kalk - en to sv translation catalogue (36 entries)

en: Calculator
sv: Räknare

en: Calculator for Plasma
sv: Räknare för Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
sv: © 2020-2022 KDE-gemenskapen

en: warning
sv: varning

en: error
sv: fel

en: Programmer
sv: Programmerare

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: History
sv: Historik

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Clear history
sv: Rensa historik

en: History is empty
sv: Historiken är tom

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
sv: Rensa all historik?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
sv: Det är permanent och kan inte ångras

en: Converter
sv: Konverterare

en: Settings
sv: Inställningar

en: About
sv: Om

en: Binary Calculator
sv: Binärräknare

[ctx: @title:window]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
sv: Vinkelenhet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
sv: Förvald vinkelenhet för trigonometriska funktioner.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
sv: Radianer

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
sv: Grader

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
sv: Nygrader

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
sv: Bågminuter

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
sv: Bågsekunder

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
sv: Varv

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
sv: Tolkningsläge

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
sv: Utvärderingsordning för uttryck.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
sv: Adaptiv

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
sv: Konventionell

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
sv: Implicit först

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
sv: Kedja

en: Category
sv: Kategori
