm.
da: Markér for at blive bedt om bekræftelse når du anerkender alarmen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
da: Vis alarmbeskeden nu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
da: Vis filen nu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
da: Vis kommando-outputtet nu

[ctx: @title:window]
en: Choose Text or Image File to Display
da: Vælg tekst- eller billedfil der skal vises

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
da: Indtast et script

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
da: Kør i terminalvindue

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
da: Kør i terminalvindue

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm Template
da: Ny skabelon for kommandoalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm Template
da: Redigér skabelon for kommandoalarm

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm
da: Ny kommandoalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm
da: Redigér kommandoalarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Execute the specified command now
da: Kør den angivne kommando nu

[ctx: @option:check]
en: Do not notify errors
da: Bekendtgør ikke om fejl

[ctx: @title:group]
en: Command Output
da: Kommando-output

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute the command in a terminal window
da: Markér for at køre kommandoen i et terminalvindue

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or path of the log file.
da: Indtast navn eller sti på logfilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
da: Vælg en logfil.

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
da: Log til fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to log the command output to a local file. The output will be appended to any existing contents of the file.
da: Markér for at logge kommandoudskrift i en lokal fil. Outputtet tilføjes til sidst efter eventuelt eksisterende indhold i filen.

[ctx: @option:radio]
en: Discard
da: Kassér

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to discard command output.
da: Markér for at kassere kommandoudskrift.

[ctx: @info]
en: Log file must be the name or path of a local file, with write permission.
da: Logfil skal være navn eller sti til en lokal fil, med skriverettigheder.

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
da: Kommando kørt: <icode>%1</icode>

[ctx: @option:check]
en: Copy email to self
da: Kopiér e-mail til sig selv

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm Template
da: Ny skabelon for e-mail-alarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm Template
da: Redigér skabelon for e-mail-alarm

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
da: Ny e-mail-alarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
da: Redigér e-mail-alarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Send the email to the specified addressees now
da: Send e-mailen til de angivne adressater nu

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
da: Fra:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email identity, used to identify you as the sender when sending email alarms.
da: Din e-mail-identitet, som bruges til at identificere dig som afsender når der sendes e-mail-alarmer.

[ctx: @label:textbox Email addressee]
en: To:
da: Til:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the addresses of the email recipients. Separate multiple addresses by commas or semicolons.
da: Indtast adresserne på e-mail-modtagerne. Adskil flere adresser med kommaer eller semikoloner.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
da: Åbn adressebog

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select email addresses from your address book.
da: Væg e-mail adresser fra din adressebog.

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
da: Emne:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
da: Angiv emnet for e-mailen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
da: Indtast e-mail-beskeden.

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
da: Bilag:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Files to send as attachments to the email.
da: Filer der skal sendes som bilag til e-mailen.

[ctx: @action:button]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
da: Tilføj et bilag til e-mailen.

[ctx: @action:button]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the highlighted attachment from the email.
da: Fjern det fremhævede bilag fra e-mailen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the email will be blind copied to you.
da: Hvis markeret, vil e-mailen blive sendt i kopi (bcc) til dig selv.

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
da: Ugyldig e-mailadresse: <email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
da: Ingen e-mailadresse angivet

[ctx: @info]
en: Invalid email attachment: <filename>%1</filename>
da: Ugyldigt e-mail-bilag: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to send the email now to the specified recipient(s)?
da: Ønsker du at sende e-mailen nu til de angivne modtagere?

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
da: Bekræft e-mail

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
da: E-mail sendt til: <nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
da: E-mail sendt til:<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
da: Vælg fil der skal vedlægges

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm Template
da: Ny skabelon for lydalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm Template
da: Redigér skabelon for lydalarm

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm
da: Ny lydalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm
da: Redigér lydalarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to enter the contents of a script instead of a shell command line
da: Markér for at indtaste indholdet af et script i stedet for en skal-kommandolinje

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
da: Indtast en skal-kommando, der skal køres.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the contents of a script to execute
da: Indtast indholdet af et script der skal køres.

[ctx: @info]
en: Please enter a command or script to execute
da: Indtast en kommando eller et script der skal køres

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
da: Liste over skemalagte alarmer

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
da: Alarmtype

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
da: Aktive

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include active alarms in the search.
da: Markér for at inkludere aktive alarmer i søgningen.

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
da: Arkiverede

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include archived alarms in the search. This option is only available if archived alarms are currently being displayed.
da: Markér for at inkludere arkiverede alarmer i søgningen. Denne indstilling er kun tilgængelig hvis arkiverede alarmer bliver vist for øjeblikket.

[ctx: @option:check Alarm action = text display]
en: Text
da: Tekst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include text message alarms in the search.
da: Markér for at inkludere tekstbeskedsalarmer i søgningen.

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
da: Fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include file alarms in the search.
da: Markér for at inkludere filalarmer i søgningen.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
da: Kommando

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include command alarms in the search.
da: Markér for at inkludere kommandoalarmer i søgningen.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Email
da: E-mail

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include email alarms in the search.
da: Markér for at inkludere e-mail-alarmer i søgningen.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Audio
da: Lyd

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include audio alarms in the search.
da: Markér for at inkludere lydalarmer i søgningen.

[ctx: @info]
en: No alarm types are selected to search
da: Ingen alarmtyper er markerede for søgning

[ctx: @info]
en: <para>End of alarm list reached.</para><para>Continue from the beginning?</para>
da: <para>Slutningen på alarmlisten er nået.</para><para>Fortsæt fra begyndelsen?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Beginning of alarm list reached.</para><para>Continue from the end?</para>
da: <para>Begyndelsen på alarmlisten er nået.</para><para>Fortsæt fra slutningen?</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
da: Forgrundsfarve:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message foreground color
da: Vælg alarmbeskedens forgrundsfarve

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message background color
da: Vælg alarmbeskedens baggrundsfarve

[ctx: @option:check]
en: Use default font
da: Brug standardskrifttype

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default font current at the time the alarm is displayed.
da: Markér for at bruge standardskrifttypen på det tidspunkt alarmen vises.

en: Requested font
da: Ønsket skrifttype

[ctx: @action:button]
en: Font && Color...
da: Skrifttype og farve...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the font, and foreground and background color, for the alarm message.
da: Vælg skrifttype og forgrunds- og baggrundsfarve for alarmbeskeden.

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Font & Color
da: Vælg alarmskrifttype & -farve

[ctx: @action]
en: Stop Play
da: Stop afspilning

[ctx: @action]
en: Spread Windows
da: Spred vinduer ud

[ctx: @title:window]
en: Choose Export Calendar
da: Vælg kalender til eksport

[ctx: @info]
en: Error loading calendar to append to:<nl/><filename>%1</filename>
da: Fejl under indlæsning af kalender der skal føjes til:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to save new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
da: Det mislykkedes at gemme ny kalender til:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot upload new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
da: Kan ikke uploade ny kalender til:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Unable to show alarms in KOrganizer
da: Kan ikke vise alarmer i KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to show alarm in KOrganizer
da: Kan ikke vise alarm i KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to update alarm in KOrganizer
da: Kan ikke opdatere alarmer i KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarms from KOrganizer
da: Kan ikke slette alarmer fra KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarm from KOrganizer
da: Kan ikke slette alarm fra KOrganizer

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Could not start KOrganizer)</para>
da: <para>%1</para><para>(Kunne ikke starte KOrganizer)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(KOrganizer not fully started)</para>
da: <para>%1</para><para>(KOrganizer er ikke helt startet)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Error communicating with KOrganizer)</para>
da: <para>%1</para><para>(Fejl under kommunikation med KOrganizer)</para>

[ctx: info]
en: The scheduled Wake from Suspend has been cancelled.
da: Den skemalagte vækning fra suspendering er blevet annulleret.

[ctx: @info]
en: Error obtaining authorization (%1)
da: Fejl under godkendelse (%1)

[ctx: @info]
en: You must enable a template calendar to save the template in
da: Du skal aktivere en skabelonkalender til at gemme skabelonen i

[ctx: @info Please set the 'From' email address...]
en: <para>%1</para><para>Please set it in the Configuration dialog.</para>
da: <para>%1</para><para>Angiv den venligst i indstillingsdialogen.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Alarms are currently disabled.</para><para>Do you want to enable alarms now?</para>
da: <para>Alarmer er deaktiveret for øjeblikket.</para><para>Ønsker du at aktivere alarmer nu?</para>

[ctx: @action:button]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @action:button]
en: Keep Disabled
da: Behold deaktiverede

[ctx: @info]
en: Error saving alarms
da: Fejl under gemning af alarmer

[ctx: @info]
en: Error saving alarm
da: Fejl under gemning af alarm

[ctx: @info]
en: Error deleting alarms
da: Fejl ved sletning af alarmer

[ctx: @info]
en: Error deleting alarm
da: Fejl ved sletning af alarm

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarms
da: Fejl under gemning af reaktiverede alarmer

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarm
da: Fejl under gemning af reaktiveret alarm

[ctx: @info]
en: Error saving alarm templates
da: Fejl under gemning af alarmskabeloner

[ctx: @info]
en: Error saving alarm template
da: Fejl under gemning af alarmskabelon

[ctx: @info]
en: Quitting will disable alarms (once any alarm message windows are closed).
da: Lukning af programmet vil deaktivere alarmer (når alle alarmbesked-vinduer er lukkede).

[ctx: @info]
en: Quitting will cancel the scheduled Wake from Suspend.
da: Lukning af programmet vil annullere den skemalagte vækning fra suspendering.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not unique
da: %1: Begivenheden <resource>%2</resource> blev ikke fundet eller er ikke unik

[ctx: @info]
en: Alarms cannot be created or updated, because no writable active alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
da: Der kan ikke oprettes eller opdateres alarmer, da ingen skrivbar aktiv alarmkalender er aktiveret.<nl/><nl/>For at rette dette brug<interface>Vis | Vis kalendere</interface> for at tjekke eller ændre kalenderstatus.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not editable
da: %1: Begivenheden <resource>%2</resource> blev ikke fundet eller er ikke redigerbar

[ctx: @info]
en: Error creating temporary script file
da: Fejl ved oprettelse af midlertidig scriptfil

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
da: Præ-alarm handling:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
da: Post-alarm handling:

[ctx: @info Email addressee]
en: To:
da: Til:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
da: Emne:

[ctx: @info]
en: Reminder
da: Påmindelse

[ctx: @info]
en: A 'From' email address must be configured in order to execute email alarms.
da: Der skal være indstillet en "Fra" e-mailadresse, for at kunne køre e-mail-alarmer.

[ctx: @info KMail folder name: this should be translated the same as in kmail]
en: sent-mail
da: sendt post

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> not found
da: Ugyldig 'Fra' e-mailadresse.<nl/>E-mail-identiteten <resource>%1</resource> ikke fundet

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> has no email address
da: Ugyldig 'Fra' e-mailadresse.<nl/>E-mail-identiteten <resource>%1</resource> har ingen e-mailadresse

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured (no default email identity found)</para><para>Please set it in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
da: <para>Ingen "Fra"-e-mailadresse er indstillet. (ingen standard e-mail-identitet fundet) </para><para>Angiv den venligst i <application>KMail</application> eller i <application>KAlarms</application> indstillingsdialog.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
da: <para>Ingen "Fra"-e-mailadresse er indstillet.</para><para>Angiv den venligst i <application>KAlarms</application> indstillingsdialog.</para>

[ctx: @info]
en: <command>%1</command> not found
da: <command>%1</command> blev ikke fundet

[ctx: @info]
en: Error attaching file: <filename>%1</filename>
da: Fejl ved vedlægning af fil: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Attachment not found: <filename>%1</filename>
da: Bilag ikke fundet: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: An email has been queued to be sent
da: En e-mail er blevet sat i kø til at blive sendt

[ctx: @info]
en: Failed to send email
da: Mislykkedes at sende e-mail

[ctx: @info]
en: Error sending email
da: Fejl ved afsendelse af e-mail

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
da: Annullér hvis for sent

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after this time
da: Autoluk vindue efter dette tidsrum

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after late-cancellation time
da: Autoluk vindue efter tidspunkt for for sen annulering

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If checked, the alarm will be canceled if it cannot be triggered within the specified period after its scheduled time. Possible reasons for not triggering include your being logged off, X not running, or <application>KAlarm</application> not running.</para><para>If unchecked, the alarm will be triggered at the first opportunity after its scheduled time, regardless of how late it is.</para>
da: <para>Hvis dette er markeret, vil alarmen blive annulleret, hvis den ikke kan udløses indenfor den angivne periode efter det skemalagte tidspunkt. Mulige grunde for ikke at udløse omfatter er at du ikke er logget på, at X ikke kører eller at <application>KAlarm</application> ikke kører.</para><para>Hvis afmarkeret vil alarmen blive udløst ved første lejlighed efter dens skemalagte tidspunkt, uanset hvor forsinket det er.</para>

[ctx: @option:check Cancel if late by 10 minutes]
en: Cancel if late by
da: Annullér hvis for sent med

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how late will cause the alarm to be canceled
da: Indtast hvor stor forsinkelse der vil få alarmen til at blive annulleret

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically close the alarm window after the expiry of the late-cancellation period
da: Luk automatisk alarmvinduet efter udløb af perioden for for sen annullering

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
da: Vælg en fil der skal vises

[ctx: @info]
en: Please select a file to play
da: Vælg en fil der skal afspilles

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
da: <filename>%1</filename> er en mappe

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
da: <filename>%1</filename> ikke fundet

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
da: <filename>%1</filename> er ikke læsbar

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> appears not to be a text or image file
da: <filename>%1</filename> synes ikke at være en tekst- eller billedfil

[ctx: @option:check]
en: Append to existing file
da: Føj til eksisterende fil

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (shell access not authorized)
da: Mislykkedes at køre kommando (skal-adgang ikke godkendt)

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
da: Mislykkedes at køre kommando

[ctx: @info]
en: Command execution error
da: Fejl under kommandoudførsel

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
da: Afslutningskode for kommando: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
da: minutter

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
da: timer/minutter

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
da: dage

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
da: uger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press the Shift key while clicking the spin buttons to adjust the time by a larger step (6 hours / 5 minutes).
da: Tryk på Skift-tasten mens du klikker på spin-knapperne for at justere tiden i større skridt (6 timer / 5 minutter).

[ctx: @info]
en: Failure to create menus (perhaps <filename>%1</filename> missing or corrupted)
da: Fejl under oprettelse af menuer (måske mangler <filename>%1</filename>, eller er korrumperet)

[ctx: @action]
en: New
da: Ny

[ctx: @action]
en: Delete Without Confirmation
da: Slet uden bekræftelse

[ctx: @action]
en: Wake From Suspend...
da: Vækning fra suspendering

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm? | Do you really want to delete the %1 selected alarms?
da[0]: Ønsker du at slette den valgte alarm?
da[1]: Ønsker du at slette de %1 valgte alarmer?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
da[0]: Slet alarm
da[1]: Slet alarmer

[ctx: @action:button]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Archived Alarms
da: Skjul arkiverede alarmer

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Archived Alarms
da: Vis arkiverede alarmer

[ctx: @info]
en: Import birthdays
da: Importér fødselsdage

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
da: Visningsalarm

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
da: E-mail-alarm

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
da: Kommandoalarm

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
da: Alarmtype

[ctx: @info]
en: Choose alarm type to create:
da: Vælg alarmtype der skal oprettes:

[ctx: @info]
en: <para>Cannot defer alarm:</para><para>Alarm not found.</para>
da: <para>Kan ikke udsætte alarm:</para><para>Alarm ikke fundet.</para>

[ctx: @title:window]
en: Reminder
da: Påmindelse

[ctx: @title:window]
en: Message
da: Besked

[ctx: @info]
en: File is a folder
da: Filen er en mappe

[ctx: @info]
en: Failed to open file
da: Mislykkedes at åbne fil

[ctx: @info]
en: File not found
da: Fil ikke fundet

[ctx: @title:window]
en: Error
da: Fejl

[ctx: @info]
en: Today
da: I dag

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
da[0]: I morgen
da[1]: om %1 dages tid

[ctx: @info]
en: in 1 week's time | in %1 weeks' time
da[0]: om 1 uges tid
da[1]: om %1 ugers tid

[ctx: @info]
en: in 1 minute's time | in %1 minutes' time
da[0]: om 1 minuts tid
da[1]: om %1 minutters tid

[ctx: @info]
en: in 1 hour's time | in %1 hours' time
da[0]: om 1 times tid
da[1]: om %1 timers tid

[ctx: @item:intext inserted into 'in ... %1 minute's time' below]
en: 1 hour | %1 hours
da[0]: 1 time
da[1]: %1 timer

[ctx: @info '%2' is the previous message '1 hour'/'%1 hours']
en: in %2 1 minute's time | in %2 %1 minutes' time
da[0]: om %2 og 1 minuts tid
da[1]: om %2 og %1 minutters tid

[ctx: @info]
en: Unable to speak message
da: Kan ikke læse meddelelsen op

[ctx: @info]
en: Text-to-speech subsystem is not available
da: Tekst-til-tale-undersystemet er ikke tilgængeligt

[ctx: @info:whatsthis]
en: The scheduled date/time for the message (as opposed to the actual time of display).
da: Den skemalagte dato/klokkeslæt for beskeden (i modsætning til det faktiske visningstidspunkt).

[ctx: @info:whatsthis]
en: The file whose contents are displayed below
da: Filen hvis indhold bliver vist nedenfor

[ctx: @info:whatsthis]
en: The contents of the file to be displayed
da: Indholdet af filen der skal vises

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
da: Alarmbeskeden

[ctx: @info:whatsthis]
en: The output of the alarm's command
da: Output af alarmens kommando

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
da: E-mailen der skal sendes

[ctx: @option:check]
en: Do not display this error message again for this alarm
da: Vis ikke denne fejlbesked igen for denne alarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Acknowledge the alarm
da: Erkend alarmen

[ctx: @action:button]
en: Edit...
da: Redigér...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
da: Redigér alarmen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Defer the alarm until later.</para><para>You will be prompted to specify when the alarm should be redisplayed.</para>
da: <para>Udsæt alarmen til senere.</para><para>Du vil blive bedt om at angive hvornår alarmen skal vises igen.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
da: Stop lyd

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop playing the sound
da: Stop afspilning af lyden

[ctx: @info:tooltip Locate this email in KMail]
en: Locate in <application>KMail</application>
da: Find i <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Locate and highlight this email in <application>KMail</application>
da: Find og fremhæv denne e-mail i <application>KMail</application>

[ctx: @info:tooltip]
en: Activate <application>KAlarm</application>
da: Aktivér <application>KAlarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Activate <application>KAlarm</application>
da: Aktivér <application>KAlarm</application>

[ctx: @info]
en: Do you really want to acknowledge this alarm?
da: Ønsker du at erkende denne alarm?

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge Alarm
da: Erkend alarm

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge
da: Erkend

[ctx: @info]
en: Unable to locate this email in <application>KMail</application>
da: Kunne ikke finde denne e-mail i <application>KMail</application>

[ctx: @action]
en: New Display Alarm
da: Ny visningsalarm

[ctx: @action]
en: New Command Alarm
da: Ny kommandoalarm

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
da: Ny e-mail-alarm

[ctx: @action]
en: New Audio Alarm
da: Ny lydalarm

[ctx: @title:window]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: @title:tab General preferences]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title General preferences]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
da: Tid & dato

[ctx: @title]
en: Time and Date
da: Tid og dato

[ctx: @title:tab]
en: Storage
da: Lagring

[ctx: @title]
en: Alarm Storage
da: Lagring af alarm

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
da: E-mail

[ctx: @title]
en: Email Alarm Settings
da: Indstilling af e-mail-alarm

[ctx: @title]
en: Default Alarm Edit Settings
da: Standardalarm redigeringsindstillinger

[ctx: @title:tab]
en: View
da: Vis

[ctx: @title]
en: View Settings
da: Vis indstillinger

[ctx: @info]
en: Reset all tabs to their default values, or only reset the current tab?
da: Nulstil alle faneblade til deres standardværdier eller nulstil kun det aktuelle faneblad?

[ctx: @title:group]
en: Run Mode
da: Kørselstilstand

[ctx: @option:check]
en: Warn before quitting
da: Advar før programmet lukkes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a warning prompt before quitting <application>KAlarm</application>.
da: Markér for at vise en advarsel før afslutning af <application>KAlarm</application>.

[ctx: @option:check]
en: Confirm alarm deletions
da: Bekræft alarm-sletninger

[ctx: @label:spinbox]
en: Default defer time interval:
da: Standard tidsinterval til udsættelse:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default time interval (hours & minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
da: Angiv standard tidsintervallet (timer og minutter) til udsættelse af alarmer, som bruges af Udsæt alarm-dialogen.

[ctx: @title:group]
en: Terminal for Command Alarms
da: Terminal for kommandoalarmer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which application to use when a command alarm is executed in a terminal window
da: Vælg hvilket program der skal bruges når en kommandoalarm køres i et terminalvindue

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute command alarms in a terminal window by <icode>%1</icode>
da: Markér for at køre kommandoalarmer i et terminalvindue med <icode>%1</icode>

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
da: Andet:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the full command line needed to execute a command in your chosen terminal window. By default the alarm's command string will be appended to what you enter here. See the <application>KAlarm</application> Handbook for details of special codes to tailor the command line.
da: Indtast den fulde kommandolinje der behøves for at køre en kommando i dit valgte terminalvindue. Som standard vil alarmens kommandostreng blive tilføjet til det du skriver her. Se <application>KAlarms</application> håndbog for detaljer angående specielle koder til at skræddersy kommandolinjen.

[ctx: @info]
en: Command to invoke terminal window not found: <command>%1</command>
da: Kommandoen for at starte terminalvinduet ikke fundet: <command>%1</command>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone which <application>KAlarm</application> should use as its default for displaying and entering dates and times.
da: Vælg tidszonen som <application>KAlarm</application> skal bruge som standard til visning af indtastning af datoer og klokkeslæt.

[ctx: @label:listbox]
en: Holiday region:
da: Helligdagsområde:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which holiday region to use
da: Vælg hvilket helligdagsområde der skal bruges

[ctx: No holiday region]
en: None
da: Ingen

[ctx: @label:spinbox]
en: Start of day for date-only alarms:
da: Start på dag for alarmer der kun er efter dato:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.</para><para>%1</para>
da: <para>Det tidligste tidspunkt på dagen hvor en 'kun dato'-alarm vil blive udløst. </para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: Working Hours
da: Arbejdstimer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check the days in the week which are work days
da: Markér dage i ugen som er arbejdsdage

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily start time:
da: Dagligt starttidspunkt:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time of the working day.</para><para>%1</para>
da: <para>Indtast starttidspunkt for arbejdsdagen.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily end time:
da: Dagligt sluttidspunkt:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the end time of the working day.</para><para>%1</para>
da: <para>Indtast sluttidspunktet for arbejdsdagen.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: KOrganizer event duration:
da: Begivenhedsvarighed i KOrganizer:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the event duration in hours and minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.</para><para>%1</para>
da: <para>Indtast varigheden af begivenheder i timer og minutter, for alarmer som kopieres til KOrganizer.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: New Alarms && Templates
da: Nye alarmer og skabeloner

[ctx: @option:radio]
en: Store in default calendar
da: Gem i standardkalender

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add all new alarms and alarm templates to the default calendars, without prompting.
da: Føj alle nye alarmer og alarmskabeloner til standardkalenderne, uden at spørge.

[ctx: @option:radio]
en: Prompt for which calendar to store in
da: Spørg om hvilken kalender der skal gemmes i

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</para><para>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</para>
da: <para>Når en ny alarm eller alarmskabelon gemmes, spørges om hvilken kalender den skal gemmes i, hvis der er mere end en kalender.</para><para>Bemærk at arkiverede alarmer altid gemmes i standardkalenderen for arkiverede alarmer.</para>

[ctx: @title:group]
en: Archived Alarms
da: Arkiverede alarmer

[ctx: @option:check]
en: Keep alarms after expiry
da: Behold alarmer efter udløb

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to archive alarms after expiry or deletion (except deleted alarms which were never triggered).
da: Markér for at gemme alarmer efter udløb eller sletning (undtagen slettede alarmer som aldrig blev udløst).

[ctx: @option:check]
en: Discard archived alarms after:
da: Kassér arkiverede alarmer efter:

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
da: dage

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to store archived alarms indefinitely. Check to enter how long archived alarms should be stored.
da: Afmarkér hvis udløbne alarmer skal gemmes evigt. Markér for at indtaste hvor længe udløbne alarmer skal gemmes.

[ctx: @action:button]
en: Clear Archived Alarms
da: Ryd arkiverede alarmer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms.
da: Slet alle eksisterende arkiverede alarmer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms (from the default archived alarm calendar only).
da: Slet alle eksisterende arkiverede alarmer (kun fra standardkalenderen for arkiverede alarmer).

[ctx: @info]
en: <para>A default calendar is required in order to archive alarms, but none is currently enabled.</para><para>If you wish to keep expired alarms, please first use the calendars view to select a default archived alarms calendar.</para>
da: <para>En standardkalender er påkrævet for at arkivere alarmer, men ingen er i øjeblikket aktiveret.</para><para>Hvis du ønsker at beholde udløbne alarmer, brug så først kalendervisningen til at vælge en standardkalender til arkiverede alarmer.</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all archived alarms?
da: Ønsker du at slette alle arkiverede alarmer?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all alarms in the default archived alarm calendar?
da: Vil du virkelig slette alle alarmer i standardkalenderen for arkiverede alarmer?

[ctx: @label]
en: Email client:
da: E-mail-klient:

[ctx: @option:check]
en: Copy sent emails into <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
da: Kopiér sendte e-mail til <application>KMails</application> <resource>%1</resource>-mappe

[ctx: @info:whatsthis]
en: After sending an email, store a copy in <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
da: Efter at have sendt en e-mail, opbevares en kopi i <application>KMails</application> <resource>%1</resource>-mappe

[ctx: @option:check]
en: Notify when remote emails are queued
da: Underret når eksterne e-mail bliver sat i kø

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
da: Din e-mailadresse

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
da: Fra:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms.
da: Din e-mail adresse, som bruges til at identificere dig som afsender når der sendes e-mail-alarmer.

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
da: Brug identiteter fra <application>Kmail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use <application>KMail</application>'s email identities to identify you as the sender when sending email alarms. For existing email alarms, <application>KMail</application>'s default identity will be used. For new email alarms, you will be able to pick which of <application>KMail</application>'s identities to use.
da: Markér for at bruge <application>KMails</application> identiteter til at identificere dig som afsender når e-mail-alarmer sendes. For eksisterende e-mail-alarmer bruges standardidentiteten fra <application>KMail</application>. For nye e-mail-alarmer kan du vælge hvilken af identiteterne i <application>KMail</application> som skal bruges.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which <application>KAlarm</application> runs on, you can simply enter your user login name.
da: Din e-mailadresse, brugt til blind kopiering (bcc) af e-mail til dig selv. Hvis du ønsker at blinde kopier skal sendes til din konto på computeren som <application>KAlarm</application> kører på, skal du blot angiver dit brugernavn.

[ctx: @info]
en: No valid 'Bcc' email address is specified.
da: Ingen gyldig "Bcc"-e-mailadresse angivet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
da: Standardindstillingen for <interface>%1</interface> i alarmredigering-dialogen.

[ctx: @title:tab]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Font && Color
da: Skrifttype og -farve

[ctx: @label:listbox]
en: Recurrence:
da: Gentagelse:

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
da: Repetér ikke

[ctx: @info:whatsthis]
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<note>The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.</note>
da: Vælg hvilken dato om nogen, der skal bruges til årlige gentagelser der forfalder den 29. februar, når det ikke er skudår.<note>Den næste skemalagte forekomst af eksisterende alarmer reevalueres ikke når du ændrer denne indstilling.</note>

[ctx: @title:group]
en: Display Alarms
da: Visningsalarmer

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
da: Påmindelsesenheder:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Minutes
da: Minutter

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hours/Minutes
da: Timer/minutter

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default units for the reminder in the alarm edit dialog, for alarms due soon.
da: Standardenheder for påmindelsen i alarmredigeringsdialogen, for alarmer der snart forfalder.

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
da: Lyd

[ctx: @option:check]
en: Repeat sound file
da: Repetér lydfil

[ctx: @info:whatsthis sound file 'Repeat' checkbox]
en: The default setting for sound file <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
da: Standardindstilling for lydfilen <interface>%1</interface> i alarm-redigeringsdialogen.

[ctx: @label:textbox]
en: Sound file:
da: Lydfil:

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a sound file
da: Vælg en lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default sound file to use in the alarm edit dialog.
da: Indtast den standardlydfil der skal bruges i alarm-redigeringsdialogen.

[ctx: @title:group]
en: Command Alarms
da: Kommandoalarmer

[ctx: @title:group]
en: Email Alarms
da: E-mail-alarmer

[ctx: @title:group]
en: Message Font && Color
da: Beskedskrifttype og -farve

[ctx: @info]
en: You must enter a sound file when <interface>%1</interface> is selected as the default sound type
da: Du skal angive en lydfil når <interface>%1</interface> er angivet som standardlydtype

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Windows
da: Alarmvinduer

[ctx: @option:check]
en: Show in system tray
da: Vis i statusområde

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</para>
da: <para>Markér for at vise <application>KAlarms</application> ikon i statusområdet. Visning af det i statusområdet giver nem adgang og en statusindikator.</para>

[ctx: @option:radio Always show KAlarm icon]
en: Always show
da: Vis altid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray regardless of whether alarms are due.
da: Markér for at vise <application>KAlarms</application> ikon i statusområdet uanset om der er alarmer forfalder.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no active alarms
da: Skjul automatisk hvis der ikke er aktive alarmer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if there are no active alarms. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
da: Markér dette for automatisk at skjule <application>KAlarms</application> ikon i statusområdet hvis der ikke er aktive alarmer. Når ikonet er skjult kan ikonet altid gøres synligt ved at bruge statusområdets mulighed for at vise skjulte ikoner.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if no alarms are due within the specified time period. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
da: Markér dette for automatisk at skjule <application>KAlarms</application> ikon i statusområdet hvis der ikke er alarmer der forfalder i den angivne tidsperiode. Når ikonet er skjult kan ikonet altid gøres synligt ved at bruge statusområdets mulighed for at vise skjulte ikoner.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no alarm due within time period:
da: Skjul automatisk hvis ingen alarm forfalder i tidsperioden:

[ctx: @title:group]
en: System Tray Tooltip
da: Værktøjstip for statusområde

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify whether to include in the system tray tooltip, a summary of alarms due in the next 24 hours.
da: Angiv om en oversigt over de næste 24 timers alarmer skal vises i statusområdets værktøjstip.

[ctx: @option:check]
en: Maximum number of alarms to show:
da: Maksimalt antal alarmer der skal vises:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to display all of the next 24 hours' alarms in the system tray tooltip. Check to enter an upper limit on the number to be displayed.
da: Afmarkér ikke hvis alle de næste 24 timers alarmer i statusområdets værktøjstip skal vises. Markér for at angive en øvre grænse for det antal der skal vises.

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
da: Vis alarmtidspunktet

[ctx: @option:check]
en: Show time until alarm
da: Vis tid indtil alarm

[ctx: @title:group]
en: Alarm List
da: Alarmliste

[ctx: @label:listbox]
en: Disabled alarm color:
da: Farve for deaktiveret alarm:

[ctx: @label:listbox]
en: Archived alarm color:
da: Farve for arkiveret alarm:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Message Windows
da: Vinduer med alarmbeskeder

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose how to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged:<list><item>Position alarm message windows as far as possible from the current mouse cursor location, or</item><item>Position alarm message windows in the center of the screen, but disable buttons for a short time after the window is displayed.</item></list></para>
da: <para>Vælg hvordan risikoen for at alarmbeskeder anerkendes ved et uheld, skal reduceres:<list><item>Positionér vinduer med alarmbeskeder så langt som muligt fra den aktuelle placering af musemarkøren, eller</item><item>Positionér vinduer med alarmbeskeder midt på skærmen, men deaktivér knapper i et kort tidsrum efter at vinduet vises.</item></list></para>

[ctx: @option:radio]
en: Position windows far from mouse cursor
da: Positionér vinduer langt fra musemarkør

[ctx: @option:radio]
en: Center windows, delay activating window buttons
da: Centrér vinduer, forsink aktivering af vinduesknapper

[ctx: @label:spinbox]
en: Button activation delay (seconds):
da: Forsinkelse af knapaktivering (sek.):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown.
da: Indtast hvor længe dets knapper skal forblive deaktiverede efter vinduet med alarmbeskeden vises.

[ctx: @option:check]
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
da: Beskedvinduer har en titellinje tager tastaturets fokus

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify the characteristics of alarm message windows:<list><item>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</item><item>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</item></list></para>
da: <para>Angiv karakteristika for vinduer med alarmbeskeder:<list><item>Hvis dette er markeret er vinduet et normalt vindue med en titellinje, som tager tastatur-input når det vises.</item><item>Hvis dette ikke er markeret, vil vinduet ikke blande sig i det du er ved at skrive når det vises, med det har ingen titellinje og kan ikke flyttes eller ændre størrelse.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: No Recurrence
da: Ingen gentagelse

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: At Login
da: Når der logges på

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Hourly/Minutely
da: Hver time/minut

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
da: Daglig

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
da: Ugentlig

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
da: Månedlig

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Yearly
da: Årlig

[ctx: @title:group]
en: Recurrence Rule
da: Gentagelsesregel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not repeat the alarm
da: Repetér ikke alarmen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Trigger the alarm at the specified date/time and at every login until then.</para><para>Note that it will also be triggered any time <application>KAlarm</application> is restarted.</para>
da: <para>Udløs alarmen på den angivne dato/klokkeslæt og hver gang der logges på indtil da. </para><para>Bemærk at den også vil blive udløst hver gang <application>KAlarm</application> genstartes.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at hourly/minutely intervals
da: Repetér alarmen i intervaller af en time/et minut

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at daily intervals
da: Gentag alarmen i daglige intervaller

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at weekly intervals
da: Gentag alarmen i ugentlige intervaller

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at monthly intervals
da: Gentag alarmen i månedlige intervaller

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at annual intervals
da: Gentag alarmen i årlige intervaller

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up a repetition within the recurrence, to trigger the alarm multiple times each time the recurrence is due.
da: Sæt en repetition op indenfor gentagelsen, for at udløse alarmen flere gange, hver gang gentagelsen forfalder.

[ctx: @title:group]
en: Recurrence End
da: Gentagelsesafslutning

[ctx: @option:radio]
en: No end
da: Ingen afslutning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm indefinitely
da: Gentag alarm uendeligt

[ctx: @option:radio]
en: End after:
da: Afslut efter:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm for the number of times specified
da: Gentag alarmen det angivne antal gange

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the total number of times to trigger the alarm
da: Indtast det totale antal gange alarmen skal udløses

[ctx: @label]
en: occurrence(s)
da: forekomster

[ctx: @option:radio]
en: End by:
da: Afslut inden:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Repeat the alarm until the date/time specified.</para><para><note>This applies to the main recurrence only. It does not limit any sub-repetition which will occur regardless after the last main recurrence.</note></para>
da: <para>Gentag alarmen indtil datoen/klokkeslættet der er angivet.</para><para><note>Dette gælder kun til hovedgentagelsen. Det begrænser ikke underrepetition som vil forekomme uanset efter den sidste hovedgentagelse.</note></para>

[ctx: @info]
en: This uses the same time zone as the start time.
da: Dette bruger samme tidszone som starttiden.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last date to repeat the alarm.</para><para>%1</para>
da: <para>Angiv den sidste dato hvor alarmen skal gentages.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last time to repeat the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
da: <para>Angiv sidste gang alarmen skal gentages.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop repeating the alarm after your first login on or after the specified end date
da: Hold op med at gentage alarmen efter første gang du er logget på efter den angivne slutdato

[ctx: @title:group]
en: Exceptions
da: Undtagelser

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of exceptions, i.e. dates/times excluded from the recurrence
da: Listen af undtagelser, dvs. datoer/tidspunkter ekskluderet fra gentagelserne

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a date to insert in the exceptions list. Use in conjunction with the Add or Change button below.
da: Indtast en dato der skal indsættes i undtagelseslisten. Bruges sammen med Tilføj- og Ændr-knappen nedenfor.

[ctx: @action:button]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add the date entered above to the exceptions list
da: Tilføj datoen angivet ovenfor til undtagelseslisten

[ctx: @action:button]
en: Change
da: Ændr

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace the currently highlighted item in the exceptions list with the date entered above
da: Erstat det fremhævede punkt i undtagelseslisten med datoen angivet ovenfor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the currently highlighted item from the exceptions list
da: Fjern de aktuelt fremhævede punkter fra undtagelseslisten

[ctx: @option:check]
en: Exclude holidays
da: Undtag helligdage

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Do not trigger the alarm on holidays.</para><para>You can specify your holiday region in the Configuration dialog.</para>
da: <para>Udløs ikke alarmen på helligdage.</para><para>Du kan angive dit helligdagsområde i indstillingsdialogen.</para>

[ctx: @option:check]
en: Only during working time
da: Kun i arbejdstiden

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Only execute the alarm during working hours, on working days.</para><para>You can specify working days and hours in the Configuration dialog.</para>
da: <para>Udløs kun alarmen i arbejdstiden på arbejdsdage.</para><para> Du kan angive arbejdsdage og -timer i indstillingsdialogen.</para>

[ctx: @info]
en: End date is earlier than start date
da: Slutdato er før startdato

[ctx: @info]
en: End date/time is earlier than start date/time
da: Slutdato/-klokkeslæt er før startdato/-klokkeslæt

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than start date
da: Dato kan ikke være fra før startdatoen

[ctx: @label Time units for user-entered numbers]
en: hours:minutes
da: timer:minutter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of hours and minutes between repetitions of the alarm
da: Angiv antal timer og minutter mellem repetition af alarmen

[ctx: @info]
en: No day selected
da: Ingen dag valgt

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
da: dage

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days between repetitions of the alarm
da: Angiv antal dage mellem gentagelse af alarmen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which the alarm is allowed to occur
da: Vælg dage i ugen på hvilke alarmen må forekomme

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
da: uger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of weeks between repetitions of the alarm
da: Angiv antal uger mellem gentagelse af alarmen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which to repeat the alarm
da: Vælg dage i ugen på hvilke alarm skal gentages

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on the selected day of the month
da: Gentag alarmen på den valgte dag i måneden

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
da: Sidste

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the month on which to repeat the alarm
da: Vælg dage i måneden på hvilken alarmen skal gentages

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on one day of the week, in the selected week of the month
da: Gentag alarmen en dag i ugen, i den valgte uge i måneden

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1st
da: 1.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
da: 2.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
da: 3.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
da: 4.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
da: 5.

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
da: Sidste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
da: 2. sidste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
da: 3. sidste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
da: 4. sidste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
da: 5. sidste

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
da: Hver

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the week of the month in which to repeat the alarm
da: Vælg ugen i måneden i hvilken alarmen skal gentages

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the week on which to repeat the alarm
da: Vælg dagen i ugen på hvilken alarmen skal gentages

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
da: måneder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of months between repetitions of the alarm
da: Angiv antal måneder mellem gentagelser af alarmen

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
da: år

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of years between repetitions of the alarm
da: Angiv antal år mellem gentagelser af alarmen

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
da: Måneder:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the months of the year in which to repeat the alarm
da: Vælg månederne i året i hvilken alarm skal gentages

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
da: Ingen

[ctx: @item:inlistbox 1st March (short form)]
en: 1 Mar
da: 1. mar

[ctx: @item:inlistbox 28th February (short form)]
en: 28 Feb
da: 28. feb

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which date, if any, the February 29th alarm should trigger in non-leap years
da: Vælg hvilken dato, om nogen, som alarm den 29. februar skal vises når det ikke er skudår

[ctx: @info]
en: No month selected
da: Ingen måned valgt

[ctx: @option:check]
en: Reminder for first recurrence only
da: Påmindelse kun for første gentagelse

[ctx: @item:inlistbox]
en: in advance
da: forud

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
da: Påmindelse:

[ctx: @item:inlistbox]
en: afterwards
da: efter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the reminder only for the first time the alarm is scheduled
da: Vis kun påmindelsen første gang alarmen er skemalagt

[ctx: @title:window]
en: Alarm Sub-Repetition
da: Underrepetition af alarm

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
da: Gentag hver

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of the alarm triggering just once at each recurrence, checking this option makes the alarm trigger multiple times at each recurrence.
da: I stedet for alarmudløsning én gang for hver gentagelse, vil markering af denne indstilling få alarmen til at udløses flere gange ved hver gentagelse.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the time between repetitions of the alarm
da: Angiv tiden mellem repetitioner af alarmen

[ctx: @option:radio]
en: Number of repetitions:
da: Antal repetitioner:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify the number of times the alarm should repeat after each recurrence
da: Markér for at angive antal gange alarmen skal repeteres efter hver gentagelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times to trigger the alarm after its initial occurrence
da: Indtast antal gange alarmen skal udløses, efter dens første forekomst

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
da: Varighed:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify how long the alarm is to be repeated
da: Markér for at angive hvor længe alarmen skal repeteres

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the length of time to repeat the alarm
da: Angiv hvor lang tid alarmen skal repeteres

[ctx: @info]
en: Could not load calendar <filename>%1</filename>.
da: Kunne ikke indlæse kalenderen <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Cannot download calendar: <filename>%1</filename>
da: Kan ikke downloade kalender: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para><warning>Do not update the calendar if it is also used with an older version of <application>KAlarm</application> (e.g. on another computer). If you do so, the calendar may become unusable there.</warning></para><para>Do you wish to update the calendar?</para>
da: <para>%1</para><para><warning>Opdatér ikke kalenderen hvis den også bruges med en ældre version af <application>KAlarm</application> (f.eks. på en anden computer). Hvis du gør dette vil kalenderen måske blive ubrugelig der.</warning></para><para>Vil du opdatere kalenderen?</para>

[ctx: @title:window]
en: Calendar Configuration
da: Kalenderkonfiguration

[ctx: @title:column]
en: Time
da: Tidspunkt

[ctx: @title:column]
en: Time To
da: Tid til

[ctx: @title:column]
en: Repeat
da: Repetér

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
da: Besked, fil eller kommando

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Calendars
da: Kalendere

[ctx: @info:tooltip]
en: Command execution failed
da: Kørsel af kommando mislykkedes

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre-alarm action execution failed
da: Kørsel af præ-alarm-handling mislykkedes

[ctx: @info:tooltip]
en: Post-alarm action execution failed
da: Kørsel af post-alarm-handling mislykkedes

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre- and post-alarm action execution failed
da: Kørsel af præ- og post-alarm-handling mislykkedes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Next scheduled date and time of the alarm
da: Næste skemalagte dato og klokkeslæt for alarmen

[ctx: @info:whatsthis]
en: How long until the next scheduled trigger of the alarm
da: Hvor længe til næste skemalagte udløsning for alarmen

[ctx: @info:whatsthis]
en: How often the alarm recurs
da: Hvor ofte alarmen gentages

[ctx: @info:whatsthis]
en: Background color of alarm message
da: Baggrundsfarve for alarmbeskeden

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm type (message, file, command or email)
da: Alarmtype (besked, fil, kommando eller e-mail)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm message text, URL of text file to display, command to execute, or email subject line
da: Alarmbesked-tekst, URL for tekstfilen der skal vises, kommando der skal udføres, eller emne for e-mail

[ctx: @info:whatsthis]
en: Name of the alarm template
da: Navn på alarmskabelon

[ctx: @info Alarm never occurs]
en: Never
da: Aldrig

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default active alarm calendar.
da: Du kan ikke deaktivere din standardkalender til aktive alarmer.

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
da: Du kan ikke deaktivere din standardkalender til arkiverede alarmer, mens udløbne alarmer er indstillet til at blive beholdt.

[ctx: @info]
en: Do you really want to disable your default calendar?
da: Vil du virkelig deaktivere din standardkalender?

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar
da: Vælg kalender

[ctx: @title:group]
en: Calendars
da: Kalendere

[ctx: @item:inlistbox]
en: Active Alarms
da: Aktive alarmer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
da: Arkiverede alarmer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Alarm Templates
da: Alarmskabeloner

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which type of data to show alarm calendars for
da: Vælg hvilken type af data alarmkalendere skal vises for

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of available calendars of the selected type. The checked state shows whether a calendar is enabled (checked) or disabled (unchecked). The default calendar is shown in bold.
da: Liste over tilgængelige kalendere af den valgte type. Den markerede tilstand viser hvorvidt en kalender er aktiveret (markeret) eller deaktiveret (afmarkeret). Standardkalenderen vises med fed.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Remove the highlighted calendar from the list.</para><para>The calendar itself is left intact, and may subsequently be reinstated in the list if desired.</para>
da: <para>Fjern den fremhævede kalender fra listen.</para><para> Kalenderen selv efterlades intakt, og kan efterfølgende genindsættes i listen hvis ønsket.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new active alarm calendar
da: Tilføj en ny kalender til aktive alarmer

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new archived alarm calendar
da: Tilføj en ny kalender til arkiverede alarmer

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new alarm template calendar
da: Tilføj en ny kalender til alarmskabeloner

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default active alarm calendar.
da: Du kan ikke fjerne din standardkalender til aktive alarmer.

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
da: Du kan ikke fjerne din standardkalender til arkiverede alarmer, mens udløbne alarmer er indstillet til at blive beholdt.

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove your default calendar (<resource>%1</resource>) from the list?
da: Vil du virkelig fjerne din standardkalender (<resource>%1</resource>) fra listen?

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the calendar <resource>%1</resource> from the list?
da: Vil du virkelig fjerne kalenderen (<resource>%1</resource>) fra listen?

[ctx: @info]
en: Active alarms
da: Aktive alarmer

[ctx: @info]
en: Archived alarms
da: Arkiverede alarmer

[ctx: @info]
en: Alarm templates
da: Alarmskabeloner

[ctx: @info]
en: Read-write
da: Læse-skrive

[ctx: @info]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: @info]
en: Disabled
da: Deaktiveret

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: Yes
da: Ja

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: No
da: Nej

[ctx: @info]
en: <title>%1</title><para>ID: %2<nl/>Calendar type: %3<nl/>Contents: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Permissions: %7<nl/>Status: %8<nl/>Default calendar: %9</para>
da: <title>%1</title><para>Id: %2<nl/> Kalendertype: %3<nl/>Indhold: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Rettigheder: %7<nl/>Status: %8<nl/>Standardkalender: %9</para>

[ctx: @text/plain]
en: Could not run <command>%1</command> to set wake from suspend
da: Kunne ikke køre <command>%1</command> for at sætte vækning fra suspendering

[ctx: @text/plain]
en: Error setting wake from suspend.<nl/>Command was: <command>%1 %2</command><nl/>Error code: %3.
da: Fejl ved sætning af vækning fra suspendering.<nl/>Kommandoen var: <command>%1 %2</command><nl/>Fejlkode: %3.

[ctx: @option:check]
en: Repeat
da: Repetér

[ctx: @option:check]
en: Set volume
da: Sæt lydstyrke

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly for as long as the message is displayed.
da: Hvis dette er markeret, vil lydfilen blive afspillet gentagne gange lige så længe som beskeden vises.

[ctx: @label]
en: Sound file:
da: Lydfil:

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
da: Test lyden

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the selected sound file.
da: Afspil den valgte lydfil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a sound file to play.
da: Indtast navn eller URL på en lydfil der skal afspilles.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a sound file to play.
da: Vælg en lydfil at afspille.

[ctx: @label:spinbox Length of time to pause between repetitions]
en: Pause between repetitions:
da: Pause imellem repetitioner:

[ctx: @label]
en: seconds
da: sekunder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to pause between repetitions.
da: Angiv hvor mange sekunder der skal holdes pause mellem repetitioner.

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to choose the volume for playing the sound file.
da: Vælg hvordan lydstyrken skal være ved afspilning af lydfilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the volume for playing the sound file.
da: Vælg lydstyrken for afspilning af lydfilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to fade the volume when the sound file first starts to play.
da: Markeres for at fade lydstyrken ud når lydfilen først begynder at afspilles.

[ctx: @label:spinbox Time period over which to fade the sound]
en: Fade time:
da: Fade-tid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to fade the sound before reaching the set volume.
da: Angiv hvor mange sekunder lyden skal fades ud inden den angivne lydstyrke nås.

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
da: Indledningsvis lydstyrke:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the initial volume for playing the sound file.
da: Vælg indledningsvis lydstyrke til afspilning af lydfilen.

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
da: Lyd:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
da: Ingen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
da: Bip

[ctx: @item:inlistbox]
en: Speak
da: Tal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sound file
da: Lydfil

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure sound file
da: Angiv lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure a sound file to play when the alarm is displayed.
da: Angiv en lydfil som skal afspilles når alarmen vises.

[ctx: @title:window]
en: Sound File
da: Lydfil

[ctx: @title:window]
en: Choose Sound File
da: Vælg lydfil

[ctx: @action:button]
en: Special Actions...
da: Specielle handlinger...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify actions to execute before and after the alarm is displayed.
da: Angiv handlinger der skal udføres før og efter alarmen vises.

[ctx: @title:window]
en: Special Alarm Actions
da: Specielle alarmhandlinger

[ctx: @title:group]
en: Pre-Alarm Action
da: Præalarm-handling

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
da: Kommando:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute before the alarm is displayed.</para><para>Note that it is executed only when the alarm proper is displayed, not when a reminder or deferred alarm is displayed.</para><para><note>KAlarm will wait for the command to complete before displaying the alarm.</note></para>
da: <para>Indtast en skal-kommando der skal køres før alarmen vises.</para> <para>Bemærk at den kun køres når rigtig alarm vises, ikke når en påmindelse eller udsat alarm vises.</para><para><note>KAlarm vil vente på at kommandoen er færdig før alarmen vises.</note></para>

[ctx: @option:check]
en: Execute for deferred alarms
da: Kør for udsatte alarmer

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If unchecked, the command is only executed before the alarm proper is displayed.</para><para>If checked, the pre-alarm command is also executed before a deferred alarm is displayed.</para>
da: <para>Hvis dette er afmarkeret, køres kommandoen kun før rigtig alarm vises.</para><para>Hvis markeret køres præ-alarmkommandoen før en udsat alarm vises.</para>

[ctx: @option:check]
en: Cancel alarm on error
da: Annullér alarm ved fejl

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the alarm if the pre-alarm command fails, i.e. do not display the alarm or execute any post-alarm action command.
da: Annullér alarmen hvis præalarm-kommandoen mislykkes, undlad f.eks. at vise alarmen eller køre eventuel post-alarm-handling eller -kommando.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error status or error message if the pre-alarm command fails.
da: Vis ikke fejlstatus eller fejlmeddelelser hvis præ-alarmkommandoen mislykkes.

[ctx: @title:group]
en: Post-Alarm Action
da: Post-alarm-handling

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute after the alarm window is closed.</para><para>Note that it is not executed after closing a reminder window. If you defer the alarm, it is not executed until the alarm is finally acknowledged or closed.</para>
da: <para>Indtast en skal-kommand der skal køres efter alarmvinduet lukkes.</para> <para>Bemærk at den ikke køres efter lukning af påmindelsesvinduer. Hvis du udsætter en alarm, køres den ikke før alarmen endeligt anerkendes eller lukkes.</para>

[ctx: @title:window]
en: Alarm Templates
da: Alarmskabeloner

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of alarm templates
da: Listen over alarmskabeloner

[ctx: @action:button]
en: New
da: Ny

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template
da: Opret en ny alarmskabelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the currently highlighted alarm template
da: Redigér den fremhævede alarmskabelon

[ctx: @action:button]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template based on a copy of the currently highlighted template
da: Opret en ny alarmskabelon baseret på en kopi af den fremhævede skabelon

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm template? | Do you really want to delete the %1 selected alarm templates?
da[0]: Vil du virkelig slette den valgte alarmskabelon?
da[1]: Vil du virkelig slette de %1 valgte alarmskabeloner?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm Template | Delete Alarm Templates
da[0]: Slet alarmskabelon
da[1]: Slet alarmskabeloner

[ctx: @action:button]
en: &Delete
da: &Slet

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
da: Vælg alarmskabelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a template to base the new alarm on.
da: Vælg en alarmskabelon at basere den nye alarm på.

en: Disabled
da: Deaktiveret

[ctx: @info:tooltip Brief: some alarms are disabled]
en: (Some alarms disabled)
da: (Nogle alarmer deaktiveret)

[ctx: @info]
en: Alarm not found
da: Alarm ikke fundet

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm
da: Fejl ved genskabelse af alarm

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm template
da: Fejl ved genskabelse af alarmskabelon

[ctx: @info]
en: Cannot reactivate archived alarm
da: Kan ikke reaktivere arkiveret alarm

[ctx: @info]
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

[ctx: @info Action to create a new alarm]
en: New alarm
da: Ny alarm

[ctx: @info Action to delete an alarm]
en: Delete alarm
da: Slet alarm

[ctx: @info Action to create a new alarm template]
en: New template
da: Ny skabelon

[ctx: @info Action to delete an alarm template]
en: Delete template
da: Slet skabelon

[ctx: @info]
en: Delete archived alarm
da: Slet arkiveret alarm

[ctx: @info]
en: Create multiple alarms
da: Slet flere alarmer

[ctx: @info Action to edit an alarm]
en: Edit alarm
da: Redigér alarm

[ctx: @info Action to edit an alarm template]
en: Edit template
da: Redigér skabelon

[ctx: @info]
en: Delete multiple alarms
da: Slet flere alarmer

[ctx: @info]
en: Delete multiple templates
da: Slet flere skabeloner

[ctx: @info]
en: Delete multiple archived alarms
da: Slet flere arkiverede alarmer

[ctx: @info]
en: Reactivate alarm
da: Reaktivér alarm

[ctx: @info]
en: Reactivate multiple alarms
da: Reaktivér flere alarmer

[ctx: @title:window]
en: Wake From Suspend
da: Vækning fra suspendering

[ctx: @info]
en: Cannot schedule wakeup time for a date-only alarm
da: Kan ikke skemalægge vækningstidspunkt for en kun-dato-alarm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Wake From Suspend Alarm
da: Alarm om vækning fra suspendering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current wake-from-suspend alarm
da: Vis nuværende alarm for vækning fra suspendering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Highlight the current wake-from-suspend alarm in the alarm list. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
da: Fremhæv den nuværende alarm for vækning fra suspendering i alarmlisten. Denne knap er deaktiveret hvis ingen alarm for vækning fra suspendering er konfigureret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current alarm
da: Vis nuværende alarm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set highlighted alarm as the wake-from-suspend alarm
da: Sæt fremhævet alarm som alarm for vækning fra suspendering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set the alarm highlighted in the alarm list to wake-from-suspend. This replaces any existing wake-from-suspend alarm.
da: Sæt den alarm der er fremhævet i alarmlisten til vækning fra suspendering. Dette erstatter eventuelt eksisterende alarmer for vækning fra suspendering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Use highlighted alarm
da: Brug fremhævet alarm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the current wake-from-suspend
da: Annullér den nuværende vækning fra suspendering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the currently configured wake-from-suspend. Note that this does not cancel the alarm itself, which will still trigger in the normal way. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
da: Annullér den aktuelt konfigurerede vækning fra suspendering. Bemærk at dette ikke annullerer selve alarmen, som vil blive udløst på normal vis. Denne knap er deaktiveret hvis ingen alarm for vækning fra suspendering er konfigureret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel wake from suspend
da: Annullér vækning fra suspendering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, advanceWakeTime)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
da: Angiv hvor mange minutter før alarmens udløsningstidspunkt, at systemet skal vækkes fra suspendering. Dette kan bruges til at sikre, at systemet er fuldt genoprettet når alarmen udløses.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
da: Antal minutter før alarm der skal vågnes fra suspendering
