kalgebra - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Options: %1
ja: オプション: %1

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
ja: <ul class='error'>エラー: <b>%1</b><li>%2</li></ul>

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
ja: <ul class='error'>エラー: %1 を読み込むことができません。<br /> %2</ul>

en: Information
ja: 情報

en: Add/Edit a function
ja: 関数を追加/編集

en: Options
ja: オプション

[ctx: @action:button]
en: Remove
ja: 削除

en: Session
ja: セッション

en: Variables
ja: 変数

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
ja: スクリプトを読み込み(&L)...

en: Recent Scripts
ja: 最近のスクリプト

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
ja: スクリプトを保存(&S)...

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
ja: 計算

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
ja: 評価

en: Functions
ja: 関数

en: List
ja: リスト

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &2D Graph
ja: 2D グラフ(&2)

en: 2&D Graph
ja: 2D グラフ(&D)

en: &Grid
ja: グリッド(&G)

en: &Keep Aspect Ratio
ja: アスペクト比を保つ(&K)

en: Resolution
ja: 解像度

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
ja: 低

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal
ja: 中

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
ja: 高

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
ja: 超高

en: &3D Graph
ja: 3D グラフ(&3)

en: 3D &Graph
ja: 3D グラフ(&G)

en: &Reset View
ja: ビューをリセット(&R)

en: Dots
ja: 点

en: Lines
ja: 線

en: Solid
ja: 実線

en: Operations
ja: 演算

en: &Dictionary
ja: 辞書(&D)

en: Look for:
ja: 検索:

en: &Editing
ja: 編集(&E)

en: Choose a script
ja: スクリプトを選択

en: Script (*.kal)
ja: スクリプト (*.kal)

en: HTML File (*.html)
ja: HTML ファイル (*.html)

en: Errors: %1
ja: エラー: %1

[ctx: @info:status]
en: Ready
ja: 準備完了

en: Add variable
ja: 変数を追加

en: Enter a name for the new variable
ja: 新しい変数の名前を入力します

en: Add/Edit a variable
ja: 変数を追加/編集

en: Remove Variable
ja: 変数を削除

en: Edit '%1' value
ja: '%1' の値を編集

en: not available
ja: ありません

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
ja: <b style='color:red'>不正</b>
