kalk - en to fi translation catalogue (39 entries)

en: Calculator
fi: Laskin

en: Calculator for Plasma
fi: Laskin Plasmaan

en: © 2020-2024 KDE Community
fi: © 2020–2024 KDE-yhteisö

en: warning
fi: varoitus

en: error
fi: virhe

en: Programmer
fi: Ohjelmoija

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: History
fi: Historia

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Clear history
fi: Tyhjennä historia

en: History is empty
fi: Historia on tyhjä

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
fi: Tyhjennetäänkö koko historia?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
fi: Poisto on lopullinen eikä sitä voi kumota

en: Cancel
fi: Peru

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Converter
fi: Muunnin

en: Settings
fi: Asetukset

en: About
fi: Tietoa

en: Binary Calculator
fi: Binaarilaskin

[ctx: @title:window]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
fi: Tarkkuus

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
fi: Kulmayksikkö

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
fi: Trigonometristen funktioiden oletuskulmayksikkö.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
fi: Radiaani

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
fi: Aste

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
fi: Gradiaani

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
fi: Kaariminuutti

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
fi: Kaarisekunti

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
fi: Kierros

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
fi: Jäsennystila

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
fi: Lausekkeen laskentajärjestys.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
fi: Mukautuva

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
fi: Tavanomainen

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
fi: Ensin implisiittinen

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
fi: Ketju

en: Category
fi: Luokka
