kalarm - en to pa translation catalogue (279 entries)

[ctx: @option:radio]
en: At date/time:
pa: ਮਿਤੀ/ਟਾਈਮ ਉੱਤੇ:

[ctx: @action:button]
en: Time Zone...
pa: ਟਾਈਮ ਜ਼ੋਨ...

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
pa: ਸਮਾਂ ਜ਼ੋਨ:

[ctx: @info]
en: Invalid time
pa: ਗਲਤ ਟਾਈਮ

[ctx: @info]
en: Invalid date
pa: ਗਲਤ ਮਿਤੀ

en: David Jarvie
pa: ਡੇਵਿਡ ਜਰਵੀਈ

[ctx: @title:group]
en: Alarm Text
pa: ਅਲਾਰਮ ਟੈਕਸਟ

[ctx: @label:textbox]
en: Prefix:
pa: ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ:

[ctx: @label:textbox]
en: Suffix:
pa: ਪਿਛੇਤਰ:

[ctx: @title:group]
en: Select Birthdays
pa: ਚੁਣੇ ਜਨਮਦਿਨ

[ctx: @title:group]
en: Alarm Configuration
pa: ਅਲਾਰਮ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode>: invalid email address
pa: <icode>%1</icode>: ਗਲਤ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode>
pa: <icode>%1</icode> ਨੂੰ <icode>%2</icode> ਚਾਹੀਦਾ

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
pa: ਗਲਤ <icode>%1</icode> ਪੈਰਾਮੀਟਰ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version
pa: ਕੇਅਲਾਰਮ ਵਰਜਨ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
pa: ਟਾਈਮ ਜ਼ੋਨ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
pa: ਫੋਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਫੋਂਟ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: Show in system tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਵੇਖੋ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (General)
en: Start at login
pa: ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ ਸ਼ੁਰੂ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
pa: ਈ-ਮੇਲ ਕਲਾਇਟ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: KMail
pa: ਕੇਮੇਲ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: 'From' email address
pa: 'ਵਲੋਂ' ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: 'Bcc' email address
pa: 'Bcc' ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Terminal for command alarms
pa: ਕਮਾਂਡ ਅਲਾਰਮ ਲਈ ਟਰਮੀਨਲ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
pa: ਵਰਕਿੰਗ ਦਿਨ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
pa: ਕੇਪਰਬੰਧਕ 'ਚ ਵੇਖੋ

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
pa: ਫਾਇਲ ਚਲਾਓ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
pa: ਸਾਊਂਡ ਵਾਲੀਅਮ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਦਿਓ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
pa: ਕਮਾਂਡ ਆਉਟਪੁੱਟ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Discard Output
pa: ਅਣਡਿੱਠੀ ਆਉਟਪੁੱਟ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
pa: ਫਾਇਲ ਲਈ ਲਾਗ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਚਲਾਓ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
pa: ਖੁਦ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਈਮੇਲ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
pa: ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
pa: ਘੰਟੇ/ਮਿੰਟ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
pa: ਫਰਵਰੀ 28

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
pa: ਮਾਰਚ 1

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਚਲਾਓ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
pa: ਰੀਮਾਇਡਰ ਯੂਨਿਟ

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
pa: ਘੰਟੇ/ਮਿੰਟ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
pa: ਬੰਦ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਚੇਤਾਵਨੀ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
pa: ਅਲਾਰਮ ਹਟਾਉਣ ਪੁਸ਼ਟੀ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ(&A)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
pa: ਕੇ-ਪਰਬੰਧਕ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

[ctx: @title:window]
en: Alarm [read-only]
pa: ਅਲਾਰਮ [ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ]

[ctx: @action:button]
en: Load Template...
pa: ਟੈਪਲੇਟ ਲੋਡ...

[ctx: @title:tab]
en: Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ ਨਾਂ:

[ctx: @title:group]
en: Action
pa: ਐਕਸ਼ਨ

[ctx: @action:button]
en: Change...
pa: ਬਦਲੋ...

[ctx: @title:group]
en: Time
pa: ਟਾਈਮ

[ctx: @option:radio]
en: Default time
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਾਈਮ

[ctx: @option:radio]
en: Time:
pa: ਟਾਈਮ:

[ctx: @option:radio]
en: Date only
pa: ਕੇਵਲ ਮਿਤੀ

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
pa: ਹੋਰ ਚੋਣਾਂ >>

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਵੇਖਣ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
pa: ਵੇਖਣ ਅਲਾਰਮ ਸੋਧ

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
pa: ਵੇਖਣ ਟਾਈਪ:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
pa: ਟੈਕਸਟ ਸੁਨੇਹਾ

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
pa: ਫਾਇਲ ਸਮੱਗਰੀ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
pa: ਕਮਾਂਡ ਆਉਟਪੁੱਟ

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
pa: ਅਲਾਰਮ ਸੁਨੇਹਾ ਹੁਣੇ ਵੇਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
pa: ਹੁਣ ਫਾਇਲ ਵੇਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
pa: ਕਮਾਂਡ ਆਉਟਪੁੱਟ ਹੁਣ ਵੇਖੋ

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
pa: ਇੱਕ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਗਲਤੀ

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਚਲਾਓ

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਚਲਾਓ

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm Template
pa: ਨਵੀਂ ਕਮਾਂਡ ਅਲਾਰਮ ਟੈਪਲੇਟ

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਕਮਾਂਡ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm
pa: ਕਮਾਂਡ ਅਲਾਰਮ ਸੋਧ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Execute the specified command now
pa: ਖਾਸ ਕਮਾਂਡ ਹੁਣ ਚਲਾਓ

[ctx: @title:group]
en: Command Output
pa: ਕਮਾਂਡ ਆਉਟਪੁੱਟ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
pa: ਇੱਕ ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
pa: ਫਾਇਲ ਲਈ ਲਾਗ

[ctx: @option:radio]
en: Discard
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
pa: ਚਲਾਈ ਕਮਾਂਡ: <icode>%1</icode>

[ctx: @option:check]
en: Copy email to self
pa: ਮੈਨੂੰ ਕਾਪੀ ਈਮੇਲ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm Template
pa: ਨਵਾਂ ਈਮੇਲ ਅਲਾਰਮ ਟੈਪਲੇਟ

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm Template
pa: ਈਮੇਲ ਅਲਾਰਮ ਟੈਪਲੇਟ ਸੋਧ

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਈਮੇਲ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
pa: ਈਲੇਮ ਅਲਾਰਮ ਸੋਧ

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
pa: ਵਲੋਂ:

[ctx: @label:textbox Email addressee]
en: To:
pa: ਵੱਲ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
pa: ਵਿਸ਼ਾ:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
pa: ਈਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ ਦਿਓ।

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
pa: ਈਮੇਲ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ।

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ:

[ctx: @action:button]
en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
pa: ਈਮੇਲ ਲਈ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਦਿਓ।

[ctx: @action:button]
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
pa: ਗਲਤੀ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ: <email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
pa: ਕੋਈ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

[ctx: @info]
en: Invalid email attachment: <filename>%1</filename>
pa: ਗਲਤ ਈਮੇਲ ਅਟੈਚਮੈਂਟ: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to send the email now to the specified recipient(s)?
pa: ਕੀਤ ਤੁਸੀਂ ਦਿੱਤੇ ਪ੍ਰਾਪਤ-ਕਰਤਾ ਲਈ ਹੁਣੇ ਈਮੇਲ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
pa: ਈਮੇਲ ਪੁਸ਼ਟੀ

[ctx: @action:button]
en: Send
pa: ਭੇਜੋ

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
pa: ਈਮੇਲ ਭੇਜੀ ਵੱਲ:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
pa: ਈਮੇ ਭੇਜੀ ਵੱਲ:<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
pa: ਅਟੈਚ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਸ਼ੈੱਲ ਕਮਾਂਡ ਦਿਓ।

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
pa: ਸੈਡਿਊਲ ਕੀਤੇ ਅਲਾਰਮ ਦੀ ਲਿਸਟ

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
pa: ਅਲਾਰਮ ਟਾਈਪ

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
pa: ਐਕਟਿਵ

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
pa: ਅਕਾਇਵ

[ctx: @option:check Alarm action = text display]
en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
pa: ਫਾਇਲ

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Email
pa: ਈ-ਮੇਲ

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
pa: ਫੋਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

[ctx: @option:check]
en: Use default font
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

en: Requested font
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਫੋਂਟ

[ctx: @action:button]
en: Enable
pa: ਯੋਗ

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
pa: ਪ੍ਰੀ-ਅਲਾਰਮ ਐਕਸ਼ਨ:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
pa: ਪੋਸਟ-ਅਲਾਰਮ ਐਕਸ਼ਨ:

[ctx: @info Email addressee]
en: To:
pa: ਵੱਲ:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
pa: ਵਿਸ਼ਾ:

en: KAlarm
pa: ਕੇ-ਅਲਾਰਮ

[ctx: @info]
en: Reminder
pa: ਰੀਮਾਇਡਰ

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
pa: ਜੇ ਲੇਟ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਰੱਦ

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ ਜੀ

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
pa: <filename>%1</filename> ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਹੈ

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
pa: <filename>%1</filename> ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
pa: <filename>%1</filename> ਪੜ੍ਹਨਯੋਗ ਨਹੀਂ

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

[ctx: @info]
en: Command execution error
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਗਲਤੀ

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
pa: ਕਮਾਂਡ ਗਲਤੀ ਕੋਡ: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
pa: ਘੰਟੇ/ਮਿੰਟ

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
pa: ਦਿਨ

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
pa: ਹਫਤੇ

[ctx: @action]
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

[ctx: @action]
en: &Copy...
pa: ਕਾਪੀ(&C)...

[ctx: @action]
en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

[ctx: @action]
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

[ctx: @action]
en: Show in System &Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਵੇਖੋ(&T)

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
pa[0]: ਅਲਾਰਮ ਹਟਾਓ
pa[1]: ਅਲਾਰਮ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:button]
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਵੇਖੋ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
pa: ਈਮੇਲ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
pa: ਕਮਾਂਡ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
pa: ਅਲਾਰਮ ਟਾਈਪ

[ctx: @action]
en: Ena&ble
pa: ਯੋਗ(&b)

[ctx: @action]
en: Disa&ble
pa: ਅਯੋਗ(&b)

[ctx: @title:window]
en: Reminder
pa: ਰੀਮਾਇਡਰ

[ctx: @title:window]
en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

[ctx: @info]
en: File is a folder
pa: ਫਾਇਲ ਫੋਲਡਰ ਹੈ

[ctx: @info]
en: Failed to open file
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

[ctx: @info]
en: File not found
pa: ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

[ctx: @title:window]
en: Error
pa: ਗਲਤੀ

[ctx: @info]
en: Today
pa: ਅੱਜ

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
pa[0]: ਭਲਕ
pa[1]: %1 ਦਿਨ ਦੇ ਟਾਈਮ 'ਚ

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
pa: ਅਲਾਰਮ ਸੁਨੇਹਾ

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
pa: ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
pa: ਅਲਾਰਮ ਸੋਧ

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
pa: ਸਾਊਂਡ ਰੋਕੋ

[ctx: @action]
en: New Command Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਕਮਾਂਡ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @item:inmenu]
en: &Email Alarm Template
pa: ਈਮੇਲ ਅਲਾਰਮ ਟੈਪਲੇਟ(&E)

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਈਮੇਲ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @action]
en: New Alarm From &Template
pa: ਟੈਪਲੇਟ ਤੋਂ ਨਵਾਂ ਅਲਾਰਮ ਬਣਾਓ(&T)

[ctx: @title:window]
en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: @title:tab General preferences]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: @title General preferences]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
pa: ਟਾਈਮ ਅਤੇ ਮਿਤੀ

[ctx: @title]
en: Time and Date
pa: ਟਾਈਮ ਅਤੇ ਮਿਤੀ

[ctx: @title:tab]
en: Storage
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
pa: ਈ-ਮੇਲ

[ctx: @title]
en: Email Alarm Settings
pa: ਈ-ਮੇਲ ਅਲਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: @title:tab]
en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: @title]
en: View Settings
pa: ਵੇਖਣ ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: @option:check]
en: Start at login
pa: ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ ਸ਼ੁਰੂ

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
pa: ਹੋਰ:

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
pa: ਦਿਨ

[ctx: @label]
en: Email client:
pa: ਈ-ਮੇਲ ਕਲਾਇਟ:

[ctx: @option:radio]
en: KMail
pa: ਕੇਮੇਲ

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
pa: aalam@users.sf.net

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
pa: ਵੱਲੋਂ:

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
pa: <application>ਕੇਮੇਲ</application> ਪਛਾਣ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @title:tab]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਚਲਾਓ

[ctx: @title:group]
en: Display Alarms
pa: ਵੇਖਣ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
pa: ਰੀਮਾਈਡਰ ਯੂਨਿਟ:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Minutes
pa: ਮਿੰਟ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hours/Minutes
pa: ਘੰਟੇ/ਮਿੰਟ

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

[ctx: @label:textbox]
en: Sound file:
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a sound file
pa: ਇੱਕ ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @title:group]
en: Command Alarms
pa: ਕਮਾਂਡ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @title:group]
en: Email Alarms
pa: ਈਮੇਲ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
pa: ਅਲਾਰਮ ਟਾਈਮ ਵੇਖੋ

[ctx: @title:group]
en: Alarm List
pa: ਅਲਾਰਮ ਲਿਸਟ

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: At Login
pa: ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Hourly/Minutely
pa: ਘੰਟੇ/ਮਿੰਟ

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
pa: ਰੋਜ਼

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
pa: ਹਫਤਾਵਾਰ

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
pa: ਮਹੀਨੇਵਾਰ

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Yearly
pa: ਸਾਲਨਾ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not repeat the alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਮੁੜ ਦੁਹਰਾਓ ਨਾ

[ctx: @option:radio]
en: No end
pa: ਅੰਤ ਨਹੀਂ

[ctx: @title:group]
en: Exceptions
pa: ਛੋਟ

[ctx: @action:button]
en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: @action:button]
en: Change
pa: ਬਦਲੋ

[ctx: @action:button]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @label Time units for user-entered numbers]
en: hours:minutes
pa: ਘੰਟੇ:ਮਿੰਟ

[ctx: @label On: Tuesday]
en: O&n:
pa: ਚਾਲੂ(&n):

[ctx: @info]
en: No day selected
pa: ਕੋਈ ਦਿਨ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
pa: ਦਿਨ

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
pa: ਹਫਤਾ

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
pa: ਆਖਰੀ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1st
pa: 1ਲਾਂ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
pa: 2ਜਾ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
pa: 3ਜਾ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
pa: 4ਵਾਂ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
pa: 5ਵਾਂ

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
pa: ਆਖਰੀ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
pa: 2ਜਾ ਆਖਰੀ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
pa: 3ਜਾ ਆਖਰੀ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
pa: 4ਵਾਂ ਆਖਰੀ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
pa: 5ਵਾਂ ਆਖਰੀ

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
pa: ਹਰੇਕ

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
pa: ਮਹੀਨੇ

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
pa: ਸਾਲ

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
pa: ਮਹੀਨੇ:

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: @item:inlistbox 1st March (short form)]
en: 1 Mar
pa: 1 ਮਾਰਚ

[ctx: @item:inlistbox 28th February (short form)]
en: 28 Feb
pa: 28 ਫਰਵਰੀ

[ctx: @info]
en: No month selected
pa: ਕੋਈ ਮਹੀਨਾ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
pa: ਰੀਮਾਇਡਰ:

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
pa: ਦੁਹਰਾਉ ਹਰੇਕ

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
pa: ਅੰਤਰਾਲ:

[ctx: @title:column]
en: Time
pa: ਸਮਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Time To
pa: ਸਮਾਂ ਤੱਕ

[ctx: @title:column]
en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਉ

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
pa: ਸੁਨੇਹਾ, ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਕਮਾਂਡ

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Active Alarms
pa: ਐਕਟਿਵ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
pa: ਅਕਾਇਵ ਅਲਾਰਮ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Alarm Templates
pa: ਅਲਾਰਮ ਟੈਪਲੇਟ

[ctx: @action:button]
en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

[ctx: @action]
en: Show &Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ(&D)

[ctx: @action]
en: Set &Color...
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ(&C)...

[ctx: @action]
en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

[ctx: @action]
en: &Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

[ctx: @action]
en: Im&port...
pa: ਇੰਪੋਰਟ(&p)...

[ctx: @option:check]
en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ

[ctx: @option:check]
en: Set volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਸੈੱਟ

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
pa: ਸਾਊਂਡ ਟੈਸਟ

[ctx: @label]
en: seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

[ctx: @option:check]
en: Fade
pa: ਫੇਡ

[ctx: @label:spinbox Time period over which to fade the sound]
en: Fade time:
pa: ਫੇਡ ਟਾਈਮ:

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਾਲੀਅਮ:

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
pa: ਸਾਊਂਡ:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
pa: ਬੀਪ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Speak
pa: ਬੋਲੋ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sound file
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure sound file
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: @title:window]
en: Sound File
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ

[ctx: @title:window]
en: Choose Sound File
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

[ctx: @action:button]
en: New
pa: ਨਵਾਂ

[ctx: @action]
en: New
pa: ਨਵਾਂ

[ctx: @action:button]
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
pa: ਅਲਾਰਮ ਟੈਪਲੇਟ ਚੁਣੋ

[ctx: @action]
en: &New Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਅਲਾਰਮ(&N)
