kalarm - en to el translation catalogue (1092 entries)

[ctx: @info]
en: No mail transport configured for email identity <resource>%1</resource>
el: Δεν έχει διαμορφωθεί μεταφορά αλληλογραφίας για την ταυτότητα ταχυδρομείου <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Emails may not have been sent
el: Η αλληλογραφία μπορεί να μην έχει σταλεί

[ctx: @info]
en: Program error
el: Σφάλμα προγράμματος

[ctx: @info]
en: Enter the length of time (in hours and minutes) after the current time to schedule the alarm.
el: Εισάγετε το χρονικό διάστημα (σε ώρες και λεπτά) μετά την τρέχουσα ώρα για προγραμματισμό του συναγερμού.

[ctx: @info]
en: If a recurrence is configured, the start date/time will be adjusted to the first recurrence on or after the entered date/time.
el: Αν έχει διαμορφωθεί μια επανεμφάνιση, η ημερομηνία/ώρα έναρξης θα οριστεί στην πρώτη επανάληψη κατά ή μετά την καταχωρημένη ημερομηνία/ώρα.

[ctx: @info]
en: This uses KAlarm's default time zone, set in the Configuration dialog.
el: Αυτό χρησιμοποιεί την προκαθορισμένη ζώνη ώρας του KAlarm, όπως έχει οριστεί στον διάλογο διαμόρφωσης.

[ctx: @option:radio]
en: At date/time:
el: Σε ημερομηνία/ώρα:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm to the specified date and time.
el: Επαναπρογραμματισμός του συναγερμού στην καθορισμένη ημερομηνία και ώρα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify the date, or date and time, to schedule the alarm.
el: Καθορισμός της ημερομηνίας, ή ημερομηνίας και ώρας για τον προγραμματισμό του συναγερμού.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the date to schedule the alarm.</para><para>%1</para>
el: <para>Εισάγετε την ημερομηνία για τον προγραμματισμό του συναγερμού.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the time to schedule the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
el: <para>Εισάγετε την ώρα για τον προγραμματισμό του συναγερμού.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @option:check]
en: Any time
el: Οποιαδήποτε ώρα

[ctx: @info:tooltip]
en: Set only a date (without a time) for the alarm
el: Να ρυθμιστεί μόνο ημερομηνία (χωρίς ώρα) για τον συναγερμό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify only a date (without a time) for the alarm. The alarm will trigger at the first opportunity on the selected date.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για το καθορισμό μόνο ημερομηνίας (χωρίς ώρα) για το συναγερμό. Ο συναγερμός θα ενεργοποιηθεί με την πρώτη ευκαιρία στη δοσμένη ημερομηνία.

[ctx: @option:radio]
en: Time from now:
el: Ώρα από τώρα:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm for the specified time interval after now.
el: Επαναπρογραμματισμός του συναγερμού στο καθορισμένο χρονικό διάστημα από τώρα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm after the specified time interval from now.
el: Προγραμματισμός του συναγερμού στο καθορισμένο χρονικό διάστημα από τώρα.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 hour | %1 hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 day
el: 1 μέρα

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 week
el: 1 εβδομάδα

[ctx: @action:button]
en: Time Zone...
el: Ωρολογιακή ζώνη...

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a time zone for this alarm
el: Επιλέξτε μία ζώνη ώρας για αυτόν το συναγερμό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose a time zone for this alarm which is different from the default time zone set in KAlarm's configuration dialog.
el: Επιλέξτε την ωρολογιακή ζώνη αυτού του συναγερμού η οποία είναι διαφορετική από την προκαθορισμένη ζώνη της διαμόρφωσης του KAlarm

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
el: Ζώνη ώρας:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone to use for this alarm.
el: Επιλέξτε τη ζώνη ώρας για χρήση με αυτήν το συναγερμό.

[ctx: @info]
en: Invalid time
el: Μη έγκυρη ώρα

[ctx: @info]
en: Invalid date
el: Μη έγκυρη ημερομηνία

[ctx: @info]
en: Alarm date has already expired
el: Η ημερομηνία συναγερμού έχει ήδη παρέλθει

[ctx: @info]
en: Alarm time has already expired
el: Η ώρα συναγερμού έχει ήδη παρέλθει

[ctx: @info]
en: <para>Error playing audio file <filename>%1</filename></para><para>%2</para>
el: <para>Σφάλμα αναπαραγωγής αρχείου ήχου <filename>%1</filename></para><para>%2</para>

en: KAlarm Autostart
el: Αυτόματη εκκίνηση KAlarm

en: KAlarm autostart at login
el: Αυτόματη εκκίνηση KAlarm με τη σύνδεση

en: Copyright 2001-%1, David Jarvie
el: Πνευματικά δικαιώματα 2001-%1, David Jarvie

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Application to run
el: Εφαρμογή για εκτέλεση

en: Command line arguments to pass to application
el: Παράμετροι γραμμής εντολών ως ορίσματα της εφαρμογής

[ctx: @title:window]
en: Import Birthdays From KAddressBook
el: Εισαγωγή γενεθλίων από το KAddressBook

[ctx: @label:textbox]
en: Alarm name:
el: Όνομα συναγερμού:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name to help you identify this alarm. This is optional and need not be unique.
el: Δώστε ένα όνομα για να σας βοηθήσει να ταυτοποιήσετε αυτόν το συναγερμό. Είναι προαιρετικό και δεν χρειάζεται να είναι μοναδικό.

[ctx: @info]
en: Birthday:
el: Γενέθλια:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Text
el: Κείμενο συναγερμού

[ctx: @label:textbox]
en: Prefix:
el: Πρόθεμα:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear before the person's name in the alarm message, including any necessary trailing spaces.
el: Εισάγετε το κείμενο που θα εμφανιστεί πριν το όνομα του ατόμου στο μήνυμα του συναγερμού, συμπεριλαμβανομένων όποιων απαραίτητων αρχικών κενών.

[ctx: @label:textbox]
en: Suffix:
el: Κατάληξη:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear after the person's name in the alarm message, including any necessary leading spaces.
el: Εισάγετε το κείμενο που θα εμφανιστεί μετά το όνομα του ατόμου στο μήνυμα του συναγερμού, συμπεριλαμβανομένων όποιων απαραίτητων αρχικών κενών.

[ctx: @title:group]
en: Select Birthdays
el: Επιλογή γενεθλίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select birthdays to set alarms for.<nl/>This list shows all birthdays in <application>KAddressBook</application> except those for which alarms already exist.</para><para>You can select multiple birthdays at one time by dragging the mouse over the list, or by clicking the mouse while pressing Ctrl or Shift.</para>
el: <para>Επιλέξτε τα γενέθλια για τον ορισμό συναγερμών.<nl/>Αυτή η λίστα δέχεται όλα τα γενέθλια του <application>KAddressBook</application> εκτός από αυτά για τα οποία υπάρχουν ήδη συναγερμοί.</para><para>Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλά γενέθλια με μία επιλογή, με έλξη του ποντικιού πάνω από τη λίστα, ή κάνοντας κλικ ενώ πατάτε το Ctrl ή το Shift.</para>

[ctx: @title:group]
en: Alarm Configuration
el: Διαμόρφωση συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a reminder in advance of or after the birthday.
el: Επιλέξτε το για την εμφάνιση υπενθύμισης πριν από τα γενέθλια.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days before or after each birthday to display a reminder. This is in addition to the alarm which is displayed on the birthday.
el: Εισάγετε τον αριθμό των ημερών πριν από τα γενέθλια που θα εμφανίζεται η υπενθύμιση. Αυτό είναι πρόσθετο στο συναγερμό που εμφανίζεται στα γενέθλια.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the birthday.
el: Επιλέγει αν η υπενθύμιση θα πρέπει να ενεργοποιηθεί πριν ή μετά τα γενέθλια.

[ctx: @action:button]
en: Sub-Repetition
el: Απλή επανάληψη

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up an additional alarm repetition
el: Καθορίστε μία επιπρόσθετη επανάληψη του συναγερμού

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
el: Να ζητείται να επιβεβαιώσετε ότι λάβατε γνώση του συναγερμού

en: Attach file to email (repeat as needed)
el: Επισύναψη αρχείου σε αλληλογραφία (επανάληψη αν χρειάζεται)

en: Auto-close alarm window after --late-cancel period
el: Αυτόματο κλείσιμο του παραθύρου συναγερμού μετά το χρόνο ακύρωσης λόγω καθυστέρησης

en: Blind copy email to self
el: Κρυφή κοινοποίηση σε εσάς

en: Beep when message is displayed
el: Προειδοποιητικός ήχος όταν εμφανίζεται μήνυμα

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
el: Χρώμα φόντου του μηνύματος (όνομα ή hex 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
el: Χρώμα προσκηνίου του μηνύματος (όνομα ή hex 0xRRGGBB)

en: Cancel alarm with the specified event ID
el: Ακύρωση του συναγερμού με το ορισμένο αναγνωριστικό γεγονότος

en: Disable the alarm
el: Απενεργοποίηση του συναγερμού

en: Disable monitoring of all alarms
el: Απενεργοποίηση εποπτείας όλων των συναγερμών

en: Execute a shell command line
el: Εκτέλεση εντολών φλοιού σε μία γραμμή

en: Command line to generate alarm message text
el: Γραμμή εντολής για τη δημιουργία του μηνύματος κειμένου του συναγερμού

en: Display the alarm edit dialog to edit the specified alarm
el: Εμφάνιση του διαλόγου επεξεργασίας για το συγκεκριμένο συναγερμό

en: Display the alarm edit dialog to edit a new display alarm
el: Εμφάνιση του διαλόγου επεξεργασίας για την εισαγωγή νέου συναγερμού εμφάνισης

en: Display the alarm edit dialog to edit a new command alarm
el: Εμφάνιση του διαλόγου επεξεργασίας για την εισαγωγή νέας εντολής συναγερμού

en: Display the alarm edit dialog to edit a new email alarm
el: Εμφάνιση του διαλόγου επεξεργασίας για την εισαγωγή νέου συναγερμού ηλ. αλληλογραφίας

en: Display the alarm edit dialog to edit a new audio alarm
el: Εμφάνιση του διαλόγου επεξεργασίας συναγερμού για την επεξεργασία μιας νέας ηχητικού συναγερμού.

en: Display the alarm edit dialog, preset with a template
el: Εμφάνιση του διαλόγου επεξεργασίας, με αρχικές τιμές από ένα πρότυπο

en: File to display
el: Αρχείο για εμφάνιση

en: KMail identity to use as sender of email
el: Αναγνωριστικό του KMail που θα χρησιμοποιηθεί ως αποστολέας της αλληλογραφίας

en: Interval between alarm repetitions
el: Μεσοδιάστημα μεταξύ επαναλήψεων του συναγερμού

en: Show alarm as an event in KOrganizer
el: Εμφάνιση του συναγερμού ως γεγονός στο KOrganizer

en: Cancel alarm if more than 'period' late when triggered
el: Ακύρωση του συναγερμού αν καθυστερήσει περισσότερο από την 'περίοδο' όταν ενεργοποιείται

en: Output list of scheduled alarms to stdout
el: Έξοδος λίστας προγραμματισμένων συναγερμών στο stdout

en: Repeat alarm at every login
el: Επανάληψη του συναγερμού σε κάθε σύνδεση

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
el: Αποστολή αλληλογραφίας στη δοσμένη διεύθυνση (επανάληψη αν χρειάζεται)

en: Name of alarm
el: Όνομα συναγερμού

en: Display alarm message as a notification
el: Εμφάνιση μηνύματος συναγερμού ως ειδοποίηση

en: Audio file to play once
el: Αρχείο ήχου για αναπαραγωγή (μία φορά)

en: Audio file to play repeatedly
el: Αρχείο ήχου για αναπαραγωγή (επανάληψη)

en: Specify alarm recurrence using iCalendar syntax
el: Καθορίστε την επανεμφάνιση του συναγερμού με σύνταξη iCalendar

en: Display reminder before or after alarm
el: Εμφάνιση υπενθύμισης πριν ή μετά από το συναγερμό

en: Display reminder once, before or after first alarm recurrence
el: Εμφάνιση υπενθύμισης μία φορά, πριν ή μετά από την επανεμφάνιση του πρώτου συναγερμού

en: Number of times to repeat alarm (including initial occasion)
el: Αριθμός επαναλήψεων του συναγερμού (συμπεριλαμβάνεται η αρχική)

en: Speak the message when it is displayed
el: Εκφώνηση του μηνύματος όταν εμφανίζεται

en: Email subject line
el: Γραμμή θέματος της αλληλογραφίας

en: Simulate system time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (debug mode)
el: Εξομοίωση χρόνο συστήματος [[εεεε-]μμ-]ηη-]ωω:λλ [ΩΖ] (λειτουργία αποσφαλμάτωσης)

en: Trigger alarm at time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
el: Ενεργοποίηση του συναγερμού σε χρόνο [[έέέέ-]μμ-]ηη-]ωω:λλ, ή ημερομηνία έέέέ-μμ-ηη [ΩΖ]

en: Display system tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου πλαισίου συστήματος

en: Trigger alarm with the specified event ID
el: Ενεργοποίηση του συναγερμού με το καθορισμένο αναγνωριστικό γεγονότος

en: Repeat until time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
el: Επανάληψη μέχρι το χρόνο [[έέέέ-]μμ-]ηη-]ωω:λλ, ή την ημερομηνία έέέέ-μμ-ηη [ΩΖ]

en: Volume to play audio file
el: Η ένταση αναπαραγωγής αρχείων ήχου

en: Message text to display
el: Κείμενο μηνύματος για εμφάνιση

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode>: invalid email address
el: <icode>%1</icode>: μη έγκυρη διεύθυνση αλληλογραφίας

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter for date-only alarm
el: Μη έγκυρη παράμετρος <icode>%1</icode> για το συναγερμό μιας μόνο ημέρας

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> earlier than <icode>%2</icode>
el: Το <icode>%1</icode> είναι νεώτερο από <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> and <icode>%2</icode> parameters: repetition is longer than <icode>%3</icode> interval
el: Μη έγκυρες παράμετροι <icode>%1</icode> και <icode>%2</icode>: η επανάληψη είναι μεγαλύτερη του διαστήματος <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: : option(s) only valid with an appropriate action option or message
el: : οι επιλογές είναι έγκυρες μόνο με την επιλογή κατάλληλης ενέργειας ή μηνύματος

[ctx: @info:shell]
en: 
    Use --help to get a list of available command line options.
el: 
    Χρησιμοποιήστε --help για μια λίστα με τις διαθέσιμες επιλογές γραμμής εντολών.

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode>
el: Το <icode>%1</icode> απαιτεί το <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode> or <icode>%3</icode>
el: Το <icode>%1</icode> απαιτεί το <icode>%2</icode> ή το <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
el: Μη αποδεκτή παράμετρος <icode>%1</icode>

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> incompatible with <icode>%2</icode>
el: Το <icode>%1</icode> δεν είναι συμβατό με το <icode>%2</icode>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version
el: Έκδοση του KAlarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version which wrote this file.
el: Η έκδοση του KAlarm με την οποία γράφτηκε αυτό το αρχείο.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend
el: Σύστημα υποστήριξης αποθήκευσης δεδομένων

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend currently used by KAlarm.
el: Το σύστημα υποστήριξης αποθήκευσης δεδομένων που χρησιμοποιεί τώρα το KAlarm.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: File Resources
el: Πόροι αρχείου

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
el: Ζώνη ώρας

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Select the time zone which KAlarm should use as its default for displaying and entering dates and times.
el: Επιλέξτε τη ζώνη ώρας που θα χρησιμοποιεί ως προκαθορισμένη το KAlarm για εμφάνιση και εισαγωγή ημερομηνίας και ώρας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Holiday region
el: Περιοχή εορτών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Select the holiday region to use.
el: Επιλέξτε την περιοχή των εορτών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
el: Χρώμα προσκηνίου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Default foreground color for alarm message windows.
el: Προκαθορισμένο χρώμα προσκηνίου για τα παράθυρα μηνυμάτων συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
el: Χρώμα φόντου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Default background color for alarm message windows.
el: Προκαθορισμένο χρώμα φόντου για τα παράθυρα μηνυμάτων συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseAlarmName), group (General)
en: Enable alarm names
el: Ενεργοποίηση ονομάτων συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAlarmName), group (General)
en: Choose whether to be able to give alarms a name. This is a convenience to help you to identify alarms.
el: Επιλέξτε αν θα μπορείτε να δώσετε όνομα στο συναγερμό. Αυτό είναι μια ευκολία για να ταυτοποιείτε συναγερμούς.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
el: Γραμματοσειρά μηνύματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageFont), group (General)
en: Default font for displaying alarm messages.
el: Η προκαθορισμένη γραμματοσειρά για την εμφάνιση των μηνυμάτων συναγερμών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: Show in system tray
el: Εμφάνιση στο πλαίσιο συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: <p>Check to show KAlarm's icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</p>
el: <p>Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του εικονιδίου KAlarm στο πλαίσιο του συστήματος. Αυτό προσφέρει την εύκολη προσπέλαση και μια ένδειξη της κατάστασής του.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: Auto-hide in system tray if no alarms due within period
el: Αυτόματη απόκρυψη στο πλαίσιο συστήματος αν δεν λήγουν συναγερμοί μέσα στο χρονικό διάστημα

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: <p>Enter -1 to auto-hide KAlarm's icon in the system tray when there are no active alarms.</p><p>To auto-hide the system tray icon when there are no alarms due within a set period of time, enter the time period in minutes.</p><p>Enter 0 to always show the system tray icon.</p>
el: <p>Πληκτρολογήστε -1 για αυτόματη απόκρυψη του εικονιδίου του KAlarm στο πλαίσιο συστήματος όταν δεν υπάρχουν ενεργοί συναγερμοί.</p><p>Για την αυτόματη απόκρυψη στο πλαίσιο συστήματος αν δεν λήγουν συναγερμοί μέσα σε ορισμένη χρονική περίοδο, πληκτρολογήστε τη χρονική περίοδο σε λεπτά.</p><p>Πληκτρολογήστε 0 για να εμφανίζεται πάντα το εικονίδιο του πλαισίου συστήματος.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (NoAutoHideSystemTrayDesktops), group (General)
en: Desktops without auto-hide in system tray
el: Περιβάλλοντα γραφείου χωρίς αυτόματη απόκρυψη στο πλαίσιο συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoAutoHideSystemTrayDesktops), group (General)
en: Desktops for which the auto-hide in system tray option is not available.
el: Περιβάλλοντα γραφείου για τα οποία η επιλογή αυτόματης απόκρυψης στο πλαίσιο συστήματος δεν είναι διαθέσιμη

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoStart), group (General)
en: Start at login
el: Εκκίνηση με τη σύνδεση

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_RunMode), group (General)
en: Run mode
el: Λειτουργία εκτέλεσης

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Default defer time interval
el: Προκαθορισμένο χρονικό διάστημα αναβολής

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Enter the default time interval (in minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
el: Εισάγετε το προκαθορισμένο χρονικό διάστημα (σε λεπτά) για την αναβολή των συναγερμών, στο διάλογο αναβολής συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AskResource), group (General)
en: Prompt for which calendar to store in
el: Να ζητείται το ημερολόγιο στο οποίο θα γίνεται αποθήκευση

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AskResource), group (General)
en: <p>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</p><p>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</p>
el: <p>Όταν αποθηκεύεται ένας νέος συναγερμός ή ένα νέο πρότυπο, και υπάρχουν περισσότερα από ένα ενεργά ημερολόγια, να ζητείται το ημερολόγιο στο οποίο θα γίνεται η αποθήκευση.</p><p>Σημειώστε ότι οι αρχειοθετημένοι συναγερμοί αποθηκεύονται πάντα στο προκαθορισμένο ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
el: Τα παράθυρα μηνυμάτων έχουν γραμμή τίτλου και λαμβάνουν εστίαση πληκτρολογίου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: <p>Specify the characteristics of alarm message windows:<ul><li>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</li><li>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</li></ul></p>
el: <p>Καθορίστε τα χαρακτηριστικά του παραθύρου μηνύματος συναγερμού:<ul><li>Αν ενεργοποιηθεί, θα είναι ένα κανονικό παράθυρο με γραμμή τίτλου, που λαμβάνει την εστίαση πληκτρολογίου.</li><li>Αν απενεργοποιηθεί, το παράθυρο δεν εμποδίζει την πληκτρολόγηση όταν εμφανίζεται, αλλά δεν έχει γραμμή τίτλου και δεν μπορεί να μετακινηθεί ή να αλλάξει το μέγεθός του.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_MessageButtonDelay), group (General)
en: Delay before message window buttons are enabled
el: Καθυστέρηση για την ενεργοποίηση των κουμπιών στο παράθυρο μηνύματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_MessageButtonDelay), group (General)
en: <p>Specify the positioning of alarm message windows, and the delay in seconds after a window shows until its buttons are enabled.
            <ul><li>0 to position message windows as far from the cursor as possible with no enable delay.</li>
            <li>> 0 to position in center of screen and specify delay before enabling buttons.</li>
            <li>-1 for no special positioning and no enable delay.</li></ul></p>
el: <p>Καθορίστε την τοποθέτηση των παραθύρων μηνύματος συναγερμών, και την καθυστέρηση ενεργοποίησης των κουμπιών, σε δευτερόλεπτα, μετά την εμφάνιση του παραθύρου.
           <ul><li> Εισάγετε 0 για τοποθέτηση του παραθύρου όσο το δυνατόν πιο μακριά από τον δρομέα και χωρίς χρήση καθυστέρησης ενεργοποίησης.</li>
            <li> >0 για τοποθέτηση του παραθύρου στο κέντρο της οθόνης και χρήση καθυστέρησης ενεργοποίησης. </li>
            <li> -1 για τυχαία τοποθέτηση του παραθύρου και χωρίς χρήση καθυστέρησης ενεργοποίησης.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: Number of alarms to show in system tray tooltip
el: Ο αριθμός των συναγερμών που θα εμφανίζονται στην υπόδειξη του πλαισίου συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: <p>How many alarms due in the next 24 hours to show in the system tray tooltip:
            <ul><li>0 to display none</li>
            <li>-1 to display all</li>
            <li>>0 to set a limit.</li></ul></p>
el: <p>Καθορίστε πόσοι συναγερμοί προγραμματισμένοι για τις επόμενες 24 ώρες θα εμφανίζονται στην υπόδειξη του πλαισίου συστήματος:
           <ul><li> 0 για να μην εμφανίζεται κανένας</li>
           <li> -1 για εμφάνιση όλων</li>
           <li> >0 για να ορίσετε το όριο.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Show alarm times in system tray tooltip
el: Εμφάνιση του χρόνου των συναγερμών στην υπόδειξη του πλαισίου συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, the time at which each alarm is due.
el: Καθορίστε αν θα εμφανίζεται στην υπόδειξη του πλαισίου συστήματος, η ώρα ενεργοποίησης του κάθε συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Show time to alarms in system tray tooltip
el: Εμφάνιση του χρόνου μέχρι τους συναγερμούς στην υπόδειξη πλαισίου συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, how long until each alarm is due.
el: Καθορίστε αν θα εμφανίζεται στην υπόδειξη του πλαισίου συστήματος, πόσος χρόνος απομένει μέχρι την ενεργοποίηση του κάθε συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Time-to-alarm prefix in system tray tooltip
el: Πρόθεμα χρόνου μέχρι τους συναγερμούς στην υπόδειξη πλαισίου συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Enter the text to be displayed in front of the time until the alarm, in the system tray tooltip.
el: Εισάγετε το κείμενο που θα εμφανίζεται μπροστά από το χρόνο μέχρι την ενεργοποίηση του συναγερμού, στην υπόδειξη πλαισίου συστήματος.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
el: Πελάτης ηλ. αλληλογραφίας

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether to copy sent emails into KMail's Sent folder.
el: Αν θα γίνεται αντιγραφή της απεσταλμένης αλληλογραφίας στο φάκελο απεσταλμένων του KMail.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether after sending an email to store a copy in KMail's sent-mail folder. Only applies when sendmail is selected as the email client.
el: Καθορίστε να θα πρέπει να αντιγράφεται η αλληλογραφία στο φάκελο απεσταλμένων του KMail. Ισχύει μόνο όταν έχει επιλεγεί το sendmail ως πελάτης αλληλογραφίας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: 'From' email address
el: Διεύθυνση αποστολέα

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: 'Bcc' email address
el: Διεύθυνση κρυφής κοινοποίησης

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Terminal for command alarms
el: Τερματικό για συναγερμούς εντολών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Command line to execute command alarms in a terminal window, including special codes described in the KAlarm handbook.
el: Η γραμμή εντολών για την εκτέλεση συναγερμών εντολής σε παράθυρο τερματικού, συμπεριλαμβανομένων των ειδικών κωδικών που περιγράφονται στο εγχειρίδιο του KAlarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: Start of day for date-only alarms
el: Έναρξη της ημέρας για συναγερμούς μιας μόνο ημέρας

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.
el: Το νωρίτερο που θα εμφανιστεί ένας συναγερμός μιας μόνο ημέρας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: Start time of working day
el: Ώρα έναρξης της ημέρας εργασίας

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: The start time of the working day.
el: Η ώρα έναρξης της ημέρας εργασίας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: End time of working day
el: Ώρα τέλους της ημέρας εργασίας

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: The end time of the working day.
el: Η ώρα τέλους της ημέρας εργασίας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
el: Ημέρες εργασίας

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: OR'ed bits indicating which days of the week are work days, 1 = Monday ... 64 = Sunday.
el: Bit (λειτουργία OR) που καθορίζουν ποιες ημέρες της εβδομάδας είναι ημέρες εργασίας: 1 = Δευτέρα ... 64 = Κυριακή.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DisabledColour), group (General)
en: Disabled alarm color
el: Χρώμα απενεργοποιημένου συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisabledColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for disabled alarms.
el: Επιλέξτε το χρώμα κειμένου για τους απενεργοποιημένους συναγερμούς στη λίστα συναγερμών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Archived alarm color
el: Χρώμα αρχειοθετημένου συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for archived alarms.
el: Επιλέξτε το χρώμα κειμένου για τους αρχειοθετημένους συναγερμούς στη λίστα συναγερμών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: Days to keep expired alarms
el: Ημέρες διατήρησης ληγμένων συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: <p>Specify how many days to keep alarms after they expire or are deleted (except deleted alarms which were never triggered):
            <ul><li>0 to not keep</li>
            <li>-1 to keep indefinitely</li>
            <li>>0 number of days to keep.</li></ul></p>
el: <p>Καθορίστε πόσες μέρες θα διατηρούνται οι συναγερμοί αφού λήξουν ή διαγραφούν (εκτός από τους διαγραμμένους συναγερμούς που δεν ενεργοποιήθηκαν ποτέ): 
          <ul><li>0 δε διατηρούνται</li>
          <li>-1 διατηρούνται για πάντα</li>
          <li> >0 αριθμός ημερών για διατήρηση.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: KOrganizer event duration
el: Διάρκεια γεγονότος του KOrganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: Enter the event duration in minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.
el: Παρακαλώ εισάγετε τη διάρκεια του γεγονότος σε λεπτά για συναγερμούς που αντιγράφονται στο KOrganizer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
el: Αριθμός λεπτών πριν ο συναγερμός σημάνει αφύπνιση από αναστολή

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
el: Πληκτρολογήστε τα λεπτά που θα υπολείπονται πριν την ώρα ενεργοποίησης του συναγερμού για την αφύπνιση του συστήματος από αναστολή. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να διασφαλιστεί ότι το σύστημα έχει πλήρως αποκατασταθεί μέχρι την ώρα ενεργοποίησης του συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDisplayMethod), group (Defaults)
en: Alarm message display method
el: Μέθοδος εμφάνισης μηνύματος συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDisplayMethod), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "display method", to determine whether to display alarm messages in windows or in system notifications.
el: Προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών για τη «μέθοδο εμφάνισης», αν θα εμφανίζονται τα μηνύματα των συναγερμών σε παράθυρα ή στις ειδοποιήσεις του συστήματος.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Cancel if late (minutes)
el: Ακύρωση αν καθυστερήσει (λεπτά)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Default value in the alarm edit dialog for late cancellation time (in minutes). 0 for no late cancellation, >0 how many minutes before cancelling.
el: Η προκαθορισμένη τιμή στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για το χρόνο ακύρωσης αν καθυστερήσει (σε λεπτά). Εισάγετε 0 για να μη γίνει ακύρωση, >0 πόσα λεπτά πρέπει να περάσουν για να γίνει ακύρωση.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Auto-close window after late-cancellation time
el: Αυτόματο κλείσιμο του παραθύρου μετά το χρόνο αυτόματης ακύρωσης

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "auto close if late".
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για "Ακύρωση αν καθυστερήσει".

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Confirm acknowledgement
el: Επιβεβαίωση γνωστοποίησης συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "confirm alarm acknowledgement".
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για "Επιβεβαίωση γνωστοποίησης συναγερμού".

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
el: Εμφάνιση στο KOrganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "show in KOrganizer".
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για "Εμφάνιση στο KOrganizer".

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
el: Ήχος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Default sound type in the alarm edit dialog.
el: Προκαθορισμένος τύπος ήχου στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
el: Αναπαραγωγή αρχείου

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
el: Αρχείο ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Default sound file path in the alarm edit dialog.
el: Το προκαθορισμένο αρχείο ήχου που θα χρησιμοποιηθεί στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
el: Ένταση ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Default sound volume in the alarm edit dialog. -1 to deselect volume, or 0 - 100 %
el: Η προκαθορισμένη ένταση του ήχου στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού. Εισάγετε -1 για αποεπιλογή της έντασης, ή 0 για 100%

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Repeat sound file
el: Επανάληψη αρχείου ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for sound repetition.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για την επανάληψη ήχου.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
el: Εισάγετε ένα σενάριο

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for command script entry.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για το πεδίο σεναρίου εντολών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
el: Έξοδος εντολής

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for where to send command alarm output.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για το που θα στέλνεται η έξοδος εντολής.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Discard Output
el: Απόρριψη εξόδου

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
el: Καταγραφή σε αρχείο

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
el: Εκτέλεση σε παράθυρο τερματικού

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
el: Αρχείο καταγραφής

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Default log file path for command alarms in the alarm edit dialog.
el: Το προκαθορισμένο αρχείο καταγραφής για εντολές συναγερμών διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
el: Αντίγραφο αλληλογραφίας σε εσάς

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for blind copying emails to self.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμού για αποστολή ηλ. αλληλογραφίας στον εαυτό σας με κρυφή κοινοποίηση.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Recurrence period
el: Περίοδος επανεμφάνισης

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: The default setting for the recurrence rule in the alarm edit dialog.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση για την επανεμφάνιση στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: No recurrence
el: Χωρίς επανεμφάνιση

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
el: Στη σύνδεση

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
el: Ωριαία/ανά λεπτό

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: In non-leap years, repeat yearly February 29th alarms on:
el: Σε μη δίσεκτα έτη, η επανάληψη των ετήσιων συναγερμών για την 29η Φεβρουαρίου γίνεται:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<i>Note</i>: The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.
el: Για τις ετήσιες επανεμφανίσεις επιλέξτε σε ποια ημερομηνία, αν υπάρχει, θα πρέπει να ενεργοποιούνται οι συναγερμοί της 29ης Φεβρουαρίου στα μη δίσεκτα έτη. <i>Σημείωση</i>: Όταν αλλάζετε αυτή την επιλογή δε γίνεται υπολογισμός της επόμενης προγραμματισμένης επανεμφάνισης των υπαρχόντων συναγερμών.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
el: 28η Φεβρουαρίου

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
el: 1η Μαρτίου

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
el: Χωρίς επανάληψη

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
el: Μονάδα υπενθυμίσεων

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Default reminder time units in the alarm edit dialog.
el: Η προκαθορισμένη μονάδα των υπενθυμίσεων στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
el: Ώρες/λεπτά

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Pre-alarm action
el: Ενέργεια πριν το συναγερμό

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Default command to execute before displaying alarms.
el: Η προκαθορισμένη εντολή που θα εκτελείται πριν την εμφάνιση του συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Execute pre-alarm action for deferred alarms
el: Εκτέλεση ενέργειας πριν το συναγερμό για αναβληθέντες συναγερμούς

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Default setting for whether to execute the pre-alarm action before deferred alarms trigger.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση για την εκτέλεση της προ συναγερμού ενέργειας πριν την ενεργοποίηση των αναβληθέντων συναγερμών.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Cancel alarm on pre-alarm action error
el: Ακύρωση συναγερμού σε σφάλμα ενέργειας προ του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to cancel the alarm if the pre-alarm action command fails.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση για την ακύρωση του συναγερμού αν η προ συναγερμού ενέργεια αποτύχει.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Do not notify pre-alarm action errors
el: Ν μην εμφανίζεται ειδοποίηση για σφάλματα ενεργειών προ του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to show no error status or error message if the pre-alarm action command fails.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση για την εμφάνιση κατάστασης χωρίς σφάλμα ή μηνύματος σφάλματος αν η προ συναγερμού ενέργεια αποτύχει.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Post-alarm action
el: Ενέργεια μετά το συναγερμό

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Default command to execute after alarm message windows are closed.
el: Η προκαθορισμένη εντολή που θα εκτελείται μετά την εμφάνιση του συναγερμού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
el: Προειδοποίηση πριν τον τερματισμό

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Whether to suppress a warning prompt before quitting KAlarm.
el: Αν δεν θα εμφανίζεται ένα προειδοποιητικό μήνυμα πριν από τον τερματισμό του KAlarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
el: Επιβεβαίωση διαγραφής συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Check to be prompted for confirmation each time you delete an alarm.
el: Ενεργοποιήστε το για να ζητείται επιβεβαίωση κάθε φορά που διαγράφετε έναν συναγερμό.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Notify when remote emails are queued
el: Ειδοποίηση για απομακρυσμένη αλληλογραφία σε αναμονή

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Display a notification message whenever an email alarm has queued an email for sending to a remote system. This could be useful if, for example, you have a dial-up connection, so that you can then ensure that the email is actually transmitted.
el: Εμφανίζει ένα μήνυμα ειδοποίησης όποτε ένας συναγερμός αλληλογραφίας τοποθετεί ένα μήνυμα στην ουρά για αποστολή σε απομακρυσμένο σύστημα. Αυτό θα είναι χρήσιμο αν, για παράδειγμα, έχετε μία τηλεφωνική σύνδεση, ώστε να βεβαιωθείτε ότι η αλληλογραφία θα αποσταλεί πραγματικά.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
el: Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
el: Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: Actions
el: Ενέργειες

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select dates to show in the alarm list. Only alarms due on these dates will be shown.
el: Επιλέξτε ημερομηνίες για να εμφανιστούν στη λίστα συναγερμών. Μόνο συναγερμοί για αυτές τις ημερομηνίες θα εμφανίζονται.

[ctx: @title:group]
en: Alarm Date Selector
el: Επιλογέας ημερομηνίας συναγερμού

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the previous year
el: Εμφάνιση του προηγούμενου έτους

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the previous month
el: Εμφάνιση του προηγούμενου μήνα

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the next year
el: Εμφάνιση του επόμενου έτους

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the next month
el: Εμφάνιση του επόμενου μήνα

[ctx: @title:window]
en: Defer Alarm
el: Αναβολή συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defer the alarm until the specified time.
el: Αναβολή του συναγερμού μέχρι την καθορισμένη ώρα.

[ctx: @action:button]
en: Cancel Deferral
el: Ακύρωση αναβολής

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the deferred alarm. This does not affect future recurrences.
el: Ακύρωση του συναγερμού που έχει αναβληθεί. Αυτό δεν επηρεάζει τις μελλοντικές επανεμφανίσεις.

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next sub-repetition (currently %1)
el: Δεν μπορεί να αναβληθεί για μετά την επόμενη υπενθύμιση του συναγερμού (τρέχουσα %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next recurrence (currently %1)
el: Δεν μπορεί να αναβληθεί για μετά την επόμενη υπενθύμιση του συναγερμού (τρέχουσα %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next reminder (currently %1)
el: Δεν μπορεί να αναβληθεί για μετά την επόμενη υπενθύμιση του συναγερμού (τρέχουσα %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer reminder past the main alarm time (%1)
el: Η υπενθύμιση δεν μπορεί να αναβληθεί για μετά το χρόνο του κύριου συναγερμού (%1)

[ctx: @info]
en: <para>Error loading calendar:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Please fix or delete the file.</para>
el: <para>Σφάλμα φόρτωσης ημερολογίου:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Παρακαλώ διορθώστε ή διαγράψτε το αρχείο.</para>

[ctx: @info]
en: Failed to save calendar to <filename>%1</filename>
el: Απέτυχε η αποθήκευση του ημερολογίου στο <filename>%1</filename>

[ctx: @title:tab]
en: Recurrence - [%1]
el: Επανεμφάνιση - [%1]

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
el: Εμφάνιση στο KOrganizer

[ctx: @title:window]
en: Alarm Template [read-only]
el: Πρότυπο συναγερμού [μόνο ανάγνωση]

[ctx: @title:window]
en: Archived Alarm [read-only]
el: Αρχειοθετημένος συναγερμός [ανάγνωση-μόνο]

[ctx: @title:window]
en: Alarm [read-only]
el: Συναγερμός [μόνο ανάγνωση]

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm at the specified time.
el: Προγραμματισμός του συναγερμού στην καθορισμένη ώρα.

[ctx: @action:button]
en: Load Template...
el: Φόρτωση προτύπου...

[ctx: @info:tooltip]
en: Select an alarm template to preset the alarm
el: Επιλέξτε ένα πρότυπο για προρύθμιση του συναγερμού.

[ctx: @action:button]
en: Try
el: Δοκιμή

[ctx: @title:tab]
en: Alarm
el: Συναγερμός

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
el: Όνομα προτύπου:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name of the alarm template
el: Εισάγετε το όνομα του προτύπου συναγερμού

[ctx: @title:group]
en: Action
el: Ενέργεια

[ctx: @title:group]
en: Deferred Alarm
el: Αναβολή συναγερμού

[ctx: @label]
en: Deferred to:
el: Αναβλήθηκε σε:

[ctx: @action:button]
en: Change...
el: Τροποποίηση...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Change the alarm's deferred time, or cancel the deferral
el: Τροποποίηση της ώρας αναβολής, ή ακύρωσή της

[ctx: @title:group]
en: Time
el: Ώρα

[ctx: @option:radio]
en: Default time
el: Προκαθορισμένη ώρα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not specify a start time for alarms based on this template. The normal default start time will be used.
el: Να μην οριστεί ώρα έναρξης για τους συναγερμούς με βάση αυτό το πρότυπο. Θα χρησιμοποιηθεί η κανονική προκαθορισμένη ώρα έναρξης.

[ctx: @option:radio]
en: Time:
el: Ώρα:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify a start time for alarms based on this template.
el: Καθορισμός μιας ώρας έναρξης για συναγερμούς που βασίζονται σε αυτό το πρότυπο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time for alarms based on this template.</para><para>%1</para>
el: <para>Εισάγετε την ώρα έναρξης για συναγερμούς που βασίζονται σε αυτό το πρότυπο.</para><para>%1</para>

[ctx: @option:radio]
en: Date only
el: Μόνο ημερομηνία

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the <interface>Any time</interface> option for alarms based on this template.
el: Καθορίστε την επιλογή <interface>κάθε ώρα</interface> για συναγερμούς που βασίζονται σε αυτό το πρότυπο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set alarms based on this template to start after the specified time interval from when the alarm is created.
el: Ορίστε οι βασισμένοι σε αυτό το πρότυπο συναγερμοί να ξεκινάνε μετά το καθορισμένο χρονικό διάστημα από την ώρα δημιουργίας του συναγερμού.

[ctx: @option:check]
en: Wake from suspend
el: Αφύπνιση από αναστολή

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to copy the alarm into KOrganizer's calendar
el: Κάντε κλικ για να αντιγράψετε το συναγερμό στο ημερολόγιο του KOrganizer

[ctx: @info]
en: You must enter a name for the alarm template
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα για το πρότυπο συναγερμού

[ctx: @info]
en: Template name is already in use
el: Το όνομα προτύπου χρησιμοποιείται ήδη

[ctx: @info The parameter is a date value]
en: The start date does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date of the next recurrence (%1).
el: Η ημερομηνία έναρξης δεν ταιριάζει με το πρότυπο του επαναλαμβανόμενου συναγερμού. Για αυτό θα ρυθμιστεί στην ημερομηνία της επόμενης επανάληψης (%1).

[ctx: @info The parameter is a date/time value]
en: The start date/time does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date/time of the next recurrence (%1).
el: Η ημερομηνία/ώρα έναρξης δεν ταιριάζει με το πρότυπο του επαναλαμβανόμενου συναγερμού. Για αυτό θα ρυθμιστεί στην ημερομηνία της επόμενης επανάληψης (%1).

[ctx: @info]
en: Recurrence has already expired
el: Η επανεμφάνιση έχει ήδη λήξει

[ctx: @info]
en: The alarm will never occur during working hours
el: Ο συναγερμός δε θα εμφανίζεται κατά τις ώρες εργασίας

[ctx: @info]
en: Reminder period must be less than the recurrence interval, unless <interface>%1</interface> is checked.
el: Η περίοδος της υπενθύμισης πρέπει να είναι μικρότερη από το διάστημα της επανεμφάνισης, εκτός και αν το <interface>%1</interface> είναι επιλεγμένο.

[ctx: @info]
en: The duration of a repetition within the recurrence must be less than the recurrence interval minus any reminder period
el: Η διάρκεια της απλής επανάληψης συναγερμού πρέπει να είναι μικρότερη από το διάστημα επανεμφάνισης μείον οποιαδήποτε περίοδο υπενθύμισης

[ctx: @info]
en: For a repetition within the recurrence, its period must be in units of days or weeks for a date-only alarm
el: Η περίοδος της απλής επανάληψης συναγερμού πρέπει να είναι σε μονάδες ημερών ή εβδομάδων για έναν μόνο συναγερμό ημέρας

[ctx: @info]
en: You must select a calendar to save the alarm in
el: Πρέπει να επιλέξτε ένα ημερολόγιο στο οποίο θα αποθηκευτεί ο συναγερμός

[ctx: @action:Button]
en: Fewer Options <<
el: Λιγότερες επιλογές <<

[ctx: @info:tooltip]
en: Show fewer options
el: Εμφάνιση λιγότερων επιλογών

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
el: Περισσότερες επιλογές >>

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
el: Εμφάνιση περισσότερων επιλογών

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
el: Επιλογή αρχείου καταγραφής

[ctx: @label:listbox How to display alarms]
en: Display method:
el: Μέθοδος εμφάνισης:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Window
el: Παράθυρο

[ctx: @item:inlistbox]
en: Notification
el: Ειδοποίηση

[ctx: @option:check]
en: Confirm acknowledgment
el: Επιβεβαίωση γνωστοποίησης

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm Template
el: Νέο πρότυπο εμφάνισης συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm Template
el: Επεξεργασία πρότυπου εμφάνισης συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
el: Νέα εμφάνιση συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
el: Επεξεργασία εμφάνισης συναγερμού

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
el: Τύπος εμφάνισης:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
el: Μήνυμα κειμένου

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
el: Περιεχόμενα αρχείου

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
el: Έξοδος εντολής

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select what the alarm should display:<list><item><interface>%1</interface>: the alarm will display the text message you type in.</item><item><interface>%2</interface>: the alarm will display the contents of a text or image file.</item><item><interface>%3</interface>: the alarm will display the output from a command.</item></list></para>
el: <para>Επιλέξτε το περιεχόμενο εμφάνισης του συναγερμού:<list><item><interface>%1</interface>: ο συναγερμός θα εμφανίσει το μήνυμα κειμένου που πληκτρολογείτε.</item><item><interface>%2</interface>: ο συναγερμός θα εμφανίσει το περιεχόμενο ενός αρχείου κειμένου ή εικόνας.</item><item><interface>%3</interface>: ο συναγερμός θα εμφανίσει την έξοδο μιας εντολής.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the text of the alarm message. It may be multi-line.
el: Εισάγετε το κείμενο του μηνύματος συναγερμού. Μπορεί να είναι πολλαπλών γραμμών.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a text or image file to display.
el: Εισάγετε το όνομα η το URL του αρχείου κειμένου ή εικόνας που θα εμφανιστεί.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a text or image file to display.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο κειμένου ή εικόνας για εμφάνιση.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether to display the alarm in a window or by the notification system.
el: Επιλέξτε αν θα εμφανίζεται ο συναγερμός σε ένα παράθυρο ή στο σύστημα ειδοποιήσεων.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to additionally display a reminder in advance of or after the main alarm time(s).
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση μίας υπενθύμισης πριν από τον κύριο συναγερμό.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter how long in advance of or after the main alarm to display a reminder alarm.</para><para>%1</para>
el: <para>Ορίστε πόση ώρα πριν τον κύριο συναγερμό θα εμφανίζεται μία υπενθύμιση.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the main alarm
el: Επιλέξτε αν η υπενθύμιση πρέπει να ενεργοποιείται πριν ή μετά από τον κύριο συναγερμό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to be prompted for confirmation when you acknowledge the alarm.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να σας ζητείται να επιβεβαιώσετε ότι λάβατε γνώση του συναγερμού.

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the alarm now
el: Εμφάνιση του συναγερμού τώρα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
el: Εμφάνιση του μηνύματος συναγερμού τώρα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
el: Εμφάνιση του αρχείου τώρα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
el: Εμφάνιση εξόδου της εντολής τώρα

[ctx: @title:window]
en: Choose Text or Image File to Display
el: Επιλογή αρχείου κειμένου ή εικόνας για εμφάνιση

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
el: Εισάγετε ένα σενάριο

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
el: Εκτέλεση σε παράθυρο τερματικού

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
el: Εκτέλεση σε παράθυρο τερματικού

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm Template
el: Νέο πρότυπο εντολής συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm Template
el: Επεξεργασία προτύπου εντολής συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm
el: Νέα εντολή συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm
el: Επεξεργασία εντολής συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Execute the specified command now
el: Εκτέλεση της καθορισμένης εντολής τώρα

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute the specified command now
el: Εκτέλεση της καθορισμένης εντολής τώρα

[ctx: @option:check]
en: Do not notify errors
el: Να μη γίνεται ειδοποίηση για σφάλματα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error message if the command fails.
el: Να μην εμφανίζεται μήνυμα σφάλματος αν η εντολή αποτύχει.

[ctx: @title:group]
en: Command Output
el: Έξοδος εντολής

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute the command in a terminal window
el: Επιλέξτε για την εκτέλεση της εντολής σε ένα παράθυρο τερματικού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or path of the log file.
el: Εισάγετε το όνομα ή τη διαδρομή του αρχείου καταγραφής.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο καταγραφής.

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
el: Καταγραφή στο αρχείο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to log the command output to a local file. The output will be appended to any existing contents of the file.
el: Ενεργοποιήστε το για να καταγράφεται η έξοδος της εντολής σε ένα τοπικό αρχείο. Η έξοδος της εντολής θα προστίθεται στα περιεχόμενα του αρχείου.

[ctx: @option:radio]
en: Discard
el: Απόρριψη

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to discard command output.
el: Επιλέξτε το για να απορρίπτεται η έξοδος της εντολής.

[ctx: @info]
en: Log file must be the name or path of a local file, with write permission.
el: Τα αρχείο καταγραφής πρέπει να είναι το όνομα ή η διαδρομή ενός τοπικού αρχείου, με άδεια εγγραφής.

[ctx: @info]
en: <para>No terminal is selected for command alarms.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
el: <para>Δεν έχει επιλεγεί τερματικό για συναγερμούς εντολών.</para><para>Ρυθμίστε το στο διάλογο διαμόρφωσης του <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
el: Η εντολή εκτελέστηκε: <icode>%1</icode>

[ctx: @option:check]
en: Copy email to self
el: Αντίγραφο αλληλογραφίας σε εσάς

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm Template
el: Νέο πρότυπο αλληλογραφίας συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm Template
el: Επεξεργασία πρότυπου αλληλογραφίας συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
el: Νέος συναγερμός ηλ. αλληλογραφίας

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
el: Επεξεργασία συναγερμού ηλ. αλληλογραφίας

[ctx: @info:whatsthis]
en: Send the email to the specified addressees now
el: Αποστολή της αλληλογραφίας στις καθορισμένες διευθύνσεις τώρα

[ctx: @info:tooltip]
en: Send the email now
el: Αποστολή της αλληλογραφίας τώρα

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
el: Από:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email identity, used to identify you as the sender when sending email alarms.
el: Η ταυτότητα του ηλ. ταχυδρομείου σας, που θα χρησιμοποιηθεί για την αναγνώρισή σας όταν αποστέλλονται συναγερμοί αλληλογραφίας.

[ctx: @label:textbox Email addressee]
en: To:
el: Προς:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the addresses of the email recipients. Separate multiple addresses by commas or semicolons.
el: Εισάγετε τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των παραληπτών. Χωρίστε πολλαπλές διευθύνσεις με κόμματα ή ερωτηματικά.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
el: Άνοιγμα βιβλίου διευθύνσεων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select email addresses from your address book.
el: Επιλογή διευθύνσεων ηλ. αλληλογραφίας από το βιβλίο διευθύνσεών σας.

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
el: Θέμα:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
el: Εισάγετε το θέμα της αλληλογραφίας.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
el: Εισάγετε το μήνυμα της αλληλογραφίας.

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
el: Συνημμένα:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Files to send as attachments to the email.
el: Αρχεία που θα αποσταλούν σαν επισυνάψεις στην αλληλογραφία.

[ctx: @action:button]
en: Add...
el: Προσθήκη...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
el: Προσθήκη επισύναψης στην αλληλογραφία.

[ctx: @action:button]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the highlighted attachment from the email.
el: Αφαίρεση της επιλεγμένης επισύναψης από την αλληλογραφία.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the email will be blind copied to you.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η αλληλογραφία θα γίνει 'κρυφή αντιγραφή' σε εσάς.

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
el: Μη έγκυρη διεύθυνση αλληλογραφίας: <email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
el: Δεν καθορίστηκε διεύθυνση αλληλογραφίας

[ctx: @info]
en: Invalid email attachment: <filename>%1</filename>
el: Μη έγκυρη επισύναψη αλληλογραφίας: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to send the email now to the specified recipient(s)?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την αποστολή της αλληλογραφίας στον(ους) καθορισμένο(ους) παραλήπτη(ες) τώρα;

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
el: Επιβεβαίωση αλληλογραφίας

[ctx: @action:button]
en: Send
el: Αποστολή

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
el: Η αλληλογραφία στάλθηκε στους:<nl/>%1<nl/>Κρυφ.κοιν.: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
el: Η αλληλογραφία στάλθηκε στους:<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
el: Επιλέξτε αρχείο για επισύναψη

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm Template
el: Νέο πρότυπο ηχητικού συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm Template
el: Επεξεργασία πρότυπου ηχητικού συναγερμού

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm
el: Νέος ηχητικός συναγερμός

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm
el: Επεξεργασία ηχητικού συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the audio file now
el: Αναπαραγωγή του ηχητικού αρχείου τώρα

[ctx: @info:tooltip]
en: Play the audio file now
el: Αναπαραγωγή του ηχητικού αρχείου τώρα

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly until %1 is clicked.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το αρχείο ήχου θα αναπαράγεται μέχρι να γίνει κλικ στο %1.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to enter the contents of a script instead of a shell command line
el: Επιλέξτε για να εισάγετε τα περιεχόμενα ενός σεναρίου στη θέση μιας εντολής κελύφους

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
el: Εισάγετε μία εντολή κελύφους για εκτέλεση.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the contents of a script to execute
el: Εισάγετε τα περιεχόμενα ενός σεναρίου για εκτέλεση

[ctx: @info]
en: Please enter a command or script to execute
el: Παρακαλώ εισάγετε μία εντολή ή ένα σενάριο για εκτέλεση

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
el: Λίστα προγραμματισμένων συναγερμών

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
el: Τύπος συναγερμού

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
el: Ενεργό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include active alarms in the search.
el: Επιλέξτε για να περιληφθούν οι ενεργοί συναγερμοί στην αναζήτηση.

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
el: Αρχειοθετημένος

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include archived alarms in the search. This option is only available if archived alarms are currently being displayed.
el: Επιλέξτε για να περιληφθούν αρχειοθετημένοι συναγερμοί στην αναζήτηση. Αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη αν εμφανίζονται αρχειοθετημένοι συναγερμοί.

[ctx: @option:check Alarm action = text display]
en: Text
el: Κείμενο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include text message alarms in the search.
el: Επιλέξτε για να περιληφθούν συναγερμοί μηνυμάτων κειμένου στην αναζήτηση.

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include file alarms in the search.
el: Επιλέξτε για να περιληφθούν συναγερμοί αρχείου στην αναζήτηση.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
el: Εντολή

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include command alarms in the search.
el: Επιλέξτε για να περιληφθούν συναγερμοί εντολών στην αναζήτηση.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Email
el: Ηλ. αλληλογραφία

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include email alarms in the search.
el: Επιλέξτε για να περιληφθούν συναγερμοί αλληλογραφίας.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Audio
el: Ήχος

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include audio alarms in the search.
el: Επιλέξτε για να περιληφθούν ηχητικοί συναγερμοί στην αναζήτηση.

[ctx: @info]
en: No alarm types are selected to search
el: Δεν έχουν επιλεγεί τύποι συναγερμών για αναζήτηση

[ctx: @info]
en: <para>End of alarm list reached.</para><para>Continue from the beginning?</para>
el: <para>Τέλος της λίστας συναγερμών.</para><para>Συνέχιση από την αρχή;</para>

[ctx: @info]
en: <para>Beginning of alarm list reached.</para><para>Continue from the end?</para>
el: <para>Αρχή της λίστας συναγερμών.</para><para>Συνέχιση από το τέλος;</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
el: Χρώμα προσκηνίου:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message foreground color
el: Επιλέξτε το χρώμα προσκηνίου του μηνύματος του συναγερμού

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message background color
el: Επιλέξτε το χρώμα φόντου του μηνύματος του συναγερμού

[ctx: @option:check]
en: Use default font
el: Χρήση προκαθορισμένης γραμματοσειράς

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default font current at the time the alarm is displayed.
el: Επιλέξτε για να χρησιμοποιηθεί η ενεργή προκαθορισμένη γραμματοσειρά την ώρα εμφάνισης του συναγερμού.

en: Requested font
el: Ζητούμενη γραμματοσειρά

[ctx: @action:button]
en: Font && Color...
el: Γραμματοσειρά && χρώμα...

[ctx: @info:tooltip]
en: Set alarm message font and color
el: Ρύθμιση γραμματοσειράς και χρώματος του μηνύματος του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the font, and foreground and background color, for the alarm message.
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά και το χρώμα κειμένου και φόντου, για το μήνυμα του συναγερμού.

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Font & Color
el: Επιλέξτε γραμματοσειρά & χρώμα συναγερμού

[ctx: @action]
en: Stop Play
el: Παύση αναπαραγωγής

[ctx: @action]
en: Enable Alarms
el: Ενεργοποίηση συναγερμών

[ctx: @action]
en: Spread Windows
el: Ανάπτυξη παραθύρων

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar Files
el: Εισαγωγή αρχείων ημερολογίου

[ctx: @item:inlistbox File type selection filter]
en: Calendar Files
el: Αρχεία ημερολογίου

[ctx: @title:window]
en: Choose Export Calendar
el: Επιλογή ημερολογίου εξαγωγής

[ctx: @info]
en: Error loading calendar to append to:<nl/><filename>%1</filename>
el: Σφάλμα φόρτωσης ημερολογίου για προσθήκη στο:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to save new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
el: Απέτυχε η αποθήκευση του νέου ημερολογίου στο:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot upload new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
el: Αδυναμία αποστολής νέου ημερολογίου στο:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Unable to show alarms in KOrganizer
el: Αδυναμία εμφάνισης των συναγερμών στο KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to show alarm in KOrganizer
el: Αδυναμία εμφάνισης του συναγερμού στο KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to update alarm in KOrganizer
el: Αδυναμία ενημέρωσης του συναγερμού στο KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarms from KOrganizer
el: Αδυναμία διαγραφής των συναγερμών στο KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarm from KOrganizer
el: Αδυναμία διαγραφής του συναγερμού στο KOrganizer

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Could not start KOrganizer)</para>
el: <para>%1</para><para>(Αδυναμία εκκίνησης του KOrganizer)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(KOrganizer not fully started)</para>
el: <para>%1</para><para>(το KOrganizer δεν έχει εκκινήσει πλήρως)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Error communicating with KOrganizer)</para>
el: <para>%1</para><para>(Σφάλμα επικοινωνίας με το KOrganizer)</para>

[ctx: info]
en: The scheduled Wake from Suspend has been cancelled.
el: Η προγραμματισμένη αφύπνιση από αναστολή έχει ακυρωθεί.

[ctx: @info]
en: Error obtaining authorization (%1)
el: Σφάλμα ανάκτησης εξουσιοδότησης (%1)

[ctx: @info]
en: You must enable a template calendar to save the template in
el: Πρέπει να ενεργοποιήσετε ένα ημερολόγιο προτύπων για να αποθηκευτεί εκεί το  πρότυπο

[ctx: @info Please set the 'From' email address...]
en: <para>%1</para><para>Please set it in the Configuration dialog.</para>
el: <para>%1</para><para>Παρακαλώ εισάγετέ την στο διάλογο διαμόρφωσης.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Alarms are currently disabled.</para><para>Do you want to enable alarms now?</para>
el: <para>Οι συναγερμοί είναι απενεργοποιημένες.</para><para>Επιθυμείτε την ενεργοποίησή τους τώρα;</para>

[ctx: @action:button]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @action:button]
en: Keep Disabled
el: Να διατηρηθούν απενεργοποιημένες

[ctx: @info]
en: Error saving alarms
el: Σφάλμα αποθήκευσης συναγερμών

[ctx: @info]
en: Error saving alarm
el: Σφάλμα αποθήκευσης του συναγερμού

[ctx: @info]
en: Error deleting alarms
el: Σφάλμα διαγραφής των συναγερμών

[ctx: @info]
en: Error deleting alarm
el: Σφάλμα διαγραφής του συναγερμού

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarms
el: Σφάλμα αποθήκευσης των επανενεργοποιημένων συναγερμών

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarm
el: Σφάλμα αποθήκευσης του επανενεργοποιημένου συναγερμού

[ctx: @info]
en: Error saving alarm templates
el: Σφάλμα αποθήκευσης των προτύπων συναγερμού

[ctx: @info]
en: Error saving alarm template
el: Σφάλμα αποθήκευσης του προτύπου συναγερμού

[ctx: @info]
en: Quitting will disable alarms (once any alarm message windows are closed).
el: Τερματίζοντας θα απενεργοποιηθούν οι συναγερμοί (μόλις κλείσει οποιοδήποτε παράθυρο συναγερμού).

[ctx: @info]
en: Quitting will cancel the scheduled Wake from Suspend.
el: Η εγκατάλειψη θα ακυρώσει την προγραμματισμένη αφύπνιση από την Αναστολή.

[ctx: @info:shell]
en: Cannot create alarm: No default calendar is defined
el: Αδυναμία δημιουργίας συναγερμού: Δεν έχει οριστεί προκαθορισμένο ημερολόγιο

[ctx: @info:shell]
en: Error creating alarm
el: Σφάλμα κατα τη δημιουργία του συναγερμού

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not unique
el: %1: Το γεγονός <resource>%2</resource> δεν βρέθηκε ή δεν είναι μοναδικό

[ctx: @info]
en: Alarms cannot be created or updated, because no writable active alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
el: Οι συναγερμοί δεν γίνεται να δημιουργηθούν ή να τροποποιηθούν, γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο κανένα εγγράψιμο ενεργό ημερολόγιο συναγερμών.<nl/><nl/>Για να διορθωθεί αυτό, χρησιμοποιήστε <interface>Προβολή | Εμφάνιση ημερολογίων</interface> για να εξετάσετε ή να αλλάξετε τις καταστάσεις των ημερολογίων.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not editable
el: %1: Το γεγονός <resource>%2</resource> δεν βρέθηκε ή δεν είναι επεξεργάσιμο

[ctx: @info]
en: Alarms are configured to be archived, but this is not possible because no writable archived alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
el: Οι συναγερμοί είναι διαμορφωμένοι να αρχειοθετούνται, αλλά αυτό δεν είναι δυνατόν επειδή δεν έχει ενεργοποιηθεί κανένα εγγράψιμο ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών.<nl/><nl/>Για να διορθωθεί αυτό, χρησιμοποιήστε <interface>Προβολή | Εμφάνιση ημερολογίων</interface> για να εξετάσετε ή να αλλάξετε τις καταστάσεις των ημερολογίων.

[ctx: @info]
en: Alarms are configured to be archived, but this is not possible because no archived alarm calendar is set as default.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface>, select an archived alarms calendar, and check <interface>Use as Default for Archived Alarms</interface>.
el: Οι συναγερμοί είναι διαμορφωμένοι να αρχειοθετούνται, αλλά αυτό δεν είναι δυνατόν επειδή δεν είναι ενεργοποιημένο κανένα ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών.<nl/><nl/>Για να διορθωθεί αυτό, χρησιμοποιήστε <interface>Προβολή | Εμφάνιση ημερολογίων</interface>, επιλέξτε ένα ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών και επιλέξτε <interface>Χρήση ως προκαθορισμένου για αρχειοθετημένους συναγερμούς</interface>.

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
    (no terminal selected for command alarms)
el: Αποτυχία εκτέλεσης εντολής
    (δεν επιλέχθηκε τερματικό για συναγερμούς εντολών)

[ctx: @info]
en: Error creating temporary script file
el: Σφάλμα δημιουργίας προσωρινού αρχείου σεναρίου

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
el: Ενέργεια πριν το συναγερμό:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
el: Ενέργεια μετά το συναγερμό:

[ctx: @info 'From' email address]
en: From:
el: Από:

[ctx: @info Email addressee]
en: To:
el: Προς:

[ctx: @info Copy-to in email headers]
en: Cc:
el: Κοιν:

[ctx: @info]
en: Date:
el: Ημερομηνία:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
el: Θέμα:

[ctx: @info Todo calendar item's title field]
en: To-do:
el: Προς υλοποίηση:

[ctx: @info Todo calendar item's location field]
en: Location:
el: Τοποθεσία:

[ctx: @info Todo calendar item's due date/time]
en: Due:
el: Λήξη:

[ctx: @info Brief form of 'At Login']
en: Login
el: Σύνδεση

[ctx: @info]
en: At login
el: Στη σύνδεση

[ctx: @info]
en: 1 Minute | %1 Minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

[ctx: @info]
en: 1 Hour | %1 Hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: @info Hours and minutes]
en: %1h %2m
el: %1ω %2λ

[ctx: @info]
en: 1 Day | %1 Days
el[0]: 1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

[ctx: @info]
en: 1 Week | %1 Weeks
el[0]: 1 εβδομάδα
el[1]: %1 εβδομάδες

[ctx: @info]
en: 1 Month | %1 Months
el[0]: 1 μήνας
el[1]: %1 μήνες

[ctx: @info]
en: 1 Year | %1 Years
el[0]: 1 έτος
el[1]: %1 έτη

[ctx: @info No recurrence]
en: None
el: Καμία

[ctx: @info No repetition]
en: None
el: Καμία

[ctx: @label]
en: Alarm type
el: Τύπος συναγερμού

[ctx: @label]
en: Alarm name
el: Όνομα συναγερμού

[ctx: @label]
en: Read-only
el: Για ανάγνωση-μόνο

[ctx: @label Deferral type]
en: Deferral
el: Αναβολή

[ctx: @info Alarm type]
en: Command
el: Εντολή

[ctx: @info Alarm type]
en: Email
el: Ηλ. αλληλογραφία

[ctx: @info Alarm type]
en: Audio
el: Ήχος

[ctx: @info Alarm type]
en: Active
el: Ενεργό

[ctx: @info Alarm type]
en: Archived
el: Αρχειοθετημένος

[ctx: @info]
en: Reminder
el: Υπενθύμιση

[ctx: @info]
en: Speak
el: Εκφώνηση

[ctx: @info]
en: Beep
el: Προειδοποιητικός ήχος

[ctx: @info General purpose status indication: yes or no]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @info General purpose status indication: yes or no]
en: No
el: Όχι

[ctx: @info]
en: A 'From' email address must be configured in order to execute email alarms.
el: Θα πρέπει να διαμορφωθεί μία διεύθυνση αποστολέα ηλ. αλληλογραφίας για να εκτελούνται οι συναγερμοί αλληλογραφίας.

[ctx: @info KMail folder name: this should be translated the same as in kmail]
en: sent-mail
el: απεσταλμένα

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> not found
el: Μη έγκυρη διεύθυνση αποστολής αλληλογραφίας.<nl/>Η ταυτότητα ηλ. ταχυδρομείου <resource>%1</resource> δεν βρέθηκε

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> has no email address
el: Μη έγκυρη διεύθυνση αποστολής αλληλογραφίας.<nl/>Η ταυτότητα ηλ. ταχυδρομείου <resource>%1</resource> δεν περιέχει διεύθυνση αλληλογραφίας

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured (no default email identity found)</para><para>Please set it in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
el: <para>Δεν έχει διαμορφωθεί καμία διεύθυνση αποστολής αλληλογραφίας (δεν βρέθηκε προκαθορισμένη ταυτότητα)</para><para>Ορίστε την στο <application>KMail</application> ή στο διάλογο διαμόρφωσης του <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
el: <para>Δεν έχει διαμορφωθεί καμία διεύθυνση αποστολής αλληλογραφίας.</para><para>Ορίστε την στο διάλογο διαμόρφωσης του <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <command>%1</command> not found
el: Η <command>%1</command> δε βρέθηκε

[ctx: @info]
en: Error attaching file: <filename>%1</filename>
el: Σφάλμα επισύναψης αρχείου: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Attachment not found: <filename>%1</filename>
el: Το συνημμένο δε βρέθηκε: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: An email has been queued to be sent
el: Ένα μήνυμα ηλ. ταχυδρομείου μπήκε σε αναμονή για αποστολή

[ctx: @info]
en: Failed to send email
el: Η αποστολή της αλληλογραφίας απέτυχε

[ctx: @info]
en: Error sending email
el: Σφάλμα αποστολής της αλληλογραφίας

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
el: Ακύρωση αν καθυστερήσει

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after this time
el: Αυτόματο κλείσιμο του παραθύρου μετά από αυτόν το χρόνο

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after late-cancellation time
el: Αυτόματο κλείσιμο του παραθύρου μετά το χρόνο αυτόματης ακύρωσης

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If checked, the alarm will be canceled if it cannot be triggered within the specified period after its scheduled time. Possible reasons for not triggering include your being logged off, X not running, or <application>KAlarm</application> not running.</para><para>If unchecked, the alarm will be triggered at the first opportunity after its scheduled time, regardless of how late it is.</para>
el: <para>Αν ενεργοποιηθεί, ο συναγερμός θα ακυρωθεί αν δεν μπορέσει να ενεργοποιηθεί μέσα στο καθορισμένο χρονικό διάστημα μετά τον προγραμματισμένο χρόνο. Πιθανοί λόγοι για τη μη ενεργοποίηση είναι να είστε αποσυνδεδεμένοι, να μην εκτελείται ο X ή το <application>KAlarm</application>.</para><para>Στην αντίθετη περίπτωση, ο συναγερμός θα ενεργοποιηθεί με την πρώτη ευκαιρία, ανεξάρτητα από το πόσο έχει καθυστερήσει.</para>

[ctx: @option:check Cancel if late by 10 minutes]
en: Cancel if late by
el: Ακύρωση αν καθυστερήσει κατά

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how late will cause the alarm to be canceled
el: Ορίστε την καθυστέρηση που θα κάνει το συναγερμό να ακυρωθεί

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically close the alarm window after the expiry of the late-cancellation period
el: Κλείνει αυτόματα το παράθυρο συναγερμού αφού παρέλθει ο χρόνος ακύρωσης λόγω καθυστέρησης

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο για εμφάνιση

[ctx: @info]
en: Please select a file to play
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για αναπαραγωγή

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
el: Το <filename>%1</filename> είναι ένας φάκελος

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
el: Το <filename>%1</filename> δε βρέθηκε

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
el: Το <filename>%1</filename> δεν είναι αναγνώσιμο

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> appears not to be a text or image file
el: Το <filename>%1</filename> δε φαίνεται να είναι αρχείο κειμένου ή εικόνας

[ctx: @item:inlistbox File type]
en: All files
el: Όλα τα αρχεία

[ctx: @option:check]
en: Append to existing file
el: Προσθήκη στο υπάρχον αρχείο

[ctx: @action:button]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @action:button]
en: No
el: Όχι

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (shell access not authorized)
el: Αποτυχία εκτέλεσης εντολής (δε δόθηκε πρόσβαση κελύφους)

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
el: Αποτυχία εκτέλεσης εντολής

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (not found or not executable)
el: Αποτυχία εκτέλεσης εντολής (δε βρέθηκε ή δεν είναι εκτελέσιμη)

[ctx: @info]
en: Command execution error
el: Σφάλμα εκτέλεσης εντολής

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
el: Κωδικός εξόδου εντολής: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
el: λεπτά

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
el: ώρες/λεπτά

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
el: ημέρες

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
el: εβδομάδες

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press the Shift key while clicking the spin buttons to adjust the time by a larger step (6 hours / 5 minutes).
el: Πιέστε το πλήκτρο Shift όσο κάνετε κλικ στο κουμπί ρύθμισης για να μεταβάλετε την ώρα με μεγαλύτερα βήματα (6 ώρες / 5 λεπτά).

en: System time zone
el: Ζώνη ώρας συστήματος

en: Personal alarm message, command and email scheduler by KDE
el: Προγραμματισμός μηνυμάτων συναγερμού, εντολών και ηλ. αλληλογραφίας από το KDE

en: Copyright © 2001-%1, David Jarvie
el: Πνευματικά δικαιώματα 2001-%1, David Jarvie

[ctx: @info]
en: Failure to create menus (perhaps <filename>%1</filename> missing or corrupted)
el: Αποτυχία δημιουργίας μενού (ίσως να λείπει το <filename>%1</filename> ή να είναι κατεστραμμένο)

[ctx: @action]
en: Templates...
el: Πρότυπα...

[ctx: @action]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action]
en: Create Template...
el: Δημιουργία προτύπου...

[ctx: @action]
en: Copy...
el: Αντιγραφή...

[ctx: @action]
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

[ctx: @action]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action]
en: Delete Without Confirmation
el: Να γίνεται διαγραφή χωρίς επιβεβαίωση

[ctx: @action]
en: Reactivate
el: Επανενεργοποίηση

[ctx: @action]
en: Wake From Suspend...
el: Αφύπνιση από αναστολή...

[ctx: @action]
en: Show Archived Alarms
el: Εμφάνιση αρχειοθετημένων συναγερμών

[ctx: @action]
en: Show in System Tray
el: Εμφάνιση στο πλαίσιο συστήματος

[ctx: @action]
en: Show Calendars
el: Εμφάνιση ημερολογίων

[ctx: @action]
en: Show Date Selector
el: Εμφάνιση επιλογέα ημερομηνίας

[ctx: @action]
en: Import Alarms...
el: Εισαγωγή συναγερμών...

[ctx: @action]
en: Import Birthdays...
el: Εισαγωγή γενεθλίων...

[ctx: @action]
en: Export Selected Alarms...
el: Εξαγωγή επιλεγμένων συναγερμών...

[ctx: @action]
en: Export...
el: Εξαγωγή...

[ctx: @action]
en: Refresh Alarms
el: Ανανέωση συναγερμών

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm? | Do you really want to delete the %1 selected alarms?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά να διαγράψετε τον επιλεγμένο συναγερμό;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά να διαγράψετε τους %1 επιλεγμένους συναγερμούς;

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
el[0]: Διαγραφή συναγερμού
el[1]: Διαγραφή συναγερμών

[ctx: @action:button]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Archived Alarms
el: Απόκρυψη αρχειοθετημένων συναγερμών

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Archived Alarms
el: Εμφάνιση αρχειοθετημένων συναγερμών

[ctx: @info]
en: Import birthdays
el: Εισαγωγή γενεθλίων

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
el: <qt>Αυτό θα αποκρύψει το μενού πλήρως. Μπορείτε να το εμφανίσετε ξανά πληκτρολογώντας %1.</qt>

en: Hide menu bar
el: Απόκρυψη γραμμής μενού

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
el: Εμφάνιση συναγερμού

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
el: Συναγερμός ηλ. αλληλογραφίας

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
el: Συναγερμός εντολής

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
el: Τύπος συναγερμού

[ctx: @info]
en: Choose alarm type to create:
el: Επιλογή τύπου συναγερμού για δημιουργία:

[ctx: @action]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @action]
en: Disable
el: Απενεργοποίηση

[ctx: @info]
en: <para>Cannot defer alarm:</para><para>Alarm not found.</para>
el: <para>Αδυναμία αναβολής συναγερμού:</para><para>Ο συναγερμός δε βρέθηκε.</para>

[ctx: @title:window]
en: Reminder
el: Υπενθύμιση

[ctx: @title:window]
en: Message
el: Μήνυμα

[ctx: @info]
en: File is a folder
el: Το αρχείο είναι ένας φάκελος

[ctx: @info]
en: Failed to open file
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου

[ctx: @info]
en: File not found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

[ctx: @title:window]
en: Error
el: Σφάλμα

[ctx: @info]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
el[0]: Αύριο
el[1]: Σε χρόνο %1 ημερών

[ctx: @info]
en: in 1 week's time | in %1 weeks' time
el[0]: σε 1 εβδομάδα
el[1]: σε %1 εβδομάδες

[ctx: @info]
en: in 1 minute's time | in %1 minutes' time
el[0]: σε 1 λεπτό
el[1]: σε %1 λεπτά

[ctx: @info]
en: in 1 hour's time | in %1 hours' time
el[0]: σε 1 ώρα
el[1]: σε %1 ώρες

[ctx: @item:intext inserted into 'in ... %1 minute's time' below]
en: 1 hour | %1 hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: @info '%2' is the previous message '1 hour'/'%1 hours']
en: in %2 1 minute's time | in %2 %1 minutes' time
el[0]: σε χρόνο %2 και 1 λεπτού
el[1]: σε χρόνο %2 και %1 λεπτών

[ctx: @info]
en: Unable to speak message
el: Αδυναμία εκφώνησης του μηνύματος

[ctx: @info]
en: Text-to-speech subsystem is not available
el: Το υποσύστημα κείμενο-σε-ομιλία δεν είναι διαθέσιμο

[ctx: @action:button]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: @action:button]
en: Defer
el: Αναβολή

[ctx: @info:whatsthis]
en: The scheduled date/time for the message (as opposed to the actual time of display).
el: Η προγραμματισμένη ημερομηνία/ώρα για το συναγερμό (όπως αντιτάσσεται στην πραγματική ώρα εμφάνισης).

[ctx: @info:whatsthis]
en: The file whose contents are displayed below
el: Το αρχείο του οποίου τα περιεχόμενα προβάλλονται παρακάτω

[ctx: @info:whatsthis]
en: The contents of the file to be displayed
el: Τα περιεχόμενα του αρχείου που θα εμφανιστεί

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
el: Το μήνυμα του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: The output of the alarm's command
el: Η έξοδος εντολής του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
el: Η αλληλογραφία που θα αποσταλεί

[ctx: @option:check]
en: Do not display this error message again for this alarm
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα σφάλματος για το συναγερμό αυτή

[ctx: @info:whatsthis]
en: Acknowledge the alarm
el: Έλαβα γνώση του συναγερμού

[ctx: @action:button]
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the alarm
el: Επεξεργασία του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
el: Επεξεργασία του συναγερμού.

[ctx: @action:button]
en: Defer...
el: Αναβολή...

[ctx: @info:tooltip]
en: Defer the alarm until later
el: Αναβολή του συναγερμού για αργότερα

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Defer the alarm until later.</para><para>You will be prompted to specify when the alarm should be redisplayed.</para>
el: <para>Αναβολή του συναγερμού για αργότερα.</para><para>Θα σας ζητηθεί να καθορίσετε πότε θα πρέπει να επανεμφανιστεί ο συναγερμός.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
el: Διακοπή του ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop playing the sound
el: Διακοπή αναπαραγωγής του ήχου

[ctx: @info:tooltip Locate this email in KMail]
en: Locate in <application>KMail</application>
el: Εντοπισμός στο <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Locate and highlight this email in <application>KMail</application>
el: Εντοπισμός και τονισμός αυτής της αλληλογραφίας στο <application>KMail</application>

[ctx: @info:tooltip]
en: Activate <application>KAlarm</application>
el: Ενεργοποίηση <application>KAlarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Activate <application>KAlarm</application>
el: Ενεργοποίηση <application>KAlarm</application>

[ctx: @info]
en: Do you really want to acknowledge this alarm?
el: Θέλετε πράγματι να γνωστοποιήσετε ότι λάβατε γνώση αυτού του συναγερμού;

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge Alarm
el: Έλαβα γνώση συναγερμού

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge
el: Έλαβα γνώση

[ctx: @info]
en: Unable to locate this email in <application>KMail</application>
el: Αδυναμία εντοπισμού αυτού του μηνύματος στο <application>KMail</application>

[ctx: @item:inmenu]
en: Display Alarm Template
el: Εμφάνιση προτύπου συναγερμού

[ctx: @action]
en: New Display Alarm
el: Νέα εμφάνιση συναγερμού

[ctx: @item:inmenu]
en: Command Alarm Template
el: Πρότυπο συναγερμού εντολής

[ctx: @action]
en: New Command Alarm
el: Νέα εντολή συναγερμού

[ctx: @item:inmenu]
en: Email Alarm Template
el: Πρότυπο συναγερμού αλληλογραφίας

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
el: Νέος συναγερμός ηλ. αλληλογραφίας

[ctx: @item:inmenu]
en: Audio Alarm Template
el: Πρότυπο ηχητικού συναγερμού

[ctx: @action]
en: New Audio Alarm
el: Νέος ηχητικός συναγερμός

[ctx: @action]
en: New Alarm From Template
el: Νέος συναγερμός από πρότυπο

[ctx: @title:window]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @title:tab General preferences]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title General preferences]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
el: Ώρα & ημερομηνία

[ctx: @title]
en: Time and Date
el: Ώρα και ημερομηνία

[ctx: @title:tab]
en: Storage
el: Αποθήκευση

[ctx: @title]
en: Alarm Storage
el: Αποθήκευση συναγερμού

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
el: Ηλ. αλληλογραφία

[ctx: @title]
en: Email Alarm Settings
el: Ρυθμίσεις συναγερμών αλληλογραφίας

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Defaults
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις συναγερμών

[ctx: @title]
en: Default Alarm Edit Settings
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις επεξεργασίας συναγερμού

[ctx: @title:tab]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @title]
en: View Settings
el: Ρυθμίσεις προβολής

[ctx: @info]
en: Reset all tabs to their default values, or only reset the current tab?
el: Επαναφορά όλων των καρτελών στις προκαθορισμένες τους τιμές ή μόνο της τρέχουσας καρτέλας;

[ctx: @action:button Reset ALL tabs]
en: All
el: Όλες

[ctx: @action:button Reset the CURRENT tab]
en: Current
el: Τρέχουσα

[ctx: @title:group]
en: Run Mode
el: Λειτουργία εκτέλεσης

[ctx: @option:check]
en: Warn before quitting
el: Προειδοποίηση πριν τον τερματισμό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a warning prompt before quitting <application>KAlarm</application>.
el: Ενεργοποιήστε το για να εμφανίζεται ένα προειδοποιητικό μήνυμα πριν από τον τερματισμό του <application>KAlarm</application>.

[ctx: @option:check]
en: Enable alarm names
el: Ενεργοποίηση ονομάτων συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to have the option to give alarms a name. This is a convenience to help you to identify alarms.
el: Επιλέξτε να έχετε τη δυνατότητα να δίνετε ονόματα σε συναγερμούς. Αυτή είναι μια ευκολία για να μπορείτε να τους ταυτοποιείτε.

[ctx: @option:check]
en: Confirm alarm deletions
el: Επιβεβαίωση διαγραφής συναγερμών

[ctx: @label:spinbox]
en: Default defer time interval:
el: Προκαθορισμένο χρονικό διάστημα αναβολής:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default time interval (hours & minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
el: Εισάγετε το προκαθορισμένο χρονικό διάστημα (ώρες & λεπτά) για την αναβολή των συναγερμών, στο διάλογο αναβολής συναγερμού.

[ctx: @title:group]
en: Terminal for Command Alarms
el: Τερματικό για συναγερμούς εντολών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which application to use when a command alarm is executed in a terminal window
el: Επιλέξτε την εφαρμογή που θα χρησιμοποιηθεί όταν εκτελείται ένας συναγερμός εντολής σε ένα παράθυρο τερματικού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute command alarms in a terminal window by <icode>%1</icode>
el: Ενεργοποιήστε το για να εκτελούνται οι συναγερμοί εντολής σε τερματικό από το <icode>%1</icode>

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
el: Άλλο:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the full command line needed to execute a command in your chosen terminal window. By default the alarm's command string will be appended to what you enter here. See the <application>KAlarm</application> Handbook for details of special codes to tailor the command line.
el: Εισάγετε την πλήρη γραμμή εντολών που χρειάζεται για την εκτέλεση μίας εντολής στο επιλεγμένο παράθυρο τερματικού. Εξ ορισμού, η εντολή του συναγερμού θα προστίθεται σε ότι ορίσετε εδώ. Ανατρέξτε στο εγχειρίδιο του <application>KAlarm</application> για λεπτομέρειες σχετικά με τους ειδικούς κωδικούς που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στη γραμμή εντολών.

[ctx: @info]
en: Command to invoke terminal window not found: <command>%1</command>
el: Η εντολή επίκλησης του παραθύρου τερματικού δε βρέθηκε: <command>%1</command>

[ctx: @info]
en: You should not check this option unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>
el: Δεν πρέπει να ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή εκτός και αν σκοπεύετε να πάψετε να χρησιμοποιείτε το <application>KAlarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone which <application>KAlarm</application> should use as its default for displaying and entering dates and times.
el: Επιλέξτε τη ζώνη ώρας που θα χρησιμοποιεί ως προκαθορισμένη το <application>KAlarm</application> για εμφάνιση και εισαγωγή ημερομηνίας και ώρας.

[ctx: @label:listbox]
en: Holiday region:
el: Περιοχή εορτών:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which holiday region to use
el: Επιλέξτε την περιοχή εορτών

[ctx: No holiday region]
en: None
el: Καμία

[ctx: @label Time unit for user entered number]
en: minutes
el: λεπτά

[ctx: @label:spinbox]
en: Start of day for date-only alarms:
el: Έναρξη της ημέρας για συναγερμούς μιας μόνο ημέρας:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.</para><para>%1</para>
el: <para>Το νωρίτερο που θα εμφανιστεί συναγερμός μιας μόνο ημέρας. </para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: Working Hours
el: Ώρες εργασίας

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check the days in the week which are work days
el: Επιλέξτε τις ημέρες της εβδομάδας οι οποίες είναι εργάσιμες ημέρες

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily start time:
el: Ώρα έναρξης της ημέρας:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time of the working day.</para><para>%1</para>
el: <para>Εισάγετε την ώρα έναρξης της εργάσιμης ημέρας.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily end time:
el: Ώρα τέλους ημέρας:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the end time of the working day.</para><para>%1</para>
el: <para>Εισάγετε την ώρα τέλους της εργάσιμης ημέρας.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: KOrganizer event duration:
el: Διάρκεια γεγονότος του KOrganizer:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the event duration in hours and minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.</para><para>%1</para>
el: <para>Εισάγετε τη διάρκεια του γεγονότος σε ώρες και λεπτά, για συναγερμούς που βασίζονται σε αυτό το πρότυπο.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: New Alarms && Templates
el: Νέοι συναγερμοί && πρότυπα

[ctx: @option:radio]
en: Store in default calendar
el: Αποθήκευση στο προκαθορισμένο ημερολόγιο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add all new alarms and alarm templates to the default calendars, without prompting.
el: Για α γίνεται προσθήκη όλων των συναγερμών και προτύπων στο προκαθορισμένο ημερολόγιο, χωρίς να ζητείται επιβεβαίωση.

[ctx: @option:radio]
en: Prompt for which calendar to store in
el: Να ζητείται το ημερολόγιο στον οποίο θα γίνεται αποθήκευση

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</para><para>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</para>
el: <para>Όταν αποθηκεύεται ένας νέος συναγερμός ή ένα νέο πρότυπο, και υπάρχουν περισσότερα από ένα ενεργά ημερολόγια, να ζητείται το ημερολόγιο στο οποίο θα γίνεται η αποθήκευση.</para><para>Σημειώστε ότι οι αρχειοθετημένοι συναγερμοί αποθηκεύονται πάντα στο προκαθορισμένο ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών.</para>

[ctx: @title:group]
en: Archived Alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @option:check]
en: Keep alarms after expiry
el: Διατήρηση συναγερμών μετά τη λήξη τους

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to archive alarms after expiry or deletion (except deleted alarms which were never triggered).
el: Ενεργοποιήστε το για να αρχειοθετούνται οι συναγερμοί μετά τη λήξη ή διαγραφή τους (εκτός των διαγραμμένων συναγερμών που δεν ενεργοποιήθηκαν ποτέ).

[ctx: @option:check]
en: Discard archived alarms after:
el: Απόρριψη αρχειοθετημένων συναγερμών μετά από:

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
el: ημέρες

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to store archived alarms indefinitely. Check to enter how long archived alarms should be stored.
el: Απενεργοποιήστε το για να αποθηκεύονται για πάντα οι αρχειοθετημένοι συναγερμοί. Ενεργοποιήστε το για να ορίσετε το χρόνο διατήρησης των αρχειοθετημένων συναγερμών.

[ctx: @action:button]
en: Clear Archived Alarms
el: Καθαρισμός αρχειοθετημένων συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms.
el: Διαγραφή όλων των αρχειοθετημένων συναγερμών.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms (from the default archived alarm calendar only).
el: Διαγραφή όλων των αρχειοθετημένων συναγερμών (από το προκαθορισμένο ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών μόνο).

[ctx: @info]
en: <para>A default calendar is required in order to archive alarms, but none is currently enabled.</para><para>If you wish to keep expired alarms, please first use the calendars view to select a default archived alarms calendar.</para>
el: <para>Απαιτείται ένα προκαθορισμένο ημερολόγιο για την αρχειοθέτηση συναγερμών, αλλά αυτήν τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος ενεργός.</para><para>Αν θέλετε να διατηρούνται οι ληγμένοι συναγερμοί, χρησιμοποιήστε πρώτα την προβολή ημερολογίων για να επιλέξετε ένα προκαθορισμένο ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών.</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all archived alarms?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή όλων των αρχειοθετημένων συναγερμών;

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all alarms in the default archived alarm calendar?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή όλων των συναγερμών στο προκαθορισμένο ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών;

[ctx: @label]
en: Email client:
el: Πελάτης ηλ. αλληλογραφίας:

[ctx: @option:check]
en: Copy sent emails into <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
el: Αντιγραφή των απεσταλμένων μηνυμάτων στο φάκελο <resource>%1</resource> του <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: After sending an email, store a copy in <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
el: Μετά την αποστολή ενός μηνύματος, αποθήκευσε ένα αντίγραφο στο φάκελο <resource>%1</resource> του <application>KMail</application>

[ctx: @option:check]
en: Notify when remote emails are queued
el: Ειδοποίηση για απομακρυσμένη αλληλογραφία σε αναμονή

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
el: Η διεύθυνση της ηλ. αλληλογραφίας σας

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
el: Από:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms.
el: Η διεύθυνση της αλληλογραφίας σας, που θα χρησιμοποιηθεί για την αναγνώρισή σας όταν αποστέλλονται συναγερμοί αλληλογραφίας.

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
el: Χρήση ταυτοτήτων του <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use <application>KMail</application>'s email identities to identify you as the sender when sending email alarms. For existing email alarms, <application>KMail</application>'s default identity will be used. For new email alarms, you will be able to pick which of <application>KMail</application>'s identities to use.
el: Ενεργοποιήστε το για να χρησιμοποιηθούν οι ταυτότητες του <application>KMail</application>  ως διεύθυνση αποστολέα όταν αποστέλλονται συναγερμοί αλληλογραφίας. Για τις προϋπάρχουσες συναγερμοί, θα χρησιμοποιηθεί η προκαθορισμένη ταυτότητα του <application>KMail</application>. Για τους νέους συναγερμούς, θα μπορείτε να επιλέγετε ποια ταυτότητα θα χρησιμοποιηθεί.

[ctx: @label 'Bcc' email address]
en: Bcc:
el: Κρυφ.Κοιν:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which <application>KAlarm</application> runs on, you can simply enter your user login name.
el: Η διεύθυνση της αλληλογραφίας σας, που θα χρησιμοποιηθεί για την αποστολή κρυφού αντιγράφου στον εαυτό σας. Αν θέλετε να αποστέλλεται στο λογαριασμό σας του υπολογιστή στον οποίο εκτελείται το <application>KMail</application>, μπορείτε απλώς να εισάγετε το όνομα σύνδεσής σας.

[ctx: @info]
en: No valid 'Bcc' email address is specified.
el: Δεν καθορίστηκε μία έγκυρη διεύθυνση κρυφής κοινοποίησης.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση για το <interface>%1</interface> στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @title:tab]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:tab Settings specific to alarm type]
en: Type Specific
el: Ειδικού τύπου

[ctx: @title:tab]
en: Font && Color
el: Γραμματοσειρά && χρώμα

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for the alarm message display method in the alarm edit dialog.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση για τη μέθοδο εμφάνισης του μηνύματος συναγερμού στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @label:listbox]
en: Recurrence:
el: Επανεμφάνιση:

[ctx: @option:radio]
en: February 28th
el: 28η Φεβρουαρίου

[ctx: @option:radio]
en: March 1st
el: 1η Μαρτίου

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
el: Να μην επαναλαμβάνεται

[ctx: @info:whatsthis]
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<note>The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.</note>
el: Για τις ετήσιες επανεμφανίσεις επιλέξτε σε ποια ημερομηνία, αν υπάρχει, θα πρέπει να ενεργοποιούνται οι συναγερμοί της 29ης Φεβρουαρίου στα μη δίσεκτα έτη. <note>Όταν αλλάζετε αυτή την επιλογή δε γίνεται υπολογισμός της επόμενης προγραμματισμένης επανεμφάνισης των υπαρχόντων συναγερμών.</note>

[ctx: @title:group]
en: Display Alarms
el: Εμφάνιση συναγερμών

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
el: Μονάδες υπενθυμίσεων:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Minutes
el: Λεπτά

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hours/Minutes
el: Ώρες/λεπτά

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default units for the reminder in the alarm edit dialog, for alarms due soon.
el: Οι προκαθορισμένες μονάδες των υπενθυμίσεων στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών, για αυτές που λήγουν σύντομα.

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
el: Ήχος

[ctx: @option:check]
en: Repeat sound file
el: Επανάληψη αρχείου ήχου

[ctx: @info:whatsthis sound file 'Repeat' checkbox]
en: The default setting for sound file <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση για το αρχείο ήχου <interface>%1</interface> στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @label:textbox]
en: Sound file:
el: Αρχείο ήχου:

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a sound file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default sound file to use in the alarm edit dialog.
el: Εισάγετε το προκαθορισμένο αρχείο ήχου που θα χρησιμοποιηθεί στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to set the default volume for sound files in the alarm edit dialog.
el: Επιλέξτε να ρυθμίσετε την προκαθορισμένη ένταση για τα αρχεία ήχου στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default volume for sound files in the alarm edit dialog.
el: Η προκαθορισμένη ένταση για αρχεία ήχου στο διάλογο επεξεργασίας συναγερμών.

[ctx: @title:group]
en: Command Alarms
el: Συναγερμοί εντολής

[ctx: @title:group]
en: Email Alarms
el: Συναγερμοί ηλ. αλληλογραφίας

[ctx: @title:group]
en: Message Font && Color
el: Γραμματοσειρά && χρώμα μηνύματος

[ctx: @info]
en: You must enter a sound file when <interface>%1</interface> is selected as the default sound type
el: Πρέπει να εισάγετε ένα αρχείο ήχου όταν επιλεχθεί το <interface>%1</interface> ως ο προκαθορισμένος τύπος ήχου

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Windows
el: Παράθυρα συναγερμού

[ctx: @option:check]
en: Show in system tray
el: Εμφάνιση στο πλαίσιο συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</para>
el: <para>Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του εικονιδίου του <application>KAlarm</application> στο πλαίσιο του συστήματος. Αυτό προσφέρει την εύκολη προσπέλαση και μια ένδειξη της κατάστασής του.</para>

[ctx: @option:radio Always show KAlarm icon]
en: Always show
el: Να εμφανίζεται πάντα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray regardless of whether alarms are due.
el: Επιλέξτε το για την εμφάνιση του εικονιδίου του <application>KAlarm</application> στο πλαίσιο του συστήματος ανεξάρτητα αν υπάρχουν ληγμένοι συναγερμοί.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no active alarms
el: Να γίνεται αυτόματη απόκρυψη αν δεν υπάρχουν ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if there are no active alarms. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
el: Επιλέξτε το για την αυτόματη απόκρυψη του εικονιδίου του <application>KAlarm</application> στο πλαίσιο συστήματος αν δεν υπάρχουν ενεργοί συναγερμοί. Όταν είναι κρυμμένο, το εικονίδιο μπορεί πάντα να γίνει ορατό με τη χρήση της επιλογής του πλαισίου συστήματος για την εμφάνιση των κρυμμένων εικονιδίων.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if no alarms are due within the specified time period. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
el: Επιλέξτε το για την αυτόματη απόκρυψη του εικονιδίου του <application>KAlarm</application> στο πλαίσιο συστήματος αν δεν υπάρχουν συναγερμοί που λήγουν μέσα στην καθορισμένη χρονική περίοδο. Όταν είναι κρυμμένο, το εικονίδιο μπορεί πάντα να γίνει ορατό με τη χρήση της επιλογής του πλαισίου συστήματος για την εμφάνιση των κρυμμένων εικονιδίων.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no alarm due within time period:
el: Να γίνεται αυτόματη απόκρυψη αν δεν υπάρχουν συναγερμοί που λήγουν μέσα στην καθορισμένη χρονική περίοδο:

[ctx: @title:group]
en: System Tray Tooltip
el: Υπόδειξη πλαισίου συστήματος

[ctx: @option:check]
en: Show next 24 hours' alarms
el: Εμφάνιση των συναγερμών για τις επόμενες 24 ώρες

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify whether to include in the system tray tooltip, a summary of alarms due in the next 24 hours.
el: Καθορίστε να θα πρέπει να εμφανίζεται στην υπόδειξη του πλαισίου συστήματος, μία περίληψη των συναγερμών που θα ενεργοποιηθούν στις επόμενες 24 ώρες.

[ctx: @option:check]
en: Maximum number of alarms to show:
el: Μέγιστος αριθμός συναγερμών για εμφάνιση:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to display all of the next 24 hours' alarms in the system tray tooltip. Check to enter an upper limit on the number to be displayed.
el: Απενεργοποιήστε το για να εμφανιστούν όλοι οι συναγερμοί των επόμενων 24 ωρών στην υπόδειξη του πλαισίου συστήματος. Ενεργοποιήστε το για να ορίσετε το μέγιστο αριθμό συναγερμών που θα εμφανιστούν.

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
el: Εμφάνιση ώρας συναγερμού

[ctx: @option:check]
en: Show time until alarm
el: Εμφάνιση χρόνου μέχρι τους συναγερμούς

[ctx: @title:group]
en: Alarm List
el: Λίστα συναγερμού

[ctx: @label:listbox]
en: Disabled alarm color:
el: Χρώμα απενεργοποιημένου συναγερμού:

[ctx: @label:listbox]
en: Archived alarm color:
el: Χρώμα αρχειοθετημένου συναγερμού:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Message Windows
el: Παράθυρα συναγερμού μηνύματος

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose how to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged:<list><item>Position alarm message windows as far as possible from the current mouse cursor location, or</item><item>Position alarm message windows in the center of the screen, but disable buttons for a short time after the window is displayed.</item></list></para>
el: <para>Μπορείτε να μειώσετε την πιθανότητα παράβλεψης των συναγερμών μηνυμάτων:<list><item>Τοποθετήστε τα παράθυρα συναγερμών μηνυμάτων όσο το δυνατόν μακρύτερα από τη θέση του ποντικιού, ή </item><item>να τοποθετήσετε τα παράθυρα συναγερμών μηνυμάτων στο κέντρο της οθόνης, με ταυτόχρονη απενεργοποίηση των κουμπιών για μικρό χρονικό διάστημα μετά την εμφάνιση του παραθύρου.</item></list></para>

[ctx: @option:radio]
en: Position windows far from mouse cursor
el: Τοποθέτηση παραθύρων μακριά από ποντίκι

[ctx: @option:radio]
en: Center windows, delay activating window buttons
el: Παράθυρα στο κέντρο και καθυστέρηση ενεργοποίησης κουμπιών

[ctx: @label:spinbox]
en: Button activation delay (seconds):
el: Καθυστέρηση ενεργοποίησης (δευτ.):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown.
el: Εισάγετε το διάστημα για το οποίο τα κουμπιά θα παραμένουν ανενεργά μετά την εμφάνιση του παραθύρου συναγερμού.

[ctx: @option:check]
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
el: Τα παράθυρα μηνυμάτων έχουν γραμμή τίτλου και λαμβάνουν εστίαση πληκτρολογίου

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify the characteristics of alarm message windows:<list><item>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</item><item>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</item></list></para>
el: <para>Καθορίστε τα χαρακτηριστικά του παραθύρου μηνύματος συναγερμού:<list><item>Αν ενεργοποιηθεί, θα είναι ένα κανονικό παράθυρο με γραμμή τίτλου, που λαμβάνει την εστίαση πληκτρολογίου.</item><item>Αν απενεργοποιηθεί, το παράθυρο δεν εμποδίζει την πληκτρολόγηση όταν εμφανίζεται, αλλά δεν έχει γραμμή τίτλου και δεν μπορεί να μετακινηθεί ή να αλλάξει το μέγεθός του.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: No Recurrence
el: Χωρίς επανεμφάνιση

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: At Login
el: Στη σύνδεση

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Hourly/Minutely
el: Ωριαία/ανά λεπτό

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
el: Ημερήσια

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
el: Μηνιαία

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Yearly
el: Ετήσια

[ctx: @title:group]
en: Recurrence Rule
el: Κανόνας επανεμφάνισης

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not repeat the alarm
el: Χωρίς επανάληψη του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Trigger the alarm at the specified date/time and at every login until then.</para><para>Note that it will also be triggered any time <application>KAlarm</application> is restarted.</para>
el: <para>Ενεργοποίηση του συναγερμού στην καθορισμένη ημερομηνία/ώρα και σε κάθε σύνδεση μέχρι τότε.</para><para>Σημειώστε ότι θα ενεργοποιείται και κάθε φορά που θα επανεκκινείται το <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at hourly/minutely intervals
el: Επανάληψη του συναγερμού σε διάστημα ώρας/λεπτού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at daily intervals
el: Επανάληψη του συναγερμού σε ημερήσια διαστήματα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at weekly intervals
el: Επανάληψη του συναγερμού μία φορά την εβδομάδα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at monthly intervals
el: Επανάληψη του συναγερμού μία φορά το μήνα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at annual intervals
el: Επανάληψη του συναγερμού μία φορά το χρόνο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up a repetition within the recurrence, to trigger the alarm multiple times each time the recurrence is due.
el: Η διάρκεια της απλής επανάληψης συναγερμού πρέπει να είναι μικρότερη από το διάστημα επανεμφάνισης μείον οποιαδήποτε περίοδο υπενθύμισης.

[ctx: @title:group]
en: Recurrence End
el: Τέλος επανεμφάνισης

[ctx: @option:radio]
en: No end
el: Χωρίς τέλος

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm indefinitely
el: Απεριόριστη επανάληψη του συναγερμού

[ctx: @option:radio]
en: End after:
el: Τέλος μετά από:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm for the number of times specified
el: Επανάληψη του συναγερμού όσες φορές καθορίζεται

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the total number of times to trigger the alarm
el: Εισάγετε το συνολικό αριθμό εμφάνισης του συναγερμού

[ctx: @label]
en: occurrence(s)
el: εμφάνιση(εις)

[ctx: @option:radio]
en: End by:
el: Τέλος την:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Repeat the alarm until the date/time specified.</para><para><note>This applies to the main recurrence only. It does not limit any sub-repetition which will occur regardless after the last main recurrence.</note></para>
el: <para>Επανάληψη του συναγερμού μέχρι την καθορισμένη ημερομηνία/ώρα.</para><para><note> Αυτό ισχύει μόνο για την κύρια επανεμφάνιση. Δεν περιορίζει τυχόν υποεπαναλήψεις οι οποίες θα συμβούν ανεξάρτητα με την τελευταία κύρια επανεμφάνιση.</note></para>

[ctx: @info]
en: This uses the same time zone as the start time.
el: Αυτό χρησιμοποιεί την ίδια ζώνη ώρας με την ώρα έναρξης.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last date to repeat the alarm.</para><para>%1</para>
el: <para>Εισάγετε την τελευταία ημερομηνία επανάληψης του συναγερμού.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last time to repeat the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
el: <para>Εισάγετε την τελευταία ώρα επανάληψης του συναγερμού.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop repeating the alarm after your first login on or after the specified end date
el: Σταμάτημα επανάληψης του συναγερμού μετά την πρώτη σύνδεσή σας ή μετά την καθορισμένη ημερομηνία

[ctx: @title:group]
en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of exceptions, i.e. dates/times excluded from the recurrence
el: Η λίστα των εξαιρέσεων, δηλ. οι ημερομηνίες/ώρες που θα εξαιρούνται από την επανεμφάνιση

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a date to insert in the exceptions list. Use in conjunction with the Add or Change button below.
el: Εισάγετε μία ημερομηνία για εισαγωγή στη λίστα εξαιρέσεων. Χρησιμοποιήστε το σε συνδυασμό με τα κουμπιά προσθήκης και αλλαγής, παρακάτω.

[ctx: @action:button]
en: Add
el: Προσθήκη

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add the date entered above to the exceptions list
el: Προσθήκη της ημερομηνίας που έχετε εισάγει παραπάνω στη λίστα εξαιρέσεων

[ctx: @action:button]
en: Change
el: Τροποποίηση

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace the currently highlighted item in the exceptions list with the date entered above
el: Αντικατάσταση του επιλεγμένου αντικειμένου στη λίστα εξαιρέσεων με την παραπάνω ημερομηνία

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the currently highlighted item from the exceptions list
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου αντικειμένου από τη λίστα εξαιρέσεων

[ctx: @option:check]
en: Exclude holidays
el: Εξαίρεση αργιών

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Do not trigger the alarm on holidays.</para><para>You can specify your holiday region in the Configuration dialog.</para>
el: <para>Μη εκτέλεση του συναγερμού κατά τις αργίες.</para><para>Μπορείτε να καθορίσετε τις αργίες σας στο διάλογο διαμόρφωσης.</para>

[ctx: @option:check]
en: Only during working time
el: Μόνο κατά τις ώρες εργασίας

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Only execute the alarm during working hours, on working days.</para><para>You can specify working days and hours in the Configuration dialog.</para>
el: <para>Εκτέλεση του συναγερμού μόνο κατά τις ώρες εργασίας τις εργάσιμες ημέρες .</para><para> Μπορείτε να καθορίσετε τις ώρες και ημέρες εργασίας στο διάλογο διαμόρφωσης.</para>

[ctx: @info]
en: End date is earlier than start date
el: Η τελική ημερομηνία είναι μικρότερη της αρχικής

[ctx: @info]
en: End date/time is earlier than start date/time
el: Η τελική ημερομηνία/ώρα είναι μικρότερη της αρχικής

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than start date
el: Η ημερομηνία δεν μπορεί να είναι νωρίτερα από την ημερομηνία έναρξης

[ctx: @label:spinbox]
en: Recur every
el: Επανεμφάνιση κάθε

[ctx: @label Time units for user-entered numbers]
en: hours:minutes
el: ώρες:λεπτά

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of hours and minutes between repetitions of the alarm
el: Εισάγετε τον αριθμό των ωρών και λεπτών μεταξύ των επαναλήψεων του συναγερμού

[ctx: @label On: Tuesday]
en: On:
el: Την:

[ctx: @info]
en: No day selected
el: Δεν επιλέχθηκε ημέρα

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
el: ημέρα(ες)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days between repetitions of the alarm
el: Εισάγετε τον αριθμό των ημερών μεταξύ των επαναλήψεων του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which the alarm is allowed to occur
el: Επιλέξτε τις ημέρες της εβδομάδας στις οποίες θα εμφανίζεται ο συναγερμός

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
el: εβδομάδα(ες)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of weeks between repetitions of the alarm
el: Εισάγετε τον αριθμό των εβδομάδων μεταξύ των επαναλήψεων του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which to repeat the alarm
el: Επιλέξτε τις ημέρες της εβδομάδας στις οποίες θα επαναλαμβάνεται ο συναγερμός

[ctx: @option:radio On day number in the month]
en: On day
el: Στις

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on the selected day of the month
el: Επανάληψη του συναγερμού την επιλεγμένη ημέρα του μήνα

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
el: Τελευταία

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the month on which to repeat the alarm
el: Επιλέξτε την ημέρα του μήνα στην οποία θα επαναλαμβάνεται ο συναγερμός

[ctx: @option:radio On the 1st Tuesday]
en: On the
el: Την

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on one day of the week, in the selected week of the month
el: Επανάληψη του συναγερμού σε μία μέρα της εβδομάδας, στην επιλεγμένη εβδομάδα του μήνα

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1st
el: 1η

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
el: 2η

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
el: 3η

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
el: 4η

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
el: 5η

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
el: Τελευταία

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
el: 2η τελευταία

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
el: 3η τελευταία

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
el: 4η τελευταία

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
el: 5η τελευταία

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the week of the month in which to repeat the alarm
el: Επιλέξτε την εβδομάδα του μήνα στην οποία θα επαναλαμβάνεται ο συναγερμός

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the week on which to repeat the alarm
el: Επιλέξτε την ημέρα της εβδομάδας στην οποία θα επαναλαμβάνεται ο συναγερμός

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
el: μήνας(ες)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of months between repetitions of the alarm
el: Εισάγετε τον αριθμό των μηνών μεταξύ των επαναλήψεων του συναγερμού

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
el: έτος(η)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of years between repetitions of the alarm
el: Εισάγετε τον αριθμό των ετών μεταξύ των επαναλήψεων του συναγερμού

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
el: Μήνες:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the months of the year in which to repeat the alarm
el: Επιλέξτε τους μήνες του έτους στους οποίους θα επαναλαμβάνεται ο συναγερμός

[ctx: @label:listbox]
en: February 29th alarm in non-leap years:
el: Συναγερμός της 29ης Φεβρουαρίου σε μη δίσεκτα έτη:

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
el: Κανένα

[ctx: @item:inlistbox 1st March (short form)]
en: 1 Mar
el: 1 Μαρ

[ctx: @item:inlistbox 28th February (short form)]
en: 28 Feb
el: 28 Φεβ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which date, if any, the February 29th alarm should trigger in non-leap years
el: Καθορίστε σε ποια ημερομηνία θα εμφανίζονται οι συναγερμοί της 29ης Φεβρουαρίου στα μη δίσεκτα έτη

[ctx: @info]
en: No month selected
el: Δεν έχει επιλεγεί μήνας

[ctx: @option:check]
en: Reminder for first recurrence only
el: Υπενθύμιση μόνο για την πρώτη επανεμφάνιση

[ctx: @item:inlistbox]
en: in advance
el: εκ των προτέρων

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
el: Υπενθύμιση:

[ctx: @item:inlistbox]
en: afterwards
el: κατόπιν

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the reminder only for the first time the alarm is scheduled
el: Εμφανίζει την υπενθύμιση μόνο την πρώτη φορά που χρονοπρογραμματίζεται ο συναγερμός

[ctx: @title:window]
en: Alarm Sub-Repetition
el: Επανάληψη απλού συναγερμού

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
el: Επανάληψη κάθε

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of the alarm triggering just once at each recurrence, checking this option makes the alarm trigger multiple times at each recurrence.
el: Αντί να ενεργοποιείται μία φορά για κάθε επανεμφάνιση, με αυτή την επιλογή ο συναγερμός θα ενεργοποιηθεί πολλές φορές σε κάθε επανεμφάνιση.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the time between repetitions of the alarm
el: Εισάγετε το χρονικό διάστημα μεταξύ των επαναλήψεων του συναγερμού

[ctx: @option:radio]
en: Number of repetitions:
el: Αριθμός επαναλήψεων:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify the number of times the alarm should repeat after each recurrence
el: Ενεργοποιήστε το για να καθορίσετε τον αριθμό των επαναλήψεων του συναγερμού μετά από κάθε επανεμφάνιση

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times to trigger the alarm after its initial occurrence
el: Εισάγετε τον αριθμό ενεργοποίησης του συναγερμού μετά την αρχική επανεμφάνισή της

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
el: Διάρκεια:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify how long the alarm is to be repeated
el: Ενεργοποιήστε το για να καθορίσετε τη διάρκεια επανάληψης του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the length of time to repeat the alarm
el: Εισάγετε τη χρονική διάρκεια επανάληψης του συναγερμού

[ctx: @info]
en: Could not load calendar <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία φόρτωσης ημερολογίου <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Cannot download calendar: <filename>%1</filename>
el: Αδυναμία λήψης ημερολογίου: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Calendar <resource>%1</resource> is in an old format (<application>KAlarm</application> version %2), and will be read-only unless you choose to update it to the current format.
el: Το ημερολόγιο <resource>%1</resource> είναι σε παλαιό τύπο αποθήκευσης (<application>KAlarm</application> έκδοση %2), και θα είναι για ανάγνωση μόνο εκτός αν επιλέξετε να το ενημερώσετε στον τρέχοντα τύπο.

[ctx: @info]
en: Some or all of the alarms in calendar <resource>%1</resource> are in an old <application>KAlarm</application> format, and will be read-only unless you choose to update them to the current format.
el: Κάποιοι ή όλοι οι συναγερμοί στο ημερολόγιο <resource>%1</resource> είναι σε παλαιό τύπο αποθήκευσης του <application>KAlarm</application>, και θα είναι για ανάγνωση-μόνο εκτός αν επιλέξετε να τους ενημερώσετε στον τρέχοντα τύπο.

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para><warning>Do not update the calendar if it is also used with an older version of <application>KAlarm</application> (e.g. on another computer). If you do so, the calendar may become unusable there.</warning></para><para>Do you wish to update the calendar?</para>
el: <para>%1</para><para><warning>Μην ενημερώσετε το ημερολόγιο αν χρησιμοποιείται και με παλαιότερη έκδοση του <application>KAlarm</application> (π.χ. σε άλλο υπολογιστή). Αν το κάνετε, το ημερολόγιο ίσως γίνει άχρηστο εκεί.</warning></para><para>Επιθυμείτε να ενημερωθεί το ημερολόγιο;</para>

[ctx: @info]
en: Error loading calendar <resource>%1</resource>.
el: Αποτυχία φόρτωσης του ημερολογίου <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Error saving calendar <resource>%1</resource>.
el: Αποτυχία αποθήκευσης του ημερολογίου <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Calendar file is in wrong format: <filename>%1</filename>.
el: Το αρχείο ημερολογίου είναι με λάθος τύπο: <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to update format of calendar <resource>%1</resource>
el: Αδυναμία ενημέρωσης του τύπου αποθήκευσης του ημερολογίου <resource>%1</resource>.

[ctx: @title:window]
en: Calendar Configuration
el: Διαμόρφωση ημερολογίου

[ctx: @label:listbox]
en: Select storage type of new calendar:
el: Επιλέξτε τον τύπο αποθήκευσης του νέου ημερολογίου:

[ctx: @title:window]
en: Import Directory Resource
el: Εισαγωγή πόρου καταλόγου

[ctx: @title:tab]
en: Import Calendar Directory Resource
el: Εισαγωγή πόρου καταλόγου ημερολογίου

[ctx: @title:tab]
en: Import Active Alarms
el: Εισαγωγή ενεργών συναγερμών

[ctx: @title:tab]
en: Import Archived Alarms
el: Εισαγωγή αρχειοθετημένων συναγερμών

[ctx: @title:tab]
en: Import Alarm Templates
el: Εισαγωγή προτύπων συναγερμών

[ctx: @item:intext]
en: Active alarms
el: Ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @item:intext]
en: Archived alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @item:intext]
en: Alarm templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @item:inlistbox File type selection filter]
en: Calendar files
el: Αρχεία ημερολογίου

[ctx: @info:status]
en: Checking file information...
el: Έλεγχος πληροφοριών αρχείου...

[ctx: @info:status]
en: Error! File already exists.
el: Σφάλμα! Το αρχείο υπάρχει ήδη.

[ctx: @info:status]
en: Error! Cannot create file (directory does not exist).
el: Σφάλμα! Αδυναμία δημιουργίας αρχείου (ο κατάλογος δεν υπάρχει).

[ctx: @info:status]
en: Error! Cannot create file (directory is not writable).
el: Σφάλμα! Αδυναμία δημιουργίας αρχείου (ο κατάλογος δεν είναι εγγράψιμος).

[ctx: @info]
en: Error! Cannot create file (directory does not exist).
el: Σφάλμα! Αδυναμία δημιουργίας αρχείου (ο κατάλογος δεν υπάρχει).

[ctx: @info]
en: Error! Cannot create file (directory is not writable).
el: Σφάλμα! Αδυναμία δημιουργίας αρχείου (ο κατάλογος δεν είναι εγγράψιμος).

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warning1)
en: KAlarm no longer supports calendar directory resources. In order to continue using the contents of the directory resource below, you must import it into a KAlarm calendar file resource.
el: Το Kalarm δεν υποστηρίζει πλέον πόρους καταλόγου ημερολογίου. Για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τα παρακάτω περιεχόμενα του καταλόγου, πρέπει να το εισαγάγετε σε έναν πόρο αρχείου ημερολογίου του Kalarm.

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warning2)
en: KAlarm no longer supports calendar directory resources. In order to continue using the contents of the directory resource below, you must import each of its alarm types into separate KAlarm calendar file resources.
el: Το Kalarm δεν υποστηρίζει πλέον πόρους καταλόγου ημερολογίου. Για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τα παρακάτω περιεχόμενα του καταλόγου, πρέπει να εισάγετε κάθέναν από τους τύπους συναγερμού σε ξεχωριστούς πόρους αρχείου ημερολογίου του Kalarm.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Display name:
el: Όνομα στην οθόνη:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Calendar directory:
el: Κατάλογος ημερολογίου:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Alarm types:
el: Τύποι συναγερμού:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: If you prefer, you can import this calendar directory resource later, by using the Import Alarms menu option to import the calendar files contained within it.
el: Αν προτιμάτε, μπορείτε να εισαγάγετε αυτόν τον πόρο καταλόγου ημερολογίου αργότερα, με χρήση της επιλογής Εισαγωγή συναγερμών από το μενού για να εισάγετε τα αρχεία ημερολογίου που περιέχονται σε αυτόν.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeRadio)
en: Import into existing calendar file resource
el: Εισαγωγή σε υφιστάμενο πόρο αρχείου ημερολογίου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mergeResource)
en: Select the resource to import the directory resource's alarms into.
el: Επιλέξτε τον πόρο στον οποίο θα εισαχθούν οι συναγερμοί του πόρου καταλόγου

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Import into new calendar file resource
el: Εισαγωγή σε νέο πόρο αρχείου ημερολογίου

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, pathRequester)
en: Select the file to contain this resource. The file must not already exist.
el: Επιλέξτε το αρχείο που θα περιέχει αυτόν τον πόρο. Το αρχείο δεν πρέπει να υπάρχει.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathRequester)
en: Select the file to contain this resource.
    The file must not already exist.
    Note that if the URL of a remote file is specified, monitoring for file changes will not work.
el: Επιλέξτε το αρχείο που θα περιέχει αυτόν τον πόρο.
    Το αρχείο δεν πρέπει να υπάρχει.
    Σημειώστε ότι αν δίνεται το URL ενός απομακρυσμένου αρχείου, ο έλεγχος για αλλαγές στο αρχείο δεν θα λειτουργήσει.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, nameText)
en: Enter the name used to identify this resource in displays.
el: Εισάγετε το όνομα που ταυτοποιεί αυτόν τον πόρο στις οθόνες.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameText)
en: Enter the name used to identify this resource in displays.
el: Εισάγετε το όνομα που ταυτοποιεί αυτόν τον πόρο στις οθόνες.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRadio)
en: Do not import
el: Να μη γίνει εισαγωγή

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Active Alarms
el: Ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Archived Alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Alarm Templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create default calendar <resource>%1</resource></para><para>Location: <filename>%2</filename></para>
el: <para>Αδυναμία δημιουργίας προκαθορισμένου ημερολογίου <resource>%1</resource></para><para>Θέση: <filename>%2</filename></para>

[ctx: @item:intext]
en: Active Alarms
el: Ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @item:intext]
en: Archived Alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @item:intext]
en: Alarm Templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only
el: Για ανάγνωση-μόνο

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only (old format)
el: Για ανάγνωση-μόνο (παλαιός τύπος)

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only (other format)
el: Για ανάγνωση-μόνο (άλλος τύπος αποθήκευσης)

[ctx: @title:column]
en: Time
el: Ώρα

[ctx: @title:column]
en: Time To
el: Ώρα μέχρι

[ctx: @title:column]
en: Repeat
el: Επανάληψη

[ctx: @title:column]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: @title:column]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @title:column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
el: Μήνυμα, αρχείο ή εντολή

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Calendars
el: Ημερολόγια

[ctx: @info:tooltip]
en: Command execution failed
el: Αποτυχία εκτέλεσης εντολής

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre-alarm action execution failed
el: Αποτυχία εκτέλεσης ενέργειας πριν το συναγερμό

[ctx: @info:tooltip]
en: Post-alarm action execution failed
el: Αποτυχία εκτέλεσης ενέργειας μετά το συναγερμό

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre- and post-alarm action execution failed
el: Αποτυχία εκτέλεσης ενέργειας πριν και μετά το συναγερμό

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Disabled
el: Ανενεργό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Next scheduled date and time of the alarm
el: Επόμενη προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: How long until the next scheduled trigger of the alarm
el: Υπολειπόμενος χρόνος για την επόμενη προγραμματισμένη ενεργοποίηση του συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: How often the alarm recurs
el: Κάθε πότε επαναλαμβάνεται ο συναγερμός

[ctx: @info:whatsthis]
en: Background color of alarm message
el: Χρώμα φόντου του μηνύματος συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm type (message, file, command or email)
el: Τύπος συναγερμού (μήνυμα, αρχείο, εντολή ή ηλ. αλληλογραφία)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm name, or alarm text if name is blank
el: Όνομα συναγερμού, ή κείμενο συναγερμού αν το όνομα είναι κενό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm message text, URL of text file to display, command to execute, or email subject line
el: Κείμενο μηνύματος συναγερμού, URL ή αρχείο κειμένου για εμφάνιση, εντολή για εκτέλεση, ή γραμμή θέματος αλληλογραφίας

[ctx: @info:whatsthis]
en: Name of the alarm template
el: Όνομα του προτύπου συναγερμού

[ctx: @info Alarm never occurs]
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default active alarm calendar.
el: Δεν μπορείτε να απενεργοποιήσετε το προκαθορισμένο ενεργό ημερολόγιο συναγερμού.

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
el: Δεν μπορείτε να απενεργοποιήσετε το προκαθορισμένο ενεργό ημερολόγιο συναγερμών σας ενώ οι ληγμένοι συναγερμοί είναι διαμορφωμένοι να διατηρούνται.

[ctx: @info]
en: Do you really want to disable your default calendar?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την απενεργοποίηση του προκαθορισμένου ημερολογίου σας;

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar
el: Επιλογή ημερολογίου

[ctx: @info A prompt for user to enter what to search for]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: @item:inlistbox]
en: KAlarm Calendar File
el: Αρχείο ημερολογίου Kalarm

[ctx: @item:inlistbox]
en: KAlarm Calendar Directory
el: Κατάλογος ημερολογίου Kalarm

[ctx: @item:intext What a resource is stored in]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: @item:intext What a resource is stored in (directory in filesystem)]
en: Directory
el: Κατάλογος

[ctx: @info]
en: A previous load is still in progress.
el: Μια προηγούμενη φόρτωση είναι ακόμη σε εξέλιξη.

[ctx: @info]
en: A previous save is still in progress.
el: Μια προηγούμενη αποθήκευση είναι ακόμη σε εξέλιξη.

[ctx: @info]
en: Could not create calendar file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου ημερολογίου <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not load file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία φόρτωσης αρχείου <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Calendar not open.
el: Το ημερολόγιο δεν είοναι ανοιχτό.

[ctx: @info]
en: Could not save file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not load file <filename>%1</filename>. (%2)
el: Αδυναμία φόρτωσης αρχείου <filename>%1</filename>. (%2)

[ctx: @info]
en: Could not save file <filename>%1</filename>. (%2)
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου <filename>%1</filename>. (%2)

[ctx: @title:window]
en: Configure Calendar
el: Διαμόρφωση ημερολογίου

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pathGroupBox)
en: Calendar File
el: Αρχείο ημερολογίου

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeRadio)
en: Active Alarms
el: Ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, archivedRadio)
en: Archived Alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, templateRadio)
en: Alarm Templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alarmTypeLabel)
en: Alarm type:
el: Τύπος συναγερμού:

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, activeAlarmsText)
en: Active Alarms
el: Ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, archivedAlarmsText)
en: Archived Alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, templateAlarmsText)
en: Alarm Templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nameGroupBox)
en: Display Name
el: Όνομα στην οθόνη

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, readOnlyGroupBox)
en: Access Rights
el: Δικαιώματα πρόσβασης

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, readOnlyCheckbox)
en: Read only
el: Ανάγνωση μόνο

[ctx: @title:group]
en: Calendars
el: Ημερολόγια

[ctx: @item:inlistbox]
en: Active Alarms
el: Ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @item:inlistbox]
en: Alarm Templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which type of data to show alarm calendars for
el: Επιλέξτε τον τύπο δεδομένων για τον οποίο θα εμφανίζονται τα ημερολόγια συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of available calendars of the selected type. The checked state shows whether a calendar is enabled (checked) or disabled (unchecked). The default calendar is shown in bold.
el: Εμφάνιση των διαθέσιμων ημερολογίων του επιλεγμένου τύπου. Η επιλεγμένη κατάσταση δείχνει αν ένα ημερολόγιο είναι ενεργό (επιλεγμένο), ή ανενεργό (μη επιλεγμένο). Το προκαθορισμένο ημερολόγιο εμφανίζεται με έντονους χαρακτήρες.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reconfigure the selected calendar
el: Αναδιαμόρφωση του επιλεγμένου ημερολογίου

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the highlighted calendar's configuration
el: Επεξεργασία της διαμόρφωσης του τονισμένου ημερολογίου

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected calendar from the list
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου ημερολογίου από τη λίστα

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Remove the highlighted calendar from the list.</para><para>The calendar itself is left intact, and may subsequently be reinstated in the list if desired.</para>
el: <para>Αφαίρεση του τονισμένου ημερολογίου από τη λίστα.</para><para>Το ίδιο το ημερολόγιο θα παραμείνει άθικτο, και θα μπορεί ακολούθως να επανέλθει στη λίστα, αν αυτό είναι επιθυμητό.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new active alarm calendar
el: Προσθήκη ενός νέου ημερολογίου ενεργών συναγερμών

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new archived alarm calendar
el: Προσθήκη ενός νέου ημερολογίου αρχειοθετημένων συναγερμών

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new alarm template calendar
el: Προσθήκη ενός νέου ημερολογίου προτύπων συναγερμού

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default active alarm calendar.
el: Δεν μπορείτε να αφαιρέσετε το προκαθορισμένο ημερολόγιο ενεργών συναγερμών.

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
el: Δεν μπορείτε να αφαιρέσετε το προκαθορισμένο ημερολόγιο αρχειοθετημένων συναγερμών, ενώ οι ληγμένοι συναγερμοί είναι διαμορφωμένοι να διατηρηθούν.

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove your default calendar (<resource>%1</resource>) from the list?
el: Θέλετε πράγματι να αφαιρεθεί το προκαθορισμένο σας ημερολόγιο (<resource>%1</resource>) από τη λίστα;

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the calendar <resource>%1</resource> from the list?
el: Θέλετε πράγματι να αφαιρεθεί το ημερολόγιο <resource>%1</resource> από τη λίστα;

[ctx: @action Reload calendar]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @action]
en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

[ctx: @action]
en: Set Color...
el: Ορισμός χρώματος...

[ctx: @action]
en: Clear Color
el: Καθαρισμός χρώματος

[ctx: @action]
en: Update Calendar Format
el: Ενημέρωση τύπου ημερολογίου

[ctx: @action]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @action]
en: Add...
el: Προσθήκη...

[ctx: @action]
en: Import...
el: Εισαγωγή...

[ctx: @action]
en: Use as Default for Active Alarms
el: Χρήση ως προκαθορισμένο για τους ενεργούς συναγερμούς

[ctx: @action]
en: Use as Default for Archived Alarms
el: Χρήση ως προκαθορισμένο για αρχειοθετημένους συναγερμούς

[ctx: @action]
en: Use as Default for Alarm Templates
el: Χρήση ως προκαθορισμένο για τα πρότυπα συναγερμών

[ctx: @info]
en: Active alarms
el: Ενεργοί συναγερμοί

[ctx: @info]
en: Archived alarms
el: Αρχειοθετημένοι συναγερμοί

[ctx: @info]
en: Alarm templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @info]
en: Read-write
el: Ανάγνωση-εγγραφή

[ctx: @info]
en: Enabled
el: Ενεργό

[ctx: @info]
en: Disabled
el: Ανενεργό

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: No
el: Όχι

[ctx: @info]
en: <title>%1</title><para>ID: %2<nl/>Calendar type: %3<nl/>Contents: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Permissions: %7<nl/>Status: %8<nl/>Default calendar: %9</para>
el: <title>%1</title><para>Αναγνωριστικό: %2<nl/>Τύπος ημερολογίου: %3<nl/>Περιεχόμενα: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Άδειες: %7<nl/>Κατάσταση: %8<nl/>Προκαθορισμένο ημερολόγιο: %9</para>

[ctx: @text/plain]
en: Could not run <command>%1</command> to set wake from suspend
el: Αδυναμία εκτέλεσης της <command>%1</command> για να ρυθμιστεί η αφύπνιση από αναστολή

[ctx: @text/plain]
en: Error setting wake from suspend.<nl/>Command was: <command>%1 %2</command><nl/>Error code: %3.
el: Σφάλμα ρύθμισης της αφύπνισης από αναστολή.<nl/>Η εντολή ήταν: <command>%1 %2</command><nl/>Κωδικός σφάλματος: %3.

[ctx: @option:check]
en: Repeat
el: Επανάληψη

[ctx: @option:check]
en: Set volume
el: Ορισμός έντασης

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly for as long as the message is displayed.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το αρχείο ήχου θα αναπαράγεται για όσο χρόνο εμφανίζεται το μήνυμα.

[ctx: @label]
en: Sound file:
el: Αρχείο ήχου:

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
el: Έλεγχος του ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the selected sound file.
el: Αναπαραγωγή του επιλεγμένου αρχείου ήχου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a sound file to play.
el: Εισάγετε το όνομα η το URL του προς αναπαραγωγή αρχείου ήχου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a sound file to play.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο ήχου για αναπαραγωγή.

[ctx: @label:spinbox Length of time to pause between repetitions]
en: Pause between repetitions:
el: Παύση μεταξύ επαναλήψεων:

[ctx: @label]
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to pause between repetitions.
el: Εισαγάγετε τον αριθμό δευτερολέπτων παύσης μεταξύ επαναλήψεων.

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
el: Ένταση

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to choose the volume for playing the sound file.
el: Επιλέξτε το για τη ρύθμιση της έντασης αναπαραγωγής του αρχείου ήχου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the volume for playing the sound file.
el: Επιλέξτε την ένταση αναπαραγωγής του αρχείου ήχου.

[ctx: @option:check]
en: Fade
el: Ομαλή αλλαγή έντασης

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to fade the volume when the sound file first starts to play.
el: Επιλέξτε το για την ομαλή αύξηση της έντασης όταν αρχίσει η αναπαραγωγή του αρχείου ήχου.

[ctx: @label:spinbox Time period over which to fade the sound]
en: Fade time:
el: Χρόνος ομαλής αύξησης:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to fade the sound before reaching the set volume.
el: Εισάγετε τον αριθμό δευτερολέπτων της ομαλής αύξησης του ήχου έως το καθορισμένο σημείο έντασης.

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
el: Αρχική ένταση:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the initial volume for playing the sound file.
el: Επιλέξτε την αρχική ένταση αναπαραγωγής του αρχείου ήχου.

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
el: Ήχος:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
el: Κανένας

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
el: Προειδοποιητικός ήχος

[ctx: @item:inlistbox]
en: Speak
el: Εκφώνηση

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sound file
el: Αρχείο ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose a sound to play when the message is displayed.<list><item><interface>%1</interface>: the message is displayed silently.</item><item><interface>%2</interface>: a simple beep is sounded.</item><item><interface>%3</interface>: an audio file is played. You will be prompted to choose the file and set play options. (Option not available if using notification.)</item><item><interface>%4</interface>: the message text is spoken. (Option requires working Qt text-to-speech installation.)</item></list></para>
el: <para>Επιλέξτε έναν ήχο να αναπαράγεται όταν εμφανίζεται το μήνυμα.<list><item><interface>%1</interface>: το μήνυμα εμφανίζεται σιωπηρά.</item><item><interface>%2</interface>: ακούγεται ένα απλό μπιπ.</item><item><interface>%3</interface>: αναπαράγεται ένα αρχείο ήχου. Θα παρουσιάζεται προτροπή να επιλέξετε το αρχείο και να ρυθμίσετε τις επιλογές αναπαραγωγής. (Αυτή η επιλογή δεν είναι διαθέσιμη αν γίνεται χρήση ειδοποίησης.)</item><item><interface>%4</interface>: το κείμενο του μηνύματος μετατρέπεται σε ομιλία. (Η επιλογή αυτή απαιτεί εγκατάσταση του Qt text-to-speech.)</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure sound file
el: Διαμόρφωση του αρχείου ήχου

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure a sound file to play when the alarm is displayed.
el: Διαμόρφωση αρχείου ήχου για αναπαραγωγή όταν εμφανιστεί ο συναγερμός.

[ctx: @title:window]
en: Sound File
el: Αρχείο ήχου

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio files
el: Αρχεία ήχου

[ctx: @title:window]
en: Choose Sound File
el: Επιλογή αρχείου ήχου

[ctx: @action:button]
en: Special Actions...
el: Ειδικές ενέργειες...

[ctx: @info:tooltip]
en: Set commands to execute
el: Ρυθμίστε τις εντολές για εκτέλεση

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify actions to execute before and after the alarm is displayed.
el: Καθορίστε ενέργειες που θα εκτελεστούν πριν και μετά την εμφάνιση του συναγερμού.

[ctx: @title:window]
en: Special Alarm Actions
el: Ειδικές ενέργειες συναγερμού

[ctx: @title:group]
en: Pre-Alarm Action
el: Ενέργεια πριν το συναγερμό

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
el: Εντολή:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute before the alarm is displayed.</para><para>Note that it is executed only when the alarm proper is displayed, not when a reminder or deferred alarm is displayed.</para><para><note>KAlarm will wait for the command to complete before displaying the alarm.</note></para>
el: <para>Εισάγετε μία εντολή κελύφους που θα εκτελεστεί πριν την εμφάνιση του συναγερμού.</para><para>Εκτελείται μόνο όταν εμφανίζεται ο κανονικός συναγερμός και όχι όταν εμφανίζεται μια υπενθύμιση ή ένας συναγερμός που έχει αναβληθεί. </para><para><note>Το KAlarm θα περιμένει την ολοκλήρωση της εντολής για να εμφανίσει το συναγερμό.</note></para>

[ctx: @option:check]
en: Execute for deferred alarms
el: Εκτέλεση των αναβληθέντων συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If unchecked, the command is only executed before the alarm proper is displayed.</para><para>If checked, the pre-alarm command is also executed before a deferred alarm is displayed.</para>
el: <para>Αν δεν έχει επιλεγεί, η εντολή εκτελείται μόνο πριν την κατάλληλη εμφάνιση του συναγερμού.</para><para>Αν έχει επιλεγεί, η εντολή πριν από το συναγερμό εκτελείται επίσης πριν την εμφάνιση αναβληθέντα συναγερμού.</para>

[ctx: @option:check]
en: Cancel alarm on error
el: Ακύρωση συναγερμού σε σφάλμα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the alarm if the pre-alarm command fails, i.e. do not display the alarm or execute any post-alarm action command.
el: Ακύρωση του συναγερμού αν η εντολή πριν το συναγερμό αποτύχει, π.χ. μη εμφάνιση του συναγερμού και μη εκτέλεση της ενέργειας μετά το συναγερμό.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error status or error message if the pre-alarm command fails.
el: Να μην εμφανίζεται κατάσταση σφάλματος ή μήνυμα σφάλματος αν η προ συναγερμού εντολή αποτύχει.

[ctx: @title:group]
en: Post-Alarm Action
el: Ενέργεια μετά το συναγερμό

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute after the alarm window is closed.</para><para>Note that it is not executed after closing a reminder window. If you defer the alarm, it is not executed until the alarm is finally acknowledged or closed.</para>
el: <para>Εισάγετε μία εντολή κελύφους που θα εκτελεστεί μετά την εμφάνιση του συναγερμού.</para><para>Σημειώστε ότι εκτελείται μόνο αφού κλείσει το παράθυρο του συναγερμού. Αν ένας συναγερμός αναβληθεί, δεν εκτελείται μέχρι να γίνει αποδοχή του συναγερμού ή κλείσιμό του.</para>

[ctx: @title:window]
en: Alarm Templates
el: Πρότυπα συναγερμών

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of alarm templates
el: Η λίστα προτύπων των συναγερμών

[ctx: @action:button]
en: New
el: Νέο

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new alarm template
el: Δημιουργία νέου νέου προτύπου συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template
el: Δημιουργία νέου προτύπου συναγερμού

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the selected alarm template
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου προτύπου συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the currently highlighted alarm template
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου προτύπου συναγερμού

[ctx: @action:button]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new alarm template based on the selected template
el: Δημιουργία νέου προτύπου συναγερμού βασισμένο στο επιλεγμένο πρότυπο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template based on a copy of the currently highlighted template
el: Δημιουργία νέου προτύπου συναγερμού βασισμένο στο επιλεγμένο πρότυπο

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the selected alarm templates
el: Διαγραφή του επιλεγμένου προτύπου συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete the currently highlighted alarm templates
el: Διαγραφή των τρεχόντων τονισμένων προτύπων συναγερμού

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm template? | Do you really want to delete the %1 selected alarm templates?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του επιλεγμένου προτύπου συναγερμού;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή των %1 επιλεγμένων προτύπων συναγερμού;

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm Template | Delete Alarm Templates
el[0]: Διαγραφή προτύπου συναγερμού
el[1]: Διαγραφή προτύπων συναγερμού

[ctx: @action:button]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
el: Επιλογή προτύπου συναγερμού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a template to base the new alarm on.
el: Επιλέξτε ένα πρότυπο πάνω στο οποίο θα βασιστεί ο νέος συναγερμός.

[ctx: @action]
en: New Alarm
el: Νέος συναγερμός

en: Disabled
el: Ανενεργό

[ctx: @info:tooltip Brief: some alarms are disabled]
en: (Some alarms disabled)
el: (Κάποιοι συναγερμοί είναι απενεργοποιημένοι)

[ctx: @info]
en: Alarm not found
el: Ο συναγερμός δε βρέθηκε

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm
el: Σφάλμα αναδημιουργίας του συναγερμού

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm template
el: Σφάλμα αναδημιουργίας του προτύπου συναγερμού

[ctx: @info]
en: Cannot reactivate archived alarm
el: Αδυναμία επανενεργοποίησης αρχειοθετημένου συναγερμού

[ctx: @info]
en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

[ctx: @info Action to create a new alarm]
en: New alarm
el: Νέος συναγερμός

[ctx: @info Action to delete an alarm]
en: Delete alarm
el: Διαγραφή συναγερμού

[ctx: @info Action to create a new alarm template]
en: New template
el: Νέο πρότυπο

[ctx: @info Action to delete an alarm template]
en: Delete template
el: Διαγραφή προτύπου

[ctx: @info]
en: Delete archived alarm
el: Διαγραφή αρχειοθετημένου συναγερμού

[ctx: @info]
en: Create multiple alarms
el: Δημιουργία πολλαπλών συναγερμών

[ctx: @info Action to edit an alarm]
en: Edit alarm
el: Επεξεργασία συναγερμού

[ctx: @info Action to edit an alarm template]
en: Edit template
el: Επεξεργασία προτύπου

[ctx: @info]
en: Delete multiple alarms
el: Διαγραφή πολλαπλών συναγερμών

[ctx: @info]
en: Delete multiple templates
el: Διαγραφή πολλαπλών προτύπων

[ctx: @info]
en: Delete multiple archived alarms
el: Διαγραφή πολλαπλών αρχειοθετημένων συναγερμών

[ctx: @info]
en: Reactivate alarm
el: Επανενεργοποίηση συναγερμού

[ctx: @info]
en: Reactivate multiple alarms
el: Επανενεργοποίηση πολλαπλών συναγερμών

[ctx: @title:window]
en: Wake From Suspend
el: Αφύπνιση από αναστολή

[ctx: @info]
en: Cannot schedule wakeup time for a date-only alarm
el: Αδυναμία χρονοπρογραμματισμού της ώρας αφύπνισης για συναγερμό ημερομηνίας μόνο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Wake From Suspend Alarm
el: Συναγερμός αφύπνισης από αναστολή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current wake-from-suspend alarm
el: Εμφάνιση του τρέχοντος συναγερμού αφύπνιση-από-αναστολή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Highlight the current wake-from-suspend alarm in the alarm list. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
el: Να τονιστεί ο τρέχων συναγερμός αφύπνισης-από-αναστολή στη λίστα συναγερμών. Το κουμπί αυτό επανενεργοποιείται αν δεν έχει διαμορφωθεί συναγερμός αφύπνισης-από-αναστολή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current alarm
el: Εμφάνιση του τρέχοντος συναγερμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set highlighted alarm as the wake-from-suspend alarm
el: Να οριστεί ο τονισμένος συναγερμός ως συναγερμός αφύπνισης-από-αναστολή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set the alarm highlighted in the alarm list to wake-from-suspend. This replaces any existing wake-from-suspend alarm.
el: Να τονιστεί ο συναγερμός στη λίστα συναγερμών ως αφύπνισης-από-αναστολή. Θα αντικαταστήσει κάθε άλλον συναγερμό αφύπνισης-από-αναστολή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Use highlighted alarm
el: Χρήση τονισμένου συναγερμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the current wake-from-suspend
el: Ακύρωση της τρέχουσας αφύπνισης-από-αναστολή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the currently configured wake-from-suspend. Note that this does not cancel the alarm itself, which will still trigger in the normal way. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
el: Να ακυρωθεί η τρέχουσα διαμορφωμένη αφύπνιση-από-αναστολή. Σημειώστε ότι αυτό δεν ακυρώνει τον ίδιο το συναγερμό, ο οποίος θα ενεργοποιηθεί κανονικά. Το κουμπί αυτό είναι ανενεργό αν δεν έχει διαμορφωθεί κανένας συναγερμός αφύπνισης-από-αναστολή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel wake from suspend
el: Ακύρωση αφύπνισης από αναστολή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, advanceWakeTime)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
el: Εισαγάγετε το χρόνο σε λεπτά πριν την ώρα ενεργοποίησης του συναγερμού για την αφύπνιση του συστήματος από αναστολή. Αυτό μπορεί να χρησιμεύσει για να διασφαλιστεί ότι το σύστημα έχει πλήρως αποκατασταθεί μέχρι την ώρα ενεργοποίησης του συναγερμού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
el: Χρόνος σε λεπτά πριν το συναγερμό αφύπνισης από αναστολή
