kalgebra - en to ar translation catalogue (39 entries)

en: KAlgebra Mobile
ar: جبرك للمحمول

en: A simple scientific calculator
ar: حاسبة علمية بسيطة

en: Calculator
ar: آلة حاسبة

en: Variables
ar: المتغيّرات

en: Load Script
ar: حمّل سكرِبتًا

en: Script (*.kal)
ar: سكرِبت (‎*.kal)

en: Save Script
ar: احفظ السكربت

en: Export Log
ar: صدّر السجلّ

en: HTML (*.html)
ar: اتش ام ال (*.html)

en: Evaluate
ar: قدّر

en: Calculate
ar: احسب

en: Clear Log
ar: امحُ السجل

en: 2D Plot
ar: رسم ثنائيّ الأبعاد

en: 3D Plot
ar: رسم ثلاثي الأبعاد

en: Copy "%1"
ar: انسخ "%1"

en: Clear All
ar: امسح الكلّ

en: Expression to calculate...
ar: التعبير لحسابه...

en: Name:
ar: الاسم:

en: %1:
ar: ‏%1:

en: KAlgebra
ar: جبرك

en: Graph 2D
ar: رسم ثنائي الأبعد

en: Graph 3D
ar: رسم ثلاثي الأبعاد

en: Value Tables
ar: جداول القيمة

en: Dictionary
ar: القاموس

en: About KAlgebra
ar: عن جبرك

en: Save
ar: احفظ

en: View Grid
ar: اعرض الشبكة

en: Reset Viewport
ar: صفّر العرض

en: Results
ar: النّتائج

en: Value tables
ar: جداول القيمة

en: Errors: The step cannot be 0
ar: خطأ: لا يمكن أن تكون الخطوة 0

en: Errors: The start and end are the same
ar: خطأ: البداية والنهاية نفس الشيء

en: Errors: %1
ar: الأخطاء: %1

en: Input
ar: الدّخل

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

en: Step
ar: خطوة

en: Run
ar: شغّل

en: A portable calculator
ar: حاسبة متنقلة
