kalgebra - en to it translation catalogue (71 entries)

en: Options: %1
it: Opzioni: %1

en: Paste "%1" to input
it: Incolla «%1» per inserirlo

en: Paste to Input
it: Incolla per inserirlo

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
it: <ul class='error'>Errore: <b>%1</b><li>%2</li></ul>

en: Imported: %1
it: Importato: %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
it: <ul class='error'>Errore: impossibile caricare %1. <br /> %2</ul>

en: Information
it: Informazioni

en: Add/Edit a function
it: Aggiungi/modifica una funzione

en: Preview
it: Anteprima

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Options
it: Opzioni

[ctx: @action:button]
en: Remove
it: Rimuovi

en: The options you specified are not correct
it: Le opzioni specificate non sono corrette

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
it: Il limite inferiore non può essere più grande del limite superiore

en: Plot 2D
it: Grafico 2D

en: Plot 3D
it: Grafico 3D

en: Session
it: Sessione

en: Variables
it: Variabili

en: &Calculator
it: &Calcolatrice

en: C&alculator
it: C&alcolatrice

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
it: &Carica script...

en: Recent Scripts
it: Script recenti

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
it: &Salva script...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
it: &Esporta registro...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Insert ans...
it: &Inserisci ans...

en: Execution Mode
it: Modalità di esecuzione

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
it: Calcola

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
it: Vàluta

en: Functions
it: Funzioni

en: List
it: Lista

en: &Add
it: &Aggiungi

en: Viewport
it: Area di visualizzazione

en: &2D Graph
it: Grafico &2D

en: 2&D Graph
it: Grafico 2&D

en: &Grid
it: &Griglia

en: &Keep Aspect Ratio
it: &Mantieni proporzioni

en: Resolution
it: Risoluzione

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
it: Scarsa

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
it: Buona

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
it: Molto buona

en: &3D Graph
it: Grafico &3D

en: 3D &Graph
it: &Grafico 3D

en: &Reset View
it: &Ripristina vista

en: Dots
it: Punti

en: Lines
it: Linee

en: Solid
it: Pieno

en: Operations
it: Operazioni

en: &Dictionary
it: &Dizionario

en: Look for:
it: Cerca:

en: &Editing
it: &Modifica

en: Choose a script
it: Scegli uno script

en: HTML File (*.html)
it: File HTML (*.html)

en: Errors: %1
it: Errori: %1

en: Select where to put the rendered plot
it: Scegli dove salvare il grafico generato

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
it: Immagine (*.png);;File SVG (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
it: Pronto

en: Add variable
it: Aggiungi variabile

en: Enter a name for the new variable
it: Scrivi un nome per la nuova variabile

en: A portable calculator
it: Una calcolatrice portabile

en: Add/Edit a variable
it: Aggiungi/modifica una variabile

en: Remove Variable
it: Rimuovi variabile

en: Edit '%1' value
it: Modifica il valore '%1'

en: not available
it: non disponibile

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
it: <b style='color:red'>ERRATO</b>

en: Left:
it: Sinistra:

en: Top:
it: Alto:

en: Width:
it: Larghezza:

en: Height:
it: Altezza:

en: Apply
it: Applica
