kalgebra - en to cs translation catalogue (68 entries)

en: Options: %1
cs: Možnosti: %1

en: Paste "%1" to input
cs: Vložit "%1" do vstupu

en: Paste to Input
cs: Vložit do vstupu

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
cs: <ul class='error'>Chyba: <b>%1</b><li>%2</li></ul>

en: Imported: %1
cs: Importováno: %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
cs: <ul class='error'>Chyba: Nelze načíst %1. <br /> %2</ul>

en: Information
cs: Informace

en: Add/Edit a function
cs: Přidat/Upravit funkci

en: Preview
cs: Náhled

en: From:
cs: Od:

en: To:
cs: Komu:

en: Options
cs: Možnosti

[ctx: @action:button]
en: Remove
cs: Odstranit

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
cs: Dolní mez nemůže být vyšší než horní mez

en: Plot 2D
cs: Vykreslit dvojrozměrně

en: Plot 3D
cs: Vykreslit trojrozměrně

en: Session
cs: Sezení

en: Variables
cs: Proměnné

en: &Calculator
cs: &Kalkulačka

en: C&alculator
cs: K&alkulačka

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
cs: &Načíst skript...

en: Recent Scripts
cs: Nedávné skripty

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
cs: Uložit skript...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
cs: &Exportovat záznam...

en: Execution Mode
cs: Režim spuštění

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
cs: Vypočíst

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
cs: Vyhodnotit

en: Functions
cs: Funkce

en: List
cs: Seznam

en: &Add
cs: Přid&at

en: &2D Graph
cs: &2D graf

en: 2&D Graph
cs: 2&D graf

en: &Grid
cs: &Mřížka

en: &Keep Aspect Ratio
cs: &Dodržet poměr stran

en: Resolution
cs: Rozlišení

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
cs: Nízké

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
cs: Skvělé

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
cs: Vysoké

en: &3D Graph
cs: &3D graf

en: 3D &Graph
cs: 3D &graf

en: &Reset View
cs: &Obnovit pohled

en: Dots
cs: Tečky

en: Lines
cs: Čáry

en: Solid
cs: Plný

en: Operations
cs: Operace

en: &Dictionary
cs: S&lovník

en: Look for:
cs: Hledat:

en: &Editing
cs: &Úpravy

en: Choose a script
cs: Vyberte skript

en: Script (*.kal)
cs: Skript (*.kal)

en: HTML File (*.html)
cs: Soubor HTML (*.html)

en: Errors: %1
cs: Chyby: %1

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
cs: Soubor obrázku (*.png);;Soubor SVG (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
cs: Připraven

en: Add variable
cs: Přidat proměnnou

en: Enter a name for the new variable
cs: Zadejte název nové proměnné

en: A portable calculator
cs: Přenosná kalkulačka

en: Add/Edit a variable
cs: Přidat/Upravit proměnnou

en: Remove Variable
cs: Odstranit proměnnou

en: Edit '%1' value
cs: Upravit hodnotu '%1'

en: not available
cs: Nedostupné

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
cs: <b style='color:red'>CHYBNÉ</b>

en: Left:
cs: Vlevo:

en: Top:
cs: Nahoře:

en: Width:
cs: Šířka:

en: Height:
cs: Výška:

en: Apply
cs: Použít
