kalk - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Calculator for Plasma
fr: Une calculatrice pour Plasma

en: © 2020-2024 KDE Community
fr: © 2020 - 2024 Communauté de KDE

en: warning
fr: Avertissement

en: error
fr: Erreur

en: Programmer
fr: Programmeur

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: History
fr: Historique

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Clear history
fr: Effacer l'historique

en: History is empty
fr: L'historique est vide

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
fr: Effacer la totalité de l'historique ?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
fr: Ceci est définitif et ne peut être annulé.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Clear
fr: Effacer

en: Converter
fr: Convertisseur

en: Settings
fr: Configuration

en: About
fr: À propos

en: Binary Calculator
fr: Calculatrice basique

[ctx: @title:window]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
fr: Précision

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
fr: Unité d'angle

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
fr: Unité d'angle par défaut pour les fonctions trigonométriques.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
fr: Degrés

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
fr: Grades

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
fr: Minute d'arc

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
fr: Seconde d'arc

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
fr: Basculer

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
fr: Analyse du mode

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
fr: Ordre d'évaluation des expressions

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
fr: Adaptatif

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
fr: Conventionnelle

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
fr: Implicite tout d'abord

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
fr: Chaîne

en: Category
fr: Catégorie
