kalgebra - en to nn translation catalogue (72 entries)

en: Options: %1
nn: Val: %1

en: Paste "%1" to input
nn: Lim inn «%1» til inndata

en: Paste to Input
nn: Lim inn til inndata

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
nn: <ul class='error'>Feil: <b>%1</b><li>%2</li></ul>

en: Imported: %1
nn: Importert: %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
nn: <ul class='error'>Feil: Klarte ikkje lasta %1. <br /> %2</ul>

en: Information
nn: Informasjon

en: Add/Edit a function
nn: Legg til / rediger funksjon

en: From:
nn: Frå:

en: To:
nn: Til:

en: Options
nn: Val

[ctx: @action:button]
en: Remove
nn: Fjern

en: The options you specified are not correct
nn: Val du oppgav er ikkje rette

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
nn: Nedre grense kan ikkje vera større enn øvre grense

en: Plot 2D
nn: Plott i 2D

en: Plot 3D
nn: Plott i 3D

en: Session
nn: Økt

en: Variables
nn: Variablar

en: &Calculator
nn: &Kalkulator

en: C&alculator
nn: K&alkulator

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
nn: &Opna skript …

en: Recent Scripts
nn: Nyleg brukte skript

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
nn: &Lagra skript …

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
nn: &Eksporter logg …

[ctx: @item:inmenu]
en: &Insert ans...
nn: &Set inn svar …

en: Execution Mode
nn: Køyremodus

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
nn: Rekn ut

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
nn: Evaluer

en: Functions
nn: Funksjonar

en: List
nn: Liste

en: &Add
nn: &Legg til

en: Viewport
nn: Visingsrute

en: &2D Graph
nn: &2D-graf

en: 2&D Graph
nn: 2&D-graf

en: &Grid
nn: &Rutenett

en: &Keep Aspect Ratio
nn: &Hald fast på høgd/breidd-forhold

en: Resolution
nn: Oppløysing

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
nn: Dårleg

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal
nn: Vanleg

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
nn: Fin

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
nn: Veldig fin

en: &3D Graph
nn: &3D-graf

en: 3D &Graph
nn: 3D-&graf

en: &Reset View
nn: &Nullstill vising

en: Dots
nn: Prikkar

en: Lines
nn: Linjer

en: Solid
nn: Heiltrekt

en: Operations
nn: Operasjonar

en: &Dictionary
nn: &Ordliste

en: Look for:
nn: Sjå etter:

en: &Editing
nn: &Redigering

en: Choose a script
nn: Vel eit skript

en: Script (*.kal)
nn: Skript (*.kal)

en: HTML File (*.html)
nn: HTML-fil (*.html)

en: Errors: %1
nn: Feil: %1

en: Select where to put the rendered plot
nn: Vel kor plottet skal visast

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
nn: Biletfil (*.png);;SVG-fil (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
nn: Klar

en: Add variable
nn: Legg til variabel

en: Enter a name for the new variable
nn: Skriv eit namn på den nye variabelen

en: A portable calculator
nn: Portabel kalkulator

en: (C) 2006-2016 Aleix Pol i Gonzalez
nn: © 2006–2016 Aleix Pol i Gonzalez

en: Add/Edit a variable
nn: Legg til / rediger variabel

en: Remove Variable
nn: Fjern variabel

en: Edit '%1' value
nn: Rediger verdien «%1»

en: not available
nn: ikkje tilgjengeleg

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
nn: <b style='color:red'>FEIL</b>

en: Left:
nn: Venstre:

en: Top:
nn: Topp:

en: Width:
nn: Breidd:

en: Height:
nn: Høgd:

en: Apply
nn: Bruk
