kalarm - en to nb translation catalogue (909 entries)

[ctx: @info]
en: No mail transport configured for email identity <resource>%1</resource>
nb: Ingen e-posttransport er satt opp for e-postidentiteten <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Emails may not have been sent
nb: E-poster er kanskje ikke sendt

[ctx: @info]
en: Program error
nb: Programfeil

[ctx: @info]
en: Enter the length of time (in hours and minutes) after the current time to schedule the alarm.
nb: Skriv inn tidslengden (i timer og minutter) fra nå, når varslinga skal gis.

[ctx: @info]
en: If a recurrence is configured, the start date/time will be adjusted to the first recurrence on or after the entered date/time.
nb: Hvis det er stilt inn en gjentakelse, så blir startdato/tid justert til første gjentakelse på eller etter den oppgitte datoen/tidspunktet.

[ctx: @info]
en: This uses KAlarm's default time zone, set in the Configuration dialog.
nb: Denne bruker KAlarms standard tidssone som er satt i innstillingene.

[ctx: @option:radio]
en: Defer to date/time:
nb: Utsett til dato/tid:

[ctx: @option:radio]
en: At date/time:
nb: Ved  dato/tid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm to the specified date and time.
nb: Endre varslinga til angitt dato og tidspunkt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify the date, or date and time, to schedule the alarm.
nb: Neste oppsatte dato, eller dato og klokkeslett, for varslinga.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the date to schedule the alarm.</para><para>%1</para>
nb: <para>Skriv inn datoen når varslinga skal gis.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the time to schedule the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
nb: <para>Skriv inn tiden når varslinga skal gis.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @option:check]
en: Any time
nb: Når som helst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify only a date (without a time) for the alarm. The alarm will trigger at the first opportunity on the selected date.
nb: Kryss av for å oppgi bare en dato (uten klokkeslett) for en varsling. Varslingen vil bli utført så tidlig som mulig på den valgte datoen.

[ctx: @option:radio]
en: Defer for time interval:
nb: Utsett i tidsintervall:

[ctx: @option:radio]
en: Time from now:
nb: Tid fra nå:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm for the specified time interval after now.
nb: Still varslinga om til et bestemt tidsintervall fra nå.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm after the specified time interval from now.
nb: Still varslinga til etter en bestemt tid fra nå.

[ctx: @action:button]
en: Time Zone...
nb: Tidssone …

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose a time zone for this alarm which is different from the default time zone set in KAlarm's configuration dialog.
nb: Velg en tidssone for denne varslingen, forskjellig fra standard tidssone angitt i oppsettsdialogen for KAlarm.

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
nb: Tidssone:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone to use for this alarm.
nb: Skriv inn tidssonen som skal brukes ved varslinga.

[ctx: @info]
en: Invalid time
nb: Ugyldig tid

[ctx: @info]
en: Invalid date
nb: Ugyldig dato

[ctx: @info]
en: Alarm date has already expired
nb: Varslingsdato er allerede forbi

[ctx: @info]
en: Alarm time has already expired
nb: Varslingstidspunkt er allerede forbi

en: KAlarm Autostart
nb: KAlarm autostart

en: KAlarm autostart at login
nb: KAlarm utostart ved innlogging

[ctx: @title:window]
en: Import Birthdays From KAddressBook
nb: Importer fødselsdager fra KAddressBook

[ctx: @info]
en: Birthday:
nb: Fødselsdag:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Text
nb: Varslingstekst

[ctx: @label:textbox]
en: Prefix:
nb: Prefiks:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear before the person's name in the alarm message, including any necessary trailing spaces.
nb: Oppgi tekst som skal vises foran navnet i varslingsmeldinga, ta med evt. nødvendige mellomrom til slutt.

[ctx: @label:textbox]
en: Suffix:
nb: Etterstavelse:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear after the person's name in the alarm message, including any necessary leading spaces.
nb: Oppgi tekst som skal vises etter navnet i varslingsmeldinga, ta med evt. nødvendige mellomrom foran teksten.

[ctx: @title:group]
en: Select Birthdays
nb: Velg fødselsdager

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select birthdays to set alarms for.<nl/>This list shows all birthdays in <application>KAddressBook</application> except those for which alarms already exist.</para><para>You can select multiple birthdays at one time by dragging the mouse over the list, or by clicking the mouse while pressing Ctrl or Shift.</para>
nb: <para>Velg fødselsdager som skal varsles.<nl/>Denne lista viser alle fødselsdager i <application>KAdressBook</application> unntatt dem som allerede har varslinger tilknyttet.</para><para>Du kan velge flere fødselsdager på én gang ved å dra musepekeren over lista, eller holde Ctrl eller Shift mens du trykker museknappen.</para>

[ctx: @title:group]
en: Alarm Configuration
nb: Alarmoppsett

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a reminder in advance of or after the birthday.
nb: Kryss av for å vise en påminnelse før eller etter fødselsdagen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days before or after each birthday to display a reminder. This is in addition to the alarm which is displayed on the birthday.
nb: Oppgi antall dager før eller etter hver fødselsdag da det skal vises en påminnelse. Dette er i tillegg til varslinga som vises på selve fødselsdagen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the birthday.
nb: Velg om påminnelsen skal utløses før eller etter hver fødselsdag.

[ctx: @action:button]
en: Sub-Repetition
nb: Enkel gjentakelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up an additional alarm repetition
nb: Sett opp en gjentakende varsling i tillegg

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
nb: Be om bekreftelse når det kvitteres for en varsling

en: Attach file to email (repeat as needed)
nb: Legg ved fil til e-post (gjenta om nødvendig)

en: Auto-close alarm window after --late-cancel period
nb: Lukk varslingsvinduet automatisk etter --late-cancel perioden

en: Blind copy email to self
nb: Blindkopier e-post til meg selv

en: Beep when message is displayed
nb: Pip når beskjeden vises

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
nb: Bakgrunnsfarge for beskjed (navn eller hex 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
nb: Forgrunnsfarge for beskjed (navn eller hex 0xRRGGBB)

en: Cancel alarm with the specified event ID
nb: Annuller beskjed med oppgitt hendelses-ID

en: Disable the alarm
nb: Slå av varslinga

en: Disable monitoring of all alarms
nb: Slå av overvåking av alle varslinger

en: Execute a shell command line
nb: Utfør en skallkommando-linje

en: Command line to generate alarm message text
nb: Kommandolinje som genererer tekst til varslingsmeldinga

en: Display the alarm edit dialog to edit the specified alarm
nb: Vis dialogen for varslingsredigering, med angitt varsling

en: Display the alarm edit dialog to edit a new display alarm
nb: Vis dialogen for varslingsredigering, med en ny visningsvarsling

en: Display the alarm edit dialog to edit a new command alarm
nb: Vis dialogen for varslingsredigering, med en ny kommandovarsling

en: Display the alarm edit dialog to edit a new email alarm
nb: Vis dialogen for varslingsredigering, med en ny e-postvarsling

en: Display the alarm edit dialog to edit a new audio alarm
nb: Vis dialogen for varslingsredigering, med en ny lydvarsling

en: Display the alarm edit dialog, preset with a template
nb: Vis dialogen for varslingsredigering, satt opp med en mal

en: File to display
nb: Fil som skal vises

en: KMail identity to use as sender of email
nb: KMail-identitet som skal brukes til å sende e-post

en: Interval between alarm repetitions
nb: Intervall mellom gjentatte varslinger

en: Show alarm as an event in KOrganizer
nb: Vis varsling som en hendelse i KOrganizer

en: Cancel alarm if more than 'period' late when triggered
nb: Annuller varsling hvis den ikke kan vises til gitt tid

en: Output list of scheduled alarms to stdout
nb: Skriv ut liste over oppsatte varslinger til standard utdata

en: Repeat alarm at every login
nb: Gjenta varsling hver gang du logger inn

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
nb: Send en e-post til angitt adresse (gjenta om nødvendig)

en: Audio file to play once
nb: Lydfil som skal spilles en gang

en: Audio file to play repeatedly
nb: Lydfil som skal spilles flere ganger

en: Specify alarm recurrence using iCalendar syntax
nb: Oppgi varslingsgjentakelse med iCalendar-syntaks

en: Display reminder before or after alarm
nb: Vis påminnelse før eller etter varslinga

en: Display reminder once, before or after first alarm recurrence
nb: Vis påminnelse en gang, før eller etter den første varslinga

en: Number of times to repeat alarm (including initial occasion)
nb: Antall ganger varslinga skal gjentas (medregnet første gang)

en: Speak the message when it is displayed
nb: Si beskjeden når den vises

en: Email subject line
nb: E-postens emnelinje

en: Simulate system time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (debug mode)
nb: Simuler systemtidspunkt  [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (feilsøkingsmodus)

en: Trigger alarm at time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
nb: Utløs varsling på tidspunkt [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] eller dato yyyy-mm-dd [TZ]

en: Display system tray icon
nb: Vis system-ikon

en: Trigger alarm with the specified event ID
nb: Vis melding med den oppgitte hendelses-ID

en: Repeat until time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
nb: Gjenta til tidspunkt  [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] eller dato yyyy-mm-dd [TZ]

en: Volume to play audio file
nb: Volumet lydfila skal spilles i

en: Message text to display
nb: Beskjedtekst som skal vises

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode>: invalid email address
nb: <icode>%1</icode>: ugyldig e-postadresse

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter for date-only alarm
nb: Ugyldig <icode>%1</icode> parameter for varsling bare på dato

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> earlier than <icode>%2</icode>
nb: <icode>%1</icode> tidligere enn <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> and <icode>%2</icode> parameters: repetition is longer than <icode>%3</icode> interval
nb: Ugyldig <icode>%1</icode> og <icode>%2</icode>-parameter: repetisjonen er lengre enn <icode>%3</icode>-intervallet

[ctx: @info:shell]
en: : option(s) only valid with an appropriate action option or message
nb: : valg(ene) er bare gyldige med en passende handling eller melding

[ctx: @info:shell]
en: 
    Use --help to get a list of available command line options.
nb: 
    Bruk --help for å få en liste over tilgjengelige kommandolinje-flagg.

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode>
nb: <icode>%1</icode> krever <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode> or <icode>%3</icode>
nb: <icode>%1</icode> krever <icode>%2</icode> eller <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
nb: Ugyldig <icode>%1</icode> parameter

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> incompatible with <icode>%2</icode>
nb: <icode>%1</icode> samspiller ikke med <icode>%2</icode>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version
nb: KAlarm versjon

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version which wrote this file.
nb: KAlarm versjon som skrev denne fila.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend
nb: Datalagringsmotor

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend currently used by KAlarm.
nb: KAlarm bruker nå datalagringsmotoren

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
nb: Tidssone

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Select the time zone which KAlarm should use as its default for displaying and entering dates and times.
nb: Velg hvilken tidssone KAlarm skal bruke som standard for visning og registrering av dato og klokkeslett.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Holiday region
nb: Fridagsområde

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Select the holiday region to use.
nb: Skriv inn fridagsområdet som skal brukes.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
nb: Forgrunnsfarge

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Default foreground color for alarm message windows.
nb: Standard forgrunnsfarge for varslingsvinduer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
nb: Bakgrunnsfarge

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Default background color for alarm message windows.
nb: Standard bakgrunnsfarge for meldingsvindu.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
nb: Skrift for varslingsmelding

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageFont), group (General)
en: Default font for displaying alarm messages.
nb: Standard skrift for varslingsmeldinger.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: Show in system tray
nb: Vis i systemkurv

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: <p>Check to show KAlarm's icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</p>
nb: <p>Kryss av for å vise ikonet til KAlarm i systemkurven. Når det vises i systemkurven er det lett å få tak i, og det gir også en indikasjon på tilstanden til programmet.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: Auto-hide in system tray if no alarms due within period
nb: Skjul automatisk i systemkurven hvis ingen varslinger forfaller i perioden

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: <p>Enter -1 to auto-hide KAlarm's icon in the system tray when there are no active alarms.</p><p>To auto-hide the system tray icon when there are no alarms due within a set period of time, enter the time period in minutes.</p><p>Enter 0 to always show the system tray icon.</p>
nb: <p>Skriv -1 for å skjule automatisk ikonet til KAlarm i systemkurven når det ikke er noen aktive varslinger.</p><p>Skriv inn tidsperioden i minutter for å automatisk skjule systemkurv-ikonet når det ikke er noen varslinger satt opp innen den tiden.</p><p>Skriv 0 for å alltid vise systemkurvikonet.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (General)
en: Start at login
nb: Start ved innlogging

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoStart), group (General)
en: <p>Automatically start KAlarm whenever you start KDE.</p><p>This option should always be checked unless you intend to discontinue use of KAlarm.</p>
nb: <p>Start KAlarm automatisk hver gang du starter KDE.</p><p>Dette valget bør alltid være krysset av med mindre du har planer om å avslutte bruken av KAlarm.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_NoAutoStart), group (General)
en: Suppress autostart at login
nb: Slå av autostart ved innlogging

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Default defer time interval
nb: Standard tidsintervall for utsetting:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Enter the default time interval (in minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
nb: Skriv inn standard utsettingsintervall (i minutter), brukt i dialogen Utsett varsling.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AskResource), group (General)
en: Prompt for which calendar to store in
nb: Spør om hvilken kalender det skal lagres i

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AskResource), group (General)
en: <p>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</p><p>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</p>
nb: <p>Ved lagring av en ny varsling eller varslingsmal, spør hvilken kalender den skal lagres i om der er mer enn en aktiv kalender.</p><p>Merk at arkiverte varslinger blir alltid lagret i kalenderen for arkiverte varslinger.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
nb: Meldingsvinduer har en tittellinje og tar fokus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: <p>Specify the characteristics of alarm message windows:<ul><li>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</li><li>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</li></ul></p>
nb: <p>Bestem egenskapene til vinduer som viser varslinger:<ul><li>Hvis det er krysset av, vil vinduet være et vanlig vindu med en tittellinje, og det tar inn tastetrykk når det vises.</li><li>Hvis det ikke er krysset av, vil vinduet ikke forstyrre deg når du skriver idet det vises på skjermen, men det har ingen tittellinje og kan ikke flyttes eller endre størrelse.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageButtonDelay), group (General)
en: Delay before message window buttons are enabled
nb: Forsink aktivering av knappene på meldingsvinduet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageButtonDelay), group (General)
en: <p>Specify the positioning of alarm message windows, and the delay in seconds after a window shows until its buttons are enabled.
            <ul><li>0 to position message windows as far from the cursor as possible with no enable delay.</li>
            <li>> 0 to position in center of screen and specify delay before enabling buttons.</li>
            <li>-1 for no special positioning and no enable delay.</li></ul></p>
nb: <p>Angi posisjonen til meldingsviduene, og forsinkelsen i sekunder fra et vindu vises til knappene blir slått på.
            <ul><li>0 for å plassere meldingsvinduet så langt fra musepekeren som mulig uten forsinkelse</li>
            <li>>0 for å plassere meldingsvinduet midt på skjermen med forsinkelse på knappene</li>
            <li>-1 for uspesifisert posisjon og uten forsinkelse.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: Number of alarms to show in system tray tooltip
nb: Antall varslinger som vises i verktøytips i systemkurven

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: <p>How many alarms due in the next 24 hours to show in the system tray tooltip:
            <ul><li>0 to display none</li>
            <li>-1 to display all</li>
            <li>>0 to set a limit.</li></ul></p>
nb: <p>Hvor mange varslinger som forfaller de neste 24 timene som skal vises i verktøytipset i systemkurven:
            <ul><li>0 for å ikke vise noen</li>
            <li>-1 for å vise alle</li>
            <li>>0 for å sette en grense</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Show alarm times in system tray tooltip
nb: Vis varslingstid i verktøytips i systemkurven

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, the time at which each alarm is due.
nb: Bestem om du skal vise varslingstidspunktet i verktøytipset for systemkurv-ikonet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Show time to alarms in system tray tooltip
nb: Vis tid til varsling i verktøytips i systemkurven

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, how long until each alarm is due.
nb: Bestem om du skal vise hvor lenge det er til varslinga blir løst ut i verktøytipset for systemkurv-ikonet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Time-to-alarm prefix in system tray tooltip
nb: Tid-til-varsling prefiks i verktøytips i systemkurven

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Enter the text to be displayed in front of the time until the alarm, in the system tray tooltip.
nb: Skriv inn teksten som skal vises foran gjenstående tid i verktøytipset for systemkurv-ikonet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
nb: E-postklient

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether to copy sent emails into KMail's Sent folder.
nb: Om sendt e-post skal kopieres til KMails sendt-mappe.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether after sending an email to store a copy in KMail's sent-mail folder. Only applies when sendmail is selected as the email client.
nb: Om det etter sending skal lagres en kopi i KMails sendt-mappe. Brukes bare om sendmail er valgt som e-post klient.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: 'From' email address
nb: Din e-postadresse

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: 'Bcc' email address
nb: Blindkopi e-postadresse

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Terminal for command alarms
nb: Terminal for kommando-varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Command line to execute command alarms in a terminal window, including special codes described in the KAlarm handbook.
nb: Kommandolinje for å kjøre kommandovarslinger i et terminalvindu, inklusiv spesialkoder beskrevet i KAlarm-håndboka.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: Start of day for date-only alarms
nb: Start på dagen for datovarslinger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.
nb: Det tidligste tidspunktet på dagen da en dagsvarsling uten angitt tidspunkt vil utløses.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: Start time of working day
nb: Starttidspunkt for en arbeidsdag

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: The start time of the working day.
nb: Når en arbeidsdag starter.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: End time of working day
nb: Sluttidspunkt for en arbeidsdag

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: The end time of the working day.
nb: Når en arbeidsdag slutter.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
nb: Arbeidsdager

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: OR'ed bits indicating which days of the week are work days, 1 = Monday ... 64 = Sunday.
nb: OR'ede bit som angir hvilke dager i uka som er arbeidsdager, 1 = Mandag … 64 = Søndag.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DisabledColour), group (General)
en: Disabled alarm color
nb: Farge for avslåtte varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisabledColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for disabled alarms.
nb: Velg tekstfarge i varslingslista for varslinger som er slått av.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Archived alarm color
nb: Farge for arkiverte varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for archived alarms.
nb: Velg tekstfarge i varslingslista for varslinger som er arkivert.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: Days to keep expired alarms
nb: Dager som forfalte varslinger skal lagres

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: <p>Specify how many days to keep alarms after they expire or are deleted (except deleted alarms which were never triggered):
            <ul><li>0 to not keep</li>
            <li>-1 to keep indefinitely</li>
            <li>>0 number of days to keep.</li></ul></p>
nb: <p>Oppgi hvor lenge varslinger skal beholdes etter at de er forfalt eller slettet (unntatt varslinger som aldri ble utløst):
            <ul><li>0 for ikke å lagre</li>
            <li>-1 for å lagre for alltid</li>
            <li>>0 for å angi antall dager den skal lagres</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: KOrganizer event duration
nb: KOrganizer varighet for hendelse

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: Enter the event duration in minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.
nb: Oppgi hendelsens varighet i minutter, for varslinger som kopieres til KOrganizer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
nb: Hvor mange minutter før varsling maskinen skal vekkes fra dvale

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
nb: Skriv inn hvor mange minutter før varsling maskinen skal vekkes fra dvale. Dette kan brukes for å sikre at systemet er fullt ut operativt når varslingen utløses.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Cancel if late (minutes)
nb: Annuller hvis det er for sent (minutter)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Default value in the alarm edit dialog for late cancellation time (in minutes). 0 for no late cancellation, >0 how many minutes before cancelling.
nb: Standard verdi i dialogvinduet for varslingsredigering for sen avbryting (i minutter). 0 for ingen sen avbryting, >0 for å angi antall minutter før avbryting.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Auto-close window after late-cancellation time
nb: Lukk vinduet automatisk etter senere avbryting

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "auto close if late".
nb: Standard-innstilling i dialogvinduet for varslingsredigering for "Lukk vindu automatisk om forsent".

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Confirm acknowledgement
nb: Bekreft mottakelsen

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "confirm alarm acknowledgement".
nb: Standard-innstilling for "Bekreft mottakelsen" i dialogvinduet for varslingsredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
nb: Vis i KOrganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "show in KOrganizer".
nb: Standard-innstilling for "Vis i KOrganizer" i dialogvinduet for varslingsredigering.

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
nb: Lyd

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Default sound type in the alarm edit dialog.
nb: Skriv inn standard lydfil som skal brukes i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
nb: Spill av fil

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
nb: Lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Default sound file path in the alarm edit dialog.
nb: Standard sti til lydfil i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
nb: Lydstyrke

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Default sound volume in the alarm edit dialog. -1 to deselect volume, or 0 - 100 %
nb: Standard lydstyrke i redigeringsdialogen for varslinger. -1 for å velge bort lydstyrke, eller 0 – 100%

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Repeat sound file
nb: Repeter lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for sound repetition.
nb: Standard-innstilling for "repeter lydfil" i dialogvinduet for varslingsredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
nb: Oppgi et skript

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for command script entry.
nb: Standard-innstilling for "Skript oppføring" i dialogvinduet for varslingsredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
nb: Kommando-utdata

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for where to send command alarm output.
nb: Standard-innstilling for "Kommando-utdata" i dialogvinduet for varslingsredigering.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Discard Output
nb: Forkast utdata

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
nb: Logg til fil

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
nb: Kjør i et terminalvindu

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
nb: Loggfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Default log file path for command alarms in the alarm edit dialog.
nb: Standard sti for loggfiler for kommandovarslinger i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
nb: Kopier e-post til deg selv

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for blind copying emails to self.
nb: Standard-innstilling for "Blindkopi til deg selv" i dialogvinduet for varslingsredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Recurrence period
nb: Gjentakelsesperiode

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: The default setting for the recurrence rule in the alarm edit dialog.
nb: Standardinnstilling for gjentakelsesperioder i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: No recurrence
nb: Ingen gjentakelse

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
nb: Ved innlogging

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
nb: På timer/minutter

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: In non-leap years, repeat yearly February 29th alarms on:
nb: Årlige varslinger for 29. februar vil utenom skuddår vises den:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<i>Note</i>: The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.
nb: For årlige gjentakelser velges det her hvilken dato som skal brukes utenom skuddår for varslinger den 29. februar.<i>Merk</i>: De varslinger som finnes fra før ikke blir påvirket hvis du endrer denne innstillinga.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
nb: 28. februar

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
nb: 1. mars

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
nb: Ikke gjenta

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
nb: Enheter for påminnelse

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Default reminder time units in the alarm edit dialog.
nb: Standardinnstilling for "Enheter for påminnelse" i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
nb: Timer/minutter

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Pre-alarm action
nb: Handling før varsling

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Default command to execute before displaying alarms.
nb: Skriv inn en skallkommando som skal kjøres før varslingsvinduet vises.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Execute pre-alarm action for deferred alarms
nb: Kjør handling før varsling for utsatte varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Default setting for whether to execute the pre-alarm action before deferred alarms trigger.
nb: Standardinnstilling for om handling før varslingen skal utføres før utsatte varslinger utløses-

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Cancel alarm on pre-alarm action error
nb: Annuller varsling ved feil i handlngen før varsling

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to cancel the alarm if the pre-alarm action command fails.
nb: Standardinnstilling for om varslingen skal annulleres hvis handlingskommandoen før varsling feiler.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Do not notify pre-alarm action errors
nb: Ikke varsle feil i handlngen før varsling

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to show no error status or error message if the pre-alarm action command fails.
nb: Standardinnstilling for om det skal vises ingen feilstatus eller feilmeldig hvis handlingskommandoen før varsling feiler.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Post-alarm action
nb: Handling etter varsling

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Default command to execute after alarm message windows are closed.
nb: Skriv inn en skallkommando som skal kjøres etter at varslingsvinduet er lukket.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
nb: Si fra før avslutning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Whether to suppress a warning prompt before quitting KAlarm.
nb: Om det skal vises en advarsel før KAlarm stoppes.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
nb: Bekreft sletting av varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Check to be prompted for confirmation each time you delete an alarm.
nb: Kryss av for å få spørsmål om bekreftelse hver gang du sletter en varsling.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Notify when remote emails are queued
nb: Varsle når nettverks-e-post legges i kø

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Display a notification message whenever an email alarm has queued an email for sending to a remote system. This could be useful if, for example, you have a dial-up connection, so that you can then ensure that the email is actually transmitted.
nb: Vis en melding når en e-postvarsling har lagt en e-post i kø for å sendes til et system utenfor lokalnettet. Dette kan være nyttig hvis du for eksempel har en oppringt forbindelse, slik at du kan passe på at e-posten faktisk blir sendt.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: R&ediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
nb: H&andlinger

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

[ctx: @title:window]
en: Defer Alarm
nb: Utsett varsling

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defer the alarm until the specified time.
nb: Utsett varslinga til det angitte tidspunkt.

[ctx: @action:button]
en: Cancel Deferral
nb: Annuller utsettelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the deferred alarm. This does not affect future recurrences.
nb: Annuller den utsatte varslinga. Dette påvirker ikke senere gjentakelser.

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next sub-repetition (currently %1)
nb: Kan ikke utsette til etter varslingens neste påminnelse (for tiden %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next recurrence (currently %1)
nb: Kan ikke utsette til etter varslingens neste påminnelse (for tiden %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next reminder (currently %1)
nb: Kan ikke utsette til etter varslingens neste påminnelse (for tiden %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer reminder past the main alarm time (%1)
nb: Kan ikke utsette påminnelsen til etter varslingstiden (%1)

[ctx: @info]
en: <para>Error loading calendar:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Please fix or delete the file.</para>
nb: <para>Feil ved innlesning av kalender:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Vennligst ordne det eller slett fila.</para>

[ctx: @info]
en: Failed to save calendar to <filename>%1</filename>
nb: Kan ikke lagre kalenderen til <filename>%1</filename>

[ctx: @title:tab]
en: Recurrence - [%1]
nb: Gjentakelse ‒ [%1]

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
nb: Vis i KOrganizer

[ctx: @title:window]
en: Alarm Template [read-only]
nb: Varslingsmal [skrivebeskyttet]

[ctx: @title:window]
en: Archived Alarm [read-only]
nb: Arkivert varsling [skrivebeskyttet]

[ctx: @title:window]
en: Alarm [read-only]
nb: Varsling [skrivebeskyttet]

[ctx: @action:button]
en: Load Template...
nb: Last mal …

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm at the specified time.
nb: Beramme varslinga ved angitt tidspunkt.

[ctx: @title:tab]
en: Alarm
nb: Varsling

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
nb: Mal navn:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name of the alarm template
nb: Skriv inn navnet på varslingsmalen

[ctx: @title:group]
en: Action
nb: Handling

[ctx: @title:group]
en: Deferred Alarm
nb: Utsatt varsling

[ctx: @label]
en: Deferred to:
nb: Utsatt til:

[ctx: @action:button]
en: Change...
nb: Endre …

[ctx: @info:whatsthis]
en: Change the alarm's deferred time, or cancel the deferral
nb: Endre tidspunktet for en utsatt varsling, eller annuller utsettelsen

[ctx: @title:group]
en: Time
nb: Tid

[ctx: @option:radio]
en: Default time
nb: Standard tid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not specify a start time for alarms based on this template. The normal default start time will be used.
nb: Ikke oppgi en starttid for varslinger basert på denne malen. Den normale standard-starttiden vil bli brukt.

[ctx: @option:radio]
en: Time:
nb: Tid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify a start time for alarms based on this template.
nb: Oppgi en starttid for varslinger basert på denne malen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time for alarms based on this template.</para><para>%1</para>
nb: <para>Skriv inn starttiden for varslinger basert på denne malen.</para><para>%1</para>

[ctx: @option:radio]
en: Date only
nb: Kun dato

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the <interface>Any time</interface> option for alarms based on this template.
nb: Sett <interface>Når som helst</interface>-alternativet for varslinger basert på denne malen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set alarms based on this template to start after the specified time interval from when the alarm is created.
nb: Still varslinger basert på denne malen til å starte etter en bestemt tid fra når varslinga opprettes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to copy the alarm into KOrganizer's calendar
nb: Kryss av for å kopiere varslinga til KOrganizers kalender

[ctx: @info]
en: You must enter a name for the alarm template
nb: Du må skrive inn et navn for varslingsmalen

[ctx: @info]
en: Template name is already in use
nb: Det malnavnet er allerede i bruk

[ctx: @info The parameter is a date value]
en: The start date does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date of the next recurrence (%1).
nb: Startdatoen stemmer ikke med varslingens gjentakelsesmønster, så den blir justert til dato for neste gjentakelse (%1).

[ctx: @info The parameter is a date/time value]
en: The start date/time does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date/time of the next recurrence (%1).
nb: Startdato/tidspunkt stemmer ikke med varslingens gjentakelsesmønster, så den blir justert til dato/tidspunkt for neste gjentakelse (%1).

[ctx: @info]
en: Recurrence has already expired
nb: Neste varslingstidspunkt er allerede utløpt

[ctx: @info]
en: The alarm will never occur during working hours
nb: Varslingen vil aldri skje i arbeidstiden

[ctx: @info]
en: Reminder period must be less than the recurrence interval, unless <interface>%1</interface> is checked.
nb: Påminnelsesperioden må være mindre enn gjentakelsesintervallet hvis <interface>%1</interface>ikke er valgt.

[ctx: @info]
en: The duration of a repetition within the recurrence must be less than the recurrence interval minus any reminder period
nb: Gjentakingslengden må være mindre enn gjentakingsintervallet, minus en eventuell påminnelsesperiode

[ctx: @info]
en: For a repetition within the recurrence, its period must be in units of days or weeks for a date-only alarm
nb: Den enkle varslingsrepetisjonens periode må være i hele dager eller uker for datovarslinger

[ctx: @info]
en: You must select a calendar to save the alarm in
nb: Du må velge en kalender der du vil lagre varslinga

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
nb: Flere valg >>

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
nb: Velg loggfil

[ctx: @option:check]
en: Confirm acknowledgment
nb: Bekreft mottakelsen

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm Template
nb: Ny visningsmal for varsling

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm Template
nb: Rediger visningsmal for varsling

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
nb: Ny visningsmal

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
nb: Rediger visningsmal

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
nb: Visningstype:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
nb: Varslingsmelding

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
nb: Filinnhold

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
nb: Kommando-utdata

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select what the alarm should display:<list><item><interface>%1</interface>: the alarm will display the text message you type in.</item><item><interface>%2</interface>: the alarm will display the contents of a text or image file.</item><item><interface>%3</interface>: the alarm will display the output from a command.</item></list></para>
nb: <para>Velg hva varslinga skal vise:<list> <item><interface>%1</interface>: varslinga viser en melding du skriver inn.</item> <item><interface>%2</interface>: varslinga viser innholdet av en tekstfil eller et bilde.</item> <item><interface>%3</interface>: varslinga viser utdata fra en kommando.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the text of the alarm message. It may be multi-line.
nb: Skriv inn varslingsmeldinga. Den kan være på flere linjer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a text or image file to display.
nb: Skriv inn navn eller URL til en tekst eller bildefil som skal vises.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
nb: Velg en fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a text or image file to display.
nb: Velg en tekst- eller bildefil som skal vises.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to additionally display a reminder in advance of or after the main alarm time(s).
nb: Kryss av for å vise en påminnelse før eller etter tidspunktet for hovedvarslinga.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter how long in advance of or after the main alarm to display a reminder alarm.</para><para>%1</para>
nb: <para>Oppgi hvor lenge før eller etter hovedvarslinga en påminnelse skal vises.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the main alarm
nb: Velg om påminnelsen skal utløses før eller etter hovedvarslinga

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to be prompted for confirmation when you acknowledge the alarm.
nb: Kryss av her hvis du vil bli bedt om bekreftelse når du kvitterer for varslinga.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
nb: Vis varslingsmeldinga nå

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
nb: Vis fila nå

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
nb: Vis utdata fra kommandoen nå

[ctx: @title:window]
en: Choose Text or Image File to Display
nb: Velg tekst- eller bildefil som skal vises

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
nb: Oppgi et skript

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
nb: Kjør i et skall

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
nb: Kjør i et skall

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm Template
nb: Ny kommandovarslingsmal

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm Template
nb: Rediger kommandovarslingsmal

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm
nb: Ny kommandovarslingsmal

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm
nb: Rediger kommandovarsling

[ctx: @info:whatsthis]
en: Execute the specified command now
nb: Utfør den angitte kommandoen nå

[ctx: @option:check]
en: Do not notify errors
nb: Ikke varsle om feil

[ctx: @title:group]
en: Command Output
nb: Kommando-utdata

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute the command in a terminal window
nb: Kryss av her hvis du vil kjøre kommandoen i et skall

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or path of the log file.
nb: Skriv inn navnet på loggfila eller stien til den.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
nb: Velg en loggfil.

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
nb: Logg til fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to log the command output to a local file. The output will be appended to any existing contents of the file.
nb: Kryss av her hvis du vil lage en log over utdataene fra kommandoen i en lokal fil. Utdataene vil bli lagt til eventuelt eksisterende innhold i fila.

[ctx: @option:radio]
en: Discard
nb: Forkast

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to discard command output.
nb: Kryss av her hvis du vil overse kommando-utdata.

[ctx: @info]
en: Log file must be the name or path of a local file, with write permission.
nb: Loggfila må være navnet på eller en sti til en lokal fil med skrivetilgang.

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
nb: Kommandoen som ble kjørt var:<icode>%1</icode>

[ctx: @option:check]
en: Copy email to self
nb: Kopier e-post til deg selv

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm Template
nb: Ny E-postvarslingsmal

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm Template
nb: Rediger E-postvarslingsmal

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
nb: Ny E-postvarsling

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
nb: Rediger E-postvarsling

[ctx: @info:whatsthis]
en: Send the email to the specified addressees now
nb: Send e-posten til de oppgitte adressatene nå

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
nb: Fra:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email identity, used to identify you as the sender when sending email alarms.
nb: Din e-postadresse, brukes til å vise at du er avsender når varslinger sendes med e-post.

[ctx: @label:textbox Email addressee]
en: To:
nb: Til:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the addresses of the email recipients. Separate multiple addresses by commas or semicolons.
nb: Skriv inn adressene til e-postmottakerne. Bruk komma eller semikolon mellom adressene.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
nb: Åpne adresseboka

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select email addresses from your address book.
nb: Velg e-postadressater fra adresseboka.

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
nb: Emne:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
nb: Angi et emne for e-posten.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
nb: Skriv inn e-postmeldinga.

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
nb: Vedlegg:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Files to send as attachments to the email.
nb: Filer som skal sendes som vedlegg til e-posten.

[ctx: @action:button]
en: Add...
nb: Legg til …

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
nb: Legg et vedlegg til e-posten.

[ctx: @action:button]
en: Remove
nb: Fjern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the highlighted attachment from the email.
nb: Fjern det markerte vedlegget fra e-posten.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the email will be blind copied to you.
nb: Krysser du av her blir e-posten blindkopiert (Bcc) til deg selv.

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
nb: Ugyldig e-postadresse:<email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
nb: Ingen e-postadresse er angitt

[ctx: @info]
en: Invalid email attachment: <filename>%1</filename>
nb: Ugyldig e-postvedlegg:<filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to send the email now to the specified recipient(s)?
nb: Er du sikker på at du vil sende e-posten nå til de oppgitte adressatene?

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
nb: Bekreft e-post

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
nb: E-post sendt til:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
nb: E-post sendt til:<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
nb: Velg en fil som skal legges ved

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm Template
nb: Ny lydvarslingsmal

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm Template
nb: Rediger lydvarslingsmal

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm
nb: Ny lydvarsling

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm
nb: Rediger lydvarsling

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to enter the contents of a script instead of a shell command line
nb: Kryss av for å oppgi innholdet i et skript i stedet for en skallkommando

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
nb: Skriv inn den skallkommandoen du vil kjøre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the contents of a script to execute
nb: Skriv inn innholdet av det skriptet som skal kjøres

[ctx: @info]
en: Please enter a command or script to execute
nb: Oppgi en kommando eller skript som skal kjøres

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
nb: Liste over oppsatte varslinger

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
nb: Varslingstype

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
nb: Aktiv

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include active alarms in the search.
nb: Kryss av for å ta med aktive varslinger i søket.

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
nb: Arkivert

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include archived alarms in the search. This option is only available if archived alarms are currently being displayed.
nb: Kryss av for å ta med arkiverte varslinger i søket. Dette er bare mulig hvis arkiverte varslinger vises nå.

[ctx: @option:check Alarm action = text display]
en: Text
nb: Tekst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include text message alarms in the search.
nb: Kryss av for å ta med tekstmeldingsvarslinger i søket.

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
nb: Fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include file alarms in the search.
nb: Kryss av for å ta med filvarslinger i søket.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
nb: Kommando

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include command alarms in the search.
nb: Kryss av for å ta med kommandovarslinger i søket.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Email
nb: E-post

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include email alarms in the search.
nb: Kryss av for å ta med e-postvarslinger i søket.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Audio
nb: Lyd

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include audio alarms in the search.
nb: Kryss av for å ta med lydvarslinger i søket.

[ctx: @info]
en: No alarm types are selected to search
nb: Ingen varslingstyper er valgt for søking

[ctx: @info]
en: <para>End of alarm list reached.</para><para>Continue from the beginning?</para>
nb: <para>Nådde slutten av varslingslista.</para><para>Fortsette fra begynnelsen?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Beginning of alarm list reached.</para><para>Continue from the end?</para>
nb: <para>Nådde begynnelsen av varslingslista.</para><para>Fortsette fra slutten?</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
nb: Forgrunnsfarge:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message foreground color
nb: Velg forgrunnsfarge for varslingsmeldinga

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
nb: Bakgrunnsfarge:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message background color
nb: Velg bakgrunnsfarge for varslingsmeldinga

[ctx: @option:check]
en: Use default font
nb: Bruk standard skrifttype

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default font current at the time the alarm is displayed.
nb: Kryss av for å bruke standard skrifttype slik den er satt opp på varslingstidspunktet.

en: Requested font
nb: Ønsket skrift

[ctx: @action:button]
en: Font && Color...
nb: Skrifttype og farge …

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the font, and foreground and background color, for the alarm message.
nb: Velg skrift, for – og bakgrunnsfarge til varslingsmeldinga.

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Font & Color
nb: Velg skrifttype og farge for varslinga

[ctx: @action]
en: Stop Play
nb: Stopp avspilling

[ctx: @action]
en: Enable &Alarms
nb: &Skru på varslinger

[ctx: @action]
en: Spread Windows
nb: Spred  ut vinduer

[ctx: @title:window]
en: Choose Export Calendar
nb: Velg eksportkalender

[ctx: @info]
en: Error loading calendar to append to:<nl/><filename>%1</filename>
nb: Feil ved innlasting av kalender det skal legges til:<nl/> <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to save new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
nb: Klarte ikke lagre ny kalender til;<nl/> <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot upload new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
nb: Kan ikke laste opp ny kalender til;<nl/> <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Unable to show alarms in KOrganizer
nb: Klarer ikke å vise varslinger i KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to show alarm in KOrganizer
nb: Klarer ikke å vise varsling i KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to update alarm in KOrganizer
nb: Klarer ikke å oppdatere varsling i KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarms from KOrganizer
nb: Klarer ikke å slette varslinger fra KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarm from KOrganizer
nb: Klarer ikke å slette varsling fra KOrganizer

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Could not start KOrganizer)</para>
nb: <para>%1</para><para>(Klarte ikke å starte KOrganizer)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(KOrganizer not fully started)</para>
nb: <para>%1</para><para>(KOrganizer ikke helt startet)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Error communicating with KOrganizer)</para>
nb: <para>%1</para><para>(Feil ved samband med KOrganizer)</para>

[ctx: info]
en: The scheduled Wake from Suspend has been cancelled.
nb: Den oppsatte vekkingen fra dvale er blitt kansellert.

[ctx: @info]
en: Error obtaining authorization (%1)
nb: Feil ved å skaffe autorisasjon (%1)

[ctx: @info]
en: You must enable a template calendar to save the template in
nb: Du må slå på en kalendermal som du vil lagre malen i

[ctx: @info Please set the 'From' email address...]
en: <para>%1</para><para>Please set it in the Configuration dialog.</para>
nb: <para>%1</para><para>Fyll det ut i dialogvinduet for innstillinger.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Alarms are currently disabled.</para><para>Do you want to enable alarms now?</para>
nb: <para>Varslinger er for tiden slått av.</para><para>Vil du slå på varslinger nå?</para>

[ctx: @action:button]
en: Enable
nb: Skru på

[ctx: @action:button]
en: Keep Disabled
nb: La være av

[ctx: @info]
en: Error saving alarms
nb: Feil ved lagring av varslinger

[ctx: @info]
en: Error saving alarm
nb: Feil ved lagring av varsling

[ctx: @info]
en: Error deleting alarms
nb: Feil ved sletting av varslinger

[ctx: @info]
en: Error deleting alarm
nb: Feil ved sletting av varsling

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarms
nb: Feil ved lagring av varslinger som er skrudd på igjen

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarm
nb: Feil ved lagring varsling som er skrudd på igjen

[ctx: @info]
en: Error saving alarm templates
nb: Feil ved lagring av varslingsmaler

[ctx: @info]
en: Error saving alarm template
nb: Feil ved lagring av varslingsmal

[ctx: @info]
en: Quitting will disable alarms (once any alarm message windows are closed).
nb: Avslutt vil slå av varslinger (når alle varslingsvinduene er lukket).

[ctx: @info]
en: Quitting will cancel the scheduled Wake from Suspend.
nb: Om det avsluttes, kanselleres den gjeldende vekking fra dvalemodus

[ctx: @info]
en: Do you want to start KAlarm at login?<nl/>(Note that alarms will be disabled if KAlarm is not started.)
nb: Vil du at KAlarm skal starte når du logger inn?<nl/> (Merk at varslinger blir slått av hvis KAlarm ikke er startet.)

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not unique
nb: %1: Hendelsen <resource>%2</resource> ble ikke funnet, eller er ikke entydig

[ctx: @info]
en: Alarms cannot be created or updated, because no writable active alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
nb: Kan ikke opprette eller oppdatere varslinger, fordi ingen skrivbar aktiv varslingskalender er slått på.<nl/> <nl/> Rett på dette ved å bruke <interface>Vis | vis kalendere</interface> for å undersøke eller endre kalenderstatuser.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not editable
nb: %1: Hendelsen <resource>%2</resource> ble ikke funnet, eller kan ikke endres

[ctx: @info]
en: Error creating temporary script file
nb: Klarte ikke å opprette en midlertidig skriptfil

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
nb: Handling før varsling:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
nb: Handling etter varsling:

[ctx: @info Email addressee]
en: To:
nb: Til:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
nb: Emne:

[ctx: @info]
en: Reminder
nb: Påminnelse

[ctx: @info]
en: A 'From' email address must be configured in order to execute email alarms.
nb: For å kunne bruke e-postvarslinger, må en avsenders e-postadresse være oppgitt.

[ctx: @info KMail folder name: this should be translated the same as in kmail]
en: sent-mail
nb: sendt e-post

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> not found
nb: Ugyldig e-postadresse i «Fra»-feltet.<nl />Fant ikke e-post-identiteten <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> has no email address
nb: Ugyldig e-postadresse i «Fra»-feltet.<nl />E-post-identiteten <resource>%1</resource> har ingen e-postadresse

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured (no default email identity found)</para><para>Please set it in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
nb: <para>Ingen avsenderadresse er satt opp (fant ingen standardidentitet for e-post)</para><para>Sett det i <application>KMail</application> eller i oppsettsdialogen for <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
nb: <para>Ingen avsenderadresse er satt opp.</para><para>Sett det oppsettsdialogen for <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info]
en: Error attaching file: <filename>%1</filename>
nb: Feil ved vedlegg av fil:<filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Attachment not found: <filename>%1</filename>
nb: Vedlegg ikke funnet:<filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: An email has been queued to be sent
nb: En e-post er lagt i kø for sending

[ctx: @info]
en: Failed to send email
nb: Mislyktes i å sende e-post

[ctx: @info]
en: Error sending email
nb: Feil ved sending av e-post

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
nb: Annuller hvis det er for sent

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after this time
nb: Lukk vinduet automatisk etter denne gangen

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after late-cancellation time
nb: Lukk vinduet automatisk etter senere avbryting

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If checked, the alarm will be canceled if it cannot be triggered within the specified period after its scheduled time. Possible reasons for not triggering include your being logged off, X not running, or <application>KAlarm</application> not running.</para><para>If unchecked, the alarm will be triggered at the first opportunity after its scheduled time, regardless of how late it is.</para>
nb: <para>Hvis dette er avkrysset, vil beskjeden bli annullert hvis den ikke kan vises innen den angitte fristen fra den angitte tiden. Mulige grunner for å ikke vise er at du ikke er logget på, at X ikke kjører eller at <application>KAlarm</application> ikke er i gang.</para><para>Hvis dette ikke er avkrysset, vil beskjeden bli vist ved først mulige anledning etter det angitte tidspunkt, uansett hvor sent dette er.</para>

[ctx: @option:check Cancel if late by 10 minutes]
en: Cancel if late by
nb: Hvis for sen, avbryt etter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how late will cause the alarm to be canceled
nb: Skriv inn hvor stor forsinkelse tillates før varslinga blir avblåst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically close the alarm window after the expiry of the late-cancellation period
nb: Lukk varslingsvinduet automatisk når avbruddsperioden er utgått

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
nb: Velg en fil som skal vises

[ctx: @info]
en: Please select a file to play
nb: Velg en fil som skal spilles

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
nb: <filename>%1</filename> er en mappe

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
nb: <filename>%1</filename> ble ikke funnet

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
nb: <filename>%1</filename> er ikke lesbar

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> appears not to be a text or image file
nb: <filename>%1</filename> ser ikke ut til å være en tekst- eller bildefil

[ctx: @option:check]
en: Append to existing file
nb: Legg til en eksisterende fil

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (shell access not authorized)
nb: Klarte ikke utføre kommandoen (ikke tilgangsrett til noe skall)

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
nb: Klarte ikke utføre kommandoen

[ctx: @info]
en: Command execution error
nb: Feil ved kjøring av kommandoen

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
nb: Kommandoen avsluttet med kode: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
nb: minutter

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
nb: timer/minutter

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
nb: dager

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
nb: uker

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press the Shift key while clicking the spin buttons to adjust the time by a larger step (6 hours / 5 minutes).
nb: Trykk Shift-tasten når du klikker på tallbokspilene for å stille inn tiden med større steg (6 timer / 5 minutter).

[ctx: @info]
en: Failure to create menus (perhaps <filename>%1</filename> missing or corrupted)
nb: Klarer ikke opprette menyer (<filename>%1</filename> er kanskje ødelagt eller mangler)

[ctx: @action]
en: &Templates...
nb: &Maler …

[ctx: @action]
en: &New
nb: &Ny

[ctx: @action]
en: Create Tem&plate...
nb: Lag M&al …

[ctx: @action]
en: &Copy...
nb: &Kopier …

[ctx: @action]
en: &Edit...
nb: R&ediger …

[ctx: @action]
en: &Delete
nb: &Slett

[ctx: @action]
en: Delete Without Confirmation
nb: Slett uten bekreftelse

[ctx: @action]
en: Reac&tivate
nb: Reak&tiver

[ctx: @action]
en: Wake From Suspend...
nb: Vekk fra dvalemodus …

[ctx: @action]
en: Show Archi&ved Alarms
nb: Vis arki&verte varslinger

[ctx: @action]
en: Show in System &Tray
nb: Vis i system&kurv

[ctx: @action]
en: Show &Calendars
nb: Vis &kalendere

[ctx: @action]
en: Import &Alarms...
nb: Importer &varslinger …

[ctx: @action]
en: E&xport Selected Alarms...
nb: E&ksporter markerte varslinger …

[ctx: @action]
en: E&xport...
nb: E&ksporter …

[ctx: @action]
en: &Refresh Alarms
nb: F&risk opp varslinger

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm? | Do you really want to delete the %1 selected alarms?
nb[0]: Skal valgt varsling slettes?
nb[1]: Skal følgende %1 varslinger slettes?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
nb[0]: Slett varsling
nb[1]: Slett varslinger

[ctx: @action:button]
en: &Delete
nb: &Slett

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Archived Alarms
nb: Skjul arkiverte varslinger

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Archived Alarms
nb: Vis arkiverte varslinger

[ctx: @info]
en: Import birthdays
nb: Importer fødselsdager

[ctx: @action Undo/Redo [action]]
en: %1 %2
nb: %1: %2

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
nb: Vis varsling

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
nb: E-postvarsling

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
nb: Kommandovarsling

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
nb: Varslingstype

[ctx: @info]
en: Choose alarm type to create:
nb: Velg hvilken varslingstype som skal opprettes:

[ctx: @action]
en: Ena&ble
nb: &Skru på

[ctx: @action]
en: Disa&ble
nb: &Skru av

[ctx: @info]
en: <para>Cannot defer alarm:</para><para>Alarm not found.</para>
nb: <para>Kan ikke utsette varsling:</para><para>Varsling ikke funnet</para>

[ctx: @title:window]
en: Reminder
nb: Påminnelse

[ctx: @title:window]
en: Message
nb: Melding

[ctx: @info]
en: File is a folder
nb: Fila er en katalog

[ctx: @info]
en: Failed to open file
nb: Klarte ikke åpne fila

[ctx: @info]
en: File not found
nb: Fant ikke fila

[ctx: @title:window]
en: Error
nb: Feil

[ctx: @info]
en: Today
nb: I dag

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
nb[0]: I morgen
nb[1]: om %1 dager

[ctx: @info]
en: in 1 week's time | in %1 weeks' time
nb[0]: om en uke
nb[1]: om %1 uker

[ctx: @info]
en: in 1 minute's time | in %1 minutes' time
nb[0]: om et minutt
nb[1]: om %1 minutter

[ctx: @info]
en: in 1 hour's time | in %1 hours' time
nb[0]: om en time
nb[1]: om %1 timer

[ctx: @item:intext inserted into 'in ... %1 minute's time' below]
en: 1 hour | %1 hours
nb[0]: 1 time
nb[1]: %1 timer

[ctx: @info '%2' is the previous message '1 hour'/'%1 hours']
en: in %2 1 minute's time | in %2 %1 minutes' time
nb[0]: om %2 1 minutts tid
nb[1]: om %2 %1 minutters tid

[ctx: @info]
en: Unable to speak message
nb: Klarer ikke å lese opp melding

[ctx: @info]
en: Cannot open audio file: <filename>%1</filename>
nb: Kan ikke åpne lydfil: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Error playing audio file: <filename>%1</filename></para><para>%2</para>
nb: <para>Feil ved spilling av lydfil:<filename>%1</filename></para><para> %2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: The scheduled date/time for the message (as opposed to the actual time of display).
nb: Den oppsatte dato/tid for beskjeden (i motsetning til tiden når den faktisk vises).

[ctx: @info:whatsthis]
en: The file whose contents are displayed below
nb: Fila med innhold blir vist nedenfor

[ctx: @info:whatsthis]
en: The contents of the file to be displayed
nb: Innholdet til fila som skal vises

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
nb: Varslingsmeldinga

[ctx: @info:whatsthis]
en: The output of the alarm's command
nb: Utdata for varslingens kommando

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
nb: E-posten som skal sendes

[ctx: @option:check]
en: Do not display this error message again for this alarm
nb: Ikke vis denne feilmeldinga for denne varslinga

[ctx: @info:whatsthis]
en: Acknowledge the alarm
nb: Kvitter for varslinga

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
nb: &Rediger …

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
nb: Rediger varslinga.

[ctx: @action:button]
en: &Defer...
nb: &Utsett …

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Defer the alarm until later.</para><para>You will be prompted to specify when the alarm should be redisplayed.</para>
nb: <para>Utsett varslinga til senere.</para><para>Du vil bli bedt om å angi når varslinga skal vises igjen.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
nb: Stopp Lyd

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop playing the sound
nb: Stopp lydavspilling

[ctx: @info:tooltip Locate this email in KMail]
en: Locate in <application>KMail</application>
nb: Finn denne i <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Locate and highlight this email in <application>KMail</application>
nb: Lokaliser og uthev denne e-posten i <application>KMail</application>

[ctx: @info:tooltip]
en: Activate <application>KAlarm</application>
nb: Skru på <application>KAlarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Activate <application>KAlarm</application>
nb: Skru på <application>KAlarm</application>

[ctx: @info]
en: Do you really want to acknowledge this alarm?
nb: Er du sikker på at du vil kvittere for denne varslinga?

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge Alarm
nb: Kvitter for varslinga

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge
nb: Kvitter

[ctx: @info]
en: Unable to locate this email in <application>KMail</application>
nb: Klarer ikke å finne denne e-posten i <application>KMail</application>

[ctx: @item:inmenu]
en: &Display Alarm Template
nb: &Vis varslingsmal

[ctx: @action]
en: New Display Alarm
nb: Ny varsling på skjermen

[ctx: @item:inmenu]
en: &Command Alarm Template
nb: &Kommandovarslingsmal

[ctx: @action]
en: New Command Alarm
nb: Ny kommandovarsling

[ctx: @item:inmenu]
en: &Email Alarm Template
nb: &E-postvarslingsmal

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
nb: Ny E-postvarsling

[ctx: @item:inmenu]
en: &Audio Alarm Template
nb: &Lydvarslingsmal

[ctx: @action]
en: New Audio Alarm
nb: Ny lydvarsling

[ctx: @action]
en: New Alarm From &Template
nb: Ny varsling basert på &mal

[ctx: @title:window]
en: Configure
nb: Sett opp

[ctx: @title:tab General preferences]
en: General
nb: Generelt

[ctx: @title General preferences]
en: General
nb: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
nb: Tid og dato

[ctx: @title]
en: Time and Date
nb: Tid og dato

[ctx: @title:tab]
en: Storage
nb: Lagring

[ctx: @title]
en: Alarm Storage
nb: Varslingslagring

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
nb: E-post

[ctx: @title]
en: Email Alarm Settings
nb: E-postvarslings-innstillinger

[ctx: @title]
en: Default Alarm Edit Settings
nb: Standard innstillinger for varslingsredigering

[ctx: @title:tab]
en: View
nb: Vis

[ctx: @title]
en: View Settings
nb: Vis innstillinger

[ctx: @info]
en: Reset all tabs to their default values, or only reset the current tab?
nb: Skal alle faner tilbakestilles til standardverdier, eller bare gjeldende fane?

[ctx: @action:button Reset ALL tabs]
en: &All
nb: &Alle

[ctx: @action:button Reset the CURRENT tab]
en: C&urrent
nb: &Denne

[ctx: @title:group]
en: Run Mode
nb: Kjøremodus

[ctx: @option:check]
en: Start at login
nb: Start ved innlogging

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Automatically start <application>KAlarm</application> whenever you start KDE.</para><para>This option should always be checked unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>.</para>
nb: <para>Start <application>KAlarm</application> automatisk hver gang du starter KDE.</para><para>Dette valget bør alltid være krysset av med mindre du har planer om å avslutte bruken av <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Warn before quitting
nb: Si fra før stopp

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a warning prompt before quitting <application>KAlarm</application>.
nb: Kryss av for å vise en advarsel før <application>KAlarm</application> stoppes.

[ctx: @option:check]
en: Confirm alarm deletions
nb: Bekreft sletting av varslinger

[ctx: @label:spinbox]
en: Default defer time interval:
nb: Standard tidsintervall for utsetting:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default time interval (hours & minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
nb: Skriv inn standard utsettingsintervall (timer og minutter), brukt i dialogen Utsett varsling.

[ctx: @title:group]
en: Terminal for Command Alarms
nb: Terminal for kommando-varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which application to use when a command alarm is executed in a terminal window
nb: Velg hvilket program som skal kjøres når en kommando-varsling kjøres i et skall

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute command alarms in a terminal window by <icode>%1</icode>
nb: Kryss av for å kjøre kommandovarslinger i et terminalvindu med <icode>%1</icode>

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
nb: Andre:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the full command line needed to execute a command in your chosen terminal window. By default the alarm's command string will be appended to what you enter here. See the <application>KAlarm</application> Handbook for details of special codes to tailor the command line.
nb: Oppgi den fullstendige kommandolinja som trengs for å kjøre en kommando i det terminalvinduet du har valgt. Som standard blir kommandostrengen til varslinga lagt til det du oppgir her. Se i <application>KAlarm</application>-håndboka for flere detaljer om spesielle koder for å tilpasse kommandolinjevalgene.

[ctx: @info]
en: Command to invoke terminal window not found: <command>%1</command>
nb: Kommando for å starte terminalvindu ikke funnet: <command>%1</command>

[ctx: @info]
en: You should not uncheck this option unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>
nb: Du burde ikke ta vekk dette krysset hvis du ikke har tenkt å slutte med å bruke <application>KAlarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone which <application>KAlarm</application> should use as its default for displaying and entering dates and times.
nb: Velg hvilken tidssone <application>KAlarm</application> skal bruke som standard for visning og registrering av dato og klokkeslett.

[ctx: @label:listbox]
en: Holiday region:
nb: Fridagsområde:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which holiday region to use
nb: Velg hvilket fridagsområde som skal brukes

[ctx: No holiday region]
en: None
nb: Ingen

[ctx: @label:spinbox]
en: Start of day for date-only alarms:
nb: Start på dagen for datovarslinger:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.</para><para>%1</para>
nb: <para>Det tidligste tidspunktet på dagen da en dagsvarsling uten angitt tidspunkt vil utløses.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: Working Hours
nb: Arbeidstid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check the days in the week which are work days
nb: Kryss av for hvilke dager i uka som er arbeidsdager

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily start time:
nb: Daglig starttid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time of the working day.</para><para>%1</para>
nb: <para>Skriv inn tiden når en arbeidsdag starter.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily end time:
nb: Daglig sluttid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the end time of the working day.</para><para>%1</para>
nb: <para>Skriv inn tiden når en arbeidsdag slutter.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: KOrganizer event duration:
nb: KOrganizer varighet for hendelse:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the event duration in hours and minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.</para><para>%1</para>
nb: <para>Oppgi hendelsens varighet i minutter, for varslinger som kopieres til KOrganizer.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: New Alarms && Templates
nb: Ny varslingsmal

[ctx: @option:radio]
en: Store in default calendar
nb: Lagre i standardkalender

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add all new alarms and alarm templates to the default calendars, without prompting.
nb: Legg til alle nye varslinger og varslingsmaler til standardkalenderne, uten å spørre.

[ctx: @option:radio]
en: Prompt for which calendar to store in
nb: Spørr om hvilken kalender det skal lagres i

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</para><para>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</para>
nb: <p>Ved lagring av en ny varsling eller varslingsmal, spør hvilken kalender den skal lagres i om der er mer enn en aktiv kalender.</p><p>Merk at arkiverte varslinger blir alltid lagret i kalenderen for arkiverte varslinger.</p>

[ctx: @title:group]
en: Archived Alarms
nb: Arkiverte varslinger

[ctx: @option:check]
en: Keep alarms after expiry
nb: Behold varslinger etter forfall

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to archive alarms after expiry or deletion (except deleted alarms which were never triggered).
nb: Kryss av for å arkivere varslinger etter at de er forfalt eller slettet (unntatt varslinger som ble slettet før de ble utløst).

[ctx: @option:check]
en: Discard archived alarms after:
nb: Fjern arkiverte varslinger etter:

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
nb: dager

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to store archived alarms indefinitely. Check to enter how long archived alarms should be stored.
nb: Ta bort krysset for å beholde arkiverte varslinger. Sett kryss for å oppgi hvor lenge varslinger beholdes etter arkivering.

[ctx: @action:button]
en: Clear Archived Alarms
nb: Rydd bort arkiverte varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms.
nb: Slett alle eksterende arkiverte varslinger.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms (from the default archived alarm calendar only).
nb: Slett alle eksisterende  arkiverte varslinger (kun fra standardkalenderen for arkiverte varslinger).

[ctx: @info]
en: <para>A default calendar is required in order to archive alarms, but none is currently enabled.</para><para>If you wish to keep expired alarms, please first use the calendars view to select a default archived alarms calendar.</para>
nb: <para>En standardkalender trengs for å arkivere varslinger, men ingen er for tiden slått på.</para><para>Om du vil ta vare på forfalte varslinger, så bruk kalendervisningen for å velge en kalender til å lagre arkiverte varslinger.</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all archived alarms?
nb: Er du sikker på at du vil slette alle arkiverte varslinger?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all alarms in the default archived alarm calendar?
nb: Er du sikker på at du vil slette alle varslingene i kalenderen for arkiverte varslinger?

[ctx: @label]
en: Email client:
nb: E-postklient:

[ctx: @option:check]
en: Copy sent emails into <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
nb: Kopier sendt e-post til <application>KMails</application> <resource>%1</resource>-mappe

[ctx: @info:whatsthis]
en: After sending an email, store a copy in <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
nb: Når en e-post er sendt, så lagre en kopi i <application>KMails</application> <resource>%1</resource>-mappe

[ctx: @option:check]
en: Notify when remote emails are queued
nb: Varsle når nettverks-e-post legges i kø

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
nb: Din e-postadresse

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
nb: Fra:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms.
nb: Din e-postadresse, brukes til å vise at du er avsender når varslinger sendes med e-post.

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
nb: Bruk <application>KMail</application>-identiteter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use <application>KMail</application>'s email identities to identify you as the sender when sending email alarms. For existing email alarms, <application>KMail</application>'s default identity will be used. For new email alarms, you will be able to pick which of <application>KMail</application>'s identities to use.
nb: Kryss av for å bruke <application>KMails</application> identiteter til å vise at du er avsender når e-postvarslinger sendes. <application>KMails</application> standardidentitet blir brukt for e-postvarslinger som er satt opp nå, for nye varslinger vil du kunne velge hvilken <application>KMail</application>-identitet som skal brukes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which <application>KAlarm</application> runs on, you can simply enter your user login name.
nb: Din e-postadresse, brukt til å sende blindkopi av e-postvarslinger til deg selv. Hvis du vil ha blindkopier til kontoen din på det systemet der <application>KAlarm</application> kjører, så kan du bare oppgi login-navnet ditt.

[ctx: @info]
en: No valid 'Bcc' email address is specified.
nb: Ingen e-postadresse oppgitt i blindkopi-feltet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
nb: Standardinnstillinga for <interface>%1</interface> i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @title:tab]
en: General
nb: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Font && Color
nb: Skrift og farge

[ctx: @label:listbox]
en: Recurrence:
nb: Gjentakelse:

[ctx: @option:radio]
en: February 2&8th
nb: 2&8. februar

[ctx: @option:radio]
en: March &1st
nb: &1. mars

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
nb: Ikke gjenta

[ctx: @info:whatsthis]
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<note>The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.</note>
nb: For årlige gjentakelser velges det her hvilken dato som skal brukes utenom skuddår for varslinger den 29. februar.<note>Merk at de varslinger som finnes fra før ikke blir påvirket hvis du endrer denne innstillinga.</note>

[ctx: @title:group]
en: Display Alarms
nb: Vis varslinger

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
nb: Enheter for påminnelse:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Minutes
nb: minutter

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hours/Minutes
nb: Timer/minutter

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default units for the reminder in the alarm edit dialog, for alarms due soon.
nb: Standardenheter for påminnelser i redigeringsdialogen for varslinger, for varslinger som skal utløses snart.

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
nb: Lyd

[ctx: @option:check]
en: Repeat sound file
nb: Repeter lydfil

[ctx: @info:whatsthis sound file 'Repeat' checkbox]
en: The default setting for sound file <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
nb: Standardinnstillinga for lydfila <interface>%1</interface> i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @label:textbox]
en: Sound file:
nb: Lydfil:

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a sound file
nb: Velg en lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default sound file to use in the alarm edit dialog.
nb: Skriv inn standard lydfil som skal brukes i redigeringsdialogen for varslinger.

[ctx: @title:group]
en: Command Alarms
nb: Kommandovarslinger

[ctx: @title:group]
en: Email Alarms
nb: E-postvarslinger

[ctx: @title:group]
en: Message Font && Color
nb: Meldings skrifttype og farge

[ctx: @info]
en: You must enter a sound file when <interface>%1</interface> is selected as the default sound type
nb: Du må angi en lydfil når <interface>%1</interface> er valgt til standard lydtype

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Windows
nb: Vinduer for varslinger

[ctx: @option:check]
en: Show in system tray
nb: Vis i systemkurv

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</para>
nb: <para>Kryss av for å vise ikonet til <application>KAlarm</application> i systemkurven. Når det vises i systemkurven er det lett å få tak i, og det gir også en indikasjon på tilstanden til programmet.</para>

[ctx: @option:radio Always show KAlarm icon]
en: Always show
nb: Vis alltid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray regardless of whether alarms are due.
nb: Kryss av for å vise ikonet til <application>KAlarm</application> i systemkurven uansett om det er varslinger som forfaller.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no active alarms
nb: Skjul automatisk hvis ingen aktive varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if there are no active alarms. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
nb: Kryss av for å skjule <application>KAlarm</application>-ikonet automatisk i systemkurven hvis det ikke er noen aktive varslinger. Når ikonet er skjult kan det gjøres synlig ved å bruke systemkurvens funksjon for å vise skjulte ikoner.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if no alarms are due within the specified time period. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
nb: Kryss av for å skjule <application>KAlarm</application>-ikonet automatisk i systemkurven hvis det ikke er varslinger som forfaller innen oppgitt tid. Når ikonet er skjult kan det gjøres synlig ved å bruke systemkurvens funksjon for å vise skjulte ikoner.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no alarm due within time period:
nb: Skjul automatisk hvis ingen varslinger forfaller innen:

[ctx: @title:group]
en: System Tray Tooltip
nb: Verktøytips for systemkurv-ikonet

[ctx: @option:check]
en: Show next &24 hours' alarms
nb: Vis varslinger for de neste &24 timene

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify whether to include in the system tray tooltip, a summary of alarms due in the next 24 hours.
nb: Bestem om det skal være et sammendrag over varslinger de neste 24 timene i verktøytipset for verktøykurv-ikonet.

[ctx: @option:check]
en: Maximum number of alarms to show:
nb: Maksimalt antall varslinger som skal vises:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to display all of the next 24 hours' alarms in the system tray tooltip. Check to enter an upper limit on the number to be displayed.
nb: Ta bort krysset for å vise alle varslinger de neste 24 timene i verktøytipset for systemkurv-ikonet. Krss av for å skrive inn en øvre grense på antall varslinger som skal vises.

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
nb: Vis varslingstidspunkt

[ctx: @option:check]
en: Show time until alarm
nb: Vis tiden til varslinga utløses

[ctx: @title:group]
en: Alarm List
nb: Varslingsliste

[ctx: @label:listbox]
en: Disabled alarm color:
nb: Farge for avslåtte varslinger:

[ctx: @label:listbox]
en: Archived alarm color:
nb: Farge for arkiverte varslinger:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Message Windows
nb: Vinduer for varslingsmeldinger

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose how to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged:<list><item>Position alarm message windows as far as possible from the current mouse cursor location, or</item><item>Position alarm message windows in the center of the screen, but disable buttons for a short time after the window is displayed.</item></list></para>
nb: <para>Velg hvordan en kan redusere risikoen for at varslingsmeldinger blir bekreftet mottatt ved et uhell:<list><item>Plasser varslingsvinduer så langt som mulig unna der musepekeren befinner seg, eller </item><item>Plasser varslingsvinduer midt på skjermen, men koble ut knapper til vinduet har vært vist en liten stund.</item></list></para>

[ctx: @option:radio]
en: Position windows far from mouse cursor
nb: Plasser vinduer langt unna musepekeren

[ctx: @option:radio]
en: Center windows, delay activating window buttons
nb: Sentrer vinduer, lag forsinket aktivering av vindusknapper

[ctx: @label:spinbox]
en: Button activation delay (seconds):
nb: Forsinkelse for knappeaktivering (sekunder):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown.
nb: Oppgi hvor lenge vindusknappene skal være slått av etter at varslingsvinduet er vist.

[ctx: @option:check]
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
nb: Meldingsvinduer har en tittellinje og tar fokus

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify the characteristics of alarm message windows:<list><item>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</item><item>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</item></list></para>
nb: <para>Bestem egenskapene til vinduer som viser varslinger:<list><item>Hvis det er krysset av, vil vinduet være et vanlig vindu med en tittellinje, og det tar inn tastetrykk når det vises.</item><item>Hvis det ikke er krysset av, vil vinduet ikke forstyrre deg når du skriver idet det vises på skjermen, men det har ingen tittellinje og kan ikke flyttes eller endre størrelse.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: No Recurrence
nb: Ingen gjentakelse

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: At Login
nb: Ved innlogging

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Hourly/Minutely
nb: På timer/minutter

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
nb: Daglig

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
nb: Ukentlig

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
nb: Månedlig

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Yearly
nb: Årlig

[ctx: @title:group]
en: Recurrence Rule
nb: Gjentakelsesregel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not repeat the alarm
nb: Ikke gjenta varslinga

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Trigger the alarm at the specified date/time and at every login until then.</para><para>Note that it will also be triggered any time <application>KAlarm</application> is restarted.</para>
nb: <para>Utløs varslinga ved angitt tidspunkt og ved hver innlogging inntil det angitte tidspunkt.</para><para>Merk at den også vil bli gjentatt hver gang  <application>KAlarm</application> startes på nytt.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at hourly/minutely intervals
nb: Gjenta signalet i intervall på timer/minuttbasis

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at daily intervals
nb: Gjenta varslinga daglig

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at weekly intervals
nb: Gjenta varslinga ukentlig

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at monthly intervals
nb: Gjenta varslinga månedlig

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at annual intervals
nb: Gjenta varslinga årlig

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up a repetition within the recurrence, to trigger the alarm multiple times each time the recurrence is due.
nb: Angi en repetisjon innenfor gjentakelsen for å utløse varslinga flere ganger for hver gjentakelse.

[ctx: @title:group]
en: Recurrence End
nb: Slutt på gjentakelse

[ctx: @option:radio]
en: No end
nb: Ingen slutt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm indefinitely
nb: Gjenta varslinga på ubestemt tid

[ctx: @option:radio]
en: End after:
nb: Slutt etter:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm for the number of times specified
nb: Gjenta varslinga så mange ganger som oppgitt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the total number of times to trigger the alarm
nb: Skriv inn det antall ganger varslinga skal utføres

[ctx: @label]
en: occurrence(s)
nb: gjentakelse(r)

[ctx: @option:radio]
en: End by:
nb: Slutt ved:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Repeat the alarm until the date/time specified.</para><para><note>This applies to the main recurrence only. It does not limit any sub-repetition which will occur regardless after the last main recurrence.</note></para>
nb: <para>Repeter varslinga fram til den dato/tid som er oppgitt.</para><para><note>Dette gjelder bare hovedgjentakelser. Den begrenser ikke noen enkel gjentakelse som utføres uavhengig av den siste hovedgjentakelsen.</note></para>

[ctx: @info]
en: This uses the same time zone as the start time.
nb: Denne bruker samme tidssone som starttiden.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last date to repeat the alarm.</para><para>%1</para>
nb: <para>Skriv inn siste dato for gjentakelse av varslinga.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last time to repeat the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
nb: <para>Skriv inn det siste tidspunktet for gjentaking av varslinga.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop repeating the alarm after your first login on or after the specified end date
nb: Stopp gjentakelse av varslinga ved den første innlogginga etter den oppgitte sluttdatoen

[ctx: @title:group]
en: Exceptions
nb: Unntak

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of exceptions, i.e. dates/times excluded from the recurrence
nb: Liste over unntak, dvs. datoer/tidspunkt unntatt fra gjentakingen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a date to insert in the exceptions list. Use in conjunction with the Add or Change button below.
nb: Skriv inn en dato som skal settes i unntakslista. Brukes i sammenheng med Legg til eller Endre-knappen under.

[ctx: @action:button]
en: Add
nb: Legg til

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add the date entered above to the exceptions list
nb: Legg til datoen som skal skrives inn over til unntakslista

[ctx: @action:button]
en: Change
nb: Endre

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace the currently highlighted item in the exceptions list with the date entered above
nb: Erstatt de utheva elementene i unntakslista med datoene som er skrevet inn over

[ctx: @action:button]
en: Delete
nb: Slett

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the currently highlighted item from the exceptions list
nb: Fjern det utheva elementet fra unntakslista

[ctx: @option:check]
en: Exclude holidays
nb: Ta ikke med helligdager

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Do not trigger the alarm on holidays.</para><para>You can specify your holiday region in the Configuration dialog.</para>
nb: <para>Ikke utfør varslinger på fridager.</para><para>Du kan oppgi fritidsregionen i oppsettsdialogen.</para>

[ctx: @option:check]
en: Only during working time
nb: Bare i arbeidstiden

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Only execute the alarm during working hours, on working days.</para><para>You can specify working days and hours in the Configuration dialog.</para>
nb: <para>Bare utfør varslinger i arbeidstiden, på arbeidsdager.</para><para>Du kan angi arbeidstiden, dager og timer, i innstillingene.</para>

[ctx: @info]
en: End date is earlier than start date
nb: Sluttdato er før startdato

[ctx: @info]
en: End date/time is earlier than start date/time
nb: Sluttdato/tid er før startdato/tid

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than start date
nb: Datoen kan ikke være tidligere enn startdatoen

[ctx: @label:spinbox]
en: Recur e&very
nb: Gjenta h&ver(t)

[ctx: @label Time units for user-entered numbers]
en: hours:minutes
nb: timer:minutter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of hours and minutes between repetitions of the alarm
nb: Skriv inn tallet på timer og minutter mellom gjentakelser av varslinga

[ctx: @label On: Tuesday]
en: O&n:
nb: &På:

[ctx: @info]
en: No day selected
nb: Ingen dag er valgt

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
nb: dag(er)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days between repetitions of the alarm
nb: Skriv inn antall dager mellom varslingsgjentakelser

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which the alarm is allowed to occur
nb: Velg ukedag da varslinga har tillatelse til å utføres

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
nb: uke(r)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of weeks between repetitions of the alarm
nb: Skriv inn antall uker mellom varslingsgjentakelser

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which to repeat the alarm
nb: Velg ukedag da varslinga skal gjentas

[ctx: @option:radio On day number in the month]
en: O&n day
nb: P&å dag

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on the selected day of the month
nb: Gjenta varslinga på den angitte dagen i måneden

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
nb: Siste

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the month on which to repeat the alarm
nb: Velg dag i måneden da varslinga skal gjentas

[ctx: @option:radio On the 1st Tuesday]
en: On t&he
nb: På &den

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on one day of the week, in the selected week of the month
nb: Gjenta varslinga på én ukedag, i den valgte uka i måneden

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1st
nb: 1.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
nb: 2.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
nb: 3.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
nb: 4.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
nb: 5.

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
nb: Siste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
nb: 2. siste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
nb: 3. siste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
nb: 4. siste

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
nb: 5. siste

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
nb: Hver

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the week of the month in which to repeat the alarm
nb: Velg uke i måneden da varslinga skal gjentas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the week on which to repeat the alarm
nb: Velg ukedag da varslinga skal gjentas

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
nb: måned(er)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of months between repetitions of the alarm
nb: Skriv inn antall måneder mellom varslingsgjentakelser

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
nb: år

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of years between repetitions of the alarm
nb: Skriv inn antall år mellom varslingsgjentakelser

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
nb: Måneder:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the months of the year in which to repeat the alarm
nb: Velg de måneder da varslinga skal gjentas

[ctx: @label:listbox]
en: February 2&9th alarm in non-leap years:
nb: Varsling 2&9. februar i ikke-skuddår:

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
nb: Ingen

[ctx: @item:inlistbox 1st March (short form)]
en: 1 Mar
nb: 1 mar

[ctx: @item:inlistbox 28th February (short form)]
en: 28 Feb
nb: 28 feb

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which date, if any, the February 29th alarm should trigger in non-leap years
nb: Velg hvilken dato, hvis noen, den 29. februar-meldinga skal skrus på i ikke-skuddår

[ctx: @info]
en: No month selected
nb: Ingen måned er valgt

[ctx: @option:check]
en: Reminder for first recurrence only
nb: Påminnelsesperioden for første varsling

[ctx: @item:inlistbox]
en: in advance
nb: på forhånd

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
nb: Påminnelse:

[ctx: @item:inlistbox]
en: afterwards
nb: etterpå

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the reminder only for the first time the alarm is scheduled
nb: Vis påminnelsen bare for den første gangen varslinga er oppsatt

[ctx: @title:window]
en: Alarm Sub-Repetition
nb: Varslingsrepetisjon

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
nb: Gjenta hvert

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of the alarm triggering just once at each recurrence, checking this option makes the alarm trigger multiple times at each recurrence.
nb: Kryss av for å gjenta varslinga for hver forekomst. Istedet for at varslinga utløses en gang, gir dette valget flere varslinger hver gang den forekommer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the time between repetitions of the alarm
nb: Skriv inn tiden mellom hver gjentakelse av varslinga

[ctx: @option:radio]
en: Number of repetitions:
nb: Antall repetisjoner:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify the number of times the alarm should repeat after each recurrence
nb: Kryss av for å angi antallet ganger varslinga skal gjentas etter hver forekomst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times to trigger the alarm after its initial occurrence
nb: Skriv inn det antall ganger varslinga skal gjentas etter den første forekomsten

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
nb: Varighet:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify how long the alarm is to be repeated
nb: Kryss av for å angi hvor lenge varslinga skal gjentas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the length of time to repeat the alarm
nb: Skriv inn hvor lenge varslinga skal gjentas

[ctx: @info]
en: Could not load calendar <filename>%1</filename>.
nb: Kunne ikke laste kalender <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Cannot download calendar: <filename>%1</filename>
nb: Kan ikke laste ned kalender: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para><warning>Do not update the calendar if it is also used with an older version of <application>KAlarm</application> (e.g. on another computer). If you do so, the calendar may become unusable there.</warning></para><para>Do you wish to update the calendar?</para>
nb: <para>%1</para><para><warning>Ikke oppdater kalenderen om også brukes med en eldre versjon av <application> KAlarm</application> (f.eks. på en ammen maskin). Om du gjør dette, så er det en fare for at kalenderen blir ubrukelig der.</warning></para><para>Vil du oppdatere kalenderen?</para>

[ctx: @title:column]
en: Time
nb: Tid

[ctx: @title:column]
en: Time To
nb: Tid til

[ctx: @title:column]
en: Repeat
nb: Gjenta

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
nb: Melding, fil eller kommando

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
nb: Navn

[ctx: @title:column]
en: Calendars
nb: Kalendere

[ctx: @info:tooltip]
en: Command execution failed
nb: Feil ved kjøring av kommandoen

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre-alarm action execution failed
nb: Handling før varsling mislyktes

[ctx: @info:tooltip]
en: Post-alarm action execution failed
nb: Handling etter varsling mislyktes

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre- and post-alarm action execution failed
nb: Handling før og etter varslilng mislyktes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Next scheduled date and time of the alarm
nb: Neste oppsatte dato og klokkeslett for varslinga

[ctx: @info:whatsthis]
en: How long until the next scheduled trigger of the alarm
nb: Hvor lenge til neste oppsatte varsling

[ctx: @info:whatsthis]
en: How often the alarm recurs
nb: Hvor ofte varslinga gjentas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Background color of alarm message
nb: Bakgrunnsfarge for varslingsmelding

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm type (message, file, command or email)
nb: Varslingstype (melding, fil, kommando eller e-post)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm message text, URL of text file to display, command to execute, or email subject line
nb: Varslingens tekst, URL til fil som skal vises, kommando som skal kjøres, eller emnelinje for e-post

[ctx: @info:whatsthis]
en: Name of the alarm template
nb: Navn på varslingsmalen

[ctx: @info Alarm never occurs]
en: Never
nb: Aldri

[ctx: @info hours:minutes]
en: %1:%2
nb: %1: %2

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default active alarm calendar.
nb: Du kan ikke slå av din standard aktive varslingskalender.

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
nb: Du kan ikke slå av din standardkalender for arkiverte varslinger så lenge varslinger er satt opp til å bli beholdt.

[ctx: @info]
en: Do you really want to disable your default calendar?
nb: Er du sikker på at du vil slå av din standardkalender?

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar
nb: Velg kalender

[ctx: @info]
en: <para>The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for:%2</para><para>Please select new default calendars.</para>
nb: <para>Kalenderen <resource>%1</resource> er blitt skrivebeskyttet. Dette var standard kalender for:%2</para><para>Velg nye standardkalendere.</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>Please select a new default calendar.</para>
nb: <para>%1</para> <para>Velg ny standardkalender.</para>

[ctx: @title:group]
en: Calendars
nb: Kalendere

[ctx: @item:inlistbox]
en: Active Alarms
nb: Aktive varslinger

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
nb: Arkiverte varslinger

[ctx: @item:inlistbox]
en: Alarm Templates
nb: Varslingsmaler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which type of data to show alarm calendars for
nb: Velg hvilken type data å vise varslingskalendere for

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of available calendars of the selected type. The checked state shows whether a calendar is enabled (checked) or disabled (unchecked). The default calendar is shown in bold.
nb: Liste over tilgjengelige kalendere for valgt type. Kryssboksen viser om en kalender er slått på(krysset) eller av(ikke krysset). Standardkalenderen er uthevet.

[ctx: @action:button]
en: Edit...
nb: Rediger …

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Remove the highlighted calendar from the list.</para><para>The calendar itself is left intact, and may subsequently be reinstated in the list if desired.</para>
nb: <para>Fjern den valgte kalenderen fra lista.</para><para>Selve kalenderen forblir intakt, og kan senere bli lagt til lista på nytt.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new active alarm calendar
nb: Legg til en aktiv varslingskalender

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new archived alarm calendar
nb: Legg til en ny kalender for arkiverte varslinger

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new alarm template calendar
nb: Lag en ny varslingskalendermal

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default active alarm calendar.
nb: Du kan ikke fjerne din standard aktive varslingskalender.

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
nb: Du kan ikke fjerne din standard kalender for arkiverte varslinger så lenge forfalte varslinger skal bli lagret.

[ctx: @info]
en: <para>It also contains:%1</para>
nb: <para>Den inneholder også: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> is the default calendar for:%2</para>%3<para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
nb: <para><resource>%1</resource> er standard kalender for:%2</para>%3<para>Er du sikker på at du vil slette den fra alle kalenderlister?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove your default calendar (<resource>%1</resource>) from the list?
nb: Er du sikker på at du vil slette din standardkalender (<resource>%1</resource>) fra lista?

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> contains:%2</para><para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
nb: <para><resource>%1</resource>inneholder:%2</para><para>Er du sikker på at du vil slette den fra alle kalenderlister?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the calendar <resource>%1</resource> from the list?
nb: Er du sikker på at du vil slette kalenderen <resource>%1</resource> fra lista?

[ctx: @action Reload calendar]
en: Re&load
nb: &Last inn på nytt

[ctx: @action]
en: Show &Details
nb: Vis &detaljer

[ctx: @action]
en: Set &Color...
nb: Velg &farge …

[ctx: @action]
en: Clear C&olor
nb: Tøm f&arge

[ctx: @action]
en: &Update Calendar Format
nb: &Oppdater kalenderformats

[ctx: @action]
en: &Remove
nb: &Fjern

[ctx: @action]
en: &Add...
nb: &Legg til …

[ctx: @action]
en: Im&port...
nb: Im&porter …

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Active Alarms
nb: Bruk som stan&dard for aktive varslinger

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Archived Alarms
nb: Bruk som stan&dard for arkiverte varslinger

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Alarm Templates
nb: Bruk som &standard for varslingsmaler

[ctx: @info]
en: Active alarms
nb: Aktive varslinger

[ctx: @info]
en: Archived alarms
nb: Arkiverte varslinger

[ctx: @info]
en: Alarm templates
nb: Varslingsmaler

[ctx: @info]
en: Read-write
nb: Les-Skriv

[ctx: @info]
en: Enabled
nb: Slått på

[ctx: @info]
en: Disabled
nb: Slått av

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: Yes
nb: Ja

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: No
nb: Nei

[ctx: @info]
en: <title>%1</title><para>ID: %2<nl/>Calendar type: %3<nl/>Contents: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Permissions: %7<nl/>Status: %8<nl/>Default calendar: %9</para>
nb: <title>%1</title> <para>ID: %2<nl/>Kalendertype: %3<nl/>Innhold: %4<nl/>%5<filename>%6</filename><nl/>Tillatelser: %7<nl/>Status: %8<nl/>Standardkalender: %9</para>

[ctx: @text/plain]
en: Could not run <command>%1</command> to set wake from suspend
nb: Kunne ikke kjøre <command>%1</command> for å vekke fra dvalemodus

[ctx: @option:check]
en: Repeat
nb: Gjenta

[ctx: @option:check]
en: Set volume
nb: Velg lydstyrke

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly for as long as the message is displayed.
nb: Hvis dette er avkrysset vil lydfila bli spilt om og om igjen så lenge meldinga vises.

[ctx: @label]
en: Sound file:
nb: Lydfil:

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
nb: Test lydavspilling

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the selected sound file.
nb: Spill valgt lydfil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a sound file to play.
nb: Skriv inn navn eller URL til en en lydfil å spille av.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a sound file to play.
nb: Velg en lydfil til å spille av.

[ctx: @label:spinbox Length of time to pause between repetitions]
en: Pause between repetitions:
nb: Pause mellom gjentakelser:

[ctx: @label]
en: seconds
nb: sekunder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to pause between repetitions.
nb: Skriv inn antall sekunder for en pause mellom repetisjoner

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
nb: Lydstyrke

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to choose the volume for playing the sound file.
nb: For å velge lydstyrken lydfila skal spilles i, velg dette.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the volume for playing the sound file.
nb: Velg lydstyrken lydfila skal spilles i.

[ctx: @option:check]
en: Fade
nb: Ton ut

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to fade the volume when the sound file first starts to play.
nb: For å tone ut lyden når lydfila spilles, velg dette.

[ctx: @label:spinbox Time period over which to fade the sound]
en: Fade time:
nb: Ton ut tid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to fade the sound before reaching the set volume.
nb: Skriv inn antall sekunder for å tone ut lyden før man når det bestemte volumet.

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
nb: Opprinnelig volum:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the initial volume for playing the sound file.
nb: Velg det initielle volumet lydfila skal spilles i.

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
nb: Lyd:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
nb: Ingen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
nb: Pip

[ctx: @item:inlistbox]
en: Speak
nb: Snakk

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sound file
nb: Lydfil

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure sound file
nb: Oppsett av lydfil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure a sound file to play when the alarm is displayed.
nb: Sett opp lydfila som skal brukes når en melding vises.

[ctx: @title:window]
en: Sound File
nb: Lydfil

[ctx: @title:window]
en: Choose Sound File
nb: Velg en lydfil

[ctx: @action:button]
en: Special Actions...
nb: Spesielle handlinger …

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify actions to execute before and after the alarm is displayed.
nb: Oppgi handlinger som skal kjøres før og etter at varslinga vises.

[ctx: @title:window]
en: Special Alarm Actions
nb: Spesielle varslingshandlinger

[ctx: @title:group]
en: Pre-Alarm Action
nb: Handling før varsling

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
nb: Kommando:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute before the alarm is displayed.</para><para>Note that it is executed only when the alarm proper is displayed, not when a reminder or deferred alarm is displayed.</para><para><note>KAlarm will wait for the command to complete before displaying the alarm.</note></para>
nb: <para>Skriv inn en skallkommando som skal kjøres når varslinga vises.</para><para>Merk at den vil bare bli kjørt ved hovedvarslingen og ikke ved påminnelser eller utsatte varslinger vises.</para><para><note>KAlarm vil vente til kommandoen er ferdig før varslingen vises.</note></para>

[ctx: @option:check]
en: Execute for deferred alarms
nb: Kjør for utsatte varslinger

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If unchecked, the command is only executed before the alarm proper is displayed.</para><para>If checked, the pre-alarm command is also executed before a deferred alarm is displayed.</para>
nb: <para>Hvis det ikke er krysset av blir kommandoen bare kjørt før selve varslingen vises.</para> <para>Hvis det er krysset av blir forkommandoen også kjørt før en utsatt varsling vises.</para>

[ctx: @option:check]
en: Cancel alarm on error
nb: Opphev varsling ved feil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the alarm if the pre-alarm command fails, i.e. do not display the alarm or execute any post-alarm action command.
nb: Opphev varslingen hvis handlinga før varsling feiler, dvs. ikke vis varslingen eller utfør noen etterhandling oppgitt for varslingen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error status or error message if the pre-alarm command fails.
nb: Ikke vis feilstatus eller feilmelding hvis handlingskommandoen før varsling feiler.

[ctx: @title:group]
en: Post-Alarm Action
nb: Handling etter varsling

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute after the alarm window is closed.</para><para>Note that it is not executed after closing a reminder window. If you defer the alarm, it is not executed until the alarm is finally acknowledged or closed.</para>
nb: <para>Skriv inn en skallkommando som skal kjøres etter at varslingsvinduet er lukket.</para><para>Merk at den vil ikke bli kjørt etter at et varslingsvindu for en gjentakelse blir lukket. Om du utsetter varslinga, vil den ikke vises før du endelig har godkjent varslinga.</para>

[ctx: @title:window]
en: Alarm Templates
nb: Varslingsmaler

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of alarm templates
nb: Lista over varslingsmaler

[ctx: @action:button]
en: New
nb: Ny

[ctx: @action]
en: New
nb: Ny

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template
nb: Lag en ny varslingsmal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the currently highlighted alarm template
nb: Rediger den merkede varslingsmalen

[ctx: @action:button]
en: Copy
nb: Kopier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template based on a copy of the currently highlighted template
nb: Lag en ny varslingsmal basert på en kopi av den merkede malen

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm template? | Do you really want to delete the %1 selected alarm templates?
nb[0]: Er du sikker på at du vil slette den valgte varslingsmalen?
nb[1]: Er du sikker på at du vil slette de %1 valgte varslingsmalene?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm Template | Delete Alarm Templates
nb[0]: Slett varslingsmal
nb[1]: Slett varslingsmaler

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
nb: Velg varslingsmal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a template to base the new alarm on.
nb: Velg en mal som den nye varslinga skal baseres på.

[ctx: @action]
en: &New Alarm
nb: &Ny varsling

en: Disabled
nb: Slått av

[ctx: @info:tooltip Brief: some alarms are disabled]
en: (Some alarms disabled)
nb: (Noen varslinger slått av)

[ctx: @info]
en: Alarm not found
nb: Fant ikke varslinga

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm
nb: Klarte ikke å gjenopprette varslinga

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm template
nb: Klarte ikke å gjenopprette varslingsmalen

[ctx: @info]
en: Cannot reactivate archived alarm
nb: Kan ikke skru på igjen en arkivert varsling

[ctx: @info]
en: Unknown error
nb: Ukjent feil

[ctx: @info Action to create a new alarm]
en: New alarm
nb: Ny varsling

[ctx: @info Action to delete an alarm]
en: Delete alarm
nb: Slett varsling

[ctx: @info Action to create a new alarm template]
en: New template
nb: Ny mal

[ctx: @info Action to delete an alarm template]
en: Delete template
nb: Slett varslingsmal

[ctx: @info]
en: Delete archived alarm
nb: Slett arkivert varsling

[ctx: @info]
en: Create multiple alarms
nb: Lag flere varslinger

[ctx: @info Action to edit an alarm]
en: Edit alarm
nb: Rediger varsling

[ctx: @info Action to edit an alarm template]
en: Edit template
nb: Rediger mal

[ctx: @info]
en: Delete multiple alarms
nb: Slett flere varslinger

[ctx: @info]
en: Delete multiple templates
nb: Slett flere maler

[ctx: @info]
en: Delete multiple archived alarms
nb: Slett flere arkiverte varslinger

[ctx: @info]
en: Reactivate alarm
nb: Skru på igjen varsling

[ctx: @info]
en: Reactivate multiple alarms
nb: Skru på igjen flere varslinger

[ctx: @title:window]
en: Wake From Suspend
nb: Vekk fra dvalemodus

[ctx: @info]
en: Cannot schedule wakeup time for a date-only alarm
nb: Kan ikke sette opp vekketid for en varsling der bare dagen er gitt

[ctx: @info]
en: <para>This wakeup will cancel any existing wakeup which has been set by KAlarm or any other application, because your computer can only schedule a single wakeup time.</para><para><b>Note:</b> Wake From Suspend is not supported at all on some computers, especially older ones, and some computers only support setting a wakeup time up to 24 hours ahead. You may wish to set up a test alarm to check your system's capability.</para>
nb: <para>Denne vekkingen opphever vekkinger som er satt tidligere av KAlarm eller andre programmer, fordi datamaskinen kan bare sette opp ett enkelt vekketidspunkt.</para><para><b>Merk:</b>Vekk fra dvalemodus er ikke støttet i det hele tatt på noen maskiner, spesielt eldre, og noen datamaskiner støtter bare vekking inntil 24 timer fremover. Du bør kanskje sette opp en testvarsling for å kontrollere hva systemet ditt støtter.</para>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Wake From Suspend Alarm
nb: Varsling for vekke fra dvalemodus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current wake-from-suspend alarm
nb: Vis gjeldende varsling for vekke fra dvalemodus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Highlight the current wake-from-suspend alarm in the alarm list. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
nb: Uthev i varslingslista varslingen for vekking fra dvalemodus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current alarm
nb: Vis gjeldende varsling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set highlighted alarm as the wake-from-suspend alarm
nb: Angi den varslingen som er uthevet som varsling for vekke fra dvalemodus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set the alarm highlighted in the alarm list to wake-from-suspend. This replaces any existing wake-from-suspend alarm.
nb: Sett varslingen som er uthevet i varslingslista til vekke-fra-dvalemodus. Dette erstatter eksisterende vekke-fra-dvalemodus varsling.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Use highlighted alarm
nb: Bruk den uthevede varslingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the current wake-from-suspend
nb: Kanseller den gjeldende vekking fra dvalemodus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the currently configured wake-from-suspend. Note that this does not cancel the alarm itself, which will still trigger in the normal way. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
nb: Kanseller den oppsatte vekking fra dvalemodus. Merk at dette kansellerer ikke selve varslingen, som fremdeles vil bli utløst på vanlig måte. Denne knappen er slått av hvis det ikke er satt opp noen varsling for vekking fra dvalemodus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel wake from suspend
nb: Kanseller vekking fra dvala

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, advanceWakeTime)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
nb: Skriv inn hvor mange minutter før varsling maskinen skal vekkes fra dvale. Dette kan brukes for å sikre at systemet er fullt ut operativt når varslingen utløses.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
nb: Hvor mange minutter før varsling maskinen skal vekkes fra dvale
