kalendar - en to ar translation catalogue (499 entries)

en: Move occurrence(s)
ar: انقل التكرار(ات)

en: Unable to add the exception item to the calendar. No change will be done.
ar: تعذّرت إضافة عنصر الاستثناء إلى التقويم. لن يجري أيّ تغيير.

en: Delete task and its sub-tasks
ar: احذف المهمة وتفريعاتها

en: Delete task and make sub-tasks independent
ar: احذف المهمة واجعل تفريعاتها مستقلة

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar %1
ar: خصائص تقويم %1

en: Home:
ar: المنزل:

en: No address book selected
ar: لم يُحدّد دفتر عناوين

en: The member with name <b>%1</b> is missing an email address
ar: الرّقم بالاسم <b>%1</b> ينقصه عنوان بريد إلكترونيّ

en: Contact does not exist any more
ar: لم يعد المتراسل موجودًا

[ctx: contact's name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: contact's email address]
en: EMail
ar: البريد الإلكترونيّ

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book %1
ar: خصائص دفتر العناوين %1

en: Both:
ar: كليهما:

en: Work:
ar: العمل:

en: Other:
ar: أخرى:

[ctx: @title:window]
en: Choose Address Book Color
ar: اختر لون دفتر العناوين

en: Done
ar: تمّ

en: Select Email Address
ar: اختر عنوان بريد إلكتروني

en: Contacts
ar: المتراسلون

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit contact…
ar: حرّر المتراسل...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete contact
ar: احذف المتراسل

en: No contacts
ar: بدون متراسلين

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit address book…
ar: حرر دفتر العناوين…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book
ar: حدّث دفتر العناوين

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address book
ar: أأحذف دفتر العناوين؟

[ctx: @action:inmenu]
en: Set address book colour…
ar: عين لون دفتر العناوين…

[ctx: @action:inmenu]
en: Address book source settings…
ar: إعدادات مصدر مصدر العناوين…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book source
ar: حدث مصدر دفتر العناوين

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address source
ar: احذف مصدر العنوان

en: Add Contact
ar: أضف مراسلا

en: Edit Contact
ar: حرّر المتراسل

en: Address book:
ar: دفتر العناوين:

en: Name:
ar: الاسم:

en: Contact name
ar: اسم المتراسل

en: Honorific prefix:
ar: اللواحق التّشريفيّة:

en: Miss
ar: الآنسة

en: Mr.
ar: السّيّد

en: Mrs.
ar: السّيّدة

en: Ms.
ar: الفاضلة

en: Prof.
ar: البروفيسور

en: Given name:
ar: الاسم المُعطى:

en: First name or chosen name
ar: الاسم الأول أو اسم مختار

en: Additional name:
ar: أسماء إضافيّة:

en: Middle name or other name
ar: الاسم الأوسط أو اسم آخر

en: Family name:
ar: اسم العائلة:

en: Surname or last name
ar: اسم العائلة أو أخر اسم

en: Honorific suffix:
ar: اللواحق التّشريفيّة:

en: II
ar: الثّاني

en: III
ar: الثّالث

en: Jr.
ar: الابن

en: Sr.
ar: الأبّ

en: Nickname:
ar: الاسم المستعار:

en: Alternative name
ar: اسم بديل

en: Phone:
ar: الهاتف:

en: Home
ar: المنزل

en: Work
ar: العمل

en: Messaging
ar: إرسال الرّسائل

en: Voice
ar: الصّوت

en: Fax
ar: فاكس

en: Cell
ar: خلية

en: Video
ar: فيديو

en: Mailbox
ar: صندوق البريد

en: Modem
ar: المودم

en: Car
ar: السيارة

en: Pager
ar: المنادي

en: Undefined
ar: غير معرّف

en: E-mail:
ar: البريد الإلكترونيّ:

en: Other
ar: أخرى

en: Remove email
ar: أزِل البريد الإلكترونيّ

en: Both
ar: كليهما

en: Other…
ar: الآخرين...

en: Add email
ar: أضف بريدًا إلكترونيًّا

en: Save
ar: احفظ

en: Add
ar: أضف

en: Current changes
ar: التّغييرات الحاليّة

en: External changes
ar: التغييرات الخارجية

en: Address Book:
ar: دفتر العناوين:

en: Contact group name
ar: اسم مجموعة المتراسلين

en: Members:
ar: الأعضاء:

en: Edit
ar: حرّر

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit
ar: حرّر

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Call
ar: الاتصال

en: Select number to call
ar: اختر رقما للاتصال به

en: Send SMS
ar: أرسل رسالة نصية قصيرة

en: Select number to send message to
ar: اختر رقماً لإرسال الرسالة إليه

en: Send email
ar: أرسِل بريدًا إلكترونيًا

en: Show QR Code
ar: أظهر صورة QR

en: Contact information
ar: معلومات المتراسل

en: Blog Feed:
ar: تغذية المدوّنة:

en: Personal information
ar: المعلومات الشخصية

en: Birthday:
ar: عيد الميلاد:

en: Anniversary:
ar: السنويّة:

en: Partner's name:
ar: اسم الشّريك:

en: Phone Number | Phone Numbers
ar[0]: رقم الهاتف:
ar[1]: رقم الهاتف
ar[2]: رقمي الهاتف
ar[3]: أرقام الهاتف
ar[4]: أرقام الهاتف
ar[5]: أرقام الهاتف

[ctx: Label for a phone number type]
en: %1:
ar: ‏%1:

en: Address | Addresses
ar[0]: العنوان
ar[1]: العنوان
ar[2]: العنوانيين
ar[3]: العناوين
ar[4]: العناوين
ar[5]: العناوين

[ctx: %1 is the type of the address, e.g. home, work, ...]
en: %1:
ar: ‏%1:

en: Business Information
ar: معلومات العمل

en: Organization:
ar: المنظّمة:

en: Profession:
ar: المهنة:

en: Title:
ar: العنوان:

en: Department:
ar: القسم:

en: Office:
ar: المكتب:

en: Manager's name:
ar: اسم المدير:

en: Assistants's name:
ar: اسم المساعد:

en: Email Address | Email Addresses
ar[0]: عنوان البريد الإلكترونيّ
ar[1]: عنوان البريد الإلكتروني
ar[2]: اختر عنوان بريد إلكتروني
ar[3]: اختر عنوان بريد إلكتروني
ar[4]: اختر عنوان بريد إلكتروني
ar[5]: اختر عنوان بريد إلكتروني

en: You won't be able to revert this action
ar: لن تتمكن من التراجع عن هذا الإجراء

en: Delete contact
ar: احذف المتراسل

en: QR Code
ar: رمز QR

en: Creating QR code failed
ar: فشل إنشاء باركود

en: Filtering by tags
ar: ترشيح بواسطة الوسوم

en: All Tasks
ar: كل المهام

en: Remove filtering tag
ar: أزل ترشيح الوسم

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar Color
ar: اختر لون التقويم

en: Tags
ar: الوسوم

en: Calendars
ar: التقاويم

en: Days
ar: الأيام

en: Months
ar: الأشهر

en: Years
ar: السنوات

en: Min. Interval:
ar: الفترة الدنيا:

en: New Event…
ar: حدث جديد...

en: New Task…
ar: مهمة جديدة…

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
ar: <b>%1٪</b>اكتمل

en: <b>Calendar:</b>
ar: <b>التقويم:</b>

en: <b>Tags:</b>
ar: <b>الوسوم:</b>

en: Remove %1 tag
ar: أزل الوسم %1

en: <b>Date:</b>
ar: <b>التاريخ:</b>

en: <b>Time:</b>
ar: <b>الوقت:</b>

en: <b>Duration:</b>
ar: <b>المدّة:</b>

en: <b>Priority level:</b>
ar: <b>مستوى الأولويّة:</b>

en: <b>Completed:</b>
ar: <b>اكتملت:</b>

en: <b>Recurrence:</b>
ar: <b>التكرار:</b>

en: Except on:
ar: باستثناء في:

en: <b>Location:</b>
ar: <b>المكان:</b>

en: Unable to find location.
ar: تعذر العثور على الموقع.

en: <b>Description:</b>
ar: <b>الوصف:</b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
ar[0]: <b>المرفقات:</b>
ar[1]: <b>المرفق:</b>
ar[2]: <b>المرفقان:</b>
ar[3]: <b>المرفقات:</b>
ar[4]: <b>المرفقات:</b>
ar[5]: <b>المرفقات:</b>

en: <b>Reminders:</b>
ar: <b>التذكيرات:</b>

en: <b>Organizer:</b>
ar: <b>المنظّم:</b>

en: <b>Google Meet:</b>
ar: <b>غوغل مييت:</b>

en: <b>Guests:</b>
ar: <b>الضيوف:</b>

en: Super-task
ar: المهمة العامة

en: Sub-task | Sub-tasks
ar[0]: مهمة فرعية
ar[1]: مهمة فرعية
ar[2]: مهمتين فرعية
ar[3]: مهام فرعية
ar[4]: مهمة فرعية
ar[5]: مهمة فرعية

en: View
ar: العرض

en: Delete
ar: احذف

en: Mark Task as Incomplete
ar: علّمه المهمة غير مكتملة

en: Mark Task as Complete
ar: علّمه المهمة مكتملة

en: Add Sub-Task
ar: أضف مهمة فرعية

en: Set priority...
ar: عين الأولوية…

en: None
ar: بلا

en: 1 (highest priority)
ar: ١ (أولوية قصوى)

en: 2 (mid-high priority)
ar: ٢ (أولوية مرتفعة-متوسطة)

en: 3 (mid-high priority)
ar: ٣ (أولوية مرتفعة-متوسطة)

en: 4 (mid-high priority)
ar: ٤ (أولوية مرتفعة-متوسطة)

en: 5 (medium priority)
ar: ٥ (أولوية متوسطة)

en: 6 (mid-low priority)
ar: ٦ (أولوية متوسطة-منخفضة)

en: 7 (mid-low priority)
ar: ٧ (أولوية متوسطة-منخفضة)

en: 8 (mid-low priority)
ar: ٨ (أولوية متوسطة-منخفضة)

en: 9 (lowest priority)
ar: ٩ (أولوية دنيا)

en: Set due date...
ar: عيّن تاريخ الاستحقاق...

en: Today (%1)
ar: اليوم (%1)

en: Tomorrow (%1)
ar: الغد (%1)

en: In a week (%1)
ar: في أسبوع (%1)

en: In a month (%1)
ar: في شهر (%1)

en: Expand Main Drawer
ar: وسع الدرج الرئيسي

en: Collapse Main Drawer
ar: اطوِ الدرج الرئيسي

en: Remove Tag
ar: أزل الوسم

en: Choose a Task Calendar
ar: اختر تقويم المهام

en: Choose a Calendar
ar: اختر تقويم

en: Choose an Address Book
ar: اختر دفتر العناوين

en: Delete calendar
ar: احذف التّقويم

en: Do you want to delete calendar: "%1"?
ar: أمتأكّد من حذف هذا التّقويم: "%1"؟

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
ar: احذف %1

en: Do you want to delete item: "%1"?
ar: هل تريد حذف العنصر: "%1"؟

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
ar: يملك العنصر : "%1" عناصر فرعية. هل تريد أن تحذف كل العناصر المتعلقة أم العنصر المحدد حاليا؟

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
ar: يتكرر عنصر التقويم "%1" خلال تواريخ متعددة. يحتوي هذا العنصر أيضًا على عناصر فرعية. 
     
    هل تريد حذف التكرار المحدد على %2 ، أم أيضاً التكرارات المستقبلية ، أم كل تكراره؟ 
     
    سيؤدي حذف الكل إلى حذف العناصر الفرعية أيضًا!

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
ar: يتكرر عنصر التقويم "%1" خلال تواريخ متعددة. هل تريد حذف التكرار المحدد على %2، أم أيضًا التكرارات المستقبلية ، أم كل تكراراته؟

en: Only Delete Current
ar: احذف الحالي فقط

en: Also Delete Future
ar: احذف الحدوثات المستقبلية أيضًا

en: Delete Only This
ar: احذف هذه فقط

en: Delete All
ar: احذف الكل

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
ar: حرّر %1

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
ar: أضف %1

en: Invalid dates provided.
ar: التواريخ المقدمة غير صحيحة.

en: End date cannot be before start date.
ar: لا يمكن أن يكون تاريخ الانتهاء قبل تاريخ البدء.

en: Calendar:
ar: التقويم:

en: Summary:
ar: الملخّص:

en: Completion:
ar: الاكتمال:

en: Priority:
ar: الأولويّة:

en: Unassigned
ar: غير معينة

en: 1 (Highest Priority)
ar: ١ (أولوية قصوى)

en: 2
ar: ٢

en: 3
ar: ٣

en: 4
ar: ٤

en: 5 (Medium Priority)
ar: ٥ (أولوية متوسطة)

en: 6
ar: ٦

en: 7
ar: ٧

en: 8
ar: ٨

en: 9 (Lowest Priority)
ar: ٩ (أولوية دنيا)

en: All day
ar: طول اليوم

en: Start:
ar: البدء:

en: Due:
ar: الاستحقاق:

en: End:
ar: الانتهاء:

en: Timezone:
ar: المنطقة الزمنية:

en: Repeat:
ar: كرّر:

en: Never
ar: أبدًا

en: Daily
ar: يوميّا

en: Weekly
ar: أسبوعيّا

en: Monthly
ar: شهريّا

en: Yearly
ar: سنويّا

en: Custom
ar: مخصّص

en: Every:
ar: كلّ:

en: day | days
ar[0]: يوم
ar[1]: يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: أيام
ar[4]: يوماً
ar[5]: يوم

en: week | weeks
ar[0]: أسبوع
ar[1]: أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: أسابيع
ar[4]: أسبوعًا
ar[5]: أسبوع

en: month | months
ar[0]: شهر
ar[1]: شهر
ar[2]: شهرين
ar[3]: أشهر
ar[4]: شهرًا
ar[5]: شهر

en: year | years
ar[0]: سنة
ar[1]: سنة
ar[2]: سنتين
ar[3]: سنوات
ar[4]: سنة
ar[5]: سنة

en: On:
ar: في:

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
ar: الـ%1 من كل شهر

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
ar: %2 ال%1 من كل شهر

en: Ends:
ar: ينتهي:

en: On
ar: في

en: After
ar: بعد

en: occurrence | occurrences
ar[0]: تكرار
ar[1]: تكرار واحد
ar[2]: تكرارين
ar[3]: تكرارات
ar[4]: تكراراً
ar[5]: تكرار

en: Exceptions:
ar: الاستثناءات:

en: Add Recurrence Exception
ar: أضف استثناء للتكرار

en: Location:
ar: المكان:

en: Optional
ar: اختياري

en: Show map
ar: أظهر الخريطة

en: Description:
ar: الوصف:

en: Tags:
ar: الوسوم:

[ctx: List separator]
en: ,
ar: ،

en: Tap to set tags…
ar: اطرق لتعين وسم…

en: Click to set tags…
ar: انقر لتعين وسم…

en: Manage tags…
ar: أدِر الوسوم…

en: Reminders:
ar: التذكيرات:

en: Add Reminder
ar: أضف تذكيراً

en: Attendees:
ar: الحضور:

en: Email:
ar: البريد الإلكترونيّ:

en: Required
ar: مطلوب

en: Status:
ar: الحالة:

en: Request RSVP
ar: اطلب الرجاء الرد

en: Add Attendee
ar: أضف حضور

en: Choose from Contacts
ar: اختر من المتراسلين

en: Fill in Manually
ar: اكتب الحضور يدويا

en: Attachments:
ar: المرفقات:

en: Add Attachment
ar: أضف مرفقًا

en: Change incidence date
ar: غيّر تاريخ الحدوث

en: The item you are trying to change is a recurring item. Should the changes be applied only to this single occurrence, also to future items, or to all items in the recurrence?
ar: العنصر الذي تحاول تغييره هو عنصر يتكرّر. أيجب أن تُطبّق التغييرات على هذا الحدوث فقط، أو على العناصر المستقبليّة أيضًا، أو على كل العناصر في التكرار؟

en: Only This Item
ar: هذا العنصر فقط

en: Also Future Items
ar: العناصر المستقبليّة أيضًا

en: All Occurrences
ar: كل التكرارات

en: Manage Tags
ar: أدِر الوسوم

en: Delete Tag
ar: احذف الوسم

en: Are you sure you want to delete tag "%1"?
ar: أمتأكّد من حذف الوسم "%1"؟

en: Create a New Tag…
ar: أنشئ وسمًا جديدًا…

en: Quickly Add a New Tag.
ar: أضف وسماً جديداً بسرعة.

en: Mark Incomplete
ar: علّمه غير مكتمل

en: Mark Complete
ar: علّمه مكتمل

en: Kalendar
ar: التقويم

en: Undo:
ar: تراجع:

en: Redo:
ar: كرّر:

en: Configure
ar: اضبط

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: كرّر

en: Settings
ar: إعدادات

en: View all tasks
ar: اعرض كل المهام

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
ar: %1 يوم

en: 1 day
ar: يوم واحد

[ctx: %1 is 2 or mores]
en: %1 hours
ar: %1 ساعة

en: 1 hour
ar: ساعة واحدة

en: %1 minutes
ar: %1 دقيقة

en: %1 before start of event
ar: %1 قبل بدء الحدث

en: %1 after start of event
ar: %1 بعد بدء الحدث

en: On event start
ar: عند بدء الحدث

en: Every week | Every %1 weeks
ar[0]: كل أسبوع
ar[1]: كل أسبوع
ar[2]: كل أسبوعين
ar[3]: كل %1 أسابيع
ar[4]: كل %1 أسبوعاً
ar[5]: كل %1 أسبوع

en: Every week on | Every %1 weeks on
ar[0]: كل أسبوع عند
ar[1]: كل أسبوع عند
ar[2]: كل أسبوعين عند
ar[3]: كل %1 أسابيع عند
ar[4]: كل %1 أسبوعاً عند
ar[5]: كل %1 أسبوع عند

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
ar[0]: كل سنة في %2 من %3
ar[1]: كل سنة في %2 من %3
ar[2]: كل سنتين في %2 من %3
ar[3]: كل %1 سنوات في %2 من %3
ar[4]: كل %1 سنة في %2 من %3
ar[5]: كل %1 سنة في %2 من %3

en: Every minute | Every %1 minutes
ar[0]: كلّ دقيقة
ar[1]: كلّ دقيقة
ar[2]: كلّ دقيقتين
ar[3]: كلّ %1دقائق
ar[4]: كلّ %1دقيقة
ar[5]: كلّ %1دقيقة

en: Every hour | Every %1 hours
ar[0]: كل ساعة
ar[1]: كل ساعة
ar[2]: كلّ ساعتين
ar[3]: كلّ %1 ساعات
ar[4]: كلّ %1 ساعة
ar[5]: كلّ %1 ساعة

en: Every day | Every %1 days
ar[0]: كل يوم
ar[1]: يومياً
ar[2]: كل يومين
ar[3]: كل %1 أيام
ar[4]: كل %1 يوماً
ar[5]: كل %1 يوم

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
ar[0]: كل شهر في %2
ar[1]: كل شهر في %2
ar[2]: كل شهرين في %2
ar[3]: كل %1 أشهر في %2
ar[4]: كل %1 شهراً في %2
ar[5]: كل %1 شهر في %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
ar[0]: كل سنة في اليوم %2 من السنة
ar[1]: كل سنة في اليوم %2 من السنة
ar[2]: كل سنتين في اليوم %2 من السنة
ar[3]: كل %1 سنوات في اليوم %2 من السنة
ar[4]: كل %1 سنة في اليوم %2 من السنة
ar[5]: كل %1 سنة في اليوم %2 من السنة

en: Complex recurrence rule
ar: قاعدة تكرار معقدة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Never ends
ar: لا تنتهي

en: Ends on %1
ar: تنتهي في %1

en: Ends after %1 occurrences
ar: ينتهي بعد %1 تكرار

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
ar: %1 (أولوية قصوى)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
ar: %1 (أولوية مرتفعة-متوسطة)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
ar: %1 (أولوية متوسطة)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
ar: %1 (أولوية متوسطة-منخفضة)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
ar: %1 (أولوية دنيا)

en: No set priority level
ar: لم تعين الأولوية

en: Return to Location
ar: ارجع للموقع

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
ar: نجح استيراد %1 حدوثات.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
ar: حدث خطأ في استيراد حدوثات: %1

en: New calendar  created from imported file successfully.
ar: نحج في إنشاء تقويم من الملف المستورد.

en: Create
ar: أنشئ

en: Month
ar: الشهر

en: Week
ar: الأسبوع

en: 3 Days
ar: ٣ الأيام

en: Day
ar: اليوم

en: Schedule
ar: الجدولة

en: Tasks
ar: المهامّ

en: Mail
ar: البريد

en: Import a calendar
ar: استيراد التقويم

en: Import Calendar
ar: استيراد التقويم

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
ar: هل ترغب في دمج أحداث ومهام ملف التقويم هذا في أحد التقويمات الموجودة لديك، أم تفضل إنشاء تقويم جديد من هذا الملف؟

en: Merge with existing calendar
ar: ادمج بالتقويم الموجود

en: Create new calendar
ar: أنشئ تقويمًا جديداً

[ctx: @action:inmenu open week view]
en: Week
ar: الأسبوع

[ctx: @action:inmenu open 3 days view]
en: 3 Days
ar: ٣ الأيام

[ctx: @action:inmenu open day view]
en: Day
ar: اليوم

[ctx: @action:button]
en: Reset
ar: صفّر

en: All day or Multi day
ar: كامل اليوم أو عدة أيام

[ctx: Date has no events or tasks set]
en: Clear day.
ar: امسح اليوم

en: Tap
ar: طَرق

en: Click
ar: نقر

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
ar: لا يوجد شيئا في الدفاتر اليوم. %1 لتضيف شيء.

[ctx: %1 is the name of the event]
en: %1 (Day %2 of %3)
ar: %1 (اليوم %2 من %3)

en: Runs all day
ar: شغال بطول اليوم

en: Starts at %1
ar: يبدأ في %1

en: Ends at %1
ar: ينتهي في %1

en: Runs All Day
ar: شغال بطول اليوم

en: <b>Today</b>
ar: <b>اليوم</b>

en: Previous Week
ar: الأسبوع السابق

en: Next Week
ar: الأسبوع القادم

en: Now
ar: الآن

en: Previous Month
ar: الشهر الماضي

en: Next Month
ar: الشهر القادم

en: Today
ar: اليوم

en: Overdue
ar: تأخّرت

en: Priority %1
ar: الأولويّة %1

en: No set priority
ar: لم تعين الأولوية

en: No task calendars enabled.
ar: لم يمكن أي تقويم مهام.

en: Calendar is not enabled
ar: لم يمكّن التقويم

en: Enable
ar: مكّن

en: No tasks completed
ar: لا توجد مهام مكتملة

en: No tasks left to complete
ar: لم يعد هناك مهام

en: Sort
ar: افرز

en: Show Completed
ar: اعرض المكتملة

en: Completed Tasks in %1
ar: المهام المكتملة في %1

en: Completed Tasks
ar: المهام المكتملة

en: Create a New Task…
ar: أنشئ مهمة جديدة…

en: Quickly Add a New Task.
ar: أضف مهمة جديدة بسرعة.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit calendar…
ar: حرر التّقويم…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar
ar: حدّث التّقويم

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar
ar: احذف التّقويم

[ctx: @action:inmenu]
en: Set calendar colour…
ar: عين لون التقويم…

[ctx: @action:inmenu]
en: Calendar source settings…
ar: إعدادات مصدر التقويم…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar source
ar: حدث مصدر التقويم

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar source
ar: احذف مصدر التقويم

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
ar: كرّر

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
ar: قصّ

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
ar: ألصق

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
ar: حدّد الكل

[ctx: @action:menu]
en: File
ar: ملف

[ctx: @action:menu]
en: Quit Kalendar
ar: أنه التقويم

[ctx: @action:menu]
en: Edit
ar: حرّر

[ctx: @action:menu]
en: View
ar: العرض

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
ar: افرز المهامّ

[ctx: @action:menu]
en: Go
ar: انتقل

[ctx: @action:menu]
en: Create
ar: أنشئ

[ctx: @action:menu]
en: Window
ar: النافذة

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
ar: أنهِ ملء الشاشة

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
ar: ادخل ملء الشاشة

[ctx: @action:menu]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @action:menu]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: @action:menu]
en: Kalendar Handbook
ar: كتيب التقويم

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
ar: تراجع عن النص

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
ar: أعِد النص

en: Sort Tasks
ar: افرز المهامّ

en: Change Calendar Color…
ar: غير لون التقويم…

en: Choose Calendar Color
ar: اختر لون التقويم

en: General
ar: عامّ

en: Maps
ar: الخرائط

en: Enable maps:
ar: مكن الخرائط:

en: May cause crashing on some systems.
ar: قد يتسبب في تعطل بعض الأنظمة.

en: Location marker:
ar: مُعَلِم الموقع:

en: Circle (shows area of location)
ar: دائرة (تعرض مساحة الموقع)

en: Pin (shows exact location)
ar: دبوس (تعرض الموقع بالضبط)

en: Appearance
ar: المظهر

en: Accounts
ar: الحسابات

en: About Kalendar
ar: عن التقويم

en: Add New Calendar Source…
ar: أضف مصدر تقويم جديد…

en: Contact Books
ar: دفاتر المتراسلون

en: Add New Address Book Source…
ar: أضف مصدر دفتر العناوين جديد…

en: Mail Accounts
ar: حسابات بريد

en: Add New mail account…
ar: أضف حساباً بريدياً جديداً…

en: General settings
ar: إعدادات عامّة

en: Use popup to show incidence information
ar: استخدم المنبثقة لإظهار معلومات الحدوث

en: Show sub-tasks in calendar views
ar: أظهر المهام الفرعية في عرض التقويم

en: Past event transparency:
ar: شفافية الأحداث الفائتة:

en: Month view settings
ar: إعدادات عرض الشهر

en: Month view mode
ar: نمط عرض الشهر

en: Swipeable month grid
ar: شبكة الشهر قابلة للتمرير

en: Basic month grid
ar: شبكة الشهر بسيطة

en: Swipeable month grid requires higher system performance.
ar: تحتاج شبكة الشهر القابلة للتمرير إلى أداء عالي من النظام.

en: Weekday label alignment
ar: محاذاة تسمية يوم الأسبوع

en: Left
ar: اليسار

en: Center
ar: الوسط

en: Right
ar: اليمين

en: Weekday label length:
ar: طول تسمية يوم الأسبوع:

en: Full name (Monday)
ar: الاسم الكامل (الجمعة)

en: Abbreviated (Mon)
ar: مختصراً (جمع)

en: Letter only (M)
ar: حرف فقط (ج)

en: Show week numbers
ar: أظهر أرقام الأسبوع

en: Grid border width (pixels):
ar: عرض حدود الشبكة (بكسل):

en: Week view settings
ar: إعدادات عرض الأسبوع

en: Week view mode
ar: نمط عرض الأسبوع

en: Swipeable week view
ar: عرض أسبوع قابل للتمرير

en: Basic week view
ar: عرض أسبوع بسيط

en: Swipeable week view requires higher system performance.
ar: يحتاج عرض الأسبوع القابل للتمرير إلى أداء عالي من النظام.

en: Schedule View settings
ar: إعدادات عرض الجدول

en: Schedule view mode
ar: نمط عرض الجدولة

en: Swipeable schedule view
ar: عرض جدولة قابل للتمرير

en: Basic schedule view
ar: عرض الجدولة بسيط

en: Swipeable schedule view requires higher system performance.
ar: يحتاج عرض الجدولة القابل للتمرير إلى أداء عالي من النظام.

en: Show week headers
ar: اعرض ترويسات الأسبوع

en: Tasks View settings
ar: إعدادات عرض المهام

en: Show completed sub-tasks
ar: اعرض المهامّ الفرعية المكتملة

en: Enable maps
ar: مكن الخرائط

en: Location marker
ar: مُعَلِم الموقع

en: Task
ar: المهمّة

en: Tasks View
ar: عرض المهامّ

en: Week View
ar: عرض الأسبوع

en: 3 Day View
ar: عرض ثلاثة أيام

en: Day View
ar: عرض اليوم

en: Schedule View
ar: عرض الجدولة

en: Contacts View
ar: عرض المتراسلون

en: Mail View
ar: عرض البريد

en: Month View
ar: عرض الشهر

en: Backwards
ar: للخلف

en: Forwards
ar: للأمام

en: To Today
ar: إلى اليوم

en: To Date…
ar: إلى التاريخ…

en: Show Menubar
ar: اعرض شريط القوائم

en: Manage Tags…
ar: أدِر الوسوم…

en: Import Calendar…
ar: استورِد تقويمًا…

en: Alphabetically
ar: أبجديا

en: By Due Date
ar: حسب تاريخ الاستحقاق

en: By Priority Level
ar: حسب مستوى الأولوية

en: Ascending order
ar: ترتيب تصاعدي

en: Descending Order
ar: ترتيب تنازلي

en: Show Completed Tasks
ar: اعرض المهامّ المكتملة

en: Open Command Bar
ar: افتح شريط الأوامر

en: Refresh All
ar: أنعش الكل

en: An error occurred: %1
ar: حدث خطأ: %1

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
ar: ‏%1 (غير متّصل)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
ar: %1 (المبدئيّ)

en: Image request has been cancelled
ar: طلب الصورة ألغي

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
ar: لا موضوع

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
ar: مجهول

en: No keys were found in this attachment
ar: لا يوجد مفاتيح في المرفقات

en: one key imported | %1 keys imported
ar[0]: استورد مفتاح
ar[1]: استورد مفتاح واحد
ar[2]: استورد مفتاحين
ar[3]: استورد %1 مفاتيح
ar[4]: استورد %1 مفتاحاً
ar[5]: استورد %1 مفتاح

en: one key was already imported | %1 keys were already imported
ar[0]: استورد مفتاح بالفعل
ar[1]: استورد مفتاح واحد بالفعل
ar[2]: استورد مفتاحين بالفعل
ar[3]: استورد %1 مفاتيح بالفعل
ar[4]: استورد %1 مفتاحاً بالفعل
ar[5]: استورد %1 مفتاح بالفعل

en: fwd
ar: تمرير

en: re
ar: رد

en: No key available.
ar: لا يوجد مفتاح

en: Wrong passphrase.
ar: عبارة مرور خاطئة

en: Wrong Crypto Plug-In.
ar: ملحقة التّعمية خاطئة.

en: Could not decrypt the data: no key found for recipients.
ar: تعذر فك تشفير البيانات: لم يعثر على مفتاح للمستلمين.

en: Could not decrypt the data.
ar: تعذّر فكّ تعمية البيانات.

en: Move to trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Don't Mark as Important
ar: لا تعلّمها مُهمّة

en: No mailbox selected
ar: لم يُحدّد صندوق بريد

en: Select a mailbox from the sidebar.
ar: حدد صندوق بريد من الشريط الجانبي

en: Mailbox is empty
ar: صندوق البريد فارغ

en: Mailboxes
ar: صناديق البريد

en: This mail contains an invitation
ar: هذا البريد يحوي دعوة

en: sent by %1 on %2
ar: أرسلها %1 في %2

en: This message has been signed using the key %1.
ar: وُقّعت الرّسالة بالمفتاح %1.

en: The key details are not available.
ar: تفاصيل المفتاح غير متوفّرة.

en: This message has been signed using the key %1 by %2.
ar: وُقّعت الرّسالة بالمفتاح %1 بواسطة %2.

en: The key was revoked.
ar: أُبطل المفتاح.

en: The key has expired.
ar: انتهى المفتاح

en: You are trusting this key.
ar: أنت تثق في بهذا المفتاح.

en: The signature is invalid.
ar: التوقيع غير صالح.

en: This message is encrypted but we don't have the key for it.
ar: هذه الرسالة مشفرة لكن ليس لدينا مفتاحها.

en: This message is encrypted to the key: %1
ar: هذه الرّسالة معمّاة بالمفتاح: %1

en: Loading mail...
ar: يحمل البريد…

en: Save attachment
ar: احفظ المرفق

en: Import key
ar: استورد مفتاحًا

[ctx: @title]
en: Kalendar
ar: التقويم

en: Calendar Application
ar: تطبيق التقويم

en: (c) KDE Community 2021
ar: (c)  مجتمع كدي 2021

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ar: المشرف

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ar: مطوّر

en: No set date
ar: لم يعين تاريخ

[ctx: Please retain space]
en:  at %1
ar:  عند %1

[ctx: Please retain parenthesis and space]
en:  (overdue)
ar:  (تأخّرت)

en: Configure %1
ar: اضبط %1

en: Modify or delete this account agent.
ar: عدّل أو احذف وكيل الحساب.

en: Modify
ar: عدّل

en: Add Account
ar: أضف حسابًا
