kalk - en to nl translation catalogue (38 entries)

en: Calculator
nl: Rekenmachine

en: Calculator for Plasma
nl: Rekenmachine voor Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
nl: © 2020-2022 KDE gemeenschap

en: warning
nl: waarschuwing

en: error
nl: fout

en: Programmer
nl: Programmeur

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Redo
nl: Opnieuw doen

en: History
nl: Geschiedenis

en: Cut
nl: Knippen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Clear history
nl: Geschiedenis wissen

en: History is empty
nl: Geschiedenis is leeg

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
nl: Alle geschiedenis verwijderen?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
nl: Dit is permanent en kan niet ongedaan worden gemaakt

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Clear
nl: Wissen

en: Settings
nl: Instellingen

en: About
nl: Info over

en: Binary Calculator
nl: Binaire rekenmachine

[ctx: @title:window]
en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
nl: Nauwkeurigheid

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
nl: Hoekeenheid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
nl: Standaard hoekeenheid voor goniometrische functies.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
nl: Radialen

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
nl: Graden

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
nl: Grads

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
nl: Boogminuut

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
nl: Boogseconde

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
nl: Beurt

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
nl: Verwerkingsmodus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
nl: Volgorde van evaluatie van expressie.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
nl: Adaptief

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
nl: Conventioneel

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
nl: Impliciet eerst

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
nl: Ketting

en: Category
nl: Categorie
