kalarm - en to fi translation catalogue (1220 entries)

[ctx: @info]
en: No mail transport configured for email identity <resource>%1</resource>
fi: Sähköpostin lähetystapaa ei ole asetettu henkilölle <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Emails may not have been sent
fi: Sähköposteja ei kenties ole lähetetty

[ctx: @info]
en: Program error
fi: Ohjelmavirhe

[ctx: @info]
en: Enter the length of time (in hours and minutes) after the current time to schedule the alarm.
fi: Anna aika (tunneissa ja minuuteissa), jonka jälkeen tästä hetkestä lukien hälytys suoritetaan.

[ctx: @info]
en: If a recurrence is configured, the start date/time will be adjusted to the first recurrence on or after the entered date/time.
fi: Jos hälytys on asetettu toistumaan, sovitetaan alkamispäivä tai -aika ensimmäiseen toistumiseen.

[ctx: @info]
en: This uses KAlarm's default time zone, set in the Configuration dialog.
fi: Tämä käyttää KAlarmin oletusaikavyöhykettä, jonka voi asettaa asetusikkunassa.

[ctx: @option:radio]
en: Defer until:
fi: Viivästä:

[ctx: @option:radio]
en: At date/time:
fi: &Viivästä päivämäärään/aikaan:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm to the specified date and time.
fi: Uudelleenajasta hälytys määriteltyyn päivään ja aikaan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify the date, or date and time, to schedule the alarm.
fi: Anna hälytyksen päivä tai päivämäärä ja aika.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the date to schedule the alarm.</para><para>%1</para>
fi: <para>Anna päivämäärä, jolloin hälytys suoritetaan.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the time to schedule the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
fi: <para>Anna kellonaika, jolloin hälytys suoritetaan.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @option:check]
en: Any time
fi: Mikä aika tahansa

[ctx: @info:tooltip]
en: Set only a date (without a time) for the alarm
fi: Aseta hälytykselle vain päivä (kellonajatta)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify only a date (without a time) for the alarm. The alarm will trigger at the first opportunity on the selected date.
fi: Jos valittu, määritellään hälytykselle vain päivämäärä, ei aikaa. Hälytys suoritetaan annettuna päivänä heti kun mahdollista.

[ctx: @option:radio Defer for time interval]
en: Defer for:
fi: Viivästä:

[ctx: @option:radio]
en: Time from now:
fi: Aika tästä eteenpäin:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm for the specified time interval after now.
fi: Uudelleenajasta hälytys määritellyn aikavälin ajaksi nykyajasta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm after the specified time interval from now.
fi: Uudelleenajasta hälytys määritellyn aikavälin päähän nykyajasta.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preset
fi: Esiasetus

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 minute | %1 minutes
fi[0]: 1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 hour | %1 hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 day
fi: 1 päivä

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 week
fi: 1 viikko

[ctx: @info:tooltip]
en: Select time delay from a list of preset values
fi: Valitse aikaviive esiasetettujen arvojen luettelosta

[ctx: @action:button]
en: Time Zone...
fi: Aikavyöhyke…

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a time zone for this alarm
fi: Valitse hälytyksen aikavyöhyke

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose a time zone for this alarm which is different from the default time zone set in KAlarm's configuration dialog.
fi: Valitse tälle hälytykselle aikavyöhyke, joka poikkeaa KAlarmin asetusikkunassa määritetystä oletuksesta.

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
fi: Aikavyöhyke:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone to use for this alarm.
fi: Valitse hälytykseen käytettävä aikavyöhyke.

[ctx: @info]
en: Invalid time
fi: Virheellinen aika

[ctx: @info]
en: Invalid date
fi: Virheellinen päivämäärä

[ctx: @info]
en: Alarm date has already expired
fi: Hälytyksen päivämäärä on jo mennyt

[ctx: @info]
en: Alarm time has already expired
fi: Hälytyksen aika on jo mennyt

[ctx: @info]
en: Cannot initialize audio system
fi: Äänijärjestelmää ei saatu alustetuksi

[ctx: @info]
en: Cannot initialize audio system: %1
fi: Äänijärjestelmää ei saatu alustetuksi: %1

[ctx: @info]
en: <para>Error playing audio file <filename>%1</filename></para><para>%2</para>
fi: <para>Virhe toistettaessa äänitiedostoa: <filename>%1</filename></para><para>%2</para>

[ctx: @info]
en: Cannot set the audio volume: %1
fi: Äänenvoimakkuutta ei saada asetettua: %1

[ctx: @info]
en: <para>Error opening audio file: <filename>%1</filename></para>
fi: <para>Virhe avattaessa äänitiedostoa: <filename>%1</filename></para>

[ctx: @info]
en: Cannot initialize audio player
fi: Äänisoitinta ei saada alustettua

[ctx: @info]
en: <para>Error playing audio file: <filename>%1</filename></para>
fi: <para>Virhe toistettaessa äänitiedostoa: <filename>%1</filename></para>

en: KAlarm Autostart
fi: KAlarmin automaattikäynnistys

en: KAlarm autostart at login
fi: Käynnistä KAlarm automaattisesti kirjauduttaessa

en: Copyright 2001-%1, David Jarvie
fi: Tekijänoikeus 2001–%1 David Jarvie

en: Author
fi: Tekijä

en: Application to run
fi: Suoritettava sovellus

en: Command line arguments to pass to application
fi: Sovellukselle välitetettävät komentoriviparametrit

[ctx: @title:window]
en: Import Birthdays From KAddressBook
fi: Tuo syntymäpäivät KAddressBookista

[ctx: @label:textbox]
en: Alarm name:
fi: Hälytyksen nimi:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name to help you identify this alarm. This is optional and need not be unique.
fi: Anna nimi, jolla tunnistat hälytyksen. Tämä on valinnaista eikä nimen tarvitse olla ainutkertainen.

[ctx: @info]
en: Birthday:
fi: Syntymäpäivä:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Text
fi: Hälytysteksti

[ctx: @label:textbox]
en: Prefix:
fi: Etuliite:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear before the person's name in the alarm message, including any necessary trailing spaces.
fi: Anna teksti, joka esitetään hälytysviestissä ennen henkilön nimeä. Lisää tarpeellisetvälilyönnit.

[ctx: @label:textbox]
en: Suffix:
fi: Loppuliite:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear after the person's name in the alarm message, including any necessary leading spaces.
fi: Anna teksti, joka esitetään hälytysviestissä henkilön nimen jälkeen. Lisää tarpeellisetvälilyönnit.

[ctx: @title:group]
en: Select Birthdays
fi: Valitse syntymäpäivät

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select birthdays to set alarms for.<nl/>This list shows all birthdays in <application>KAddressBook</application> except those for which alarms already exist.</para><para>You can select multiple birthdays at one time by dragging the mouse over the list, or by clicking the mouse while pressing Ctrl or Shift.</para>
fi: <para>Valitse hälytettävät syntymäpäivät.<nl/> Tämä luettelo näyttää kaikki syntymäpäivät <application>KAddressBook</application>-osoitekirjassa paitsi ne, joilla on jo hälytys.</para> <para>Voit valita useita syntymäpäiviä yhdellä kertaa maalaamalla hiirellä tai napsauttamalla painaen samalla Vaihto- tai Ctrl-näppäintä.</para>

[ctx: @title:group]
en: Alarm Configuration
fi: Hälytyksen asetukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a reminder in advance of or after the birthday.
fi: Jos valittu, muistutetaan syntymäpäivästä etu- tai jälkikäteen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days before or after each birthday to display a reminder. This is in addition to the alarm which is displayed on the birthday.
fi: Montako päivää etu- tai jälkikäteen syntymäpäivistä muistutetaan. Tämä tulee syntymäpäivänä näytettävän hälytyksen lisäksi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the birthday.
fi: Valitse, käynnistetäänkö hälytys ennen syntymäpäivää vai sen jälkeen.

[ctx: @action:button]
en: Sub-Repetition
fi: Alitoisto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up an additional alarm repetition
fi: Hälytyksen toistoväli

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
fi: Kysy vahvistus hälytystä kuitattaessa

en: Attach file to email (repeat as needed)
fi: Liitä tiedosto sähköpostiviestiin (toista tarvittaessa)

en: Auto-close alarm window after --late-cancel period
fi: Sulje hälytysikkuna automaattisesti --late-cancel -ajan kuluttua

en: Blind copy email to self
fi: Kopioi sähköpostiviesti itselle

en: Beep when message is displayed
fi: Äänimerkki viestiä näytettäessä

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
fi: Viestin taustan väri (nimi tai hex 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
fi: Viestin edustaväri (nimi tai hex 0xRRGGBB)

en: Cancel alarm with the specified event ID
fi: Peru hälytys, jolla on annettu tapahtumatunniste

en: Disable the alarm
fi: Poista hälytys käytöstä

en: Disable monitoring of all alarms
fi: Poista käytöstä kaikkien hälytysten valvonta

en: Execute a shell command line
fi: Suorita järjestelmäkomento

en: Command line to generate alarm message text
fi: Komentorivikomento, jolla luodaan hälytysteksti

en: Display the alarm edit dialog to edit the specified alarm
fi: Näytä hälytyksen muokkausikkuna tietyn hälytyksen muokkaamiseksi

en: Display the alarm edit dialog to edit a new display alarm
fi: Näytä hälytyksen muokkausikkuna uuden näyttöhälytyksen muokkaamisseksi

en: Display the alarm edit dialog to edit a new command alarm
fi: Näytä hälytyksen muokkausikkuna uuden komentorivihälytyksen muokkaamiseksi

en: Display the alarm edit dialog to edit a new email alarm
fi: Näytä hälytyksen muokkausikkuna uuden sähköpostihälytyksen muokkaamiseksi

en: Display the alarm edit dialog to edit a new audio alarm
fi: Näytä hälytyksen muokkausikkuna uuden äänihälytyksen muokkaamiseksi

en: Display the alarm edit dialog, preset with a template
fi: Näytä hälytyksen muokkausikkuna, joka on esitäytetty mallin mukaisesti

en: File to display
fi: Näytettävä tiedosto

en: KMail identity to use as sender of email
fi: KMail-henkilö, jota käytetään sähköpostin lähettäjänä

en: Interval between alarm repetitions
fi: Hälytyksen toistoväli

en: Show alarm as an event in KOrganizer
fi: Näytä hälytys tapahtumana KOrganizerissa

en: Cancel alarm if more than 'period' late when triggered
fi: Peru hälytys, jos sitä ei voida suorittaa ajallaan

en: Output list of scheduled alarms to stdout
fi: Tulosta ajastettujen hälytysten luettelo vakiotulosvirtaan

en: Repeat alarm at every login
fi: Toista hälytys aina sisäänkirjauduttaessa

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
fi: Lähetä sähköpostiviesti määriteltyyn osoitteeseen (toista tarvittaessa)

en: Name of alarm
fi: Hälytyksen nimi

en: Display alarm message as a notification
fi: Näytä hälytysviesti ilmoituksena

en: Audio file to play once
fi: Yhden kerran soitettava audiotiedosto

en: Audio file to play repeatedly
fi: Soitettava audiotiedosto toistossa

en: Specify alarm recurrence using iCalendar syntax
fi: Määrittele hälytyksen toisto käyttämällä iCalendar-muotoa

en: Display reminder before or after alarm
fi: Näytä muistutus ennen tai jälkeen hälytyksen

en: Display reminder once, before or after first alarm recurrence
fi: Näytä muistutus kerran, ennen tai jälkeen ensimmäisen toiston

en: Number of times to repeat alarm (including initial occasion)
fi: Hälytyksen toistomäärä (ensimmäisen kerta mukaan lukien)

en: Speak the message when it is displayed
fi: Puhu viesti puheena kun se näytetään

en: Email subject line
fi: Sähköpostin aiherivi

en: Simulate system time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (debug mode)
fi: Jäljittele järjestelmän aikaa [[[vvvv-]kk-]pv-]tt:mm [AV] (virheenpaikannustila)

en: Trigger alarm at time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
fi: Laukaise hälytys [[vvvv-]kk-]pv-]tt:mm [AV], tai pvm vvvv-kk-pv [AV]

en: Display system tray icon
fi: Näytä ilmoitusalueen kuvake

en: Trigger alarm with the specified event ID
fi: Käynnistä hälytys määritellyllä tapahtuma ID:llä

en: Repeat until time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
fi: Toista kunnes [[[vvvv-]kk-]pv-]tt:mm [AV], tai pvm vvvv-kk-pv [AV]

en: Volume to play audio file
fi: Äänitiedoston soittovoimakkuus

en: Message text to display
fi: Näytettävä viesti

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode>: invalid email address
fi: <icode>%1</icode>: virheellinen sähköpostiosoite

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter for date-only alarm
fi: Parametri <icode>%1</icode> on virheellinen päivittäishälytyksiin

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> earlier than <icode>%2</icode>
fi: <icode>%1</icode> on aikaisempi kuin <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> and <icode>%2</icode> parameters: repetition is longer than <icode>%3</icode> interval
fi: Parametrit <icode>%1</icode> ja <icode>%2</icode> virheellisiä: toisto on pidempikuin intervalli <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: : option(s) only valid with an appropriate action option or message
fi: : vaihtoehdot pätevät vain joihinkin toimintoihin tai viesteihin

[ctx: @info:shell]
en: 
    Use --help to get a list of available command line options.
fi: 
    Saat luettelon komentoriviparametreista valitsimella --help.

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode>
fi: <icode>%1</icode> edellyttää <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode> or <icode>%3</icode>
fi: <icode>%1</icode> edellyttää <icode>%2</icode> tai <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
fi: Virheellinen <icode>%1</icode> parametri

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> incompatible with <icode>%2</icode>
fi: <icode>%1</icode> ei ole yhteensopiva <icode>%2</icode>:n kanssa

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version
fi: KAlarmin versio

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version which wrote this file.
fi: Tämän tiedoston kirjoittanut KAlarmin versio.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend
fi: Tietovarastotaustaosa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend currently used by KAlarm.
fi: KAlarmin paraikaa käyttämä tietovarastotaustaosa.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: File Resources
fi: Tiedostoresurssit

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseAkonadiIfAvailable), group (General)
en: Enable Akonadi plugin
fi: Ota Akonadi-liitännäinen käyttöön

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAkonadiIfAvailable), group (General)
en: Choose whether to enable KAlarm's Akonadi plugin, which uses Akonadi to provide features including birthday import, some email functions, email address book lookup, and Akonadi resource migration on first run.
fi: Valitse, otetaanko käyttöön KAlarmin Akonadi-liitännäinen, joka käyttää Akonadia esim. syntymäpäivätukeen, joihinkin sähköpostitoimintoihin, sähköpostiosoitehakuun ja ensikäynnistyksellä Akonadin resurssinsiirtoon.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Select the time zone which KAlarm should use as its default for displaying and entering dates and times.
fi: Valitse aikavyöhyke, jota KAlarm käyttää oletusvyöhykkeenä päivämäärien ja aikojen näyttämiseksi ja syöttämiseksi.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Holiday region
fi: Vapaapäiväalue

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Select the holiday region to use.
fi: Valitse käytettävät vapaapäivät.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
fi: Tekstiväri

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Default foreground color for alarm message windows.
fi: Hälytysviesti-ikkunoiden oletustekstiväri.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
fi: Taustaväri:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Default background color for alarm message windows.
fi: Hälytysviesti-ikkunoiden oletustaustaväri.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseAlarmName), group (General)
en: Enable alarm names
fi: Käytä hälytyksille nimiä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAlarmName), group (General)
en: Choose whether to be able to give alarms a name. This is a convenience to help you to identify alarms.
fi: Valitse, halutaanko hälytyksille antaa nimet. Tämä on vain mukavuuden vuoksi hälytysten tunnistamiseksi.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
fi: Viestin fontti

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageFont), group (General)
en: Default font for displaying alarm messages.
fi: Hälytysviesti-ikkunoiden oletusfontti.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: Show in system tray
fi: Näytä ilmoitusalueella

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: <p>Check to show KAlarm's icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</p>
fi: <p>Tällä valinnalla KAlarmin kuvake näytetään ilmoitusalueella. Se tarjoaa helpon pääsyn ohjelmaan sekä tilatietoja.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: Auto-hide in system tray if no alarms due within period
fi: Piilota automaattisesti ilmoitusalueelle, ellei hälytyksiä ajassa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: <p>Enter -1 to auto-hide KAlarm's icon in the system tray when there are no active alarms.</p><p>To auto-hide the system tray icon when there are no alarms due within a set period of time, enter the time period in minutes.</p><p>Enter 0 to always show the system tray icon.</p>
fi: <p>Arvolla −1 KAlarm piilotetaan automaattisesti ilmoitusalueelle, ellei aktiivisia hälytyksiä ole.</p><p>Syötä tähän minuutteina aika, jonka jälkeen ilmoitusaluekuvake piilotetaan, ellei hälytyksiä ole tullut.</p><p>Arvolla 0 ilmoitusaluekuvake näytetään aina.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (NoAutoHideSystemTrayDesktops), group (General)
en: Desktops without auto-hide in system tray
fi: Työpöydät, joissa ei automaattipiilotusta ilmoitusalueelle

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoAutoHideSystemTrayDesktops), group (General)
en: Desktops for which the auto-hide in system tray option is not available.
fi: Työpöydät, joissa automaattipiilotus ilmoitusalueelle ei ole käytettävissä.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoStart), group (General)
en: Start at login
fi: Käynnistä kirjauduttaessa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_AutoStart), group (General)
en: <p>Automatically start KAlarm whenever you start KDE.</p><p>This option should always be set true if RunMode=Auto, else false.</p>
fi: <p>Käynnistä KAlarm automaattisesti KDE:ta käynnistettäessä.</p><p>Tämän tulisi aina olla valittuna, jos RunMode=Auto, muuten ei.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_RunMode), group (General)
en: Run mode
fi: Suoritustapa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_RunMode), group (General)
en: Whether to run KAlarm automatically on login, manually only, or not at all.
fi: Suoritetaanko KAlarm automaattisesti kirjauduttaessa, käyttäjän pyynnöstä vai ei lainkaan.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_RunMode), group (General)
en: Run automatically
fi: Suorita automaattisesti

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_RunMode), group (General)
en: Run manually only
fi: Suorita vain käyttäjän pyynnöstä

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_RunMode), group (General)
en: Do not run
fi: Älä suorita

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Default defer time interval
fi: Oletusviivästysaika

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Enter the default time interval (in minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
fi: Anna hälytysten oletusviivästys (minuuteissa); arvoa käytetään Viivästä hälytystä -ikkunassa.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AskResource), group (General)
en: Prompt for which calendar to store in
fi: Kysy, mihin kalenteriin tallennetaan

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AskResource), group (General)
en: <p>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</p><p>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</p>
fi: <p>Ohjelma kysyy tallennettaessa, mihin kalenteriin uusi hälytys tai hälytysmalli viedään, mikäli useampia kuin yksi kalenteri on käytössä.</p><p>Huomaa, että arkistoidut hälytykset tallennetaan aina arkistoitujen hälytysten oletuskalenteriin.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
fi: Viesti-ikkunalla on otsikkopalkki ja näppäimistökohdistus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: <p>Specify the characteristics of alarm message windows:<ul><li>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</li><li>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</li></ul></p>
fi: <p>Määritä hälytysikkunan ominaisuudet: <ul><li>Jos valittu, ikkuna on tavallinen ikkuna otsikkopalkkeineen ja ikkuna kaappaa näppäimistösyötteen ollessaan esillä.</li><li>Ellei valittu, ikkunaan ei voi kirjoittaa eikä se tottele näppäimistöä, sillä ei ole otsikkopalkkia eikä sitä voi siirtää tai sen kokoa muuttaa.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_MessageButtonDelay), group (General)
en: Delay before message window buttons are enabled
fi: Viive ennen viesti-ikkunan painikkeiden aktivoitumista

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_MessageButtonDelay), group (General)
en: <p>Specify the positioning of alarm message windows, and the delay in seconds after a window shows until its buttons are enabled.
            <ul><li>0 to position message windows as far from the cursor as possible with no enable delay.</li>
            <li>> 0 to position in center of screen and specify delay before enabling buttons.</li>
            <li>-1 for no special positioning and no enable delay.</li></ul></p>
fi: <p>Määritä hälytysikkunoiden sijainti ja sekunneissa ilmaistu viive ikkunan ilmestymisestä sen painikkeiden aktivoitumiseen.
            <ul><li>0 sijoittaa ikkunan mahdollisimman kauas kohdistimesta ilman aktivointiviivettä.</li>
                  <li>> 0 sijoittaa ikkunan keskelle näyttöä halutulla aktivointiviiveellä.</li>
                  <li>-1 ei käytä erityisasettelua eikä aktivointiviivettä.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: Number of alarms to show in system tray tooltip
fi: Montako hälytystä näytetään työkaluvihjeessä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: <p>How many alarms due in the next 24 hours to show in the system tray tooltip:
            <ul><li>0 to display none</li>
            <li>-1 to display all</li>
            <li>>0 to set a limit.</li></ul></p>
fi: <p>Seuraavan vuorokauden kuluessa suoritettavien hälytysten näyttö ilmoitusalueen työkaluvihjeessä:
            <ul><li>0 ei näytetä</li>
            <li>-1 näytetään kaikki</li>
            <li>>0 asettaa rajan.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Show alarm times in system tray tooltip
fi: Näytä ilmoitusalueen työkaluvihjeessä hälytysten määrä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, the time at which each alarm is due.
fi: Määritä, näytetäänkö ilmoitusalueen työkaluvihjeessä kunkin hälytyksen määräaika.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Show time to alarms in system tray tooltip
fi: Käynnistä ilmoitusaluekuvake automaattisesti sisäänkirjautumisen yhteydessä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, how long until each alarm is due.
fi: Määritä, näytetäänkö työkaluvihjeessä, kuinka pitkä aika kuhunkin hälytykseen on.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Time-to-alarm prefix in system tray tooltip
fi: Ilmoitusalueen työkaluvihjeen Aikaa hälytykseen -etuliite

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Enter the text to be displayed in front of the time until the alarm, in the system tray tooltip.
fi: Anna teksti, joka edeltää työkaluvihjeessä hälytyksen kellonaikaa

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
fi: Sähköpostiohjelma

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: <p>How to send email when an email alarm is triggered.<ul><li>KMail: The email is sent automatically via KMail.</li><li>Sendmail: The email is sent automatically. This option will only work if your system is configured to use sendmail or a sendmail compatible mail transport agent.</li></ul></p>
fi: <p>Miten sähköpostihälytyksen sattuessa sähköpostia lähetetään.<ul><li>KMail: Sähköposti lähetetään automaattisesti KMaililla.</li><li>Sendmail: Sähköposti lähetetään automaattisesti. Valinta toimii ainoastaan, jos järjestelmä on asetettu käyttämään sendmailia tai sendmail-yhteensopivaa postinvälitysohjelmaa.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether to copy sent emails into KMail's Sent folder.
fi: Kopioidaanko lähetetyt sähköpostit KMail-ohjelman lähetettyjen viestien kansioon

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether after sending an email to store a copy in KMail's sent-mail folder. Only applies when sendmail is selected as the email client.
fi: Kopioidaanko lähetetty sähköposti KMail-ohjelman sent-mail -kansioon. Huomioidaan vain, jos sendmail on valittu sähköpostiohjelmaksi.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: 'From' email address
fi: Lähettäjän sähköpostiosoite

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms. Enter "@SystemSettings" to use the default email address set in KMail, "@KMail" to allow choice of KMail identities, or enter the actual email address otherwise.
fi: Sähköpostihälytysten lähettäjäksi merkittävä sähköpostiosoitteesi. ”@SystemSettings” ottaa käyttää KMailissa asetetun osoitteen ja ”@KMail” antaa sinun valita KMailin henkilöyksistä. Myös muun kelvollisen sähköpostiosoitteen voi antaa.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: 'Bcc' email address
fi: Piilokopion vastaanottaja

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which KAlarm runs on, you can simply enter your user login name. Enter "@SystemSettings" to use the default email address set in KMail, or enter the actual email address otherwise.
fi: Sähköpostiosoite, johon lähetetään omat piilokopiosi (BCC). Jos haluat, että piilokopiot lähetetään samalle koneelle, jossa KAlarm on käynnissä, käyttäjätunnus riittää. ”@SystemSettings” ottaa käyttöön KMailissa tai järjestelmäasetuksissa annetun osoitteen. Myös muun kelvollisen sähköpostiosoitteen voi antaa.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Terminal for command alarms
fi: Komentohälytysten pääteohjelma

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Command line to execute command alarms in a terminal window, including special codes described in the KAlarm handbook.
fi: Komentorivi komentohälytysten suorittamiseksi pääteikkunassa; voi sisältää KAlarmin käsikirjassa kuvattuja erityiskoodeja.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: Start of day for date-only alarms
fi: Päivän alkuaika päivämäärään pohjautuville hälytyksille:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.
fi: Aikaisin aika jolloin päivämäärään pohjautuva hälytys annetaan.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: Start time of working day
fi: Työpäivän aloitusaika

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: The start time of the working day.
fi: Aika, jolloin työpäivä alkaa

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: End time of working day
fi: Työpäivän päättymisaika

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: The end time of the working day.
fi: Aika, jolloin työpäivä päättyy

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
fi: Työpäivät

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: OR'ed bits indicating which days of the week are work days, 1 = Monday ... 64 = Sunday.
fi: OR-operaation avulla bitit ilmaisevat, mitkä viikonpäivät ovat työpaiviä, 1=maanantai, 64=sunnuntai.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DisabledColour), group (General)
en: Disabled alarm color
fi: Estetyn hälytyksen väri

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisabledColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for disabled alarms.
fi: Valitse estettyjen hälytysten väri hälytysten listalla.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Archived alarm color
fi: Arkistoitujen hälytysten väri

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for archived alarms.
fi: Valitse arkistoitujen hälytysten väri hälytyslistalla.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: Days to keep expired alarms
fi: Vanhentuneiden hälytysten säilytysaika

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: <p>Specify how many days to keep alarms after they expire or are deleted (except deleted alarms which were never triggered):
            <ul><li>0 to not keep</li>
            <li>-1 to keep indefinitely</li>
            <li>>0 number of days to keep.</li></ul></p>
fi: <p>Valitsemalla tämän hälytykset säilytetään vanhenemisen tai poistamisen jälkeen (paitsi poistetut hälytykset, joita ei koskaan annettu). 
    <ul><li>0 älä säilytä</li>
    <li>-1 pidä ikuisesti</li>
    <li>> 0 säilytetään näin monta päivää.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: KOrganizer event duration
fi: KOrganizer-tapahtuman kesto

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: Enter the event duration in minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.
fi: Anna tapahtuman kesto minuutteina hälytyksille, jotka kopioidaan KOrganizeriin.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
fi: Montako minuuttia ennen hälytystä herätään lepotilasta

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
fi: Anna minuuteissa aika, kauanko ennen hälytystä järjestelmä tulisi herättää lepotilasta. Näin voi varmistaa järjestelmän olevan täysin palautunut hälytyksen aktivoituessa. Anna minuuteissa aika, kauanko ennen hälytystä järjestelmä tulisi herättää lepotilasta. Näin voi varmistaa järjestelmän olevan täysin palautunut hälytyksen aktivoituessa.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDisplayMethod), group (Defaults)
en: Alarm message display method
fi: Hälytysviestin näyttämistapa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDisplayMethod), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "display method", to determine whether to display alarm messages in windows or in system notifications.
fi: Hälytyksen muokkausikkunan oletus ”näyttämistavalle”: näytetäänkö hälytykset viesti-ikkunoina vai järjestelmän ilmoituksina.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Cancel if late (minutes)
fi: Peru, jos myöhässä vähintään (minuuttia)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Default value in the alarm edit dialog for late cancellation time (in minutes). 0 for no late cancellation, >0 how many minutes before cancelling.
fi: Oletusarvo hälytysten muokkausikkunassa määrättävälle myöhästyneiden hälytysten perutusajalle. Jos 0, ei myöhästyneitä hälytyksiä peruta, >0 ilmaisee ajan minuutteina.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Auto-close window after late-cancellation time
fi: Sulje ikkuna automaattisesti, kun myöhästynyt viesti on peruttu.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "auto close if late".
fi: Oletusarvo hälytyksen muokkausikkunassa kohtaan "Sulje automaattisesti, jos myöhässä vähintään".

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Confirm acknowledgement
fi: Vahvista kuittaus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "confirm alarm acknowledgement".
fi: Oletusarvo muokkausikkunan asetukselle "vahvista kuittaus".

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
fi: Näytä KOrganizer-ohjelmassa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "show in KOrganizer".
fi: Oletusarvo hälytyksen muokkausikkunassa kohtaan "Näytä KOrganizer-ohjelmassa".

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
fi: Ääni

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Default sound type in the alarm edit dialog.
fi: Oletustyyppi äänihälytysten äänityypille

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
fi: Soita tiedosto

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
fi: Äänitiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Default sound file path in the alarm edit dialog.
fi: Oletuspolku äänitiedostoille. Käytetään hälytysten muokkausikkunassa.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Default sound volume in the alarm edit dialog. -1 to deselect volume, or 0 - 100 %
fi: Oletusarvo muokkausikkunassa määrättävälle äänenvoimakkuudelle: −1 ääni pois, 0–100 %.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Repeat sound file
fi: Toistuvan hälytyksen äänitiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for sound repetition.
fi: Oletusarvo hälytyksen muokkausikkunassa äänen toistamiselle.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
fi: Syötä komentojono

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for command script entry.
fi: Oletusarvo hälytyksen muokkausikkunassa komentojonon antamiselle.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
fi: Komennon tuloste

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for where to send command alarm output.
fi: Oletusarvo hälytyksen muokkausikkunassa hälytyksen tulosteen vastaanottajaksi.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Discard Output
fi: Hylkää tuloste

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
fi: Lokitiedostoon

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
fi: Suorita pääteikkunassa

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
fi: Lokitiedostoon

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Default log file path for command alarms in the alarm edit dialog.
fi: Oletuspolku lokitiedostolle.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
fi: Kopioi sähköposti itselle

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for blind copying emails to self.
fi: Oletusarvo hälytyksen muokkausikkunassa itselle lähetettäviä piilokopioita varten.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Recurrence period
fi: Toiston aika

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: The default setting for the recurrence rule in the alarm edit dialog.
fi: Oletusarvo toistovälille hälytyksen määrittelyssä.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: No recurrence
fi: Ei toistoa

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
fi: Kirjautuessa

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
fi: Tunneittain/minuuteittain

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: In non-leap years, repeat yearly February 29th alarms on:
fi: Jos vuosi ei ole karkausvuosi, annetaan helmikuun 29. päivän hälytykset:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<i>Note</i>: The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.
fi: Joka vuosi 29. helmikuuta toistuvien hälytysten osalta valitse päivä, jolloin hälytys annetaan muina kuin karkausvuosina.<i>Huomaa</i>: Olemassa olevien hälytysten seuraavaa toistumiskertaa ei kuitenkaan lasketa uudelleen, kun muutat tätä asetusta.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
fi: Helmikuun 28.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
fi: Maaliskuun 1.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
fi: Älä toista

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
fi: Muistutusten yksikkö

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Default reminder time units in the alarm edit dialog.
fi: Oletusyksikkö muistuksen aikaa varten

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
fi: Tuntia/Minuuttia

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Pre-alarm action
fi: Toiminto ennen hälytystä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Default command to execute before displaying alarms.
fi: Oletuskomento, joka suoritetaan ennen hälytyksen näyttämistä

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Execute pre-alarm action for deferred alarms
fi: Suorita esitoiminto viivästetyille hälytyksille

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Default setting for whether to execute the pre-alarm action before deferred alarms trigger.
fi: Oletusarvo sille, suoritetaanko esitoiminto ennen viivästettyjen hälytysten käynnistämistä.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Cancel alarm on pre-alarm action error
fi: Peru hälytys hälytyksen esitoiminnon virheestä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to cancel the alarm if the pre-alarm action command fails.
fi: Oletusarvo sille, peruttanko hälytys, jos hälytyksen esitoiminto epäonnistuu.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Do not notify pre-alarm action errors
fi: Älä ilmoita hälytyksen esitoimintojen virheistä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to show no error status or error message if the pre-alarm action command fails.
fi: Oletusarvo sille, näytetäänkö virheilmoitus tai -viesti, jos hälytyksen esitoiminto epäonnistuu.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Post-alarm action
fi: Hälytyksen jälkitoiminto

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Default command to execute after alarm message windows are closed.
fi: Oletuskomento, joka suoritetaan hälytyksen viesti-ikkunan sulkeuduttua.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
fi: Varoita ennen lopettamista

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Whether to suppress a warning prompt before quitting KAlarm.
fi: Estetäänkö KAlarmia lopetettaessa näytettävää varoitusta näkymästä.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
fi: Vahvista hälytysten poisto

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Check to be prompted for confirmation each time you delete an alarm.
fi: Jos valittu, pyydetään sinulta vahvistusta hälytysten poistamiseksi.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Notify when remote emails are queued
fi: Ilmoita kun sähköposti on viety jonoon

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Display a notification message whenever an email alarm has queued an email for sending to a remote system. This could be useful if, for example, you have a dial-up connection, so that you can then ensure that the email is actually transmitted.
fi: Näytä ilmoitusviesti, kun sähköpostihälytys on viety jonoon etäpalvelimelle lähetettäväksi. Tästä on hyötyä esimerkiksi modeemiyhteydessä internetiin, jotta voi varmistua sähköpostin välittymisestä.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
fi: Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
fi: Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: Actions
fi: Toiminnot

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select dates to show in the alarm list. Only alarms due on these dates will be shown.
fi: Valitse hälytysluettelossa näytettävät päivät. Vain näiden päivien hälytykset näytetään.

[ctx: @title:group]
en: Alarm Date Selector
fi: Hälytyksen päivävalitsin

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the previous year
fi: Näytä edellinen vuosi

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the previous month
fi: Näytä edellinen kuu

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the next year
fi: Näytä seuraava vuosi

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the next month
fi: Näytä seuraava kuu

[ctx: @info:tooltip]
en: Show today
fi: Näytä tänäinen

[ctx: @title:window]
en: Defer Alarm
fi: Viivästä hälytys

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defer the alarm until the specified time.
fi: Viivästä hälytys määriteltyyn aikaan asti

[ctx: @action:button]
en: Cancel Deferral
fi: Peru viivästys

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the deferred alarm. This does not affect future recurrences.
fi: Peru viivästetty hälytys. Tämä ei vaikuta tuleviin toistoihin.

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next sub-repetition (currently %1)
fi: Ei pysty viivästämään yli seuraavan toiston (nykyään %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next recurrence (currently %1)
fi: Ei pysty viivästämään yli seuraavan toiston (nykyään %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next reminder (currently %1)
fi: Ei pysty viivästämään yli seuraavan muistutuksen (nykyään %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer reminder past the main alarm time (%1)
fi: Ei pysty viivästämään muistutusta yli hälytysajan (%1)

[ctx: @info]
en: <para>Error loading calendar:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Please fix or delete the file.</para>
fi: <para>Virhe ladattaessa kalenteria:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Korjaa tiedosto tai poista se.</para>

[ctx: @info]
en: Failed to save calendar to <filename>%1</filename>
fi: Kalenteria ei voitu tallentaa tiedostoon <filename>%1</filename>

[ctx: @title:tab]
en: Recurrence - [%1]
fi: &Toisto – [%1]

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
fi: Näytä KOrganizer-ohjelmassa

[ctx: @title:window]
en: Alarm Template [read-only]
fi: Hälytysmallit [vain luku]

[ctx: @title:window]
en: Archived Alarm [read-only]
fi: Arkoistoitu hälytys [vain luku]

[ctx: @title:window]
en: Alarm [read-only]
fi: Arkoistoitu hälytys [vain luku]

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm at the specified time.
fi: Ajasta hälytys määriteltyyn aikaan.

[ctx: @action:button]
en: Load Template...
fi: Lataa malli…

[ctx: @info:tooltip]
en: Select an alarm template to preset the alarm
fi: Valitse hälytyksen esiasetuksena käytettävä hälytysmalli

[ctx: @action:button]
en: Try
fi: Kokeile

[ctx: @title:tab]
en: Alarm
fi: Hälytys

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
fi: Mallin nimi:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name of the alarm template
fi: Anna hälytysmallin nimi

[ctx: @title:group]
en: Action
fi: Toiminto

[ctx: @title:group]
en: Deferred Alarm
fi: Viivästetty hälytys

[ctx: @label]
en: Deferred to:
fi: Viivästetty:

[ctx: @action:button]
en: Change...
fi: Muuta…

[ctx: @info:whatsthis]
en: Change the alarm's deferred time, or cancel the deferral
fi: Muuta hälytyksen viivästettyä aikaa tai peru viivästys

[ctx: @title:group]
en: Time
fi: Aika

[ctx: @option:radio]
en: Default time
fi: Oletusaika

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not specify a start time for alarms based on this template. The normal default start time will be used.
fi: Älä määrittele hälytyksien alkuaikaa tälle mallille. Normaalia oletusalkuaikaa käytetään.

[ctx: @option:radio]
en: Time:
fi: Aika:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify a start time for alarms based on this template.
fi: Määrittele tämän mallin hälytyksen alkuaika.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time for alarms based on this template.</para><para>%1</para>
fi: <para>Anna alkuaika tämän mallin hälytykselle.</para><para>%1</para>

[ctx: @option:radio]
en: Date only
fi: Vain päivä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the <interface>Any time</interface> option for alarms based on this template.
fi: Aseta <interface>Milloin tahansa</interface> tästä mallista luoduille hälytyksille.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set alarms based on this template to start after the specified time interval from when the alarm is created.
fi: Aseta tähän malliin perustuvat hälytykset alkamaan, kun tietty aika on kulunut hälytyksen luomisesta.

[ctx: @option:check]
en: Wake from suspend
fi: Herää lepotilasta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to wake the system if the alarm triggers while the system is suspended
fi: Valitse tämä, niin järjestelmä herätetään, jos hälytys käynnistyy järjestelmän ollessa lepotilassa

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to copy the alarm into KOrganizer's calendar
fi: Valitse kopioidaksesi hälytyksen KOrganizer-kalenteriin

[ctx: @info]
en: You must enter a name for the alarm template
fi: Sinun tulee antaa hälytysmallille nimi

[ctx: @info]
en: Template name is already in use
fi: Mallin nimi on jo käytössä

[ctx: @info]
en: <para>KAlarm does not provide high accuracy alarms.</para><para> The alarm will trigger at the minute boundary before the specified time from now.</para>
fi: <para>KAlarm ei tarjoa täsmällisen tarkkoja hälytyksiä.</para><para>Hälytys käynnistyy minuuttirajalla ennen annettua aikaa.</para>

[ctx: @info The parameter is a date value]
en: The start date does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date of the next recurrence (%1).
fi: Aloituspäivä ei sovi hälytykselle määritettyyn toistoon, joten se korjataan seuraavan toiston päiväksi (%1).

[ctx: @info The parameter is a date/time value]
en: The start date/time does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date/time of the next recurrence (%1).
fi: Aloituspäivä tai -aika ei sovi hälytykselle määritettyyn toistoon, joten se korjataan seuraavan toiston päiväksi tai kellonajaksi (%1).

[ctx: @info]
en: Recurrence has already expired
fi: Hälytyksen toiston aika on jo mennyt

[ctx: @info]
en: The alarm will never occur during working hours
fi: Hälytys ei osu koskaan työtunteihin

[ctx: @info]
en: Reminder period must be less than the recurrence interval, unless <interface>%1</interface> is checked.
fi: Muistutuksen aikaväli pitää olla lyhyempi kuin toiston aikaväli, jos '%1' ei ole valittuna.

[ctx: @info]
en: The duration of a repetition within the recurrence must be less than the recurrence interval minus any reminder period
fi: Yksinkertaisen hälytyksen kesto tulee olla pienempi kuin toiston väli vähennettynä muistutuksen aikajaksosta

[ctx: @info]
en: For a repetition within the recurrence, its period must be in units of days or weeks for a date-only alarm
fi: Päivittäisten toistuvien yksinkertaisten hälytysten ajanjaksot tulee olla päiviä tai viikkoja.

[ctx: @info]
en: You must select a calendar to save the alarm in
fi: Valitse kalenteri, johon hälytys tallennetaan

[ctx: @action:Button]
en: Fewer Options <<
fi: Vähemmän valintoja <<

[ctx: @info:tooltip]
en: Show fewer options
fi: Näytä vähemmän valintoja

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
fi: Enemmän valintoja >>

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
fi: Näytä lisää valintoja

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
fi: Valitse lokitiedosto

[ctx: @label:listbox How to display alarms]
en: Display method:
fi: Näyttämistapa:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: @item:inlistbox]
en: Notification
fi: Ilmoitus

[ctx: @option:check]
en: Confirm acknowledgment
fi: Vahvista kuittaus

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm Template
fi: Uusi malli näyttöhälytyksille

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm Template
fi: Muokkaa mallia näyttöhälytyksille

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
fi: Uusi näyttöhälytys

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
fi: Muokkaa näyttöhälytystä

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
fi: Näytön tyyppi:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
fi: Tekstiviesti

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
fi: Tiedoston sisältö

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
fi: Komennon tuloste

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select what the alarm should display:<list><item><interface>%1</interface>: the alarm will display the text message you type in.</item><item><interface>%2</interface>: the alarm will display the contents of a text or image file.</item><item><interface>%3</interface>: the alarm will display the output from a command.</item></list></para>
fi: <para>Valitse, mitä hälytys näyttää:<list><item><interface>%1</interface>: hälytys näyttää syöttämäsi tekstin.</item><item><interface>%2</interface>: hälytys näyttää teksti- tai kuvatiedoston sisällön.</item><item><interface>%3</interface>: hälytys näyttää komennon tulostuksen.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the text of the alarm message. It may be multi-line.
fi: Kirjoita hälytyksen teksti. Voit syöttää useita rivejä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a text or image file to display.
fi: Anna näytettävän teksti- tai kuvatiedoston nimi tai URL.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a text or image file to display.
fi: Valitse näytettävä teksti- tai kuvatiedosto.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether to display the alarm in a window or by the notification system.
fi: Valitse, näytetäänkö hälytys viesti-ikkunana vai ilmoitusjärjestelmän kautta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to additionally display a reminder in advance of or after the main alarm time(s).
fi: Valitsemalla tämä näytetään lisämuistus ennen tai jälkeen päähälytysaikaa tai -aikoja.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter how long in advance of or after the main alarm to display a reminder alarm.</para><para>%1</para>
fi: <para>Määritä, kauanko ennen tai jälkeen päähälytyksen näytetään muistutushälytys.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the main alarm
fi: Valitse, käynnistetäänkö muistutus ennen vai jälkeen päähälytyksen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to be prompted for confirmation when you acknowledge the alarm.
fi: Jos valittu, pyydetään vahvistusta hälytyksen kuittaamiseksi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the alarm now
fi: Näytä hälytys nyt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
fi: Näytä hälytysviesti nyt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
fi: Näytä tiedosto nyt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
fi: Näytä hälytysviesti nyt

[ctx: @title:window]
en: Choose Text or Image File to Display
fi: Valitse näytettävä teksti- tai kuvatiedosto

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
fi: Syötä komentojono

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
fi: Suorita päätteessä

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
fi: Suorita päätteessä

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm Template
fi: Uusi malli komentohälytyksiä varten

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm Template
fi: Muokkaa komentohälytyksen mallia

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm
fi: Uusi komentohälytys

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm
fi: Muokkaa komentohälytystä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Execute the specified command now
fi: Suorita määritelty komento nyt

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute the specified command now
fi: Suorita määritelty komento nyt

[ctx: @option:check]
en: Do not notify errors
fi: Älä ilmoita virheistä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error message if the command fails.
fi: Älä näytä virheviestiä, vaikka komento epäonnistuisi.

[ctx: @title:group]
en: Command Output
fi: Komennon tuloste

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute the command in a terminal window
fi: Valitse tämä, jos haluat suorittaa komennon päätteessä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or path of the log file.
fi: Anna lokitiedoston nimi tai polku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
fi: Valitse käytettävä lokitiedosto.

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
fi: Loki tiedostoon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to log the command output to a local file. The output will be appended to any existing contents of the file.
fi: Jos valittu, kirjoitetaan loki paikalliseen tiedostoon. Tuloste lisätään tiedoston loppuuun.

[ctx: @option:radio]
en: Discard
fi: Hylkää

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to discard command output.
fi: Jos valittu, hylätään komennon tuloste

[ctx: @info]
en: Log file must be the name or path of a local file, with write permission.
fi: Lokitiedoston on oltava nimi tai polku paikalliselle tiedostolle, johon on kirjoitusoikeus

[ctx: @info]
en: <para>No terminal is selected for command alarms.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
fi: <para>Komentohälytyksille ei ole valittu päätettä.</para><para>Valitse se <application>Kalarm</application>in asetusikkunassa.</para>

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
fi: Komento suoritettu: <icode>%1</icode>

[ctx: @option:check]
en: Copy email to self
fi: Kopioi sähköposti itselle

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm Template
fi: Uusi sähköpostihälytyksen malli

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm Template
fi: Muokkaa sähköpostihälytyksen mallia

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
fi: Uusi sähköpostihälytys

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
fi: Muokkaa sähköpostihälytystä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Send the email to the specified addressees now
fi: Lähetä sähköpostiviesti vastaanottajille nyt

[ctx: @info:tooltip]
en: Send the email now
fi: Lähetä sähköposti nyt

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
fi: Lähettäjä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email identity, used to identify you as the sender when sending email alarms.
fi: Sähköpostihenkilöytesi, joka ilmoitetaan sähköpostihälytyksen lähettäjäksi

[ctx: @label:textbox Email addressee]
en: To:
fi: Vastaanottaja:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the addresses of the email recipients. Separate multiple addresses by commas or semicolons.
fi: Anna viestin vastaanottajien osoitteet. Erota eri osoitteet toisistaan joko pilkulla tai puolipisteellä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
fi: Avaa osoitekirja

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select email addresses from your address book.
fi: Valitse sähköpostiosoitteet osoitekirjasta.

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
fi: Aihe:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
fi: Anna viestin aihe.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
fi: Kirjoita viesti.

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
fi: Liitteet:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Files to send as attachments to the email.
fi: Lähetettävät liitetiedostot.

[ctx: @action:button]
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
fi: Lisää liite sähköpostiin.

[ctx: @action:button]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the highlighted attachment from the email.
fi: Poista valittu liite sähköpostista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the email will be blind copied to you.
fi: Jos valittu, saat viestistä piilokopion.

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
fi: Virheellinen sähköpostiosoite: <email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
fi: Vastaanottajan osoite puuttuu

[ctx: @info]
en: Invalid email attachment: <filename>%1</filename>
fi: Virheellinen liite: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to send the email now to the specified recipient(s)?
fi: Haluatko lähettää viestin nyt heti määriitellyille vastaanottajille?

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
fi: Vahvista sähköposti

[ctx: @action:button]
en: Send
fi: Lähetä

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
fi: Sähköposti lähetetty osoitteeseen:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
fi: Sähköposti lähetetty osoitteeseen:<nl/> %1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
fi: Valitse liitettävä tiedosto

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm Template
fi: Uusi äänihälytysmalli

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm Template
fi: Muokkaa äänihälytysmallia

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm
fi: Uusi äänihälytys

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm
fi: Muokkaa äänihälytystä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the audio file now
fi: Toista äänitiedosto nyt

[ctx: @info:tooltip]
en: Play the audio file now
fi: Toista äänitiedosto nyt

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly until %1 is clicked.
fi: Jos valittu, soitetaan äänitiedostoa kunnes napsautetaan %1.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to enter the contents of a script instead of a shell command line
fi: Valitsemalla tämä annetaan komentorivikomennon sijaan komentojonotiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
fi: Anna suoritettava komento.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the contents of a script to execute
fi: Anna suoritettavan komentojonotiedoston sisältö

[ctx: @info]
en: <para>The command cannot set environment variables:</para><para><icode>%1</icode></para>
fi: <para>Komento ei voi asettaa ympäristömuuttujia:</para><para><icode>%1</icode></para>

[ctx: @info]
en: Please enter a command or script to execute
fi: Anna suoritettava komento tai komentojono

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
fi: Ajastettujen hälytysten luettelo

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
fi: Hälytyksen tyyppi

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
fi: Aktiivinen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include active alarms in the search.
fi: Valitsemalla tämä sisällytetään aktiiviset hälytykset hakuun.

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
fi: Arkistoitu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include archived alarms in the search. This option is only available if archived alarms are currently being displayed.
fi: Otetaanko arkistoidut hälytykset mukaan etsinnässä. Tämä valinta on saatavilla vain, jos arkistoidut hälytykset näytetään.

[ctx: @option:check Alarm action = text display]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include text message alarms in the search.
fi: Valitsemalla tämä sisällytetään hakuun tekstihälytykset.

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include file alarms in the search.
fi: Valitsemalla tämä sisällytetään hakuun tiedostohälytykset.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
fi: Komento

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include command alarms in the search.
fi: Valitsemalla tämä sisällytetään hakuun komentohälytykset.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include email alarms in the search.
fi: Valitsemalla tämä sisällytetään hakuun sähköpostihälytykset.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include audio alarms in the search.
fi: Valitsemalla tämä sisällytetään hakuun äänihälytykset.

[ctx: @info]
en: No alarm types are selected to search
fi: Yhtään etsittävää hälytystyyppiä ei ole valittu

[ctx: @info]
en: <para>End of alarm list reached.</para><para>Continue from the beginning?</para>
fi: <para>Hälytysten loppu saavutettiin.</para><para>Jatketaanko alusta?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Beginning of alarm list reached.</para><para>Continue from the end?</para>
fi: <para>Hälytysten alku saavutettiin.</para><para>Jatketaanko lopusta?</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
fi: Tekstiväri:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message foreground color
fi: Valitse hälytysviestin tekstin väri

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
fi: Taustaväri:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message background color
fi: Valise hälytysviestin taustaväri

[ctx: @option:check]
en: Use default font
fi: Käytä oletusfonttia

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default font current at the time the alarm is displayed.
fi: Valitsemalla tämä asetetaan hälytystä näytettäessä oletusfontti nykyiseksi.

en: Requested font
fi: Haluttu fontti

[ctx: @action:button]
en: Font && Color...
fi: Fontti ja väri…

[ctx: @info:tooltip]
en: Set alarm message font and color
fi: Aseta hälytysviestin tekstifontti ja -väri

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the font, and foreground and background color, for the alarm message.
fi: Valitse hälytysviestin fontti sekä tekstin ja taustan väri.

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Font & Color
fi: Hälytyksen fontti ja väri

[ctx: @action]
en: Stop Play
fi: Keskeytä soitto

[ctx: @action]
en: Enable Alarms
fi: Käytä hälytyksiä

[ctx: @action]
en: Spread Windows
fi: Levitä ikkunat

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar Files
fi: Tuo kalenteritiedostoja

[ctx: @item:inlistbox File type selection filter]
en: Calendar Files
fi: Kalenteritiedostot

[ctx: @title:window]
en: Choose Export Calendar
fi: Valitse kalenteri, johon viedään

[ctx: @info]
en: Error loading calendar to append to:<nl/><filename>%1</filename>
fi: Virhe ladattaessa kalenteria lisättäväksi tiedostoon:<nl/> <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to save new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
fi: Ei saatu tallennetuksi kalenteria tiedostoon:<nl/> <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot upload new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
fi: Kalenteria ei saatu lähetetyksi tiedostoon:<nl/> <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Unable to show alarms in KOrganizer
fi: Hälytyksiä ei voida näyttää KOrganizerissa

[ctx: @info]
en: Unable to show alarm in KOrganizer
fi: Hälytystä ei voida näyttää KOrganizerissa

[ctx: @info]
en: Unable to update alarm in KOrganizer
fi: Hälytystä ei voida päivittää KOrganizerissa

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarms from KOrganizer
fi: Hälytyksiä ei voida poistaa KOrganizerissa

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarm from KOrganizer
fi: Hälytystä ei voida poistaa KOrganizerista

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Could not start KOrganizer)</para>
fi: <para>%1</para><para>(KOrganizerin käynnistäminen epäonnistui)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(KOrganizer not fully started)</para>
fi: <para>%1</para><para>(KOrganizer ei ole täysin käynnissä)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Error communicating with KOrganizer)</para>
fi: <para>%1</para><para>(Virhe KOrganizerin kanssa viestittäessä)</para>

[ctx: info]
en: The scheduled Wake from Suspend has been cancelled.
fi: Ajastettu lepotilasta herätys on peruttu.

[ctx: @info]
en: Error obtaining authorization (%1)
fi: Virhe tunnistauduttaessa (%1)

[ctx: @info]
en: You must enable a template calendar to save the template in
fi: Valitse mallikalenteri, johon malli tallennetaan

[ctx: @info Please set the 'From' email address...]
en: <para>%1</para><para>Please set it in the Configuration dialog.</para>
fi: <para>%1</para><para>Aseta se asetusikkunassa.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Alarms are currently disabled.</para><para>Do you want to enable alarms now?</para>
fi: <para>Hälytykset on paraikaa estetty.</para><para>Haluatko aktivoida ne?</para>

[ctx: @action:button]
en: Enable
fi: Ota käyttöön

[ctx: @action:button]
en: Keep Disabled
fi: Älä käytä

[ctx: @info]
en: Error saving alarms
fi: Virhe hälytysten tallennuksessa

[ctx: @info]
en: Error saving alarm
fi: Virhe hälytyksen tallennuksessa

[ctx: @info]
en: Error deleting alarms
fi: Virhe hälytyksen poistamisessa

[ctx: @info]
en: Error deleting alarm
fi: Virhe hälytyksen poistamisessa

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarms
fi: Virhe uudelleenaktivoidun hälytysten tallennuksessa

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarm
fi: Virhe uudellenaktivoidun hälytyksen tallennuksessa

[ctx: @info]
en: Error saving alarm templates
fi: Virhe hälytysmallien tallennuksessa

[ctx: @info]
en: Error saving alarm template
fi: Virhe hälytysmallin tallennuksessa

[ctx: @info]
en: Quitting will disable alarms (once any alarm message windows are closed).
fi: Lopettaminen estää hälytykset (minkä tahansa hälytysikkunan sulkeuduttua).

[ctx: @info]
en: Quitting will cancel the scheduled Wake from Suspend.
fi: Lopettaminen peruu ajastetun lepotilasta heräämisen.

[ctx: @info:shell]
en: Cannot create alarm: No default calendar is defined
fi: Hälytystä ei voida luoda: oletuskalenteria ei ole asetettu

[ctx: @info:shell]
en: Error creating alarm
fi: Virhe hälytystä luotaessa

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not unique
fi: %1: Tapahtumaa <resource>%2</resource> ei löytynyt tai se ei ole ainutkertainen

[ctx: @info]
en: Alarms cannot be created or updated, because no writable active alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
fi: Hälytyksiä ei voi luoda eikä päivittää, koska kirjoitettavissa olevaa aktiivista hälytyskalenteria ei ole.<nl/><nl/>Korjaa tilanne tarkistamalla tai asettamalla kalenterien tila kohdasta <interface>Näkymä | Näytä kalenterit</interface>.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not editable
fi: %1: Tapahtumaa <resource>%2</resource> ei löytynyt tai sitä ei voi muokata

[ctx: @info]
en: Alarms are configured to be archived, but this is not possible because no writable archived alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
fi: Hälytykset on asetettu arkistoitavaksi, mutta se ei ole mahdollista, koska yhtäkään kirjoitettavissa olevaa arkistohälytyskalenteria ei ole otettu käyttöön.<nl/><nl/>Korjaa tämä valitsemalla tai muuttamalla kalenteria tilaa kohdassa <interface>Näytä | Näytä kalenterit</interface>.

[ctx: @info]
en: Alarms are configured to be archived, but this is not possible because no archived alarm calendar is set as default.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface>, select an archived alarms calendar, and check <interface>Use as Default for Archived Alarms</interface>.
fi: Hälytykset on asetettu arkistoitavaksi, mutta se ei ole mahdollista, koska yhtäkään arkistohälytyskalenteria ei ole asetettu oletukseksi.<nl/><nl/>Korjaa tämä kohdassa <interface>Näytä | Näytä kalenterit</interface> valitsemalla arkistohälytyskalenteri ja <interface>Käytä oletuksena arkistoiduille hälytyksille</interface>.

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
    (no terminal selected for command alarms)
fi: Komennon suoritus epäonnistui
    (komentohälytyksille ei ole valittu päätettä)

[ctx: @info]
en: Error creating temporary script file
fi: Virhe luotaessa väliaikaista komentojonotiedostoa

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
fi: Hälytyksen esitoiminto:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
fi: Hälytyksen jälkitoiminto:

[ctx: @info 'From' email address]
en: From:
fi: Lähettäjä:

[ctx: @info Email addressee]
en: To:
fi: Vastaanottaja:

[ctx: @info Copy-to in email headers]
en: Cc:
fi: Kopio:

[ctx: @info]
en: Date:
fi: Päiväys:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
fi: Aihe:

[ctx: @info Todo calendar item's title field]
en: To-do:
fi: Tehtävä:

[ctx: @info Todo calendar item's location field]
en: Location:
fi: Sijainti:

[ctx: @info Todo calendar item's due date/time]
en: Due:
fi: Määräaika:

[ctx: @info Brief form of 'At Login']
en: Login
fi: Kirjauduttaessa

[ctx: @info]
en: At login
fi: Kirjauduttaessa

[ctx: @info]
en: 1 Minute | %1 Minutes
fi[0]: 1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

[ctx: @info]
en: 1 Hour | %1 Hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

[ctx: @info Hours and minutes]
en: %1h %2m
fi: %1 h %2 min

[ctx: @info]
en: 1 Day | %1 Days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: %1 päivää

[ctx: @info]
en: 1 Week | %1 Weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: %1 viikkoa

[ctx: @info]
en: 1 Month | %1 Months
fi[0]: 1 kuukausi
fi[1]: %1 kuukautta

[ctx: @info]
en: 1 Year | %1 Years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: %1 vuotta

[ctx: @info No recurrence]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info No repetition]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @label]
en: Alarm type
fi: Hälytystapa

[ctx: @label]
en: Alarm status
fi: Hälytyksen tila

[ctx: @label]
en: Alarm name
fi: Hälytyksen nimi

[ctx: @label]
en: Template name
fi: Mallin nimi

[ctx: @label]
en: Creation time
fi: Luontiaika

[ctx: @label]
en: Start time
fi: Aloitusaika

[ctx: @label Start delay configured in an alarm template]
en: Template after time
fi: Mallin viive

[ctx: @label]
en: Recurs
fi: Toistuu

[ctx: @label]
en: Recurrence
fi: Toistuminen

[ctx: @label]
en: Sub-repetition
fi: Alitoistuminen

[ctx: @label]
en: Sub-repetition interval
fi: Alikertojen väli

[ctx: @label]
en: Sub-repetition count
fi: Alikertojen määrä

[ctx: @label]
en: Next sub-repetition
fi: Seuraava alikerta

[ctx: @label]
en: Work time only
fi: Vain työaika

[ctx: @label]
en: Holidays excluded
fi: Jätetään pois vapaapäivät

[ctx: @label]
en: Next recurrence
fi: Seuraava kerta

[ctx: @label]
en: Late cancel
fi: Myöhäinen peruutus

[ctx: @label Automatically close window]
en: Auto close
fi: Sulje automaattisesti

[ctx: @label]
en: Copy to KOrganizer
fi: Kopioi KOrganizeriin

[ctx: @label]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: @label]
en: Read-only
fi: Vain luku

[ctx: @label Whether alarm should be archived]
en: Archive
fi: Arkisto

[ctx: @label]
en: Revision
fi: Versio

[ctx: @label]
en: Custom properties
fi: Mukautetut ominaisuudet

[ctx: @label]
en: Message text
fi: Viestiteksti

[ctx: @label File to provide text for message]
en: Message file
fi: Viestitiedosto

[ctx: @label]
en: Font
fi: Fontti

[ctx: @label Shell command to execute before alarm]
en: Pre-alarm action
fi: Hälytystä edeltävä toiminto

[ctx: @label]
en: Pre-alarm action cancel
fi: Hälytystä edeltävän toiminnon peruutus

[ctx: @label]
en: Pre-alarm action no error
fi: Virheetön hälytystä edeltävä toiminto

[ctx: @label Shell command to execute after alarm]
en: Post-alarm action
fi: Hälytyksen jälkeinen toiminto

[ctx: @label]
en: Akonadi Item ID
fi: Akonadi-tietueen tunniste

[ctx: @label Audio method]
en: Sound
fi: Ääni

[ctx: @label Whether audio should repeat]
en: Sound repeat
fi: Äänen toistaminen

[ctx: @label]
en: Sound fade volume
fi: Äänen häivytysvoimakkuus

[ctx: @label]
en: Sound fade time
fi: Äänen häivytyksen kesto

[ctx: @label Whether the alarm has a reminder]
en: Reminder
fi: Muistutus

[ctx: @label Whether reminder is on first recurrence only]
en: Reminder once only
fi: Muistuta vain kerran

[ctx: @label Whether to use standard notification system]
en: Notify
fi: Ilmoitus

[ctx: @label Deferral type]
en: Deferral
fi: Lykkäys

[ctx: @label]
en: Deferral time
fi: Lykkäysaika

[ctx: @label Default deferral delay]
en: Deferral default
fi: Oletuslykkäys

[ctx: @label Whether deferral time is date-only by default]
en: Deferral default date only
fi: Onko lykkäysaika oletusarvoisesti vain päivämäärä

[ctx: @label A shell command]
en: Command
fi: Komento

[ctx: @label Execute in terminal window]
en: Execute in terminal
fi: Suorita päätteessä

[ctx: @label]
en: Hide command error
fi: Piilota komennon virhe

[ctx: @label]
en: Email subject
fi: Sähköpostin aihe

[ctx: @label Email address]
en: Email sender ID
fi: Sähköpostin lähettäjän tunniste

[ctx: @label Email address]
en: Email to
fi: Sähköpostin vastaanottaja

[ctx: @label true/false]
en: Email bcc
fi: Sähköpostin piilokopionsaaja

[ctx: @label]
en: Email body
fi: Sähköpostin runko

[ctx: @label]
en: Email attachments
fi: Sähköpostin liitteet

[ctx: @info Alarm type]
en: Display (text)
fi: Näytä (teksti)

[ctx: @info Alarm type]
en: Display (file)
fi: Näytä (tiedosto)

[ctx: @info Alarm type]
en: Display (command)
fi: Näytä (komento)

[ctx: @info Alarm type]
en: Command
fi: Komento

[ctx: @info Alarm type]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: @info Alarm type]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: @info Alarm type]
en: Active
fi: Aktiivinen

[ctx: @info Alarm type]
en: Archived
fi: Arkistoitu

[ctx: @info Alarm type]
en: Template
fi: Malli

[ctx: @info Repeat at login]
en: At login until %1
fi: Kirjauduttaessa %1 asti

[ctx: @info Using default font]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @info]
en: Reminder
fi: Muistutus

[ctx: @info]
en: Speak
fi: Puhu

[ctx: @info]
en: Beep
fi: Piippaus

[ctx: @info Percentage]
en: %1%%
fi: %1 %%

[ctx: @info]
en: 1 Second | %1 Seconds
fi[0]: 1 sekunti
fi[1]: %1 sekuntia

[ctx: @info Error indication]
en: error!
fi: virhe!

[ctx: @info General purpose status indication: yes or no]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @info General purpose status indication: yes or no]
en: No
fi: Ei

[ctx: @info]
en: A 'From' email address must be configured in order to execute email alarms.
fi: Sähköpostin lähettäjän osoite on määriteltävä, jotta sähköpostihälytyksiä voidaan käyttää.

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> not found
fi: Virheellinen lähettäjän sähköpostiosoite.<nl/>Sähköpostihenkilöyttä <resource>%1</resource> ei löytynyt

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> has no email address
fi: Virheellinen lähettäjän sähköpostiosoite.<nl/>Henkilöllä <resource>%1</resource> ei ole sähköpostiosoitetta.

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured (no default email identity found)</para><para>Please set it in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
fi: <para>Lähettäjätietoja ei ole asetettu (oletushenkilöyttä ei löytynyt)</para><para>Aseta tiedot <application>KMail</application>issa tai<application>KAlarm</application>in asetusikkunassa.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set a default address in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
fi: <para>Lähettäjätietoja ei ole asetettu.</para><para>Aseta oletusosoite <application>KMail</application>issa tai <application>KAlarm</application>in asetusikkunassa.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
fi: <para>Lähettäjätietoja ei ole asetettu.</para><para>Aseta tiedot <application>KAlarm</application>in asetusikkunassa.</para>

[ctx: @info]
en: <command>%1</command> not found
fi: <command>%1</command> ei löytynyt

[ctx: @info]
en: Error attaching file: <filename>%1</filename>
fi: Virhe liitettäessä tiedostoa: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Attachment not found: <filename>%1</filename>
fi: Liitettä ei löytynyt: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: An email has been queued to be sent
fi: Sähköposti on viety jonoon lähetystä varten

[ctx: @info]
en: Failed to send email
fi: Sähköpostin lähetys epäonnistui

[ctx: @info]
en: Error sending email
fi: Virhe sähköpostin lähetyksessä

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
fi: Peru, jos myöhässä

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after this time
fi: Sulje ikkuna automaattisesti tämän ajan kuluttua

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after late-cancellation time
fi: Sulje ikkuna automaattisesti hälytyksen kestoajan kuluttua

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If checked, the alarm will be canceled if it cannot be triggered within the specified period after its scheduled time. Possible reasons for not triggering include your being logged off, X not running, or <application>KAlarm</application> not running.</para><para>If unchecked, the alarm will be triggered at the first opportunity after its scheduled time, regardless of how late it is.</para>
fi: <para>Jos valittu, hälytys perutaan, ellei sitä voida suorittaa tietyn ajan sisällä määräajastaan. Hälytys voi jäädä käynnistymättä mm. siksi, ettet ole kirjautuneena sisään tai joko X tai <application>KAlarm</application> ei ole käynnissä.</para><para>Ellei valittu, hälytys käynnistetään ensimmäisen tilaisuuden tullen, vaikka se olisi myöhässäkin.</para>

[ctx: @option:check Cancel if late by 10 minutes]
en: Cancel if late by
fi: Keskeytä, jos myöhässä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how late will cause the alarm to be canceled
fi: Määritä, paljonko myöhässä hälytys perutaan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically close the alarm window after the expiry of the late-cancellation period
fi: Sulje hälytysikkuna automaattisesti tietyn myöhästymisajan kuluttua

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
fi: Valitse näytettävä tiedosto

[ctx: @info]
en: Please select a file to play
fi: Valitse soitettava tiedosto

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
fi: <filename>%1</filename> on kansio

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
fi: <filename>%1</filename> ei löydy

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
fi: <filename>%1</filename> ei luettavissa

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> appears not to be a text or image file
fi: <filename>%1</filename>ei näytä olevan teksti- tai kuvatiedosto

[ctx: @item:inlistbox File type]
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

[ctx: @option:check]
en: Append to existing file
fi: Lisää olemassa olevaan tiedostoon

[ctx: @action:button]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @action:button]
en: No
fi: Ei

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (shell access not authorized)
fi: Komennon suoritus epäonnistui (ei komentorivioikeuksia)

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
fi: Komennon suoritus epäonnistui

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (not found or not executable)
fi: Komennon suoritus epäonnistui (ei löytynyt tai ei ohjelmatiedosto)

[ctx: @info]
en: Command execution error
fi: Komennon suoritusvirhe

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
fi: Komennon paluukoodi: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
fi: minuuttia

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
fi: tuntia/minuuttia

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
fi: päivää

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
fi: viikkoa

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press the Shift key while clicking the spin buttons to adjust the time by a larger step (6 hours / 5 minutes).
fi: Kasvata ajansäädön askelta (6 tuntia / 5 minuuttia) painamalla vaihtonäppäintä yhtä aikaa painikkeiden kanssa.

en: System time zone
fi: Järjestelmän aikavyöhyke

en: Personal alarm message, command and email scheduler by KDE
fi: KDE:n henkilökohtainen hälytysviesti-, komento- ja sähköpostiajastin

en: Copyright © 2001-%1, David Jarvie
fi: Tekijänoikeudet © 2001–%1 David Jarvie

[ctx: @info]
en: Failure to create menus (perhaps <filename>%1</filename> missing or corrupted)
fi: Valikkoja ei voitu luoda (kenties tiedosto  <filename>%1</filename> puuttuu tai on vioittunut).

[ctx: @action]
en: Templates...
fi: Mallit…

[ctx: @action]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action]
en: Create Template...
fi: Luo malli…

[ctx: @action]
en: Copy...
fi: Kopioi…

[ctx: @action]
en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: @action]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action]
en: Delete Without Confirmation
fi: Poista kyselemättä

[ctx: @action]
en: Reactivate
fi: Aktivoi uudelleen

[ctx: @action]
en: Wake From Suspend...
fi: Herätä lepotilasta…

[ctx: @action]
en: Show Archived Alarms
fi: Näytä arkistoidut hälytykset

[ctx: @action]
en: Show in System Tray
fi: Näytä ilmoitusalueella

[ctx: @action]
en: Show Calendars
fi: Näytä kalenterit

[ctx: @action]
en: Show Date Selector
fi: Näytä päivävalitsin

[ctx: @action]
en: Import Alarms...
fi: Tuo hälytyksiä…

[ctx: @action]
en: Import Birthdays...
fi: Tuo syntymäpäivät…

[ctx: @action]
en: Export Selected Alarms...
fi: Vie valitut hälytykset…

[ctx: @action]
en: Export...
fi: Vie…

[ctx: @action]
en: Refresh Alarms
fi: Virkistä hälytykset

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm? | Do you really want to delete the %1 selected alarms?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun hälytyksen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %1 valittua hälytystä?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
fi[0]: Poista hälytys
fi[1]: Poista hälytykset

[ctx: @action:button]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Archived Alarms
fi: Piilota arkistoidut hälytykset

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Archived Alarms
fi: Näytä arkistoidut hälytykset

[ctx: @info]
en: Import birthdays
fi: Tuo syntymäpäivät

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fi: <qt>Tämä piilottaa valikkorivin kokonaan. Sen saa uudelleen näkyviin %1-näppäimellä.</qt>

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
fi: Näyttöhälytys

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
fi: Sähköpostihälytys

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
fi: Komentohälytys

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
fi: Hälytyksen tyyppi

[ctx: @info]
en: Choose alarm type to create:
fi: Valitse hälytystyyppi luotavaksi

[ctx: @action]
en: Enable
fi: Ota käyttöön

[ctx: @action]
en: Disable
fi: Poista käytöstä

[ctx: @info]
en: <para>Cannot defer alarm:</para><para>Alarm not found.</para>
fi: <para>Hälytystä ei voi viivästää:</para><para>Hälytystä ei löydy.</para>

[ctx: @title:window]
en: Reminder
fi: Muistutus

[ctx: @title:window]
en: Message
fi: Viesti

[ctx: @info]
en: File is a folder
fi: Tiedosto on kansio

[ctx: @info]
en: Failed to open file
fi: Ei voitu avata tiedostoa

[ctx: @info]
en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

[ctx: @title:window]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @info]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
fi[0]: Huomenna
fi[1]: %1 päivän kuluttua

[ctx: @info]
en: in 1 week's time | in %1 weeks' time
fi[0]: viikon kuluttua
fi[1]: %1 viikon kuluttua

[ctx: @info]
en: in 1 minute's time | in %1 minutes' time
fi[0]: 1 minuutin kuluttua
fi[1]: %1 minuutin kuluttua

[ctx: @info]
en: in 1 hour's time | in %1 hours' time
fi[0]: tunnin kuluttua
fi[1]: %1 tunnin kuluttua

[ctx: @item:intext inserted into 'in ... %1 minute's time' below]
en: 1 hour | %1 hours
fi[0]: 1 tunnin
fi[1]: %1 tunnin

[ctx: @info '%2' is the previous message '1 hour'/'%1 hours']
en: in %2 1 minute's time | in %2 %1 minutes' time
fi[0]: %2 1 minuutin kuluttua
fi[1]: %2 %1 minuutin kuluttua

[ctx: @info]
en: Unable to speak message
fi: Viestiä ei voida puhua

[ctx: @info]
en: Text-to-speech subsystem is not available
fi: Puhesynteesialijärjestelmä ei ole käytettävissä

[ctx: @action:button]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @action:button]
en: Defer
fi: Viivästä

[ctx: @info:whatsthis]
en: The scheduled date/time for the message (as opposed to the actual time of display).
fi: Viestin määritetty suorituspäivä/-aika (ei todellinen näyttämisaika).

[ctx: @info:whatsthis]
en: The file whose contents are displayed below
fi: Tiedosto, jonka sisältö on näytetty alla

[ctx: @info:whatsthis]
en: The contents of the file to be displayed
fi: Näytettävän tiedoston sisältö

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
fi: Hälytysviesti

[ctx: @info:whatsthis]
en: The output of the alarm's command
fi: Hälytyskomennon tuloste

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
fi: Lähetettävä sähköpostiviesti

[ctx: @option:check]
en: Do not display this error message again for this alarm
fi: Älä näytä tätä virheilmoitusta uudelleen tämän hälytyksen yhteydessä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Acknowledge the alarm
fi: Kuittaa hälytys

[ctx: @action:button]
en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the alarm
fi: Muokkaa hälytystä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
fi: Muokkaa hälytystä

[ctx: @action:button]
en: Defer...
fi: Viivästä…

[ctx: @info:tooltip]
en: Defer the alarm until later
fi: Viivästä hälytys myöhemmäksi

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Defer the alarm until later.</para><para>You will be prompted to specify when the alarm should be redisplayed.</para>
fi: Viivästä hälytys myöhempään ajankohtaan.
    Sinula pyydetään määrittämään hälytyksen uusi näyttämisaika.

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
fi: Sammuta ääni

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop playing the sound
fi: Lopeta äänen soittaminen

[ctx: @info:tooltip Locate this email in KMail]
en: Locate in <application>KMail</application>
fi: Etsi <application>KMail</application>-ohjelmassa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Locate and highlight this email in <application>KMail</application>
fi: Etsi ja korosta tämä sähköposti KMail-ohjelmassa

[ctx: @info:tooltip]
en: Activate <application>KAlarm</application>
fi: Aktivoi <application>KAlarm</application>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Activate <application>KAlarm</application>
fi: Aktivoi <application>KAlarm</application>

[ctx: @info]
en: Do you really want to acknowledge this alarm?
fi: Haluatko varmasti kuitata tämän hälytyksen?

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge Alarm
fi: Kuittaa hälytys

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge
fi: Kuittaa

[ctx: @info]
en: Unable to locate this email in <application>KMail</application>
fi: Tätä sähköpostia ei löydy <application>KMail</application>-ohjelmasta

[ctx: @item:inmenu]
en: Display Alarm Template
fi: Näyttöhälytysmalli

[ctx: @action]
en: New Display Alarm
fi: Uusi näyttöhälytys

[ctx: @item:inmenu]
en: Command Alarm Template
fi: Komentohälytysmalli

[ctx: @action]
en: New Command Alarm
fi: Uusi komentohälytys

[ctx: @item:inmenu]
en: Email Alarm Template
fi: Sähköpostihälytysmalli

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
fi: Uusi sähköpostihälytys

[ctx: @item:inmenu]
en: Audio Alarm Template
fi: Äänihälytysmalli

[ctx: @action]
en: New Audio Alarm
fi: Uusi äänihälytys

[ctx: @action]
en: New Alarm From Template
fi: Uusi hälytys mallista

[ctx: @title:window]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @title:tab General preferences]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: @title General preferences]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
fi: Aika ja päivämäärä

[ctx: @title]
en: Time and Date
fi: Aika ja päivämäärä

[ctx: @title:tab]
en: Storage
fi: Talletuspaikka

[ctx: @title]
en: Alarm Storage
fi: Hälytysten talletuspaikka

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: @title]
en: Email Alarm Settings
fi: Sähköpostihälytysten asetukset

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Defaults
fi: Hälytysoletukset

[ctx: @title]
en: Default Alarm Edit Settings
fi: Hälytysten muokkausasetukset

[ctx: @title:tab]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: @title]
en: View Settings
fi: Näkymäasetukset

[ctx: @info]
en: Reset all tabs to their default values, or only reset the current tab?
fi: Palautetaanko kaikki välilehdet oletusasetuksiinsa vai vain nykyinen välilehti?

[ctx: @action:button Reset ALL tabs]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @action:button Reset the CURRENT tab]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: @title:group]
en: Run Mode
fi: Ajotila

[ctx: @option:radio]
en: Run automatically
fi: Suorita automaattisesti

[ctx: @info:tooltip]
en: Start KAlarm automatically at login. This option must be checked to enable normal functioning of KAlarm.
fi: Käynnistä KAlarm automaattisesti kirjauduttaessa. Valinta tulee valita, jotta KAlarm toimisi normaalisti.

[ctx: @option:radio]
en: Run manually only
fi: Suorita vain käyttäjän pyynnöstä

[ctx: @info:tooltip]
en: Only run KAlarm manually, never automatically. KAlarm will only function when you manually start it.
fi: Suorita KAlarm vain käyttäjän pyynnöstä. KAlarm toimii vain käynnistettyäsi sen itse.

[ctx: @option:radio]
en: Do not run
fi: Älä suorita

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop using KAlarm. If you later run it again, it will then resume normal functioning.
fi: Lakkaa käyttämästä KAlarmia. Jos suoritat sen myöhemmin, se jatkaa normaalia toimintaa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: To run <application>KAlarm</application> normally
fi: Suorita <application>KAlarm</application> normaalisti

[ctx: @option:check]
en: Warn before quitting
fi: Varoita ennen lopettamista

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a warning prompt before quitting <application>KAlarm</application>.
fi: Ohjelman <application>KAlarm</application> lopettaminen vahvistetaan varmistuskysymyksellä.

[ctx: @option:check]
en: Enable alarm names
fi: Käytä hälytyksille nimiä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to have the option to give alarms a name. This is a convenience to help you to identify alarms.
fi: Valitse, halutaanko hälytyksille antaa nimet. Tämä on vain mukavuuden vuoksi hälytysten tunnistamiseksi.

[ctx: @option:check]
en: Confirm alarm deletions
fi: Vahvista hälytysten poisto

[ctx: @label:spinbox]
en: Default defer time interval:
fi: Oletusviivästysaika:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default time interval (hours & minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
fi: Anna hälytysten oletusviivästys (tunneissa ja minuuteissa); arvoa käytetään Viivästä hälytystä -ikkunassa.

[ctx: @title:group]
en: Terminal for Command Alarms
fi: Pääte hälytyskomennoille

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which application to use when a command alarm is executed in a terminal window
fi: Valitse sovellus, jota käytetään komentohälytysten antamiseksi pääteikkunassa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute command alarms in a terminal window by <icode>%1</icode>
fi: Valitsemalla tämä suoritetaan komentohälytykset pääteikkunassa <icode>%1</icode>

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
fi: Muu:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the full command line needed to execute a command in your chosen terminal window. By default the alarm's command string will be appended to what you enter here. See the <application>KAlarm</application> Handbook for details of special codes to tailor the command line.
fi: Anna suoritettava täydellinen komentorivi valitsemassasi pääteikkunassa. Oletuksena hälytyksen komentoteksti lisätään tämän tekstin perään. Katso KAlarmin käsikirjasta komentorivin parametrien yksityiskohtia.

[ctx: @title:group]
en: Plugins
fi: Liitännäiset

[ctx: @option:check]
en: Enable Akonadi
fi: Ota Akonadi käyttöön

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable the use of Akonadi to provide features including birthday import, some email functions, and email address book lookup.
fi: Ota käyttöön Akonadi esim. syntymäpäivätukeen, joihinkin sähköpostitoimintoihin ja sähköpostiosoitehakuun.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable the use of Akonadi to provide features including birthday import, some email functions, and email address book lookup.
fi: Ota käyttöön Akonadi esim. syntymäpäivätukeen, joihinkin sähköpostitoimintoihin ja sähköpostiosoitehakuun.

[ctx: @info]
en: <para>No command is specified to invoke a terminal window.</para><para>The default command (<command>%1</command>) will be used.</para>
fi: <para>Pääteikkunan avaavaa komentoa ei annettu.</para><para>Käytetään oletuskomentoa (<command>%1</command>).</para>

[ctx: @info]
en: No command is specified to invoke a terminal window
fi: Pääteikkunan avaavaa komentoa ei annettu

[ctx: @info]
en: Command to invoke terminal window not found: <command>%1</command>
fi: Pääteikkunan avaavaa komentoa ei löydy: <command>%1</command>

[ctx: @info]
en: You should not check this option unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>
fi: Tätä ei tulisi valita, ellet aio lakata käyttämästä <application>KAlarm</application>ia.

[ctx: @info]
en: This will prevent <application>KAlarm</application> from functioning<nl/>except if you manually start it.
fi: Tämä estää <application>KAlarm</application>ia toimimasta, paitsi<nl/>kun käyttäjä itse käynnistää sen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone which <application>KAlarm</application> should use as its default for displaying and entering dates and times.
fi: Valitse aikavyöhyke, jota <application>KAlarm</application> käyttää oletusvyöhykkeenä päivämäärien ja aikojen näyttämiseksi ja syöttämiseksi.

[ctx: @label:listbox]
en: Holiday region:
fi: Vapaapäiväalue:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which holiday region to use
fi: Valitse käytettävät vapaapäivät.

[ctx: No holiday region]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @label:spinbox How long before alarm to wake system from suspend]
en: Wake from suspend before alarm:
fi: Herätä lepotilasta ennen hälytystä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system, for alarms set to wake from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
fi: Anna aika minuutteina, kauanko ennen hälytystä järjestelmä tulisi herättää lepotilasta. Näin voi varmistaa järjestelmän olevan täysin palautunut hälytyksen aktivoituessa.

[ctx: @label Time unit for user entered number]
en: minutes
fi: minuuttia

[ctx: @label:spinbox]
en: Start of day for date-only alarms:
fi: Päivän alkuaika päivämäärään pohjautuville hälytyksille:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.</para><para>%1</para>
fi: <para>Varhaisin aika, jolloin päivämäärään perustuva hälytys suoritetaan</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: Working Hours
fi: Työaika

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check the days in the week which are work days
fi: Valitse viikon päivät, jolloin hälytys toistetaan

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily start time:
fi: Päivittäinen aloitusaika:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time of the working day.</para><para>%1</para>
fi: <para>Anna työpäivän alkuaika.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily end time:
fi: Päivän päättymisaika:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the end time of the working day.</para><para>%1</para>
fi: <para>Anna työpäivän päättymisaika.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: KOrganizer event duration:
fi: KOrganizer-tapahtuman kesto:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the event duration in hours and minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.</para><para>%1</para>
fi: <para>Anna tapahtuman kesto tunneissa ja minuuteissa KOrganizeriin kopioitaville hälytyksille.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: New Alarms && Templates
fi: Uudet hälytykset ja hälytysmallit

[ctx: @option:radio]
en: Store in default calendar
fi: Tallenna oletuskalenteriin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add all new alarms and alarm templates to the default calendars, without prompting.
fi: Lisää kaikki uudet hälytykset ja hälytysmallit oletuskalenteriin kysymättä.

[ctx: @option:radio]
en: Prompt for which calendar to store in
fi: Kysy, mihin kalenteriin tallennetaan

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</para><para>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</para>
fi: <para>Ohjelma kysyy tallennettaessa, mihin kalenteriin uusi hälytys tai hälytysmalli viedään, mikäli useampia kuin yksi kalenteri on käytössä.</para><para>Huomaa, että arkistoidut hälytykset tallennetaan aina arkistoitujen hälytysten oletuskalenteriin.</para>

[ctx: @title:group]
en: Archived Alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @option:check]
en: Keep alarms after expiry
fi: Säilytä vanhentuneet hälytykset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to archive alarms after expiry or deletion (except deleted alarms which were never triggered).
fi: Jos valittu, arkistoidaan vanhentuneet tai poistetut hälytykset (lukuun ottamatta poistettuja hälytyksiä, joita ei koskaan annettu).

[ctx: @option:check]
en: Discard archived alarms after:
fi: Hylkää vanhentuneet hälytykset jälkeen:

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
fi: päivää

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to store archived alarms indefinitely. Check to enter how long archived alarms should be stored.
fi: Jos valittuna, anna arkistoitujen hälytysten säilyttämisaika. Jos ei valittuna, arkistoidaan hälytykset ilman määräaikaa.

[ctx: @action:button]
en: Clear Archived Alarms
fi: Tyhjennä arkistoidut hälytykset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms.
fi: Poista kaikki arkistoidut hälytykset.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms (from the default archived alarm calendar only).
fi: Poista kaikki arkistoidut hälytykset (vain arkistoitujen hälytysten oletuskalenterista).

[ctx: @info]
en: <para>A default calendar is required in order to archive alarms, but none is currently enabled.</para><para>If you wish to keep expired alarms, please first use the calendars view to select a default archived alarms calendar.</para>
fi: <para>Hälytysten arkistoimiseksi tarvitaan oletuskalenteri, mutta sitä ei ole otettu käyttöön.</para><para>Jos haluat säilyttää vanhentuneet hälytykset, valitse ensin kalenterinäkymästä arkistoitujen hälytysten oletuskalenteri.</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all archived alarms?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki arkistoidut hälytykset?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all alarms in the default archived alarm calendar?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki hälytykset arkistoitujen hälytysten oletuskalenterista?

[ctx: @label]
en: Email client:
fi: Sähköpostiohjelma:

[ctx: @info]
en: Choose how to send email when an email alarm is triggered.
fi: Valitse, miten sähköpostihälytyksen sattuessa sähköpostia lähetetään.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: The email is sent automatically via <application>KMail</application>.</item><item><interface>%3</interface>: The email is sent automatically. This option will only work if your system is configured to use <application>sendmail</application> or a sendmail compatible mail transport agent.</item></list></para>
fi: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: Sähköposti lähetetään automaattisesti <application>KMail</application>illa.</item><item><interface>%3</interface>: Sähköposti lähetetään automaattisesti. Valinta toimii ainoastaan, jos järjestelmä on asetettu käyttämään <application>sendmail</application>ia tai sendmail-yhteensopivaa sähköpostinvälitysohjelmaa.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: The email is sent automatically. This option will only work if your system is configured to use <application>sendmail</application> or a sendmail compatible mail transport agent.</item></list></para>
fi: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: Sähköposti lähetetään automaattisesti. Valinta toimii ainoastaan, jos järjestelmä on asetettu käyttämään <application>sendmail</application>ia tai sendmail-yhteensopivaa postinvälitysohjelmaa.</item></list></para>

[ctx: @option:check]
en: Copy sent emails into <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
fi: Kopioi lähetetyt sählöpostit <application>KMail</application>-ohjelman kansioon <resource>%1</resource>

[ctx: @info:whatsthis]
en: After sending an email, store a copy in <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
fi: Sähköpostin lähettämisen jälkeen tallenna kopio <application>KMail</application>-ohjelman<resource>%1</resource> -kansioon.

[ctx: @option:check]
en: Notify when remote emails are queued
fi: Ilmoita kun etämaili on viety jonoon

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
fi: Sähköpostiosoitteesi

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
fi: Lähettäjä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms.
fi: Sähköpostiosoitteesi, jota käytetään ilmaisemaan sinut sähköpostihälytyksen lähettäjäksi.

[ctx: @option:radio]
en: Use default <application>KMail</application> identity
fi: Käytä <application>KMail</application>in oletushenkilöyttä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default email address set in <application>KMail</application>, to identify you as the sender when sending email alarms.
fi: Valitse tämä, niin <application>KMail</application>issa asetettua sähköpostiosoitetta käytetään tunnistamaan sinut lähettäjäksi sähköpostihälytyksiä lähetettäessä.

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
fi: Käytä ohjelman <application>KMail</application> henkilötietoja.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use <application>KMail</application>'s email identities to identify you as the sender when sending email alarms. For existing email alarms, <application>KMail</application>'s default identity will be used. For new email alarms, you will be able to pick which of <application>KMail</application>'s identities to use.
fi: Valitsemalla tämä merkitään sinut lähettäjäksi <application>KMail</application>in henkilöydellä. Olemassa oleville hälytyksille käytetään <application>KMail</application>in oletushenkilöyttä. Uusille hälytyksille voi valita käytettävän <application>KMail</application>-henkilöyden.

[ctx: @label 'Bcc' email address]
en: Bcc:
fi: Piilokopio:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which <application>KAlarm</application> runs on, you can simply enter your user login name.
fi: Sähköpostiosoite piilokopioiden lähettämiseksi itsellesi. Jos piilokopiot haluaa lähettää itselleen samalle koneelle, jossa <application>KALarm</application> on käynnissä, riittää antaa käyttäjätunnus.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default email address set in <application>KMail</application>, for blind copying email alarms to yourself.
fi: Valitse tämä, niin sähköpostihälytyksistä lähetetään piilokopio itsellesi <application>KMail</application>issa annettuun osoitteeseen.

[ctx: @info]
en: No valid 'Bcc' email address is specified.
fi: Yhtään oikeanlaista sähköpostiosoitetta ei ole määritelty piilokopioita varten.

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to save your changes?
fi: Haluatko varmasti tallentaa muutokset?

[ctx: @info]
en: <para>No default email address is currently set in <application>KMail</application>.</para><para>%1</para><para>%2</para>
fi: <para><application>KMail</application>issa ei ole määritetty sähköpostiosoitteita.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info]
en: <para>No <application>KMail</application> identities currently exist.</para><para>%1</para><para>%2</para>
fi: <para><application>KMail</application>-henkilöyksiä ei tällä hetkellä ole olemassa.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
fi: Oletusasetus asetukselle <interface>%1</interface> hälytyksen muokkausikkunassa.

[ctx: @title:tab]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: @title:tab Settings specific to alarm type]
en: Type Specific
fi: Tyyppikohtainen

[ctx: @title:tab]
en: Font && Color
fi: Fontti ja väri

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for the alarm message display method in the alarm edit dialog.
fi: Oletusarvo hälytyksen näyttämistavalle hälytyksen muokkausikkunassa.

[ctx: @label:listbox]
en: Recurrence:
fi: Toisto:

[ctx: @option:radio]
en: February 28th
fi: 28. helmikuuta

[ctx: @option:radio]
en: March 1st
fi: 1. maaliskuuta

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
fi: Älä toista

[ctx: @info:whatsthis]
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<note>The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.</note>
fi: Joka vuosi 29. helmikuuta toistuvien hälytysten osalta valitse päivä, jolloin hälytys annetaan muina kuin karkausvuosina.<note>Olemassa olevien hälytysten seuraavaa toistumiskertaa ei kuitenkaan lasketa uudelleen, kun muutat tätä asetusta.</note>

[ctx: @title:group]
en: Display Alarms
fi: Näyttöhälytykset

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
fi: Muistutusten yksikkö:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Minutes
fi: Minuuttia

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hours/Minutes
fi: Tuntia/Minuuttia

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default units for the reminder in the alarm edit dialog, for alarms due soon.
fi: Muistutuksen oletusyksiköt hälytyksen muokkausikkunassa pian tuleville hälytyksille

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
fi: Ääni

[ctx: @option:check]
en: Repeat sound file
fi: Toista äänitiedosto

[ctx: @info:whatsthis sound file 'Repeat' checkbox]
en: The default setting for sound file <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
fi: Oletusarvo äänitiedostolle "%1" hälytyksen muokkausikkunassa.

[ctx: @label:textbox]
en: Sound file:
fi: Äänitiedosto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a sound file
fi: Valitse äänitiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default sound file to use in the alarm edit dialog.
fi: Anna oletusäänitiedosto käytettäväksi hälytysten määrittelyssä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to set the default volume for sound files in the alarm edit dialog.
fi: Aseta äänitiedostojen oletusäänenvoimakkuus hälytysmuokkaimessa valitsemalla tämä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default volume for sound files in the alarm edit dialog.
fi: Äänitiedostojen oletusäänenvoimakkuus hälytysmuokkaimessa.

[ctx: @title:group]
en: Command Alarms
fi: Komentohälytykset

[ctx: @title:group]
en: Email Alarms
fi: Sähköpostihälytykset

[ctx: @title:group]
en: Message Font && Color
fi: Viestin fontti ja väri

[ctx: @info]
en: You must enter a sound file when <interface>%1</interface> is selected as the default sound type
fi: Sinun tulee antaa äänitiedosto, kun %1 on valittu oletusäänityypiksi

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Windows
fi: Hälytysikkunat

[ctx: @option:check]
en: Show in system tray
fi: Näytä ilmoitusalueella

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</para>
fi: <para>Valitsemalla tämä näytetään ilmoitusalueella <application>KAlarm</application>in kuvake. Se tarjoaa helpon pääsyn ohjelmaan sekä tilatietoja.</para>

[ctx: @option:radio Always show KAlarm icon]
en: Always show
fi: Näytä aina

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray regardless of whether alarms are due.
fi: Valitsemalla tämä näytetään ilmoitusalueella <application>KAlarm</application>in kuvake, vaikkei hälytyksiä olisi tiedossa.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no active alarms
fi: Piilota automaattisesti, ellei aktiivisia hälytyksiä ole

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if there are no active alarms. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
fi: Valitsemalla tämä piilotetaan <application>KAlarm</application>in kuvake automaattisesti ilmoitusalueelle, ellei aktiivisia hälytyksiä ole. Piilotetun kuvakkeen saa aina näkyviin ilmoitusalueen piilotettujen kuvakkeiden näyttöasetuksista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if no alarms are due within the specified time period. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
fi: Valitsemalla tämä piilotetaan <application>KAlarm</application>in kuvake automaattisesti ilmoitusalueelle, ellei hälytyksiä ole tiedossa annetussa ajassa. Piilotetun kuvakkeen saa aina näkyviin ilmoitusalueen piilotettujen kuvakkeiden näyttöasetuksista.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no alarm due within time period:
fi: Piilota automaattisesti, ellei aktiivisia hälytyksiä ole ajassa:

[ctx: @title:group]
en: System Tray Tooltip
fi: Ilmoitusalueen työkaluvihje

[ctx: @option:check]
en: Show next 24 hours' alarms
fi: Näytä seuraavien 24 tunnin hälytykset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify whether to include in the system tray tooltip, a summary of alarms due in the next 24 hours.
fi: Määrittele, näytetäänkö ilmoitusalueen työkaluvihjeessä yhteenveto lähimmän 24 tunnin hälytyksistä

[ctx: @option:check]
en: Maximum number of alarms to show:
fi: Hälytyksiä näytetään korkeintaan:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to display all of the next 24 hours' alarms in the system tray tooltip. Check to enter an upper limit on the number to be displayed.
fi: Ellei tätä ole valittu, kaikki seuraavien 24 tunnin ajan hälytykset näytetään ilmoitusalueen työkaluvihjeessä. Valitsemalla voi antaa näytettävien hälytysten ylärajan.

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
fi: Näytä hälytysaika

[ctx: @option:check]
en: Show time until alarm
fi: Näytä aika hälytykseen

[ctx: @title:group]
en: Alarm List
fi: Hälytysten luettelo

[ctx: @label:listbox]
en: Disabled alarm color:
fi: Estetyn hälytyksen väri:

[ctx: @label:listbox]
en: Archived alarm color:
fi: Arkistoidun hälytyksen väri:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Message Windows
fi: Hälytysten viesti-ikkunat

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose how to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged:<list><item>Position alarm message windows as far as possible from the current mouse cursor location, or</item><item>Position alarm message windows in the center of the screen, but disable buttons for a short time after the window is displayed.</item></list></para>
fi: <para>Valitse, miten vähentää hälytysviestin mahdollisuutta tulla vahingossa kuitatuksi:<list><item>Sijoita hälytyksen viesti-ikkuna mahdollisimman kauas hiirikohdistimen nykyisestä sijainnista tai</item><item>sijoita hälytyksen viesti-ikkuna ruudun keskelle mutta poista painikkeet hetkeksi käytöstä ikkunan ilmestymisestä.</item></list></para>

[ctx: @option:radio]
en: Position windows far from mouse cursor
fi: Sijoita ikkuna kauas hiirikohdistimesta

[ctx: @option:radio]
en: Center windows, delay activating window buttons
fi: Keskitä ikkuna mutta viivytä ikkunapainikkeiden aktivointia

[ctx: @label:spinbox]
en: Button activation delay (seconds):
fi: Painikkeiden aktivointiviive (sekunneissa):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown, to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged.
fi: Määritä, kauanko painikkeiden tulisi pysyä passiivisina hälytyksen viesti-ikkunan ilmestyttyä. Tämä pienentää mahdollisuutta kuitata hälytysviestit nähdyiksi vahingossa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown.
fi: Määritä, kauanko painikkeiden tulisi pysyä passiivisina hälytyksen viesti-ikkunan ilmestyttyä.

[ctx: @option:check]
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
fi: Viesti-ikkunalla on otsikko ja näppäimistö kohdistuu siihen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify the characteristics of alarm message windows:<list><item>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</item><item>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</item></list></para>
fi: <para>Määritä hälytysikkunan ominaisuudet: <list><item>Jos valittu, ikkuna on tavallinen ikkuna otsikkopalkkeineen ja ikkuna kaappaa näppäimistösyötteen ollessaan esillä.</item><item>Ellei valittu, ikkunaan ei voi kirjoittaa eikä se tottele näppäimistöä, sillä ei ole otsikkopalkkia eikä sitä voi siirtää tai sen kokoa muuttaa.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: No Recurrence
fi: Ei toistoa

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: At Login
fi: Kirjautuessa

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Hourly/Minutely
fi: Tunneittain/Minuuteittain

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Yearly
fi: Vuosittain

[ctx: @title:group]
en: Recurrence Rule
fi: Toistuvuussääntö

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not repeat the alarm
fi: Älä toista hälytystä

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Trigger the alarm at the specified date/time and at every login until then.</para><para>Note that it will also be triggered any time <application>KAlarm</application> is restarted.</para>
fi: <para>Laukaise hälytys annettuna päivänä ja aikana sekä joka kirjautumiskerralla siitedes.</para><para>Huomaa, että se laukaistaan myös aina, kun <application>KAlarm</application> käynnistetään uudelleen.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at hourly/minutely intervals
fi: Toista hälytystä toistovälinä tunnit/minuutit

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at daily intervals
fi: Toista hälytystä päivittäin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at weekly intervals
fi: Toista hälytystä viikottain

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at monthly intervals
fi: Toista hälytystä kuukausittain

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at annual intervals
fi: Toista hälytystä halutuin väliajoin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up a repetition within the recurrence, to trigger the alarm multiple times each time the recurrence is due.
fi: Aseta alitoisto toiston sisälle. Alitoisto käynnistää hälytyksen useita kertoja aina toistoaikaan.

[ctx: @title:group]
en: Recurrence End
fi: Toiston lopetus

[ctx: @option:radio]
en: No end
fi: Päättymätön

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm indefinitely
fi: Toista hälytystä loputtomasti

[ctx: @option:radio]
en: End after:
fi: Lopeta jälkeen:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm for the number of times specified
fi: Toista hälytystä tietty määrä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the total number of times to trigger the alarm
fi: Anna kokonaismäärä hälytyksille

[ctx: @label]
en: occurrence(s)
fi: kertaa

[ctx: @option:radio]
en: End by:
fi: Lopeta mennessä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Repeat the alarm until the date/time specified.</para><para><note>This applies to the main recurrence only. It does not limit any sub-repetition which will occur regardless after the last main recurrence.</note></para>
fi: <para>Toista hälytystä tiettyyn päivämäärään/kellonaikaan saakka.</para> <para><note>Tämä koskee ainoastaan päähälytystä. Tämä ei rajoita alitoistoja, jotka suoritetaan viimeisen päähälytyksen jälkeenkin.</note></para>

[ctx: @info]
en: This uses the same time zone as the start time.
fi: Tässä käytetään samaa aikavyöhykettä kuin alkamisajalle.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last date to repeat the alarm.</para><para>%1</para>
fi: <para>Anna toiston viimeinen päivä.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last time to repeat the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
fi: <para>Anna toiston viimeinen aika.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop repeating the alarm after your first login on or after the specified end date
fi: Lopeta hälytyksen toisto ensimmäisen kirjautumisesi jälkeen tai määritellyn lopetusajan jälkeen

[ctx: @title:group]
en: Exceptions
fi: Poikkeukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of exceptions, i.e. dates/times excluded from the recurrence
fi: Lista poikkeuksista, eli päivistä tai ajoista, jolloin poiketaan toistosta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a date to insert in the exceptions list. Use in conjunction with the Add or Change button below.
fi: Anna päivämäärä lisättäväksi poikkeusluetteloon. Käytä Lisää- tai Muuta-painikkeita.

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add the date entered above to the exceptions list
fi: Lisää yllä annettu päivämäärä poikkeusluetteloon

[ctx: @action:button]
en: Change
fi: Muuta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace the currently highlighted item in the exceptions list with the date entered above
fi: Korvaa korostettu poikkeusluettelon päivä yllä olevalla päivällä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the currently highlighted item from the exceptions list
fi: Poista korostettu päivä poikkeusluettelosta

[ctx: @option:check]
en: Exclude holidays
fi: Ohita vapaapäivät

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Do not trigger the alarm on holidays.</para><para>You can specify your holiday region in the Configuration dialog.</para>
fi: <para>Älä hälytä vapaapäivinä.</para><para>Voit määrittää käytettävät vapaapäivät asetuksista.</para>

[ctx: @option:check]
en: Only during working time
fi: Vain arkena

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Only execute the alarm during working hours, on working days.</para><para>You can specify working days and hours in the Configuration dialog.</para>
fi: <para>Anna hälytys vain arkena työaikaan.</para><para>Voit määrittää arkipäivät ja työajan asetuksista.</para>

[ctx: @info]
en: End date is earlier than start date
fi: Päättymispäivä edeltää alkamispäivää

[ctx: @info]
en: End date/time is earlier than start date/time
fi: Päättymispäivä tai -aika edeltää alkamisaikaa tai -päivää

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than start date
fi: Päivä ei voi edeltää alkamispäivää

[ctx: @label:spinbox]
en: Recur every
fi: Toista aina

[ctx: @label Time units for user-entered numbers]
en: hours:minutes
fi: tunnit:minuutit

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of hours and minutes between repetitions of the alarm
fi: Anna hälytyksen toistoväli tunteina ja minuutteina

[ctx: @label On: Tuesday]
en: On:
fi: Päivä:

[ctx: @info]
en: No day selected
fi: Ei päivää valittuna

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
fi: päivä(ä)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days between repetitions of the alarm
fi: Anna toistovälin päivien määrä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which the alarm is allowed to occur
fi: Valitse hälytyksen sallitut viikonpäivät

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
fi: viikko(a)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of weeks between repetitions of the alarm
fi: Anna toistovälin viikkojen määrä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which to repeat the alarm
fi: Valitse viikonpäivät, jolloin hälytys toistetaan

[ctx: @option:radio On day number in the month]
en: On day
fi: Päivänä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on the selected day of the month
fi: Toista hälytys kuukauden valittuna päivänä

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the month on which to repeat the alarm
fi: Valitse kuukauden päivä, jolloin hälytys toistetaan

[ctx: @option:radio On the 1st Tuesday]
en: On the
fi: Päivä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on one day of the week, in the selected week of the month
fi: Toista hälytys kuun valitulla viikolla yhtenä viikonpäivänä

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1st
fi: 1.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
fi: 2.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
fi: 3.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
fi: 4.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
fi: 5.

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
fi: Toiseksi viimeinen

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
fi: Kolmanneksi viimeinen

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
fi: Neljänneksi viimeinen

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
fi: Viidenneksi viimeinen

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
fi: Joka

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the week of the month in which to repeat the alarm
fi: Valitse viikko, jolloin hälytys toistetaan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the week on which to repeat the alarm
fi: Valitse viikonpäivä, jolloin hälytys toistetaan

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
fi: Kuukausi(a)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of months between repetitions of the alarm
fi: Anna toistovälin kuukausien määrä

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
fi: vuosi(a)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of years between repetitions of the alarm
fi: Anna toistovälin vuosien määrä

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
fi: Kuukaudet:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the months of the year in which to repeat the alarm
fi: Valitse vuodesta kuukaudet, jolloin muistutus toistetaan

[ctx: @label:listbox]
en: February 29th alarm in non-leap years:
fi: 28. helmikuuta ei-karkausvuosina:

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @item:inlistbox 1st March (short form)]
en: 1 Mar
fi: Maaliskuun 1.

[ctx: @item:inlistbox 28th February (short form)]
en: 28 Feb
fi: Helmikuun 28.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which date, if any, the February 29th alarm should trigger in non-leap years
fi: Valitse päivä, jolloin helmikuun 29. hälytys annetaan muina kuin karkausvuosina

[ctx: @info]
en: No month selected
fi: Ei kuukautta valittuna

[ctx: @option:check]
en: Reminder for first recurrence only
fi: Muistutus vain ensimmäisellä hälytyskerralla

[ctx: @item:inlistbox]
en: in advance
fi: etukäteen

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
fi: Muistutus:

[ctx: @item:inlistbox]
en: afterwards
fi: myöhemmin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the reminder only for the first time the alarm is scheduled
fi: Näytä muistutus vain ensimmäisellä hälytyskerralla

[ctx: @title:window]
en: Alarm Sub-Repetition
fi: Hälytyksen alitoisto

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
fi: Toista joka

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of the alarm triggering just once at each recurrence, checking this option makes the alarm trigger multiple times at each recurrence.
fi: Ellei asetusta ole valittu, hälytys annetaan vain kerran kullakin toistokerralla.Asetuksen valitsemalla jokaisessa toistossa hälytetään useammin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the time between repetitions of the alarm
fi: Anna hälytyksen toistojen aikaväli

[ctx: @option:radio]
en: Number of repetitions:
fi: Toistokertojen määrä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify the number of times the alarm should repeat after each recurrence
fi: Määritä, monestiko hälytys toistetaan kunkin kerran jälkeen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times to trigger the alarm after its initial occurrence
fi: Monestiko hälytys annetaan ensimmäisen kerran jälkeen

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
fi: Kesto:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify how long the alarm is to be repeated
fi: Määritä, kuinka pitkään hälytystä toistetaan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the length of time to repeat the alarm
fi: Anna toistoajan pituus

[ctx: @info]
en: Could not load calendar <filename>%1</filename>.
fi: Kalenteria <filename>%1</filename> ei saatu ladattua.

[ctx: @info]
en: Cannot download calendar: <filename>%1</filename>
fi: Kalenteria ei voitu ladata: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Calendar <resource>%1</resource> is in an old format (<application>KAlarm</application> version %2), and will be read-only unless you choose to update it to the current format.
fi: Kalenteri <resource>%1</resource> on vanhassa tiedostomuodossa (<application>KAlarm</application> versio %2) ja merkitään vain luettavaksi kunnes päivität sen nykyiseen muotoon.

[ctx: @info]
en: Some or all of the alarms in calendar <resource>%1</resource> are in an old <application>KAlarm</application> format, and will be read-only unless you choose to update them to the current format.
fi: Yksi tai useampi kalenterin <resource>%1</resource> hälytyksistä on <application>KAlarm</application>in vanhassa tiedostomuodossa ja merkitään vain luettavaksi, kunnes päivität ne nykyiseen muotoon.

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para><warning>Do not update the calendar if it is also used with an older version of <application>KAlarm</application> (e.g. on another computer). If you do so, the calendar may become unusable there.</warning></para><para>Do you wish to update the calendar?</para>
fi: <para>%1</para><para><warning>Älä päivitä kalenteria, jos käytät sitä myös vanhemmassa <application>KAlarm</application>in versiossa (esim. toisella koneella). Päivitetty kalenteri ei enää olisi siinä käytettävissä.</warning></para><para>Haluatko päivittää kalenterin?</para>

[ctx: @info]
en: Calendar is not configured.
fi: Kalenteria ei ole asetettu.

[ctx: @info]
en: Error loading calendar <resource>%1</resource>.
fi: Virhe ladattaessa kalenteria <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Error saving calendar <resource>%1</resource>.
fi: Virhe tallennettaessa kalenteria <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Calendar is read-only.
fi: Kalenteri on vain luettavissa.

[ctx: @info]
en: Calendar file is in wrong format: <filename>%1</filename>.
fi: Kalenteritiedosto on väärää muotoa: <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to update format of calendar <resource>%1</resource>
fi: Kalenterin <resource>%1</resource> tiedostomuodon päivitys epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Calendar Configuration
fi: Kalenterin asetukset

[ctx: @label:listbox]
en: Select storage type of new calendar:
fi: Valitse uuden kalenterin tallennustyyppi:

[ctx: @info]
en: Error!  The file <filename>%1</filename> is already used by an existing calendar.
fi: Virhe! Tiedostoa <filename>%1</filename> käyttää jo olemassa oleva kalenteri.

[ctx: @title:window]
en: Import Directory Resource
fi: Tuo kansioresurssi

[ctx: @title:tab]
en: Import Calendar Directory Resource
fi: Tuo kalenterikansioresurssi

[ctx: @title:tab]
en: Import Active Alarms
fi: Tuo aktiivisia hälytyksiä

[ctx: @title:tab]
en: Import Archived Alarms
fi: Tuo arkistoituja hälytyksiä

[ctx: @title:tab]
en: Import Alarm Templates
fi: Tuo hälytysmalleja

[ctx: @item:intext]
en: Active alarms
fi: Aktiiviset hälytykset

[ctx: @item:intext]
en: Archived alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @item:intext]
en: Alarm templates
fi: Hälytysmallit

[ctx: @item:inlistbox File type selection filter]
en: Calendar files
fi: Kalenteritiedostot

[ctx: @info:status]
en: Checking file information...
fi: Tarkistetaan tiedoston tietoja…

[ctx: @info:status]
en: Error! File already exists.
fi: Virhe! Tiedosto on jo olemassa.

[ctx: @info:status]
en: Error! Cannot create file (directory does not exist).
fi: Virhe! Tiedostoa ei voi luoda (kansiota ei ole).

[ctx: @info:status]
en: Error! Cannot create file (directory is not writable).
fi: Virhe! Tiedostoa ei voi luoda (kansioon ei voi kirjoittaa).

[ctx: @info]
en: Error! Cannot create file (directory does not exist).
fi: Virhe! Tiedostoa ei voi luoda (kansiota ei ole).

[ctx: @info]
en: Error! Cannot create file (directory is not writable).
fi: Virhe! Tiedostoa ei voi luoda (kansioon ei voi kirjoittaa).

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warning1)
en: KAlarm no longer supports calendar directory resources. In order to continue using the contents of the directory resource below, you must import it into a KAlarm calendar file resource.
fi: KAlarm ei enää tue kalenterikansioresursseja. Jatkaaksesi alla olevan kansioresurssin sisällön käyttöä se on tuotava KAlarmin kalenteritiedostoresurssiksi.

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warning2)
en: KAlarm no longer supports calendar directory resources. In order to continue using the contents of the directory resource below, you must import each of its alarm types into separate KAlarm calendar file resources.
fi: KAlarm ei enää tue kalenterikansioresursseja. Jatkaaksesi alla olevan kansioresurssin sisällön käyttöä kukin sen hälytystyypeistä on tuotava erilliseksi KAlarmin kalenteritiedostoresurssiksi.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Display name:
fi: Näyttönimi:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Calendar directory:
fi: Kalenterikansio:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Alarm types:
fi: Hälytystyypit:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: If you prefer, you can import this calendar directory resource later, by using the Import Alarms menu option to import the calendar files contained within it.
fi: Jos haluat, voit tuoda tämän kalenterikansioresurssin myöhemmin tuomalla sen sisältämät tiedostot Tuo hälytykset -valikkokohdasta.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeRadio)
en: Import into existing calendar file resource
fi: Tuo olemassa olevaan kalenteritiedostoresurssiin

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mergeResource)
en: Select the resource to import the directory resource's alarms into.
fi: Valitse resurssi, johon kansioresurssin hälytykset tuodaan.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Import into new calendar file resource
fi: Tuo uuteen kalenteritiedostoresurssiin

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, pathRequester)
en: Select the file to contain this resource. The file must not already exist.
fi: Valitse tiedosto, johon resurssi sijoitetaan. Tiedoston ei saa olla jo olemassa.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathRequester)
en: Select the file to contain this resource.
    The file must not already exist.
    Note that if the URL of a remote file is specified, monitoring for file changes will not work.
fi: Valitse tiedosto, johon resurssi sijoitetaan.
    Tiedosto ei saa olla jo olemassa.
    Huomaa, että jos annetaan etätiedosto-osoite, tiedostomuutosten tarkkailu ei toimi.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, nameText)
en: Enter the name used to identify this resource in displays.
fi: Anna nimi, jolla tämä resurssi tunnistetaan näkymissä.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameText)
en: Enter the name used to identify this resource in displays.
fi: Anna nimi, jolla tämä resurssi tunnistetaan näkymissä.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRadio)
en: Do not import
fi: Älä tuo

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Active Alarms
fi: Aktiiviset hälytykset

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Archived Alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Alarm Templates
fi: Hälytysmallit

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create default calendar <resource>%1</resource></para><para>Location: <filename>%2</filename></para>
fi: <para>Oletuskalenterin <resource>%1</resource> luominen epäonnistui.</para><para>Sijainti: <filename>%2</filename></para>

[ctx: @item:intext]
en: Active Alarms
fi: Aktiiviset hälytykset

[ctx: @item:intext]
en: Archived Alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @item:intext]
en: Alarm Templates
fi: Hälytysmallit

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only
fi: Vain luku

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only (old format)
fi: Vain luku (vanha muoto)

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only (other format)
fi: Vain luku (muu muoto)

[ctx: @title:column]
en: Time
fi: Aika

[ctx: @title:column]
en: Time To
fi: Aikaa jäljellä

[ctx: @title:column]
en: Repeat
fi: Toista

[ctx: @title:column]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @title:column]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
fi: Viesti, tiedosto tai komento

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Calendars
fi: Kalenterit

[ctx: @info:tooltip]
en: Command execution failed
fi: Komennon suoritus epäonnistui

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre-alarm action execution failed
fi: Hälytyksen esitoiminnon suoritus epäonnistui

[ctx: @info:tooltip]
en: Post-alarm action execution failed
fi: Hälytyksen jälkitoiminnon suoritus epäonnistui

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre- and post-alarm action execution failed
fi: Hälytyksen esi- ja jälkitoiminnon suoritus epäonnistui

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Next scheduled date and time of the alarm
fi: Seuraava hälytyspäivä ja -aika

[ctx: @info:whatsthis]
en: How long until the next scheduled trigger of the alarm
fi: Kuinka pitkä aika seuraavaan hälytykseen

[ctx: @info:whatsthis]
en: How often the alarm recurs
fi: Kuinka usein hälytys toistuu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Background color of alarm message
fi: Hälytystekstin taustaväri

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm type (message, file, command or email)
fi: Hälytyksen tyyppi (viesti, tiedosto, komento tai sähköposti)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm name, or alarm text if name is blank
fi: Hälytyksen nimi tai teksti, jos nimi on tyhjä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm message text, URL of text file to display, command to execute, or email subject line
fi: Hälytysteksti, näytettävän tekstitiedoston URL, suoritettava komento tai sähköpostin aihe

[ctx: @info:whatsthis]
en: Name of the alarm template
fi: Hälytysmallin nimi

[ctx: @info Alarm never occurs]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: @info n days]
en: %1d
fi: %1 pv

[ctx: @info days hours:minutes]
en: %1d %2:%3
fi: %1 pv %2:%3

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default active alarm calendar.
fi: Et voi poistaa aktiivista oletushälytyskalenteriasi käytöstä.

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
fi: Et voi poistaa arkistoitua oletushälytyskalenteriasi käytöstä, kun vanhentuneet hälytykset on asetettu säilytettäväksi.

[ctx: @info]
en: Do you really want to disable your default calendar?
fi: Haluatko varmasti poistaa oletuskalenterisi käytöstä?

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar
fi: Valitse kalenteri

[ctx: @info]
en: The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for active alarms.
fi: Kalenterista <resource>%1</resource> on tehty vain luettava. Se oli aktiivisten hälytysten oletuskalenteri.

[ctx: @info]
en: The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for archived alarms.
fi: Kalenterista <resource>%1</resource> on tehty vain luettava. Se oli arkistoitujen hälytysten oletuskalenteri.

[ctx: @info]
en: The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for alarm templates.
fi: Kalenterista <resource>%1</resource> on tehty vain luettava. Se oli hälytysmallien oletuskalenteri.

[ctx: @info]
en: <para>The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for:%2</para><para>Please select new default calendars.</para>
fi: <para>Kalenterista <resource>%1</resource> on tehty vain luettava. Se oli oletuskalenteri seuraaville: %2</para><para>Valitse uudet oletuskalenterit.</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>Please select a new default calendar.</para>
fi: <para>%1</para><para>Aseta uusi oletuskalenteri</para>

[ctx: @info A prompt for user to enter what to search for]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: @item:inlistbox]
en: KAlarm Calendar File
fi: KAlarm-kalenteritiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: KAlarm Calendar Directory
fi: KAlarm-kalenterikansio

[ctx: @item:intext What a resource is stored in]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @item:intext What a resource is stored in]
en: URL
fi: Verkko-osoite

[ctx: @item:intext What a resource is stored in (directory in filesystem)]
en: Directory
fi: Kansio

[ctx: @info]
en: A previous load is still in progress.
fi: Aiempi lataus on yhä käynnissä.

[ctx: @info]
en: A previous save is still in progress.
fi: Aiempi tallennus on yhä käynnissä.

[ctx: @info]
en: Could not create calendar file <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu luoda kalenteritiedostoa <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not create writable calendar file <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu luoda kirjoitettavaa kalenteritiedostoa <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not load file <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu ladata tiedostoa <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Calendar not open.
fi: Kalenteri ei ole auki.

[ctx: @info]
en: Could not save file <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu tallentaa tiedostoa <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not load file <filename>%1</filename>. (%2)
fi: Ei voitu ladata tiedostoa <filename>%1</filename>. (%2)

[ctx: @info]
en: Could not save file <filename>%1</filename>. (%2)
fi: Ei voitu tallentaa tiedostoa <filename>%1</filename>. (%2)

[ctx: @title:window]
en: Configure Calendar
fi: Kalenterin asetukset

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pathGroupBox)
en: Calendar File
fi: Kalenteritiedosto

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, pathDescription)
en: Select the file to hold this calendar. If the file does not exist, it will be created. The URL of a remote file can also be specified, but note that monitoring for file changes will not work in this case.
fi: Valitse tiedosto, jonka sisällön tulisi olla tämä kalenteri. Ellei tiedostoa ole olemassa, se luodaan. Myös etätiedosto-osoitteen voi antaa, mutta tällöin tiedostomuutosten tarkkailu ei toimi.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeRadio)
en: Active Alarms
fi: Aktiiviset hälytykset

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, archivedRadio)
en: Archived Alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, templateRadio)
en: Alarm Templates
fi: Hälytysmallit

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, alarmTypeDescription)
en: Select which alarm type this calendar should contain.
fi: Valitse, mikä hälytystyyppi tämän kalenteri tulisi sisältää.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alarmTypeLabel)
en: Alarm type:
fi: Hälytystyyppi:

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, activeAlarmsText)
en: Active Alarms
fi: Aktiiviset hälytykset

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, archivedAlarmsText)
en: Archived Alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, templateAlarmsText)
en: Alarm Templates
fi: Hälytysmallit

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nameGroupBox)
en: Display Name
fi: Näyttönimi

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, nameDescription)
en: Enter the display name used to identify this calendar.
fi: Anna nimi, jolla tämä kalenteri tunnistetaan näkymissä.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, readOnlyGroupBox)
en: Access Rights
fi: Käyttöoikeudet

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, readOnlyCheckbox)
en: Read only
fi: Vain luku

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, readOnlyDescription)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the file. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the file or the file is on a remote server that does not support write access.
fi: Jos vain luku -tila otetaan käyttöön, muutoksia ei tallenneta tiedostoon. Vain luku -tila tulee automaattisesti käyttöön, ellei tiedostoon ole kirjoitusoikeuksia tai jos se on etäpalvelimella, joka ei tue kirjoittamista.

[ctx: @title:group]
en: Calendars
fi: Kalenterit

[ctx: @item:inlistbox]
en: Active Alarms
fi: Aktiiviset hälytykset

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @item:inlistbox]
en: Alarm Templates
fi: Hälytysmallit

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which type of data to show alarm calendars for
fi: Valitse, minkä tyypin tiedoille hälytyskalenterit näytetään

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of available calendars of the selected type. The checked state shows whether a calendar is enabled (checked) or disabled (unchecked). The default calendar is shown in bold.
fi: Valitun tyyppisten kalenterien luettelo. Valinnan tila ilmaisee, onko kalenteri käytössä (valittu), vai poissa käytöstä (ei valittu). Oletuskalenteri näytetään lihavoituna.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reconfigure the selected calendar
fi: Aseta valittu kalenteri uudelleen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the highlighted calendar's configuration
fi: Muokkaa valitun kalenterin asetuksia

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected calendar from the list
fi: Poista luettelosta valittu kalenteri

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Remove the highlighted calendar from the list.</para><para>The calendar itself is left intact, and may subsequently be reinstated in the list if desired.</para>
fi: <para>Poista korostettu kalenteri luettelosta.</para><para>Kalenteri itsessään jätetään koskemattomaksi ja voidaan palauttaa luetteloon haluttaessa.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new active alarm calendar
fi: Lisää uusi aktiivinen hälytyskalenteri

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new archived alarm calendar
fi: Lisää uusi arkistoitujen hälytysten kalenteri

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new alarm template calendar
fi: Luo uusi hälytysmallien kalenteri

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default active alarm calendar.
fi: Et voi poistaa aktiivisten hälytysten oletuskalenteriasi.

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
fi: Et voi poistaa arkistoitujen hälytysten oletuskalenteriasi, kun vanhentuneet hälytykset on asetettu säilytettäviksi.

[ctx: @info]
en: <para>It also contains:%1</para>
fi: <para>Se sisältää myös: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> is the default calendar for:%2</para>%3<para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
fi: <para><resource>%1</resource> on oletuskalenteri kohteelle: %2</para>%3<para>Haluatko varmasti poistaa sen kaikista kalenteriluetteloista?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove your default calendar (<resource>%1</resource>) from the list?
fi: Haluatko varmasti poistaa oletuskalenterisi (<resource>%1</resource>) luettelosta?

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> contains:%2</para><para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
fi: <para><resource>%1</resource> sisältää: %2</para><para>Haluatko varmasti poistaa sen kaikista kalenteriluetteloista?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the calendar <resource>%1</resource> from the list?
fi: Haluatko varmasti poistaa kalenterin <resource>%1</resource> luettelosta?

[ctx: @action Reload calendar]
en: Reload
fi: Lataa uudestaan

[ctx: @action]
en: Show Details
fi: Näytä tiedot

[ctx: @action]
en: Set Color...
fi: Aseta väri…

[ctx: @action]
en: Clear Color
fi: Poista väri

[ctx: @action]
en: Update Calendar Format
fi: Päivitä kalenterimuoto

[ctx: @action]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action]
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: @action]
en: Import...
fi: Tuo…

[ctx: @action]
en: Use as Default for Active Alarms
fi: Käytä aktiivisten hälytysten oletuksena

[ctx: @action]
en: Use as Default for Archived Alarms
fi: Käytä arkistoitujen hälytysten oletuksena

[ctx: @action]
en: Use as Default for Alarm Templates
fi: Käytä hälytysmallien oletuksena

[ctx: @info]
en: Active alarms
fi: Aktiiviset hälytykset

[ctx: @info]
en: Archived alarms
fi: Arkistoidut hälytykset

[ctx: @info]
en: Alarm templates
fi: Hälytysmallit

[ctx: @info]
en: Read-write
fi: Luku- ja kirjoitusoikeus

[ctx: @info]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: @info]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: No
fi: Ei

[ctx: @info]
en: <title>%1</title><para>ID: %2<nl/>Calendar type: %3<nl/>Contents: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Permissions: %7<nl/>Status: %8<nl/>Default calendar: %9</para>
fi: <title>%1</title><para>Tunniste: %2<nl/>Kalenterin tyyppi: %3<nl/>Sisältö: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Oikeudet: %7<nl/>Tila: %8<nl/>Oletuskalenteri: %9</para>

[ctx: @text/plain]
en: Could not run <command>%1</command> to set wake from suspend
fi: Ei voitu suorittaa komentoa <command>%1</command> lepotilasta heräämisen asettamiseksi

[ctx: @text/plain]
en: Error setting wake from suspend.<nl/>Command was: <command>%1 %2</command><nl/>Error code: %3.
fi: Virhe asetettaessa lepotilasta heräämistä.<nl/>Komento oli: <command>%1 %2</command><nl/>Virhekoodi: %3.

[ctx: @option:check]
en: Repeat
fi: Toistuminen

[ctx: @option:check]
en: Set volume
fi: Aseta äänenvoimakkuus

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly for as long as the message is displayed.
fi: Jos valittu, soitetaan äänitiedostoa yhtä kauan, kuin viestiä näytetään.

[ctx: @label]
en: Sound file:
fi: Äänitiedosto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
fi: Kokeile hälytysääntä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the selected sound file.
fi: Soita valittu äänitiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a sound file to play.
fi: Anna soitettavan äänitiedoston nimi tai URL.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a sound file to play.
fi: Valitse soitettava äänitiedosto.

[ctx: @label:spinbox Length of time to pause between repetitions]
en: Pause between repetitions:
fi: Toistojen välinen tauko:

[ctx: @label]
en: seconds
fi: sekuntia

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to pause between repetitions.
fi: Anna toistojen välisen tauon kesto (sekunneissa).

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to choose the volume for playing the sound file.
fi: Valitse tämä asettaaksesi soitettavan äänitiedoston äänenvoimakkuuden.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the volume for playing the sound file.
fi: Valitse äänenvoimakkuus soitettavalle äänitiedostolle.

[ctx: @option:check]
en: Fade
fi: Voimistus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to fade the volume when the sound file first starts to play.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön äänen voimistumisen soiton käynnistyessä.

[ctx: @label:spinbox Time period over which to fade the sound]
en: Fade time:
fi: Voimistumisaika:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to fade the sound before reaching the set volume.
fi: Anna voimistuksen aika sekunneissa ennenkuin ääni saavuttaa asetetun voimakkuuden.

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
fi: Alkuperäinen äänenvoimakkuus:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the initial volume for playing the sound file.
fi: Valitse alkuäänenvoimakkuus äänitiedoston soittamiselle;

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
fi: Ääni:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
fi: Piippaus

[ctx: @item:inlistbox]
en: Speak
fi: Puhu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sound file
fi: Äänitiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose a sound to play when the message is displayed.<list><item><interface>%1</interface>: the message is displayed silently.</item><item><interface>%2</interface>: a simple beep is sounded.</item><item><interface>%3</interface>: an audio file is played. You will be prompted to choose the file and set play options. (Option not available if using notification.)</item><item><interface>%4</interface>: the message text is spoken. (Option requires working Qt text-to-speech installation.)</item></list></para>
fi: <para>Valitse viestiä näytettäessä soitettava ääni.<list><item><interface>%1</interface>: viesti näytetään hiljaisesti.</item><item><interface>%2</interface>: soitetaan yksinkertainen äänimerkki.</item><item><interface>%3</interface>: toistetaan äänitiedosto. Tiedoston ja toistoasetukset kysytään. (Ei ole käytettävissä käytettäessä ilmoitusjärjestelmää.)</item><item><interface>%4</interface>: puhesyntetisoidaan viestin teksti. (Vaatii toimivan Qt:n puhesynteesiasennuksen.)</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure sound file
fi: Aseta äänitiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure a sound file to play when the alarm is displayed.
fi: Määrittele hälytyksen näyttämisen yhteydessä soitettava äänitiedosto.

[ctx: @title:window]
en: Sound File
fi: Äänitiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio files
fi: Äänitiedostot

[ctx: @title:window]
en: Choose Sound File
fi: Valitse äänitiedosto

[ctx: @action:button]
en: Special Actions...
fi: Erityistoiminnot…

[ctx: @info:tooltip]
en: Set commands to execute
fi: Aseta suoritettava komento.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify actions to execute before and after the alarm is displayed.
fi: Määrittele toimenpiteet ennen ja jälkeen hälytyksen näyttämisen.

[ctx: @title:window]
en: Special Alarm Actions
fi: Hälytyksen erityistoiminnot

[ctx: @title:group]
en: Pre-Alarm Action
fi: Hälytyksen esitoiminto

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
fi: Komento:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute before the alarm is displayed.</para><para>Note that it is executed only when the alarm proper is displayed, not when a reminder or deferred alarm is displayed.</para><para><note>KAlarm will wait for the command to complete before displaying the alarm.</note></para>
fi: Anna ennen hälytyksen näyttämistä suoritettava shell-komento. KAlarm odottaa komennon suorituksen päättymistä ennen hälytyksen näyttämistä.

[ctx: @option:check]
en: Execute for deferred alarms
fi: Suorita viivästetyille hälytyksille

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If unchecked, the command is only executed before the alarm proper is displayed.</para><para>If checked, the pre-alarm command is also executed before a deferred alarm is displayed.</para>
fi: <para>Ellei valittu, komento suoritetaan vain ennen varsinaisen hälytyksen näyttämistä.</para> <para>Jos valittu, esikomento suoritetaan myös ennen viivästetyn hälytyksen näyttämistä.</para>

[ctx: @option:check]
en: Cancel alarm on error
fi: Peru hälytys virheestä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the alarm if the pre-alarm command fails, i.e. do not display the alarm or execute any post-alarm action command.
fi: Peru hälytys, jos esitoiminto epäonnistuu, ts. älä näytä hälytystä tai suorita mahdollista hälytyksen jälkikomentoa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error status or error message if the pre-alarm command fails.
fi: Älä näytä virheen tilaa tai viestiä, jos hälytyksen esitoiminto epäonnistuu.

[ctx: @title:group]
en: Post-Alarm Action
fi: Hälytyksen jälkitoiminto

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute after the alarm window is closed.</para><para>Note that it is not executed after closing a reminder window. If you defer the alarm, it is not executed until the alarm is finally acknowledged or closed.</para>
fi: <para>Anna hälytysikkunan sulkemisen jälkeen suoritettava komento. </para><para>Huomaa, että komentoa ei suoriteta muistutusikkunan sulkemisen jälkeemn. Jos siirrät hälytystä, komentoa ei suoriteta, ennen kuin hälytyksen lopullista kuittaamista tai sulkemista.</para>

[ctx: @title:window]
en: Alarm Templates
fi: Hälytysmallit

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of alarm templates
fi: Luettelo hälytysmalleista

[ctx: @action:button]
en: New
fi: Uusi…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new alarm template
fi: Luo uusi hälytysmalli

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template
fi: Luo uusi hälytysmalli

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the selected alarm template
fi: Muokkaa valittua hälytysmallia

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the currently highlighted alarm template
fi: Muokkaa nykyistä korostettua hälytysmallia

[ctx: @action:button]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new alarm template based on the selected template
fi: Luo uusi, valittuun malliin pohjautuva hälytysmalli

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template based on a copy of the currently highlighted template
fi: Luo uusi hälytysmalli, joka perustuu kopioon nyt valitusta mallista

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the selected alarm templates
fi: Poista valitut hälytysmallit

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete the currently highlighted alarm templates
fi: Poista korostetut hälytysmallit

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm template? | Do you really want to delete the %1 selected alarm templates?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun hälytysmallin?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %1 valittua hälytysmallia?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm Template | Delete Alarm Templates
fi[0]: Poista hälytysmalli
fi[1]: Poista hälytysmallit

[ctx: @action:button]
en: &Delete
fi: &Poista

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
fi: Valitse hälytysmalli

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a template to base the new alarm on.
fi: Valise hälytysmalli, johon uusi hälytys perustuu.

[ctx: @action]
en: New Alarm
fi: Uusi hälytys

en: Disabled
fi: Hälytykset pois käytöstä

[ctx: @info:tooltip Brief: some alarms are disabled]
en: (Some alarms disabled)
fi: (Jotkin hälytykset poistettu käytöstä)

[ctx: @info]
en: Alarm not found
fi: Hälytystä ei löytynyt

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm
fi: Virhe hälytyksen luomisessa uudelleen

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm template
fi: Virhe hälytysmallin luomisessa uudelleen

[ctx: @info]
en: Cannot reactivate archived alarm
fi: Arkistoitua hälytystä ei voi aktivoida

[ctx: @info]
en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

[ctx: @info Action to create a new alarm]
en: New alarm
fi: Uusi hälytys

[ctx: @info Action to delete an alarm]
en: Delete alarm
fi: Poista hälytys

[ctx: @info Action to create a new alarm template]
en: New template
fi: Uusi malli

[ctx: @info Action to delete an alarm template]
en: Delete template
fi: Poista malli

[ctx: @info]
en: Delete archived alarm
fi: Poista arkistoitu hälytys

[ctx: @info]
en: Create multiple alarms
fi: Luo useita hälytyksiä

[ctx: @info Action to edit an alarm]
en: Edit alarm
fi: Muokkaa hälytystä

[ctx: @info Action to edit an alarm template]
en: Edit template
fi: Muokkaa mallia

[ctx: @info]
en: Delete multiple alarms
fi: Poista useita hälytyksiä

[ctx: @info]
en: Delete multiple templates
fi: Poista useita malleja

[ctx: @info]
en: Delete multiple archived alarms
fi: Poista useita arkistoituja hälytyksiä

[ctx: @info]
en: Reactivate alarm
fi: Aktivoi hälytys uudelleen

[ctx: @info]
en: Reactivate multiple alarms
fi: Aktivoi useita hälytyksiä uudelleen

[ctx: @title:window]
en: Wake From Suspend
fi: Lepotilasta herättäminen

[ctx: @info]
en: Cannot schedule wakeup time for a date-only alarm
fi: Herätysaikaa ei voi ajastaa vain päivämäärän asettavasta hälytyksesta

[ctx: @info]
en: <para>This wakeup will cancel any existing wakeup which has been set by KAlarm or any other application, because your computer can only schedule a single wakeup time.</para><para><note>Wake From Suspend is not supported at all on some computers, especially older ones, and some computers only support setting a wakeup time up to 24 hours ahead. You may wish to set up a test alarm to check your system's capability.</note></para>
fi: <para>Tämä herätys peruu mahdollisen olemassa olevan herätyksen, joka on voitu asettaa KAlarmilla tai toisella sovelluksella, koska tietokoneesi voi asettaa vain yhden herätysajan.</para><para><note>Kaikki koneet, vallankaan vanhemmat, eivät tue lepotilasta heräämistä, ja jotkin tukevat herätystä vain 24 tuntia eteenpäin. Testihälytyksellä voi kokeilla järjestelmän kykyjä.</note></para>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Wake From Suspend Alarm
fi: Lepotilasta herättävä hälytys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current wake-from-suspend alarm
fi: Näytä nykyinen lepotilasta herättävä hälytys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Highlight the current wake-from-suspend alarm in the alarm list. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
fi: Korosta nykyinen lepotilasta herättävä hälytys luettelossa. Painike poistetaan käytöstä, ellei lepotilasta herättäviä hälytyksiä ole määritetty.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current alarm
fi: Näytä nykyinen hälytys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set highlighted alarm as the wake-from-suspend alarm
fi: Aseta korostettu hälytys lepotilasta herättäväksi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set the alarm highlighted in the alarm list to wake-from-suspend. This replaces any existing wake-from-suspend alarm.
fi: Aseta luettelon korostettu hälytys lepotilasta herättäväksi. Tämä korvaa mahdollisen olemassa olevan lepotilasta herättävän hälytyksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Use highlighted alarm
fi: Käytä korostettua hälytystä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the current wake-from-suspend
fi: Peru nykyinen lepotilasta herääminen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the currently configured wake-from-suspend. Note that this does not cancel the alarm itself, which will still trigger in the normal way. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
fi: Peru määritetty herätys lepotilasta. Huomaa, ettei tämä peru itse hälytystä, joka käynnistetään tavalliseen tapaan. Painike poistetaan käytöstä, ellei lepotilasta herättäviä hälytyksiä ole määritetty.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel wake from suspend
fi: Peru herätys keskeytyksistä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, advanceWakeTime)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
fi: Anna minuuteissa aika, kauanko ennen hälytystä järjestelmä herätetään lepotilasta. Näin voi varmistaa järjestelmän olevan täysin palautunut hälytyksen aktivoituessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
fi: Montako minuuttia ennen hälytystä herätään keskeytyksistä
