kalgebra - en to pl translation catalogue (73 entries)

en: Options: %1
pl: Opcje: %1

en: Paste "%1" to input
pl: Wklej "%1" do wejścia

en: Paste to Input
pl: Wklej do wejścia

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
pl: <ul class='error'>Błąd: <b>%1</b><li>%2</li></ul>

en: Imported: %1
pl: Zaimportowane: %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
pl: <ul class='error'>Błąd: Nie można wczytać %1. <br /> %2</ul>

en: Information
pl: Informacja

en: Add/Edit a function
pl: Dodaj/modyfikuj funkcję

en: Preview
pl: Podgląd

en: From:
pl: Od:

en: To:
pl: Do:

en: Options
pl: Opcje

[ctx: @action:button]
en: Remove
pl: Usuń

en: The options you specified are not correct
pl: Podane opcje nie są poprawne

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
pl: Dolny limit nie może być większy niż górny limit

en: Plot 2D
pl: Wykres 2D

en: Plot 3D
pl: Wykres 3D

en: Session
pl: Sesja

en: Variables
pl: Zmienne

en: &Calculator
pl: &Kalkulator

en: C&alculator
pl: K&alkulator

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
pl: &Wczytaj skrypt...

en: Recent Scripts
pl: Ostatnie skrypty

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
pl: Zapi&sz skrypt...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
pl: Wy&eksportuj dziennik...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Insert ans...
pl: Wstaw odpow&iedź...

en: Execution Mode
pl: Tryb wykonywania

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
pl: Oblicz

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
pl: Wykonaj

en: Functions
pl: Funkcje

en: List
pl: Lista

en: &Add
pl: Dod&aj

en: Viewport
pl: Obszar wyświetlania

en: &2D Graph
pl: &Wykres 2D

en: 2&D Graph
pl: Wykres 2&D

en: &Grid
pl: &Siatka

en: &Keep Aspect Ratio
pl: &Zachowaj proporcje

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
pl: Słaba

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal
pl: Normalna

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
pl: Dobra

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
pl: Bardzo dobra

en: &3D Graph
pl: Wykres &3D

en: 3D &Graph
pl: &Wykres 3D

en: &Reset View
pl: W&yczyść widok

en: Dots
pl: Kropki

en: Lines
pl: Linie

en: Solid
pl: Ciągłe

en: Operations
pl: Operacje

en: &Dictionary
pl: &Słownik

en: Look for:
pl: Znajdź:

en: &Editing
pl: &Edytowanie

en: Choose a script
pl: Wybierz skrypt

en: Script (*.kal)
pl: Skrypt (*.kal)

en: HTML File (*.html)
pl: Plik HTML (*.html)

en: Errors: %1
pl: Błędy: %1

en: Select where to put the rendered plot
pl: Wybierz gdzie umieścić narysowany wykres

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
pl: Plik obrazu (*.png);;Plik SVG (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
pl: Gotowy

en: Add variable
pl: Dodaj zmienną

en: Enter a name for the new variable
pl: Podaj nazwę nowej zmiennej

en: A portable calculator
pl: Kalkulator kieszonkowy

en: (C) 2006-2016 Aleix Pol i Gonzalez
pl: (C) 2006-2016 Aleix Pol Gonzalez

en: Add/Edit a variable
pl: Dodaj/zmień zmienną

en: Remove Variable
pl: Usuń zmienną

en: Edit '%1' value
pl: Zmień wartość '%1'

en: not available
pl: niedostępne

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
pl: <b style='color:red'>ŹLE</b>

en: Left:
pl: Od lewej:

en: Top:
pl: Od góry:

en: Width:
pl: Szerokość:

en: Height:
pl: Wysokość:

en: Apply
pl: Zastosuj
