kalgebra - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

en: KAlgebra
tr: K Cebir

[ctx: @action:button]
en: Load Script
tr: Betik Yükle

en: Script (*.kal)
tr: Betik (*.kal)

[ctx: @action:button]
en: Save Script
tr: Betiği Kaydet

[ctx: @action:button]
en: Export Log
tr: Günlüğü Dışa Aktar

[ctx: @action:button]
en: Evaluate
tr: Değerlendir

[ctx: @action:button]
en: Calculate
tr: Hesapla

[ctx: @action:button]
en: Clear Log
tr: Günlüğü Temizle

en: 2D Plot
tr: 2B Çizim

en: 3D Plot
tr: 3B Çizim

en: Copy "%1"
tr: Kopyala: “%1”

[ctx: @info]
en: Empty console history
tr: Konsol geçmişini boşalt

[ctx: @action:button]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @action:button]
en: Examples
tr: Örnekler

[ctx: @action:button]
en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

[ctx: @action:button]
en: Close dialog
tr: İletişim Kutusunu Kapat

[ctx: @action:button]
en: Remove plot
tr: Çizimi Kaldır

[ctx: @info]
en: No plot available
tr: Kullanılabilir çizim yok

en: Expression to calculate...
tr: Hesaplanacak ifade…

[ctx: @title:window]
en: Dictionary
tr: Sözlük

en: Name:
tr: Ad:

en: Graph 2D
tr: 2B Grafik

en: Graph 3D
tr: 3B Grafik

en: Value Tables
tr: Değer Tabloları

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Dictionary
tr: Sözlük

en: About KAlgebra
tr: K Cebir Hakkında

[ctx: @title:window]
en: 2D Plot
tr: 2B Çizim

en: Save
tr: Kaydet

en: View Grid
tr: Izgarayı Görüntüle

en: Reset Viewport
tr: Alanı Sıfırla

[ctx: @title:window]
en: 3D Plot
tr: 3B Çizim

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Value tables
tr: Değer tabloları

en: Errors: Invalid expression %1
tr: Hatalar: Geçersiz ifade %1

en: Errors: The step cannot be 0
tr: Hatalar: Adım 0 olamaz

en: Errors: The start and end are the same
tr: Hatalar: Başlangıç ve bitiş aynı

en: Errors: %1
tr: Hatalar: %1

en: error: %1
tr: Hata: %1

[ctx: @action:button Run table]
en: Run
tr: Çalıştır

en: Input
tr: Girdi

en: From:
tr: Nereden:

en: To:
tr: Nereye:

en: Step
tr: Adım

en: Run
tr: Çalıştır

en: A portable calculator
tr: Taşınabilir bir hesap makinesi

en: (C) 2006-2023 Aleix Pol i Gonzalez
tr: © 2006–2023 Aleix Pol i Gonzalez

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
tr: Bakımcı
