kalzium - en to bg translation catalogue (1181 entries)

en: Problem while opening the file
bg: Проблем при отваряне на файла

en: Cannot open the specified file.
bg: Не може да отвори посочения файл.

en: Sorry
bg: Съжалявамe

en: Cannot save to the specified file.
bg: Не може да се запише в посочения файл.

en: State of matter
bg: Състояние на веществото

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
bg: Субстанция, от която е съставен елементът и попада в една от следните категории: твърдо вещество, течност или газ.

en: Chemical Symbol
bg: Химичен знак

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
bg: Съкращение от една, две или три букви, зададено чрез международна конвенция.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
bg: Елемент

en: Chromatography
bg: Хроматография

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
bg: Разделяне на веществото чрез диференциращо поглъщане.

en: Distillation
bg: Дестилация

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
bg: Разделяне на течност на нейните съставки чрез изпаряване и кондензация.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
bg: Вещества, които не могат да бъдат разложени на по-малки съставки.

en: Emulsion
bg: Емулсия

en: Heterogeneous mix of two liquids.
bg: Хетерогенна смес от две течности.

en: Extraction
bg: Извличане

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
bg: Обработка на хомогенни и хетерогенни смеси с цел извличане на чисто вещество.

en: Mix
bg: Смесване

en: Filtering
bg: Филтриране

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
bg: Разделяне на твърдо вещество от течност или газ чрез филтриране.

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
bg: Същество, което има различни съставки. Хомогенна смес - има еднакъв свързан вид. Хетерогенна смес - съставките са различими.

en: Accuracy
bg: Прецизност

en: Consisting of accidental and systematic errors.
bg: Описва сбора от случайните и систематичните грешки.

en: Law of Conservation of Mass
bg: Закон за запазване на масата

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
bg: По време на химическа реакция масата не се променя. Сумата от масата на съставките, които ще се свързват е равна на масата на веществото, получено след химическата реакция.

en: Law of multiple proportions
bg: Закон за константните пропорции

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
bg: При смесване на две или повече съставки правило, според което пропорцията на масата им се запазва.

en: Crystallization
bg: Кристализиране

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
bg: Отделяне на твърдо вещество с кристален строеж от разтвор, течност или газ.

en: Solution
bg: Разтваряне

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
bg: Хомогенна смес от няколко чисти вещества.

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
bg: Маса

en: Measurement of an amount of matter.
bg: Мярка за количество вещество.

en: Matter
bg: Вещество

en: All that takes up space and has mass.
bg: Всичко, което заема място и има маса.

en: Phase
bg: Фаза

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
bg: От химическите съединения до физическите свойства, хомогенна част от веществото, която разделена от средата се разширява чрез повърхностна реакция.

en: Accuracy and precision
bg: Точност и прецизност

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
bg: Точността и прецизността се изразяват чрез стандартно отклонение: стойности, които се получават без да се броят случайните грешки.

en: Correctness
bg: Коректност

en: Values given over accidental errors.
bg: Стойности, които се получават без да се броят случайните грешки.

en: SI-Unit
bg: Мерна единица С

en: Measurement unit using International Symbols.
bg: Мерна единица по международната система С (Си).

en: Significant figures
bg: Важни цифри

en: The number of digits which are meaningful in a number.
bg: Броят на цифрите, които имат значение в числото.

en: Standard deviation
bg: Стандартно отклонение

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
bg: Сума, с която може да се оцени точността на измерване.

en: Suspension
bg: Суспенсия

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
bg: Хетерогенна смес, която се състои от течност и твърдо вещество.

en: Alloys
bg: Сплав

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
bg: Чисто вещество, състоящо се от няколко елемента във фиксирано съотношение.

en: Alpha rays
bg: Алфа лъчи

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
bg: Лъчи, състоящи се от алфа частици, които съставляват два протона и два неутрона, които се емитират от атома на определена група радиоактивни елементи.

en: Atom
bg: Атом

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
bg: Атомите са най-малката частица, която не може да бъде разделена по химически път и съставляват градивните частици на веществото. Атомите от един вид се наричат елемент.

en: Electron
bg: Електрон

en: Proton
bg: Протон

en: Neutron
bg: Неутрон

en: Atomic nucleus
bg: Атомно ядро

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
bg: Малка положително заредена частица, която е център на атома и около която се намират протоните и неутроните.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
bg: Атомна маса

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
bg: Маса на атом, взета в скала, където масата на въглероден атом е 12u. В елементи, които се състоят от различни изотопи, е дадена средната маса на сместа от изотопи.

en: Isotope
bg: Изотоп

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
bg: Изотопите са форми на химически елементи, чиито ядра имат един и същ атомен номер - Z, но различна атомна маса - A. Думата изотоп означава на едно и също място и идва от факта, че всички изотопи на един елемент се намират на едно място в периодичната таблица.

en: Spin
bg: Спин

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
bg: Спинът е вътрешен кинетичен момент асоцииран с микроскопичните частици. Това е чисто квантово механичен феномен без аналог в класическата механика. Докато класическият кинетичен момент идва от въртенето на обект, спинът не е свързан с въртенето на вътрешна маса, но е свойство на частицата.

en: Magnetic Moment
bg: Магнитен момент

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
bg: Магнитният момент на обект е вектор, свързващ въртящия момент в магнитно поле, изпитвано от обекта, със самия вектор на полето. Измерва се в единици на ядрения магнетон µ[sub]n[/sub]=(5,0507866 ± 0,0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
bg: Режим на разпад

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
bg: Режимът на разпадане описва определен начин, по който частицата се разпада. За радиоактивен разпад (разпадане на нуклиди) начините на разпадане са:[br] -> алфа разпад (емисия на ядро на хелий-4).[br] -> ß[sup]-[/sup] разпад (емисия на електрон)[br] -> ß[sup]+[/sup] разпад (излъчване на позитрон) [br] -> улавяне на електрон (EC) [br] -> излъчване на протон [br] -> спонтанно делене [br] Обикновено един режим на разпадане преобладава за определен нуклид.

en: Decay Energy
bg: Енергия при разпад

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
bg: Енергията при разпад е енергията, която се отделя при разпад на атомното ядро.

en: Nuclides
bg: Нуклеиди (нуклиди)

en: [i]see isotopes[/i]
bg: [i]вж. изотопи[/i]

en: Isotone
bg: Изотон

en: Nuclear Isomer
bg: Ядрен изомер

en: Isobars
bg: Изобар

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
bg: Два нуклеида са изотони, ако имат един и същ брой неутрони - N.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
bg: Изобарите са нуклеиди, които имат една и съща маса - сумата от неутроните и протоните.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
bg: Ядреният изомер е метастабилно или изомерно състояние на атом, причинено от възбуждането на протон или неутрон в неговото ядро, така че изисква промяна в спина, преди да може да освободи допълнителната си енергия. Те се разпадат до по-ниски енергийни състояния на нуклида чрез два изомерни прехода:[br] -> γ- емисия (емисия на високоенергиен фотон)[br] -> вътрешно преобразуване (енергията се използва за йонизиране на атома)[br ] Сравнете това с определението за химичен изомер, по-често срещаната употреба на думата. Също така контрастира със значението на изотоп, при което разликата е броят на неутроните в ядрото. Метастабилните изомери на определен атом обикновено се обозначават с "m" (или, в случай на атоми с повече от един изомер, 2m, 3m и т.н.). Това обозначение обикновено се поставя след атомния символ и номера на атома (напр. Co-58m), но понякога се поставя като горен индекс преди (напр. [sup]m[/sup]Co-58 или [sup]58m[ /sup]Co).

en: Beta rays
bg: Бета лъчи

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
bg: Лъчите се състоят от електорни, които се излъчват от атомите на радиоактивните елементи.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
bg: Електронът е субатомна частица с маса m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg и отрицателен заряд [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e- 19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
bg: Протонът е субатомна частица с маса m[sub]e[/sub]=(1,6726231 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg и положителен заряд [i]e[/i]= (1,60217733 ± 0,00000049) 10[sup]-19[/sup] C, което се среща в ядрото на атома.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
bg: Неутронът е субатомна частица с маса m[sub]e[/sub]=(1,6749286 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg, която се намира в ядрото на атома.

en: Cathode Rays
bg: Катодни лъчи

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
bg: Катодните лъчи са поток от електрони, които протича във вакуум в специални тръби. В тръбите има поне два елекрода - катод (негативен полюс) и анод (положителен полюс) в конфигурация, известна като диод.

en: Ionic Radius
bg: Йонен радиус

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
bg: Йонният радиус е радиусът на зареден атом, известен като йон. Йонът може да има положителен или отрицателен заряд. Зарядът на йона с показания радиус също се показва в Kalzium. Положителният йон има по-малко електрони в обвивката си от атома, отрицателният йон има повече електрони. Следователно положителният йон има по-малък радиус от своя атом и обратно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
bg: Ковалентен радиус

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
bg: Атомен радиус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
bg: Радиус по Ван дер Валс

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
bg: Радиусът по Ван дер Валс е радиуса на въображаемата твърда сфера, която може да бъде използвана, за да се моделира атома за различни цели. Радиусът по Ван дер Валс се измерва по междуатомно пространство между двойките от несвързани атоми в кристалите.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
bg: Атомният радиус е разстоянието от ядрото на атома до най-далечния стабилен електрон на атома, който е в състояние на равновесие.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
bg: Ковалентният радиус в химията съответства на половината от разстоянието между две еднакви атомни ядра, свързани с ковалентна връзка.

en: Watchglass
bg: Наблюдателни стъкла

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
bg: Часовниковите стъкла са кръгли стъкла с диаметър около 5 - 10 cm, използвани в различни експериментални техники. Краищата са извити нагоре, за да позволи на часовниковото стъкло да побере малки количества течности, за да може те да се изпарят. Изпарението може да се ускори чрез нагряване на часовниковото стъкло с горелка на Бунзен. Тези стъкла могат да се използват и за покриване на чаши на Петри или чаши, а също така са подходящи за претегляне на малки количества материал или изсушаването им в шкаф за проветряване. Терминът часовниково стъкло произлиза от защитното стъкло старите джобни часовници, което често е било куполообразно.

en: Dehydrator
bg: Дехидратор

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
bg: Дехидраторът е част от лабораторен апарат, често направен от стъкло и който служи за изсушаване на химически вещества; тоест за отстраняване на вода или течност от проба.
    			По принцип това е стъклена купа с капачка, която има планарно смилане, така че купата да е херметична. Долната част на дехидратора обикновено се пълни с изсушаващ агент като калциев хлорид, силикагел, фосфорен анхидрид или сярна киселина. Пробата за изсушаване се поставя върху прозрачен патрон от пластмаса или керамика над изсушаващия агент.
    			Сушителят е хигроскопичен, което означава, че обезвлажнява околната среда чрез абсорбиране на водни пари. След това сухата атмосфера поема вода от пробата, която трябва да се изсуши.

en: Spatula
bg: Шпатула

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
bg: Шпатулата е лабораторен инструмент за изстъргване, смилане и транспортиране на химикали. Материалът, от който са направени (напр. желязо, титан, платина) и техният дизайн (напр. плоска шпатула или лъжица шпатула) варират.

en: Water Jet Pump
bg: Водоструйна помпа

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
bg: Водоструйната помпа има две входни тръби и една изходна и по принцип се състои от две тръби една в друга. При входа на водата водна струя се изстрелва под пълно налягане от дюза в малко по-голяма тръба. По този начин водната струя отвежда въздух или течност от втория вход. <br> Това е причинено от отрицателното налягане в носеща се течност и следователно е приложение на хидродинамичния парадокс (обекти в близост до носещи се течности се аспирират, вместо да бъдат отблъснати).

en: Refractometer
bg: Рефрактометър

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
bg: Служи за измерване на коефициента на пречупване през оптични стъкла. Ако тази стойност на даден химически елемент е известна, може да се използва за определяна на чистота на веществото.

en: Mortar
bg: Хоросан

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
bg: За ръчно смилане на твърди вещества се използва хаван. Може да се използва и за хомогенизиране на смес от прахове чрез смилане. С хоросана за смилане се използва инструмент с форма на тояга, известен като пестик.

en: Heating Coil
bg: Реотан

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
bg: Реотанът (електрореотанът) служи за загряване на химически съдове.

en: Cork Ring
bg: Коркови обръчи

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
bg: Корковите обръчи служат за поставяне на разни заоблени съдове в тях, които не могат да стоят на равна повърхност.

en: Dropping Funnel
bg: Капкова фуния

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
bg: Капкаща фуния може да се използва за изпускане на точни количества течност. Скоростта на падане може да се контролира с клапан.

en: Separating Funnel
bg: Разделителна фуния

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
bg: Разделителна фуния може да се използва за разделяне на смес от течности с различна плътност. Клапан на дъното позволява по-плътната течност да бъде източена за прехвърляне в друг контейнер.

en: Test Tube Rack
bg: Стойка за епруветки

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
bg: Тази стойка е полезна, когато много малки количества химикали трябва да бъдат тествани подред; или алтернативно, за изсушаване на епруветки.

en: Vortexer
bg: Завихрител

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
bg: Вортексер служи за хомогенизиране на реактивите, намиращи се в лабораториите. Контейнерът, съдържащ течността за хомогенизиране, се поставя върху платформа. Платформата се разклаща чрез въртеливо разбъркване до 3000 RPM, в който момент се активира контактен сензор. По този начин могат бързо да се хомогенизират изключително малки обеми течност. Това е обратното на центрофуга, използвана за разделяне на течности.

en: Wash Bottle
bg: Бутилка

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
bg: Тези бутилки се използват за много цели. В повечето лаборатории те обикновено се пълнят с вода, сол, киселина или други често използвани течности. Те улесняват нанасянето на флуида, ако не е необходимо точно премерено количество.

en: Rotary Evaporator
bg: Ротационен изпарител

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
bg: Ротационният изпарител се състои от кръгла колба във вана с гореща вода и е проектиран да изпарява разтворители. Колбата се върти и разтворителят се събира под вакуум върху кондензатор и капе в колба за събиране на кондензат. По този начин разтворите могат да бъдат концентрирани или пречистени. Чрез прикрепване на вакуумна помпа налягането на въздуха и следователно точката на кипене на течността могат да бъдат намалени.

en: Reflux Condenser
bg: Обратен хладник

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
bg: Обратният хладилник служи за охлаждане на газове и кондензирането им, като преди това газовете се отделят чрез загряване.

en: Pipette Bulb
bg: Пипетна колба

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
bg: Бутон за пипета се използва за пълнене на пипети. Стискането и след това отпускането на бутона или гумената част създава отрицателно налягане, което води до изтичане на течност в пипетата; след това стискането на бутона води до изтичане на течност от пипетата.

en: Test Tube
bg: Епруветка

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
bg: В епруветка се извършват малки реакции или експерименти. Има много различни видове тръби. Например някои имат съединители, други са гравирани за измервания, други са закалени за издръжливост.

en: Protective Goggles
bg: Защитни очила

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
bg: Повечето лаборатории настояват да се носят защитни очила. Без тях е твърде рисковано да се работи с повечето химикали. Обикновено лещата е специален вид пластмаса, която осигурява защита както от механични въздействия, така и от киселинни и основни химикали.

en: Round-Bottomed Flask
bg: Колба с кръгло дъно

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
bg: За много реакции се използва колба с кръгло дъно. Някои могат да бъдат свързани с други предмети, както показва глазурата на шията. С коркови халки могат да се поставят на маса.

en: Full Pipette
bg: Фиксирана пипета

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
bg: За разлика от обикновената пипета, фиксирана пипета може да измерва само твърдо зададено количество обем.

en: Drying Tube
bg: Сушилня

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
bg: Някои реакции трябва да се поддържат без вода: за да стане това възможно, може да се използва изсушаваща тръба. Сушителните тръби съдържат хигроскопичен химикал за абсорбиране на вода от атмосферата.

en: Test Tube Holder
bg: Държач за епруветка

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
bg: Държачите за епруветки улесняват задържането на епруветките. С помощта на държач има безопасно разстояние между едната ръка и епруветката, когато епруветката е гореща. Обикновено държачите за епруветки се използват за задържане на епруветки над открит пламък.

en: Measuring Cylinder
bg: Мерителен цилиндър

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
bg: Измервателен цилиндър може да се използва за относително прецизно измерване на количествата течности. Освен това цилиндърът позволява на частиците да потънат: след това частиците могат да бъдат отделени от течността чрез декантиране.

en: Thermometer
bg: Термометър

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
bg: Може да се използва термометър за определяне на температурата на пробата. В лабораторията се използват специални термометри, които могат да се използват и в киселини или основи.

en: Magnetic Stir Bar
bg: Магнитна бъркалка

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
bg: Магнитните бъркалки са силно химически инертни малки магнитни пръчици. Повечето нагреватели имат вграден магнит, който може да се върти: това кара бъркалката да се върти и сместа да се хомогенизира.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
bg: Магнитна лента

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
bg: Устройство за извличане на магнитни бъркалки може да се използва за извличане на магнитни бъркалки от контейнери. Ретривърът е прът с магнит в края, който привлича бъркалките.

en: Pipette
bg: Пипета

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
bg: Пипетите се използват за въвеждане на малки количества течности в лаборатории. Пипетата има обемна скала и като правило пипетните колби се използват като капкомери за течности. И двата вида пипети са калибрирани за течности с температура 20°C и за време на изтичане (обозначено с "Ex."). Ако е необходимо, времената на изтичане са посочени върху пипетите.

en: Erlenmeyer Flask
bg: Ерленмайерова колба

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
bg: Ерленмайерова колба, кръстена на химика Емил Ерленмайер (1825-1909), е различна от чашата по това, че се предлага с обърната конична основа и цилиндрично гърло. Има различни видове ерленмайерови колби за лабораторни приложения: форми с тясно и широко гърло. В зависимост от приложението колбата може да има прецизно смилане, за да позволи добра връзка с други контейнери.
    			<br>
    			Тесното гърло намалява риска от изтичане на течност, особено при кипене или по време на реакции, които разбъркват съдържанието.
    			<br>
    			Ерленмайерова колба е полезна за смесване на течности или ускоряване на реакции чрез разбъркване или разклащане, например. Ерленмайеровата колба е особено подходяща за магнитна бъркалка, тъй като може да се постави директно върху платформата за разбъркване. За разлика от това, колба с кръгло дъно трябва да бъде поставена върху корков пръстен върху платформата за разбъркване.

en: Ultrasonic Bath
bg: Ултразвукова баня

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
bg: За някои химични реакции е важно разтворителят да не съдържа газ. За да се постигне това, реакционният съд се поставя за известно време в ултразвукова баня. Поради високата честота на звука, парните шлюзове се отлепват и се издигат. Тази процедура се нарича отделяне на газове.

en: Scales
bg: Везна

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
bg: В една лаборатория често трябва да се претеглят много точни количества реагенти. Везните с висока точност могат да измерват маси до 1/10000 грама. Като такива, те стоят върху гранитни блокове, за да избегнат вибрации и са защитени срещу промени във въздушния поток от купол.

en: Distillation bridge
bg: Дестилационен мост

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
bg: Един от начините за разделяне на смес е използването на дестилация. При тази настройка дестилационен мост действа като проводник между двата съда. Един съд съдържа сместа за разделяне и чрез нагряване се образува газ, който преминава през моста. В края на моста газовата фаза се кондензира и капе в кръгла колба. Обикновено мостът се охлажда чрез обратен поток. Също така често има термометър за контролиране на температурата на дестилационния мост.

en: Syringe
bg: Спринцовка

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
bg: Спринцовката се състои от две части, стъклена тръба и бутало, като и двете обикновено са направени от стъкло. Газовете се вливат в стъклената тръба и тъй като спринцовката е затворена система, буталото се движи навън. Това може да се използва за измерване на обема на реакцията.

en: Separation Beaker
bg: Разделителна кана

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
bg: Първо се поставят четири малки капачки в четирите края на чашата за разделяне. След това, докато се дестилира, чашата се завърта на 60 градуса след достигане на определена температура. При това в края на дестилацията и четирите капачки съдържат определена течност в зависимост от точката на кипене на дестилираната течност.

en: Burner
bg: Горелка

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
bg: Има няколко вида горелки; тази снимка показва Teclu-Burner. Всеки тип горелка има специфични приложения и те се различават по пикова температура и общ капацитет на нагряване.

en: Extractor Hood
bg: Вентилационна уредба

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
bg: Аспираторите се използват за филтриране на газове от химични реакции. Веднъж почистен, въздухът се изпомпва извън сградата.

en: Contact Thermometer
bg: Контактен термометър

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
bg: Контактните термометри се различават от обикновените термометри по това, че са свързани към нагревателна намотка и следователно могат както да усещат, така и да контролират текущата температура. По този начин те позволяват провеждането на експерименти при постоянна температура. Контактните термометри работят с отрицателна обратна връзка: след достигане на желаната температура нагревателната намотка се деактивира; когато температурата спадне, нагревателната спирала се активира отново.

en: Clamps
bg: Скоби

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
bg: Лабораторните скоби се използват за държане/закрепване на различните видове инструменти.

en: Indicator Paper
bg: Индикаторна хартия:

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
bg: Има много начини за измерване на рН стойността на разтвор, един от които е използването на индикаторна хартия. Индикаторната хартия променя цвета си в зависимост от pH на разтвора, приложен към нея, и чрез сравняване с диаграма може да се получи доста точна мярка за pH на разтвора. Ако е необходимо по-точно измерване, може да се използва стъклен електрод, който работи чрез измерване на проводимостта на разтвора.

en: Short-Stem Funnel
bg: Късостволова фуния

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
bg: Фуния може да се използва за напълване на съд с тясно гърло с течност или фин прах.

en: Buret
bg: Бюретка

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
bg: Бюретите се използват за титруване на течности. Бюретата се пълни с определен обем течност и под нея се поставя контейнер като Ерленмайерова колба. Чрез отваряне на вентила на бюретата течността в контейнера ще бъде титрувана. Висококачествените бюрети имат обезвъздушаващ механизъм, с който могат много лесно да се напълнят с точния обем, за който е калибрирана бюретата.

en: Beaker
bg: Стъкленица

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
bg: Чашите могат да се използват за много задачи. Например, те се използват за съхранение на химикали и за извършване на химични реакции. Те често се използват и за титруване.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
bg: DSC (диференциален сканиращ калориметър)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
bg: DSC измерва обема на топлинния поток на съединението. Тази стойност е много специфична за всеки вид материя и по този начин DSC може да се използва за идентифициране на химикали или за тяхното описание.

en: Dewar Vessel
bg: Дюаров съд

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
bg: Съд на Дюар (или колба на Дюар), кръстен на физика сър Джеймс Дюар (1842-1923), е вакуумна колба с двойни стени, предназначена да осигури добра топлоизолация. Като такива те са полезни за поддържане на течности хладни или топли. Един добре известен пример за съд на Дюар е термос.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
bg: Фиктивен

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
bg: Водород

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
bg: От гръцки "хидро" и "генао" (hydrogen), на български "водород", "раждащ вода"

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
bg: Хелий

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
bg: Гръцката дума за слънце е "хелиос"

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
bg: Литий

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
bg: На гръцки "литос" означава камък

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
bg: Берилий

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
bg: На гръцки "beryllos" за "светлозелен камък".

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
bg: Бор

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
bg: Boron означава „Бор(брадва) + (въглехидрат)он“. Намира се в боракс и се държи много като въглерод.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
bg: Въглерод

en: Latin 'carboneum' for carbon.
bg: От латински 'carboneum' за въглерод.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
bg: Азот

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
bg: От латински 'nitrogenium' ('образува селитра').

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
bg: Кислород

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
bg: От латински 'oxygenium' (образува киселини).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
bg: Флуор

en: Latin 'fluere' ('floats').
bg: От латински "fluere" ("плува").

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
bg: Неон

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
bg: На гръцки "нео" означава „ново“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
bg: Натрий

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
bg: Името идва от латинското "sodanum", което означава "лек за главоболие". Символът идва от латински „natrium“ за арабски „natrun“ или английски „soda“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
bg: Магнезий

en: Named after the city of Magnesia.
bg: По името на град Магнезия.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
bg: Алуминий

en: Latin 'alumen'.
bg: От латински "алумен".

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
bg: Силиций

en: Latin 'silex'.
bg: От латински "silex".

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
bg: Фосфор

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
bg: От гръцки „фосфор“ за „носи светлина“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
bg: Сяра

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
bg: На санскрит „sweb“ означава „да спя“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
bg: Хлор

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
bg: На гръцки "хлорос" за "жълто-зелен".

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
bg: Аргон

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
bg: От гръцки "aergon" за "неактивен".

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
bg: Калий

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
bg: Символът идва от латинското „kalium“ за оригиналния арабски „al qaliy“, което означава алкали.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
bg: Калций

en: Latin 'calx' for 'lime'.
bg: От латински 'calx' за 'лайм'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
bg: Скандий

en: Named because it was found in Scandinavia.
bg: Наречен е така, защото е открит в Скандинавия.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
bg: Титан

en: The Titans were giants in Greek mythology.
bg: Титаните са били гиганти в гръцката митология.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
bg: Ванадий

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
bg: „Ванадис“ е другото име на скандинавската богиня Фрейя.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
bg: Хром

en: Greek 'chroma' means 'color'.
bg: На гръцки „chroma“ означава „цвят“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
bg: Манган

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
bg: Открит е близо до град на име Магнезия в черна земя. Така той е наречен "magnesia nigra", или накратко Манган.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
bg: Желязо

en: Latin 'ferrum'.
bg: От латински "ferrum".

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
bg: Кобалт

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
bg: Наречен на немската дума „Kobold“ за „гоблин“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
bg: Никел

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
bg: „Никел“ е име на планински гоблин.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
bg: Мед

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
bg: От гръцки 'cuprum' за Кипър.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
bg: Цинк

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
bg: Немски "цинк" за "груб", защото цинковата руда е много груба.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
bg: Галий

en: 'Gallia' is an old name for France.
bg: „Галия“ е старо име за Франция.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
bg: Германий

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
bg: От латински "germania" е старо име за Германия.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
bg: Арсен

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
bg: От гръцки 'arsenikos' за 'мъжки' или 'удебелен'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
bg: Селен

en: Greek 'selena' for 'moon'.
bg: От гръцки "селена" за "луна".

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
bg: Бром

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
bg: От гръцки "bromos" за "мирише лошо".

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
bg: Криптон

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
bg: От гръцки "kryptos" за "скрит".

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
bg: Рубидий

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
bg: От латински "rubidus", означава "тъмночервено".

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
bg: Стронций

en: Named after the mineral Strontianit.
bg: Наречен на минерала Стронцианит.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
bg: Итрий

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
bg: Кръстен на малкия град Итерби близо до Стокхолм в Швеция. Тербиум, Итербиум и Ербиум също са кръстени на този град.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
bg: Цирконий

en: Named after the mineral zircon.
bg: Наречен на минерала циркон.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
bg: Ниобий

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
bg: Кръстен на Ниоба, дъщерята на гръцкия бог Тантал.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
bg: Молибден

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
bg: Това име има гръцки корени. Означава „като платина“ - тогава е било трудно да се различи молибден от платина.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
bg: Технеций

en: Greek 'technetos' for artificial.
bg: От гръцки "technetos" за изкуствен.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
bg: Рутений

en: Ruthenia is the old name of Russia.
bg: Рутения е старото име на Русия.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
bg: Родий

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
bg: На гръцки „родеос“ означава „червен като роза“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
bg: Паладий

en: Named after the asteroid Pallas.
bg: Наречен на астероида Палас.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
bg: Сребро

en: Latin 'argentum' for silver.
bg: От латински "argentum" за сребро.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
bg: Кадмий

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
bg: От гръцки „кадмия“ („Галмей“ = цинков карбонат).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
bg: Индий

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
bg: Наречен на "Индиго" заради синия си спектър.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
bg: Калай

en: Latin 'stannum' for tin.
bg: От латински "stannum" за калай.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
bg: Антимон

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
bg: Арабски „anthos ammonos“ за цвете на бог Амон“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
bg: Телур

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
bg: От латински "tellus" или "telluris" за "планетата Земя".

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
bg: Йод

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
bg: От гръцки "ioeides" за "теменужка".

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
bg: Ксенон

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
bg: На гръцки "ксенос" за "чужденец".

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
bg: Цезий

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
bg: От латински "caesius" означава "небесно синьо".

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
bg: Барий

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
bg: От гръцки "barys" за "тежък".

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
bg: Лантан

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
bg: От гръцки "лантанеин" за "скрит". Лантаноидите се наричат още "редкоземни" елементи.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
bg: Церий

en: Named after the planetoid Ceres.
bg: Наречен на планетоида Церера.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
bg: Празеодим

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
bg: От гръцки "prasinos didymos" за "зелен близнак".

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
bg: Неодим

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
bg: От гръцки "neos didymos" за "нов близнак".

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
bg: Прометий

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
bg: Кръстен на гръцкия Прометей. Прометей открадна огъня от боговете и го даде на човечеството.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
bg: Самарий

en: Named after the mineral Samarskit.
bg: Наречен на минерала Самарскит.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
bg: Европий

en: Named after Europe.
bg: Кръстен на Европа.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
bg: Гадолиний

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
bg: Кръстен на финландския химик Йохан Гадолин.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
bg: Тербий

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
bg: Наречен на шведския град Итерби и минерала итербит, от който за първи път е рафиниран тербий. Итрий, Ербиум и Итербиум също са кръстени на този град.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
bg: Диспрозий

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
bg: От гръцки "dysprositor" за "труден за достигане".

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
bg: Холмий

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
bg: От латински 'holmia' за старото име на Стокхолм.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
bg: Ербий

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
bg: Наречен на шведския град Итерби, където за първи път е добиван минералът гадолинит (от който за първи път е рафиниран ербий). Итрий, Тербиум и Итербиум също са кръстени на този град.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
bg: Тулий

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
bg: Наречен на старото име на Скандинавия, „Туле“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
bg: Итербий

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
bg: Подобно на итрий, тербий и ербий, това е кръстено на шведския град Итерби.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
bg: Лутеций

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
bg: Наречен на римското име "Лутеция" за Париж.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
bg: Хафний

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
bg: Нилс Бор първоначално предсказва свойствата на този елемент преди откриването, така че той е кръстен на родния му град „Хафния“ (старото латинско име на Копенхаген, Дания).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
bg: Тантал

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
bg: Наречен на гръцкия мит за Танталос.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
bg: Волфрам

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
bg: Името идва от шведското „tung sten“, което означава „тежък камък“. Символът идва от старото немско наименование на елемента „волфрам“, което описва как волфрамът взаимодейства с калай „както вълк яде овца (овен)“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
bg: Рений

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
bg: Наречен на немската река Рейн (на латински „Rhenium“).

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
bg: Осмий

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
bg: От гръцки за "миризма". Неговите оксиди миришат силно на репички.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
bg: Иридий

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
bg: От гръцки "ирис" за "дъга".

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
bg: Платина

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
bg: На испански „платина“ означава „малко сребро“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
bg: Злато

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
bg: От латински "aurum". Наречен на Аврора, богинята на изгрева.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
bg: Живак

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
bg: Гръцко-латински "hydrargyrum" за "течно сребро".

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
bg: Талий

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
bg: От гръцки "tallos" за "млада клонка".

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
bg: Олово

en: Latin 'plumbum' for Lead.
bg: От латински 'plumbum' за олово.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
bg: Бисмут

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
bg: Старото име на бисмут е "Wismut", което означава "бяла маса".

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
bg: Полоний

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
bg: Кръстен на Полша в чест на Мария Кюри.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
bg: Астат

en: Greek 'astator' for 'changing'.
bg: От гръцки "astator" за "промяна".

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
bg: Радон

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
bg: Наречен на Радий. Завършва с „он“, за да стане ясно, че това е благороден газ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
bg: Франций

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
bg: Кръстен на Франция в чест на Маргьорит Перей.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
bg: Радий

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
bg: От латински „радиус“ за „лъч“, тъй като е радиоактивен.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
bg: Актиний

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
bg: От гръцки "aktis" за "лъч" - актиният е радиоактивен.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
bg: Торий

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
bg: Наречен на скандинавския бог на гръмотевицата: Тор

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
bg: Протактиний

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
bg: От гръцки "protos" за "прародител". Protactinium е наречен по този начин, защото Actinium е продукт на разпадната радиация на Protactinium.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
bg: Уран

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
bg: От гръцки "ouranos" за "небе". Наречен на планетата Уран.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
bg: Нептуний

en: Named after the planet Neptune.
bg: Наречен на планетата Нептун.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
bg: Плутоний

en: Named after the planet Pluto.
bg: Наречен на планетата Плутон.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
bg: Америций

en: Named after America.
bg: Кръстен на Америка.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
bg: Кюрий

en: Named after Marie Curie.
bg: Кръстен на Мария Кюри.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
bg: Берклий

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
bg: Наречен на града Бъркли, където е открит.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
bg: Калифорний

en: Named after the US-State of California.
bg: Кръстен на американския щат Калифорния.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
bg: Айнщайний

en: Named after the scientist Albert Einstein.
bg: Кръстен на учения Алберт Айнщайн.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
bg: Фермий

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
bg: Кръстен на учения Енрико Ферми.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
bg: Менделевий

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
bg: Наречен на учения Д. И. Менделеев.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
bg: Нобелий

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
bg: Кръстен на учения Алфред Нобел.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
bg: Лоренсий

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
bg: Кръстен на учения Ърнест Орландо Лорънс.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
bg: Ръдърфордий

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
bg: Кръстен на учения Ърнест Ръдърфорд.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
bg: Дубний

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
bg: Кръстен на град Дубна в Русия.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
bg: Сиборгий

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
bg: Кръстен на учения Г. Теодор Сиборг.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
bg: Борий

en: Named after the scientist Niels Bohr.
bg: Кръстен на учения Нилс Бор.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
bg: Хасий

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
bg: От латински 'hassia' за германската област Хесен. В Хесен са открити много елементи.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
bg: Мейтнерий

en: Named after the scientist Lise Meitner.
bg: Кръстен на учения Лиз Майтнер.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
bg: Дармщатий

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
bg: Наречен на германския град Дармщат, където са открити много елементи.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
bg: Рентгений

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
bg: Кръстен на Вилхелм Конрад Рьонтген.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
bg: Коперниций

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
bg: Исторически известен като ека-живак. Кръстен на астронома Николай Коперник.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
bg: Нихоний

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
bg: Наречен на "Nihon", романизираният правопис за "Япония" на японски. Елементът е първият елемент, открит в Япония, в RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Исторически известен като ека-талий.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
bg: Флеровий

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
bg: Исторически известен като eka-lead. На името на Лабораторията за ядрени реакции на Флеров (Дубна, Русия), където се синтезират свръхтежки елементи.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
bg: Московий

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
bg: Наречен на района на Москва, Русия, където се намира Обединеният институт за ядрени изследвания, който е един от откривателите на този елемент. Исторически известен като ека-бисмут.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
bg: Ливерморий

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
bg: Исторически известен като ека-полоний. Кръстен на Ливърморската национална лаборатория (САЩ).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
bg: Тенесин

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
bg: Наречен на американския щат Тенеси, който е дом на Националната лаборатория Оук Ридж и университета Вандербилт, които са съоткриватели на този елемент. Исторически известен като ека-астатин.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
bg: Оганесън

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
bg: Наречен в чест на изследването на транс-актинидни елементи на професор Юрий Оганесян. Исторически известен като ека-радон, ека-еманация преди 1960 г.

en: Classic Periodic Table
bg: Класическа периодична таблица

en: Long Periodic Table
bg: Дълга периодична таблица

en: Short Periodic Table
bg: Кратка периодична таблица

en: Transition Elements
bg: Преходни елементи

en: DZ Periodic Table
bg: DZ Периодична система

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
bg: Химичен калкулатор

en: Equation Balancer
bg: Балансьор на уравнения

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
bg: Въведение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
bg: Ядрен калкулатор

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
bg: Газов калкулатор

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
bg: Калкулатор за концентрация

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
bg: Калкулатор на молекулна маса

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
bg: Калкулатор за титруване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
bg: <big>Изберете калкулатора, който искате да използвате</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
bg: Това е индексът на различните налични калкулатори. За повече информация относно всеки калкулатор щракнете върху „Въведение“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
bg: Калкулатори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
bg: <h1>Калкулатори на Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
bg: <big>Информация за различните калкулатори</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
bg: Това е описанието на функцията на всеки калкулатор в Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
bg: <big>Добре дошли в калкулаторите на Kalzium!<br /></big>
    <p>Този калкулатор съдържа разнообразие от калкулатори за различни задачи, извършващи различни изчисления.</p>
    <p>Можете да намерите следните калкулатори в Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Калкулатор за молекулна маса<br /></b>Този калкулатор ви помага да изчислите молекулните маси на различни молекули.<br />Можете да зададете кратка форма на имената на молекулите и да добавите още такива псевдоними. </li>
    <li><b>Калкулатор за концентрации<br /></b>Можете да изчислите количества, които включват:</li>
    <ul type="circle"><li>Количество вещество</li>
    <li>Обем на разтворителя</li>
    <li>Концентрация на вещество</li></ul>
    <p>Има широк набор от единици за избор и различни методи за указване на количества.</p>
    <li><b>Ядрен калкулатор<br /></b>Този калкулатор използва ядрените данни, налични в Kalzium, за да предвиди очакваните маси на даден материал след време.</li>
    <li><b>Газов калкулатор<br /></b>Този калкулатор може да изчислява стойностите на температура, налягане, обем, количество газ и т.н. за различни идеални, както и неидеални газове.</li>\ н <li><b>Балансьор на уравнения<br /></b>Този калкулатор може да балансира химически уравнения.</li>
    <li><b>Калкулатор за титриване<br /></b>Този калкулатор се опитва да открие точката на еквивалентност на рН-метър, последвано от титриване, като най-добре го напасва с хиперболичен тангенс. Можете също така да го оставите да решава равновесна система от уравнения и да видите как концентрацията на един вид се променя във функцията на друг.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
bg: Процентът трябва да е по-малък от 100,0, моля, въведете валидна стойност.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
bg: Плътността не може да бъде нула, моля, въведете валидна стойност.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
bg: Масата не може да бъде нула, моля, въведете валидна стойност.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
bg: Обемът не може да бъде нула, моля, въведете валидна стойност.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
bg: Броят молове не може да бъде нула, моля, въведете валидна стойност.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
bg: Моларната маса на разтворителя е нула, моля, въведете валидна стойност.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
bg: Броят на еквивалентите е нула. Не може да се изчисли еквивалентната маса.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
bg: Концентрацията е нула, моля, въведете валидна стойност.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
bg: Обемът на разтворителя не може да бъде нула.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
bg: Броят молове на разтворителя не може да бъде нула.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
bg: Масата на разтворителя не може да бъде нула.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
bg: Няма достатъчно данни за изчисляване на необходимата стойност, моля, посочете нормалността.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
bg: Недостатъчни данни, посочете моларност/моларна фракция/моларност за изчисляване.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
bg: Количеството е посочено в молове, не може да се изчисли моларна/еквивалентна маса. Моля, посочете маса/обем.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
bg: Можете да изчислите моларната маса на разтворителя само ако е посочена молната фракция.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
bg: Моларната маса не може да бъде нула, моля, въведете валидна стойност.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
bg: Еквивалентната маса не може да бъде нула, моля, въведете валидна стойност.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
bg: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Някои от следните данни не са необходими. Например, ако посочите количеството разтворено вещество в молове, не е необходимо да посочите моларната маса на разтвореното вещество.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
bg: Данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
bg: <big><b>Количество разтворено вещество:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
bg: <big>Посочете количеството разтворено вещество</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
bg: Това е полето, използвано за определяне на количеството разтворено вещество в разтвора.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
bg: Методът, чрез който искате да определите количеството разтворено вещество

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
bg: Това поле се използва за промяна на режима, в който се определя количеството разтворено вещество, т.е. маса, молове или обем.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
bg: <big><b>Моларна маса на разтвореното вещество:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
bg: <big>Посочете моларната маса на разтвореното вещество</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
bg: Това поле се използва за определяне на моларната маса на веществото.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
bg: <big><b>Еквивалентна маса на разтвореното вещество:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
bg: <big>Посочете еквивалентната маса на разтвореното вещество</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
bg: Това поле се използва за определяне на еквивалентната маса на разтвореното вещество. Това се изисква само ако е включена концентрация по отношение на нормалността.
    Нормалност = Брой еквиваленти / литър разтвор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
bg: <big><b>Плътност на разтвореното вещество:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
bg: <big>Посочете плътността на разтвореното вещество</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
bg: Това поле се използва за указване на стойността на плътността на разтвореното вещество. Това се изисква само ако указвате количеството разтворено вещество по отношение на обема.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
bg: <big><b>Количество разтворител:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
bg: <big>Посочете количеството разтворител</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
bg: Това поле се използва за определяне на количеството разтворител в разтвора.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
bg: <big>Методът, чрез който искате да укажете обем</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
bg: Това поле се използва за промяна на режима, в който се определя количеството разтворител, т.е. маса, молове или обем.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
bg: <big><b>Моларна маса на разтворителя:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
bg: <big>Посочете моларната маса на разтворителя</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
bg: Това поле се използва за определяне на моларната маса на разтворителя.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
bg: <big><b>Плътност на разтворителя:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
bg: <big>Посочете плътността на разтворителя</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
bg: Това поле се използва за указване на плътността на разтвора и се изисква само ако количеството разтвор е посочено/необходимо по отношение на масата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
bg: <big><b>Концентрация:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
bg: <big>Посочете концентрацията на разтвора</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
bg: Това поле се използва за определяне на концентрацията на разтвора в съответните единици вдясно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
bg: <big><b>Изчисляване:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
bg: <big>Посочете какво искате да изчислите</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
bg: Това е списъкът с количества, които можете да изчислите. Изберете едно от количествата и посочете останалите необходими стойности, за да го изчислите.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
bg: Посочете мерните единици за плътност на разтворителя

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
bg: <big>Посочете единицата/метода за определяне на концентрация</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
bg: <big>Единиците за количество разтворител</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
bg: Това поле се използва за указване на единиците за количеството разтворител в разтвора.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
bg: <big>Единиците за моларна маса на разтворителя</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
bg: (g/мол)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
bg: <big>Посочете единиците за плътност</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
bg: Това поле се използва за определяне на единиците за плътност на разтвореното вещество. Това се изисква само, ако указвате количеството разтворено вещество по отношение на обема.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
bg: <big>Посочете единиците за количеството разтворено вещество</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
bg: Това поле се използва за указване на единиците за количеството разтворено вещество в разтвора.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
bg: <big>Единици за моларна маса на разтвореното вещество</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
bg: <big>Единици за еквивалентна маса на разтвореното вещество</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
bg: <big>Нулирайте всички стойности до първоначалните стойности</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
bg: Презареждане

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
bg: Моларната маса не може да бъде нула, моля, въведете различна от нула стойност.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
bg: <big><b>Променете количествата и наблюдавайте как другите количества се променят динамично.<br />Масата и моловете са пряко зависими за даден газ.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
bg: <big><b>Моларна маса на газа:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
bg: <big>Посочете моларната маса на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
bg: Това поле може да се използва за определяне на моларната маса на газа, например 2 за водороден газ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
bg: <big><b>Молове:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
bg: <big>Посочете броя молове на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
bg: Това поле може да се използва за определяне на броя молове на газа.
    Моли = маса / моларна маса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
bg: <big><b>Маса:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
bg: <big>Посочете масата на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
bg: Това поле може да се използва за определяне на масата на газа.
    Маса = молове * моларна маса

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
bg: <big>Посочете единицата за маса на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
bg: Това поле се използва за промяна на единиците за маса.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
bg: <big><b>Налягане:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
bg: <big>Посочете налягането на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
bg: Това поле може да се използва за промяна на налягането на газа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
bg: <big>Посочете единиците за налягане на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
bg: Това поле може да се използва за определяне на единиците за налягане, напр. атмосфери, барове и др.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
bg: <big><b>Температура:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
bg: <!----><big>Посочете температурата на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
bg: Това поле може да се използва за определяне на температурата на газа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
bg: <big>Посочете мерните единици за температурата на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
bg: Това поле може да се използва за указване на единиците за температура, напр. Келвин, Целзий и др.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
bg: <big><b>Обем:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
bg: <big>Посочете обема на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
bg: Това поле може да се използва за определяне на обема на газа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
bg: <big>Посочете мерните единици за обем на газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
bg: Това поле може да се използва за промяна на единиците за обем, например литри.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
bg: Данни за неидеални газове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
bg: <big><b>Константа на Ван дер Ваалс 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
bg: <big><b>Константа на Ван дер Ваалс 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
bg: Посочете единиците на константата на ван дер Ваалс 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
bg: Това поле може да се използва за определяне на константата на Ван дер Ваалс „b“ за газа. Това се изисква само за истински газ. Може да се отбележи като 0,0 за идеален газ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
bg: Посочете единиците на константата на ван дер Ваалс 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
bg: Това поле може да се използва за определяне на константата на Ван дер Ваалс 'a' за газа. Това се изисква само за истински газ. Може да се отбележи като 0,0 за идеален газ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
bg: Единиците на константата на ван дер Ваалс 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
bg: Това може да се използва за определяне на единиците на константата на ван дер Ваалс 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
bg: на мол

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
bg: литър^2 атмосфера/мол^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
bg: Щракнете, за да върнете всички стойности към първоначалните стойности

en: Initial amount cannot be zero.
bg: Първоначалната сума не може да бъде нула.

en: Final amount cannot be zero.
bg: Крайната сума не може да бъде нула.

en: Time is zero, please enter a valid value.
bg: Времето е нула, моля, въведете валидна стойност.

en: The final amount is greater than the initial amount.
bg: Крайната сума е по-голяма от първоначалната.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
bg: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Изберете какво искате да изчислите от падащото поле до етикета "изчисли" и променете стойностите/единиците за изчисляване.< /span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
bg: Елементарни данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
bg: <big><b>Име на елемента:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
bg: <big>Посочете елемента, който искате да разгледате</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
bg: Това поле се използва за указване на елемента, върху който да се извърши изчислението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
bg: <big><b>Маса на изотоп:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
bg: <big>Посочете изотоп на текущия елемент</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
bg: Това поле се използва за указване на изотопа на горния елемент, върху който се извършва изчислението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
bg: <big><b>Време на полуразпад:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
bg: <big>Посочете времето на полуразпад на радиоактивния изотоп</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
bg: Това поле се използва за определяне на полуразпада на горния изотоп.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
bg: <big>Единица на полуразпад</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
bg: Това квадратче се използва за определяне на единицата за полуживот, например години, секунди и т.н.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
bg: години

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
bg: секунди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
bg: минути

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
bg: часове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
bg: дни

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
bg: седмици

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
bg: <big><b>Атомна маса:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
bg: <big>Атомна маса на избрания изотоп</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
bg: Този етикет показва атомната маса на изотопа в грамове на мол.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
bg: <big>Единица за атомна маса</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
bg: грамове / мол

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
bg: Други данни

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
bg: Това поле се използва, за да решите какво искате да изчислите, изберете между „Време“, „Първоначално количество на веществото“ и „Крайно количество на веществото“.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
bg: Първоначална сума

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
bg: Крайна сума

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
bg: Време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
bg: <big><b>Първоначална сума:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
bg: <big>Посочете първоначалното количество на веществото</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
bg: Това поле се използва за определяне на първоначалното количество на радиоактивното вещество.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
bg: <big><b>Крайна сума:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
bg: <big>Посочете крайното количество на веществото</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
bg: Тази клетка се използва за определяне на крайното количество на радиоактивното вещество.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
bg: <big><b>Време:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
bg: <big>Посочете изминалото време тук</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
bg: Това поле се използва за указване на времето, след което първоначалната сума намалява до крайната сума.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
bg: <big>Методът, чрез който искате да посочите маса</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
bg: Това поле може да се използва за промяна на режима, в който искате да посочите първоначалното количество на веществото, т.е. маса или молове.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
bg: молове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
bg: <big>Метод, по който искате да посочите крайната сума</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
bg: Това поле може да се използва за промяна на режима, в който искате да посочите крайното количество на веществото, т.е. маса или молове.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
bg: <big>Посочете единицата за първоначално количество на веществото</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
bg: Това поле може да се използва за определяне на единиците на първоначалното количество от веществото. например грамове, паундове и др.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
bg: грамове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
bg: тонове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
bg: карати

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
bg: паунда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
bg: унции

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
bg: трой унции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
bg: <big>Посочете единиците на крайната сума</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
bg: Това поле може да се използва за определяне на единиците на крайното количество от веществото. например грамове, паундове и др.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
bg: <big>Посочете мерните единици за изтеклото време</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
bg: Това поле се използва за указване на единиците за време. например години, секунди и т.н.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
bg: <big><b>Време в периоди на полуразпад</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
bg: <big>Посочете изтеклото време, като преместите плъзгача</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
bg: Този плъзгач може да се използва за определяне на времето по отношение на броя на полуразпадите между 0 полуразпада до 10 полуразпада.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
bg: <big>Броят на изминалите периоди на полуразпад</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
bg: Информация/Съобщение за грешка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
bg: <big>Настройките на калкулатора за молекулярна концентрация</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
bg: Количеството винаги се определя като маса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
bg: Да приемем, че газът е идеален (т.е. не показвайте коефициентите на Ван дер Ваалс)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
bg: Калкулатор за маса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
bg: Показване на подробности като псевдоними

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
bg: Показване на раздела за добавяне на псевдоним

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
bg: Количеството разтворено вещество винаги се определя като маса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
bg: Количеството разтворител винаги се определя като обем

en: Experimental values
bg: Експериментални стойности

en: Theoretical equations
bg: Теоретични уравнения

en: nothing
bg: нищо

en: Error
bg: Грешка

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
bg: Не може да се намери уравнение за променливата на оста Y.

en: Theoretical curve
bg: Теоретична крива

en: Approximated curve
bg: Апроксимирана крива

en: Equivalence point
bg: Точка на еквивалентност

en: Save work
bg: Запазване на работата

en: Icee File (*.icee)
bg: Icee файл (*.icee)

en: Unable to create %1
bg: Не може да се създаде %1

en: Open work
bg: Отворена работа

en: Unable to open %1
bg: Не може да се отвори %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
bg: Запазване на графиката

en: Svg image (*.svg)
bg: Svg изображение (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
bg: Изберете какво искате да направите:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
bg: Раздел 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
bg: Намерете точката на еквивалентност от експерименталните стойности:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
bg: Обем (X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
bg: Раздел 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
bg: Решете равновесна система и вижте как концентрацията на един йон (Y) се променя във функцията на друг (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
bg: Параметър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
bg: Стойност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
bg: Ос Х:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
bg: Ос Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
bg: Изчертаване на графиката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
bg: Бележки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
bg: X мин.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
bg: Y макс.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
bg: Нов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
bg: Отворете

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
bg: Запазване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
bg: Пример

en: No element selected
bg: Няма избран елемент

en: No graphic found
bg: Няма намерена графика

[ctx: Next element]
en: Next
bg: Следващ

en: Goes to the next element
bg: Следващ елемент

[ctx: Previous element]
en: Previous
bg: Предишен

en: Goes to the previous element
bg: Предишен елемент

en: It was discovered by %1.
bg: Открит е от %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
bg: Произход на името:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
bg: Точка на топене

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
bg: Точка на кипене

en: Electron Affinity
bg: Електронен афинитет

en: Electronic configuration
bg: Конфигурация на електроните

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
bg: Атомна маса

en: Ionization energy
bg: Йонизационна енергия

en: First Ionization energy
bg: Първа йонизационна енергия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
bg: Електроотрицателност

en: Oxidation states
bg: Степени на окисление

en: Neutrons
bg: Неутрони

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
bg: Процент

en: Half-life period
bg: Период на полуразпад

en: Energy and Mode of Decay
bg: Отделяна енергия и режим на разпад

en: Spin and Parity
bg: Спин и съответствие

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
bg: Преглед на данните

en: Atom Model
bg: Атомен модел

en: Isotopes
bg: Изотопи

en: Miscellaneous
bg: Разни

en: Spectrum
bg: Спектър

en: Extra information
bg: Допълнителни данни

en: Extra Information
bg: Допълнителни данни

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
bg: [%1] %2 (%3 - Блок %4)

en: No spectrum of %1 found.
bg: Не е намерен спектър за елемента %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
bg: Данни на графиката

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
bg: Атомно число

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
bg: Инструментът за решаване на уравнения ви позволява да балансирате химическо уравнение.<br> <br><b>Използване на променливи</b><br>За да изразите променливи количества на елемент, поставете един знак пред символа на елемента, както е показано в този пример:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Резултат: <b>10</b> H + <b>5</b> O -> <b>5< /b> H<sub>2</sub>O)<br>Решаването на този израз ще ви даде необходимото количество водород и кислород.<br><br><b>Определяне на електрически заряди</b><br> Използвайте квадратни скоби, за да посочите електрическия заряд на елемент, както е показано в този пример:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Резултат: <b>4</ b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub ></b>О<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
bg: Уравнение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
bg: Въведете уравнението, което искате да балансирате в това поле.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
bg: Ако натиснете този бутон, уравнението по-горе ще бъде балансирано.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
bg: &Изчисляване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
bg: Копиране в клипборда

en: OK
bg: Добре

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
bg: Експортиране на химически данни

en: Elements
bg: Елементи

en: Properties
bg: Свойства

en: Symbol
bg: Знак

en: Exact Mass
bg: Точна маса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
bg: Йонизация

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
bg: Семейство

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
bg: Файлът вече съществува. Искате ли да го презапишете?

en: Could not open file for writing.
bg: Не може да се отвори файл за запис.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
bg: Файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
bg: Формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
bg: Схема:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
bg: Градиент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnit)
en: K
bg: К

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
bg: Плъзнете, за да промените текущата температура

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
bg: Щракнете за възпроизвеждане / пауза на повишаването на температурата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
bg: Скорост

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
bg: Плъзнете, за да промените скоростта на повишаване на температурата.

en: Elements with melting point around this temperature:
bg: Елементи с точка на топене около температурата:

en: No elements with a melting point around this temperature
bg: Няма елементи с точка на топене около посочената температура

en: Elements with boiling point around this temperature:
bg: Елементи с точка на кипене около температурата:

en: No elements with a boiling point around this temperature
bg: Няма елементи с точка на кипене около посочената температура

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
bg: Увеличаване/Намаляване на мащаба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
bg: <p><b>Информация</b></p>
    <p>Щракнете с десния бутон върху елемент, за да видите информация за него.</p>
    <p>Увеличете и намалете с помощта на колелото на мишката/функцията за мащабиране.</p>
    <p>Превъртане чрез щракване с ляв бутон и функция за плъзгане/превъртане.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
bg: Изотоп на елемент %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
bg: Таблица на изотопите

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
bg: Алфа лъчи

[ctx: Many ways]
en: Multiple
bg: Многократни

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
bg: Бета +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
bg: Бета -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
bg: Стабилен

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
bg: неизвестно

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Magnetic moment: %1
bg: Магнитен момент: %1

en: Halflife: %1 %2
bg: Полуразпад: %1 %2

en: Halflife: Unknown
bg: Полуразпад: неизвестен

en: Abundance: %1 %
bg: Излишък: %1 %

en: Number of nucleons: %1
bg: Брой нуклони: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Spin: %1
bg: Спин: %1

en: Exact mass: %1 u
bg: Точна маса: %1 u

en: &Export Data...
bg: &Експортиране на данни...

en: &Scheme
bg: &Схема

en: &Gradients
bg: &Градиенти

en: &Tables
bg: &Таблици

en: &Numeration
bg: &Номериране

en: &Plot Data...
bg: &Данни за графиката...

en: Perform &Calculations...
bg: Извършване на &изчисления...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
bg: Това е калкулаторът, той извършва основни химически изчисления.

en: &Isotope Table...
bg: &Таблица на изотопите...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
bg: Тази таблица показва всички известни изотопи на химичните елементи.

en: &Glossary...
bg: &Речник...

en: &R/S Phrases...
bg: &R/S фрази...

en: Convert chemical files...
bg: Конвертиране на химически файлове...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
bg: С този инструмент можете да конвертирате файлове, съдържащи химически данни, между различни файлови формати.

en: Molecular Editor...
bg: Молекулярен редактор...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
bg: Този инструмент ви позволява да преглеждате и редактирате 3D молекулярни структури.

en: &Tables...
bg: &Таблици...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
bg: Това ще отвори диалогов прозорец със списъци със символи и числа, свързани с химията.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
bg: Това ще покаже или скрие легендата за периодичната таблица.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
bg: Това ще покаже или скрие странична лента с допълнителна информация и набор от инструменти.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
bg: Това ще покаже или скрие странична лента с допълнителна информация за таблицата.

en: Legend
bg: Легенда

en: Table Information
bg: Информация за таблицата

en: Information
bg: Информация

en: Overview
bg: Преглед

en: View
bg: Преглед

en: Save Kalzium's Table In
bg: Запазете таблицата на Kalzium в

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
bg: Файлове с изображения (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
bg: Знания

en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
bg: %1 (%2), маса: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
bg: Без

en: Van Der Waals
bg: Ван дер Ваалс

en: Electronegativity (Pauling)
bg: Електроотрицателност (Полинг)

en: Discovery date
bg: Дата на откриване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
bg: Електроафинитет

en: First Ionization
bg: Първа йонизация

en: No Numeration
bg: Без номериране

en: Old IUPAC
bg: Стар IUPAC

en: Monochrome
bg: Едноцветен

en: All the Elements
bg: Всички елементи

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
bg: Блокове

en: s-Block
bg: s-блок

en: p-Block
bg: p-блок

en: d-Block
bg: d-блок

en: f-Block
bg: f-блок

en: Iconic
bg: Емблематичен

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
bg: Всеки елемент е представен от икона, която представя неговата употреба.

en: Alkaline Earth Metal
bg: Алкалоземни метали

en: Rare Earth
bg: Рядкоземни

en: Non-Metals
bg: Неметали

en: Alkali Metal
bg: Алкален метал

en: Other Metal
bg: Други метали

en: Halogen
bg: Халоген

en: Transition Metal
bg: Преходни метали

en: Noble Gas
bg: Благородни газове

en: Metalloid
bg: Металоиди

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
bg: Групи

en: Group 1
bg: Група 1

en: Group 2
bg: Група 2

en: Group 3
bg: Група 3

en: Group 4
bg: Група 4

en: Group 5
bg: Група 5

en: Group 6
bg: Група 6

en: Group 7
bg: Група 7

en: Group 8
bg: Група 8

en: Colors
bg: Цветове

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
bg: Хубави цветове без смисъл. (От проекта Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
bg: Из&глед

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
bg: &Инструменти

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

en: Value not defined
bg: Неопределена стойност

en: Unknown Value
bg: Неизвестна стойност

en: This element was discovered in the year %1.
bg: Този елемент е открит през годината %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
bg: Елементът все още не е официално признат от IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
bg: Този елемент е бил познат на древните култури.

en: No Data
bg: Няма данни

en: Glossary
bg: Терминологичен речник

[ctx: @title:window]
en: Glossary
bg: Речник

en: References
bg: Препратки

en: Go to '%1'
bg: Отиване до „%1“

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
bg: Твърди

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
bg: Течност

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
bg: Парообразен

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
bg: Неизвестен

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
bg: логаритмичен

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
bg: линеен

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
bg: Минимум: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
bg: Максимум: %1

en: Scheme: %1
bg: Схема: %1

en: A periodic table of the elements
bg: Периодична таблица на химичните елементи

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
bg: (C) 2002-2016 г. Карстен Нихаус и разработчиците на KDE Edu

en: Carsten Niehaus
bg: Карстен Нихаус

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
bg: Големи приноси в кодирането; местен гуру, помагащ на другите разработчици

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
bg: Основна работа върху молекулярния визуализатор, наставлявал Маркъс по време на неговия SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
bg: SoC на молекулярния визуализатор и пренасяне/интегриране на libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
bg: SoC на джаджата на калкулатора и няколко по-малки подобрения

en: EqChem, the equation solver
bg: EqChem, инструментът за решаване на уравнения

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
bg: Почистване на кода, анализатор за калкулатора на молекулното тегло и много по-малки подобрения

en: A lot of small things and the documentation
bg: Много дребни неща и документация

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
bg: Принос на код и документация към програмата за решаване на уравнения и молекулярния визуализатор

en: Many beautiful element icons
bg: Много красиви икони на елементи

en: Many beautiful element icons, too!
bg: Много красиви икони на елементи също!

en: Several icons
bg: Няколко икони

en: Several icons in the information dialog
bg: Няколко икони и информационен прозорец

en: Contributed most isotope information
bg: Допринесе най-много изотопна информация

en: Some icons and inspiration for others
bg: Няколко икони и вдъхновение за още други

en: The design of the information dialog
bg: Дизайн на информационния прозорец

en: The orbits icon
bg: Иконата на орбитите

en: New interface design and usability improvements
bg: Нов дизайн на интерфейса и подобрения в използваемостта

en: Adding new sizable Periodic System
bg: Добавяне на нова оразмеряема периодична система

en: Open the given molecule file
bg: Отваряне на файла с молекула

en: Can't open more than one molecule at a time
bg: Не може да отвори повече от една молекула наведнъж

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
bg: Въведете формула в 
    уиджета по-горе и
    щракнете върху „Изчисляване“.
    напр. #Et#OH

en: Molecular mass:
bg: Молекулна маса:

en: Invalid input
bg: Неправилни входни данни

en: Symbol should consist of two or more letters.
bg: Символът трябва да се състои от две или повече букви.

en: Symbol already being used
bg: Символът вече се използва

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
bg: Разширението е невалидно, моля, посочете валидно разширение

en: done!
bg: готово!

en: Unable to find the user defined alias file.
bg: Не може да се намери дефинираният от потребителя файл с псевдоним.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
bg: Калкулатор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
bg: Въведете молекулна формула тук

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
bg: Това поле може да се използва за въвеждане на формулата за молекулата.
    напр. 1.> CaCO3
    напр. 2.> МеОН
    напр. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
bg: Кликнете върху този бутон, за да изчислите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
bg: Изчисляване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
bg: Подробности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
bg: Състав

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
bg: Елементен състав

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
bg: Тази таблица визуализира елементарния състав на молекулата, т.е. процентното съдържание на всеки елемент в молекулата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
bg: Атоми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
bg: Обща маса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
bg: Използвани псевдоними

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
bg: Псевдоними, използвани във формулата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
bg: Това показва всички псевдоними, използвани в молекулата.
    Например, в молекулата MeOH, използваният псевдоним е Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
bg: псевдоними

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
bg: Псевдоними

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
bg: Определете псевдоним

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
bg: Кратка форма

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
bg: Кратка форма на псевдонима

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
bg: Можете да посочите кратката форма на използвания тук псевдоним, 
    например аз.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
bg: Пълна форма

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
bg: Можете да въведете пълната форма на псевдонима в това поле, 
    например CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
bg: Кликнете, за да добавите псевдонима

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
bg: Кликнете, за да добавите псевдонима, ако е валиден.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
bg: Добавете псевдоним

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
bg: Предварително дефинирани псевдоними

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
bg: Дефинирани от потребителя псевдоними

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
bg: Списък с предварително дефинирани псевдоними.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
bg: Тази таблица показва всички предварително дефинирани псевдоними.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
bg: Списък с дефинирани от потребителя псевдоними.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
bg: Това е списъкът с псевдоними, които вие или друг потребител сте добавили.

en: Unknown Electron Distribution
bg: Неизвестно разпределение на електрони

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
bg: Размяна

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
bg: Разменете X и Y ос

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
bg: Ос Х

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
bg: Средна стойност:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
bg: От тук може да определите, какво искате да се изчертава

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
bg: Максимална стойност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
bg: Минимална стойност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
bg: Дисплей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
bg: Тип елемент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
bg: Първи елемент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
bg: Последен елемент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
bg: Всички елементи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
bg: Метали

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
bg: Неметали / Металоиди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
bg: s блокови елементи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
bg: p блокови елементи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
bg: d блок елементи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
bg: f блокови елементи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
bg: Благородни газове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkali metals
bg: Алкални метали:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
bg: Алкалоземни метали

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
bg: Лантаниди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
bg: Актиниди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
bg: Радиоактивни елементи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
bg: Без етикети

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
bg: Имена на елементи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
bg: Елементни символи

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
bg: Ос Y

en: n/a
bg: няма

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
bg: Рискове/Упътвания за безопасност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
bg: R-фрази:

en: S-Phrases:
bg: S-фрази:

en: You asked for no R/S-Phrases.
bg: Поискахте без упътвания за безопасност.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
bg: S1: Дръжте под ключ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
bg: S2: Да се пази от деца

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
bg: S3: Съхранявайте на хладно място

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
bg: S4: Да се пази от жилищни помещения

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... (appropriate liquid to be specified by the manufacturer)
bg: S5: Съхранявайте съдържанието под... (подходяща течност се посочва от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... (inert gas to be specified by the manufacturer)
bg: S6: Съхранявайте под... (инертен газ се посочва от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
bg: S7: Съдът да се съхранява плътно затворен

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
bg: S8: Пазете контейнера сух

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
bg: S9: Съхранявайте контейнера на добре проветриво място

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
bg: S12: Не дръжте контейнера запечатан

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
bg: S13: Да се пази от храни, напитки и храни за животни

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
bg: S14: Да се пази от... (несъвместимите материали се посочват от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
bg: S15: Да се пази от топлина

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
bg: S16: Да се пази от източници на запалване - да не се пуши

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
bg: S17: Да се пази от запалими материали

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
bg: S18: Работете и отваряйте контейнера внимателно

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
bg: S20: При употреба не яжте и не пийте

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
bg: S21: При употреба не пушете

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
bg: S22: Не вдишвайте праха

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
bg: S23: Не вдишвайте газ/изпарения/пари/аерозол (съответната формулировка се посочва от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
bg: S24: Избягвайте контакт с кожата

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
bg: S25: Избягвайте контакт с очите

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
bg: S26: При контакт с очите изплакнете незабавно обилно с вода и потърсете медицинска помощ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
bg: S27: Незабавно свалете всички замърсени дрехи

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
bg: S28: След контакт с кожата, незабавно измийте обилно с ... (посочва се от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
bg: S29: Да не се излива в канализацията

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
bg: S30: Никога не добавяйте вода към този продукт

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
bg: S33: Вземете предпазни мерки срещу статично електричество

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
bg: S35: Този материал и неговият контейнер трябва да се изхвърлят по безопасен начин

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
bg: S36: Носете подходящо защитно облекло

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
bg: S37: Носете подходящи ръкавици

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
bg: S38: При недостатъчна вентилация носете подходящ дихателен апарат

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
bg: S39: Носете защита за очи/лице

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
bg: S40: За почистване на пода и всички предмети, замърсени с този материал, използвайте ... (посочва се от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
bg: S41: В случай на пожар и/или експлозия не вдишвайте дима

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
bg: S42: По време на фумигация/пръскане носете подходящо дихателно оборудване (подходящата формулировка се посочва от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
bg: S43: В случай на пожар използвайте ... (посочете в полето точния тип противопожарно оборудване. Ако водата увеличава риска, добавете - Никога не използвайте вода)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
bg: S45: В случай на злополука или неразположение потърсете незабавно медицинска помощ (покажете етикета, когато е възможно)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
bg: S46: При поглъщане незабавно потърсете медицинска помощ и покажете този контейнер или етикета

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
bg: S47: Да се съхранява при температура не по-висока от ... °C (посочва се от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
bg: S48: Пазете мокро с... (съответният материал се посочва от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
bg: S49: Да се съхранява само в оригиналната опаковка

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
bg: S50: Да не се смесва с... (посочва се от производителя)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
bg: S51: Използвайте само в добре проветриви помещения

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
bg: S52: Не се препоръчва за вътрешна употреба на големи повърхности

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
bg: S53: Избягвайте излагане - получете специални инструкции преди употреба

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
bg: S56: Изхвърлете този материал и неговия контейнер в пункт за събиране на опасни или специални отпадъци

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
bg: S57: Използвайте подходящ капак, за да избегнете замърсяване на околната среда

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
bg: S59: Обърнете се към производителя/доставчика за информация относно възстановяване/рециклиране

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
bg: S60: Този материал и неговият контейнер трябва да се изхвърлят като опасни отпадъци

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
bg: S61: Да се избягва изпускане в околната среда. Обърнете се към специални инструкции/информационен лист за безопасност

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
bg: S62: При поглъщане не предизвиквайте повръщане: незабавно потърсете медицинска помощ и покажете тази опаковка или етикета

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
bg: S63: При инцидент при вдишване: изведете пострадалия на чист въздух и го оставете в покой

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
bg: S64: При поглъщане изплакнете устата с вода (само ако лицето е в съзнание)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
bg: R1: Експлозивен в сухо състояние

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
bg: R2: Риск от експлозия от удар, триене, огън или други източници на запалване

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
bg: R3: Изключителен риск от експлозия от удар, триене, огън или други източници на запалване

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
bg: R4: Образува много чувствителни експлозивни метални съединения

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
bg: R5: Нагряването може да причини експлозия

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
bg: R6: Експлозивен при или без контакт с въздух

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
bg: R7: Може да причини пожар

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
bg: R8: Контактът с горими материали може да причини пожар

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
bg: R9: Експлозивен при смесване с горими материали

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
bg: R10: Запалим

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
bg: R11: Силно запалим

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
bg: R12: Изключително запалим

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
bg: R14: Реагира бурно с вода

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
bg: R15: При контакт с вода се отделят изключително запалими газове

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
bg: R16: Експлозивен при смесване с окисляващи вещества

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
bg: R17: Спонтанно запалим във въздуха

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
bg: R18: При употреба може да образува запалима/експлозивна паровъздушна смес

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
bg: R19: Може да образува експлозивни пероксиди

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
bg: R20: Вреден при вдишване

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
bg: R21: Вреден при контакт с кожата

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
bg: R22: Вреден при поглъщане

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
bg: R23: Токсичен при вдишване

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
bg: R24: Токсичен при контакт с кожата

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
bg: R25: Токсичен при поглъщане

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
bg: R26: Силно токсичен при вдишване

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
bg: R27: Силно токсичен при контакт с кожата

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
bg: R28: Силно токсичен при поглъщане

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
bg: R29: При контакт с вода се отделя токсичен газ.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
bg: R30: Може да стане лесно запалим при употреба

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
bg: R31: При контакт с киселини се отделя токсичен газ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
bg: R32: При контакт с киселини се отделя много токсичен газ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
bg: R33: Опасност от кумулативни ефекти

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
bg: R34: Причинява изгаряния

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
bg: R35: Причинява тежки изгаряния

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
bg: R36: Дразни очите

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
bg: R37: Дразни дихателната система

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
bg: R38: Дразни кожата

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
bg: R39: Опасност от много сериозни необратими ефекти

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
bg: R40: Ограничени данни за канцерогенен ефект

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
bg: R41: Риск от сериозно увреждане на очите

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
bg: R42: Може да предизвика сенсибилизация при вдишване

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
bg: R43: Може да причини сенсибилизация при контакт с кожата

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
bg: R44: Риск от експлозия при нагряване в затворено пространство

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
bg: R45: Може да причини рак

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
bg: R46: Може да причини наследствено генетично увреждане

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
bg: R48: Опасност от сериозно увреждане на здравето при продължителна експозиция

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
bg: R49: Може да причини рак при вдишване

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
bg: R50: Силно токсичен за водни организми

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
bg: R51: Токсичен за водни организми

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
bg: R52: Вреден за водни организми

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
bg: R53: Може да причини дългосрочни неблагоприятни ефекти във водната среда

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
bg: R54: Токсичен за флората

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
bg: R55: Токсичен за фауната

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
bg: R56: Токсичен за почвените организми

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
bg: R57: Токсичен за пчелите

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
bg: R58: Може да причини дългосрочни неблагоприятни ефекти в околната среда

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
bg: R59: Опасен за озоновия слой

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
bg: R60: Може да наруши плодовитостта

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
bg: R61: Може да причини увреждане на нероденото дете

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
bg: R62: Възможен риск от увреждане на плодовитостта

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
bg: R63: Възможен риск от увреждане на нероденото дете

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
bg: R64: Може да навреди на кърмените бебета

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
bg: R65: Вреден: може да причини увреждане на белите дробове при поглъщане

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
bg: R66: Повтарящото се излагане може да причини сухота или напукване на кожата

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
bg: R67: Парите могат да причинят сънливост и световъртеж

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
bg: R68: Възможен риск от необратими ефекти

en: At least one of the specified phrases is invalid.
bg: Поне една от посочените фрази е невалидна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
bg: S-фрази:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
bg: Въведете R-фразите, които искате да прочетете. Само "-" е разрешен като разделител. Комбинациите с "/" все още не са внедрени.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
bg: Въведете R-фразите, които искате да прочетете

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
bg: Въведете S-фразите, които искате да прочетете. Само "-" е разрешен като разделител. Комбинациите с "/" все още не са внедрени.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
bg: Въведете S-фразите, които искате да прочетете

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
bg: Щракнете тук, за да търсите фразите, които сте въвели отляво

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
bg: &Филтър

en: Search...
bg: Търсене...

en: Next to each other
bg: Една до друга

en: One part to the side of the other
bg: Една част встрани от другата

en: Both parts continuous
bg: И двете части са непрекъснати

en: Horizontally
bg: Хоризонтално

en: Horizontally (shifted)
bg: Хоризонтално (изместен)

en: Schemes
bg: Схеми

en: Gradients
bg: Градиенти

en: Units
bg: Мерни единици

en: Isotope Table
bg: Таблица с изотопи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
bg: s-блок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
bg: p-блок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
bg: d-блок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
bg: f-блок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
bg: Група 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
bg: Група 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
bg: Група 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
bg: Група 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
bg: Група 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
bg: Група 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
bg: Група 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
bg: Група 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
bg: Състояние на веществото

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
bg: Твърд:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
bg: Течен:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
bg: Газ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
bg: Алкални метали:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
bg: Рядкоземни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
bg: Неметали:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
bg: Алкалоземни метали:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
bg: Други метали:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
bg: Халогенни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
bg: Преходни метали:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
bg: Благородни газове:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
bg: Металоиди:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
bg: Няма цветова схема

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
bg: Всички елементи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
bg: Ще се използва този цвят, ако не е избрана друга цветова схема

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
bg: Вместо да използва линеен градиент за показване на дадено свойство на елемент в периодичната таблица, Kalzium може да използва и логаритмичен градиент.
    \н Проверете свойствата, които искате да се показват с логаритмичен градиент.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
bg: Дата на откриване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
bg: Цвят с максимална стойност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
bg: Цвят с минимална стойност:

en: Energy:
bg: Енергия:

en: Length:
bg: Дължина:

en: Temperature:
bg: Температура:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
bg: Тази страница дава преглед на спектъра на този елемент. С помощта на мишката можете да увеличите мащаба на спектъра.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
bg: Тази страница дава преглед на спектъра на този елемент.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
bg: Това е спектърът на елемента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
bg: Ми&нимална стойност:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
bg: Това задава най-лявата дължина на вълната на спектъра.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
bg: Мак&симална стойност:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
bg: Това задава най-дясната дължина на вълната на спектъра.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
bg: Настройки на спектъра

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
bg: Емисионен спектър

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
bg: Абсорбционен спектър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
bg: Мерна единица:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
bg: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
bg: Нулиране на мащаба

en: Wavelength
bg: Дължина на вълната

en: Intensity
bg: Интензитет

en: Greek alphabet
bg: гръцка азбука

en: Uppercase
bg: Главни букви

en: Lowercase
bg: Малки букви

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
bg: Име

en: alpha
bg: алфа

en: beta
bg: бета

en: gamma
bg: гама

en: delta
bg: делта

en: epsilon
bg: епсилон

en: zeta
bg: зита

en: eta
bg: ита

en: theta
bg: тита

en: iota
bg: йота

en: kappa
bg: капа

en: lambda
bg: ламбда

en: mu
bg: ми

en: nu
bg: ни

en: xi
bg: кси

en: omicron
bg: омикрон

en: pi
bg: пи

en: rho
bg: ро

en: sigma
bg: сигма

en: tau
bg: тав

en: upsilon
bg: ипсилон

en: phi
bg: фи

en: chi
bg: хи

en: psi
bg: пси

en: omega
bg: омега

en: Numbers
bg: Числа

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
bg: Цифрови префикси и римски цифри

en: Number
bg: Номер

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
bg: Префикс

en: Roman Numerals
bg: Римски цифри

en: &Copy
bg: &Копиране

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
bg: Молекулярен редактор

en: Load Molecule
bg: Заредете молекула

en: Download New Molecules
bg: Изтеглете нови молекули

en: Save Molecule
bg: Запазване на молекулата

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
bg: Няма заредени инструменти - вероятно плъгините Avogadro не могат да бъдат намерени.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
bg: Няма заредени инструменти - вероятно плъгините Avogadro не могат да бъдат намерени. Не могат да се видят молекули, докато този проблем не бъде решен.

en: Common molecule formats
bg: Общи формати на молекули

en: All files
bg: Всички файлове

en: Choose a file to open
bg: Изберете файл за отваряне

en: Could not load molecule
bg: Молекулата не можа да се зареди

en: Loading the molecule failed.
bg: Зареждането на молекулата не бе успешно.

en: Choose a file to save to
bg: Изберете файл, в който да запишете

en: Failed to download molecule %1 to %2.
bg: Неуспешно изтегляне на молекула %1 в %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
bg: Молекулите, които могат да бъдат изтеглени, са запазени в %1.

en: The molecules have been saved to %1.
bg: Молекулите са записани в %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
bg: Вид:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
bg: Екран

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
bg: Заредете молекула и използвайте показалеца на мишката и колелото за превъртане, за да промените гледната точка.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
bg: Редактиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
bg: Оптимизиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
bg: Изчистване на чертежа

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
bg: Измерване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
bg: Кликнете върху 2 атома, за да измерите разстояние, върху 3 атома, за да измерите ъгъл, върху 4 атома, за да измерите двустенен ъгъл.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
bg: Статистика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
bg: Име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
bg: Формула:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
bg: Тегло:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
bg: Фронтенд на OpenBabel

en: Convert
bg: Преобразуване

en: Open Molecule File
bg: Отворете Molecule File

en: All Files
bg: Всички файлове

en: You must select some files first.
bg: Първо трябва да изберете някои файлове.

en: No files selected
bg: Няма избрани файлове

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
bg: Файлът %1 вече съществува. Искате ли да презапишете, ако е възможно?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
bg: Файлът %1 вече съществува -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
bg: Добре ли е да изпълнявате тези команди? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
bg: Файлове за преобразуване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
bg: Избиране на &всичко

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
bg: &Премахване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
bg: &Добавяне

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
bg: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Тук виждате файловете, които ще бъдат преобразувани. С бутоните може да добавяте и премахвате файлове от списъка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
bg: Преобразуване от:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
bg: Преобразуване в:
