kalendar - en to el translation catalogue (262 entries)

en: Delete task and its sub-tasks
el: Διαγραφή εργασίας και υπο-εργασιών

en: Delete task and make sub-tasks independent
el: Διαγραφή εργασίας και ανεξαρτητοποίηση υπο-εργασιών

en: Done
el: Έγινε

en: Select Email Address
el: Επιλογή διεύθυνσης αλληλογραφίας

en: Contacts
el: Επαφές

en: No contacts
el: Χωρίς επαφές

en: Name:
el: Όνομα:

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Add
el: Προσθήκη

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Filtering by tags
el: Φιλτράρισμα με ετικέτες

en: All Tasks
el: Όλες οι εργασίες

en: Remove filtering tag
el: Αφαίρεση ετικέτας φιλτραρίσματος

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Calendars
el: Ημερολόγια

en: Days
el: Ημέρες

en: Months
el: Μήνες

en: Years
el: Έτη

en: Min. Interval:
el: Ελάχ. διάστημα:

en: New Event…
el: Νέο γεγονός…

en: New Task…
el: Νέα εργασία…

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
el: <b>%1%</b> Συμπληρωμένο

en: <b>Calendar:</b>
el: <b>Ημερολόγιο:</b>

en: <b>Tags:</b>
el: <b>Ετικέτες:</b>

en: Remove %1 tag
el: Αφαίρεση %1 ετικέτας

en: <b>Date:</b>
el: <b>Ημερομηνία:</b>

en: <b>Time:</b>
el: <b>Ώρα:</b>

en: <b>Duration:</b>
el: <b>Διάρκεια:</b>

en: <b>Priority level:</b>
el: <b>Επίπεδο προτεραιότητας:</b>:

en: <b>Completed:</b>
el: <b>Πλήρες:</b>

en: <b>Recurrence:</b>
el: <b>Επανεμφάνιση:</b>

en: Except on:
el: Εκτός την:

en: <b>Location:</b>
el: <b>Τοποθεσία:</b>

en: Unable to find location.
el: Αδυναμία εύρεσης τοποθεσίας.

en: <b>Description:</b>
el: <b>Περιγραφή:</b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
el[0]: <b>Συνημμένο:</b>
el[1]: <b>Συνημμένα:</b>

en: <b>Reminders:</b>
el: <b>Υπενθυμίσεις:</b>

en: <b>Organizer:</b>
el: <b>Βοηθός διαχείρισης χρόνου:</b>

en: <b>Guests:</b>
el: <b>Φιλοξενούμενοι:</b>

en: View
el: Προβολή

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Mark Task as Incomplete
el: Να σημειωθεί η εργασία ως ελλιπής

en: Mark Task as Complete
el: Να σημειωθεί η εργασία ως πλήρης

en: Add Sub-Task
el: Προσθήκη υπο-εργασίας

en: Remove Tag
el: Αφαίρεση ετικέτας

[ctx: %1 is month name, %2 is year]
en: <b>%1</b> %2
el: <b>%1%</b> %2

en: Choose a Task Calendar
el: Επιλογή ημερολογίου εργασιών

en: Choose a Calendar
el: Επιλογή ημερολογίου

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
el: Διαγραφή %1

en: Do you want to delete item: "%1"?
el: Θέλετε να διαγράψετε το αντικείμενο: «%1»;

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
el: Το αντικείμενο «%1» περιέχει υπο-αντικείμενα. Θέλετε να διαγράψετε όλα τα σχετιζόμενα αντικείμενα ή μόνο το τρέχον επιλεγμένο;

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
el: Το αντικείμενο «%1» του ημερολογίου επανέρχεται σε πολλές ημερομηνίες και περιέχει υπο-αντικείμενα.
    
    Θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη εμφάνιση στο %2, επίσης και τις μελλοντικές εμφανίσεις, ή όλες τις εμφανίσεις;
    
    Η διαγραφή όλων θα διαγράψει και τα υπο-αντικείμενα!

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
el: Το αντικείμενο «%1» του ημερολογίου επανέρχεται σε πολλές ημερομηνίες. Θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη εμφάνιση στο %2, επίσης και τις μελλοντικές εμφανίσεις, ή όλες τις εμφανίσεις;

en: Only Delete Current
el: Να διαγραφεί μόνο το τρέχον

en: Also Delete Future
el: Να διαγραφούν και τα μελλοντικά

en: Delete Only This
el: Διαγραφή μόνο αυτής

en: Delete All
el: Διαγραφή όλων

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
el: Επεξεργασία %1

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
el: Προσθήκη %1

en: Invalid dates provided.
el: Δόθηκαν μη έγκυρες ημερομηνίες.

en: End date cannot be before start date.
el: Η ημερομηνία λήξης δεν μπορεί να είναι πριν την ημερομηνία έναρξης.

en: Calendar:
el: Ημερολόγιο:

en: Summary:
el: Περίληψη:

en: Completion:
el: Συμπλήρωση:

en: Priority:
el: Προτεραιότητα:

en: Unassigned
el: Χωρίς ανάθεση

en: 1 (Highest Priority)
el: 1 (Η υψηλότερη προτεραιότητα)

en: 5 (Medium Priority)
el: 5 (Μέση προτεραιότητα)

en: 9 (Lowest Priority)
el: 9 (Η χαμηλότερη προτεραιότητα)

en: All day
el: Όλη την ημέρα

en: Start:
el: Έναρξη:

en: Due:
el: Έως:

en: End:
el: Λήξη:

en: Timezone:
el: Ζώνη ώρας:

en: Repeat:
el: Επανάληψη:

en: Never
el: Ποτέ

en: Daily
el: Καθημερινό

en: Weekly
el: Εβδομαδιαίο

en: Monthly
el: Μηνιαίο

en: Yearly
el: Ετήσιο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Every:
el: Κάθε:

en: day | days
el[0]: ημέρα
el[1]: ημέρες

en: week | weeks
el[0]: εβδομάδα
el[1]: εβδομάδες

en: month | months
el[0]: μήνα
el[1]: μήνες

en: year | years
el[0]: έτος
el[1]: έτη

en: On:
el: Την:

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
el: Την %1 κάθε μήνα

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
el: Την %1 %2 κάθε μήνα

en: Ends:
el: Τελειώνει:

en: On
el: Την

en: After
el: Μετά από

en: occurrence | occurrences
el[0]: εμφάνιση
el[1]: εμφανίσεις

en: Exceptions:
el: Εξαιρέσεις:

en: Add Recurrence Exception
el: Προσθήκη εξαίρεσης επανεμφάνισης

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Show map
el: Εμφάνιση χάρτη

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Tap to set tags…
el: Χτυπήστε για να ρυθμίσετε ετικέτες…

en: Click to set tags…
el: Κάνετε κλικ για να ρυθμίσετε ετικέτες…

en: Manage tags…
el: Διαχείριση ετικετών…

en: Reminders:
el: Υπενθυμίσεις:

en: Add Reminder
el: Προσθήκη υπενθύμισης

en: Attendees:
el: Συμμετέχοντες:

en: Email:
el: Ηλ. αλληλογραφία:

en: Required
el: Απαιτείται

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Request RSVP
el: Αίτηση RSVP

en: Add Attendee
el: Προσθήκη συμμετέχοντα

en: Choose from Contacts
el: Επιλογή από τις επαφές

en: Fill in Manually
el: Εισαγωγή στοιχείων χειροκίνητα

en: Attachments:
el: Συνημμένα:

en: Add Attachment
el: Προσθήκη συνημμένου

en: Manage Tags
el: Διαχείριση ετικετών

en: Delete Tag
el: Διαγραφή ετικέτας

en: Are you sure you want to delete tag "%1"?
el: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε την ετικέτα «%1»;

en: Create a New Tag…
el: Δημιουργία νέας ετικέτας…

en: Quickly Add a New Tag.
el: Γρήγορη προσθήκη νέας ετικέτας.

en: Mark Incomplete
el: Να σημειωθεί ως ασυμπλήρωτο

en: Mark Complete
el: Να σημειωθεί ως συμπληρωμένο

en: Undo:
el: Αναίρεση:

en: Redo:
el: Επανάληψη:

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: View all tasks
el: Προβολή όλων των εργασιών

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
el: %1 ημέρες

en: 1 day
el: 1 ημέρα

[ctx: %1 is 2 or mores]
en: %1 hours
el: %1 ώρες

en: 1 hour
el: 1 ώρα

en: %1 minutes
el: %1 λεπτά

en: %1 before start of event
el: %1 πριν την έναρξη του γεγονότος

en: %1 after start of event
el: %1 μετά την έναρξη του γεγονότος

en: On event start
el: Στην έναρξη του γεγονότος

en: Every week | Every %1 weeks
el[0]: Κάθε εβδομάδα
el[1]: Κάθε %1 εβδομάδες

en: Every week on | Every %1 weeks on
el[0]: Κάθε εβδομάδα την
el[1]: Κάθε %1 εβδομάδες την

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
el[0]: Κάθε έτος την %2 του %3
el[1]: Κάθε %1 έτη την %2 του %3

en: Every minute | Every %1 minutes
el[0]: Κάθε λεπτό
el[1]: Κάθε %1 λεπτά

en: Every hour | Every %1 hours
el[0]: Κάθε ώρα
el[1]: Κάθε %1 ώρες

en: Every day | Every %1 days
el[0]: Κάθε ημέρα
el[1]: Κάθε %1 ημέρες

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
el[0]: Κάθε μήνα την %2
el[1]: Κάθε %1 μήνες την %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
el[0]: Κάθε έτος την %2 ημέρα του έτους
el[1]: Κάθε %1 έτη την %2 ημέρα του έτους

en: Complex recurrence rule
el: Περίπλοκος κανόνας επανεμφάνισης

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Never ends
el: Δεν τελειώνει ποτέ

en: Ends on %1
el: Τελειώνει την %1

en: Ends after %1 occurrences
el: Τελειώνει μετά από %1 εμφανίσεις

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
el: %1 (Η υψηλότερη προτεραιότητα)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
el: %1 (Μέση-υψηλή προτεραιότητα)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
el: %1 (Μέση προτεραιότητα)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
el: %1 (Μέση-χαμηλή προτεραιότητα)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
el: %1 (Η χαμηλότερη προτεραιότητα)

en: No set priority level
el: Δεν ρυθμίστηκε επίπεδο προτεραιότητας

en: Return to Location
el: Επιστροφή στην τοποθεσία

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
el: %1 περιστατικά εισήχθησαν επιτυχώς.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στην εισαγωγή περιστατικών: %1

en: New calendar  created from imported file successfully.
el: Νέο ημερολόγιο δημιουργήθηκε επιτυχώς από το εισηγμένο αρχείο.

en: Create
el: Δημιουργία

en: Tasks
el: Εργασίες

en: Import Calendar
el: Εισαγωγή ημερολογίου

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
el: Θέλετε να γίνει συγχώνευση των γεγονότων του αρχείου αυτού του ημερολογίου και των εργασιών σε ένα από τα ημερολόγιά σας, ή προτιμάτε να δημιουργήσετε ένα νέο ημερολόγιο από αυτό το αρχείο;

en: Merge with existing calendar
el: Συγχώνευση με υπάρχον ημερολόγιο

en: Create new calendar
el: Δημιουργία νέου ημερολογίου

[ctx: @action:button]
en: Reset
el: Επαναφορά

en: Tap
el: Χτύπημα

en: Click
el: Κλικ

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
el: Τίποτε στα βιβλία σήμερα. Με %1 θα προσθέσετε κάτι.

en: Runs all day
el: Εκτελείται όλη την ημέρα

en: Starts at %1
el: Αρχίζει την %1

en: Ends at %1
el: Τελειώνει την %1

en: Runs All Day
el: Εκτελείται όλη την ημέρα

en: <b>Today</b>
el: <b>Σήμερα</b>

en: Previous Week
el: Προηγούμενη εβδομάδα

en: Next Week
el: Επόμενη εβδομάδα

en: Previous Month
el: Προηγούμενος μήνας

en: Next Month
el: Επόμενος μήνας

en: Today
el: Σήμερα

en: No task calendars enabled.
el: Ημερολόγια εργασιών δεν έχουν ενεργοποιηθεί.

en: Calendar is not enabled
el: Το ημερολόγιο δεν είναι ενεργό

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: No tasks completed
el: Καμιά εργασία συμπληρωμένη

en: No tasks left to complete
el: Δεν απέμειναν εργασίες για συμπλήρωση

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Show Completed
el: Εμφάνιση συμπληρωμένων

en: Completed Tasks in %1
el: Συμπληρωμένες εργασίες την %1

en: Completed Tasks
el: Συμπληρωμένες εργασίες

en: Create a New Task…
el: Δημιουργία νέας εργασίας…

en: Quickly Add a New Task.
el: Γρήγορη προσθήκη νέας εργασίας.

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
el: Αναίρεση

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
el: Επανάληψη

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
el: Επιλογή όλων

[ctx: @action:menu]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: @action:menu]
en: Quit Kalendar
el: Έξοδος από το Kalendar

[ctx: @action:menu]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: @action:menu]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
el: Ταξινόμηση εργασιών

[ctx: @action:menu]
en: Go
el: Μετάβαση

[ctx: @action:menu]
en: Create
el: Δημιουργία

[ctx: @action:menu]
en: Window
el: Παράθυρο

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
el: Είσοδος σε πλήρη οθόνη

[ctx: @action:menu]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: @action:menu]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: @action:menu]
en: Kalendar Handbook
el: Το εγχειρίδιο του Kalendar

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
el: Αναίρεση κειμένου

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
el: Επανάληψη κειμένου

en: Sort Tasks
el: Ταξινόμηση εργασιών

en: Change Calendar Color…
el: Αλλαγή χρώματος ημερολογίου…

en: Choose Calendar Color
el: Επιλογή χρώματος ημερολογίου

en: General
el: Γενικά

en: Maps
el: Χάρτες

en: Enable maps:
el: Ενεργοποίηση χαρτών:

en: May cause crashing on some systems.
el: Ίσως προκαλέσει κατάρρευση σε κάποια συστήματα.

en: Location marker:
el: Δείκτης τοποθεσίας:

en: Circle (shows area of location)
el: Κύκλος (δείχνει την περιοχή της τοποθεσίας)

en: Pin (shows exact location)
el: Καρφίτσα (δείχνει την ακριβή τοποθεσία)

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: About Kalendar
el: Σχετικά με το Kalendar

en: Left
el: Αριστερά

en: Center
el: Κέντρο

en: Right
el: Δεξιά

en: Weekday label length:
el: Μήκος ετικέτας καθημερινής:

en: Full name (Monday)
el: Πλήρες όνομα (Δευτέρα)

en: Abbreviated (Mon)
el: Σύντμηση (Δε)

en: Letter only (M)
el: Αρχικό γράμμα μόνο (Δ)

en: Show week numbers
el: Εμφάνιση αριθμών εβδομάδας

en: Grid border width (pixels):
el: Πλάτος πλαισίου πλέγματος (εικονοστοιχεία):

en: Schedule View settings
el: Ρυθμίσεις προβολής χρονοπρογραμματισμού

en: Show week headers
el: Εμφάνιση επικεφαλίδας εβδομάδας

en: Task
el: Εργασία

en: Tasks View
el: Προβολή εργασιών

en: Week View
el: Προβολή εβδομάδας

en: Schedule View
el: Προβολή χρονοπρογραμματισμού

en: Month View
el: Προβολή μήνα

en: Backwards
el: Προς τα πίσω

en: Forwards
el: Προς τα εμπρός

en: To Today
el: Έως σήμερα

en: To Date…
el: Έως ημερομηνία…

en: Show Menubar
el: Εμφάνιση γραμμής μενού

en: Manage Tags…
el: Διαχείριση ετικετών…

en: Import Calendar…
el: Εισαγωγή ημερολογίου…

en: Alphabetically
el: Αλφαβητικά

en: By Due Date
el: Με ημερομηνία λήξης

en: By Priority Level
el: Με επίπεδο προτεραιότητας

en: Ascending order
el: Αύξουσα σειρά

en: Descending Order
el: Φθίνουσα σειρά

en: Show Completed Tasks
el: Εμφάνιση συμπληρωμένων εργασιών

en: Open Command Bar
el: Άνοιγμα γραμμής εντολών

en: An error occurred: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα: %1

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
el: %1 (Εκτός σύνδεσης)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
el: %1 (προκαθορισμένο)

en: Calendar Application
el: Εφαρμογή ημερολογίου

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
el: Συντηρητής

[ctx: @info:credit]
en: Developer
el: Προγραμματιστής
