kalgebra - en to ia translation catalogue (60 entries)

en: Options: %1
ia: Optiones: %1

en: Paste "%1" to input
ia: Colla "%1" a ingresso

en: Paste to Input
ia: Colla a Ingresso

en: Imported: %1
ia: importate: %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
ia: <ul class='error'>Error: Non pote cargar %1. <br /> %2</ul>

en: Add/Edit a function
ia: Adde/Modifica un function

en: Preview
ia: Vista preliminar

en: From:
ia: Ex:

en: To:
ia: A:

en: Options
ia: Optiones

en: The options you specified are not correct
ia: Le optiones que tu specificava non es correcte

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
ia: Limite inferior non pote esser major que le limite superior

en: Variables
ia: Variabiles

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
ia: &Carga script...

en: Recent Scripts
ia: Scripts Recente

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
ia: &Salveguarda Script...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
ia: &Exporta file de registro...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Insert ans...
ia: &Inserta ans...

en: Execution Mode
ia: Modo de execution

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
ia: Calcula

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
ia: Evaluta

en: Functions
ia: Functiones

en: List
ia: Lista

en: &Add
ia: &Adde

en: &2D Graph
ia: Graphico &2D

en: 2&D Graph
ia: Graphico 2&D

en: &Grid
ia: &Grillia

en: &Keep Aspect Ratio
ia: &Mantene proportiones

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
ia: Insufficiente

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
ia: Subtil

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
ia: Multe Subtil

en: &3D Graph
ia: Graphico &3D

en: 3D &Graph
ia: &Graphico 3D

en: &Reset View
ia: &Reinitialisa vista

en: Dots
ia: Punctos

en: Lines
ia: Lineas

en: Solid
ia: Solido

en: Operations
ia: Operationes

en: &Dictionary
ia: &Dictionario

en: Look for:
ia: Cerca:

en: &Editing
ia: &Editar

en: Choose a script
ia: Selige un script

en: HTML File (*.html)
ia: File HTML (*.html)

en: Errors: %1
ia: Errores: %1

en: Select where to put the rendered plot
ia: Selige ubi poner le tracia reproducite

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
ia: Filr de Image (*.png);;File SVG  (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
ia: Preste

en: Add variable
ia: Adde variabile

en: Enter a name for the new variable
ia: Inserta un nomine pro le nove variabile

en: A portable calculator
ia: Un Calculator portabile

en: Add/Edit a variable
ia: Adde/Modifica un variabile

en: Remove Variable
ia: Remove variabile

en: Edit '%1' value
ia: Modifica valor '%1'

en: not available
ia: Non disponibile

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
ia: <b style='color:red'>ERRATE</b>

en: Left:
ia: Sinistra:

en: Top:
ia: Alto (culmine):

en: Width:
ia: Largessa:

en: Height:
ia: Altessa:

en: Apply
ia: Applica
