kalgebra - en to ar translation catalogue (75 entries)

en: Options: %1
ar: خيارات: %1

en: Paste "%1" to input
ar: ألصق "%1" إلى الدَّخْل

en: Paste to Input
ar: ألصق إلى الدَّخْل

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
ar: <ul class='error'>خطأ: <b>%1</b>‎<li>%2</li></ul>

en: Imported: %1
ar: استُورد: %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
ar: <ul class='error'>خطأ: تعذّر تحميل %1. <br /> %2</ul>

en: Information
ar: معلومات

en: Add/Edit a function
ar: أضف/حرّر دالةً

en: Preview
ar: عاين

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

en: Options
ar: خيارات

en: OK
ar: حسنًا

[ctx: @action:button]
en: Remove
ar: أزل

en: The options you specified are not correct
ar: الخيارات الّتي حدّدتها غير صحيحة

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
ar: لا يمكن أن يكون الحدّ الأدنى أكبر من الحدّ الأعلى

en: Plot 2D
ar: ارسم ثنائيّ أبعاد

en: Plot 3D
ar: ارسم ثلاثيّ أبعاد

en: Session
ar: جلسة

en: Variables
ar: المتغيّرات

en: &Calculator
ar: ال&حاسبة

en: C&alculator
ar: ال&حاسبة

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
ar: &حمّل سكرِبتًا...

en: Recent Scripts
ar: السّكرِبتات الحديثة

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
ar: ا&حفظ السّكرِبت...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
ar: &صدّر السجلّ...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Insert ans...
ar: أ&درج إجابة...

en: Execution Mode
ar: وضع التّنفيذ

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
ar: احسب

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
ar: قدّر

en: Functions
ar: الدّوال

en: List
ar: القائمة

en: &Add
ar: أ&ضف

en: Viewport
ar: منفذ العرض

en: &2D Graph
ar: مبيان ثنا&ئيّ أبعاد

en: 2&D Graph
ar: مبيان ث&نائيّ أبعاد

en: &Grid
ar: ال&شّبكة

en: &Keep Aspect Ratio
ar: أ&بقِ النّسبة الباعيّة

en: Resolution
ar: الدّقّة

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
ar: فقيرة

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal
ar: عاديّة

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
ar: جيّدة

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
ar: جيّدة جدًّا

en: &3D Graph
ar: مبيان ثلا&ثيّ أبعاد

en: 3D &Graph
ar: مبيان ثلاث&يّ أبعاد

en: &Reset View
ar: &صفّر العرض

en: Dots
ar: نقاط

en: Lines
ar: خطوط

en: Solid
ar: صلب

en: Operations
ar: العمليّات

en: &Dictionary
ar: ال&قاموس

en: Look for:
ar: ابحث عن:

en: &Editing
ar: ح&رّر

en: Choose a script
ar: اختر سكرِبتًا

en: Script (*.kal)
ar: سكرِبت (‎*.kal)

en: HTML File (*.html)
ar: ملفّ HTML ‏(‎*.html)

en: ,
ar: ،

en: Errors: %1
ar: الأخطاء: %1

en: Select where to put the rendered plot
ar: حدّد أين تريد وضع الرسم المصيّر

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
ar: ملف صورة (*.png);;ملف اس في جي (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
ar: جاهز

en: Add variable
ar: أضف متغيّرًا

en: Enter a name for the new variable
ar: أدخِل اسم المتغيّر الجديد

en: A portable calculator
ar: حاسبة متنقلة

en: Add/Edit a variable
ar: أضف/حرّر متغيّرًا

en: Remove Variable
ar: أزل المتغيّر

en: Edit '%1' value
ar: حرّر المتغيّر '%1'

en: not available
ar: غير متوفّر

en: <b style='color:#090'>%1 := %2</b>
ar: <b style='color:#090'>‎%1 := %2</b>

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
ar: <b style='color:red'>خاطئة</b>

en: Left:
ar: اليسار:

en: Top:
ar: الأعلى:

en: Width:
ar: العرض:

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Apply
ar: طبّق
