kalarm - en to ja translation catalogue (835 entries)

[ctx: @info]
en: No mail transport configured for email identity <resource>%1</resource>
ja: 個人情報 <resource>%1</resource> にメール送信手段が設定されていません。

[ctx: @info]
en: Emails may not have been sent
ja: メールが送信されていない可能性があります

[ctx: @info]
en: Program error
ja: プログラムエラー

[ctx: @option:radio]
en: Defer to date/time:
ja: この日付/時刻に延期:

[ctx: @option:radio]
en: At date/time:
ja: この日付/時刻に:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm to the specified date and time.
ja: 指定した日付/時刻にアラームを再セットします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify the date, or date and time, to schedule the alarm.
ja: アラームを実行する日付または日付と時刻を指定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the date to schedule the alarm.</para><para>%1</para>
ja: <para>アラームをセットする日付を指定します。</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the time to schedule the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
ja: <para>アラームをセットする時刻を指定します。</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @option:check]
en: Any time
ja: 時刻指定なし

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify only a date (without a time) for the alarm. The alarm will trigger at the first opportunity on the selected date.
ja: アラームの日付のみを指定する場合 (時刻を指定しない場合) にチェックします。アラームは指定された日の最初の機会に実行されます。

[ctx: @option:radio]
en: Defer for time interval:
ja: 指定した時間だけ延期する:

[ctx: @option:radio]
en: Time from now:
ja: 今からの時間:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm for the specified time interval after now.
ja: 今から指定した時間だけアラームを延期します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm after the specified time interval from now.
ja: 今から指定した時間後にアラームをセットします。

[ctx: @action:button]
en: Time Zone...
ja: タイムゾーン...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose a time zone for this alarm which is different from the default time zone set in KAlarm's configuration dialog.
ja: このアラームに KAlarm の設定ダイアログで設定されているものと異なるタイムゾーンを使用する場合、ここでタイムゾーンを選択します。

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
ja: タイムゾーン:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone to use for this alarm.
ja: このアラームに使用するタイムゾーンを選択します。

[ctx: @info]
en: Invalid time
ja: 無効な時間

[ctx: @info]
en: Invalid date
ja: 無効な日付

[ctx: @info]
en: Alarm date has already expired
ja: アラームの日は既に過ぎています

[ctx: @info]
en: Alarm time has already expired
ja: アラームの時刻は既に過ぎています

en: KAlarm Autostart
ja: KAlarm 自動起動

en: KAlarm autostart at login
ja: ログイン時に KAlarm を自動起動

[ctx: @title:window]
en: Import Birthdays From KAddressBook
ja: 誕生日を KAddressBook からインポート

[ctx: @title:group]
en: Alarm Text
ja: アラームのテキスト

[ctx: @label:textbox]
en: Prefix:
ja: 接頭辞:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear before the person's name in the alarm message, including any necessary trailing spaces.
ja: アラームメッセージで人の名前の前に表示させるテキストを入力します。必要であれば後に続くスペースも含めてください。

[ctx: @label:textbox]
en: Suffix:
ja: 接尾辞:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear after the person's name in the alarm message, including any necessary leading spaces.
ja: アラームメッセージで人の名前の後に表示させるテキストを入力します。必要であれば先行するスペースも含めてください。

[ctx: @title:group]
en: Select Birthdays
ja: 誕生日を選択

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select birthdays to set alarms for.<nl/>This list shows all birthdays in <application>KAddressBook</application> except those for which alarms already exist.</para><para>You can select multiple birthdays at one time by dragging the mouse over the list, or by clicking the mouse while pressing Ctrl or Shift.</para>
ja: <para>アラームをセットする誕生日を選択してください。<nl/>このリストは、既にアラームがセットされているものを除く、<application>KAddressBook</application> のすべての誕生日を表示しています。</para><para>リストの上をマウスでドラッグするか、Ctrl または Shift を押しながらマウスをクリックすることにより、一度に複数の誕生日を選択できます。</para>

[ctx: @title:group]
en: Alarm Configuration
ja: アラームの設定

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a reminder in advance of or after the birthday.
ja: 誕生日の前後でリマインダを表示させるには、これをチェックしてください。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days before or after each birthday to display a reminder. This is in addition to the alarm which is displayed on the birthday.
ja: リマインダを表示する誕生日ごとに、何日前後にリマインダを表示するかを指定します。これは誕生日の当日に表示されるアラームとは別です。

[ctx: @action:button]
en: Sub-Repetition
ja: 同一アラームの反復

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up an additional alarm repetition
ja: 同一アラームの反復を設定します。

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
ja: アラームを了解した後に再度確認を促す

en: Attach file to email (repeat as needed)
ja: メールにファイルを添付 (必要なら繰り返す)

en: Auto-close alarm window after --late-cancel period
ja: 遅延による取り消し期間が経過したら、自動的にアラームウィンドウを閉じる

en: Blind copy email to self
ja: 自分自身にメールのブラインドコピーを送る

en: Beep when message is displayed
ja: メッセージ表示時にビープ

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
ja: メッセージの背景色 (名前または十六進表現 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
ja: メッセージ前景色 (色名または八進 0xRRGGBB 形式)

en: Cancel alarm with the specified event ID
ja: 指定されたイベント ID のアラームを取り消す

en: Disable the alarm
ja: アラームを無効にする

en: Disable monitoring of all alarms
ja: すべてのアラームの監視を無効にする

en: Execute a shell command line
ja: シェルコマンドラインを実行

en: Command line to generate alarm message text
ja: アラームメッセージのテキストを生成するコマンドライン

en: Display the alarm edit dialog to edit the specified alarm
ja: 指定されたアラームを編集するためのアラーム編集ダイアログを表示

en: Display the alarm edit dialog to edit a new display alarm
ja: 新しい表示アラームを編集するためのアラーム編集ダイアログを表示

en: Display the alarm edit dialog to edit a new command alarm
ja: 新しいコマンドアラームを編集するためのアラーム編集ダイアログを表示

en: Display the alarm edit dialog to edit a new email alarm
ja: 新しいメールアラームを編集するためのアラーム編集ダイアログを表示

en: Display the alarm edit dialog to edit a new audio alarm
ja: 新しい音声アラームを編集するためのアラーム編集ダイアログを表示

en: Display the alarm edit dialog, preset with a template
ja: アラーム編集ダイアログを表示 (テンプレートを使用)

en: File to display
ja: 表示するファイル

en: KMail identity to use as sender of email
ja: メールの送信者として使用する KMail の個人情報

en: Interval between alarm repetitions
ja: 繰り返しアラームの間隔

en: Show alarm as an event in KOrganizer
ja: KOrganizer のイベントとしてアラームを表示

en: Cancel alarm if more than 'period' late when triggered
ja: 期間を過ぎて実行できなかったアラームは取り消す

en: Repeat alarm at every login
ja: ログイン時にアラームを繰り返す

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
ja: 指定したアドレスにメールを送信 (必要なら繰り返す)

en: Audio file to play once
ja: 一度再生する音声ファイル

en: Audio file to play repeatedly
ja: 繰り返し再生する音声ファイル

en: Specify alarm recurrence using iCalendar syntax
ja: iCalendar 文法を用いてアラームの繰り返しを指定する

en: Display reminder before or after alarm
ja: アラームの前後でリマインダを表示

en: Display reminder once, before or after first alarm recurrence
ja: 最初のアラームの前後で、一度だけリマインダを表示

en: Number of times to repeat alarm (including initial occasion)
ja: アラームを繰り返す回数 (最初の 1 回を含む)

en: Speak the message when it is displayed
ja: メッセージ表示時にメッセージを読み上げる

en: Email subject line
ja: メールの件名行

en: Trigger alarm at time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
ja: 時間 [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] または日時 yyyy-mm-dd [TZ] にアラームを実行

en: Display system tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示

en: Trigger alarm with the specified event ID
ja: 指定されたイベント ID のアラームを実行

en: Repeat until time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
ja: 時間 [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] または日時 yyyy-mm-dd [TZ] まで繰り返し

en: Volume to play audio file
ja: 音声ファイルを再生する音量

en: Message text to display
ja: 表示するメッセージのテキスト

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode>: invalid email address
ja: <icode>%1</icode>: 無効なメールアドレスです

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter for date-only alarm
ja: 日付のみのアラームに対する無効な <icode>%1</icode> パラメータ

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> earlier than <icode>%2</icode>
ja: <icode>%1</icode> が <icode>%2</icode> より前になっています

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> and <icode>%2</icode> parameters: repetition is longer than <icode>%3</icode> interval
ja: <icode>%1</icode> と <icode>%2</icode> パラメータが無効です: 反復期間が <icode>%3</icode> 間隔よりも長くなっています

[ctx: @info:shell]
en: 
    Use --help to get a list of available command line options.
ja: 
    コマンドラインで使用可能なオプションについては --help を参照してください。

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode>
ja: <icode>%1</icode> は <icode>%2</icode> を必要とします

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode> or <icode>%3</icode>
ja: <icode>%1</icode> は <icode>%2</icode> か <icode>%3</icode> を必要とします

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
ja: 無効な <icode>%1</icode> パラメータ

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> incompatible with <icode>%2</icode>
ja: <icode>%1</icode> は <icode>%2</icode> と不整合です

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version
ja: KAlarm バージョン

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version which wrote this file.
ja: このファイルを書き込んだ KAlarm のバージョンです。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
ja: タイムゾーン

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Holiday region
ja: 地域の休日

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Select the holiday region to use.
ja: どの地域の休日を使うかを選択します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
ja: 前景色

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Default foreground color for alarm message windows.
ja: アラームメッセージウィンドウのデフォルトの前景色です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
ja: 背景色

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Default background color for alarm message windows.
ja: アラームメッセージウィンドウのデフォルトの背景色です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
ja: メッセージのフォント

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageFont), group (General)
en: Default font for displaying alarm messages.
ja: アラームメッセージの表示に用いるデフォルトのフォントです。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: Show in system tray
ja: システムトレイにアイコン表示する

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (General)
en: Start at login
ja: ログイン時に起動する

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_NoAutoStart), group (General)
en: Suppress autostart at login
ja: ログイン時に自動起動しない

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Default defer time interval
ja: デフォルトの延期時間

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Enter the default time interval (in minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
ja: アラームを延期する場合のデフォルトの延期時間を分で指定します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AskResource), group (General)
en: Prompt for which calendar to store in
ja: 保存先カレンダーを尋ねる

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
ja: メッセージウィンドウはタイトルバーを持ち、キーボードのフォーカスをつかむ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageButtonDelay), group (General)
en: Delay before message window buttons are enabled
ja: メッセージウィンドウのボタンを有効にするまでの遅延時間

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: Number of alarms to show in system tray tooltip
ja: システムトレイのツールチップに表示するアラームの数

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Show alarm times in system tray tooltip
ja: システムトレイのツールチップにアラームの時刻を表示する

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, the time at which each alarm is due.
ja: システムトレイのツールチップにアラームがセットされている時刻を表示するかどうかを指定します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Show time to alarms in system tray tooltip
ja: システムトレイのツールチップにアラームまでの時間を表示する

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, how long until each alarm is due.
ja: システムトレイのツールチップにアラームまでの時間を表示するかどうかを指定します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Time-to-alarm prefix in system tray tooltip
ja: システムトレイのツールチップでアラームまでの時間の前に付けるテキスト

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Enter the text to be displayed in front of the time until the alarm, in the system tray tooltip.
ja: システムトレイのツールチップに表示されるアラームまでの時間の前に付けるテキストを指定します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
ja: メールクライアント

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether to copy sent emails into KMail's Sent folder.
ja: 送信したメールを KMail の送信済みフォルダにコピーするかどうか

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether after sending an email to store a copy in KMail's sent-mail folder. Only applies when sendmail is selected as the email client.
ja: メールを送信した後に KMail の送信済みフォルダにコピーを保存するかどうかを指定します。このオプションはメールクライアントに sendmail が選択されている場合にのみ適用されます。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: 'From' email address
ja: 差出人メールアドレス

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: 'Bcc' email address
ja: BCC メールアドレス

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Terminal for command alarms
ja: コマンドアラームに使用するターミナル

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Command line to execute command alarms in a terminal window, including special codes described in the KAlarm handbook.
ja: ターミナルウィンドウでコマンドアラームを実行するコマンドラインです。KAlarm ハンドブックに記載されている特別なコードも使えます。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: Start of day for date-only alarms
ja: 日付のみが指定されているアラームの開始時間

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.
ja: 日付のみが指定されているアラームを実行する最も早い時刻です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: Start time of working day
ja: 勤務日の開始時間

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: The start time of the working day.
ja: 勤務日の開始時間です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: End time of working day
ja: 勤務日の終了時間

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: The end time of the working day.
ja: 勤務日の終了時間です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
ja: 勤務日

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DisabledColour), group (General)
en: Disabled alarm color
ja: 無効にしたアラームの色

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisabledColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for disabled alarms.
ja: 無効にされたアラームをアラームリストに表示するときに用いるテキスト色を選択します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Archived alarm color
ja: アーカイブされたアラームの色

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for archived alarms.
ja: アーカイブされたアラームをアラームリストに表示するときに用いるテキスト色を選択します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: Days to keep expired alarms
ja: 期限切れのアラームを保存しておく日数

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: KOrganizer event duration
ja: KOrganizer のイベントの長さ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: Enter the event duration in minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.
ja: KOrganizer にコピーするアラームのために、イベントの長さを時間と分で入力します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Cancel if late (minutes)
ja: 遅れた場合は取り消す (分単位)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Default value in the alarm edit dialog for late cancellation time (in minutes). 0 for no late cancellation, >0 how many minutes before cancelling.
ja: アラーム編集ダイアログの「次の時間以上遅れた場合は取り消す」のデフォルト設定です。1 以上で取り消すまでの時間を分単位で設定します。取り消さない場合は 0 を指定します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Auto-close window after late-cancellation time
ja: 遅延による取り消し時間の後、ウィンドウを自動的に閉じる

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "auto close if late".
ja: アラーム編集ダイアログの「遅れた場合はウィンドウを自動的に閉じる」のデフォルト設定です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Confirm acknowledgement
ja: 了解を再確認する

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "confirm alarm acknowledgement".
ja: アラーム編集ダイアログの「了解を再確認する」のデフォルト設定です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
ja: KOrganizer に表示する

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "show in KOrganizer".
ja: アラーム編集ダイアログの「KOrganizer に表示する」のデフォルト設定です。

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
ja: サウンド

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Default sound type in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログのデフォルトのサウンドのタイプです。

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
ja: ファイルを再生

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
ja: サウンドファイル

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Default sound file path in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログのサウンドファイルのデフォルトのパスです。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
ja: 音量

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Default sound volume in the alarm edit dialog. -1 to deselect volume, or 0 - 100 %
ja: アラーム編集ダイアログのデフォルトの音量です。0 から 100% の間で設定します。音量設定を無効にする場合は -1 を指定します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Repeat sound file
ja: サウンドファイルを繰り返し再生

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for sound repetition.
ja: アラーム編集ダイアログのサウンドの「繰り返し」のデフォルト設定です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
ja: スクリプトを入力

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for command script entry.
ja: アラーム編集ダイアログの「スクリプトを入力」のデフォルト設定です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
ja: コマンド出力

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for where to send command alarm output.
ja: アラーム編集ダイアログのコマンド出力の送り先のデフォルト設定です。

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Discard Output
ja: 出力を破棄

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
ja: ファイルにログを取る

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
ja: ターミナルウィンドウで実行

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
ja: ログファイル

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Default log file path for command alarms in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログのログファイルのデフォルトのパスです。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
ja: 自分自身にメールのコピーを送る

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for blind copying emails to self.
ja: アラーム編集ダイアログの「自分自身にメールのコピーを送る」のデフォルト設定です。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Recurrence period
ja: 繰り返し期間

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: The default setting for the recurrence rule in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログの繰り返しの法則のデフォルト設定です。

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: No recurrence
ja: 繰り返さない

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
ja: ログイン時

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
ja: 時間/分単位

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: In non-leap years, repeat yearly February 29th alarms on:
ja: うるう年以外の年で2月29日のアラームを実行する日:

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
ja: 2月28日

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
ja: 3月1日

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
ja: 繰り返さない

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
ja: リマインダの単位

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Default reminder time units in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログのリマインダのデフォルトの単位です。

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
ja: 時間/分

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Pre-alarm action
ja: アラーム前のアクション

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Default command to execute before displaying alarms.
ja: アラームを表示する前に実行するデフォルトのコマンドです。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Cancel alarm on pre-alarm action error
ja: アラーム前のアクションでエラーが発生したらアラームを取り消す

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to cancel the alarm if the pre-alarm action command fails.
ja: アラーム前のアクションでエラーが発生した場合、デフォルトでアラームを取り消すかどうかを設定します。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Post-alarm action
ja: アラーム後のアクション

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Default command to execute after alarm message windows are closed.
ja: アラームメッセージウィンドウが閉じた後に実行するデフォルトのコマンドです。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
ja: 終了前に警告する

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Whether to suppress a warning prompt before quitting KAlarm.
ja: KAlarm を終了する前の警告を表示するかどうか。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
ja: アラームを削除する前に確認する

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Check to be prompted for confirmation each time you delete an alarm.
ja: アラームを削除する前に確認を求めます。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Notify when remote emails are queued
ja: リモートシステムへのメールが送信待ちになったときに通知する

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Display a notification message whenever an email alarm has queued an email for sending to a remote system. This could be useful if, for example, you have a dial-up connection, so that you can then ensure that the email is actually transmitted.
ja: メールアラームによってリモートシステムへのメールが送信待ちになったときに通知メッセージを表示します。これを有効にすると、例えばダイヤルアップ接続している場合、メールが実際に送られたかどうかを確認することができます。

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
ja: アクション(&A)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

[ctx: @title:window]
en: Defer Alarm
ja: アラームの延期

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defer the alarm until the specified time.
ja: 指定された時刻までアラームを延期させます。

[ctx: @action:button]
en: Cancel Deferral
ja: 延期を取り消す

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the deferred alarm. This does not affect future recurrences.
ja: 延期されたアラームを取り消します。これは将来の繰り返しには影響しません。

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next sub-repetition (currently %1)
ja: アラームの次の反復より後に延期することはできません (現在 %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next recurrence (currently %1)
ja: アラームの次の繰り返しより後に延期することはできません (現在 %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next reminder (currently %1)
ja: アラームの次のリマインダより後に延期することはできません (現在 %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer reminder past the main alarm time (%1)
ja: リマインダをメインアラームより後に延期することはできません (%1)

[ctx: @info]
en: <para>Error loading calendar:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Please fix or delete the file.</para>
ja: <para>カレンダーの読み込みエラー:</para><para><filename>%1</filename></para><para>このファイルを修正するか削除してください。</para>

[ctx: @info]
en: Failed to save calendar to <filename>%1</filename>
ja: カレンダーを <filename>%1</filename> に保存できませんでした

[ctx: @title:tab]
en: Recurrence - [%1]
ja: 繰り返し - [%1]

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
ja: KOrganizer に表示する

[ctx: @title:window]
en: Alarm Template [read-only]
ja: アラームテンプレート [読み取り専用]

[ctx: @title:window]
en: Archived Alarm [read-only]
ja: アーカイブされたアラーム [読み取り専用]

[ctx: @title:window]
en: Alarm [read-only]
ja: アラーム [読み取り専用]

[ctx: @action:button]
en: Load Template...
ja: テンプレートを読み込み...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm at the specified time.
ja: 指定した時刻にアラームをセットします。

[ctx: @title:tab]
en: Alarm
ja: アラーム

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
ja: テンプレート名:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name of the alarm template
ja: アラームテンプレートの名前を入力します。

[ctx: @title:group]
en: Action
ja: アクション

[ctx: @title:group]
en: Deferred Alarm
ja: アラームの延期

[ctx: @label]
en: Deferred to:
ja: 次に延期:

[ctx: @action:button]
en: Change...
ja: 変更...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Change the alarm's deferred time, or cancel the deferral
ja: アラームの延期時間を変更、または延期をキャンセルします。

[ctx: @title:group]
en: Time
ja: 時刻

[ctx: @option:radio]
en: Default time
ja: デフォルトの時間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not specify a start time for alarms based on this template. The normal default start time will be used.
ja: このテンプレートに基づくアラームには開始時間を指定しません。通常のデフォルトの開始時間が使用されます。

[ctx: @option:radio]
en: Time:
ja: 時刻:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify a start time for alarms based on this template.
ja: このテンプレートに基づくアラームの開始時間を指定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time for alarms based on this template.</para><para>%1</para>
ja: <para>このテンプレートに基づくアラームの開始時間を入力してください。</para><para>%1</para>

[ctx: @option:radio]
en: Date only
ja: 日付のみ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the <interface>Any time</interface> option for alarms based on this template.
ja: このテンプレートに基づくアラームに<interface>時刻指定なし</interface>オプションを設定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set alarms based on this template to start after the specified time interval from when the alarm is created.
ja: このテンプレートに基づくアラームを、作成時から指定した時間後に開始するように設定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to copy the alarm into KOrganizer's calendar
ja: アラームを KOrganizer のカレンダーにコピーするには、これをチェックします。

[ctx: @info]
en: You must enter a name for the alarm template
ja: アラームテンプレートの名前を入力してください

[ctx: @info]
en: Template name is already in use
ja: テンプレート名は既に使用されています

[ctx: @info]
en: Recurrence has already expired
ja: 繰り返しの期間は既に終了しました

[ctx: @info]
en: The alarm will never occur during working hours
ja: 勤務時間中はアラームは実行されません

[ctx: @info]
en: Reminder period must be less than the recurrence interval, unless <interface>%1</interface> is checked.
ja: <interface>%1</interface>を選択していない場合、リマインダ期間は繰り返しの間隔よりも短くなければなりません。

[ctx: @info]
en: The duration of a repetition within the recurrence must be less than the recurrence interval minus any reminder period
ja: 同一アラームの反復継続期間は、繰り返しの間隔からリマインダ期間を差し引いたものより短くなければなりません。

[ctx: @info]
en: For a repetition within the recurrence, its period must be in units of days or weeks for a date-only alarm
ja: 同一アラームの反復継続期間は、日付のみのアラームの場合、日か週の単位でなければなりません。

[ctx: @info]
en: You must select a calendar to save the alarm in
ja: アラームを保存するカレンダーを選択してください

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
ja: オプションを増やす >>

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
ja: ログファイルを選択

[ctx: @option:check]
en: Confirm acknowledgment
ja: 了解を確認する

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm Template
ja: 新しい表示アラーム用テンプレート

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm Template
ja: 表示アラーム用テンプレートの編集

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
ja: 新しい表示アラーム

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
ja: 表示アラームの編集

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
ja: 表示するもの:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
ja: テキストメッセージ

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
ja: ファイルの内容

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
ja: コマンド出力

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select what the alarm should display:<list><item><interface>%1</interface>: the alarm will display the text message you type in.</item><item><interface>%2</interface>: the alarm will display the contents of a text or image file.</item><item><interface>%3</interface>: the alarm will display the output from a command.</item></list></para>
ja: <para>アラームに表示させるものを選択します。<list><item>%1: あなたが入力したテキストメッセージを表示します。</item><item>%2: テキストファイルや画像ファイルの内容を表示します。</item><item>%3: コマンドからの出力を表示します。</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the text of the alarm message. It may be multi-line.
ja: アラームメッセージのテキストを入力します。複数行も可能です。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a text or image file to display.
ja: 表示するテキストまたは画像ファイルの名前または URL を入力してください。

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
ja: ファイルを選択

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a text or image file to display.
ja: 表示するテキストまたは画像ファイルを選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to additionally display a reminder in advance of or after the main alarm time(s).
ja: メインアラームの前後でリマインダも表示するには、これをチェックします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter how long in advance of or after the main alarm to display a reminder alarm.</para><para>%1</para>
ja: <para>メインアラームの前後でリマインダを表示させる時期を指定します。</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to be prompted for confirmation when you acknowledge the alarm.
ja: チェックを入れると、アラームを了解した後にもう一度確認を求められます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
ja: アラームメッセージを今すぐ表示します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
ja: ファイルを今すぐ表示します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
ja: コマンド出力を今すぐ表示します。

[ctx: @title:window]
en: Choose Text or Image File to Display
ja: 表示するテキストまたは画像ファイルを選択

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
ja: スクリプトを入力

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
ja: ターミナルウィンドウで実行

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
ja: ターミナルウィンドウで実行

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm Template
ja: 新しいコマンドアラーム用テンプレート

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm Template
ja: コマンドアラーム用テンプレートの編集

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm
ja: 新しいコマンドアラーム

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm
ja: コマンドアラームの編集

[ctx: @info:whatsthis]
en: Execute the specified command now
ja: 指定したコマンドを今すぐ実行します。

[ctx: @title:group]
en: Command Output
ja: コマンド出力

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute the command in a terminal window
ja: ターミナルウィンドウでコマンドを実行するには、これをチェックします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or path of the log file.
ja: ログファイルの名前またはパスを入力します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
ja: ログファイルを選択します。

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
ja: ファイルにログを取る

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to log the command output to a local file. The output will be appended to any existing contents of the file.
ja: コマンド出力をローカルファイルに記録するには、これをチェックします。出力はファイルの既存の内容の末尾に追加されます。

[ctx: @option:radio]
en: Discard
ja: 破棄

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to discard command output.
ja: コマンド出力を破棄するには、これをチェックします。

[ctx: @info]
en: Log file must be the name or path of a local file, with write permission.
ja: ログファイルは書き込み権限のあるローカルファイルの名前またはパスでなればなりません。

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
ja: コマンドを実行しました: <icode>%1</icode>

[ctx: @option:check]
en: Copy email to self
ja: 自分自身にメールのコピーを送る

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm Template
ja: 新しいメールアラーム用テンプレート

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm Template
ja: メールアラーム用テンプレートの編集

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
ja: 新しいメールアラーム

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
ja: メールアラームの編集

[ctx: @info:whatsthis]
en: Send the email to the specified addressees now
ja: 指定したアドレスに今すぐメールを送信します。

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
ja: 差出人:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email identity, used to identify you as the sender when sending email alarms.
ja: メールアラーム送信時に送信者として使用するあなたのメール情報を指定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the addresses of the email recipients. Separate multiple addresses by commas or semicolons.
ja: メールを受け取るアドレスを入力します。複数のアドレスはコンマかセミコロンで区切ってください。

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
ja: アドレス帳を開きます

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select email addresses from your address book.
ja: アドレス帳からメールアドレスを選択します。

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
ja: 件名:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
ja: メールの件名を入力します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
ja: メールのメッセージを入力します。

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
ja: 添付ファイル:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Files to send as attachments to the email.
ja: メールに添付して送信するファイルを指定します。

[ctx: @action:button]
en: Add...
ja: 追加...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
ja: メールに添付ファイルを追加します。

[ctx: @action:button]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the highlighted attachment from the email.
ja: 選択されている添付ファイルをメールから削除します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the email will be blind copied to you.
ja: メールのブラインドコピーを受け取るには、これをチェックします。

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
ja: 無効なメールアドレス: <email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
ja: メールアドレスが指定されていません

[ctx: @info]
en: Invalid email attachment: <filename>%1</filename>
ja: 無効なメール添付ファイル: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to send the email now to the specified recipient(s)?
ja: 本当に今すぐ指定した受取人にメールを送信しますか？

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
ja: メール送信の確認

[ctx: @action:button]
en: Send
ja: 送信

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
ja: メールを以下に送信しました:<nl/>%1<nl/>BCC: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
ja: メールを以下に送信しました:<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
ja: 添付するファイルを選択

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm Template
ja: 新しい音声アラーム用テンプレート

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm Template
ja: 音声アラーム用テンプレートの編集

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm
ja: 新しい音声アラーム

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm
ja: 音声アラームの編集

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to enter the contents of a script instead of a shell command line
ja: シェルコマンドラインの代わりにスクリプトの内容を入力するには、これをチェックします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
ja: 実行するシェルコマンドを入力します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the contents of a script to execute
ja: 実行するスクリプトの内容を入力します。

[ctx: @info]
en: Please enter a command or script to execute
ja: 実行するコマンドまたはスクリプトを入力してください

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
ja: セット済みアラームのリスト

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
ja: アラームのタイプ

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
ja: 有効

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include active alarms in the search.
ja: 検索に現在有効になっているアラームを含めます。

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
ja: アーカイブ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include archived alarms in the search. This option is only available if archived alarms are currently being displayed.
ja: 検索にアーカイブされたアラームを含めます。このオプションはアーカイブされたアラームが現在表示されている場合にのみ指定できます。

[ctx: @option:check Alarm action = text display]
en: Text
ja: テキスト

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include text message alarms in the search.
ja: 検索にテキストメッセージアラームを含めます。

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
ja: ファイル

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include file alarms in the search.
ja: 検索にファイルアラームを含めます。

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
ja: コマンド

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include command alarms in the search.
ja: 検索にコマンドアラームを含めます。

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Email
ja: メール

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include email alarms in the search.
ja: 検索にメールアラームを含めます。

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Audio
ja: 音声

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include audio alarms in the search.
ja: 検索に音声アラームを含めます。

[ctx: @info]
en: No alarm types are selected to search
ja: 検索するアラームのタイプが選択されていません。

[ctx: @info]
en: <para>End of alarm list reached.</para><para>Continue from the beginning?</para>
ja: <para>アラームリストの末尾です。</para><para>先頭から続けますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>Beginning of alarm list reached.</para><para>Continue from the end?</para>
ja: <para>アラームリストの先頭です。</para><para>末尾から続けますか？</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
ja: 前景色:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message foreground color
ja: アラームメッセージの前景色 (文字色) を選択します。

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
ja: 背景色:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message background color
ja: アラームメッセージの背景色を選択します。

[ctx: @option:check]
en: Use default font
ja: デフォルトのフォントを使う

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default font current at the time the alarm is displayed.
ja: アラームの表示にデフォルトのフォントを使用するには、これをチェックします。

en: Requested font
ja: 使用するフォント

[ctx: @action:button]
en: Font && Color...
ja: フォントと色...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the font, and foreground and background color, for the alarm message.
ja: アラームメッセージのフォント、前景色、背景色を選択します。

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Font & Color
ja: アラームのフォントと色を選択

[ctx: @action]
en: Stop Play
ja: 再生を停止

[ctx: @action]
en: Enable &Alarms
ja: アラームを有効にする(&A)

[ctx: @action]
en: Spread Windows
ja: ウィンドウを広げる

[ctx: @title:window]
en: Choose Export Calendar
ja: エクスポート先のカレンダーを選択

[ctx: @info]
en: Error loading calendar to append to:<nl/><filename>%1</filename>
ja: 次に追加するカレンダーの読み込みエラー:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to save new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
ja: 新しいカレンダーを以下に保存できませんでした:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot upload new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
ja: 新しいカレンダーを以下にアップロードできません:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Unable to show alarms in KOrganizer
ja: KOrganizer にアラームを表示できません

[ctx: @info]
en: Unable to show alarm in KOrganizer
ja: KOrganizer にアラームを表示できません

[ctx: @info]
en: Unable to update alarm in KOrganizer
ja: KOrganizer でアラームを更新できません

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarms from KOrganizer
ja: KOrganizer からアラームを削除できません

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarm from KOrganizer
ja: KOrganizer からアラームを削除できません

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(KOrganizer not fully started)</para>
ja: <para>%1</para><para>(KOrganizer が完全に起動していません)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Error communicating with KOrganizer)</para>
ja: <para>%1</para><para>(KOrganizer との交信でエラーが発生しました)</para>

[ctx: @info]
en: You must enable a template calendar to save the template in
ja: テンプレートを保存するにはテンプレート用カレンダーを有効にする必要があります

[ctx: @info Please set the 'From' email address...]
en: <para>%1</para><para>Please set it in the Configuration dialog.</para>
ja: <para>%1</para><para>設定ダイアログで設定してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Alarms are currently disabled.</para><para>Do you want to enable alarms now?</para>
ja: <para>アラームは現在無効になっています。</para><para>有効にしますか？</para>

[ctx: @action:button]
en: Enable
ja: 有効にする

[ctx: @action:button]
en: Keep Disabled
ja: 無効にしておく

[ctx: @info]
en: Error saving alarms
ja: アラームの保存エラー

[ctx: @info]
en: Error saving alarm
ja: アラームの保存エラー

[ctx: @info]
en: Error deleting alarms
ja: アラームの削除エラー

[ctx: @info]
en: Error deleting alarm
ja: アラームの削除エラー

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarms
ja: 再有効化されたアラームの保存エラー

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarm
ja: 再有効化されたアラームの保存エラー

[ctx: @info]
en: Error saving alarm templates
ja: アラームテンプレートの保存エラー

[ctx: @info]
en: Error saving alarm template
ja: アラームテンプレートの保存エラー

[ctx: @info]
en: Quitting will disable alarms (once any alarm message windows are closed).
ja: 終了するとアラームが無効になります (アラームメッセージウィンドウを閉じたら)。

[ctx: @info]
en: Error creating temporary script file
ja: 一時スクリプトファイルの作成エラー

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
ja: アラーム前のアクション:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
ja: アラーム後のアクション:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
ja: 件名:

[ctx: @label]
en: Template name
ja: テンプレート名

[ctx: @label]
en: Creation time
ja: 作成時

[ctx: @label]
en: Start time
ja: 開始時

[ctx: @label]
en: Recurrence
ja: 繰り返し

[ctx: @label]
en: Work time only
ja: 勤務時間中のみ

[ctx: @label]
en: Holidays excluded
ja: 祝日を除外

[ctx: @label]
en: Next recurrence
ja: 次の繰り返し

[ctx: @label Automatically close window]
en: Auto close
ja: 自動的に閉じる

[ctx: @label]
en: Copy to KOrganizer
ja: KOrganizer にコピー

[ctx: @label]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: @label Whether alarm should be archived]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: @label]
en: Message text
ja: メッセージテキスト

[ctx: @label File to provide text for message]
en: Message file
ja: メッセージファイル

[ctx: @label]
en: Font
ja: フォント

[ctx: @label Shell command to execute before alarm]
en: Pre-alarm action
ja: アラーム前のアクション

[ctx: @label Audio method]
en: Sound
ja: サウンド

[ctx: @label Whether audio should repeat]
en: Sound repeat
ja: サウンドを繰り返す

[ctx: @label]
en: Sound fade volume
ja: フェード

[ctx: @label]
en: Sound fade time
ja: フェード時間

[ctx: @label Whether the alarm has a reminder]
en: Reminder
ja: リマインダ

[ctx: @label Whether reminder is on first recurrence only]
en: Reminder once only
ja: 一回だけリマインダ

[ctx: @label]
en: Deferral time
ja: 延期時間

[ctx: @label Default deferral delay]
en: Deferral default
ja: デフォルトの延期時間

[ctx: @label A shell command]
en: Command
ja: コマンド

[ctx: @label Execute in terminal window]
en: Execute in terminal
ja: ターミナルで実行

[ctx: @label]
en: Email subject
ja: メールの件名

[ctx: @label Email address]
en: Email sender ID
ja: メールの送信者 ID

[ctx: @label Email address]
en: Email to
ja: メール To

[ctx: @label true/false]
en: Email bcc
ja: メール BCC

[ctx: @label]
en: Email body
ja: メール本文

[ctx: @label]
en: Email attachments
ja: メールの添付ファイル

[ctx: @info]
en: Reminder
ja: リマインダ

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> not found
ja: 差出人メールアドレスが無効です。<nl/>個人情報 <resource>%1</resource> が見つかりません。

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> has no email address
ja: 差出人メールアドレスが無効です。<nl/>個人情報 <resource>%1</resource> にメールアドレスがありません。

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured (no default email identity found)</para><para>Please set it in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
ja: <para>差出人メールアドレスが設定されていません (デフォルトの個人情報が見つかりません)。</para><para><application>KMail</application> または <application>KAlarm</application> の設定ダイアログで設定してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
ja: <para>差出人メールアドレスが設定されていません。</para><para><application>KAlarm</application> 設定ダイアログで設定してください。</para>

[ctx: @info]
en: Error attaching file: <filename>%1</filename>
ja: ファイルの添付エラー: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Attachment not found: <filename>%1</filename>
ja: 添付ファイルが見つかりません: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: An email has been queued to be sent
ja: メールを送信待ちに追加しました

[ctx: @info]
en: Failed to send email
ja: メール送信に失敗しました

[ctx: @info]
en: Error sending email
ja: メールの送信エラー

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
ja: 遅れた場合は取り消す

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after this time
ja: この時間の後、ウィンドウを自動的に閉じる

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after late-cancellation time
ja: 遅延による取り消し時間の後、ウィンドウを自動的に閉じる

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If checked, the alarm will be canceled if it cannot be triggered within the specified period after its scheduled time. Possible reasons for not triggering include your being logged off, X not running, or <application>KAlarm</application> not running.</para><para>If unchecked, the alarm will be triggered at the first opportunity after its scheduled time, regardless of how late it is.</para>
ja: <para>このオプションを有効にすると、予定された時刻を過ぎて指定された期間内に実行できなかったアラームは取り消されます。実行できない理由としては、ログインしていなかった、X が立ち上がっていなかった、<application>KAlarm</application> が実行されていなかった、などが考えられます。</para><para>有効になっていない場合は、どれだけ遅れていても、アラームは予定された時刻以降の最初の機会に実行されます。</para>

[ctx: @option:check Cancel if late by 10 minutes]
en: Cancel if late by
ja: 次の時間以上遅れた場合は取り消す

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how late will cause the alarm to be canceled
ja: どれくらい遅れたらアラームを取り消すかを指定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically close the alarm window after the expiry of the late-cancellation period
ja: 遅延による取り消し期間が経過したら、自動的にアラームウィンドウを閉じます。

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
ja: 表示するファイルを選択してください。

[ctx: @info]
en: Please select a file to play
ja: 再生するファイルを選択してください。

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
ja: <filename>%1</filename> はフォルダです

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
ja: <filename>%1</filename> が見つかりません

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
ja: <filename>%1</filename> は読み取り可能ではありません

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> appears not to be a text or image file
ja: <filename>%1</filename> はテキスト/画像ファイルではないようです

[ctx: @option:check]
en: Append to existing file
ja: 既存のファイルに追加する

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (shell access not authorized)
ja: コマンドの実行に失敗しました (シェルアクセスが許可されていません)

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
ja: コマンドの実行に失敗しました

[ctx: @info]
en: Command execution error
ja: コマンドの実行エラー

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
ja: コマンドの終了コード: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
ja: 分

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
ja: 時間/分

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
ja: 日

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
ja: 週間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press the Shift key while clicking the spin buttons to adjust the time by a larger step (6 hours / 5 minutes).
ja: Shift キーを押しながらスピンボタンをクリックすると、より大きな単位で (6時間/5分) 時間を調整することができます。

[ctx: @info]
en: Failure to create menus (perhaps <filename>%1</filename> missing or corrupted)
ja: メニューの作成に失敗しました (おそらく <filename>%1</filename> がないか壊れています)

[ctx: @action]
en: &Templates...
ja: テンプレート(&T)...

[ctx: @action]
en: &New
ja: 新規(&N)

[ctx: @action]
en: Create Tem&plate...
ja: テンプレートを作成(&P)...

[ctx: @action]
en: &Copy...
ja: コピー(&C)...

[ctx: @action]
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

[ctx: @action]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: @action]
en: Delete Without Confirmation
ja: 確認なしで削除

[ctx: @action]
en: Reac&tivate
ja: 再び有効にする(&T)

[ctx: @action]
en: Show Archi&ved Alarms
ja: アーカイブされたアラームを表示(&V)

[ctx: @action]
en: Show in System &Tray
ja: システムトレイに表示(&T)

[ctx: @action]
en: Show &Calendars
ja: カレンダーを表示(&C)

[ctx: @action]
en: Import &Alarms...
ja: アラームをインポート(&A)...

[ctx: @action]
en: E&xport Selected Alarms...
ja: 選択したアラームをエクスポート(&X)...

[ctx: @action]
en: E&xport...
ja: エクスポート(&X)...

[ctx: @action]
en: &Refresh Alarms
ja: アラームを更新(&R)

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm? | Do you really want to delete the %1 selected alarms?
ja[0]: 本当に選択したアラームを削除しますか？
ja[1]: 本当に選択した %1 個のアラームを削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
ja[0]: アラームの削除
ja[1]: アラームの削除

[ctx: @action:button]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Archived Alarms
ja: アーカイブされたアラームを隠します

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Archived Alarms
ja: アーカイブされたアラームを表示します

[ctx: @info]
en: Import birthdays
ja: 誕生日をインポート

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
ja: 表示アラーム

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
ja: メールアラーム

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
ja: コマンドアラーム

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
ja: アラームのタイプ

[ctx: @info]
en: Choose alarm type to create:
ja: 作成するアラームのタイプを選択:

[ctx: @action]
en: Ena&ble
ja: 有効にする(&B)

[ctx: @action]
en: Disa&ble
ja: 無効にする(&B)

[ctx: @info]
en: <para>Cannot defer alarm:</para><para>Alarm not found.</para>
ja: <para>アラームを延期できません:</para><para>アラームが見つかりません。</para>

[ctx: @title:window]
en: Reminder
ja: リマインダ

[ctx: @title:window]
en: Message
ja: メッセージ

[ctx: @info]
en: File is a folder
ja: ファイルはフォルダです

[ctx: @info]
en: Failed to open file
ja: ファイルを開けませんでした

[ctx: @info]
en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

[ctx: @title:window]
en: Error
ja: エラー

[ctx: @info]
en: Today
ja: 今日

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
ja[0]: 明日
ja[1]: %1 日後

[ctx: @info]
en: in 1 week's time | in %1 weeks' time
ja[0]: 1 週間後
ja[1]: %1 週間後

[ctx: @info]
en: in 1 minute's time | in %1 minutes' time
ja[0]: 1 分後
ja[1]: %1 分後

[ctx: @info]
en: in 1 hour's time | in %1 hours' time
ja[0]: 1 時間後
ja[1]: %1 時間後

[ctx: @item:intext inserted into 'in ... %1 minute's time' below]
en: 1 hour | %1 hours
ja[0]: 1 時間
ja[1]: %1 時間

[ctx: @info]
en: Unable to speak message
ja: メッセージを読み上げられません

[ctx: @info]
en: Cannot open audio file: <filename>%1</filename>
ja: 音声ファイルを開けません: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Error playing audio file: <filename>%1</filename></para><para>%2</para>
ja: <para>音声ファイルの再生エラー: <filename>%1</filename></para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: The scheduled date/time for the message (as opposed to the actual time of display).
ja: 予定されたメッセージの日付/時刻 (表示の実時刻とは別)

[ctx: @info:whatsthis]
en: The file whose contents are displayed below
ja: 下に内容を表示するファイル

[ctx: @info:whatsthis]
en: The contents of the file to be displayed
ja: 表示するファイルの内容

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
ja: アラームメッセージ

[ctx: @info:whatsthis]
en: The output of the alarm's command
ja: コマンドアラームのコマンド出力

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
ja: 送信するメール

[ctx: @option:check]
en: Do not display this error message again for this alarm
ja: このアラームには次回からこのエラーメッセージを表示しない

[ctx: @info:whatsthis]
en: Acknowledge the alarm
ja: アラームを了解します。

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
ja: アラームを編集します。

[ctx: @action:button]
en: &Defer...
ja: 延期(&D)...

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Defer the alarm until later.</para><para>You will be prompted to specify when the alarm should be redisplayed.</para>
ja: <para>アラームを延期します。</para><para>いつ再表示するかを指定できます。</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
ja: サウンドを停止

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop playing the sound
ja: サウンドの再生を停止します。

[ctx: @info:tooltip Locate this email in KMail]
en: Locate in <application>KMail</application>
ja: <application>KMail</application> に配置

[ctx: @info:whatsthis]
en: Locate and highlight this email in <application>KMail</application>
ja: このメールを <application>KMail</application> に配置して強調表示します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Activate <application>KAlarm</application>
ja: <application>KAlarm</application> を有効化

[ctx: @info:whatsthis]
en: Activate <application>KAlarm</application>
ja: <application>KAlarm</application> を有効にします。

[ctx: @info]
en: Do you really want to acknowledge this alarm?
ja: 本当にこのアラームを了解しましたか？

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge Alarm
ja: アラームを了解

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge
ja: 了解

[ctx: @info]
en: Unable to locate this email in <application>KMail</application>
ja: このメールを <application>KMail</application> に配置できません

[ctx: @item:inmenu]
en: &Display Alarm Template
ja: 表示アラーム用テンプレート(&D)

[ctx: @action]
en: New Display Alarm
ja: 新しい表示アラーム

[ctx: @item:inmenu]
en: &Command Alarm Template
ja: コマンドアラーム用テンプレート(&C)

[ctx: @action]
en: New Command Alarm
ja: 新しいコマンドアラーム

[ctx: @item:inmenu]
en: &Email Alarm Template
ja: メールアラーム用テンプレート(&E)

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
ja: 新しいメールアラーム

[ctx: @item:inmenu]
en: &Audio Alarm Template
ja: 音声アラーム用テンプレート(&A)

[ctx: @action]
en: New Audio Alarm
ja: 新しい音声アラーム

[ctx: @action]
en: New Alarm From &Template
ja: テンプレートから新しいアラームを作成(&T)

[ctx: @title:window]
en: Configure
ja: 設定

[ctx: @title:tab General preferences]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title General preferences]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
ja: 日付と時間

[ctx: @title]
en: Time and Date
ja: 日付と時間

[ctx: @title:tab]
en: Storage
ja: 保存

[ctx: @title]
en: Alarm Storage
ja: アラームの保存

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
ja: メール

[ctx: @title]
en: Email Alarm Settings
ja: メールアラームの設定

[ctx: @title]
en: Default Alarm Edit Settings
ja: アラーム編集ダイアログのデフォルト設定

[ctx: @title:tab]
en: View
ja: 表示

[ctx: @title]
en: View Settings
ja: 表示設定

[ctx: @info]
en: Reset all tabs to their default values, or only reset the current tab?
ja: すべてのタブを標準の値に戻しますか？それとも現在のタブのみを戻しますか？

[ctx: @action:button Reset ALL tabs]
en: &All
ja: すべてのタブ(&A)

[ctx: @action:button Reset the CURRENT tab]
en: C&urrent
ja: 現在のタブのみ(&U)

[ctx: @title:group]
en: Run Mode
ja: 実行モード

[ctx: @option:check]
en: Start at login
ja: ログイン時に起動する

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Automatically start <application>KAlarm</application> whenever you start KDE.</para><para>This option should always be checked unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>.</para>
ja: <para>KDE 開始時に自動的に <application>KAlarm</application> を起動します。</para><para><application>KAlarm</application> の使用を中止する予定がない限り、このオプションは常にチェックしておいてください。</para>

[ctx: @option:check]
en: Warn before quitting
ja: 終了前に警告する

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a warning prompt before quitting <application>KAlarm</application>.
ja: <application>KAlarm</application> を終了しようとすると警告を表示します。

[ctx: @option:check]
en: Confirm alarm deletions
ja: アラームを削除する前に確認する

[ctx: @label:spinbox]
en: Default defer time interval:
ja: デフォルトの延期時間:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default time interval (hours & minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
ja: アラームを延期する場合のデフォルトの延期時間を時間と分で指定します。

[ctx: @title:group]
en: Terminal for Command Alarms
ja: コマンドアラームに使用するターミナル

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which application to use when a command alarm is executed in a terminal window
ja: ターミナルウィンドウでコマンドアラームを実行するときに使用するアプリケーションを選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute command alarms in a terminal window by <icode>%1</icode>
ja: <icode>%1</icode> によりターミナルウィンドウでコマンドアラームを実行するには、これを選択します。

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
ja: その他:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the full command line needed to execute a command in your chosen terminal window. By default the alarm's command string will be appended to what you enter here. See the <application>KAlarm</application> Handbook for details of special codes to tailor the command line.
ja: 好みのターミナルウィンドウでコマンドを実行するために必要な完全なコマンドラインを入力します。標準ではアラームのコマンド列はここで入力したものに追加されます。コマンドラインを調整するための特別なコードの詳細については <application>KAlarm</application> ハンドブックを参照してください。

[ctx: @info]
en: Command to invoke terminal window not found: <command>%1</command>
ja: ターミナルウィンドウを起動するためのコマンドが見つかりません: <command>%1</command>

[ctx: @info]
en: You should not uncheck this option unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>
ja: <application>KAlarm</application> の使用を中止する予定がない限り、このオプションのチェックを外さないでください。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone which <application>KAlarm</application> should use as its default for displaying and entering dates and times.
ja: 日付と時間の表示および入力に使用するデフォルトのタイムゾーンを選択します。

[ctx: @label:listbox]
en: Holiday region:
ja: 次の地域の休日を使う:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which holiday region to use
ja: どの地域の休日を使うかを選択します

[ctx: No holiday region]
en: None
ja: なし

[ctx: @label:spinbox]
en: Start of day for date-only alarms:
ja: 日付のみのアラームの開始時間:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.</para><para>%1</para>
ja: <para>日付のみが指定されているアラームを実行する最も早い時刻です。</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: Working Hours
ja: 勤務時間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check the days in the week which are work days
ja: 勤務する曜日にチェックを入れてください。

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily start time:
ja: 勤務開始時間:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time of the working day.</para><para>%1</para>
ja: <para>勤務日の開始時間を指定します。</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily end time:
ja: 勤務終了時間:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the end time of the working day.</para><para>%1</para>
ja: <para>勤務日の終了時間を指定します。</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: KOrganizer event duration:
ja: KOrganizer のイベントの長さ:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the event duration in hours and minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.</para><para>%1</para>
ja: <para>KOrganizer にコピーするアラームのために、イベントの長さを時間と分で入力します。</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: New Alarms && Templates
ja: 新しいアラームとテンプレート

[ctx: @option:radio]
en: Store in default calendar
ja: デフォルトのカレンダーに保存

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add all new alarms and alarm templates to the default calendars, without prompting.
ja: 確認せずに新しいアラームとアラームテンプレートをすべてデフォルトのカレンダーに保存します。

[ctx: @option:radio]
en: Prompt for which calendar to store in
ja: 保存先カレンダーを尋ねる

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</para><para>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</para>
ja: <para>有効になっているカレンダーが複数ある場合、新しいアラームやアラームテンプレートを保存するときに、どのカレンダーに保存するか尋ねます。</para><para><note>アーカイブされたアラームは常にアーカイブ用のデフォルトのカレンダーに保存されます。</note></para>

[ctx: @title:group]
en: Archived Alarms
ja: アーカイブされたアラーム

[ctx: @option:check]
en: Keep alarms after expiry
ja: 期限切れのアラームを保存しておく

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to archive alarms after expiry or deletion (except deleted alarms which were never triggered).
ja: 期限切れまたは削除したアラーム (一度も実行されずに削除したアラームは除く) をアーカイブして残しておく場合は、これをチェックします。

[ctx: @option:check]
en: Discard archived alarms after:
ja: 次の日数が経過したら破棄する:

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
ja: 日

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to store archived alarms indefinitely. Check to enter how long archived alarms should be stored.
ja: アーカイブされたアラームを無制限に保存しておく場合は、チェックを外してください。チェックを入れると、アーカイブされたアラームを保存しておく期間を指定できます。

[ctx: @action:button]
en: Clear Archived Alarms
ja: アーカイブされたアラームをクリア

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms.
ja: アーカイブされたすべてのアラームを削除します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms (from the default archived alarm calendar only).
ja: アーカイブされたすべてのアラームを削除します (アーカイブ用のデフォルトのカレンダーからのみ)。

[ctx: @info]
en: <para>A default calendar is required in order to archive alarms, but none is currently enabled.</para><para>If you wish to keep expired alarms, please first use the calendars view to select a default archived alarms calendar.</para>
ja: <para>アラームをアーカイブするにはデフォルトのカレンダーが必要ですが、有効になっているカレンダーがありません。</para><para>期限切れのアラームを保存しておく場合は、まずカレンダービューでアーカイブ用のデフォルトのカレンダーを選択してください。</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all archived alarms?
ja: 本当にアーカイブされたアラームをすべて削除しますか？

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all alarms in the default archived alarm calendar?
ja: 本当にアーカイブ用のデフォルトのカレンダーにあるすべてのアラームを削除しますか？

[ctx: @label]
en: Email client:
ja: メールクライアント:

[ctx: @option:check]
en: Copy sent emails into <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
ja: 送信済みメールを <application>KMail</application> の「%1」フォルダにコピーする

[ctx: @info:whatsthis]
en: After sending an email, store a copy in <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
ja: メール送信後、<application>KMail</application> の「%1」フォルダにコピーを保存します。

[ctx: @option:check]
en: Notify when remote emails are queued
ja: リモートシステムへのメールが送信待ちになったときに通知する

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
ja: メールアドレス

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
ja: 差出人:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms.
ja: メールアラームの送信者に使用するあなたのメールアドレスを入力します。

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
ja: <application>KMail</application> の個人情報を使う

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use <application>KMail</application>'s email identities to identify you as the sender when sending email alarms. For existing email alarms, <application>KMail</application>'s default identity will be used. For new email alarms, you will be able to pick which of <application>KMail</application>'s identities to use.
ja: <application>KMail</application> のメール個人情報をメールアラームの送信者に使う場合、これを選択してください。既存のメールアラームには <application>KMail</application> のデフォルトの個人情報が使用されます。新しいメールアラームについては、<application>KMail</application> のどの個人情報を使用するかを選択できます。

[ctx: @label 'Bcc' email address]
en: Bcc:
ja: BCC:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which <application>KAlarm</application> runs on, you can simply enter your user login name.
ja: メールアラームのブラインドコピーを送信するあなたのメールアドレスを入力します。<application>KAlarm</application> が起動しているコンピュータ上のアカウントにブラインドコピーを送信する場合は、ログイン名を入力してもかまいません。

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログの<interface>%1</interface>のデフォルト設定です。

[ctx: @title:tab]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title:tab]
en: Font && Color
ja: フォントと色

[ctx: @label:listbox]
en: Recurrence:
ja: 繰り返し:

[ctx: @option:radio]
en: February 2&8th
ja: 2月2&8日

[ctx: @option:radio]
en: March &1st
ja: 3月&1日

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
ja: 繰り返さない

[ctx: @info:whatsthis]
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<note>The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.</note>
ja: <para>2月29日にセットした年単位で繰り返すアラームがある場合、これをうるう年以外の年にはいつ実行するかを指定します。</para><para><note>この設定を変更しても、既存のアラームの次の繰り返しは再計算されません。</note></para>

[ctx: @title:group]
en: Display Alarms
ja: 表示アラーム

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
ja: リマインダの単位:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Minutes
ja: 分

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hours/Minutes
ja: 時間/分

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default units for the reminder in the alarm edit dialog, for alarms due soon.
ja: アラーム編集ダイアログのリマインダのデフォルトの単位です (間もなく実行されるアラーム用)。

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
ja: サウンド

[ctx: @option:check]
en: Repeat sound file
ja: サウンドファイルを繰り返し再生

[ctx: @info:whatsthis sound file 'Repeat' checkbox]
en: The default setting for sound file <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログのサウンドファイル<interface>%1</interface>のデフォルト設定です。

[ctx: @label:textbox]
en: Sound file:
ja: サウンドファイル:

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a sound file
ja: サウンドファイルを選択

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default sound file to use in the alarm edit dialog.
ja: アラーム編集ダイアログのデフォルトのサウンドファイルを指定します。

[ctx: @title:group]
en: Command Alarms
ja: コマンドアラーム

[ctx: @title:group]
en: Email Alarms
ja: メールアラーム

[ctx: @title:group]
en: Message Font && Color
ja: メッセージのフォントと色

[ctx: @info]
en: You must enter a sound file when <interface>%1</interface> is selected as the default sound type
ja: <interface>%1</interface>をデフォルトのサウンドのタイプとして選択した場合、サウンドファイルを指定しておく必要があります。

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Windows
ja: アラームウィンドウ

[ctx: @option:check]
en: Show in system tray
ja: システムトレイにアイコンを表示する

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</para>
ja: <para>システムトレイに <application>KAlarm</application> のアイコンを表示します。このオプションを有効にすると、システムトレイから素早く <application>KAlarm</application> にアクセスでき、状態も表示されます。</para>

[ctx: @title:group]
en: System Tray Tooltip
ja: システムトレイのツールチップ

[ctx: @option:check]
en: Show next &24 hours' alarms
ja: 24時間以内のアラームを表示する(&2)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify whether to include in the system tray tooltip, a summary of alarms due in the next 24 hours.
ja: 24時間以内のアラームの要約をシステムトレイのツールチップに表示するかどうかを指定します。

[ctx: @option:check]
en: Maximum number of alarms to show:
ja: アラームの最大表示数を制限する:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to display all of the next 24 hours' alarms in the system tray tooltip. Check to enter an upper limit on the number to be displayed.
ja: チェックを外すとシステムトレイのツールチップに24時間以内のすべてのアラームが表示されます。最大表示数を指定する場合は、これをチェックしてください。

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
ja: アラームの時刻を表示する

[ctx: @option:check]
en: Show time until alarm
ja: アラームまでの時間を表示する

[ctx: @title:group]
en: Alarm List
ja: アラームリスト

[ctx: @label:listbox]
en: Disabled alarm color:
ja: 無効にしたアラームの色:

[ctx: @label:listbox]
en: Archived alarm color:
ja: アーカイブされたアラームの色:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Message Windows
ja: アラームメッセージウィンドウ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose how to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged:<list><item>Position alarm message windows as far as possible from the current mouse cursor location, or</item><item>Position alarm message windows in the center of the screen, but disable buttons for a short time after the window is displayed.</item></list></para>
ja: <para>アラームメッセージを誤って了解してしまうのを避ける方法を選択します。<list><item>マウスカーソルからできるだけ離れた位置にメッセージウィンドウを配置する。</item><item>メッセージウィンドウはスクリーンの中央に配置し、ウィンドウが表示されてから少し遅れてボタンを有効にする。</item></list></para>

[ctx: @option:radio]
en: Position windows far from mouse cursor
ja: マウスカーソルから離れた位置にウィンドウを配置する

[ctx: @option:radio]
en: Center windows, delay activating window buttons
ja: ウィンドウは中央に配置し、遅れてボタンを有効にする

[ctx: @label:spinbox]
en: Button activation delay (seconds):
ja: ボタンを有効にするまでの秒数:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown.
ja: アラームメッセージウィンドウが表示されてからボタンを有効にするまでの遅延時間を秒数で指定します。

[ctx: @option:check]
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
ja: メッセージウィンドウはタイトルバーを持ち、キーボードのフォーカスをつかむ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify the characteristics of alarm message windows:<list><item>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</item><item>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</item></list></para>
ja: <para>アラームメッセージウィンドウの特性を指定します。<list><item>チェックした場合、ウィンドウはタイトルバーを持つ通常のウィンドウになり、表示中はキーボード入力をつかみます。</item><item>チェックしない場合、表示中にウィンドウはキーボード入力に干渉しませんが、タイトルバーを持たず、移動やリサイズもできません。</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: No Recurrence
ja: 繰り返さない

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: At Login
ja: ログイン時

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Hourly/Minutely
ja: 時間/分単位

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
ja: 日単位

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
ja: 週単位

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
ja: 月単位

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Yearly
ja: 年単位

[ctx: @title:group]
en: Recurrence Rule
ja: 繰り返しの法則

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not repeat the alarm
ja: アラームを繰り返しません。

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Trigger the alarm at the specified date/time and at every login until then.</para><para>Note that it will also be triggered any time <application>KAlarm</application> is restarted.</para>
ja: <para>指定された日付/時刻と、それまでのログインごとにアラームを実行します。</para><para><application>KAlarm</application> が再起動されたときにも実行されることに注意してください。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at hourly/minutely intervals
ja: アラームを時間/分単位の間隔で繰り返します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at daily intervals
ja: アラームを日単位の間隔で繰り返します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at weekly intervals
ja: アラームを週単位の間隔で繰り返します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at monthly intervals
ja: アラームを月単位の間隔で繰り返します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at annual intervals
ja: アラームを年単位の間隔で繰り返します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up a repetition within the recurrence, to trigger the alarm multiple times each time the recurrence is due.
ja: 同一アラームの反復を設定します。繰り返しによって実行される一回のアラームを何度も反復させることができます。

[ctx: @title:group]
en: Recurrence End
ja: 繰り返しの終了

[ctx: @option:radio]
en: No end
ja: 終了なし

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm indefinitely
ja: アラームを無限に繰り返します。

[ctx: @option:radio]
en: End after:
ja: 次の回数で終了:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm for the number of times specified
ja: 指定された回数だけアラームを繰り返します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the total number of times to trigger the alarm
ja: アラームを実行する回数を指定します。

[ctx: @label]
en: occurrence(s)
ja: 回

[ctx: @option:radio]
en: End by:
ja: 次までに終了:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Repeat the alarm until the date/time specified.</para><para><note>This applies to the main recurrence only. It does not limit any sub-repetition which will occur regardless after the last main recurrence.</note></para>
ja: <para>指定された日付/時間までアラームを繰り返します。</para><para><note label='注'>これはメインの繰り返しにのみ適用されます。最後の繰り返し後の同一アラームの反復を制限するものではありません。</note></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last date to repeat the alarm.</para><para>%1</para>
ja: <para>最後にアラームを繰り返す日を指定します。</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last time to repeat the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
ja: <para>最後にアラームを繰り返す時刻を指定します。</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop repeating the alarm after your first login on or after the specified end date
ja: 指定した終了日またはそれ以降の最初のログイン後に繰り返しを終了します。

[ctx: @title:group]
en: Exceptions
ja: 例外

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of exceptions, i.e. dates/times excluded from the recurrence
ja: 繰り返しから除外する日付/時刻のリストです。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a date to insert in the exceptions list. Use in conjunction with the Add or Change button below.
ja: 例外リストに追加する日付を選択します。下の「追加」や「変更」ボタンと組み合わせて使用します。

[ctx: @action:button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add the date entered above to the exceptions list
ja: 上の日付を例外リストに追加します。

[ctx: @action:button]
en: Change
ja: 変更

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace the currently highlighted item in the exceptions list with the date entered above
ja: 例外リストで現在選択されている日付を上の日付と置き換えます。

[ctx: @action:button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the currently highlighted item from the exceptions list
ja: 現在選択されている日付を例外リストから削除します。

[ctx: @option:check]
en: Exclude holidays
ja: 休日を除く

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Do not trigger the alarm on holidays.</para><para>You can specify your holiday region in the Configuration dialog.</para>
ja: <para>休日にはアラームを実行しません。</para><para>どの地域の休日を使うかは、設定ダイアログで指定できます。</para>

[ctx: @option:check]
en: Only during working time
ja: 勤務時間中のみ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Only execute the alarm during working hours, on working days.</para><para>You can specify working days and hours in the Configuration dialog.</para>
ja: <para>勤務日の勤務時間中にのみアラームを実行します。</para><para>勤務日と勤務時間は設定ダイアログで指定できます。</para>

[ctx: @info]
en: End date is earlier than start date
ja: 終了日が開始日よりも前になっています

[ctx: @info]
en: End date/time is earlier than start date/time
ja: 終了日/時間が開始日/時間より前になっています

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than start date
ja: 日付は開始日より後でなければなりません

[ctx: @label:spinbox]
en: Recur e&very
ja: 次ごとに繰り返す(&V)

[ctx: @label Time units for user-entered numbers]
en: hours:minutes
ja: 時間:分

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of hours and minutes between repetitions of the alarm
ja: アラームを繰り返し実行する間隔を時間と分単位で指定します。

[ctx: @label On: Tuesday]
en: O&n:
ja: 曜日(&N):

[ctx: @info]
en: No day selected
ja: 曜日が選択されていません

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
ja: 日

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days between repetitions of the alarm
ja: アラームを繰り返し実行する間隔を日数で指定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which the alarm is allowed to occur
ja: アラームを実行する曜日を選択します。

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
ja: 週間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of weeks between repetitions of the alarm
ja: アラームを繰り返し実行する間隔を週数で指定します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which to repeat the alarm
ja: アラームを繰り返し実行する曜日を選択します。

[ctx: @option:radio On day number in the month]
en: O&n day
ja: 日付(&N)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on the selected day of the month
ja: アラームを繰り返す日を指定します。

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
ja: 月末

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the month on which to repeat the alarm
ja: アラームを繰り返す日を選択します。

[ctx: @option:radio On the 1st Tuesday]
en: On t&he
ja: 週と曜日(&H)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on one day of the week, in the selected week of the month
ja: アラームを繰り返す週と曜日を指定します。

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1st
ja: 1番目

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
ja: 2番目

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
ja: 3番目

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
ja: 4番目

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
ja: 5番目

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
ja: 最終

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
ja: 最後から2番目

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
ja: 最後から3番目

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
ja: 最後から4番目

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
ja: 最後から5番目

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
ja: 毎

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the week of the month in which to repeat the alarm
ja: アラームを繰り返す週を選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the week on which to repeat the alarm
ja: アラームを繰り返す曜日を選択します。

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
ja: カ月

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of months between repetitions of the alarm
ja: アラームを繰り返し実行する間隔を月数で指定します。

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
ja: 年

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of years between repetitions of the alarm
ja: アラームを繰り返し実行する間隔を年数で指定します。

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
ja: 月:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the months of the year in which to repeat the alarm
ja: アラームを繰り返す月を選択します。

[ctx: @label:listbox]
en: February 2&9th alarm in non-leap years:
ja: うるう年以外の年で2月29日のアラームを実行する日(&9):

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
ja: なし

[ctx: @item:inlistbox 1st March (short form)]
en: 1 Mar
ja: 3月1日

[ctx: @item:inlistbox 28th February (short form)]
en: 28 Feb
ja: 2月28日

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which date, if any, the February 29th alarm should trigger in non-leap years
ja: うるう年以外の年で2月29日のアラームを実行する日があれば指定してください。

[ctx: @info]
en: No month selected
ja: 月が選択されていません

[ctx: @option:check]
en: Reminder for first recurrence only
ja: 初回のアラームにのみリマインダを表示する

[ctx: @item:inlistbox]
en: in advance
ja: 前に

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
ja: リマインダ:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the reminder only for the first time the alarm is scheduled
ja: 初回のアラームのときのみリマインダを表示します。

[ctx: @title:window]
en: Alarm Sub-Repetition
ja: 同一アラームの反復

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
ja: 次の間隔で反復する

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of the alarm triggering just once at each recurrence, checking this option makes the alarm trigger multiple times at each recurrence.
ja: このオプションを有効にすると、一回の繰り返しに対してアラームを何度も反復させることができます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the time between repetitions of the alarm
ja: アラームを反復する間隔を設定します。

[ctx: @option:radio]
en: Number of repetitions:
ja: 反復回数:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify the number of times the alarm should repeat after each recurrence
ja: それぞれの繰り返しに対してアラームを反復する回数を指定する場合、これをチェックします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times to trigger the alarm after its initial occurrence
ja: アラームが最初に実行された後に同じアラームを反復する回数を指定します。

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
ja: 反復継続時間:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify how long the alarm is to be repeated
ja: アラームを反復する期間を指定する場合は、これをチェックします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the length of time to repeat the alarm
ja: アラームを反復する期間を指定します。

[ctx: @info]
en: Could not load calendar <filename>%1</filename>.
ja: カレンダー <filename>%1</filename> を読み込めませんでした。

[ctx: @info]
en: Cannot download calendar: <filename>%1</filename>
ja: カレンダーをダウンロードできません: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Calendar <resource>%1</resource> is in an old format (<application>KAlarm</application> version %2), and will be read-only unless you choose to update it to the current format.
ja: カレンダー <resource>%1</resource> は古いフォーマット (<application>KAlarm</application> バージョン %2) です。現在のフォーマットに更新しなければ読み取り専用になります。

[ctx: @info]
en: Some or all of the alarms in calendar <resource>%1</resource> are in an old <application>KAlarm</application> format, and will be read-only unless you choose to update them to the current format.
ja: カレンダー <resource>%1</resource> の一部またはすべてのアラームは古い <application>KAlarm</application> のフォーマットです。現在のフォーマットに更新しなければ読み取り専用になります。

[ctx: @title:window]
en: Calendar Configuration
ja: カレンダーの設定

[ctx: @title:column]
en: Time
ja: 時刻

[ctx: @title:column]
en: Time To
ja: 次のアラームまでの時間

[ctx: @title:column]
en: Repeat
ja: 繰り返し

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
ja: メッセージ / ファイル / コマンド

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column]
en: Calendars
ja: カレンダー

[ctx: @info:tooltip]
en: Command execution failed
ja: コマンドの実行に失敗しました

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre-alarm action execution failed
ja: アラーム前のアクションの実行に失敗しました

[ctx: @info:tooltip]
en: Post-alarm action execution failed
ja: アラーム後のアクションの実行に失敗しました

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre- and post-alarm action execution failed
ja: アラーム前とアラーム後のアクションの実行に失敗しました

[ctx: @info:whatsthis]
en: Next scheduled date and time of the alarm
ja: 次にアラームを実行する日付/時刻

[ctx: @info:whatsthis]
en: How long until the next scheduled trigger of the alarm
ja: 次にアラームを実行するまでの時間

[ctx: @info:whatsthis]
en: How often the alarm recurs
ja: アラームを繰り返す頻度

[ctx: @info:whatsthis]
en: Background color of alarm message
ja: アラームメッセージの背景色

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm type (message, file, command or email)
ja: アラームのタイプ (メッセージ、ファイル、コマンド、またはメール)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm message text, URL of text file to display, command to execute, or email subject line
ja: アラームメッセージのテキスト、表示するテキストファイルの URL、実行コマンド、またはメールの件名行

[ctx: @info:whatsthis]
en: Name of the alarm template
ja: アラームテンプレートの名前

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default active alarm calendar.
ja: 有効なアラーム用のデフォルトのカレンダーを無効にすることはできません。

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
ja: 期限切れのアラームを保存しておくように設定している間は、アーカイブ用のデフォルトのカレンダーを無効にすることはできません。

[ctx: @info]
en: Do you really want to disable your default calendar?
ja: 本当にデフォルトのカレンダーを無効にしますか？

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar
ja: カレンダーを選択

[ctx: @title:group]
en: Calendars
ja: カレンダー

[ctx: @item:inlistbox]
en: Active Alarms
ja: 有効なアラーム

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
ja: アーカイブされたアラーム

[ctx: @item:inlistbox]
en: Alarm Templates
ja: アラームテンプレート

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which type of data to show alarm calendars for
ja: アラームカレンダーを表示するデータの種類を選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of available calendars of the selected type. The checked state shows whether a calendar is enabled (checked) or disabled (unchecked). The default calendar is shown in bold.
ja: 選択されたタイプで利用可能なカレンダーの一覧です。チェックの有無によってカレンダーが有効になっているか無効になっているかを示しています。デフォルトのカレンダーは太字で表示されます。

[ctx: @action:button]
en: Edit...
ja: 編集...

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Remove the highlighted calendar from the list.</para><para>The calendar itself is left intact, and may subsequently be reinstated in the list if desired.</para>
ja: <para>現在選択されているカレンダーをリストから削除します。</para><para>カレンダーそのものは削除されないので、必要であれば後でまたリストに追加できます。</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new active alarm calendar
ja: 有効なアラーム用の新しいカレンダーを追加

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new archived alarm calendar
ja: アーカイブ用の新しいカレンダーを追加

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new alarm template calendar
ja: アラームテンプレート用の新しいカレンダーを追加

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default active alarm calendar.
ja: 有効なアラーム用のデフォルトのカレンダーを削除することはできません。

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
ja: 期限切れのアラームを保存しておくように設定している間は、アーカイブ用のデフォルトのカレンダーを削除することはできません。

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove your default calendar (<resource>%1</resource>) from the list?
ja: 本当にデフォルトのカレンダー <resource>%1</resource> をリストから削除しますか？

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the calendar <resource>%1</resource> from the list?
ja: 本当にカレンダー <resource>%1</resource> をリストから削除しますか？

[ctx: @action Reload calendar]
en: Re&load
ja: 再読み込み(&L)

[ctx: @action]
en: Show &Details
ja: 詳細を表示(&D)

[ctx: @action]
en: Set &Color...
ja: 色を設定(&C)...

[ctx: @action]
en: Clear C&olor
ja: 色設定を削除(&O)

[ctx: @action]
en: &Remove
ja: 削除(&R)

[ctx: @action]
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

[ctx: @action]
en: Im&port...
ja: インポート(&P)...

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Active Alarms
ja: 有効なアラームのデフォルトとして使う(&D)

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Archived Alarms
ja: アーカイブのデフォルトとして使う(&D)

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Alarm Templates
ja: アラームテンプレートのデフォルトとして使う(&D)

[ctx: @option:check]
en: Repeat
ja: 繰り返し

[ctx: @option:check]
en: Set volume
ja: 音量設定

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly for as long as the message is displayed.
ja: これをチェックすると、メッセージが表示されている間、サウンドファイルが繰り返し再生されます。

[ctx: @label]
en: Sound file:
ja: 音声ファイル:

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
ja: サウンドをテスト

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the selected sound file.
ja: 選択したサウンドファイルを再生します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a sound file to play.
ja: 再生するサウンドのファイル名または URL を入力します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a sound file to play.
ja: 再生するサウンドファイルを選択します。

[ctx: @label]
en: seconds
ja: 秒

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
ja: 音量

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to choose the volume for playing the sound file.
ja: サウンドファイルを再生する音量を指定する場合、これをチェックします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the volume for playing the sound file.
ja: サウンドファイルを再生する音量を指定します。

[ctx: @option:check]
en: Fade
ja: フェードイン

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to fade the volume when the sound file first starts to play.
ja: サウンドファイルの再生開始時にフェードイン効果を使うには、これをチェックしてください。

[ctx: @label:spinbox Time period over which to fade the sound]
en: Fade time:
ja: フェード時間:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to fade the sound before reaching the set volume.
ja: 設定した音量に達するまでの秒数を指定します。

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
ja: 初期音量:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the initial volume for playing the sound file.
ja: サウンドファイルの再生開始時の音量を設定します。

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
ja: サウンド:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
ja: なし

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
ja: ビープ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Speak
ja: 読み上げ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sound file
ja: サウンドファイル

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure sound file
ja: サウンドファイルを設定

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure a sound file to play when the alarm is displayed.
ja: アラームを表示するときに再生するサウンドファイルを設定します。

[ctx: @title:window]
en: Sound File
ja: サウンドファイル

[ctx: @title:window]
en: Choose Sound File
ja: サウンドファイルを選択

[ctx: @action:button]
en: Special Actions...
ja: 追加アクション...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify actions to execute before and after the alarm is displayed.
ja: アラームを表示する前後に実行するアクションを設定します。

[ctx: @title:window]
en: Special Alarm Actions
ja: アラームの追加アクション

[ctx: @title:group]
en: Pre-Alarm Action
ja: アラーム前のアクション

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
ja: コマンド:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute before the alarm is displayed.</para><para>Note that it is executed only when the alarm proper is displayed, not when a reminder or deferred alarm is displayed.</para><para><note>KAlarm will wait for the command to complete before displaying the alarm.</note></para>
ja: <para>アラームを表示する前に実行するシェルコマンドを入力します。</para><para>これは本来のアラームが表示されるときにのみ実行されます。リマインダや遅延されたアラームの前には実行されません。</para><para><note>コマンドが完了するまでアラームは表示されません。</note></para>

[ctx: @option:check]
en: Cancel alarm on error
ja: エラーが発生したらアラームを取り消す

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the alarm if the pre-alarm command fails, i.e. do not display the alarm or execute any post-alarm action command.
ja: アラーム前に実行するコマンドが失敗した場合、アラームを取り消します (アラームメッセージを表示したりアラーム後のコマンドを実行したりしません)。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error status or error message if the pre-alarm command fails.
ja: アラーム前のコマンドでエラーが発生した場合、エラーを表示しない。

[ctx: @title:group]
en: Post-Alarm Action
ja: アラーム後のアクション

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute after the alarm window is closed.</para><para>Note that it is not executed after closing a reminder window. If you defer the alarm, it is not executed until the alarm is finally acknowledged or closed.</para>
ja: <para>アラームウィンドウを閉じた後に実行するシェルコマンドを入力します。</para><para>これはリマインダのウィンドウを閉じたときには実行されません。アラームを遅延させた場合は、そのアラームを最終的に了解してウィンドウを閉じたときに実行されます。</para>

[ctx: @title:window]
en: Alarm Templates
ja: アラームテンプレート

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of alarm templates
ja: アラームテンプレートのリスト

[ctx: @action:button]
en: New
ja: 新規

[ctx: @action]
en: New
ja: 新規

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template
ja: 新しいアラームテンプレートを作成します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the currently highlighted alarm template
ja: 現在選択されているアラームテンプレートを編集します。

[ctx: @action:button]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template based on a copy of the currently highlighted template
ja: 現在選択されているアラームテンプレートに基づいて新しいアラームテンプレートを作成します。

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm template? | Do you really want to delete the %1 selected alarm templates?
ja[0]: 本当に選択したアラームテンプレートを削除しますか？
ja[1]: 本当に選択した %1 個のアラームテンプレートを削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm Template | Delete Alarm Templates
ja[0]: アラームテンプレートの削除
ja[1]: アラームテンプレートの削除

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
ja: アラームテンプレートを選択

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a template to base the new alarm on.
ja: 新しいアラームに流用するテンプレートを選択します。

[ctx: @action]
en: &New Alarm
ja: 新しいアラーム(&N)

en: Disabled
ja: 無効

[ctx: @info:tooltip Brief: some alarms are disabled]
en: (Some alarms disabled)
ja: (いくつかのアラームが無効になっています)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current alarm
ja: 現在のアラームを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Use highlighted alarm
ja: 現在選択されているアラームを使用します。
