kalarm - en to ro translation catalogue (629 entries)

[ctx: @info]
en: No mail transport configured for email identity <resource>%1</resource>
ro: Niciun transport de mail configurat pentru identitatea e-mailului <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Emails may not have been sent
ro: Email-urile nu au putut fi trimise

[ctx: @info]
en: Program error
ro: Eroare program

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm to the specified date and time.
ro: Reprogramați alarma la data și ora specificate.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify the date, or date and time, to schedule the alarm.
ro: Specificați data sau data și ora de programare a alarmei.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the date to schedule the alarm.</para><para>%1</para>
ro: <para>Introduceți data pentru a programa alarma.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the time to schedule the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
ro: <para>Introduceți ora pentru a programa alarma.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @option:check]
en: Any time
ro: Oricând

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify only a date (without a time) for the alarm. The alarm will trigger at the first opportunity on the selected date.
ro: Verificați dacă ați specificat numai data (fără ora) alarmei. Alarma se va declanșa cu prima ocazie la data selectată.

[ctx: @option:radio]
en: Defer for time interval:
ro: Amânare pentru intervalul de timp:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm for the specified time interval after now.
ro: Reprogramați alarma pentru intervalul de timp specificat începând din acest moment.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm after the specified time interval from now.
ro: Programați alarma după intervalul de timp specificat începând de acum.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose a time zone for this alarm which is different from the default time zone set in KAlarm's configuration dialog.
ro: Alegeți un fus orar pentru această alarmă care este diferit de fusul orar prestabilit în câmpul de configurare al KAlarm.

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
ro: Fus orar:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone to use for this alarm.
ro: Selectați fusul orar folosit pentru această alarmă.

[ctx: @title:window]
en: Import Birthdays From KAddressBook
ro: Importați zilele de naștere din agenda K

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear before the person's name in the alarm message, including any necessary trailing spaces.
ro: Introduceți textul care să apară înainte de numele persoanei în mesajul alarmei, incluzând oricâte spații necesare la sfârșit.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear after the person's name in the alarm message, including any necessary leading spaces.
ro: Introduceți textul care să apară după numele persoanei în mesajul alarmei, incluzând oricâte spații necesare la început.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select birthdays to set alarms for.<nl/>This list shows all birthdays in <application>KAddressBook</application> except those for which alarms already exist.</para><para>You can select multiple birthdays at one time by dragging the mouse over the list, or by clicking the mouse while pressing Ctrl or Shift.</para>
ro: <para>Selectați zilele de naștere pentru care setați alarma.<nl/>Această listă arată toate zilele de naștere din <application>Agenda K</application> exceptându-le pe cele pentru care există deja alarme.</para><para>Puteți selecta mai multe zile de naștere în același moment prin glisarea cursorului peste listă sau făcând clic în timp ce țineți apăsat Ctrl sau Shift.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a reminder in advance of or after the birthday.
ro: Verificați să apară un memento înainte sau după ziua de naștere.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days before or after each birthday to display a reminder. This is in addition to the alarm which is displayed on the birthday.
ro: Introduceți numărul de zile înainte sau după fiecare zi de naștere pentru a afișa un memento. Acest lucru este în plus față de alarma care este afișată pe ziua de naștere.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the birthday.
ro: Selectați dacă un memento ar trebui să fie declanșat înainte sau după ziua de naștere.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up an additional alarm repetition
ro: Configurați o repetare suplimentară a alarmei

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
ro: Cere confirmare la acceptarea alarmei

en: Attach file to email (repeat as needed)
ro: Atașează un fișier la email (repetă după cum este necesar)

en: Auto-close alarm window after --late-cancel period
ro: Auto-închide fereastra de alarmă după perioada de anulare

en: Blind copy email to self
ro: Copiere email pentru tine

en: Beep when message is displayed
ro: Emite un sunet atunci când un mesaj este afișat

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
ro: Culoarea de fundal a mesajului (nume sau hex 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
ro: Culoare de prim-plan a mesajului (nume sau hex 0xRRGGBB)

en: Cancel alarm with the specified event ID
ro: Anulează alarma cu ID-ul de eveniment specificat

en: Disable the alarm
ro: Dezactivează alarma

en: Disable monitoring of all alarms
ro: Dezactivează monitorizarea tuturor alarmelor

en: Execute a shell command line
ro: Execută o comandă de linie

en: Command line to generate alarm message text
ro: Linia de comandă pentru a genera mesajul text al alarmei

en: Display the alarm edit dialog to edit the specified alarm
ro: Afișează câmpul de editare a alarmei pentru a edita alarma specificată

en: Display the alarm edit dialog, preset with a template
ro: Afișează câmpul de editare a alarmei, presetat cu un șablon

en: File to display
ro: Fișier de afișat

en: Interval between alarm repetitions
ro: Interval între repetările alarmei

en: Show alarm as an event in KOrganizer
ro: Arată alarma ca eveniment în Organizator

en: Cancel alarm if more than 'period' late when triggered
ro: Anulează alarma dacă a fost declanșată cu mai mult de o perioadă de întârziere

en: Repeat alarm at every login
ro: Repetă alarma la fiecare autentificare

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
ro: Trimite un email la adresa indicată (repetă după cum este necesar)

en: Audio file to play once
ro: Fișier audio de redat o dată

en: Audio file to play repeatedly
ro: Fișier audio de redat repetat

en: Specify alarm recurrence using iCalendar syntax
ro: Specificați repetiția alarmei folosint sintaxa iCalendar

en: Display reminder before or after alarm
ro: Afișează memento-ul înainte sau după alarmă

en: Display reminder once, before or after first alarm recurrence
ro: Afișează memento-ul o dată, înainte sau după prima repetiție a alarmei

en: Number of times to repeat alarm (including initial occasion)
ro: Numărul de ori pentru a repeta alarma (incluzând data inițială)

en: Speak the message when it is displayed
ro: Vorbește mesajul când este afișat

en: Email subject line
ro: Subiecul email-ului

en: Simulate system time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (debug mode)
ro: Simulează ora sistemului [[[aaaa-]ll-]zz-]oo:mm[TZ] (modul de depanare)

en: Trigger alarm at time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
ro: Declanșează alarma la ora [[[aaaa-]ll-]zz-]oo:mm[TZ], sau data aaaa-ll-zz [TZ]

en: Display system tray icon
ro: Arată pictograma în tava de sistem

en: Trigger alarm with the specified event ID
ro: Declanșează alarma cu ID-ul de eveniment specificat

en: Repeat until time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
ro: Repetă până la ora [[[aaaa-]ll-]zz-]oo:mm [TZ], sau data aaaa-ll-zz [TZ]

en: Volume to play audio file
ro: Volumul de redare a fișierului audio

en: Message text to display
ro: Textul mesajului de afișat

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter for date-only alarm
ro: Parametru <icode>%1</icode> invalid pentru alarma numai cu dată

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> and <icode>%2</icode> parameters: repetition is longer than <icode>%3</icode> interval
ro: Parametri <icode>%1</icode> si <icode>%2</icode> nevalizi: repetiția este mai lungă decât <icode>%3</icode> intervalul

[ctx: @info:shell]
en: 
    Use --help to get a list of available command line options.
ro: 
    Utilizați --ajutor pentru a obține o listă de opțiuni disponibile în linia de comandă.

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
ro: Parametru <icode>%1</icode> nevalid

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version which wrote this file.
ro: Versiunea KAlarm care a scris acest fișier.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
ro: Fus orar

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Holiday region
ro: Regiunea de vacanță

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Select the holiday region to use.
ro: Selectați regiunea de vacanță de folosit.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
ro: Culoare prim-plan

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
ro: Culoare fundal

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
ro: Font mesaj

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (General)
en: Start at login
ro: Pornește la autentificare

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Enter the default time interval (in minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
ro: Introduceti intervalul de timp implicit (în minute) de amânare a alarmelor, folosit de câmpul pentru amânarea alarmei.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AskResource), group (General)
en: Prompt for which calendar to store in
ro: întreabă pentru care calendar se stochează

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
ro: Ferestrele de mesaj au o bară de titlu și se concentrează pe tastatură

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageButtonDelay), group (General)
en: Delay before message window buttons are enabled
ro: întârzierea dinainte ca butoanele ferestrei de mesaj să se activeze

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: Number of alarms to show in system tray tooltip
ro: Numărul de alarme afișate în tabloul de sistem

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Show alarm times in system tray tooltip
ro: Afișează orele alarmei în tabloul de sistem

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Time-to-alarm prefix in system tray tooltip
ro: Time-la-alarma prefix în tava sistemului tooltip

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Enter the text to be displayed in front of the time until the alarm, in the system tray tooltip.
ro: Introduceți textul de afișat în fața orei până la alarmă, în tabloul de sistem.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
ro: Client de poștă

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether to copy sent emails into KMail's Sent folder.
ro: Fie pentru a copia email-urile trimise în directorul de mesaje trimise al KMail.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether after sending an email to store a copy in KMail's sent-mail folder. Only applies when sendmail is selected as the email client.
ro: Daca dupa ce emailul a fost trimis pentru a stoca o copie in  folderul cu mailuri trimise.Acest lucru se aplica cand folderul cu mailuri trimise este selectat ca si email.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Command line to execute command alarms in a terminal window, including special codes described in the KAlarm handbook.
ro: Linia de comanda pentru a executa alarmele de comanda intr-o fereastra terminala,incluzand coduri descrise special in manualul KAlarm

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: Start of day for date-only alarms
ro: începutul zilei pentru alarme doar pentru dată

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.
ro: Cea mai devreme oră a zilei la care o alarmă de tipul numai dată va fi declanșată.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: Start time of working day
ro: Ora de început a zilei lucrătoare

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: The start time of the working day.
ro: Ora de început a zilei lucrătoare.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: End time of working day
ro: Ora de sfârșit a zilei lucrătoare

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: The end time of the working day.
ro: Ora de sfârșit a zilei lucrătoare.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
ro: Zile lucrătoare

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: OR'ed bits indicating which days of the week are work days, 1 = Monday ... 64 = Sunday.
ro: Biți OR'ed indicând care zile ale săptămânii sunt zile de lucru, 1 = luni ... 64 = duminică.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DisabledColour), group (General)
en: Disabled alarm color
ro: Culoare alarme dezactivate

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Archived alarm color
ro: Culoare alarme expirate

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: Days to keep expired alarms
ro: Zile de păstrat alarmele expirate

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: KOrganizer event duration
ro: Durata unui eveniment KOrganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: Enter the event duration in minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.
ro: Introduceți durata evenimentului în minute, pentru alarmele care sunt copiate în KOrganizer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
ro: Numărul de minute dinaintea trezirii din suspendare a alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
ro: Introdu cate minute inainte de declansarea alarmei pentru a trezi sistemul din suspendare.Aceasta poate fi folosita pentru a te asigura ca sistemul este restaurat complet pana cand alarma se declanseaza.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Cancel if late (minutes)
ro: Anulează dacă e târziu (minute)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Default value in the alarm edit dialog for late cancellation time (in minutes). 0 for no late cancellation, >0 how many minutes before cancelling.
ro: Valoare implicita in dialogul de editare a alarmei pentru anularea tarzie a timpului(in minute).0 pentru nu a anula,>0 cate minute inainte de anulare.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Auto-close window after late-cancellation time
ro: Auto-închide fereastra după timpul de anulare

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Confirm acknowledgement
ro: Confirmă acceptarea

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
ro: Arată în Organizator

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
ro: Sunet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Default sound type in the alarm edit dialog.
ro: Tipul implicit de sunet în câmpul de editare a alarmei.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
ro: Redă fișier

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
ro: Fișier de sunet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Default sound file path in the alarm edit dialog.
ro: Calea implicită a fișierului de sunet în câmpul de editare a alarmei.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
ro: Volumul sunetului

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Default sound volume in the alarm edit dialog. -1 to deselect volume, or 0 - 100 %
ro: Volumul implicit al sunetului din câmpul de editare a alarmei. -1 pentru a deselecta volumul, sau 0-100%

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
ro: Introduceți script-ul

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
ro: Rezultat comandă

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
ro: Jurnalizează în fișier

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
ro: Execută în fereastra consolei

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
ro: Fișier-jurnal

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Default log file path for command alarms in the alarm edit dialog.
ro: Cararea fisierului implicita pentru comanda alarmelor in dialogul de editare

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
ro: Copiază scrisoarea către sine

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Recurrence period
ro: Perioadă de recurență

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: The default setting for the recurrence rule in the alarm edit dialog.
ro: Setarea implicită pentru regula repetiției din câmpul de editare al alarmei.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: No recurrence
ro: Fără recurență

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
ro: La autentificare

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
ro: Pe oră / Pe minut

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: In non-leap years, repeat yearly February 29th alarms on:
ro: în anii nebisecți, repetă în fiecare an alarmele din 29 februarie pe:

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
ro: 28 februarie

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
ro: 1 martie

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
ro: Nu repeta

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
ro: Unități de memento

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Default reminder time units in the alarm edit dialog.
ro: Memento unitati de timp in mod implicit in alarma de dialog Editare.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
ro: Ore/minute

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Pre-alarm action
ro: Acțiune înainte de alarmă

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Default command to execute before displaying alarms.
ro: Comanda implicită de executat înainte de afișarea alarmelor.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Cancel alarm on pre-alarm action error
ro: Anulează alarma în caz de eroare a unei acțiuni înainte de alarmă

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Do not notify pre-alarm action errors
ro: Nu notifica erorile unei acțiuni înainte de alarmă

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Post-alarm action
ro: Acțiune după alarmă

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
ro: Avertizează înainte de ieșire

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Whether to suppress a warning prompt before quitting KAlarm.
ro: Fie pentru a suprima un prompt de avertizare inainte de a renunta KAlarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
ro: Confirmă ștergerea alarmelor

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Check to be prompted for confirmation each time you delete an alarm.
ro: Bifați pentru a vi se cere confirmarea de fiecare dată când ștergeți o alarmă.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Notify when remote emails are queued
ro: Anunță când mesajele îndepărtate sunt puse în așteptare

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Display a notification message whenever an email alarm has queued an email for sending to a remote system. This could be useful if, for example, you have a dial-up connection, so that you can then ensure that the email is actually transmitted.
ro: Afiseaza un mesaj de notificare de fiecare data cand o alarma de email pune emailul sa astepte pentru trimiterea la un sistem cu telecomanda.Acest lucru poate fi folositor daca,de exemplu,daca ai o conectiune de tip dial-up,astefl incat sa va puteti asigura ca email a fost transmis.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
ro: &Acțiuni

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defer the alarm until the specified time.
ro: Amână alarma până la ora specificată.

[ctx: @action:button]
en: Cancel Deferral
ro: Anulează amânarea

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the deferred alarm. This does not affect future recurrences.
ro: Anuleaza amanarea alarmei.Acest lucru nu va afecta viitoarele recidive.

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next sub-repetition (currently %1)
ro: Urmatoarea repetare a alarmei nu poate fi amanata (in prezent %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next recurrence (currently %1)
ro: Nu se poate amana urmatoarea repetare a alarmei (in prezent %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next reminder (currently %1)
ro: Nu se poate amâna următorul memento al alarmei (în prezent %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer reminder past the main alarm time (%1)
ro: Nu se poate amâna un memento trecut de ora principală de alarmă (%1)

[ctx: @info]
en: <para>Error loading calendar:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Please fix or delete the file.</para>
ro: <para>Eroare la încărcarea calendarului:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Ștergeți sau reparați fișierul.</para>

[ctx: @info]
en: Failed to save calendar to <filename>%1</filename>
ro: Salvarea calendarului în <filename>%1</filename> a eșuat

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
ro: Arată în Organizatorul K

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm at the specified time.
ro: Programează alarma la ora specificată.

[ctx: @title:tab]
en: Alarm
ro: Alarmă

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
ro: Numele șablonului:

[ctx: @title:group]
en: Action
ro: Acțiune

[ctx: @label]
en: Deferred to:
ro: Amânată pentru:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Change the alarm's deferred time, or cancel the deferral
ro: Schimba ora de amanare a alarmei,sau anuleaza amanarea ei.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not specify a start time for alarms based on this template. The normal default start time will be used.
ro: Nu specifica ora de inceput pentru alarmele bazate pe acest sablon.Va fi folostita ora de inceput implicita.

[ctx: @option:radio]
en: Time:
ro: Ora:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify a start time for alarms based on this template.
ro: Indica ora de inceput pentru alarmele bazate pe acest sablon

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time for alarms based on this template.</para><para>%1</para>
ro: <para>Introduceti ora de inceput pentru alarmele bazate pe acest sablon.</para><para>%1</para>

[ctx: @option:radio]
en: Date only
ro: Doar data

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the <interface>Any time</interface> option for alarms based on this template.
ro: Seteaza optiunea <interface>oricand</interface> pentru alarmele bazate pe acest sablon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set alarms based on this template to start after the specified time interval from when the alarm is created.
ro: Seteaza alarma bazata pe acest sablon pentru a incepe dupa intervalul de timp specificat de cand alarma a fost creata.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to copy the alarm into KOrganizer's calendar
ro: Verifica pentru a copia alarma in calendarul KOrganizer's

[ctx: @info]
en: You must enter a name for the alarm template
ro: Trebuie să introduceți o denumire pentru șablonul de alarmă

[ctx: @info]
en: Template name is already in use
ro: Denumirea de șablon e folosită deja

[ctx: @info The parameter is a date value]
en: The start date does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date of the next recurrence (%1).
ro: Ora de inceput nu se potriveste cu modelul de repetare al alarmei,asa ca va trebui reglata pentru data viitoarei  repetari (%1).

[ctx: @info The parameter is a date/time value]
en: The start date/time does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date/time of the next recurrence (%1).
ro: Ora de inceput/Data de inceput nu se potrivesc cu modelul de repetare al alarmei,asa ca va trebui reglata dupa data/ora urmatoarei repetari (%1).

[ctx: @info]
en: Recurrence has already expired
ro: Recurența a expirat deja

[ctx: @info]
en: The alarm will never occur during working hours
ro: Alarma nu va interveni niciodată în orele de lucru

[ctx: @info]
en: Reminder period must be less than the recurrence interval, unless <interface>%1</interface> is checked.
ro: Perioada de reamintire trebuie sa fie mai mica decat intervalul repetarilor, numai daca <interface>%1</interface> este verificat.

[ctx: @info]
en: The duration of a repetition within the recurrence must be less than the recurrence interval minus any reminder period
ro: DUrata unei repetitii

[ctx: @info]
en: For a repetition within the recurrence, its period must be in units of days or weeks for a date-only alarm
ro: Pentru o repetitie în cadrul recurentei, perioada acesteia trebuie sa fie în unitati de zile sau saptamani pentru o alarma numai cu data.

[ctx: @info]
en: You must select a calendar to save the alarm in
ro: Trebuie să alegeți un calendar în care salvați alarma

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
ro: Mai multe opțiuni >>

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
ro: Alege fișierul jurnal

[ctx: @option:check]
en: Confirm acknowledgment
ro: Confirmă acceptarea

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm Template
ro: Șablon nou de alarmă de ecran

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm Template
ro: Editează șablonul de alarmă de ecran

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
ro: Alarmă de ecran nouă

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
ro: Modifică alarma de ecran

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
ro: Tip afișare:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
ro: Mesaj textual

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
ro: Conținut fișier

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
ro: Rezultat comandă

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select what the alarm should display:<list><item><interface>%1</interface>: the alarm will display the text message you type in.</item><item><interface>%2</interface>: the alarm will display the contents of a text or image file.</item><item><interface>%3</interface>: the alarm will display the output from a command.</item></list></para>
ro: <para>Alege ce ar trebui să afișeze alarma:<list><item><interface>%1</interface>: alarma o să afiseze mesajul pe care îl scrii..</item><item><interface>%2</interface>: alarma o să afișeze conținutul unui text sau a unui fișier imagine.</item><item><interface>%3</interface>:alarma va afișa rezultatul unei comenzi.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the text of the alarm message. It may be multi-line.
ro: Introduceți textul pentru mesajul alarmei. Acesta se poate întinde pe mai multe linii.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a text or image file to display.
ro: Introdu numele sau URL-ul unui text sau a une imagini pentru a-l afisa sau a o afisa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
ro: Alegeți un fișier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a text or image file to display.
ro: Alegeți un text sau imagine de afișat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to additionally display a reminder in advance of or after the main alarm time(s).
ro: Verificati pentru a afisa un memento suplimentar in avans sau dupa ora alarmei principale.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter how long in advance of or after the main alarm to display a reminder alarm.</para><para>%1</para>
ro: <para>Introdu durata dintre alarma principala si afisarea alarmei de amintire.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the main alarm
ro: Alege daca alarma de amintire ar trebui sa se activeze inainte sau dupa alarma principala

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to be prompted for confirmation when you acknowledge the alarm.
ro: Verificati daca vi se solicita confirmare cand setati alarma

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
ro: Afișează mesajul alarmei acum

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
ro: Afișează fișierul acum

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
ro: Afișează ieșirea comenzii acum

[ctx: @title:window]
en: Choose Text or Image File to Display
ro: Alegeți textul sau imaginea de afișat

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
ro: Introduceți un script

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
ro: Execută în fereastra consolei

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
ro: Execută în fereastra consolei

[ctx: @option:check]
en: Do not notify errors
ro: Nu notifica erori

[ctx: @title:group]
en: Command Output
ro: Rezultat comandă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute the command in a terminal window
ro: Bifați pentru a executa comanda într-o fereastră de terminal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or path of the log file.
ro: Introduceți denumirea sau calea fișierului-jurnal.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
ro: Alegeți un fișier-jurnal.

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
ro: Jurnalizează în fișier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to log the command output to a local file. The output will be appended to any existing contents of the file.
ro: Verificați dacă ați setat comanda de ieşire la un fişier local.Ieşirea va fi atribuită oricărui fişier conținut.

[ctx: @option:radio]
en: Discard
ro: Aruncă

[ctx: @info]
en: Log file must be the name or path of a local file, with write permission.
ro: Fisierul de intrare trebuie sa fie numele sau calea catre un fisier local,cu permisiunea de scriere.

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
ro: Comanda executată: <icode>%1</icode>

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
ro: Alarmă email nouă

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
ro: Editează alarma email

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
ro: De la:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email identity, used to identify you as the sender when sending email alarms.
ro: Cand trimiti alarme de e-mail, e-mailul tau va fi folosit pentru a arata ca tu esti cel care a trimis-o.

[ctx: @label:textbox Email addressee]
en: To:
ro: Către:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the addresses of the email recipients. Separate multiple addresses by commas or semicolons.
ro: Introduceti destinatarii mesajelor.Separati adresele prin virgula sau punct si virgula.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
ro: Deschide cartea de adrese

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select email addresses from your address book.
ro: Selecteaza adresele de e-mail din agenda ta.

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
ro: Subiect:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
ro: Introduceți subiectul mesajului.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
ro: Introduceți conținutul mesajului.

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
ro: Atașamente:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Files to send as attachments to the email.
ro: Fișiere de expediat ca atașamente la mesaj.

[ctx: @action:button]
en: Add...
ro: Adaugă...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
ro: Adaugă un atașament la mesaj.

[ctx: @action:button]
en: Remove
ro: Elimină

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the highlighted attachment from the email.
ro: Elimină atașamentul evidențiat din mesaj.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the email will be blind copied to you.
ro: Odata verificat,e-mailul nu va mai aparea.

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
ro: Adresă de email greșită: <email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
ro: Nicio adresă de e-mail specificată

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
ro: Confirmare adresă

[ctx: @action:button]
en: Send
ro: Trimite

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
ro: Emailul trimis la:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
ro: Scrisoare trimisă către:<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
ro: Alegeți fișierul de atașat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to enter the contents of a script instead of a shell command line
ro: Verificati pentru a introduce continutul unui script in loc de o comanda liniara shell.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
ro: Introduceți o comandă de consolă de executat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the contents of a script to execute
ro: Introduceți conținutul unui script de executat

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
ro: Lista alarmelor planificate

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
ro: Tip alarmă

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
ro: Activă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include active alarms in the search.
ro: Bifați pentru a include în căutare alarmele active.

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
ro: Arhivată

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include archived alarms in the search. This option is only available if archived alarms are currently being displayed.
ro: Verificați pentru a include alarmele arhivate în căutare. Această opțiune este disponibilă numai dacă alarme arhivate sunt în prezent afișate.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include text message alarms in the search.
ro: Verificați pentru a include alarmele mesaje în căutare.

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
ro: Fișier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include file alarms in the search.
ro: Verificați pentru a include alarmele de tip fișier în căutare.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
ro: Comandă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include command alarms in the search.
ro: Verificați pentru a include alarmele de tip comanda în căutare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include email alarms in the search.
ro: Verificați pentru a include alarmele de e-mail în căutare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include audio alarms in the search.
ro: Verificați pentru a include alarmele audio în căutare.

[ctx: @info]
en: No alarm types are selected to search
ro: Niciun tip de alarma nu a fost selectat pentru cautare

[ctx: @info]
en: <para>End of alarm list reached.</para><para>Continue from the beginning?</para>
ro: <para>Sfarsitul listei cu alarme.</para><para>Continuati de la inceput?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Beginning of alarm list reached.</para><para>Continue from the end?</para>
ro: <para>Inceputul listei cu alarme atins.</para><para>Continuati de la sfarsit?</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
ro: Culoare text:

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
ro: Culoare fundal:

[ctx: @option:check]
en: Use default font
ro: Folosește fontul implicit

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default font current at the time the alarm is displayed.
ro: Verificați pentru a utiliza curent fontul implicit în momentul în care alarma este afișată.

en: Requested font
ro: Fontul cerut

[ctx: @action:button]
en: Font && Color...
ro: Font și culoare...

[ctx: @action]
en: Stop Play
ro: Oprește redarea

[ctx: @action]
en: Enable &Alarms
ro: &Activează alarmele

[ctx: @title:window]
en: Choose Export Calendar
ro: Alegeți calendarul de exportat

[ctx: @info]
en: Error loading calendar to append to:<nl/><filename>%1</filename>
ro: Nu pot deschide calendarul:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Unable to show alarms in KOrganizer
ro: Imposibil să fie arătate alarmele în KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to show alarm in KOrganizer
ro: Imposibil să fie arătată alarma în KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to update alarm in KOrganizer
ro: Imposibil să fie actualizată alarma în KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarms from KOrganizer
ro: Imposibil să fie șterse alarmele din KOrganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarm from KOrganizer
ro: Imposibil să fie ștearsă alarma din KOrganizer

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(KOrganizer not fully started)</para>
ro: <para>%1</para><para>(KOrganizer nu este pe deplin început)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Error communicating with KOrganizer)</para>
ro: <para>%1</para><para>(Eroare de comunicare cu KOrganizer)</para>

[ctx: info]
en: The scheduled Wake from Suspend has been cancelled.
ro: Programarea Trezire de la Suspendare a fost anulată.

[ctx: @info]
en: Error obtaining authorization (%1)
ro: Eroare de obținerea a autorizației (%1)

[ctx: @info]
en: You must enable a template calendar to save the template in
ro: Trebuie să activați un șablon de calendar pentru a salva șablonul în el

[ctx: @info Please set the 'From' email address...]
en: <para>%1</para><para>Please set it in the Configuration dialog.</para>
ro: <para>%1</para><para>Vă rigăm să-l setați în câmpul Configurare.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Alarms are currently disabled.</para><para>Do you want to enable alarms now?</para>
ro: <para>Alarmele sunt dezactivate în prezent.</para><para>Doriți să activați alarmele acum?</para>

[ctx: @action:button]
en: Enable
ro: Activează

[ctx: @action:button]
en: Keep Disabled
ro: Păstrează dezactivate

[ctx: @info]
en: Error saving alarms
ro: Eroare la salvarea alarmelor

[ctx: @info]
en: Error saving alarm
ro: Eroale la salvarea alarmei

[ctx: @info]
en: Error deleting alarms
ro: Eroare la ștergerea alarmelor

[ctx: @info]
en: Error deleting alarm
ro: Eroare la ștergerea alarmei

[ctx: @info]
en: Quitting will disable alarms (once any alarm message windows are closed).
ro: Renunțarea va dezactiva alarmele (o dată ce toate ferestrele cu mesaje de alarmă sunt închise).

[ctx: @info]
en: Quitting will cancel the scheduled Wake from Suspend.
ro: Renunțarea va anula trezirea programată de la suspendare.

[ctx: @info]
en: Do you want to start KAlarm at login?<nl/>(Note that alarms will be disabled if KAlarm is not started.)
ro: Doriți să porniți KAlarm la autentificare?<nl/>Rețineți că alarmele vor fi dezactivate dacă Kalarm nu este pornit.

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
ro: Acțiune pre-alarmă:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
ro: Acțiune post-alarmă:

[ctx: @info Email addressee]
en: To:
ro: Către:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
ro: Subiect:

[ctx: @info]
en: Reminder
ro: Memento

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> not found
ro: Câmpul "De la" este invalid. <nl/>Identitatea email-ului <resource>%1</resource> nu a fost găsită

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> has no email address
ro: Câmpul "De la" este invalid. <nl/>Câmpul <resource>%1</resource> nu conține o adresă de email

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured (no default email identity found)</para><para>Please set it in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
ro: <para>Nu ați configurat câmpul "De la" al email-ului (nu a fost găsit niciun email implicit)</para><para>Vă rugăm să-l setați în <application>KMail</application> sau în câmpul configurare al <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
ro: <para>Nu ați configurat câmpul "De la" al email-ului.</para><para>Vă rugăm să-l setați în câmpul de configurare al <application>KAlarm</application>.</para>

[ctx: @info]
en: Error attaching file: <filename>%1</filename>
ro: Eroare la atașarea fișierului: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Attachment not found: <filename>%1</filename>
ro: Atașamentul nu a fost găsit: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: An email has been queued to be sent
ro: Un email a fost pus în așteptare pentru a fi trimis

[ctx: @info]
en: Failed to send email
ro: Eșec la trimiterea mesajului

[ctx: @info]
en: Error sending email
ro: Eroare la trimiterea mesajului

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
ro: Anulează dacă a întârziat

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after this time
ro: închide fereastra automat după acest timp

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after late-cancellation time
ro: Auto-închide fereastra după anularea orei

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If checked, the alarm will be canceled if it cannot be triggered within the specified period after its scheduled time. Possible reasons for not triggering include your being logged off, X not running, or <application>KAlarm</application> not running.</para><para>If unchecked, the alarm will be triggered at the first opportunity after its scheduled time, regardless of how late it is.</para>
ro: <para>Dacă este bifat, alarma va fi anulată dacă nu poate fi declanșată în intervalul de timp specificat după ora de programare. Motive posibile pentru nedeclanșare sunt: sunteți delogat, X nu rulează sau <application>KAlarm</application> nu rulează.</para><para>Dacă nu este bifat, alarma va fi declanșată la prima ocazie după ora programată, indiferent de cât de târziu este.</para>

[ctx: @option:check Cancel if late by 10 minutes]
en: Cancel if late by
ro: Anulează dacă a întârziat cu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically close the alarm window after the expiry of the late-cancellation period
ro: închide fereastra de alarmă în mod automat după expirarea perioadei de întârziere

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
ro: Alegeți un fișier de afișat

[ctx: @info]
en: Please select a file to play
ro: Alegeți un fișier de redat

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
ro: <filename>%1</filename> este un dosar

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
ro: <filename>%1</filename> nu poate fi găsit

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
ro: <filename>%1</filename> nu poate fi citit

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> appears not to be a text or image file
ro: <filename>%1</filename> nu pare a fi un fișier textual sau imagine

[ctx: @option:check]
en: Append to existing file
ro: Adaugă la fișierul existent

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (shell access not authorized)
ro: Eșec la execuția comenzii (acces la consolă neautorizat)

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
ro: Eșec la execuția comenzii

[ctx: @info]
en: Command execution error
ro: Eroare execuție comandă

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
ro: Codul de ieșire al comenzii: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
ro: minute

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
ro: ore/minute

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
ro: zile

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
ro: săptămâni

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press the Shift key while clicking the spin buttons to adjust the time by a larger step (6 hours / 5 minutes).
ro: Apăsați tasta Shift în timp ce faceți clic pe butoanele de rotire pentru a regla timpul la un pas mai mare (6 ore / 5 minute).

[ctx: @action]
en: &Templates...
ro: Șa&bloane...

[ctx: @action]
en: &New
ro: &Nou

[ctx: @action]
en: Create Tem&plate...
ro: Crează șablon...

[ctx: @action]
en: &Copy...
ro: &Copiere...

[ctx: @action]
en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: @action]
en: Delete Without Confirmation
ro: Șterge fără confirmare

[ctx: @action]
en: Reac&tivate
ro: Reac&tivează

[ctx: @action]
en: Show Archi&ved Alarms
ro: Arată alarme arhi&vate

[ctx: @action]
en: Show in System &Tray
ro: Arată în &tava de sistem

[ctx: @action]
en: Show &Calendars
ro: Arată &calendare

[ctx: @action]
en: Import &Alarms...
ro: Importă &alarme...

[ctx: @action]
en: E&xport Selected Alarms...
ro: E&xportă alarmele alese...

[ctx: @action]
en: E&xport...
ro: E&xportă...

[ctx: @action]
en: &Refresh Alarms
ro: &Reîmprospătează alarme

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm? | Do you really want to delete the %1 selected alarms?
ro[0]: Sigur ștergeți alarma aleasă?
ro[1]: Sigur ștergeți cele %1 alarme alese?
ro[2]: Sigur ștergeți cele %1 de alarme alese?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
ro[0]: Șterge alarma
ro[1]: Șterge alarmele
ro[2]: Șterge alarmele

[ctx: @action:button]
en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Archived Alarms
ro: Ascunde alarmele arhivate

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Archived Alarms
ro: Arată alarmele arhivate

[ctx: @info]
en: Import birthdays
ro: Importă zile de naștere

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
ro: Alarmă de ecran

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
ro: Alarmă email

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
ro: Comandă de alarmă

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
ro: Tip alarmă

[ctx: @info]
en: Choose alarm type to create:
ro: Alegeți tipul de alarmă de creat:

[ctx: @action]
en: Ena&ble
ro: Acti&vează

[ctx: @action]
en: Disa&ble
ro: Dezacti&vează

[ctx: @info]
en: <para>Cannot defer alarm:</para><para>Alarm not found.</para>
ro: <para>Nu se poate amâna alarma:</para><para>Alarma nu a fost găsită.</para>

[ctx: @title:window]
en: Reminder
ro: Memento

[ctx: @title:window]
en: Message
ro: Mesaj

[ctx: @info]
en: File is a folder
ro: Fișierul este un dosar

[ctx: @info]
en: Failed to open file
ro: Eroare la deschiderea fișierului

[ctx: @info]
en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

[ctx: @title:window]
en: Error
ro: Eroare

[ctx: @info]
en: Today
ro: Azi

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
ro[0]: Mâine
ro[1]: în decurs de %1 zile
ro[2]: în decurs de %1 de zile

[ctx: @info]
en: in 1 week's time | in %1 weeks' time
ro[0]: în decurs de 1 săptămână
ro[1]: în decurs de %1 săptămâni
ro[2]: în decurs de %1 de săptămâni

[ctx: @info]
en: in 1 minute's time | in %1 minutes' time
ro[0]: în decurs de 1 minut
ro[1]: în decurs de %1 minute
ro[2]: în decurs de %1 de minute

[ctx: @info]
en: in 1 hour's time | in %1 hours' time
ro[0]: în decurs de 1 oră
ro[1]: în decurs de %1 ore
ro[2]: în decurs de %1 de ore

[ctx: @item:intext inserted into 'in ... %1 minute's time' below]
en: 1 hour | %1 hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

[ctx: @info '%2' is the previous message '1 hour'/'%1 hours']
en: in %2 1 minute's time | in %2 %1 minutes' time
ro[0]: in %2 %1 minute
ro[1]: in %2 %1 minute
ro[2]: in %2 %1 minute

[ctx: @info]
en: Unable to speak message
ro: Mesajul nu poate fi vorbit

[ctx: @info:whatsthis]
en: The scheduled date/time for the message (as opposed to the actual time of display).
ro: Data/ora programate pentru mesaj (spre deosebire de timpul efectiv de afișare).

[ctx: @info:whatsthis]
en: The file whose contents are displayed below
ro: Fișierul al cărui conținut este afișat mai jos

[ctx: @info:whatsthis]
en: The contents of the file to be displayed
ro: Conținutul fișierului ce va fi afișat

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
ro: Mesajul alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: The output of the alarm's command
ro: Rezultatul comenzii alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
ro: E-mail de trimis

[ctx: @option:check]
en: Do not display this error message again for this alarm
ro: Nu mai afișa acest mesaj de eroare pentru această alarmă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Acknowledge the alarm
ro: Acceptă alarma

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
ro: &Editare...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
ro: Modifică alarma.

[ctx: @action:button]
en: &Defer...
ro: &Amână...

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Defer the alarm until later.</para><para>You will be prompted to specify when the alarm should be redisplayed.</para>
ro: <para>Amână alarma până mai târziu.</para><para>Vi se va solicita să specificați când ar trebui să fie reafișată alarma.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
ro: Oprește sunetul

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop playing the sound
ro: Oprește redarea sunetului

[ctx: @info:tooltip Locate this email in KMail]
en: Locate in <application>KMail</application>
ro: Găsește în <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Locate and highlight this email in <application>KMail</application>
ro: Găsește și evidențiază această scrisoare în <application>KMail</application>

[ctx: @info:tooltip]
en: Activate <application>KAlarm</application>
ro: Activează <application>KAlarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Activate <application>KAlarm</application>
ro: Activează <application>KAlarm</application>

[ctx: @info]
en: Do you really want to acknowledge this alarm?
ro: Chiar doriți să se confirme această alarmă?

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge
ro: confirmare

[ctx: @info]
en: Unable to locate this email in <application>KMail</application>
ro: Imposibil să se localizeze acest email în <application>KMail</application>

[ctx: @action]
en: New Display Alarm
ro: Alarmă de ecran nouă

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
ro: Alarmă email nouă

[ctx: @action]
en: New Alarm From &Template
ro: Alarmă nouă din șa&blon

[ctx: @title:window]
en: Configure
ro: Configurează

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
ro: Oră și dată

[ctx: @title]
en: Time and Date
ro: Oră și dată

[ctx: @title:tab]
en: Storage
ro: Stocare

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
ro: Poștă

[ctx: @title]
en: Default Alarm Edit Settings
ro: Editează setările implicite ale alarmei

[ctx: @title:tab]
en: View
ro: Vizualizare

[ctx: @title]
en: View Settings
ro: Configurări vizualizare

[ctx: @info]
en: Reset all tabs to their default values, or only reset the current tab?
ro: Resetează toate filele la valorile lor implicite sau resetează numai fila curentă?

[ctx: @action:button Reset ALL tabs]
en: &All
ro: To&ate

[ctx: @action:button Reset the CURRENT tab]
en: C&urrent
ro: C&urentă

[ctx: @title:group]
en: Run Mode
ro: Regim execuție

[ctx: @option:check]
en: Start at login
ro: Pornește la autentificare

[ctx: @option:check]
en: Warn before quitting
ro: Avertizează înainte de ieșire

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a warning prompt before quitting <application>KAlarm</application>.
ro: Verificați pentru a afișa un mesaj de avertizare înainte de ieșire <application>KAlarm</application>.

[ctx: @option:check]
en: Confirm alarm deletions
ro: Confirmă ștergerea alarmelor

[ctx: @label:spinbox]
en: Default defer time interval:
ro: Intervalul de timp de amânare implicit:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default time interval (hours & minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
ro: Introduceți intervalul de timp implicit (ore & minute) pentru a amâna alarmele, folosite de câmpul de amânare a alarmei.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which application to use when a command alarm is executed in a terminal window
ro: Alegeți ce aplicație să fie folosită atunci când o comandă de alarmă este executată într-o fereastră terminal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute command alarms in a terminal window by <icode>%1</icode>
ro: Verificați pentru a executa comenzile de alarme într-o fereastră terminal de <icode>%1</icode>

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
ro: Alta:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the full command line needed to execute a command in your chosen terminal window. By default the alarm's command string will be appended to what you enter here. See the <application>KAlarm</application> Handbook for details of special codes to tailor the command line.
ro: Introduceți linia de comandă necesară pentru a executa comanda în fereastra terminal aleasă de dumneavoastră. în mod implicit, comanda alarmei va fi adăugată la ceea ce tastați aici. Vedeți manualul <application>KAlarm</application> pentru detalii de coduri speciale pentru a ajusta linia de comandă.

[ctx: @info]
en: Command to invoke terminal window not found: <command>%1</command>
ro: Comanda pentru a invoca fereastra terminal nu a fost găsită: <command>%1</command>

[ctx: @info]
en: You should not uncheck this option unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>
ro: Nu ar trebui să debifați această opțiune dacă nu intenționați să întrerupeți utilizarea <application>KAlarm</application>

[ctx: @label:listbox]
en: Holiday region:
ro: Regiune de sărbători:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which holiday region to use
ro: Selectați regiunea de vacanță pentru folosire

[ctx: No holiday region]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @label:spinbox]
en: Start of day for date-only alarms:
ro: începutul de zi pentru alarmele numai cu dată:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.</para><para>%1</para>
ro: <para>Cea mai devreme oră a zilei la care o alarmă numai cu dată va fi declanșată</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: Working Hours
ro: Ore de lucru

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check the days in the week which are work days
ro: Bifați zilele lucrătoare ale săptămânii

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily start time:
ro: Ora de start zilnică:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time of the working day.</para><para>%1</para>
ro: <para>Introduceți ora de început a zilei lucrătoare.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily end time:
ro: Ora de sfârșit zilnică:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the end time of the working day.</para><para>%1</para>
ro: <para>Introduceți ora de sfârșit a unei zile de lucru.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: KOrganizer
ro: Organizator

[ctx: @label:spinbox]
en: KOrganizer event duration:
ro: Durata unui eveniment KOrganizer:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the event duration in hours and minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.</para><para>%1</para>
ro: <para>Introduceți durata evenimentului în ore și minue pentru alarme care sunt copiate în KOrganizer.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: New Alarms && Templates
ro: Alarme și șabloane noi

[ctx: @option:radio]
en: Store in default calendar
ro: Stochează în calendarul implicit

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add all new alarms and alarm templates to the default calendars, without prompting.
ro: Adaugă toate alarmele noi și șabloanele de alarmă la calendarele implicite fără a mai întreba.

[ctx: @option:radio]
en: Prompt for which calendar to store in
ro: întreabă pentru ce calendar se va stoca

[ctx: @title:group]
en: Archived Alarms
ro: Alarme arhivate

[ctx: @option:check]
en: Keep alarms after expiry
ro: Păstrează alarmele după expirare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to archive alarms after expiry or deletion (except deleted alarms which were never triggered).
ro: Bifați pentru a arhiva alarmele după expirare sau ștergere (cu excepția alarmelor șterse care nu s-au declanșat niciodată).

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
ro: zile

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to store archived alarms indefinitely. Check to enter how long archived alarms should be stored.
ro: Debifează pentru a stoca alarmele arhivate pe termen nelimitat. Bifează pentru a introduce cât de mult ar trebui alarmele arhivate să fie stocate.

[ctx: @action:button]
en: Clear Archived Alarms
ro: Curăță alarmele arhivate

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms.
ro: Șterge toate alarmele arhivate existente.

[ctx: @info]
en: <para>A default calendar is required in order to archive alarms, but none is currently enabled.</para><para>If you wish to keep expired alarms, please first use the calendars view to select a default archived alarms calendar.</para>
ro: <para>Un calendar implicit este necesar pentru a arhiva alarme,dar niciuna nu este activa momentan.</para><para>Daca vrei sa pastrezi alarmele expirate,va rugam in primul rand sa utilizati vizualizarea calendarelor pentru a selecta calendarul implicit al alarmei arhivate.</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all archived alarms?
ro: Sigur ștergeți toate alarmele arhivate?

[ctx: @label]
en: Email client:
ro: Client de poștă:

[ctx: @option:check]
en: Copy sent emails into <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
ro: Copiază email-urile trimise în <resource>%1</resource> directorul <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: After sending an email, store a copy in <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
ro: După ce se trimite un email, stochează o copie în directorul <application>KMail</application> <resource>%1</resource>

[ctx: @option:check]
en: Notify when remote emails are queued
ro: Anunță când email-urile îndepărtate sunt puse în așteptare

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
ro: Adresa dumneavoastră de email

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
ro: De la:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms.
ro: Adresa dumneavoastră de email, folosită pentru identificarea dumneavoastră ca și expeditor când se trimit alarme de tip email

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
ro: Utilizează identități <application>KMail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use <application>KMail</application>'s email identities to identify you as the sender when sending email alarms. For existing email alarms, <application>KMail</application>'s default identity will be used. For new email alarms, you will be able to pick which of <application>KMail</application>'s identities to use.
ro: Verifica sa folosesti <application>KMail</application>identitatea emailului ca sa te identifice ca si emitatorul cand trimiti alarme de email.Pentru alarme de email existente<application>KMail</application> identitatea implicita va fi folosita.Pentru alarme de email noi,vei putea alege caref <application>KMail</application>dintre identitati sa folosesti.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which <application>KAlarm</application> runs on, you can simply enter your user login name.
ro: Adresa da de email,folosita pentru copierea oarba a alarmelor de email pentru tine.Daca vrei ca copierile oarbe(ca cacatu suna)sa fie trimise in contul tau pe computer  care<application>KAlarm</application>e pornit,poti sa introduci numele de autentificare.

[ctx: @label:listbox]
en: Recurrence:
ro: Repetiție:

[ctx: @option:radio]
en: February 2&8th
ro: 28 februarie

[ctx: @option:radio]
en: March &1st
ro: 1 martie

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
ro: Nu repeta

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
ro: Unități de memento:

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
ro: Sunet

[ctx: @info:whatsthis sound file 'Repeat' checkbox]
en: The default setting for sound file <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
ro: Setarea implicită pentru fișierul de sunet <interface>%1</interface> din câmpul de editare a alarmei.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default sound file to use in the alarm edit dialog.
ro: Introduceți fișierul sunet implicit pentru folosire în câmpul de editare a alarmei.

[ctx: @info]
en: You must enter a sound file when <interface>%1</interface> is selected as the default sound type
ro: Trebuie să introduceți un fișier de sunet când <interface>%1</interface> este selectat ca tip de sunet implicit

[ctx: @option:check]
en: Maximum number of alarms to show:
ro: Numărul maxim de alarme de afișat:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to display all of the next 24 hours' alarms in the system tray tooltip. Check to enter an upper limit on the number to be displayed.
ro: Debifați pentru a afișa toate alarmele din următoarele 24 de ore în tabloul de sistem. Bifați pentru a introduce o limită superioară pentru numărul ce urmează să fie afișat.

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
ro: Arată ora alarmei

[ctx: @option:check]
en: Show time until alarm
ro: Arată ora până la alarmă

[ctx: @title:group]
en: Alarm Message Windows
ro: Ferestrele alarmei de tip mesaj

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose how to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged:<list><item>Position alarm message windows as far as possible from the current mouse cursor location, or</item><item>Position alarm message windows in the center of the screen, but disable buttons for a short time after the window is displayed.</item></list></para>
ro: <para>Alege cum sa reduci sansa ca alarma mesajelor sa fie recunoscuta accidental:<list><item>Pozitioneaza fereastra alarmei mesajelor cat mai departe posibil de la pozitia curenta a cursorului,sau</item><item>pozitioneaza fereastra alarmei mesajelor in centrul ecranului,dar dezactiveaza butoanele pentru o scurta perioada de timp dupa ce fereastra este afisata.</item></list></para>

[ctx: @option:radio]
en: Position windows far from mouse cursor
ro: Poziționează ferestrele departe de cursor

[ctx: @option:radio]
en: Center windows, delay activating window buttons
ro: Centrează ferestrele, întârzie activarea butoanelor de fereastră

[ctx: @label:spinbox]
en: Button activation delay (seconds):
ro: Activarea întârzierii butonului (secunde):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown.
ro: Introduceți cât de mult trebuie să rămână dezactivate butoanele lui după ce este afișată fereastra alarmei de tip mesaj.

[ctx: @option:check]
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
ro: Ferestrele de mesaj au o bară de titlu și se concentrează pe tastatură

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
ro: Zilnic

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
ro: Săptămânal

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
ro: Lunar

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Trigger the alarm at the specified date/time and at every login until then.</para><para>Note that it will also be triggered any time <application>KAlarm</application> is restarted.</para>
ro: <para>Declanseaza alarma la o data/ora specificata si la fiecare autentificare pana atunci.</para><para>Observa ca se va declansa oricand <application>KAlarm</application>este repornita.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up a repetition within the recurrence, to trigger the alarm multiple times each time the recurrence is due.
ro: Seteaza o repetitie la repetare,pentru a declansa alarma de mai multe ori de fiecare data cand repetarea este datorata.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm for the number of times specified
ro: Repetă alarma de numărul de ori specificat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the total number of times to trigger the alarm
ro: Introduceți numărul total de declanșări ale alarmei

[ctx: @option:radio]
en: End by:
ro: Sfârșit:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Repeat the alarm until the date/time specified.</para><para><note>This applies to the main recurrence only. It does not limit any sub-repetition which will occur regardless after the last main recurrence.</note></para>
ro: <para>Repeta alarma pana la data/ora specificatad.</para><para><note>Aceasta se aplica numai la repetarile principale.Aceasta nu limiteaza nicio sub-repetare care va avea loc  indiferent dupa ultima repetare principala.</note></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last date to repeat the alarm.</para><para>%1</para>
ro: <para>Introduceți ultimata dată de repetare a alarmei.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last time to repeat the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
ro: <para>Introduceți ultila oră de repetare a alarmei.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop repeating the alarm after your first login on or after the specified end date
ro: Oprește repetarea alarmei după prima logare sau după data de sfârșit specificată

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of exceptions, i.e. dates/times excluded from the recurrence
ro: Lista excepțiilor, adică datele/orele excluse de la repetiție

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a date to insert in the exceptions list. Use in conjunction with the Add or Change button below.
ro: Introduceti o dată pentru inserarea în lista de excepții. Folosește împreună cu butoanele Adaugă sau Modifică de mai jos.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add the date entered above to the exceptions list
ro: Adaugă data introdusă mai sus la lista de excepții

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace the currently highlighted item in the exceptions list with the date entered above
ro: înlocuiește elementul evidențiat în prezent în lista de excepții cu data introdusă mai sus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the currently highlighted item from the exceptions list
ro: Elimină elementul evidențiat în prezent de pe lista de excepții:

[ctx: @option:check]
en: Exclude holidays
ro: Excludeți vacanțele

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Do not trigger the alarm on holidays.</para><para>You can specify your holiday region in the Configuration dialog.</para>
ro: <para>Nu declanșa alarma în vacanțe.</para><para>Puteți specifica regiunea vacanței dumneavoastră în câmpul Configurare.</para>

[ctx: @option:check]
en: Only during working time
ro: Numai în timpul timpului de lucru

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Only execute the alarm during working hours, on working days.</para><para>You can specify working days and hours in the Configuration dialog.</para>
ro: <para>Executa alarma numai in timpul orelor de munca,in zilele de munca.</para><para>Poti sa alegi zilele si orele de munca in optiunea Configuration dialog.</para>

[ctx: @info]
en: End date is earlier than start date
ro: Data de sfârșit este mai devreme decât data de început

[ctx: @info]
en: End date/time is earlier than start date/time
ro: Data/ora de sfârșit sunt mai devreme decât data/ora de început

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of hours and minutes between repetitions of the alarm
ro: Introduceți numărul de ore și minute dintre repetițiile alarmei

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
ro: zi(le)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days between repetitions of the alarm
ro: Introduceți numărul de zile dintre repetițiile alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which the alarm is allowed to occur
ro: Selectați zilele săptămânii în care alarma poate să apară

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
ro: săptămână(i)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of weeks between repetitions of the alarm
ro: Introduceți numărul de săptămâni între repetițiile alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which to repeat the alarm
ro: Selectați zilele săptămânii în care să se repete alarma

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on the selected day of the month
ro: Repetă alarma în ziua selectată a lunii

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
ro: Ultima

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the month on which to repeat the alarm
ro: Selectați ziua din lună în care să se repete alarma

[ctx: @option:radio On the 1st Tuesday]
en: On t&he
ro: pe

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on one day of the week, in the selected week of the month
ro: Repetă alarma într-o zi a săptămânii, în săptămâna selectată a lunii.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
ro: a 2-a

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
ro: a 3-a

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
ro: a 4-a

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
ro: a 5-a

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
ro: Ultima

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
ro: a 2-a ultima

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
ro: a 3-a ultima

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
ro: a 4-a ultima

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
ro: a 5-a ultima

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
ro: În fiecare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the week of the month in which to repeat the alarm
ro: Selectați săptămâna din lună în care să se repete alarma

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the week on which to repeat the alarm
ro: Selectați ziua săptămânii în care să se repete alarma

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
ro: lună(i)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of months between repetitions of the alarm
ro: Introduceți numărul de luni dintre repetițiile alarmei

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
ro: an(i)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of years between repetitions of the alarm
ro: Introduceți numărul de ani dintre repetițiile alarmei

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
ro: Luni:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the months of the year in which to repeat the alarm
ro: Selectați lunile anului în care să se repete alarma

[ctx: @label:listbox]
en: February 2&9th alarm in non-leap years:
ro: Alarma de pe 29 februarie în anii nebisecți:

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which date, if any, the February 29th alarm should trigger in non-leap years
ro: Selectați în care dată ar trebui declanșată alarma de pe 29 februarie în anii nebisecți

[ctx: @option:check]
en: Reminder for first recurrence only
ro: Memento numai pentru prima repetare

[ctx: @item:inlistbox]
en: in advance
ro: anticipat

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
ro: Memento:

[ctx: @item:inlistbox]
en: afterwards
ro: ulterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the reminder only for the first time the alarm is scheduled
ro: Afișează memento-ul numai pentru prima dată când alarma este programată

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
ro: Repetă la fiecare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of the alarm triggering just once at each recurrence, checking this option makes the alarm trigger multiple times at each recurrence.
ro: In loc sa se declanseze numai o data alarma la fiecare repetare,bifand aceasta optiune face alarma sa se declanseze de mai multe ori la fiecare repetare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the time between repetitions of the alarm
ro: Introduceți timpul dintre repetările alarmei

[ctx: @option:radio]
en: Number of repetitions:
ro: Număr de repetiții:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify the number of times the alarm should repeat after each recurrence
ro: Bifați pentru a specifica numărul repetări a alarmei după fiecare reapariție

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times to trigger the alarm after its initial occurrence
ro: Introduceți numărul de ori pentru a declanșa alarma după prima sa apariție

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
ro: Durata:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify how long the alarm is to be repeated
ro: Bifați pentru a specifica cât de mult trebuie să se repete alarma

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the length of time to repeat the alarm
ro: Introduceți timpul de repetare a alarmei

[ctx: @info]
en: Could not load calendar <filename>%1</filename>.
ro: Calendarul <filename>%1</filename> nu poate fi încărcat.

[ctx: @info]
en: Cannot download calendar: <filename>%1</filename>
ro: Calendarul nu poate fi descărcat: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para><warning>Do not update the calendar if it is also used with an older version of <application>KAlarm</application> (e.g. on another computer). If you do so, the calendar may become unusable there.</warning></para><para>Do you wish to update the calendar?</para>
ro: <para>%1</para><para><warning>Nu actualiza calendarul în cazul în care este folosit cu o versiune mai veche a <application>KAlarm</application> (ex: pe un alt computer). Dacă veți face asta, calendarul ar putea deveni inutilizabil acolo.</warning></para><para>Doriți să actualizați calendarul?</para>

[ctx: @title:window]
en: Calendar Configuration
ro: Configurare calendar

[ctx: @title:column]
en: Time
ro: Ora

[ctx: @title:column]
en: Time To
ro: Timp pentru

[ctx: @title:column]
en: Repeat
ro: Repetă

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
ro: Mesaj, fișier sau comandă

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column]
en: Calendars
ro: Calendare

[ctx: @info:tooltip]
en: Command execution failed
ro: Executarea comenzii a eșuat

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre-alarm action execution failed
ro: Executarea acțiunii pre-alarmă a eșuat

[ctx: @info:tooltip]
en: Post-alarm action execution failed
ro: Executarea acțiunii post-larmă a eșuat

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre- and post-alarm action execution failed
ro: Executarea acțiunilor pre- și post-alarmă a eșuat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Next scheduled date and time of the alarm
ro: Data și ora următoarei programări a alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: How long until the next scheduled trigger of the alarm
ro: Timpul rămas până la următoarea declanșare programată a alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: How often the alarm recurs
ro: Cât de des se reperă alarma

[ctx: @info:whatsthis]
en: Background color of alarm message
ro: Culoarea de fundal a mesajului alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm type (message, file, command or email)
ro: Tipul alarmei (mesaj, fișier, comandă sau email)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm message text, URL of text file to display, command to execute, or email subject line
ro: Mesajul text al alarmei, URL-ul fișierului text de afișat, comanda de executat sau subiectul email-ului

[ctx: @info:whatsthis]
en: Name of the alarm template
ro: Denumirea șablonului de alarmă

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default active alarm calendar.
ro: Nu puteți dezactiva calendarul implicit de alarmă activă.

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
ro: Nu puteți dezactiva calendarul implicit de alarmă arhivată în timp ce alarmele expirate sunt configurate pentru a fi păstrate.

[ctx: @info]
en: <para>The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for:%2</para><para>Please select new default calendars.</para>
ro: <para>Calendarul <resource>%1</resource> a  fost facut numai pentru citire. Acesta a fost calendarul implicit pentru:%2</para><para>Vă rugăm selectați calendare implicite noi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>Please select a new default calendar.</para>
ro: <para>%1</para><para>Vă rugăm selectați un calendar implicit nou.</para>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
ro: Alarme arhivate

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which type of data to show alarm calendars for
ro: Alegeți pentru care tip de dată să se afișeze calendarul alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of available calendars of the selected type. The checked state shows whether a calendar is enabled (checked) or disabled (unchecked). The default calendar is shown in bold.
ro: Lista cu calendarele valabile de tipul selectat.Casuta bifata arata daca calendarul este activ(bifata)sau inactiv(nebifata).Calendarul implicit este apasat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Remove the highlighted calendar from the list.</para><para>The calendar itself is left intact, and may subsequently be reinstated in the list if desired.</para>
ro: <para>Elimina calendarul evidentiat din listat.</para><para>Calendarul nu va fi sters,si poate fi reinstalat in lista daca doriti.</para>

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default active alarm calendar.
ro: Nu puteți elimina calendarul implicit al alarmei active.

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
ro: Nu puteți elimina calendarul implicit al alarmei arhivate în timp ce alarmele active sunt configurate pentru a fi păstrate.

[ctx: @info]
en: <para>It also contains:%1</para>
ro: <para>Conține, de asemenea:%1</para>

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> is the default calendar for:%2</para>%3<para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
ro: <para><resource>%1</resource> este calendarul implicit pentru:%2</para>%3<para>Chiar doriți să-l eliminați din toate listele calendarului?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove your default calendar (<resource>%1</resource>) from the list?
ro: Chiar doriți să eliminați calendarul dumneavoastră implicit (<resource>%1</resource>) din listă?

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> contains:%2</para><para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
ro: <para><resource>%1</resource> contains:%2</para><para>Chiar doriți să-l eliminați din toate listele calendarului?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the calendar <resource>%1</resource> from the list?
ro: Chiar doriți să eliminați calendarul <resource>%1</resource> din listă?

[ctx: @action]
en: &Update Calendar Format
ro: &Actualizează formatul calendarului

[ctx: @info]
en: <title>%1</title><para>ID: %2<nl/>Calendar type: %3<nl/>Contents: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Permissions: %7<nl/>Status: %8<nl/>Default calendar: %9</para>
ro: <title>%1</title><para>ID: %2<nl/>Tipul calendarului: %3<nl/>Conținuturis: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Permisiuni: %7<nl/>Statut: %8<nl/>Calendar implicit: %9</para>

[ctx: @option:check]
en: Repeat
ro: Repetă

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly for as long as the message is displayed.
ro: Dacă este bifat, fișierul sunt va fi redat în mod repetat atâta timp cât este afișat mesajul.

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
ro: Testați sunetul

[ctx: @label]
en: seconds
ro: secunde

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to pause between repetitions.
ro: Introduceți câte secunde de pauză doriți între repetiții.

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
ro: Volum

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to choose the volume for playing the sound file.
ro: Selectați pentru a alege volumul pentru redarea fișierului de sunet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the volume for playing the sound file.
ro: Alegeți volumul de redare a fișierului de sunet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to fade the volume when the sound file first starts to play.
ro: Selectați pentru a se estompa volumul atunci când fișierul de sunt este redat pentru prima dată.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to fade the sound before reaching the set volume.
ro: Introduceți câte secunde să se estompeze sunetul înainte de a ajunge la volumul stabilit.

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
ro: Volumul inițial:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the initial volume for playing the sound file.
ro: Alegeți volumul inițial pentru redarea fișierului de sunet.

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
ro: Sunet:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
ro: Bip

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure a sound file to play when the alarm is displayed.
ro: Configurați un fișier de sunet pentru a fi redat când alarma este afișată.

[ctx: @action:button]
en: Special Actions...
ro: Acțiuni speciale...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify actions to execute before and after the alarm is displayed.
ro: Specificați acțiunile de executat înainte și după ce alarma este afișată.

[ctx: @title:window]
en: Special Alarm Actions
ro: Acțiuni speciale pentru alarmă

[ctx: @title:group]
en: Pre-Alarm Action
ro: Acțiune înainte de alarmă

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute before the alarm is displayed.</para><para>Note that it is executed only when the alarm proper is displayed, not when a reminder or deferred alarm is displayed.</para><para><note>KAlarm will wait for the command to complete before displaying the alarm.</note></para>
ro: <para>Introdu comanda de protectie pentru a executa inainte ca alarma sa fie afisata.</para><para>Observa ca este executata numai cand alarma este afisata bine,nu cand o alarma de amintire sau de amanare este afisata.</para><para><note>KAlarm va astepta comanda pentru a se finaliza inainte ca alarma sa fie afisata.</note></para>

[ctx: @option:check]
en: Cancel alarm on error
ro: Anulează alarma în caz de eroare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the alarm if the pre-alarm command fails, i.e. do not display the alarm or execute any post-alarm action command.
ro: Anulează alarma dacă comanda dinainte de alarmă eșuează, adică nu afișa alarma sau nu executa nicio comandă după alarmă.

[ctx: @title:group]
en: Post-Alarm Action
ro: Acțiune post-alarmă

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute after the alarm window is closed.</para><para>Note that it is not executed after closing a reminder window. If you defer the alarm, it is not executed until the alarm is finally acknowledged or closed.</para>
ro: <para>Introdu comanda de protectie pentru a executa dupa ce fereastra alarmei este inchisa.</para><para>Observa ca nu este executata dupa inchiderea ferestrei de amintire.Daca amani alarma,nu este executata pana cand alarma este in final recunoscuta sau inchisa</para>

[ctx: @title:window]
en: Alarm Templates
ro: șablonul alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template
ro: Creați un șablon nou de alarmă

[ctx: @action:button]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template based on a copy of the currently highlighted template
ro: Crează un nou șablon de alarmă bazat pe o copie a șablonului evidențiat în prezent

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm template? | Do you really want to delete the %1 selected alarm templates?
ro[0]: Chiar doriți să ștergeți șabloanele %1 de alarmă selectate?
ro[1]: Chiar doriți să ștergeți șabloanele %1 de alarmă selectate?
ro[2]: Chiar doriți să ștergeți șabloanele %1 de alarmă selectate?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm Template | Delete Alarm Templates
ro[0]: șterge șablonul alarmei
ro[1]: șterge șabloanele alarmelor
ro[2]: șterge șabloanele alarmelor

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
ro: Alegeti șablonul alarmei

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a template to base the new alarm on.
ro: Selectați un șablon pe care să se bazeze noua alarmă.

[ctx: @action]
en: &New Alarm
ro: Alarmă &nouă

[ctx: @info:tooltip Brief: some alarms are disabled]
en: (Some alarms disabled)
ro: (Unele alarme dezactivate)

[ctx: @title:window]
en: Wake From Suspend
ro: Trezire din suspendare

[ctx: @info]
en: Cannot schedule wakeup time for a date-only alarm
ro: Nu se poate programa timpul de trezire pentru o alarmă numai cu dată

[ctx: @info]
en: <para>This wakeup will cancel any existing wakeup which has been set by KAlarm or any other application, because your computer can only schedule a single wakeup time.</para><para><b>Note:</b> Wake From Suspend is not supported at all on some computers, especially older ones, and some computers only support setting a wakeup time up to 24 hours ahead. You may wish to set up a test alarm to check your system's capability.</para>
ro: <para>Acest avertisment va anula orice avertismnet existent care a fost setat de KAlarm sau orice alta aplicatie deoarece calculatorul tau poate planifica o singura ora de avertizare.</para><para><b>Note:</b>Trezirea din suspendare nu este suportata deloc pe unele calculatoare in special cele vechi,si unele calculatoare suporta doar setarea unei ore de avertizare pana la 24 de ore in fata.Poate doresti sa setezi o alarma de test pentru a verifica capacitatea sistemului.</para>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Wake From Suspend Alarm
ro: Alarmă trezire din întrerupere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current wake-from-suspend alarm
ro: Arată alarma curentă de tipul trezire din întrerupere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Highlight the current wake-from-suspend alarm in the alarm list. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
ro: Evidențiază alarma curentă de tipul trezire din întrerupere din lista de alarme. Acest buton este dezactivat dacă nicio alarmă de tipul trezire din întrerupere nu este configurată.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set highlighted alarm as the wake-from-suspend alarm
ro: Setează alarma evidențiată ca și alarma de tip trezire-din-întârziere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set the alarm highlighted in the alarm list to wake-from-suspend. This replaces any existing wake-from-suspend alarm.
ro: Seteaza alarma evidentiata in lista cu alarme sa se "trezeasca-din-suspendare".Aceasta va inlocui orice alarma existenta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the current wake-from-suspend
ro: Anulează alarma curentă de tipul trezire-din-întrerupere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the currently configured wake-from-suspend. Note that this does not cancel the alarm itself, which will still trigger in the normal way. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
ro: Anulati configuratia curenta "trezire-din-suspendare".Observa ca acest lucru nu anuleaza alarma in sine,care se va declansa in continuare in mod normal.Acest buton este dezactivat daca nicio alarma de tip  "trezire-din-suspendare" nu este configurata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel wake from suspend
ro: Anulează trezirea de la suspendare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, advanceWakeTime)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
ro: Introdu cate minute inainte de declansarea orei alarmei sa trezesti sistemul din suspendare.Acest lucru poate fi folosit pentru a te asigura ca sistemul este complet restaurat pana cand alarma se declanseaza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
ro: Numărul de minute înainte ca alarma să se trezească din întrerupere
