kalk - en to hu translation catalogue (39 entries)

en: Calculator
hu: Számológép

en: Calculator for Plasma
hu: Számológép a Plasmához

en: © 2020-2022 KDE Community
hu: © A KDE közösség, 2020-2022.

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: error
hu: hiba

en: Programmer
hu: Programozó

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Redo
hu: Újra

en: History
hu: Előzmények

en: Cut
hu: Kivágás

en: Copy
hu: Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Clear history
hu: Előzmények törlése

en: History is empty
hu: Nincsenek előzmények

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
hu: Minden előzményt töröl?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
hu: Ez végleges és nem vonható vissza

en: Cancel
hu: Mégse

en: Clear
hu: Törlés

en: Converter
hu: Átváltó

en: Settings
hu: Beállítások

en: About
hu: Névjegy

en: Binary Calculator
hu: Bináris számológép

[ctx: @title:window]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
hu: Pontosság

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
hu: Szögmértékegység

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
hu: A trigonometriai függvények alapértelmezett szögmértékegysége.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
hu: Radián

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
hu: Fok

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
hu: Gradián

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
hu: Szögperc

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
hu: Szögmásodperc

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
hu: Kör

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
hu: Feldolgozási mód

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
hu: Kifejezés-kiértékelési sorrend.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
hu: Adaptív

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
hu: Hagyományos

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
hu: Implicit először

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
hu: Lánc

en: Category
hu: Kategória
