kalgebra - en to sv translation catalogue (71 entries)

en: Options: %1
sv: Alternativ: %1

en: Paste "%1" to input
sv: Klistra in "%1" i indata

en: Paste to Input
sv: Klistra in som indata

en: <ul class='error'>Error: <b>%1</b><li>%2</li></ul>
sv: <ul class='error'>Fel: <b>%1</b><li>%2</li></ul>

en: Imported: %1
sv: Importerade: %1

en: <ul class='error'>Error: Could not load %1. <br /> %2</ul>
sv: <ul class='error'>Fel: Kunde inte läsa in %1.<br />%2</ul>

en: Add/Edit a function
sv: Lägg till eller redigera en funktion

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Options
sv: Alternativ

en: OK
sv: Ok

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

en: The options you specified are not correct
sv: Alternativen du angav är inte riktiga

en: Downlimit cannot be greater than uplimit
sv: Undre gränsen kan inte vara större än den övre

en: Plot 2D
sv: Rita i två dimensioner

en: Plot 3D
sv: Rita i tre dimensioner

en: Variables
sv: Variabler

en: &Calculator
sv: Rä&knare

en: C&alculator
sv: Räkn&are

[ctx: @item:inmenu]
en: &Load Script...
sv: &Ladda skript...

en: Recent Scripts
sv: Senaste skript

[ctx: @item:inmenu]
en: &Save Script...
sv: &Spara skript...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Export Log...
sv: &Exportera logg...

[ctx: @item:inmenu]
en: &Insert ans...
sv: &Infoga ans...

en: Execution Mode
sv: Körningsläge

[ctx: @item:inmenu]
en: Calculate
sv: Beräkna

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluate
sv: Utvärdera

en: Functions
sv: Funktioner

en: List
sv: Lista

en: &Add
sv: &Lägg till

en: Viewport
sv: Vy

en: &2D Graph
sv: &Tvådimensionellt diagram

en: 2&D Graph
sv: Två&dimensionellt diagram

en: &Grid
sv: &Rutnät

en: &Keep Aspect Ratio
sv: &Behåll proportion

en: Resolution
sv: Upplösning

[ctx: @item:inmenu]
en: Poor
sv: Låg

[ctx: @item:inmenu]
en: Fine
sv: Hög

[ctx: @item:inmenu]
en: Very Fine
sv: Mycket hög

en: &3D Graph
sv: T&redimensionellt diagram

en: 3D &Graph
sv: Tredi&mensionellt diagram

en: &Reset View
sv: Åte&rställ vy

en: Dots
sv: Punkter

en: Lines
sv: Linjer

en: Solid
sv: Ytor

en: Operations
sv: Operationer

en: &Dictionary
sv: &Lexikon

en: Look for:
sv: Sök efter:

en: &Editing
sv: &Redigering

en: Choose a script
sv: Välj ett skript

en: Script (*.kal)
sv: Skript (*.kal)

en: HTML File (*.html)
sv: HTML-fil (*.html)

en: Errors: %1
sv: Fel: %1

en: Select where to put the rendered plot
sv: Välj var det återgivna diagrammet ska placeras

en: Image File (*.png);;SVG File (*.svg)
sv: Bildfil (*.png);;SVG-fil (*.svg)

[ctx: @info:status]
en: Ready
sv: Klar

en: Add variable
sv: Lägg till variabel

en: Enter a name for the new variable
sv: Ange den nya variabelns namn

en: A portable calculator
sv: En flyttbar räknare

en: (C) 2006-2016 Aleix Pol i Gonzalez
sv: © 2006-2016 Aleix Pol i Gonzalez

en: Add/Edit a variable
sv: Lägg till eller redigera en variabel

en: Remove Variable
sv: Ta bort variabel

en: Edit '%1' value
sv: Redigera värdet '%1'

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: <b style='color:red'>WRONG</b>
sv: <b style='color:red'>Fel</b>

en: Left:
sv: Vänster:

en: Top:
sv: Överst:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Apply
sv: Verkställ
