kalarm - en to sv translation catalogue (1189 entries)

[ctx: @info]
en: No mail transport configured for email identity <resource>%1</resource>
sv: Någon brevöverföring är inte inställd för e-postidentiteten <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Emails may not have been sent
sv: E-post kanske inte har skickats

[ctx: @info]
en: Program error
sv: Programfel

[ctx: @info]
en: Enter the length of time (in hours and minutes) after the current time to schedule the alarm.
sv: Ange tiden (i timmar och minuter) från aktuell tid för att schemalägga alarmet.

[ctx: @info]
en: If a recurrence is configured, the start date/time will be adjusted to the first recurrence on or after the entered date/time.
sv: Om en upprepning är inställd, justeras startdatum och tid till första upprepningen vid eller efter angivet datum och angiven tid.

[ctx: @info]
en: This uses KAlarm's default time zone, set in the Configuration dialog.
sv: Detta använder Kalarms förinställda tidszon, som anges i inställningsdialogrutan.

[ctx: @option:radio]
en: Defer to date/time:
sv: Skjut upp till datum/tid:

[ctx: @option:radio]
en: At date/time:
sv: Vid datum/tid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm to the specified date and time.
sv: Ändra schemaläggning av alarmet till det angivna datumet och tiden.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify the date, or date and time, to schedule the alarm.
sv: Ange datum, eller datum och tid, för att schemalägga alarmet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the date to schedule the alarm.</para><para>%1</para>
sv: <para>Ange datumet då alarmet ska schemaläggas.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the time to schedule the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
sv: <para>Ange tiden då alarmet ska schemaläggas.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @option:check]
en: Any time
sv: När som helst

[ctx: @info:tooltip]
en: Set only a date (without a time) for the alarm
sv: Ange bara ett datum (utan en tid) för alarmet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify only a date (without a time) for the alarm. The alarm will trigger at the first opportunity on the selected date.
sv: Markera för att bara ange ett datum (utan en tid) för alarmet. Alarmet aktiveras vid första möjliga tillfälle på det angivna datumet.

[ctx: @option:radio]
en: Defer for time interval:
sv: Skjut upp under tidsintervall:

[ctx: @option:radio]
en: Time from now:
sv: Tid från nu:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reschedule the alarm for the specified time interval after now.
sv: Ändra schemaläggning för alarmet till det angivna tidsintervallet från aktuell tid.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm after the specified time interval from now.
sv: Schemalägg alarmet efter det angivna tidsintervallet från aktuell tid.

[ctx: @action:button]
en: Time Zone...
sv: Tidszon...

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a time zone for this alarm
sv: Välj en tidszon för alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose a time zone for this alarm which is different from the default time zone set in KAlarm's configuration dialog.
sv: Välj en tidszon för alarmet som skiljer sig från den förinställda tidszonen angiven i Kalarms inställningsdialogruta.

[ctx: @label:listbox]
en: Time zone:
sv: Tidszon:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone to use for this alarm.
sv: Välj tidszon att använda för alarmet.

[ctx: @info]
en: Invalid time
sv: Ogiltig tid

[ctx: @info]
en: Invalid date
sv: Ogiltigt datum

[ctx: @info]
en: Alarm date has already expired
sv: Alarmdatumet har redan gått ut

[ctx: @info]
en: Alarm time has already expired
sv: Alarmtiden har redan gått ut

en: KAlarm Autostart
sv: Automatisk start av Kalarm

en: KAlarm autostart at login
sv: Automatiskt start vid inloggning för Kalarm

en: Author
sv: Upphovsman

en: Application to run
sv: Program att köra

en: Command line arguments to pass to application
sv: Kommandoradsväljare att skicka till program

[ctx: @title:window]
en: Import Birthdays From KAddressBook
sv: Importera födelsedagar från adressboken

[ctx: @label:textbox]
en: Alarm name:
sv: Alarmnamn:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name to help you identify this alarm. This is optional and need not be unique.
sv: Ange ett namn för att hjälpa dig identifiera alarmet. Det är valfritt och behöver inte vara unikt.

[ctx: @info]
en: Birthday:
sv: Födelsedag:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Text
sv: Alarmtext

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear before the person's name in the alarm message, including any necessary trailing spaces.
sv: Ange text som ska visas innan personens namn i alarmmeddelandet, inklusive avslutande mellanslag som kan behövas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter text to appear after the person's name in the alarm message, including any necessary leading spaces.
sv: Ange text som ska visas efter personens namn i alarmmeddelandet, inklusive inledande mellanslag som kan behövas.

[ctx: @title:group]
en: Select Birthdays
sv: Välj födelsedagar

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select birthdays to set alarms for.<nl/>This list shows all birthdays in <application>KAddressBook</application> except those for which alarms already exist.</para><para>You can select multiple birthdays at one time by dragging the mouse over the list, or by clicking the mouse while pressing Ctrl or Shift.</para>
sv: <para>Välj födelsedagar som ska ha alarm.<nl/>Den här listan visar alla födelsedagar i <application>adressboken</application>, utom de som redan har alarm.</para><para>Du kan välja flera födelsedagar på en gång, genom att dra musen över listan, eller klicka med musen medan Ctrl eller Skift hålls nere.</para>

[ctx: @title:group]
en: Alarm Configuration
sv: Alarminställning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a reminder in advance of or after the birthday.
sv: Markera för att visa en påminnelse innan eller efter födelsedagen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days before or after each birthday to display a reminder. This is in addition to the alarm which is displayed on the birthday.
sv: Ange antal dagar innan eller efter varje födelsedag som en påminnelse ska visas. Det här är förutom alarmet som visas på födelsedagen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the birthday.
sv: Välj om påminnelsen ska visas innan eller efter födelsedagen.

[ctx: @action:button]
en: Sub-Repetition
sv: Delrepetition

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up an additional alarm repetition
sv: Ställ in ytterligare en repetition av alarm

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
sv: Fråga en extra gång när du bekräftar alarmet

en: Attach file to email (repeat as needed)
sv: Bifoga fil till e-post (upprepa efter behov)

en: Auto-close alarm window after --late-cancel period
sv: Stäng fönstret automatiskt efter perioden i --late-cancel

en: Blind copy email to self
sv: Dold kopia av e-post till mig själv

en: Beep when message is displayed
sv: Ljudsignal när meddelande visas

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
sv: Bakgrundsfärg för meddelande (namn eller hexadecimal kod 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
sv: Förgrundsfärg för meddelande (namn eller hexadecimal kod 0xRRGGBB)

en: Cancel alarm with the specified event ID
sv: Avbryt alarm med angivet händelse-id

en: Disable the alarm
sv: Inaktivera alarmet

en: Disable monitoring of all alarms
sv: Inaktivera bevakning av alla alarm

en: Execute a shell command line
sv: Kör en skalkommandorad

en: Command line to generate alarm message text
sv: Kommandorad för att skapa alarmets meddelandetext

en: Display the alarm edit dialog to edit the specified alarm
sv: Visa dialogrutan för alarmredigering för att redigera det angivna alarmet

en: Display the alarm edit dialog to edit a new display alarm
sv: Visa dialogrutan för alarmredigering för att redigera ett nytt visningsalarm

en: Display the alarm edit dialog to edit a new command alarm
sv: Visa dialogrutan för alarmredigering för att redigera ett nytt kommandoalarm

en: Display the alarm edit dialog to edit a new email alarm
sv: Visa dialogrutan för alarmredigering för att redigera ett nytt e-postalarm

en: Display the alarm edit dialog to edit a new audio alarm
sv: Visa dialogrutan för alarmredigering för att redigera ett nytt ljudalarm

en: Display the alarm edit dialog, preset with a template
sv: Visa dialogrutan för alarmredigering förinställd med en mall

en: File to display
sv: Fil som ska visas

en: KMail identity to use as sender of email
sv: Identitet i Kmail att använda som avsändare av e-post

en: Interval between alarm repetitions
sv: Intervall mellan upprepning av alarm

en: Show alarm as an event in KOrganizer
sv: Visa alarm som en händelse i Korganizer

en: Cancel alarm if more than 'period' late when triggered
sv: Avbryt alarmet om det är senare än 'perioden' när det aktiveras

en: Output list of scheduled alarms to stdout
sv: Mata ut lista över schemalagda alarm på standardutmatningen

en: Repeat alarm at every login
sv: Upprepa alarm vid varje inloggning

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
sv: Skicka e-post till angivna adress (upprepa efter behov)

en: Name of alarm
sv: Alarmets namn

en: Display alarm message as a notification
sv: Visa alarmmeddelande som en underrättelse

en: Audio file to play once
sv: Ljudfil som ska spelas en gång

en: Audio file to play repeatedly
sv: Ljudfil som ska spelas upprepade gånger

en: Specify alarm recurrence using iCalendar syntax
sv: Ange upprepning av alarm med iCalendar-syntax

en: Display reminder before or after alarm
sv: Visa påminnelse innan eller efter alarmet

en: Display reminder once, before or after first alarm recurrence
sv: Visa påminnelse en gång, innan eller efter första alarmet upprepas

en: Number of times to repeat alarm (including initial occasion)
sv: Antal gånger som alarmet ska upprepas (inklusive ursprungligt tillfälle)

en: Speak the message when it is displayed
sv: Läs upp meddelandet när det visas

en: Email subject line
sv: E-postrubrik

en: Simulate system time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ] (debug mode)
sv: Simulera systemtid [[[åååå-]mm-]dd-]tt:mm [TZ] (felsökningsläge)

en: Trigger alarm at time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
sv: Visa alarm vid tid [[[åååå-]mm-]dd-]tt:mm [TZ] eller datum åååå-mm-dd [TZ]

en: Display system tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

en: Trigger alarm with the specified event ID
sv: Visa alarm med angivet händelse-id

en: Repeat until time [[[yyyy-]mm-]dd-]hh:mm [TZ], or date yyyy-mm-dd [TZ]
sv: Upprepa till tiden [[[åååå-]mm-]dd-]tt:mm [TZ] eller datum åååå-mm-dd [TZ]

en: Volume to play audio file
sv: Volym att spela ljudfil med

en: Message text to display
sv: Meddelandetext som ska visas

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode>: invalid email address
sv: <icode>%1</icode>: ogiltig e-postadress

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter for date-only alarm
sv: Ogiltig <icode>%1</icode> parameter för alarm endast med datum

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> earlier than <icode>%2</icode>
sv: <icode>%1</icode> tidigare än <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> and <icode>%2</icode> parameters: repetition is longer than <icode>%3</icode> interval
sv: Ogiltiga parametrar <icode>%1</icode> och <icode>%2</icode>: repetitionen är längre än intervallet <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: : option(s) only valid with an appropriate action option or message
sv: : inställning(ar) bara giltiga med ett lämpligt åtgärdsalternativ eller meddelande

[ctx: @info:shell]
en: 
    Use --help to get a list of available command line options.
sv: 
    Använd --help för att få en lista på tillgängliga kommandoradsväljare.

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode>
sv: <icode>%1</icode> kräver <icode>%2</icode>

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> requires <icode>%2</icode> or <icode>%3</icode>
sv: <icode>%1</icode> kräver <icode>%2</icode> eller <icode>%3</icode>

[ctx: @info:shell]
en: Invalid <icode>%1</icode> parameter
sv: Ogiltig <icode>%1</icode> parameter

[ctx: @info:shell]
en: <icode>%1</icode> incompatible with <icode>%2</icode>
sv: <icode>%1</icode> inkompatibelt med <icode>%2</icode>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version
sv: Kalarm version

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (General)
en: KAlarm version which wrote this file.
sv: Versionen av Kalarm som skrev filen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend
sv: Gränssnitt för datalagring

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Backend), group (General)
en: Data storage backend currently used by KAlarm.
sv: Gränssnitt för datalagring som för närvarande används av Kalarm.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: KResources
sv: Kresources

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Backend), group (General)
en: File Resources
sv: Filresurser

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseAkonadiIfAvailable), group (General)
en: Enable Akonadi plugin
sv: Aktivera Akonadi-insticksprogrammet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAkonadiIfAvailable), group (General)
en: Choose whether to enable KAlarm's Akonadi plugin, which uses Akonadi to provide features including birthday import, some email functions, email address book lookup, and Akonadi resource migration on first run.
sv: Välj om Kalarms Akonadi-insticksprogram ska aktiveras. Det använder Akonadi för att tillhandahålla funktioner såsom import av födelsedagar, vissa e-postfunktioner, och uppslagning i e-postadressboken.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Time zone
sv: Tidszon

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_TimeZone), group (General)
en: Select the time zone which KAlarm should use as its default for displaying and entering dates and times.
sv: Välj tidszon som Kalarm ska använda som standardvärde för att visa och skriva in datum och tider.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Holiday region
sv: Helgområde

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_HolidayRegion), group (General)
en: Select the holiday region to use.
sv: Välj helgområde att använda.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFgColour), group (General)
en: Default foreground color for alarm message windows.
sv: Förvald förgrundsfärg för alarmmeddelandefönster.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultBgColour), group (General)
en: Default background color for alarm message windows.
sv: Förvald bakgrundsfärg för alarmmeddelandefönster.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseAlarmName), group (General)
en: Enable alarm names
sv: Aktivera alarmnamn

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAlarmName), group (General)
en: Choose whether to be able to give alarms a name. This is a convenience to help you to identify alarms.
sv: Välj om det ska vara möjligt att ge alarm ett namn. Det är en bekvämlighet för att hjälpa till att identifiera alarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageFont), group (General)
en: Message font
sv: Teckensnitt för meddelande

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageFont), group (General)
en: Default font for displaying alarm messages.
sv: Förvalt teckensnitt för att visa alarmmeddelanden.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: Show in system tray
sv: Visa i systembrickan

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInSystemTray), group (General)
en: <p>Check to show KAlarm's icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</p>
sv: <p>Markera för att visa Kalarms ikon i systembrickan. Att visa den i systembrickan ger enkel åtkomst och en statusindikering.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: Auto-hide in system tray if no alarms due within period
sv: Dölj automatiskt i systembrickan om inga alarm inträffar inom perioden

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_AutoHideSystemTray), group (General)
en: <p>Enter -1 to auto-hide KAlarm's icon in the system tray when there are no active alarms.</p><p>To auto-hide the system tray icon when there are no alarms due within a set period of time, enter the time period in minutes.</p><p>Enter 0 to always show the system tray icon.</p>
sv: <p>Skriv in -1 för att automatiskt dölja Kalarms ikon i systembrickan när det inte finns några aktiva alarm.</p><p>För att dölja ikonen i systembrickan när det inte finns några alarm som kommer att inträffa inom en angiven tidsperiod, skriv in tidsperiodens längd i minuter.</p><p>Skriv in 0 för att alltid visa ikonen i systembrickan.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (NoAutoHideSystemTrayDesktops), group (General)
en: Desktops without auto-hide in system tray
sv: Skrivbord utan dölj automatiskt i systembrickan

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoAutoHideSystemTrayDesktops), group (General)
en: Desktops for which the auto-hide in system tray option is not available.
sv: Skrivbord där alternativet för att dölja automatiskt i systembrickan inte är tillgängligt.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (General)
en: Start at login
sv: Starta vid inloggning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoStart), group (General)
en: <p>Automatically start KAlarm whenever you start KDE.</p><p>This option should always be checked unless you intend to discontinue use of KAlarm.</p>
sv: <p>Starta automatiskt Kalarm så fort du startar KDE.</p><p>Det här alternativet ska alltid vara markerat, om du inte avser att sluta använda Kalarm.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_NoAutoStart), group (General)
en: Suppress autostart at login
sv: Undertryck automatiskt start vid inloggning

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Default defer time interval
sv: Förvalt tidsintervall för uppskjutning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDeferTime), group (General)
en: Enter the default time interval (in minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
sv: Skriv in förvalt tidsintervall (i minuter) att skjuta upp alarm, använt i dialogrutan Skjut upp alarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AskResource), group (General)
en: Prompt for which calendar to store in
sv: Fråga efter vilken kalender att lagra i

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AskResource), group (General)
en: <p>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</p><p>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</p>
sv: <p>När ett nytt alarm eller en ny alarmmall lagras, fråga efter vilken kalender att lagra i, om det finns mer än en aktiv kalender.</p><p>Observera att arkiverade alarm lagras alltid i standardkalendern för arkiverade alarm.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
sv: Meddelandefönster har namnlist och tar tangentbordsfokus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ModalMessages), group (General)
en: <p>Specify the characteristics of alarm message windows:<ul><li>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</li><li>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</li></ul></p>
sv: <p>Ange egenskaper för fönster med alarmmeddelanden:<ul><li>Om markerad, är fönstret ett normalt fönster med en namnlist, som tar tangentbordsfokus när det visas.</li><li>Om inte markerad, stör inte fönstret det du skriver när det visas, men det har ingen namnlist, det kan inte flyttas och dess storlek kan inte ändras.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (MessageButtonDelay), group (General)
en: Delay before message window buttons are enabled
sv: Fördröjning innan meddelandefönstrets knappar aktiveras

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageButtonDelay), group (General)
en: <p>Specify the positioning of alarm message windows, and the delay in seconds after a window shows until its buttons are enabled.
            <ul><li>0 to position message windows as far from the cursor as possible with no enable delay.</li>
            <li>> 0 to position in center of screen and specify delay before enabling buttons.</li>
            <li>-1 for no special positioning and no enable delay.</li></ul></p>
sv: <p>Ange placering av alarmmeddelandefönster, och fördröjningen i sekunder efter fönstret visas innan knapparna aktiveras.
            <ul><li>0 för att placera meddelandefönster så långt bort från markören som möjligt utan någon fördröjning.</li>
            <li>större än 0 för att placera mitt på skärmen och fördröja aktivering av knapparna.</li>
            <li>-1 för ingen särskild placering och ingen fördröjning.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: Number of alarms to show in system tray tooltip
sv: Antal alarm att visa i systembrickans verktygstips

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipAlarmCount), group (General)
en: <p>How many alarms due in the next 24 hours to show in the system tray tooltip:
            <ul><li>0 to display none</li>
            <li>-1 to display all</li>
            <li>>0 to set a limit.</li></ul></p>
sv: <p>Hur många alarm som går ut under följande dygn som ska visas i systembrickans verktygstips:
            <ul><li>0 för att inte visa något</li>
            <li>-1 för att visa alla</li>
            <li>större än 0 för att ange en gräns.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Show alarm times in system tray tooltip
sv: Visa alarmtider i systembrickans verktygstips

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipAlarmTime), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, the time at which each alarm is due.
sv: Ange om tiden då varje alarm går ut ska visas i systembrickans verktygstips.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Show time to alarms in system tray tooltip
sv: Visa tid till alarm i systembrickans verktygstips

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTooltipTimeToAlarm), group (General)
en: Specify whether to show in the system tray tooltip, how long until each alarm is due.
sv: Ange om hur lång tid som är kvar till varje alarm går ut ska visas i systembrickans verktygstips.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Time-to-alarm prefix in system tray tooltip
sv: Prefix för tid till alarm i systembrickans verktygstips

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooltipTimeToPrefix), group (General)
en: Enter the text to be displayed in front of the time until the alarm, in the system tray tooltip.
sv: Skriv in text som ska visas framför tiden till alarmet i systembrickans verktygstips.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: Email client
sv: E-postprogram

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: <p>How to send email when an email alarm is triggered.<ul><li>KMail: The email is sent automatically via KMail.</li><li>Sendmail: The email is sent automatically. This option will only work if your system is configured to use sendmail or a sendmail compatible mail transport agent.</li></ul></p>
sv: <p>Välj hur e-post ska skickas när ett e-postalarm aktiveras.<ul><li>Kmail: E-post skickas automatiskt via Kmail.</li><li>Sendmail: E-post skickas automatiskt. Detta alternativ fungerar bara om systemet är inställt för att använda sendmail eller ett program för att skicka e-post som fungerar som sendmail.</li></ul></p>

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailClient), group (General)
en: KMail
sv: Kmail

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether to copy sent emails into KMail's Sent folder.
sv: Om skickad e-post ska kopieras till Kmails korg Skickat.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailCopyToKMail), group (General)
en: Whether after sending an email to store a copy in KMail's sent-mail folder. Only applies when sendmail is selected as the email client.
sv: Om en kopia ska lagras i Kmails korg med skickade brev efter e-post har skickats. Gäller bara när sendmail är valt som e-postprogram.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: 'From' email address
sv: 'Från' e-postadress

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailFrom), group (General)
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms. Enter "@SystemSettings" to use the default email address set in KMail, "@KMail" to allow choice of KMail identities, or enter the actual email address otherwise.
sv: Din e-postadress som används för att identifiera dig som avsändare när e-postalarm skickas. Skriv in "@SystemSettings" för att använda den förvalda e-postadressen som anges i Kmail, "@KMail" för att tillåta att identiteter i Kmail används, eller skriv annars in den verkliga e-postadressen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: 'Bcc' email address
sv: 'Dold kopia' e-postadress

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailBccAddress), group (General)
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which KAlarm runs on, you can simply enter your user login name. Enter "@SystemSettings" to use the default email address set in KMail, or enter the actual email address otherwise.
sv: Din e-postadress, som används för dold kopia av e-postalarm till dig själv. Om du vill att dolda kopior ska skickas till ditt konto på datorn där Kalarm körs, kan du skriva in ditt inloggningsnamn. Skriv in "@SystemSettings" för att använda den förvalda e-postadressen som anges i Kmail, skriv annars in den verkliga e-postadressen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Terminal for command alarms
sv: Terminal för kommandoalarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_CmdXTermCommand), group (General)
en: Command line to execute command alarms in a terminal window, including special codes described in the KAlarm handbook.
sv: Kommandorad för att köra kommandoalarm i ett terminalfönster, inklusive särskilda koder som beskrivs i Kalarms handbok.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: Start of day for date-only alarms
sv: Dagens början för alarm som bara gäller datum

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_StartOfDay), group (General)
en: The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.
sv: Den första tidpunkt under dagen som ett alarm som bara gäller datum kommer att visas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: Start time of working day
sv: Tid då arbetsdagen börjar

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayStart), group (General)
en: The start time of the working day.
sv: Tiden då arbetsdagen börjar.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: End time of working day
sv: Tid då arbetsdagen slutar

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDayEnd), group (General)
en: The end time of the working day.
sv: Tiden då arbetsdagen slutar.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: Working days
sv: Arbetsdagar

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_WorkDays), group (General)
en: OR'ed bits indicating which days of the week are work days, 1 = Monday ... 64 = Sunday.
sv: Bitar som anger vilka dagar i veckan som är arbetsdagar, 1 = måndag, ..., 64 = söndag.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DisabledColour), group (General)
en: Disabled alarm color
sv: Färg för inaktiverade alarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisabledColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for disabled alarms.
sv: Välj textfärg för inaktiverade alarm i alarmlistan.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Archived alarm color
sv: Färg för arkiverade alarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedColour), group (General)
en: Choose the text color in the alarm list for archived alarms.
sv: Välj textfärg för arkiverade alarm i alarmlistan.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: Days to keep expired alarms
sv: Antal dagar som utgångna alarm ska behållas

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchivedKeepDays), group (General)
en: <p>Specify how many days to keep alarms after they expire or are deleted (except deleted alarms which were never triggered):
            <ul><li>0 to not keep</li>
            <li>-1 to keep indefinitely</li>
            <li>>0 number of days to keep.</li></ul></p>
sv: <p>Ange hur många dagar alarm ska behållas efter de har gått ut eller tagits bort (utom borttagna alarm som aldrig visats):
            <ul><li>0 för att inte behålla dem</li>
            <li>-1 för att behålla dem för alltid</li>
            <li>större än 0 för antal dagar att behålla dem.</li></ul></p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: KOrganizer event duration
sv: Händelsens varaktighet i Korganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KOrgEventDuration), group (General)
en: Enter the event duration in minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.
sv: Ange händelsens varaktighet i timmar och minuter för alarm som kopieras till Korganizer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
sv: Antal minuter innan alarmet att vakna från viloläge

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeFromSuspendAdvance), group (General)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
sv: Ange hur många minuter innan alarmet ska visas som systemet ska väckas från viloläget. Det kan användas för att försäkra sig om att systemet är helt återställt när alarmet väl ska visas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDisplayMethod), group (Defaults)
en: Alarm message display method
sv: Visningsmetod för alarmmeddelande

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDisplayMethod), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "display method", to determine whether to display alarm messages in windows or in system notifications.
sv: Förvald inställning för "visningsmetod" i dialogrutan för alarmredigering, för att bestämma om alarmmeddelanden ska visas i fönster eller systemunderrättelser.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Cancel if late (minutes)
sv: Hoppa över om sent (minuter)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultLateCancel), group (Defaults)
en: Default value in the alarm edit dialog for late cancellation time (in minutes). 0 for no late cancellation, >0 how many minutes before cancelling.
sv: Förvalt värde för perioden för att avbryta sena alarm i dialogrutan för alarmredigering (i minuter). 0 för att inte avbryta sena, större än 0 för hur många minuter innan sena alarm avbryts.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Auto-close window after late-cancellation time
sv: Stäng fönstret automatiskt efter perioden för att avbryta sent

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultAutoClose), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "auto close if late".
sv: Förvald inställning för "stäng automatiskt om sent" i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Confirm acknowledgement
sv: Bekräfta igen

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultConfirmAck), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "confirm alarm acknowledgement".
sv: Förvald inställning för "fråga igen när alarm bekräftas" i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Show in KOrganizer
sv: Visa i Korganizer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCopyToKOrganizer), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for "show in KOrganizer".
sv: Förvald inställning för "visa i Korganizer" i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label Label for audio options]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Sound
sv: Ljud

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Default sound type in the alarm edit dialog.
sv: Förvald ljudtyp i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundType), group (Defaults)
en: Play File
sv: Spela fil

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Sound file
sv: Ljudfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundFile), group (Defaults)
en: Default sound file path in the alarm edit dialog.
sv: Förvald sökväg till ljudfil i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Sound volume
sv: Ljudvolym

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_DefaultSoundVolume), group (Defaults)
en: Default sound volume in the alarm edit dialog. -1 to deselect volume, or 0 - 100 %
sv: Förvald ljudvolym i dialogrutan för alarmredigering. -1 för att inaktivera volym, eller 0 - 100 %

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Repeat sound file
sv: Upprepa ljudfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultSoundRepeat), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for sound repetition.
sv: Förvald inställning av ljudupprepning i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Enter script
sv: Ange ett skript

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdScript), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for command script entry.
sv: Förvald inställning av kommadoskript i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Command output
sv: Kommandoutmatning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for where to send command alarm output.
sv: Förvald inställning av vart kommadoutmatning ska skickas i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Discard Output
sv: Kasta utmatning

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Log To File
sv: Logga i fil

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogType), group (Defaults)
en: Execute in terminal window
sv: Kör i terminalfönster

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Log file
sv: Loggfil

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCmdLogFile), group (Defaults)
en: Default log file path for command alarms in the alarm edit dialog.
sv: Förvald sökväg till loggfil för kommandoalarm i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Copy email to self
sv: Kopiera e-post till mig själv

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultEmailBcc), group (Defaults)
en: Default setting in the alarm edit dialog for blind copying emails to self.
sv: Förvald inställning av dold kopia av e-post till dig själv i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Recurrence period
sv: Upprepningens period

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: The default setting for the recurrence rule in the alarm edit dialog.
sv: Förvald inställning för upprepningsperiod i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: No recurrence
sv: Ingen upprepning

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: At login
sv: Vid inloggning

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultRecurPeriod), group (Defaults)
en: Hourly/minutely
sv: Varje timme/minut

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: In non-leap years, repeat yearly February 29th alarms on:
sv: När det inte är skottår, upprepa årliga alarm på 29:e februari den:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<i>Note</i>: The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.
sv: För årlig upprepning, välj vilket datum, om något, när alarm som går ut den 29:e februari ska ske när det inte är skottår.<i>Observera</i>: Nästa schemalagda utgångstid för befintliga alarm beräknas inte igen när den här inställningen ändras.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: February 28th
sv: 28:e februari

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: March 1st
sv: 1:a mars

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFeb29Type), group (Defaults)
en: Do not repeat
sv: Upprepa inte

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Reminder units
sv: Enhet för påminnelse

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Default reminder time units in the alarm edit dialog.
sv: Förvald enhet för påminnelsen i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @option]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultReminderUnits), group (Defaults)
en: Hours/Minutes
sv: Timmar/minuter

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Pre-alarm action
sv: Åtgärd innan alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPreAction), group (Defaults)
en: Default command to execute before displaying alarms.
sv: Förvalt kommando att köra innan alarm visas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Execute pre-alarm action for deferred alarms
sv: Utför åtgärden innan alarmet för uppskjutna alarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultExecPreActionOnDeferral), group (Defaults)
en: Default setting for whether to execute the pre-alarm action before deferred alarms trigger.
sv: Förvald inställning om åtgärden innan alarmet ska utföras innan uppskjutna alarm inträffar.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Cancel alarm on pre-alarm action error
sv: Avbryt alarm vid fel i åtgärd innan alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCancelOnPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to cancel the alarm if the pre-alarm action command fails.
sv: Förvald inställning om alarmet ska avbrytas när åtgärden innan alarmet misslyckas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Do not notify pre-alarm action errors
sv: Underrätta inte om fel vid åtgärder innan alarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDontShowPreActionError), group (Defaults)
en: Default setting for whether to show no error status or error message if the pre-alarm action command fails.
sv: Förvald inställning om ingen felstatus eller inget felmeddelande ska visas om åtgärdskommandot innan alarmet misslyckas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Post-alarm action
sv: Åtgärd efter alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultPostAction), group (Defaults)
en: Default command to execute after alarm message windows are closed.
sv: Förvalt kommando att köra efter alarmfönster stängs.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Warn before quitting
sv: Varna innan avslutning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_QuitWarn), group (Notification Messages)
en: Whether to suppress a warning prompt before quitting KAlarm.
sv: Om en varningsdialogruta innan Kalarm avslutas inte ska visas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Confirm alarm deletions
sv: Bekräfta borttagning av alarm

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_ConfirmAlarmDeletion), group (Notification Messages)
en: Check to be prompted for confirmation each time you delete an alarm.
sv: Markera för att bli tillfrågad en extra gång varje gång du tar bort ett alarm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Notify when remote emails are queued
sv: Meddela när e-post till annan dator läggs i kö

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Base_EmailQueuedNotify), group (Notification Messages)
en: Display a notification message whenever an email alarm has queued an email for sending to a remote system. This could be useful if, for example, you have a dial-up connection, so that you can then ensure that the email is actually transmitted.
sv: Visa ett meddelande när ett e-postalarm har lagt e-post i kö för att skickas till en annan dator. Det kan vara användbart, om du till exempel har en uppringd förbindelse, så att du då kan försäkra dig om att e-posten verkligen skickas.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
sv: &Åtgärder

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select dates to show in the alarm list. Only alarms due on these dates will be shown.
sv: Välj datum att visa i alarmlistan. Bara alarm som inträffar dessa datum kommer att visas.

[ctx: @title:group]
en: Alarm Date Selector
sv: Alarmdatumväljare

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the previous year
sv: Visa föregående år

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the previous month
sv: Visa föregående månad

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the next year
sv: Visa nästa år

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the next month
sv: Visa nästa månad

[ctx: @title:window]
en: Defer Alarm
sv: Skjut upp alarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defer the alarm until the specified time.
sv: Skjut upp alarmet till den angivna tiden.

[ctx: @action:button]
en: Cancel Deferral
sv: Avbryt uppskjutning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the deferred alarm. This does not affect future recurrences.
sv: Avbryt det uppskjutna alarmet. Det här påverkar inte framtida upprepningar.

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next sub-repetition (currently %1)
sv: Kan inte skjuta upp förbi alarmets nästa delrepetition (för närvarande %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next recurrence (currently %1)
sv: Kan inte skjuta upp förbi alarmets nästa upprepning (för närvarande %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer past the alarm's next reminder (currently %1)
sv: Kan inte skjuta upp förbi alarmets nästa påminnelse (för närvarande %1)

[ctx: @info]
en: Cannot defer reminder past the main alarm time (%1)
sv: Kan inte skjuta upp förbi alarmets huvudvisningstillfälle (%1)

[ctx: @info]
en: <para>Error loading calendar:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Please fix or delete the file.</para>
sv: <para>Fel vid laddning av kalender:</para><para><filename>%1</filename></para><para>Korrigera problemet eller ta bort filen.</para>

[ctx: @info]
en: Failed to save calendar to <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades att spara kalendern till <filename>%1</filename>

[ctx: @title:tab]
en: Recurrence - [%1]
sv: Upprepning - [%1]

[ctx: @option:check]
en: Show in KOrganizer
sv: Visa i Korganizer

[ctx: @title:window]
en: Alarm Template [read-only]
sv: Alarmmall [skrivskyddad]

[ctx: @title:window]
en: Archived Alarm [read-only]
sv: Aktiverat alarm [skrivskyddat]

[ctx: @title:window]
en: Alarm [read-only]
sv: Alarm [skrivskyddat]

[ctx: @action:button]
en: Try
sv: Försök

[ctx: @action:button]
en: Load Template...
sv: Läs in mall...

[ctx: @info:tooltip]
en: Select an alarm template to preset the alarm
sv: Ange en alarmmall som förinställning av alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Schedule the alarm at the specified time.
sv: Schemalägg alarmet vid det angivna tiden.

[ctx: @label:textbox]
en: Template name:
sv: Mallnamn:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name of the alarm template
sv: Ange alarmmallens namn

[ctx: @title:group]
en: Action
sv: Åtgärd

[ctx: @title:group]
en: Deferred Alarm
sv: Uppskjutet alarm

[ctx: @label]
en: Deferred to:
sv: Uppskjutet till:

[ctx: @action:button]
en: Change...
sv: Ändra...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Change the alarm's deferred time, or cancel the deferral
sv: Ändra tiden alarmet är uppskjutet till, eller sluta skjuta upp det

[ctx: @title:group]
en: Time
sv: Tid

[ctx: @option:radio]
en: Default time
sv: Förvald tid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not specify a start time for alarms based on this template. The normal default start time will be used.
sv: Ange inte en starttid för alarm baserade på den här mallen. Normal förvald starttid kommer att användas.

[ctx: @option:radio]
en: Time:
sv: Tid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify a start time for alarms based on this template.
sv: Ange en starttid för alarm baserade på den här mallen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time for alarms based on this template.</para><para>%1</para>
sv: <para>Ange starttiden för alarm baserade på den här mallen.</para><para>%1</para>

[ctx: @option:radio]
en: Date only
sv: Bara datum

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the <interface>Any time</interface> option for alarms based on this template.
sv: Ange alternativet <interface>När som helst</interface> för alarm baserade på den här mallen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set alarms based on this template to start after the specified time interval from when the alarm is created.
sv: Ställ in alarm baserade på mallen för att starta efter det angivna tidsintervallet från tiden då alarmet skapades.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to copy the alarm into KOrganizer's calendar
sv: Markera för att kopiera alarmet till Korganizers kalender

[ctx: @info]
en: You must enter a name for the alarm template
sv: Du måste skriva in ett namn på alarmmallen

[ctx: @info]
en: Template name is already in use
sv: Mallnamnet används redan

[ctx: @info The parameter is a date value]
en: The start date does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date of the next recurrence (%1).
sv: Startdatum motsvarar inte alarmets upprepningsmönster, så det kommer att justeras till datum för nästa upprepning (%1).

[ctx: @info The parameter is a date/time value]
en: The start date/time does not match the alarm's recurrence pattern, so it will be adjusted to the date/time of the next recurrence (%1).
sv: Startdatum och tid motsvarar inte alarmets upprepningsmönster, så de kommer att justeras till datum och tid för nästa upprepning (%1).

[ctx: @info]
en: Recurrence has already expired
sv: Upprepningen har redan gått ut

[ctx: @info]
en: The alarm will never occur during working hours
sv: Alarmet inträffar aldrig under arbetstid

[ctx: @info]
en: Reminder period must be less than the recurrence interval, unless <interface>%1</interface> is checked.
sv: Påminnelseperioden måste vara mindre än upprepningsintervallet, om inte <interface>%1</interface> är markerad.

[ctx: @info]
en: The duration of a repetition within the recurrence must be less than the recurrence interval minus any reminder period
sv: Varaktigheten för en repetition av alarm inom upprepningen måste vara mindre än upprepningsintervallet minus eventuell påminnelseperiod

[ctx: @info]
en: For a repetition within the recurrence, its period must be in units of days or weeks for a date-only alarm
sv: Perioden för alarm med enbart datum måste ha enheten dagar eller veckor för en repetition inom upprepningen

[ctx: @info]
en: You must select a calendar to save the alarm in
sv: Du måste ange en kalender att spara alarmet i

[ctx: @action:Button]
en: Fewer Options <<
sv: Färre alternativ <<

[ctx: @info:tooltip]
en: Show fewer options
sv: Visa färre alternativ

[ctx: @action:button]
en: More Options >>
sv: Fler alternativ >>

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
sv: Visa fler alternativ

[ctx: @title:window]
en: Choose Log File
sv: Välj loggfil

[ctx: @label:listbox How to display alarms]
en: Display method:
sv: Visningsmetod:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: @item:inlistbox]
en: Notification
sv: Underrättelse

[ctx: @option:check]
en: Confirm acknowledgment
sv: Bekräfta igen

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm Template
sv: Ny alarmmall för visning

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm Template
sv: Redigera alarmmall för visning

[ctx: @title:window]
en: New Display Alarm
sv: Nytt visningsalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Display Alarm
sv: Redigera visningsalarm

[ctx: @label:listbox]
en: Display type:
sv: Visningstyp:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text message
sv: Textmeddelande

[ctx: @item:inlistbox]
en: File contents
sv: Filinnehåll

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command output
sv: Kommandoutmatning

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Select what the alarm should display:<list><item><interface>%1</interface>: the alarm will display the text message you type in.</item><item><interface>%2</interface>: the alarm will display the contents of a text or image file.</item><item><interface>%3</interface>: the alarm will display the output from a command.</item></list></para>
sv: <para>Välj vad alarmet ska visa:<list><item><interface>%1</interface>: alarmet visar textmeddelandet du skriver in.</item><item><interface>%2</interface>: alarmet visar innehållet i en text- eller bildfil.</item><item><interface>%3</interface>: alarmet visar utmatning från ett kommando.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the text of the alarm message. It may be multi-line.
sv: Ange texten i alarmmeddelandet. Den kan ha flera rader.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a text or image file to display.
sv: Ange namn eller webbadress för en text- eller bildfil som ska visas.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a file
sv: Välj en fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a text or image file to display.
sv: Välj en text- eller bildfil som ska visas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether to display the alarm in a window or by the notification system.
sv: Välj om alarm ska visas i ett fönster eller av underrättelsesystemet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to additionally display a reminder in advance of or after the main alarm time(s).
sv: Markera för att dessutom visa en påminnelse innan eller efter huvudalarmets tid(er).

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter how long in advance of or after the main alarm to display a reminder alarm.</para><para>%1</para>
sv: <para>Ange hur långt innan eller efter huvudalarmet som en påminnelse ska visas.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select whether the reminder should be triggered before or after the main alarm
sv: Välj om påminnelsen ska visas innan eller efter huvudalarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to be prompted for confirmation when you acknowledge the alarm.
sv: Markera för att bli tillfrågad en extra gång när du bekräftar alarmet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the alarm now
sv: Visa alarmet nu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the alarm message now
sv: Visa alarmmeddelandet nu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the file now
sv: Visa filen nu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the command output now
sv: Visa kommandoutmatning nu

[ctx: @title:window]
en: Choose Text or Image File to Display
sv: Välj en text- eller bildfil som ska visas

[ctx: @option:check]
en: Enter a script
sv: Ange ett skript

[ctx: @option:radio]
en: Execute in terminal window
sv: Kör i terminalfönster

[ctx: @option:check]
en: Execute in terminal window
sv: Kör i terminalfönster

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm Template
sv: Ny alarmmall med kommando

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm Template
sv: Redigera alarmmall med kommando

[ctx: @title:window]
en: New Command Alarm
sv: Nytt kommandoalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Command Alarm
sv: Redigera kommandoalarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Execute the specified command now
sv: Kör det angivna kommandot nu

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute the specified command now
sv: Kör det angivna kommandot nu

[ctx: @option:check]
en: Do not notify errors
sv: Underrätta inte vid fel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error message if the command fails.
sv: Visa inte felmeddelande om kommandot misslyckas.

[ctx: @title:group]
en: Command Output
sv: Kommandoutmatning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute the command in a terminal window
sv: Markera för att köra kommandot i ett terminalfönster

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or path of the log file.
sv: Ange loggfilens namn eller sökväg.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a log file.
sv: Välj en loggfil.

[ctx: @option:radio]
en: Log to file
sv: Logga i fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to log the command output to a local file. The output will be appended to any existing contents of the file.
sv: Markera för att logga kommandoutmatning i en lokal fil. Utmatningen läggs till sist efter eventuellt befintligt innehåll i filen.

[ctx: @option:radio]
en: Discard
sv: Kasta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to discard command output.
sv: Markera för att kasta kommandoutmatning.

[ctx: @info]
en: Log file must be the name or path of a local file, with write permission.
sv: Loggfil måste vara namn eller sökväg till en lokal fil, med skrivrättigheter.

[ctx: @info]
en: <para>No terminal is selected for command alarms.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
sv: <para>Ingen terminal är inställd för kommandoalarm.</para><para>Ställ in den i <application>Kalarms</application> inställningsdialogruta.</para>

[ctx: @info]
en: Command executed: <icode>%1</icode>
sv: Kommando som körts: <icode>%1</icode>

[ctx: @option:check]
en: Copy email to self
sv: Kopiera e-post till mig själv

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm Template
sv: Ny alarmmall för e-post

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm Template
sv: Redigera alarmmall för e-post

[ctx: @title:window]
en: New Email Alarm
sv: Nytt e-postalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Email Alarm
sv: Redigera e-postalarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Send the email to the specified addressees now
sv: Skicka e-post till angivna mottagare nu

[ctx: @info:tooltip]
en: Send the email now
sv: Skicka e-post nu

[ctx: @label:listbox 'From' email address]
en: From:
sv: Från:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email identity, used to identify you as the sender when sending email alarms.
sv: Din e-postadress, som används för att identifiera dig som avsändare när e-postalarm skickas.

[ctx: @label:textbox Email addressee]
en: To:
sv: Till:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the addresses of the email recipients. Separate multiple addresses by commas or semicolons.
sv: Ange adresser för mottagare av brevet. Flera adresser kan skiljas åt med kommatecken eller semikolon.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open address book
sv: Öppna adressbok

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select email addresses from your address book.
sv: Välj e-postadresser i adressboken.

[ctx: @label:textbox Email subject]
en: Subject:
sv: Rubrik:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email subject.
sv: Skriv in brevets rubrik.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the email message.
sv: Skriv in brevtexten.

[ctx: @label:listbox]
en: Attachments:
sv: Bilagor:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Files to send as attachments to the email.
sv: Filer som ska skickas som bilagor till brevet.

[ctx: @action:button]
en: Add...
sv: Lägg till...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add an attachment to the email.
sv: Lägg till en bilaga till brevet.

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the highlighted attachment from the email.
sv: Ta bort markerad bilaga från brevet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the email will be blind copied to you.
sv: Om markerad skickas brevet med en dold kopia till dig själv.

[ctx: @info]
en: Invalid email address: <email>%1</email>
sv: Ogiltig e-postadress: <email>%1</email>

[ctx: @info]
en: No email address specified
sv: Ingen e-postadress specificerad

[ctx: @info]
en: Invalid email attachment: <filename>%1</filename>
sv: Ogiltig e-postbilaga: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to send the email now to the specified recipient(s)?
sv: Är du säker på att du vill skicka e-post till angivna mottagare nu?

[ctx: @action:button]
en: Confirm Email
sv: Bekräfta e-post

[ctx: @action:button]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1<nl/>Bcc: <email>%2</email>
sv: E-post skickad till:<nl/>%1<nl/>Dold kopia: <email>%2</email>

[ctx: @info]
en: Email sent to:<nl/>%1
sv: E-post skickad till:<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Attach
sv: Välj fil att bifoga

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm Template
sv: Ny alarmmall med ljud

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm Template
sv: Redigera alarmmall med ljud

[ctx: @title:window]
en: New Audio Alarm
sv: Nytt ljudalarm

[ctx: @title:window]
en: Edit Audio Alarm
sv: Redigera ljudalarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the audio file now
sv: Spela ljudfilen nu

[ctx: @info:tooltip]
en: Play the audio file now
sv: Spela ljudfilen nu

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly until %1 is clicked.
sv: Om markerad, kommer ljudfilen att spelas upprepade gånger tills %1 klickas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to enter the contents of a script instead of a shell command line
sv: Markera för att ange innehållet i ett skript istället för en skalkommandorad

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a shell command to execute.
sv: Ange ett skalkommando att köra.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the contents of a script to execute
sv: Ange innehållet i ett skalkommando att köra

[ctx: @info]
en: Please enter a command or script to execute
sv: Ange ett kommando eller skript att köra

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of scheduled alarms
sv: Lista på schemalagda alarm

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alarmTypeGroupBox)
en: Alarm Type
sv: Alarmtyp

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Active
sv: Aktiva

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include active alarms in the search.
sv: Markera för att låta aktiva alarm ingå i sökningen.

[ctx: @option:check Alarm type]
en: Archived
sv: Arkiverade

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include archived alarms in the search. This option is only available if archived alarms are currently being displayed.
sv: Markera för att låta arkiverade alarm ingå i sökningen. Alternativet är bara tillgängligt om arkiverade alarm för närvarande visas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include text message alarms in the search.
sv: Markera för att låta alarm med textmeddelande ingå i sökningen.

[ctx: @option:check Alarm action = file display]
en: File
sv: Fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include file alarms in the search.
sv: Markera för att låta filalarm ingå i sökningen.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include command alarms in the search.
sv: Markera för att låta kommandoalarm ingå i sökningen.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Email
sv: E-post

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include email alarms in the search.
sv: Markera för att låta e-postalarm ingå i sökningen.

[ctx: @option:check Alarm action]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to include audio alarms in the search.
sv: Markera för att låta ljudalarm ingå i sökningen.

[ctx: @info]
en: No alarm types are selected to search
sv: Inga alarmtyper är markerade för sökning

[ctx: @info]
en: <para>End of alarm list reached.</para><para>Continue from the beginning?</para>
sv: <para>Slutet på alarmlistan har nåtts.</para><para>Fortsätt från början?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Beginning of alarm list reached.</para><para>Continue from the end?</para>
sv: <para>Början på alarmlistan har nåtts.</para><para>Fortsätt från slutet?</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message foreground color
sv: Välj alarmmeddelandets förgrundsfärg

[ctx: @label:listbox]
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the alarm message background color
sv: Välj alarmmeddelandets bakgrundsfärg

[ctx: @option:check]
en: Use default font
sv: Använd standardteckensnitt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default font current at the time the alarm is displayed.
sv: Markera för att använda standardteckensnittet som gäller vid tiden då alarmet visas.

en: Requested font
sv: Begärt teckensnitt

[ctx: @action:button]
en: Font && Color...
sv: Teckensnitt och färg...

[ctx: @info:tooltip]
en: Set alarm message font and color
sv: Ange alarmmeddelandets teckensnitt och färg

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the font, and foreground and background color, for the alarm message.
sv: Välj teckensnitt, förgrunds- och bakgrundsfärg för alarmmeddelandet.

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Font & Color
sv: Välj alarmteckensnitt och färg

[ctx: @action]
en: Stop Play
sv: Stoppa uppspelning

[ctx: @action]
en: Enable &Alarms
sv: &Aktivera alarm

[ctx: @action]
en: Spread Windows
sv: Sprid fönster

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar Files
sv: Importera kalenderfiler

[ctx: @item:inlistbox File type selection filter]
en: Calendar Files
sv: Kalenderfiler

[ctx: @title:window]
en: Choose Export Calendar
sv: Välj exportkalender

[ctx: @info]
en: Error loading calendar to append to:<nl/><filename>%1</filename>
sv: Fel vid laddning av kalender att lägga till i:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to save new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
sv: Misslyckades spara ny kalendern som:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot upload new calendar to:<nl/><filename>%1</filename>
sv: Kan inte ladda upp ny kalender till:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Unable to show alarms in KOrganizer
sv: Kan inte visa alarm i Korganizer

[ctx: @info]
en: Unable to show alarm in KOrganizer
sv: Kan inte visa alarm i Korganizer

[ctx: @info]
en: Unable to update alarm in KOrganizer
sv: Kan inte uppdatera alarm i Korganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarms from KOrganizer
sv: Kan inte ta bort alarm från Korganizer

[ctx: @info]
en: Unable to delete alarm from KOrganizer
sv: Kan inte ta bort alarm från Korganizer

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Could not start KOrganizer)</para>
sv: <para>%1</para><para>(Kunde inte starta Korganizer)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(KOrganizer not fully started)</para>
sv: <para>%1</para><para>(Korganizer har inte riktigt startat)</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>(Error communicating with KOrganizer)</para>
sv: <para>%1</para><para>(Fel vid kommunikation med Korganizer)</para>

[ctx: info]
en: The scheduled Wake from Suspend has been cancelled.
sv: Schemalagd uppvakning från viloläge har avbrutits.

[ctx: @info]
en: Error obtaining authorization (%1)
sv: Fel vid försök att få behörighet (%1)

[ctx: @info]
en: You must enable a template calendar to save the template in
sv: Du måste aktivera en mallkalender att spara mallen i

[ctx: @info Please set the 'From' email address...]
en: <para>%1</para><para>Please set it in the Configuration dialog.</para>
sv: <para>%1</para><para>Ställ in den i inställningsdialogrutan.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Alarms are currently disabled.</para><para>Do you want to enable alarms now?</para>
sv: <para>Alarm är för närvarande avstängda.</para><para>Vill du aktivera alarm nu?</para>

[ctx: @action:button]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @action:button]
en: Keep Disabled
sv: Behåll inaktiverade

[ctx: @info]
en: Error saving alarms
sv: Fel när alarm skulle sparas

[ctx: @info]
en: Error saving alarm
sv: Fel när alarm skulle sparas

[ctx: @info]
en: Error deleting alarms
sv: Fel vid borttagning av alarm

[ctx: @info]
en: Error deleting alarm
sv: Fel vid borttagning av alarm

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarms
sv: Fel när återaktiverade alarm skulle sparas

[ctx: @info]
en: Error saving reactivated alarm
sv: Fel när återaktiverat alarm skulle sparas

[ctx: @info]
en: Error saving alarm templates
sv: Fel när alarmmall skulle sparas

[ctx: @info]
en: Error saving alarm template
sv: Fel när alarmmall skulle sparas

[ctx: @info]
en: Quitting will disable alarms (once any alarm message windows are closed).
sv: Att avsluta inaktiverar alarm (så fort eventuella alarmfönster har stängts).

[ctx: @info]
en: Quitting will cancel the scheduled Wake from Suspend.
sv: Att avsluta avbryter schemalagd vakna från viloläge.

[ctx: @info]
en: Do you want to start KAlarm at login?<nl/>(Note that alarms will be disabled if KAlarm is not started.)
sv: Vill du starta Kalarm vid inloggning?<nl/>(Observera att alarm kommer att vara inaktiva om Kalarm inte startas.)

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

[ctx: @info:shell]
en: Cannot create alarm: No default calendar is defined
sv: Kan inte skapa alarm: Ingen standardkalender har definierats

[ctx: @info:shell]
en: Error creating alarm
sv: Fel när alarm skulle skapas

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not unique
sv: %1: Händelsen <resource>%2</resource> hittades inte, eller är inte unik

[ctx: @info]
en: Alarms cannot be created or updated, because no writable active alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
sv: Alarm kan inte skapas eller uppdateras eftersom ingen skrivbar alarmkalender är aktiverad.<nl/><nl/>För att rätta detta, använd <interface>Visa | Visa kalendrar</interface> för att kontrollera eller ändra kalenderstatus.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Event <resource>%2</resource> not found, or not editable
sv: %1: Händelsen <resource>%2</resource> hittades inte, eller är inte redigerbar

[ctx: @info]
en: Alarms are configured to be archived, but this is not possible because no writable archived alarm calendar is enabled.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface> to check or change calendar statuses.
sv: Alarm är inställda att arkiveras, men det är inte möjligt eftersom ingen skrivbar arkiverad alarmkalender är aktiverad.<nl/><nl/>För att rätta detta, använd <interface>Visa | Visa kalendrar</interface> för att kontrollera eller ändra kalenderstatus.

[ctx: @info]
en: Alarms are configured to be archived, but this is not possible because no archived alarm calendar is set as default.<nl/><nl/>To fix this, use <interface>View | Show Calendars</interface>, select an archived alarms calendar, and check <interface>Use as Default for Archived Alarms</interface>.
sv: Alarm är inställda att arkiveras, men det är inte möjligt eftersom ingen skrivbar arkiverad alarmkalender är inställd som förvald.<nl/><nl/>För att rätta detta, använd <interface>Visa | Visa kalendrar</interface>, välj en arkiverad alarmkalender, och markera <interface>Använd som förval för arkiverade alarm</interface>.

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
    (no terminal selected for command alarms)
sv: Misslyckades köra kommando
    (ingen terminal vald för kommandoalarm)

[ctx: @info]
en: Error creating temporary script file
sv: Fel när tillfällig skriptfil skulle skapas

[ctx: @info]
en: Pre-alarm action:
sv: Åtgärd innan alarmet:

[ctx: @info]
en: Post-alarm action:
sv: Åtgärd efter alarmet:

[ctx: @info 'From' email address]
en: From:
sv: Från:

[ctx: @info Email addressee]
en: To:
sv: Till:

[ctx: @info Copy-to in email headers]
en: Cc:
sv: Kopia:

[ctx: @info]
en: Date:
sv: Datum:

[ctx: @info Email subject]
en: Subject:
sv: Rubrik:

[ctx: @info Todo calendar item's title field]
en: To-do:
sv: Uppgift:

[ctx: @info Todo calendar item's location field]
en: Location:
sv: Plats:

[ctx: @info Todo calendar item's due date/time]
en: Due:
sv: Färdig:

en: KAlarm
sv: Kalarm

[ctx: @info Brief form of 'At Login']
en: Login
sv: Inloggning

[ctx: @info]
en: At login
sv: Vid inloggning

[ctx: @info]
en: 1 Minute | %1 Minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: %1 minuter

[ctx: @info]
en: 1 Hour | %1 Hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: %1 timmar

[ctx: @info Hours and minutes]
en: %1h %2m
sv: %1 t %2 min

[ctx: @info]
en: 1 Day | %1 Days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: %1 dagar

[ctx: @info]
en: 1 Week | %1 Weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: %1 veckor

[ctx: @info]
en: 1 Month | %1 Months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: %1 månader

[ctx: @info]
en: 1 Year | %1 Years
sv[0]: 1 år
sv[1]: %1 år

[ctx: @info No recurrence]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info No repetition]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @label Unique identifier]
en: UID
sv: Unik identifierare

[ctx: @label]
en: Alarm type
sv: Alarmtyp

[ctx: @label]
en: Alarm status
sv: Alarmstatus

[ctx: @label]
en: Alarm name
sv: Alarmnamn

[ctx: @label]
en: Template name
sv: Mallnamn

[ctx: @label]
en: Creation time
sv: Skapad tid

[ctx: @label]
en: Start time
sv: Starttid

[ctx: @label Start delay configured in an alarm template]
en: Template after time
sv: Mall efter tid

[ctx: @label]
en: Recurs
sv: Upprepas

[ctx: @label]
en: Recurrence
sv: Upprepning

[ctx: @label]
en: Sub-repetition
sv: Delrepetition

[ctx: @label]
en: Sub-repetition interval
sv: Intervall för delrepetitioner

[ctx: @label]
en: Sub-repetition count
sv: Antal delrepetitioner

[ctx: @label]
en: Next sub-repetition
sv: Nästa delrepetition

[ctx: @label]
en: Work time only
sv: Bara arbetstid

[ctx: @label]
en: Holidays excluded
sv: Undanta helgdagar

[ctx: @label]
en: Next recurrence
sv: Nästa upprepning

[ctx: @label]
en: Late cancel
sv: Avbryt sent

[ctx: @label Automatically close window]
en: Auto close
sv: Stäng automatiskt

[ctx: @label]
en: Copy to KOrganizer
sv: Kopiera till Korganizer

[ctx: @label]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: @label]
en: Read-only
sv: Skrivskyddad

[ctx: @label Whether alarm should be archived]
en: Archive
sv: Arkiv

[ctx: @label]
en: Revision
sv: Version

[ctx: @label]
en: Custom properties
sv: Egna egenskaper

[ctx: @label]
en: Message text
sv: Meddelandetext

[ctx: @label File to provide text for message]
en: Message file
sv: Meddelandefil

[ctx: @label]
en: Font
sv: Teckensnitt

[ctx: @label Shell command to execute before alarm]
en: Pre-alarm action
sv: Åtgärd innan alarmet

[ctx: @label]
en: Pre-alarm action cancel
sv: Åtgärd innan alarmet som avbryter

[ctx: @label]
en: Pre-alarm action no error
sv: Åtgärd innan alarmet vid inget fel

[ctx: @label Shell command to execute after alarm]
en: Post-alarm action
sv: Åtgärd efter alarmet

[ctx: @label]
en: Akonadi Item ID
sv: Akonadi-objektid

[ctx: @label Audio method]
en: Sound
sv: Ljud

[ctx: @label Whether audio should repeat]
en: Sound repeat
sv: Upprepa ljud

[ctx: @label]
en: Sound fade volume
sv: Borttoningsvolym för ljud

[ctx: @label]
en: Sound fade time
sv: Borttoningstid för ljud

[ctx: @label Whether the alarm has a reminder]
en: Reminder
sv: Påminnelse

[ctx: @label Whether reminder is on first recurrence only]
en: Reminder once only
sv: Påminnelse endast en gång

[ctx: @label Whether to use standard notification system]
en: Notify
sv: Underrättelse

[ctx: @label Deferral type]
en: Deferral
sv: Uppskjutning

[ctx: @label]
en: Deferral time
sv: Uppskjutningstid

[ctx: @label Default deferral delay]
en: Deferral default
sv: Standarduppskjutning

[ctx: @label Whether deferral time is date-only by default]
en: Deferral default date only
sv: Standarduppskjutning bara datum

[ctx: @label A shell command]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: @label Execute in terminal window]
en: Execute in terminal
sv: Kör i terminalfönster

[ctx: @label]
en: Hide command error
sv: Dölj kommandofel

[ctx: @label]
en: Email subject
sv: E-postrubrik

[ctx: @label Email address]
en: Email sender ID
sv: E-postavsändarens identifierare

[ctx: @label Email address]
en: Email to
sv: E-post till

[ctx: @label true/false]
en: Email bcc
sv: E-post dold kopia

[ctx: @label]
en: Email body
sv: E-posttext

[ctx: @label]
en: Email attachments
sv: E-postbilagor

[ctx: @info Alarm type]
en: Display (text)
sv: Visa (text)

[ctx: @info Alarm type]
en: Display (file)
sv: Visa (fil)

[ctx: @info Alarm type]
en: Display (command)
sv: Visa (kommando)

[ctx: @info Alarm type]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: @info Alarm type]
en: Email
sv: E-post

[ctx: @info Alarm type]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: @info Alarm type]
en: Active
sv: Aktivt

[ctx: @info Alarm type]
en: Archived
sv: Arkiverat

[ctx: @info Alarm type]
en: Template
sv: Mall

[ctx: @info Repeat at login]
en: At login until %1
sv: Vid inloggning till %1

[ctx: @info Using default font]
en: Default
sv: Förval

[ctx: @info]
en: Reminder
sv: Påminnelse

[ctx: @info]
en: Speak
sv: Läs upp

[ctx: @info]
en: Beep
sv: Ljudsignal

[ctx: @info Percentage]
en: %1%%
sv: %1 %%

[ctx: @info]
en: 1 Second | %1 Seconds
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: @info Error indication]
en: error!
sv: fel!

[ctx: @info General purpose status indication: yes or no]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @info General purpose status indication: yes or no]
en: No
sv: Nej

[ctx: @info]
en: A 'From' email address must be configured in order to execute email alarms.
sv: En 'Från' e-postadress måste vara inställd för att skicka e-postalarm.

[ctx: @info KMail folder name: this should be translated the same as in kmail]
en: sent-mail
sv: Skickat

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> not found
sv: Ogiltig 'Från' e-postadress.<nl/>E-postidentiteten <resource>%1</resource> hittades inte.

[ctx: @info]
en: Invalid 'From' email address.<nl/>Email identity <resource>%1</resource> has no email address
sv: Ogiltig 'Från' e-postadress.<nl/>E-postidentiteten <resource>%1</resource> i saknar e-postadress.

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured (no default email identity found)</para><para>Please set it in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
sv: <para>Ingen 'Från' e-postadress är inställd (ingen förvald e-postidentitet hittades)</para><para>Ställ in den i <application>Kmail</application> eller i <application>Kalarms</application> inställningsdialogruta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set a default address in <application>KMail</application> or in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
sv: <para>Ingen 'Från' e-postadress är inställd.</para><para>Ställ in en förvald adress i <application>Kmail</application> eller i <application>Kalarms</application> inställningsdialogruta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No 'From' email address is configured.</para><para>Please set it in the <application>KAlarm</application> Configuration dialog.</para>
sv: <para>Ingen 'Från' e-postadress är inställd.</para><para>Ställ in den i <application>Kalarms</application> inställningsdialogruta.</para>

[ctx: @info]
en: <command>%1</command> not found
sv: <command>%1</command> hittades inte

[ctx: @info]
en: Error attaching file: <filename>%1</filename>
sv: Fel när filen skulle biläggas: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Attachment not found: <filename>%1</filename>
sv: Bilaga hittas inte: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: An email has been queued to be sent
sv: E-post har köats för att skickas

[ctx: @info]
en: Failed to send email
sv: Misslyckades med att skicka e-post

[ctx: @info]
en: Error sending email
sv: Fel när e-post skulle skickas

[ctx: @option:check]
en: Cancel if late
sv: Hoppa över om sent

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after this time
sv: Stäng fönstret automatiskt efter den här tiden

[ctx: @option:check]
en: Auto-close window after late-cancellation time
sv: Stäng fönstret automatiskt efter perioden för att avbryta sent

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If checked, the alarm will be canceled if it cannot be triggered within the specified period after its scheduled time. Possible reasons for not triggering include your being logged off, X not running, or <application>KAlarm</application> not running.</para><para>If unchecked, the alarm will be triggered at the first opportunity after its scheduled time, regardless of how late it is.</para>
sv: <para>Om markerad hoppas alarmet över om det inte kan visas inom den angivna tiden efter sin schemalagda tid. Möjliga orsaker att inte visa alarmet kan vara att du är utloggad, att X inte är startat, eller att <application>Kalarm</application> inte kör.</para><para>Om avmarkerad kommer alarmet att visas vid det första tillfället efter den angivna tiden, oavsett hur sent det är.</para>

[ctx: @option:check Cancel if late by 10 minutes]
en: Cancel if late by
sv: Avbryt om senare än

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how late will cause the alarm to be canceled
sv: Ange hur sent som orsakar att alarmet avbryts

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically close the alarm window after the expiry of the late-cancellation period
sv: Stäng alarmfönstret automatiskt efter att perioden för att avbryta sent har gått ut

[ctx: @info]
en: Please select a file to display
sv: Välj en fil som ska visas

[ctx: @info]
en: Please select a file to play
sv: Välj en fil som ska spelas

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a folder
sv: <filename>%1</filename> är en katalog

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> not found
sv: <filename>%1</filename> hittades inte

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is not readable
sv: <filename>%1</filename> är inte läsbar

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> appears not to be a text or image file
sv: <filename>%1</filename> verkar inte vara en text- eller bildfil

[ctx: @item:inlistbox File type]
en: All files
sv: Alla filer

[ctx: @option:check]
en: Append to existing file
sv: Lägg till sist i befintlig fil

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (shell access not authorized)
sv: Misslyckades köra kommando (behörighet saknas för åtkomst med skal)

[ctx: @info]
en: Failed to execute command
sv: Misslyckades köra kommando

[ctx: @info]
en: Failed to execute command (not found or not executable)
sv: Misslyckades köra kommando (hittades inte eller inte körbart)

[ctx: @info]
en: Command execution error
sv: Fel när kommandot kördes

[ctx: @info]
en: Command exit code: %1
sv: Kommandots avslutningskod: %1

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: minutes
sv: minuter

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: hours/minutes
sv: timmar/minuter

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: days
sv: dagar

[ctx: @item:inlistbox Time units]
en: weeks
sv: veckor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press the Shift key while clicking the spin buttons to adjust the time by a larger step (6 hours / 5 minutes).
sv: Håll nere skifttangenten när du klickar på pilknapparna för att justera tiden med ett större steg (6 timmar eller 5 minuter).

en: System time zone
sv: Systemets tidszon

en: Personal alarm message, command and email scheduler by KDE
sv: Personliga alarmmeddelanden, kommando- och e-postschemaläggare av KDE

[ctx: @info]
en: Failure to create menus (perhaps <filename>%1</filename> missing or corrupted)
sv: Misslyckades skapa menyer (kanske saknas <filename>%1</filename> eller är felaktig)

[ctx: @action]
en: &Templates...
sv: &Mallar...

[ctx: @action]
en: &New
sv: &Nytt

[ctx: @action]
en: Create Tem&plate...
sv: Ska&pa mall...

[ctx: @action]
en: &Copy...
sv: K&opiera...

[ctx: @action]
en: &Edit...
sv: &Redigera...

[ctx: @action]
en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: @action]
en: Delete Without Confirmation
sv: Ta bort utan bekräftelse

[ctx: @action]
en: Reac&tivate
sv: Ak&tivera igen

[ctx: @action]
en: Wake From Suspend...
sv: Vakna från viloläge...

[ctx: @action]
en: Show Archi&ved Alarms
sv: Visa arki&verade alarm

[ctx: @action]
en: Show in System &Tray
sv: Visa i sys&tembrickan

[ctx: @action]
en: Show &Calendars
sv: Visa &kalendrar

[ctx: @action]
en: Show Date Selector
sv: Visa datumväljare

[ctx: @action]
en: Import &Alarms...
sv: Importera &alarm...

[ctx: @action]
en: Import Birthdays...
sv: Importera födelsedagar...

[ctx: @action]
en: E&xport Selected Alarms...
sv: E&xportera markerade alarm...

[ctx: @action]
en: E&xport...
sv: E&xportera...

[ctx: @action]
en: &Refresh Alarms
sv: Fö&rnya alarm

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm? | Do you really want to delete the %1 selected alarms?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort det markerade alarmet?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de %1 markerade alarmen?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm | Delete Alarms
sv[0]: Ta bort alarmet
sv[1]: Ta bort alarmen

[ctx: @action:button]
en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Archived Alarms
sv: Dölj arkiverade alarm

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Archived Alarms
sv: Visa arkiverade alarm

[ctx: @info]
en: Import birthdays
sv: Importera födelsedagar

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sv: <qt>Döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att trycka på %1.</qt>

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

[ctx: @item:inlistbox]
en: Display Alarm
sv: Visningsalarm

[ctx: @item:inlistbox]
en: Email Alarm
sv: E-postalarm

[ctx: @item:inlistbox]
en: Command Alarm
sv: Kommandoalarm

[ctx: @title:window]
en: Alarm Type
sv: Alarmtyp

[ctx: @info]
en: Choose alarm type to create:
sv: Välj alarmtyp att skapa:

[ctx: @action]
en: Ena&ble
sv: A&ktivera

[ctx: @action]
en: Disa&ble
sv: Inakti&vera

[ctx: @info]
en: <para>Cannot defer alarm:</para><para>Alarm not found.</para>
sv: <para>Kan inte skjuta upp alarm:</para><para>Alarmet hittades inte.</para>

[ctx: @title:window]
en: Reminder
sv: Påminnelse

[ctx: @title:window]
en: Message
sv: Meddelande

[ctx: @info]
en: File is a folder
sv: Filen är en katalog

[ctx: @info]
en: Failed to open file
sv: Misslyckades med att öppna filen

[ctx: @info]
en: File not found
sv: Hittade inte filen

[ctx: @title:window]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @info]
en: Today
sv: I dag

[ctx: @info]
en: Tomorrow | in %1 days' time
sv[0]: i morgon
sv[1]: om %1 dagar

[ctx: @info]
en: in 1 week's time | in %1 weeks' time
sv[0]: om 1 vecka
sv[1]: om %1 veckor

[ctx: @info]
en: in 1 minute's time | in %1 minutes' time
sv[0]: om 1 minut
sv[1]: om %1 minuter

[ctx: @info]
en: in 1 hour's time | in %1 hours' time
sv[0]: om 1 timme
sv[1]: om %1 timmar

[ctx: @item:intext inserted into 'in ... %1 minute's time' below]
en: 1 hour | %1 hours
sv[0]: 1 timma
sv[1]: %1 timmar

[ctx: @info '%2' is the previous message '1 hour'/'%1 hours']
en: in %2 1 minute's time | in %2 %1 minutes' time
sv[0]: om %2 och 1 minut
sv[1]: om %2 och %1 minuter

[ctx: @info]
en: Unable to speak message
sv: Kan inte läsa upp meddelandet

[ctx: @info]
en: Text-to-speech subsystem is not available
sv: Delsystemet för text-till-tal är inte tillgängligt

[ctx: @info]
en: Cannot open audio file: <filename>%1</filename>
sv: Kan inte öppna ljudfilen: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Error playing audio file: <filename>%1</filename></para><para>%2</para>
sv: <para>Fel när ljudfilen skulle spelas: <filename>%1</filename></para><para>%2</para>

[ctx: @action:button]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action:button]
en: Defer
sv: Skjut upp

[ctx: @info:whatsthis]
en: The scheduled date/time for the message (as opposed to the actual time of display).
sv: Schemalagt datum/tid för meddelandet (i motsats till den verkliga visningstiden).

[ctx: @info:whatsthis]
en: The file whose contents are displayed below
sv: Filen vars innehåll visas nedan

[ctx: @info:whatsthis]
en: The contents of the file to be displayed
sv: Innehållet i filen som ska visas

[ctx: @info:whatsthis]
en: The alarm message
sv: Alarmmeddelandet

[ctx: @info:whatsthis]
en: The output of the alarm's command
sv: Utmatning från alarmets kommando

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email to send
sv: Brevet att skicka

[ctx: @option:check]
en: Do not display this error message again for this alarm
sv: Visa inte felmeddelandet igen för det här alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Acknowledge the alarm
sv: Bekräfta alarmet

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
sv: &Redigera...

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the alarm
sv: Redigera alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the alarm.
sv: Redigera alarmet.

[ctx: @action:button]
en: &Defer...
sv: Skjut &upp...

[ctx: @info:tooltip]
en: Defer the alarm until later
sv: Skjut upp alarmet till senare

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Defer the alarm until later.</para><para>You will be prompted to specify when the alarm should be redisplayed.</para>
sv: <para>Skjut upp alarmet till senare.</para><para>Du blir tillfrågad om när alarmet ska visas igen.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop sound
sv: Stoppa ljud

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop playing the sound
sv: Slutar spela ljudet

[ctx: @info:tooltip Locate this email in KMail]
en: Locate in <application>KMail</application>
sv: Hitta i <application>Kmail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Locate and highlight this email in <application>KMail</application>
sv: Hitta och markera brevet i <application>Kmail</application>

[ctx: @info:tooltip]
en: Activate <application>KAlarm</application>
sv: Aktivera <application>Kalarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Activate <application>KAlarm</application>
sv: Aktivera <application>Kalarm</application>

[ctx: @info]
en: Do you really want to acknowledge this alarm?
sv: Vill du verkligen bekräfta det här alarmet?

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge Alarm
sv: Bekräfta alarmet

[ctx: @action:button]
en: Acknowledge
sv: Bekräfta

[ctx: @info]
en: Unable to locate this email in <application>KMail</application>
sv: Kunde inte hitta brevet i <application>Kmail</application>

[ctx: @item:inmenu]
en: &Display Alarm Template
sv: Alarmmall för &visning

[ctx: @action]
en: New Display Alarm
sv: Nytt visningsalarm

[ctx: @item:inmenu]
en: &Command Alarm Template
sv: Alarmmall med &kommando

[ctx: @action]
en: New Command Alarm
sv: Nytt kommandoalarm

[ctx: @item:inmenu]
en: &Email Alarm Template
sv: Alarmmall med &e-post

[ctx: @action]
en: New Email Alarm
sv: Nytt e-postalarm

[ctx: @item:inmenu]
en: &Audio Alarm Template
sv: Alarmmall med &ljud

[ctx: @action]
en: New Audio Alarm
sv: Nytt ljudalarm

[ctx: @action]
en: New Alarm From &Template
sv: Nytt alarm från &mall

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @title:tab General preferences]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title General preferences]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Time & Date
sv: Tid och datum

[ctx: @title]
en: Time and Date
sv: Tid och datum

[ctx: @title:tab]
en: Storage
sv: Lagring

[ctx: @title]
en: Alarm Storage
sv: Alarmlagring

[ctx: @title:tab Email preferences]
en: Email
sv: E-post

[ctx: @title]
en: Email Alarm Settings
sv: Inställningar av e-postalarm

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Defaults
sv: Alarmförval

[ctx: @title]
en: Default Alarm Edit Settings
sv: Förvalda alarmredigeringsinställningar

[ctx: @title:tab]
en: View
sv: Visa

[ctx: @title]
en: View Settings
sv: Visningsinställningar

[ctx: @info]
en: Reset all tabs to their default values, or only reset the current tab?
sv: Återställ alla flikar till sina standardvärden, eller återställ bara nuvarande flik?

[ctx: @action:button Reset ALL tabs]
en: &All
sv: &Alla

[ctx: @action:button Reset the CURRENT tab]
en: C&urrent
sv: N&uvarande

[ctx: @title:group]
en: Run Mode
sv: Körläge

[ctx: @option:check]
en: Start at login
sv: Starta vid inloggning

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Automatically start <application>KAlarm</application> whenever you start KDE.</para><para>This option should always be checked unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>.</para>
sv: <para>Starta automatiskt <application>Kalarm</application> så fort du startar KDE.</para><para>Det här alternativet ska alltid vara markerat, om du inte avser att sluta använda <application>Kalarm</application>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Warn before quitting
sv: Varna innan avslutning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to display a warning prompt before quitting <application>KAlarm</application>.
sv: Markera för att visa en varningsdialogruta innan <application>Kalarm</application> avslutas.

[ctx: @option:check]
en: Enable alarm names
sv: Aktivera alarmnamn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to have the option to give alarms a name. This is a convenience to help you to identify alarms.
sv: Markera för att ha möjlighet att ge alarm ett namn. Det är en bekvämlighet för att hjälpa till att identifiera alarm.

[ctx: @option:check]
en: Confirm alarm deletions
sv: Bekräfta borttagning av alarm

[ctx: @label:spinbox]
en: Default defer time interval:
sv: Förvalt tidsintervall för uppskjutning:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default time interval (hours & minutes) to defer alarms, used by the Defer Alarm dialog.
sv: Skriv in förvalt tidsintervall (timmar och minuter) att skjuta upp alarm, använt i dialogrutan Skjut upp alarm.

[ctx: @title:group]
en: Terminal for Command Alarms
sv: Terminal för kommandoalarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which application to use when a command alarm is executed in a terminal window
sv: Välj vilket program som ska användas då ett kommandoalarm körs i ett terminalfönster

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to execute command alarms in a terminal window by <icode>%1</icode>
sv: Markera för att köra kommandoalarm i ett terminalfönster med <icode>%1</icode>

[ctx: @option:radio Other terminal window command]
en: Other:
sv: Annat:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the full command line needed to execute a command in your chosen terminal window. By default the alarm's command string will be appended to what you enter here. See the <application>KAlarm</application> Handbook for details of special codes to tailor the command line.
sv: Skriv in fullständig kommandorad som behövs för att köra ett kommando med ditt valda terminalfönster. Normalt läggs alarmets kommandosträng till efter vad du anger här. Se <application>Kalarms</application> handbok för detaljinformation om speciella koder för att anpassa kommandoraden.

[ctx: @title:group]
en: Plugins
sv: Insticksprogram

[ctx: @option:check]
en: Enable Akonadi
sv: Aktivera Akonadi

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable the use of Akonadi to provide features including birthday import, some email functions, and email address book lookup.
sv: Aktivera användning av Akonadi för att tillhandahålla funktioner såsom import av födelsedagar, vissa e-postfunktioner, och uppslagning i e-postadressboken.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable the use of Akonadi to provide features including birthday import, some email functions, and email address book lookup.
sv: Aktivera användning av Akonadi för att tillhandahålla funktioner såsom import av födelsedagar, vissa e-postfunktioner, och uppslagning i e-postadressboken.

[ctx: @info]
en: Command to invoke terminal window not found: <command>%1</command>
sv: Kommando för att starta terminalfönster hittades inte: <command>%1</command>

[ctx: @info]
en: You should not uncheck this option unless you intend to discontinue use of <application>KAlarm</application>
sv: Du bör inte avmarkera alternativet om du inte avser att sluta använda <application>Kalarm</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time zone which <application>KAlarm</application> should use as its default for displaying and entering dates and times.
sv: Välj tidszon som <application>Kalarm</application> ska använda som standardvärde för att visa och skriva in datum och tider.

[ctx: @label:listbox]
en: Holiday region:
sv: Helgområde:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which holiday region to use
sv: Välj vilket helgområde som ska användas

[ctx: @label:spinbox]
en: Start of day for date-only alarms:
sv: Dagens början för alarm som bara gäller datum:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The earliest time of day at which a date-only alarm will be triggered.</para><para>%1</para>
sv: <para>Den första tidpunkt under dagen som ett alarm som bara gäller datum kommer att visas.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: Working Hours
sv: Arbetstid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check the days in the week which are work days
sv: Markera dagar under veckan som är arbetsdagar

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily start time:
sv: Daglig starttid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the start time of the working day.</para><para>%1</para>
sv: <para>Ange tiden då arbetsdagen börjar.</para><para>%1</para>

[ctx: @label:spinbox]
en: Daily end time:
sv: Daglig sluttid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the end time of the working day.</para><para>%1</para>
sv: <para>Ange tiden då arbetsdagen slutar.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: KOrganizer
sv: Korganizer

[ctx: @label:spinbox]
en: KOrganizer event duration:
sv: Händelsens varaktighet i Korganizer:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the event duration in hours and minutes, for alarms which are copied to KOrganizer.</para><para>%1</para>
sv: <para>Ange händelsens varaktighet i timmar och minuter för alarm som kopieras till Korganizer.</para><para>%1</para>

[ctx: @title:group]
en: New Alarms && Templates
sv: Nya alarm och mallar

[ctx: @option:radio]
en: Store in default calendar
sv: Lagra i standardkalender

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add all new alarms and alarm templates to the default calendars, without prompting.
sv: Lägg till alla nya alarm och alarmmallar i standardkalendrarna, utan att fråga.

[ctx: @option:radio]
en: Prompt for which calendar to store in
sv: Fråga efter vilken kalender att lagra i

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When saving a new alarm or alarm template, prompt for which calendar to store it in, if there is more than one active calendar.</para><para>Note that archived alarms are always stored in the default archived alarm calendar.</para>
sv: <para>När ett nytt alarm eller en ny alarmmall lagras, fråga efter vilken kalender att lagra i, om det finns mer än en aktiv kalender.</para><para>Observera att arkiverade alarm lagras alltid i standardkalendern för arkiverade alarm.</para>

[ctx: @title:group]
en: Archived Alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @option:check]
en: Keep alarms after expiry
sv: Behåll alarm efter de gått ut

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to archive alarms after expiry or deletion (except deleted alarms which were never triggered).
sv: Markera för att arkivera alarm efter de har gått ut eller tagits bort (utom borttagna alarm som aldrig visats).

[ctx: @option:check]
en: Discard archived alarms after:
sv: Kasta arkiverade alarm efter:

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: days
sv: dagar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to store archived alarms indefinitely. Check to enter how long archived alarms should be stored.
sv: Avmarkera för att lagra arkiverade alarm för alltid. Markera för att skriva in hur länge arkiverade alarm ska lagras.

[ctx: @action:button]
en: Clear Archived Alarms
sv: Rensa arkiverade alarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms.
sv: Ta bort alla befintliga arkiverade alarm.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete all existing archived alarms (from the default archived alarm calendar only).
sv: Ta bort alla befintliga arkiverade alarm (enbart från standardkalendern för arkiverade alarm).

[ctx: @info]
en: <para>A default calendar is required in order to archive alarms, but none is currently enabled.</para><para>If you wish to keep expired alarms, please first use the calendars view to select a default archived alarms calendar.</para>
sv: <para>En standardkalender krävs för att arkivera alarm, men ingen är för närvarande aktiverad.</para><para>Om du vill behålla utgångna alarm, använd först kalendervyn för att välja en standardkalender för arkiverade alarm.</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all archived alarms?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla arkiverade alarm?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete all alarms in the default archived alarm calendar?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla arkiverade alarm från standardkalendern för arkiverade alarm?

[ctx: @label]
en: Email client:
sv: E-postprogram:

[ctx: @option:radio]
en: KMail
sv: Kmail

[ctx: @info]
en: Choose how to send email when an email alarm is triggered.
sv: Välj hur e-post ska skickas när ett e-postalarm utlöses.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: The email is sent automatically via <application>KMail</application>.</item><item><interface>%3</interface>: The email is sent automatically. This option will only work if your system is configured to use <application>sendmail</application> or a sendmail compatible mail transport agent.</item></list></para>
sv: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: E-post skickas automatiskt via <application>Kmail</application>.</item><item><interface>%3</interface>: E-post skickas automatiskt. Alternativet fungerar bara om systemet är inställt för att använda <application>sendmail</application> eller ett program för att skicka e-post som fungerar som sendmail.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: The email is sent automatically. This option will only work if your system is configured to use <application>sendmail</application> or a sendmail compatible mail transport agent.</item></list></para>
sv: <para>%1<list><item><interface>%2</interface>: E-post skickas automatiskt. Alternativet fungerar bara om systemet är inställt för att använda <application>sendmail</application> eller ett program för att skicka e-post som fungerar som sendmail.</item></list></para>

[ctx: @option:check]
en: Copy sent emails into <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
sv: Kopiera skickad e-post till <application>Kmails</application> korg <resource>%1</resource>

[ctx: @info:whatsthis]
en: After sending an email, store a copy in <application>KMail</application>'s <resource>%1</resource> folder
sv: Efter att ha skickade e-post, lagra en kopia i <application>Kmails</application> korg <resource>%1</resource>

[ctx: @option:check]
en: Notify when remote emails are queued
sv: Meddela när e-post till annan dator läggs i kö

[ctx: @title:group]
en: Your Email Address
sv: Din e-postadress

[ctx: @label 'From' email address]
en: From:
sv: Från:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used to identify you as the sender when sending email alarms.
sv: Din e-postadress, som används för att identifiera dig som avsändare när e-postalarm skickas.

[ctx: @option:radio]
en: Use default <application>KMail</application> identity
sv: Använd förvald identitet i <application>Kmail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default email address set in <application>KMail</application>, to identify you as the sender when sending email alarms.
sv: Markera för att använda förvald e-postadressen som ställts in i <application>Kmail</application>, för att identifiera dig som avsändare när e-postalarm skickas.

[ctx: @option:radio]
en: Use <application>KMail</application> identities
sv: Använd identiteter i <application>Kmail</application>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use <application>KMail</application>'s email identities to identify you as the sender when sending email alarms. For existing email alarms, <application>KMail</application>'s default identity will be used. For new email alarms, you will be able to pick which of <application>KMail</application>'s identities to use.
sv: Markera för att använda identiteter i <application>Kmail</application> för att identifiera dig som avsändare när e-postalarm skickas. För befintliga e-postalarm används förvald identitet i <application>Kmail</application>. För nya e-postalarm kan du välja vilken av identiteterna i <application>Kmail</application> som ska användas.

[ctx: @label 'Bcc' email address]
en: Bcc:
sv: Dold kopia:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Your email address, used for blind copying email alarms to yourself. If you want blind copies to be sent to your account on the computer which <application>KAlarm</application> runs on, you can simply enter your user login name.
sv: Din e-postadress, som används för dold kopia av e-postalarm till dig själv. Om du vill att dolda kopior ska skickas till ditt konto på datorn där <application>Kalarm</application> körs, kan du skriva in ditt inloggningsnamn.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to use the default email address set in <application>KMail</application>, for blind copying email alarms to yourself.
sv: Markera för att använda förvalda e-postadress som ställts in i <application>Kmail</application>, för att skicka dold kopia av e-postalarm till dig själv.

[ctx: @info]
en: No valid 'Bcc' email address is specified.
sv: Ingen giltig e-postadress för 'Dold kopia' är specificerad.

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to save your changes?
sv: Är du säker på att du vill spara dina ändringar?

[ctx: @info]
en: <para>No default email address is currently set in <application>KMail</application>.</para><para>%1</para><para>%2</para>
sv: <para>Någon förvald e-postadress är för närvarande inte inställd i <application>Kmail</application>.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info]
en: <para>No <application>KMail</application> identities currently exist.</para><para>%1</para><para>%2</para>
sv: <para>Det finns för närvarande inga identiteter i <application>Kmail</application>.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
sv: Förvald inställning för <interface>%1</interface> i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab Settings specific to alarm type]
en: Type Specific
sv: Typspecifik

[ctx: @title:tab]
en: Font && Color
sv: Teckensnitt och färg

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default setting for the alarm message display method in the alarm edit dialog.
sv: Förvald inställning för alarmmeddelandets visningsmetod i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label:listbox]
en: Recurrence:
sv: Upprepning:

[ctx: @option:radio]
en: February 2&8th
sv: 2&8:e februari

[ctx: @option:radio]
en: March &1st
sv: &1:a mars

[ctx: @option:radio]
en: Do not repeat
sv: Upprepa inte

[ctx: @info:whatsthis]
en: For yearly recurrences, choose what date, if any, alarms due on February 29th should occur in non-leap years.<note>The next scheduled occurrence of existing alarms is not re-evaluated when you change this setting.</note>
sv: För årlig upprepning, välj vilket datum, om något, när alarm som går ut den 29:e februari ska ske när det inte är skottår.<note>Nästa schemalagda utgångstid för befintliga alarm beräknas inte igen när den här inställningen ändras.</note>

[ctx: @title:group]
en: Display Alarms
sv: Visningsalarm

[ctx: @label:listbox]
en: Reminder units:
sv: Enhet för påminnelse:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Minutes
sv: Minuter

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hours/Minutes
sv: Timmar/minuter

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default units for the reminder in the alarm edit dialog, for alarms due soon.
sv: Förvald enhet för påminnelsen i dialogrutan för alarmredigering, för alarm som snart ska visas.

[ctx: @title:group Audio options group]
en: Sound
sv: Ljud

[ctx: @option:check]
en: Repeat sound file
sv: Upprepa ljudfil

[ctx: @info:whatsthis sound file 'Repeat' checkbox]
en: The default setting for sound file <interface>%1</interface> in the alarm edit dialog.
sv: Förvald inställning för ljudfilen <interface>%1</interface> i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @label:textbox]
en: Sound file:
sv: Ljudfil:

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose a sound file
sv: Välj en ljudfil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the default sound file to use in the alarm edit dialog.
sv: Skriv in förvald ljudfil att användas i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to set the default volume for sound files in the alarm edit dialog.
sv: Välj för att ange normal volym för ljudfiler i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The default volume for sound files in the alarm edit dialog.
sv: Normal volym för ljudfiler i dialogrutan för alarmredigering.

[ctx: @title:group]
en: Command Alarms
sv: Kommandoalarm

[ctx: @title:group]
en: Email Alarms
sv: E-postalarm

[ctx: @title:group]
en: Message Font && Color
sv: Teckensnitt och färg för meddelande

[ctx: @info]
en: You must enter a sound file when <interface>%1</interface> is selected as the default sound type
sv: Du måste ange en ljudfil när <interface>%1</interface> är angiven som förvald ljudtyp

[ctx: @title:tab]
en: Alarm Windows
sv: Alarmfönster

[ctx: @option:check]
en: Show in system tray
sv: Visa i systembrickan

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray. Showing it in the system tray provides easy access and a status indication.</para>
sv: <para>Markera för att visa ikonen för <application>Kalarm</application> i systembrickan. Att visa den i systembrickan ger enkel åtkomst och en statusindikering.</para>

[ctx: @option:radio Always show KAlarm icon]
en: Always show
sv: Visa alltid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to show <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray regardless of whether alarms are due.
sv: Markera för att visa <application>Kalarm</application>s ikon i systembrickan oberoende av om alarm inträffat eller inte.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no active alarms
sv: Dölj automatiskt om inga aktiva alarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if there are no active alarms. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
sv: Markera för att automatiskt dölja <application>Kalarm</application>s ikon i systembrickan om det inte finns några aktiva alarm. När den är dold kan ikonen alltid göras synlig genom att använda alternativet i systembrickan för att visa dolda ikoner.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to automatically hide <application>KAlarm</application>'s icon in the system tray if no alarms are due within the specified time period. When hidden, the icon can always be made visible by use of the system tray option to show hidden icons.
sv: Markera för att automatiskt dölja <application>Kalarm</application>s ikon i systembrickan om inga alarm kommer att inträffa inom den angivna tidsperioden. När den är dold kan ikonen alltid göras synlig genom att använda alternativet i systembrickan för att visa dolda ikoner.

[ctx: @option:radio]
en: Automatically hide if no alarm due within time period:
sv: Dölj automatiskt om inget alarm inträffar inom tidsperioden:

[ctx: @title:group]
en: System Tray Tooltip
sv: Verktygstips i systembrickan

[ctx: @option:check]
en: Show next &24 hours' alarms
sv: Visa alarm för följande &24 timmar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify whether to include in the system tray tooltip, a summary of alarms due in the next 24 hours.
sv: Ange om en sammanfattning av alarm som går ut under följande 24 timmar ska visas i systembrickans verktygstips

[ctx: @option:check]
en: Maximum number of alarms to show:
sv: Maximalt antal alarm att visa:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Uncheck to display all of the next 24 hours' alarms in the system tray tooltip. Check to enter an upper limit on the number to be displayed.
sv: Avmarkera för att visa alla alarm under nästa 24 timmar i systembrickans verktygstips. Markera för att skriva in en övre gräns för antalet som ska visas.

[ctx: @option:check]
en: Show alarm time
sv: Visa alarmtid

[ctx: @option:check]
en: Show time until alarm
sv: Visa tid till alarm

[ctx: @title:group]
en: Alarm List
sv: Alarmlista

[ctx: @label:listbox]
en: Disabled alarm color:
sv: Färg för inaktiverade alarm:

[ctx: @label:listbox]
en: Archived alarm color:
sv: Färg för arkiverade alarm:

[ctx: @title:group]
en: Alarm Message Windows
sv: Fönster för alarmmeddelanden

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose how to reduce the chance of alarm messages being accidentally acknowledged:<list><item>Position alarm message windows as far as possible from the current mouse cursor location, or</item><item>Position alarm message windows in the center of the screen, but disable buttons for a short time after the window is displayed.</item></list></para>
sv: <para>Välj hur chansen att alarmmeddelanden bekräftas av misstag minskas:<list><item>Placera fönster med alarmmeddelanden så långt bort som möjligt från muspekarens nuvarande plats, eller</item><item>Placera alarm- meddelandefönster mitt på skärmen, men inaktivera knapparna en kort stund efter fönstret har visats.</item></list></para>

[ctx: @option:radio]
en: Position windows far from mouse cursor
sv: Placera fönster långt från muspekaren

[ctx: @option:radio]
en: Center windows, delay activating window buttons
sv: Centrera fönster, med fördröjd aktivering av fönsterknappar

[ctx: @label:spinbox]
en: Button activation delay (seconds):
sv: Fördröjning vid aktivering av knappar (sekunder):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how long its buttons should remain disabled after the alarm message window is shown.
sv: Skriv in hur länge dess knappar ska förbli inaktiverade efter fönstret med alarmmeddelandet visas.

[ctx: @option:check]
en: Message windows have a title bar and take keyboard focus
sv: Meddelandefönster har namnlist och tar tangentbordsfokus

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify the characteristics of alarm message windows:<list><item>If checked, the window is a normal window with a title bar, which grabs keyboard input when it is displayed.</item><item>If unchecked, the window does not interfere with your typing when it is displayed, but it has no title bar and cannot be moved or resized.</item></list></para>
sv: <para>Ange egenskaper för fönster med alarmmeddelanden:<list><item>Om markerad, är fönstret ett normalt fönster med en namnlist, som tar tangentbordsfokus när det visas.</item><item>Om inte markerad, stör inte fönstret det du skriver när det visas, men det har ingen namnlist, det kan inte flyttas och dess storlek kan inte ändras.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: No Recurrence
sv: Ingen upprepning

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: At Login
sv: Vid inloggning

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Hourly/Minutely
sv: Varje timme/minut

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Daily
sv: Varje dag

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Weekly
sv: Varje vecka

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Monthly
sv: Varje månad

[ctx: @item:inlistbox Recurrence type]
en: Yearly
sv: Varje år

[ctx: @title:group]
en: Recurrence Rule
sv: Upprepningsregel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not repeat the alarm
sv: Upprepa inte alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Trigger the alarm at the specified date/time and at every login until then.</para><para>Note that it will also be triggered any time <application>KAlarm</application> is restarted.</para>
sv: <para>Upprepa alarmet vid angivet datum eller angiven tid och vid varje inloggning till det datumet eller den tiden.</para><para>Observera att det också upprepas varje gång som <application>Kalarm</application> startas om.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at hourly/minutely intervals
sv: Upprepa alarmet varje timma/minut

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at daily intervals
sv: Upprepa alarmet varje dag

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at weekly intervals
sv: Upprepa alarmet varje vecka

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at monthly intervals
sv: Upprepa alarmet varje månad

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm at annual intervals
sv: Upprepa alarmet varje år

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up a repetition within the recurrence, to trigger the alarm multiple times each time the recurrence is due.
sv: Ställ in en repetition inom upprepningen, för att aktivera alarmet flera gånger varje gång upprepningen går ut.

[ctx: @title:group]
en: Recurrence End
sv: Upprepningens slut

[ctx: @option:radio]
en: No end
sv: Inget slut

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm indefinitely
sv: Upprepa alarmet för evigt

[ctx: @option:radio]
en: End after:
sv: Sluta efter:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm for the number of times specified
sv: Upprepa alarmet det antal gånger som anges

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the total number of times to trigger the alarm
sv: Ange det totala antalet gånger som alarmet ska upprepas

[ctx: @label]
en: occurrence(s)
sv: gång(er)

[ctx: @option:radio]
en: End by:
sv: Sluta vid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Repeat the alarm until the date/time specified.</para><para><note>This applies to the main recurrence only. It does not limit any sub-repetition which will occur regardless after the last main recurrence.</note></para>
sv: <para>Upprepa alarmet till angivet datum eller tid.</para><para><note>Detta gäller bara den huvudsakliga upprepningen. Det begränsar inga delrepetitioner som ändå sker efter den sista huvudsakliga upprepningen.</note></para>

[ctx: @info]
en: This uses the same time zone as the start time.
sv: Det här använder samma tidszon som starttiden.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last date to repeat the alarm.</para><para>%1</para>
sv: <para>Ange det sista datumet då alarmet ska upprepas.</para><para>%1</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter the last time to repeat the alarm.</para><para>%1</para><para>%2</para>
sv: <para>Ange den sista tiden då alarmet ska upprepas.</para><para>%1</para><para>%2</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stop repeating the alarm after your first login on or after the specified end date
sv: Sluta upprepa alarmet efter första inloggningen på eller efter angivet slutdatum

[ctx: @title:group]
en: Exceptions
sv: Undantag

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of exceptions, i.e. dates/times excluded from the recurrence
sv: Listan med undantag, dvs. datum eller tider som undantas från upprepningen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a date to insert in the exceptions list. Use in conjunction with the Add or Change button below.
sv: Skriv in ett datum att infoga i undantagslistan. Använd tillsammans med knapparna Lägg till och Ändra nedan.

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @info:whatsthis]
en: Add the date entered above to the exceptions list
sv: Lägg till ovan inskrivet datum i undantagslistan

[ctx: @action:button]
en: Change
sv: Ändra

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace the currently highlighted item in the exceptions list with the date entered above
sv: Ersätt aktuell markerad post i undantagslistan med ovan inskrivet datum

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the currently highlighted item from the exceptions list
sv: Ta bort aktuell markerad post från untantagslistan

[ctx: @option:check]
en: Exclude holidays
sv: Undanta helger

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Do not trigger the alarm on holidays.</para><para>You can specify your holiday region in the Configuration dialog.</para>
sv: <para>Visa inte alarmet under helger.</para><para>Du kan ange helgområde i inställningsdialogrutan.</para>

[ctx: @option:check]
en: Only during working time
sv: Bara under arbetstid

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Only execute the alarm during working hours, on working days.</para><para>You can specify working days and hours in the Configuration dialog.</para>
sv: <para>Visa bara alarmet under arbetstid på arbetsdagar.</para><para>Du kan ange arbetsdagar och arbetstider i inställningsdialogrutan.</para>

[ctx: @info]
en: End date is earlier than start date
sv: Slutdatum är tidigare än startdatum

[ctx: @info]
en: End date/time is earlier than start date/time
sv: Slutdatum/tid är tidigare än startdatum/tid

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than start date
sv: Datum kan inte vara tidigare än startdatum

[ctx: @label:spinbox]
en: Recur e&very
sv: Upprepa &var

[ctx: @label Time units for user-entered numbers]
en: hours:minutes
sv: timmar:minuter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of hours and minutes between repetitions of the alarm
sv: Ange tiden i timmar och minuter mellan upprepningar av alarmet

[ctx: @label On: Tuesday]
en: O&n:
sv: &På:

[ctx: @info]
en: No day selected
sv: Ingen dag vald

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: day(s)
sv: dag(ar)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of days between repetitions of the alarm
sv: Ange antal dagar mellan upprepningar av alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which the alarm is allowed to occur
sv: Välj dag under veckan då alarmet tillåts inträffa

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: week(s)
sv: vecka/veckor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of weeks between repetitions of the alarm
sv: Ange antal veckor mellan upprepningar av alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the days of the week on which to repeat the alarm
sv: Välj dag under veckan då alarmet ska upprepas

[ctx: @option:radio On day number in the month]
en: O&n day
sv: &På dag

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on the selected day of the month
sv: Upprepa alarmet på den angivna dagen under månaden

[ctx: @item:inlistbox Last day of month]
en: Last
sv: Sista

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the month on which to repeat the alarm
sv: Välj dag under månaden då alarmet ska upprepas

[ctx: @option:radio On the 1st Tuesday]
en: On t&he
sv: &Den

[ctx: @info:whatsthis]
en: Repeat the alarm on one day of the week, in the selected week of the month
sv: Upprepa alarmet på en dag under veckan, för den valda veckan i månaden

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1st
sv: 1:a

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd
sv: 2:a

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd
sv: 3:e

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th
sv: 4:e

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th
sv: 5:e

[ctx: @item:inlistbox Last Monday in March]
en: Last
sv: Sista

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2nd Last
sv: näst sista

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3rd Last
sv: tredje sista

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4th Last
sv: fjärde sista

[ctx: @item:inlistbox]
en: 5th Last
sv: femte sista

[ctx: @item:inlistbox Every (Monday...) in month]
en: Every
sv: Varje

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the week of the month in which to repeat the alarm
sv: Välj vecka under månaden då alarmet ska upprepas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the day of the week on which to repeat the alarm
sv: Välj dag under veckan då alarmet ska upprepas

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: month(s)
sv: månad(er)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of months between repetitions of the alarm
sv: Ange antal månader mellan upprepningar av alarmet

[ctx: @label Time unit for user-entered number]
en: year(s)
sv: år

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of years between repetitions of the alarm
sv: Ange antal år mellan upprepningar av alarmet

[ctx: @label List of months to select]
en: Months:
sv: Månader:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the months of the year in which to repeat the alarm
sv: Välj månad under året då alarmet ska upprepas

[ctx: @label:listbox]
en: February 2&9th alarm in non-leap years:
sv: Alarm den 2&9:e februari när det inte är skottår:

[ctx: @item:inlistbox No date]
en: None
sv: Inget

[ctx: @item:inlistbox 1st March (short form)]
en: 1 Mar
sv: 1:a mars

[ctx: @item:inlistbox 28th February (short form)]
en: 28 Feb
sv: 28:e feb

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which date, if any, the February 29th alarm should trigger in non-leap years
sv: Välj vilket datum, om något, som alarm den 29 februari ska visas när det inte är skottår

[ctx: @info]
en: No month selected
sv: Ingen månad vald

[ctx: @option:check]
en: Reminder for first recurrence only
sv: Påminnelse bara för första upprepning

[ctx: @item:inlistbox]
en: in advance
sv: i förväg

[ctx: @option:check]
en: Reminder:
sv: Påminnelse:

[ctx: @item:inlistbox]
en: afterwards
sv: efteråt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Display the reminder only for the first time the alarm is scheduled
sv: Visa bara påminnelsen för första gången alarmet schemaläggs

[ctx: @title:window]
en: Alarm Sub-Repetition
sv: Delrepetition av alarm

[ctx: @option:check Repeat every 10 minutes]
en: Repeat every
sv: Repetera var

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of the alarm triggering just once at each recurrence, checking this option makes the alarm trigger multiple times at each recurrence.
sv: Markera för att repetera alarmet varje gång det upprepas. Istället för att alarmet aktiveras en gång vid varje upprepning, gör det här alternativet att alarmet aktiveras flera gånger vid varje upprepning.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the time between repetitions of the alarm
sv: Ange tiden mellan repetitioner av alarmet

[ctx: @option:radio]
en: Number of repetitions:
sv: Antal repetitioner:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify the number of times the alarm should repeat after each recurrence
sv: Markera för att ange antal gånger alarmet ska repeteras vid varje upprepning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times to trigger the alarm after its initial occurrence
sv: Ange antalet gånger som alarmet ska aktiveras efter den ursprungliga förekomsten

[ctx: @option:radio]
en: Duration:
sv: Varaktighet:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check to specify how long the alarm is to be repeated
sv: Markera för att ange hur länge alarmet ska repeteras

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the length of time to repeat the alarm
sv: Ange hur länge alarmet ska repeteras

[ctx: @info]
en: Could not load calendar <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte läsa in kalendern <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Cannot download calendar: <filename>%1</filename>
sv: Kan inte ladda ner kalender: <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Calendar <resource>%1</resource> is in an old format (<application>KAlarm</application> version %2), and will be read-only unless you choose to update it to the current format.
sv: Kalendern <resource>%1</resource> har ett gammalt format (<application>Kalarm</application> version %2) och är skrivskyddad om du inte väljer att uppdatera den till nuvarande format.

[ctx: @info]
en: Some or all of the alarms in calendar <resource>%1</resource> are in an old <application>KAlarm</application> format, and will be read-only unless you choose to update them to the current format.
sv: Vissa eller alla alarm i kalendern <resource>%1</resource> har ett gammalt <application>Kalarm</application>-format, och är skrivskyddade om du inte väljer att uppdatera dem till nuvarande format.

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para><warning>Do not update the calendar if it is also used with an older version of <application>KAlarm</application> (e.g. on another computer). If you do so, the calendar may become unusable there.</warning></para><para>Do you wish to update the calendar?</para>
sv: <para>%1</para><para><warning>Uppdatera inte kalendern om den också används med en äldre version av <application>Kalarm</application>. Om du gör det kanske de inte kan använda den längre.</warning></para><para>Vill du uppdatera kalendern?</para>

[ctx: @info]
en: Resource is not configured.
sv: Resursen är inte inställd.

[ctx: @info]
en: Error loading calendar <resource>%1</resource>.
sv: Fel vid inläsning av kalendern <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Error saving calendar <resource>%1</resource>.
sv: Fel när kalendern <resource>%1</resource> skulle sparas.

[ctx: @info]
en: Resource is read-only.
sv: Resursen är skrivskyddad.

[ctx: @info]
en: Calendar file is in wrong format: <filename>%1</filename>.
sv: Kalenderfilen har felaktigt format: <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to update format of calendar <resource>%1</resource>
sv: Misslyckades uppdatera format för kalendern <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Calendar Configuration
sv: Kalenderinställning

[ctx: @label:listbox]
en: Select storage type of new calendar:
sv: Välj lagringstyp för den nya kalendern:

[ctx: @info]
en: Error!  The file <filename>%1</filename> is already used by an existing resource.
sv: Fel. Filen <filename>%1</filename> används redan av en befintlig resurs.

[ctx: @title:window]
en: Import Directory Resource
sv: Importera katalogresurs

[ctx: @title:tab]
en: Import Calendar Directory Resource
sv: Importera kalenderkatalogresurs

[ctx: @title:tab]
en: Import Active Alarms
sv: Importera aktiva alarm

[ctx: @title:tab]
en: Import Archived Alarms
sv: Importera arkiverade alarm

[ctx: @title:tab]
en: Import Alarm Templates
sv: Importera alarmmallar

[ctx: @item:intext]
en: Active alarms
sv: Aktiva alarm

[ctx: @item:intext]
en: Archived alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @item:intext]
en: Alarm templates
sv: Alarmmallar

[ctx: @item:inlistbox File type selection filter]
en: Calendar files
sv: Kalenderfiler

[ctx: @info:status]
en: Checking file information...
sv: Kontrollerar filinformation...

[ctx: @info:status]
en: Error! File already exists.
sv: Fel. Filen finns redan.

[ctx: @info:status]
en: Error! Cannot create file (directory does not exist).
sv: Fel. Kan inte skapa fil (katalogen finns inte).

[ctx: @info:status]
en: Error! Cannot create file (directory is not writable).
sv: Fel. Kan inte skapa fil (katalogen är inte skrivbar).

[ctx: @info]
en: Error! Cannot create file (directory does not exist).
sv: Fel. Kan inte skapa fil (katalogen finns inte).

[ctx: @info]
en: Error! Cannot create file (directory is not writable).
sv: Fel. Kan inte skapa fil (katalogen är inte skrivbar).

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warning1)
en: KAlarm no longer supports calendar directory resources. In order to continue using the contents of the directory resource below, you must import it into a KAlarm calendar file resource.
sv: Kalarm stöder inte längre kalenderkatalogresurser. För att kunna fortsätta använda innehållet i katalogresursen nedan, måste du importera den till en Kalarm kalenderfilresurs.

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warning2)
en: KAlarm no longer supports calendar directory resources. In order to continue using the contents of the directory resource below, you must import each of its alarm types into separate KAlarm calendar file resources.
sv: Kalarm stöder inte längre kalenderkatalogresurser. För att kunna fortsätta använda innehållet i katalogresursen nedan, måste du importera var och en av dess alarmtyper till separata Kalarm kalenderfilresurser.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Display name:
sv: Namn som visas:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Calendar directory:
sv: Kalenderkatalog:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Alarm types:
sv: Alarmtyper:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: If you prefer, you can import this calendar directory resource later, by using the Import Alarms menu option to import the calendar files contained within it.
sv: Om du föredrar kan du importera kalenderkatalogresursen senare, genom att använda menyalternativet Importera alarm för att importera kalenderfilerna som finns i den.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeRadio)
en: Import into existing calendar file resource
sv: Importera till befintlig kalenderfilresurs

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mergeResource)
en: Select the resource to import the directory resource's alarms into.
sv: Välj resursen dit resurskatalogens alarm ska importeras.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Import into new calendar file resource
sv: Importera till ny kalenderfilresurs

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Filename:
sv: Filnamn:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, pathRequester)
en: Select the file to contain this resource. The file must not already exist.
sv: Välj filen som ska innehålla den här resursen. Filen får inte redan finnas.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathRequester)
en: Select the file to contain this resource.
    The file must not already exist.
    Note that if the URL of a remote file is specified, monitoring for file changes will not work.
sv: Välj filen som ska innehålla den här resursen.
    Filen får inte redan finnas.
    Observera att om en webbadress till en fjärrfil anges, fungerar inte övervakning av ändringar.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, nameText)
en: Enter the name used to identify this resource in displays.
sv: Ange namnet som används för att identifiera resursen där den visas.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameText)
en: Enter the name used to identify this resource in displays.
sv: Ange namnet som används för att identifiera resursen där den visas.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRadio)
en: Do not import
sv: Importera inte

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Active Alarms
sv: Aktiva alarm

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Archived Alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @info/plain Name of a calendar]
en: Alarm Templates
sv: Alarmmallar

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create default calendar <resource>%1</resource></para><para>Location: <filename>%2</filename></para>
sv: <para>Misslyckades skapa standardkalender <resource>%1</resource></para><para>Plats: <filename>%2</filename></para>

[ctx: @item:intext]
en: Active Alarms
sv: Aktiva alarm

[ctx: @item:intext]
en: Archived Alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @item:intext]
en: Alarm Templates
sv: Alarmmallar

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only
sv: Skrivskyddad

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only (old format)
sv: Skrivskyddad (gammalt format)

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Read-only (other format)
sv: Skrivskyddad (annat format)

[ctx: @title:column]
en: Time
sv: Tid

[ctx: @title:column]
en: Time To
sv: Tid till

[ctx: @title:column]
en: Repeat
sv: Upprepa

[ctx: @title:column]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @title:column]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Message, File or Command
sv: Meddelande, fil eller kommando

[ctx: @title:column Template name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Calendars
sv: Kalendrar

[ctx: @info:tooltip]
en: Command execution failed
sv: Körning av kommando misslyckades

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre-alarm action execution failed
sv: Åtgärd innan alarmet misslyckades

[ctx: @info:tooltip]
en: Post-alarm action execution failed
sv: Åtgärd efter alarmet misslyckades

[ctx: @info:tooltip]
en: Pre- and post-alarm action execution failed
sv: Misslyckades köra åtgärd innan och efter alarmet

[ctx: @item:intext Calendar status]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @info:whatsthis]
en: Next scheduled date and time of the alarm
sv: Nästa schemalagda datum och tid för alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: How long until the next scheduled trigger of the alarm
sv: Tid till nästa schemalagda aktivering av alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: How often the alarm recurs
sv: Hur ofta alarmet upprepas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Background color of alarm message
sv: Bakgrundsfärg för alarmmeddelande

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm type (message, file, command or email)
sv: Alarmtyp (meddelande, fil, kommando eller e-post)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm name, or alarm text if name is blank
sv: Alarmnamn, eller alarmtext om namnet är tomt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alarm message text, URL of text file to display, command to execute, or email subject line
sv: Alarmmeddelandetext, webbadress för en textfil som ska visas, ett kommando att köra eller e-postrubrik

[ctx: @info:whatsthis]
en: Name of the alarm template
sv: Namn på alarmmallen

[ctx: @info Alarm never occurs]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default active alarm calendar.
sv: Du kan inte inaktivera standardkalendern för aktiva alarm.

[ctx: @info]
en: You cannot disable your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
sv: Du kan inte inaktivera standardkalendern för arkiverade alarm medan inställningen för utgånga alarm är att behålla dem.

[ctx: @info]
en: Do you really want to disable your default calendar?
sv: Vill du verkligen inaktivera standardkalendern?

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar
sv: Välj kalender

[ctx: @info]
en: The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for active alarms.
sv: Kalendern <resource>%1</resource> har skrivskyddats. Den var standardkalender för aktiva alarm.

[ctx: @info]
en: The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for archived alarms.
sv: Kalendern <resource>%1</resource> har skrivskyddats. Den var standardkalender för arkiverade alarm.

[ctx: @info]
en: The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for alarm templates.
sv: Kalendern <resource>%1</resource> har skrivskyddats. Den var standardkalender för alarmmallar.

[ctx: @info]
en: <para>The calendar <resource>%1</resource> has been made read-only. This was the default calendar for:%2</para><para>Please select new default calendars.</para>
sv: <para>Kalendern <resource>%1</resource> har skrivskyddats. Den var standardkalender för: %2</para><para>Välj nya standardkalendrar.</para>

[ctx: @info]
en: <para>%1</para><para>Please select a new default calendar.</para>
sv: <para>%1</para><para>Välj en ny standardkalender.</para>

[ctx: @info A prompt for user to enter what to search for]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @item:inlistbox]
en: KAlarm Calendar File
sv: Kalarm-kalenderfil

[ctx: @item:inlistbox]
en: KAlarm Calendar Directory
sv: Kalarm-kalenderkatalog

[ctx: @item:intext What a resource is stored in]
en: File
sv: Fil

[ctx: @item:intext What a resource is stored in]
en: URL
sv: Webbadress

[ctx: @item:intext What a resource is stored in (directory in filesystem)]
en: Directory
sv: Katalog

[ctx: @info]
en: A previous load is still in progress.
sv: En tidigare inläsning pågår fortfarande.

[ctx: @info]
en: A previous save is still in progress.
sv: En tidigare spara pågår fortfarande.

[ctx: @info]
en: Could not create calendar file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte skapa kalenderfilen <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not create writable calendar file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte skapa skrivbar kalenderfil <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not load file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte läsa in filen <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Calendar not open.
sv: Kalender inte öppen.

[ctx: @info]
en: Could not save file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte spara filen <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not load file <filename>%1</filename>. (%2)
sv: Kunde inte läsa in filen <filename>%1</filename> (%2).

[ctx: @info]
en: Could not save file <filename>%1</filename>. (%2)
sv: Kunde inte spara filen <filename>%1</filename> (%2).

[ctx: @title:window]
en: Configure Calendar
sv: Anpassa kalender

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pathGroupBox)
en: Calendar File
sv: Kalenderfil

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, pathDescription)
en: Select the file whose contents should be represented by this resource. If the file does not exist, it will be created. The URL of a remote file can also be specified, but note that monitoring for file changes will not work in this case.
sv: Välj filen vars innehåll ska representeras av den här resursen. Om filen inte finns, kommer den att skapas. En webbadress till en fjärrfil kan också anges, men observera att övervakning av filändringar inte fungerar i detta fall.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeRadio)
en: Acti&ve Alarms
sv: Akti&va alarm

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, archivedRadio)
en: Archived Alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, templateRadio)
en: Alarm &Templates
sv: Alarm&mallar

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, alarmTypeDescription)
en: Select which alarm type this resource should contain.
sv: Välj vilken alarmtyp den här resursen ska innehålla.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alarmTypeLabel)
en: Alarm type:
sv: Alarmtyp:

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, activeAlarmsText)
en: Active Alarms
sv: Aktiva alarm

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, archivedAlarmsText)
en: Archived Alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, templateAlarmsText)
en: Alarm Templates
sv: Alarmmallar

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nameGroupBox)
en: Display Name
sv: Namn som visas

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, nameDescription)
en: Enter the name used to identify this resource in displays.
sv: Ange namnet som används för att identifiera resursen där den visas.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, readOnlyGroupBox)
en: Access Rights
sv: Åtkomsträttigheter

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, readOnlyCheckbox)
en: Read only
sv: Skrivskyddad

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, readOnlyDescription)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the file selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the file or the file is on a remote server that does not support write access.
sv: Om skrivskydd aktiveras, kommer inga ändringar att skrivas till filen som valdes ovan. Skrivskydd aktiveras automatiskt om du inte har skrivrättigheter till filen, eller om filen finns på en fjärrserver som inte stöder skrivåtkomst.

[ctx: @title:group]
en: Calendars
sv: Kalendrar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Active Alarms
sv: Aktiva alarm

[ctx: @item:inlistbox]
en: Archived Alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @item:inlistbox]
en: Alarm Templates
sv: Alarmmallar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose which type of data to show alarm calendars for
sv: Välj vilken typ av data som alarmkalendrar ska visas för

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of available calendars of the selected type. The checked state shows whether a calendar is enabled (checked) or disabled (unchecked). The default calendar is shown in bold.
sv: Lista med tillgängliga kalendrar av den valda typen. Markeringen visar om en kalender är aktiverad (markerad) eller inaktiverad (inte markerad). Standardkalendern visas med fetstil.

[ctx: @action:button]
en: Edit...
sv: Redigera...

[ctx: @info:tooltip]
en: Reconfigure the selected calendar
sv: Konfigurera om den markerade kalendern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the highlighted calendar's configuration
sv: Redigera den markerad kalenderns inställning

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected calendar from the list
sv: Ta bort den markerade kalendern från listan

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Remove the highlighted calendar from the list.</para><para>The calendar itself is left intact, and may subsequently be reinstated in the list if desired.</para>
sv: <para>Ta bort markerad kalender från listan.</para><para>Själva kalendern lämnas intakt, och kan senare infogas i listan igen om så önskas.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new active alarm calendar
sv: Lägg till en ny aktiv alarmkalender

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new archived alarm calendar
sv: Lägg till en ny kalender för arkiverade alarm

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new alarm template calendar
sv: Lägg till en ny alarmmallkalender

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default active alarm calendar.
sv: Du kan inte ta bort den aktiva standardkalendern för alarm.

[ctx: @info]
en: You cannot remove your default archived alarm calendar while expired alarms are configured to be kept.
sv: Du kan inte ta bort den standardkalendern för arkiverade alarm medan inställningen för utgånga alarm är att behålla dem.

[ctx: @info]
en: <para>It also contains:%1</para>
sv: <para>Den innehåller också: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> is the default calendar for:%2</para>%3<para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
sv: <para><resource>%1</resource> är standardkalender för: %2</para>%3<para> Vill du verkligen ta bort den från alla kalenderlistor?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove your default calendar (<resource>%1</resource>) from the list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort standardkalendern (<resource>%1</resource>) från listan?

[ctx: @info]
en: <para><resource>%1</resource> contains:%2</para><para>Do you really want to remove it from all calendar lists?</para>
sv: <para><resource>%1</resource> innehåller: %2</para><para> Vill du verkligen ta bort den från alla kalenderlistor?</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the calendar <resource>%1</resource> from the list?
sv: Vill du verkligen ta bort kalendern <resource>%1</resource> från listan?

[ctx: @action Reload calendar]
en: Re&load
sv: Upp&datera

[ctx: @action]
en: Show &Details
sv: Visa &detaljinformation

[ctx: @action]
en: Set &Color...
sv: Ange &färg...

[ctx: @action]
en: Clear C&olor
sv: &Ta bort färg

[ctx: @action]
en: &Update Calendar Format
sv: &Uppdatera kalenderformat

[ctx: @action]
en: &Remove
sv: &Ta bort

[ctx: @action]
en: &Add...
sv: &Lägg till...

[ctx: @action]
en: Im&port...
sv: Im&portera...

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Active Alarms
sv: Använd som &förval för aktiva alarm

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Archived Alarms
sv: Använd som &förval för arkiverade alarm

[ctx: @action]
en: Use as &Default for Alarm Templates
sv: Använd som &förval för alarmmallar

[ctx: @info]
en: Active alarms
sv: Aktiva alarm

[ctx: @info]
en: Archived alarms
sv: Arkiverade alarm

[ctx: @info]
en: Alarm templates
sv: Alarmmallar

[ctx: @info]
en: Read-write
sv: Läs- och skrivbar

[ctx: @info]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: @info]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @info Parameter in 'Default calendar: Yes/No']
en: No
sv: Nej

[ctx: @info]
en: <title>%1</title><para>ID: %2<nl/>Calendar type: %3<nl/>Contents: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Permissions: %7<nl/>Status: %8<nl/>Default calendar: %9</para>
sv: <title>%1</title><para>Id: %2<nl/>Kalendertyp: %3<nl/>Innehåll: %4<nl/>%5: <filename>%6</filename><nl/>Rättigheter: %7<nl/>Status: %8<nl/>Standardkalender: %9</para>

[ctx: @text/plain]
en: Could not run <command>%1</command> to set wake from suspend
sv: Kunde inte köra <command>%1</command> för att ställa in vakna från viloläge

[ctx: @text/plain]
en: Error setting wake from suspend.<nl/>Command was: <command>%1 %2</command><nl/>Error code: %3.
sv: Fel vid inställning av vakna från viloläge.<nl/>Kommandot är:<command>%1 %2</command><nl/>Felkod: %3.

[ctx: @option:check]
en: Repeat
sv: Upprepa

[ctx: @option:check]
en: Set volume
sv: Ange volym

[ctx: @info:whatsthis]
en: If checked, the sound file will be played repeatedly for as long as the message is displayed.
sv: Om markerad, kommer ljudfilen att spelas så länge meddelandet visas.

[ctx: @label]
en: Sound file:
sv: Ljudfil:

[ctx: @info:tooltip]
en: Test the sound
sv: Prova ljudet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Play the selected sound file.
sv: Spela den valda ljudfilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the name or URL of a sound file to play.
sv: Ange namn eller webbadress för en ljudfil att spela.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a sound file to play.
sv: Välj en ljudfil att spela.

[ctx: @label:spinbox Length of time to pause between repetitions]
en: Pause between repetitions:
sv: Paus mellan upprepningar:

[ctx: @label]
en: seconds
sv: sekunder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to pause between repetitions.
sv: Ange hur många sekunders paus ska användas mellan upprepningarna.

[ctx: @title:group Sound volume]
en: Volume
sv: Volym

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to choose the volume for playing the sound file.
sv: Markera för att välja volym för uppspelning av ljudfilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the volume for playing the sound file.
sv: Välj volym för uppspelning av ljudfilen.

[ctx: @option:check]
en: Fade
sv: Tona

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select to fade the volume when the sound file first starts to play.
sv: Markera för att tona volymen när ljudfilen först börjar spelas upp.

[ctx: @label:spinbox Time period over which to fade the sound]
en: Fade time:
sv: Toningstid:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter how many seconds to fade the sound before reaching the set volume.
sv: Ange hur många sekunder ljudet ska tonas innan den angivna volymen nås.

[ctx: @label:slider]
en: Initial volume:
sv: Ursprunglig volym:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the initial volume for playing the sound file.
sv: Välj ursprunglig volym vid uppspelning av ljudfilen.

[ctx: @label:listbox Listbox providing audio options]
en: Sound:
sv: Ljud:

[ctx: @item:inlistbox No sound]
en: None
sv: Inget

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beep
sv: Ljudsignal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Speak
sv: Läs upp

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sound file
sv: Ljudfil

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Choose a sound to play when the message is displayed.<list><item><interface>%1</interface>: the message is displayed silently.</item><item><interface>%2</interface>: a simple beep is sounded.</item><item><interface>%3</interface>: an audio file is played. You will be prompted to choose the file and set play options. (Option not available if using notification.)</item><item><interface>%4</interface>: the message text is spoken. (Option requires working Qt text-to-speech installation.)</item></list></para>
sv: <para>Välj ett ljud att spela när meddelandet visas.<list><item><interface>%1</interface>: Meddelandet visas tyst.</item><item><interface>%2</interface>: En enkel ljudsignal spelas.</item><item><interface>%3</interface>: En ljudfil spelas. Du blir tillfrågad om att välja filen och ställa in uppspelningsalternativ (alternativet är inte tillgängligt om  underrättelser används).</item><item><interface>%4</interface>: Meddelandetexten läses upp (alternativet kräver fungerade installation av Qt text-till-tal).</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure sound file
sv: Anpassa ljudfil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure a sound file to play when the alarm is displayed.
sv: Välj en ljudfil som ska spelas när meddelandet visas.

[ctx: @title:window]
en: Sound File
sv: Ljudfil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio files
sv: Ljudfiler

[ctx: @title:window]
en: Choose Sound File
sv: Välj ljudfil

[ctx: @action:button]
en: Special Actions...
sv: Särskilda åtgärder...

[ctx: @info:tooltip]
en: Set commands to execute
sv: Ange kommandon att köra

[ctx: @info:whatsthis]
en: Specify actions to execute before and after the alarm is displayed.
sv: Ange åtgärder att utföra innan och efter alarmet visas.

[ctx: @title:window]
en: Special Alarm Actions
sv: Särskilda alarmåtgärder

[ctx: @title:group]
en: Pre-Alarm Action
sv: Åtgärd innan alarmet

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
sv: Kommando:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute before the alarm is displayed.</para><para>Note that it is executed only when the alarm proper is displayed, not when a reminder or deferred alarm is displayed.</para><para><note>KAlarm will wait for the command to complete before displaying the alarm.</note></para>
sv: <para>Ange ett skalkommando att köra innan alarmet visas.</para> <para>Observera att det bara körs när själva alarmet visas, inte när en påminnelse eller ett uppskjutet alarm visas.</para><para><note>Kalarm väntar på att kommandot ska avslutas innan alarmet visas.</note></para>

[ctx: @option:check]
en: Execute for deferred alarms
sv: Utför för uppskjutna alarm

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If unchecked, the command is only executed before the alarm proper is displayed.</para><para>If checked, the pre-alarm command is also executed before a deferred alarm is displayed.</para>
sv: <para>Om inaktiverad, utförs kommandot bara innan själva alarmet ska visas.</para><para>Om aktiverad, utförs också åtgärden innan alarmet innan ett uppskjutet alarm visas.</para>

[ctx: @option:check]
en: Cancel alarm on error
sv: Avbryt alarm vid fel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Cancel the alarm if the pre-alarm command fails, i.e. do not display the alarm or execute any post-alarm action command.
sv: Avbryt alarmet när åtgärden innan alarmet misslyckas, dvs. visa inte alarmet eller utför någon åtgärd efter alarmet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Do not show error status or error message if the pre-alarm command fails.
sv: Visa inte felstatus eller felmeddelande om åtgärdskommanot innan alarmet misslyckas.

[ctx: @title:group]
en: Post-Alarm Action
sv: Åtgärd efter alarmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Enter a shell command to execute after the alarm window is closed.</para><para>Note that it is not executed after closing a reminder window. If you defer the alarm, it is not executed until the alarm is finally acknowledged or closed.</para>
sv: <para>Skriv in ett skalkommando att köra efter alarmfönstret stängs.</para><para>Observera att det körs inte när ett påminnelsefönster stängs. Om du skjuter upp alarmet, körs det inte förrän alarmet verkligen bekräftas eller stängs.</para>

[ctx: @title:window]
en: Alarm Templates
sv: Alarmmallar

[ctx: @info:whatsthis]
en: The list of alarm templates
sv: Lista över alarmmallar

[ctx: @action:button]
en: New
sv: Ny

[ctx: @action]
en: New
sv: Ny

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new alarm template
sv: Skapa en ny alarmmall

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template
sv: Skapa en ny alarmmall

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the selected alarm template
sv: Redigera den markerade alarmmallen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edit the currently highlighted alarm template
sv: Redigera aktuell markerad alarmmall

[ctx: @action:button]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new alarm template based on the selected template
sv: Skapa en ny alarmmall baserad på den markerade mallen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Create a new alarm template based on a copy of the currently highlighted template
sv: Skapa en ny alarmmall baserad på en kopia av den aktuella markerade mallen

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the selected alarm templates
sv: Ta bort de markerade alarmmallarna

[ctx: @info:whatsthis]
en: Delete the currently highlighted alarm templates
sv: Ta bort de aktuella markerade alarmmallarna

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the selected alarm template? | Do you really want to delete the %1 selected alarm templates?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort den markerade alarmmallen?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de %1 markerade alarmmallarna?

[ctx: @title:window]
en: Delete Alarm Template | Delete Alarm Templates
sv[0]: Ta bort alarmmall
sv[1]: Ta bort alarmmallar

[ctx: @title:window]
en: Choose Alarm Template
sv: Välj alarmmall

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select a template to base the new alarm on.
sv: Ange en mall att basera det nya alarmet på.

[ctx: @action]
en: &New Alarm
sv: &Nytt alarm

en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @info:tooltip Brief: some alarms are disabled]
en: (Some alarms disabled)
sv: (Vissa alarm inaktiverade)

[ctx: @info]
en: Alarm not found
sv: Alarm hittades inte

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm
sv: Fel när alarm skulle återskapas

[ctx: @info]
en: Error recreating alarm template
sv: Fel när alarmmall skulle återskapas

[ctx: @info]
en: Cannot reactivate archived alarm
sv: Kan inte aktivera arkiverat alarm igen

[ctx: @info]
en: Unknown error
sv: Okänt fel

[ctx: @info Action to create a new alarm]
en: New alarm
sv: Nytt alarm

[ctx: @info Action to delete an alarm]
en: Delete alarm
sv: Ta bort alarm

[ctx: @info Action to create a new alarm template]
en: New template
sv: Ny alarmmall

[ctx: @info Action to delete an alarm template]
en: Delete template
sv: Ta bort alarmmall

[ctx: @info]
en: Delete archived alarm
sv: Ta bort arkiverat alarm

[ctx: @info]
en: Create multiple alarms
sv: Skapa flera alarm

[ctx: @info Action to edit an alarm]
en: Edit alarm
sv: Redigera alarm

[ctx: @info Action to edit an alarm template]
en: Edit template
sv: Redigera mall

[ctx: @info]
en: Delete multiple alarms
sv: Ta bort flera alarm

[ctx: @info]
en: Delete multiple templates
sv: Ta bort flera mallar

[ctx: @info]
en: Delete multiple archived alarms
sv: Ta bort flera arkiverade alarm

[ctx: @info]
en: Reactivate alarm
sv: Aktivera alarm igen

[ctx: @info]
en: Reactivate multiple alarms
sv: Aktivera flera alarm igen

[ctx: @title:window]
en: Wake From Suspend
sv: Vakna från viloläge

[ctx: @info]
en: Cannot schedule wakeup time for a date-only alarm
sv: Kan inte schemalagda uppvakningstid för ett alarm med bara datum

[ctx: @info]
en: <para>This wakeup will cancel any existing wakeup which has been set by KAlarm or any other application, because your computer can only schedule a single wakeup time.</para><para><b>Note:</b> Wake From Suspend is not supported at all on some computers, especially older ones, and some computers only support setting a wakeup time up to 24 hours ahead. You may wish to set up a test alarm to check your system's capability.</para>
sv: <para>Denna uppvakning kommer att ersätta eventuell befintlig uppvakning som har ställts in av Kalarm eller något annat program, eftersom datorn bara kan schemalägga en enda uppvakningstid.</para><para><b>Observera:</b> Vakna från viloläge stöds inte alls på vissa datorer, särskilt äldre, och vissa datorer stöder bara att ställa in en uppvakningstid av upp till 24 timmar senare. Det kan vara bra att ställa in ett provalarm för att kontrollera vad systemet klarar av.</para>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Wake From Suspend Alarm
sv: Alarm för att vakna från viloläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current wake-from-suspend alarm
sv: Visa aktuellt alarm för att vakna från viloläge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Highlight the current wake-from-suspend alarm in the alarm list. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
sv: Markera det nuvarande alarmet för att vakna från viloläge i alarmlistan. Knappen är inaktiv om inget alarm för att vakna från viloläge är inställt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showWakeButton)
en: Show current alarm
sv: Visa aktuellt alarm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set highlighted alarm as the wake-from-suspend alarm
sv: Ställ in markerat alarm till vakna från viloläge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Set the alarm highlighted in the alarm list to wake-from-suspend. This replaces any existing wake-from-suspend alarm.
sv: Ställ in alarmet som är markerat i alarmlistan att vakna från viloläge. Det ersätter eventuellt befintligt alarm för att vakna från viloläge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useWakeButton)
en: Use highlighted alarm
sv: Använd markerat alarm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the current wake-from-suspend
sv: Avbryt nuvarande vakna från viloläge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel the currently configured wake-from-suspend. Note that this does not cancel the alarm itself, which will still trigger in the normal way. This button is disabled if no wake-from-suspend alarm is configured.
sv: Avbryt nuvarande inställda vakna från viloläge. Observera att det inte avbryter själva alarmet, vilket ändå visas på normalt sätt. Knappen är inaktiv om inget alarm för att vakna från viloläge är inställt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelWakeButton)
en: Cancel wake from suspend
sv: Avbryt vakna från viloläge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, advanceWakeTime)
en: Enter how many minutes before the alarm trigger time to wake the system from suspend. This can be used to ensure that the system is fully restored by the time the alarm triggers.
sv: Ange hur många minuter innan alarmet ska visas som systemet ska väckas från viloläget. Det kan användas för att försäkra sig om att systemet är helt återställt när alarmet väl ska visas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of minutes before alarm to wake from suspend
sv: Antal minuter innan alarmet att vakna från viloläge
