kalgebra - en to fr translation catalogue (71 entries)

en: Options: %1
fr: Options : %1

en: Paste "%1" to input
fr: Coller « %1 » dans la saisie

en: Paste to Input
fr: Coller dans la saisie

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
fr: <ul class='error'>Erreur : <b>%1</b><li>%2</li></ul>

en: Imported: %1
fr: Importé : %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
fr: <ul class='error'>Erreur : impossible de charger %1. <br /> %2</ul>

en: Information
fr: Informations

en: Add/Edit a function
fr: Ajouter / Modifier une fonction

en: Preview
fr: Aperçu

en: From:
fr: Depuis :

en: To:
fr: Vers :

en: OK
fr: Ok

[ctx: @action:button]
en: Remove
fr: Supprimer

en: The options you specified are not correct
fr: Les options que vous avez spécifiées ne sont pas correctes

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
fr: Impossible que la limite inférieure soit plus grande que la limite supérieure

en: Plot 2D
fr: Graphe 2D

en: Plot 3D
fr: Graphe 3D

en: &Calculator
fr: &Calculatrice

en: C&alculator
fr: &Calculatrice

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
fr: Charger &le script...

en: Recent Scripts
fr: Scripts récents

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
fr: Enregistrer le &script...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
fr: &Exporter le journal...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Insert ans...
fr: &Insérer ans...

en: Execution Mode
fr: Mode d'exécution

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
fr: Calculer

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
fr: Évaluer

en: Functions
fr: Fonctions

en: List
fr: Liste

en: &Add
fr: &Ajouter

en: Viewport
fr: Fenêtre d'affichage

en: &2D Graph
fr: Graphe &2D

en: 2&D Graph
fr: Graphe 2&D

en: &Grid
fr: &Grille

en: &Keep Aspect Ratio
fr: &Conserver le rapport hauteur / largeur

en: Resolution
fr: Résolution

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
fr: Pauvre

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal
fr: Normale

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
fr: Précise

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
fr: Très précise

en: &3D Graph
fr: Graphique &3D

en: 3D &Graph
fr: &Graphique 3D

en: &Reset View
fr: &Ré-initialiser l'affichage

en: Dots
fr: Points

en: Lines
fr: Lignes

en: Solid
fr: Trait continu

en: Operations
fr: Opérations

en: &Dictionary
fr: &Dictionnaire

en: Look for:
fr: Chercher :

en: &Editing
fr: &Modification

en: Choose a script
fr: Choisir un script

en: HTML File (*.html)
fr: Fichier HTML (*.html)

en: Errors: %1
fr: Erreurs : %1

en: Select where to put the rendered plot
fr: Indiquez où enregistrer le rendu du tracé

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
fr: fichier d'image (*.png);;fichier SVG (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
fr: Prêt

en: Add variable
fr: Ajouter une variable

en: Enter a name for the new variable
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variable

en: A portable calculator
fr: Une calculatrice portable

en: (C) 2006-2016 Aleix Pol i Gonzalez
fr: © 2006-2016 Aleix Pol i Gonzalez

en: Add/Edit a variable
fr: Ajouter / Modifier une variable

en: Remove Variable
fr: Supprimer une variable

en: Edit '%1' value
fr: Modifier la valeur « %1 »

en: not available
fr: Non disponible

en: <b style='color:#090'>%1 := %2</b>
fr: <b style='color:#090'>%1 := %2</b>

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
fr: <b style='color:red'>INCORRECT</b>

en: Left:
fr: Gauche :

en: Top:
fr: Haut :

en: Width:
fr: Largeur :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Apply
fr: Appliquer
