kalzium - en to bs translation catalogue (908 entries)

en: Problem while opening the file
bs: Problem prilikom otvaranja datoteke

en: Cannot open the specified file.
bs: Nije moguće otvoriti navedenu datoteku.

en: Cannot save to the specified file.
bs: Nije moguće snimiti navedenu datoteku.

en: State of matter
bs: Agregatno stanje

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
bs: Stanje supstance; u zavisnosti od stabilnosti stanja i da li zauzima određenu zapreminu: čvrsto, tečno ili gasovito.

en: Chemical Symbol
bs: Hemijski simbol

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
bs: Skraćenica od jednog, dva ili tri slova; po međunarodnoj konvenciji.

en: Chromatography
bs: Hromatografija

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
bs: Razdvajanje materije u pokretnom medijumu (mobilna faza) kroz diferenciranu apsorpciju na statičnom medijumu (stacionarna faza).

en: Distillation
bs: Destilacija

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
bs: Razdvajanje tečnog rastvora (homogena mješavina) na njegove komponente kroz isparavanje i kondenzaciju. U podjeonoj destilaciji, proces se ponavlja nekoliko puta za redom.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
bs: Supstanca koja se ne može razložiti na jednostavnije dijelove. Hemijski elementi su temelji materijala. Elementi se sastoje od atoma, koji se sastoje od jezgra (pozitivnih protona i neutralnih neutrona) i elektronske ljuske.

en: Emulsion
bs: Emulzija

en: Heterogeneous mix of two liquids.
bs: Heterogena mješavina dvije tečnosti.

en: Extraction
bs: Izdvajanje

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
bs: Obrada homogene ili heterogene mešavani radi dobijanja čiste supstance.

en: Mix
bs: Mješavina

en: Filtering
bs: Filtriranje

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
bs: Izdvajanje čvrste materije i tečne ili gasovite, pomoću filtera (poroznog razdvajajućeg zida).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
bs: Materija koja se sastoji od izdvojenih supstanci, kombinovanih u neodređenom odnosu. [i]Homogene mešavine[/i] imaju koherentan izgled, [i]heterogene mešavine[/i] se sastoje od više faza.

en: Accuracy
bs: Tačnost

en: Consisting of accidental and systematic errors.
bs: Sastoji se od slučajnih i sistematskih grešaka.

en: Law of Conservation of Mass
bs: Zakon održanja mase

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
bs: Tokom hemijske reakcije na masi se niti gubi niti dobija. Zbir masa koje ulaze u reakciju jednak je zbiru masa koje su proizvod reakcije.

en: Law of multiple proportions
bs: Zakon višestrukih odnosa

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
bs: Legura uvijek sadrži iste elemente u istom masenom odnosu. Ako se dva ili više elemenata međusobno vezuju, onda je odnos masa konstantan.

en: Crystallization
bs: Kristalizacija

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
bs: Izdvajanje čvrste, kristalne materije iz rastvora, tečnosti ili gasovite faze.

en: Solution
bs: Rastvor

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
bs: Homogena mješavina više čistih materijala

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
bs: Masa

en: Measurement of an amount of matter.
bs: Mjera količine materije.

en: Matter
bs: Materija

en: All that takes up space and has mass.
bs: Sve što zauzima prostor i ima masu.

en: Phase
bs: Faza

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
bs: Kroz hemijski sastav i fizičke atribute, homogeni dio materije koji se izdvojio iz svog okruženja u širenju kroz površinu.

en: Accuracy and precision
bs: Tačnost i preciznost

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
bs: Izraženo kroz standardnu devijaciju: vrijednosti date preko slučajnih grešaka.

en: Correctness
bs: Ispravnost

en: Values given over accidental errors.
bs: Vrijednosti date preko slučajnih grešaka.

en: SI-Unit
bs: SI jedinica

en: Measurement unit using International Symbols.
bs: Jedinica mjere po međunarodnom standardu.

en: Significant figures
bs: Značajne cifre

en: The number of digits which are meaningful in a number.
bs: Broj cifara koje imaju smisla u broju.

en: Standard deviation
bs: Standardna devijacija

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
bs: Iznos koji se može postići preciznošću mjerenja.

en: Suspension
bs: Suspenzija

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
bs: Heterogena mješavina tečne i čvrste supstance.

en: Alloys
bs: Legure

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
bs: Čista materija koja se sastoji od više elemenata u određenom odnosu.

en: Alpha rays
bs: Alfa zraci

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
bs: Zraci koji se satoje od alfa čestica, koje čine dva protona i dva neutrona, i koje se emituju iz atoma određenih radioaktivnih elemenata.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
bs: Atomi su hemijski nerazdvojivi gradivni blokovi materije. Atomi iste vrste nazivaju se element.

en: Electron
bs: Elektron

en: Atomic nucleus
bs: Atomsko jezgro

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
bs: Mali, pozitivno naelektrisani centar atoma, u kojem se nalaze protoni i neutroni.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
bs: Atomska masa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
bs: Masa atoma, usporediva s nekim standardom, jednim daltonom (Da) ili atomskom jedinicom mase u, pri čemu je masa atoma ugljika 12u. Kod elemenata koji se sastoje od različitih izotopa, data je prosječna masa smjese izotopa.

en: Isotope
bs: Izotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
bs: Izotopi su oblici hemijskih elemenata čije jezgro ima isti atomski broj Z, ali različitu atomsku masu A. Riječ izotop, koja znači „isto mjesto“, dolazi uslijed toga što se svi izotopi nekog elementa nalaze na istom mjestu u periodnom sistemu.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
bs: Spin je sopstveni obrtni momenat pridružen mikroskopskim česticama. U pitanju je čisto kvantno-mehanički fenomen, bez analogije u klasičnoj mehanici. Dok klasični obrtni momenat nastaje uslijed rotacije izduženog objekta, spin nije pridružen nijednoj rotirajućoj unutrašnjoj masi, već je urođen samoj čestici.

en: Magnetic Moment
bs: Magnetski moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
bs: Magnetni moment tijela je vektor koji povezuje poravnanje momenta sile u magnetnom polju koje je tijelo iskusilo do samog vektora polja. Mjeri se jedinicama nuklearnog magnetona µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
bs: Režim raspada

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
bs: Način propadanja opisuje određeni način čestica raspada. Za radioaktivni raspad (propadanje nuklida) načini propadanja su:[br] -> alfa raspad (emisija Helium-4 jezgara).[br] -> ß[sup]-[/sup] raspad (emisija elektrona)[br] -> ß[sup]+[/sup] raspad (emisija pozitrona) [br] -> hvatanje elektrona (HE) [br] -> proton emituje [br] -> spontane fisije [br] Obično jedan režim propadanja preovladava za određeni nuklid.

en: Decay Energy
bs: Energija raspada

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
bs: Energija raspada je energija koja se oslobađa pri nuklearnom raspadu.

en: Nuclides
bs: Nukleotidi

en: [i]see isotopes[/i]
bs: [i]vidi izotopi[/i]

en: Isotone
bs: Izoton

en: Nuclear Isomer
bs: Nuklearni izomer

en: Isobars
bs: Izobare

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
bs: Dva nukleotida su izotoni ako imaju isti broj N neutrona.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
bs: Izobari su nukleotidi koji imaju isti maseni broj, tj. zbir protona i neutrona.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
bs: Nuklearni izomer je metastabilno ili izomersko stanje atoma izazvano  pobuđivanjem protona ili neutrona u jezgru tako da zahtijeva promjenu spina prije nego što može da oslobodi suvišnu energiju. Spuštanje na niže energetsko stanje odvija se kroz dva izomerska prijelaza:[br] ->γ-- emisija (emisija visokoenergetskog fotona)[br] -> unutrašnja konverzija (energija se koristi za jonizovanje atoma)[br] Uporediti ovo sa definicijom hemijskog izomera, što je češće korišteni pojam. Takđe uporediti sa značenjem izotopa, kod kojih je razlika u broju neutrona u jezgru. Metastabilni izomeri određenog atoma obično se označavaju sa "m" (ili, u slučaju atoma sa više od jednog izomera, 2m, 3m, itd.) Ova oznaka obično se stavlja poslije atomskog simbola i broja atoma (npr., Co-58m), ali se ponekad nalazi i kao izložilac ispred (npr., [sup]m[/sup]Co-58 ili [sup]58m[/sup]Co).".

en: Beta rays
bs: Beta zraci

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
bs: Zraci koji se sastoje od elektrona emitovanih iz atoma radioaktivnih elemenata.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
bs: Elektron je subatomska čestica mase m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg i negativnog naelektrisanja  [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
bs: Proton je subatomska čestica mase m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg  i pozitivnog naelektrisanja [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C, koja se nalazi u jezgru atoma.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
bs: Neutron je subatomska čestica mase m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg koja se nalazi u jezgru atoma.

en: Cathode Rays
bs: Katodni zraci

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
bs: Katodni zraci su tokovi elektrona koji se uočavaju u vakuumskim cijevima, opremljenim sa bar dvije elektrode, katodom (negativna elektroda) i anodom (pozitivna elektroda), u konfiguraciji poznatoj kao dioda.

en: Ionic Radius
bs: Jonski poluprečnik

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
bs: Ionski poluprečnik je poluprečnik električki nabijenog atoma, tj. iona. Ion može imati pozitivan ili negativan naboj. Kalzium prikazuje i naboj iona s poluprečnikom. Pozitivni ion ima manje elektrona u omotaču nego atom, a negativni ion više. Isto tako, pozitivni ion ima manji poluprečnik od atoma i obratno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
bs: Kovalentni poluprečnik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
bs: Atomski poluprečnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
bs: Van der Valsov poluprečnik

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
bs: Van der Valsov poluprečnik atoma je poluprečnik imaginarne čvrste sfere, koji se može koristiti za modelovanje atoma u mnogim namjenama. Van der Valsovi poluprečnici se određuju iz mjerenja atomskih razmaka između parova nevezanih atoma u kristalima.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
bs: Atomski poluprečnik je rastojanje od jezgra do najdalje spoljne stabilne elektronske orbitale, u atomu koji je u ravnoteži.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
bs: Kovalentni poluprečnik u hemiji odnosi se na polovinu udaljenosti između dvije jednake atomske jezgre, povezanih kovalentnom vezom.

en: Watchglass
bs: Satno staklo

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
bs: Satna stakla su okrugle staklene,okrugle i plitke posudice prečnika od oko 5 do 10 cm. Koriste se kod različitih ekperimantalnih tehnika. Rubovi su blago savijeni prema gore kako bi zadržali malu količinu tekućine da bi mogla ispariti. Isparavanje se može ubrzati zagrijavanjem Bunsenovim plamenikom. Satna stakla mogu se koristiti kao poklopci za Petrijeve zdjelice ili čase i slično. Izraz satno staklo dolazi od zaštitnog stakla nekadašnjih džepnih satova koje je često bilo izbočeno.

en: Dehydrator
bs: Dehidrator

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
bs: Eksikator je laboratorijska posuda, najčešće napravljena od stakla, a koristi se za sušenje hemikalija, tj. za uklanjanje vode ili tečnosti iz uzorka.
    			U načelu to je staklena posuda s poklopcem, a dodirne površine poklopca i posude su izbrušene tako da poklopac hermetički zatvara posudu. Dno eksikatora je napunjeno sredstvom za sušenje kao što su kalcijev klorid, silikagel, anhidrid fosforne kiseline ili sumporna kiselina. Uzorak se stavlja na plastični ili keramički preforirani uložak iznad sredstva za sušenje.
    			Sredstvo za sušenje je higroskopno, što znači da odvlažuje okolinu vezanjem vodene pare. Suha atmosfera izvlači vlagu iz uzorka i tako ga suši.

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
bs: Spatula je laboratorijski alat za struganje i prenošenje hemikalija. Materijal od kojeg je napravljena (npr. željezo, titanij, platina) i njezin obliik (npr. ravna ili kašikasta spatula) variraju.

en: Water Jet Pump
bs: Vodena mlazna pumpa

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
bs: Vodena mlazna pumpa ima dvije ulazne cijevi i i jednu izlaznu, i sastoji se od dviju cijevi koje se nalaze jedna u drugoj. Na ulazu vode vodeni mlaz izbija pod punim pritiskom kroz sapnicu u malo širu cijev. Vodeni mlaz pritom povlači zrak ili tekućinu iz druge ulazne cijevi. <br> Uzrok tome je negativni pritisak  tečnosti koja se giba, a to je primjer hidrodinamičkog paradoksa (tečnost koja se giba uvlači umjesto da izbacuje bliske objekte).

en: Refractometer
bs: Refraktometar

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
bs: Refraktometrome se određuje indeks loma optičkih medija. Ako je indeks loma hemikalije poznat, on se može koristiti nakon sinteze da se odredi čistoća uzorka ili prati 'uspjeh sinteze.

en: Mortar
bs: Avan

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
bs: Tarionik se koristi za ručno usitnjavanje krute otopine. Isto tako može se koristiti za homogeniziranje smjese mljevenjem. Za usitnjavanje se uz posudu tarionika koristi i tučak.

en: Heating Coil
bs: Grijača ploča

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
bs: Grijaće ploče se koriste za zagrijavanje boce i druge posude.Više grijaćih ploča mogu biti povezani s termometrom, tako da toplina neće prelaziti određene temperature.Moguće je koristiti magnetska polja unutar spirale za grijanje za miješanje tekućine magnetskom miješalicom.To će homogenizovati fluid u pogledu temperature i sastava.

en: Cork Ring
bs: Plutani prsten

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
bs: Veliki kontejneri poput boca s okruglim dnom su smještene na prstenje od pluta, posebno meko lagano drvo sa dobrim izolacijski kvalitetama za zaštitu lomljivih instrumenata.

en: Dropping Funnel
bs: Lijevak za dokapavanje

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
bs: Lijevak za dokapavanje služi za precizno dodavanje tečnosti u reakcijsku smjesu. Brzina dokapavanja nadzire se pipcem.

en: Separating Funnel
bs: Separirajući lijevak

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
bs: Lijevak za odjeljivanje služi za odjeljivanje smjesa tečnosti različitih gustoća i najčešće onih koje se ne miješaju. Pipac na dnu lijevka omogućuje odlijevanje tekućine veće gustoće u drugu posudu.

en: Test Tube Rack
bs: Stalak za epruvete

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
bs: Stalak je koristan kada želimo testirati više kemikalija u manjim količinama usporedo, ili za sušenje i držanje epruveta.

en: Vortexer
bs: Vrtložnik

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
bs: Vrtložni homogenizator (engl. vortexer) služi za homogeniziranje laboratorijskih uzoraka. Posuda (najčešće epruveta) s tečnosti koju želimo homogenizirati stavi se na platformu. Platforma se trese kružnim kružno do 3000 okretaja u minuti i tada se aktivira kontaktni senzor. Tako se može brzo homogenizirati vrlo malena zapremina tečnosti. Suprotno od centrifuge, koja odvaja tečnosti.

en: Wash Bottle
bs: Ispiralica

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
bs: Ovakve flaše se koriste za različite svrhe. U većini laboratorija one su najčešće napunjene destiliranom vodom i služe za ispiranje ili za dodavanje vode. Lako se koriste kada nije potrebno precizno mjeriti količinu tečnosti.

en: Rotary Evaporator
bs: Rotacioni evaporator

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
bs: Rotacijski isparivač sastoji se od okrugle posude u vodenoj kupelji i dizajniran je za isparavanje rastvarača. Posuda kruži a rastvarač se skuplja pod vakuumom u hladilu i kapa u posudu za skupljanje kondenzata. Ovako se rastvori mogu koncentrirati ili pročistiti. Dodavanjem vakuumske pumpe smanjuje se pritisak zraka, a posljedično i tačka ključanja tečnosti.

en: Reflux Condenser
bs: Refluksni kondenzator

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
bs: Refluksni kondenzator podvrgava tečnost procesu u kome se prikupljeni gas proizvoden grijanjem sakuplja na refluksnom kondenzatora.Tečnost se hladi dok se ne kondenzira i vraćanatrag u originalni fluid.Obično se postavlja na posudu s okruglim dnom ili rasne posude s grlićem.

en: Pipette Bulb
bs: Propipeta

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
bs: Pipetna guma se koristi za punjenje pipeta. Stiskanje pa otpuštanje gume izaziva negativan pritisak čineći da fluid uđe u pipetu. Ponovno stiskanje izaziva da da fluid isteče iz pipete.

en: Test Tube
bs: Epruveta

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
bs: U epruveti se izvode reakcije ili eksperimenti s malim količinama hemikalija. Postoje različite vrste epruveta. Npr. neke imaju spojeve, neke su graduirane, a neke su kaljene radi veće čvrstoće.

en: Protective Goggles
bs: Zaštitne naočare

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
bs: Većina laboratorija zahtjeva nošenje zaštitnih naočala. Bez njih, preriskantno je raditi s većinom hemikalija. Uobičajeno su izrađene od posebne vrste plastike koja osigurava zaštitu i od udaraca i od djelovanja kiselina i baza.

en: Round-Bottomed Flask
bs: Tikvica s okruglim dnom

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
bs: Tikvice s okruglim dnom koriste se za mnoge reakcije. Neke se mogu spajati s drugim elementima, kao što pokazuje ubrušeni vrat. Stavljanjem na plutene prstenove mogu stajati uspravno na ravnim površinama.

en: Full Pipette
bs: Puna pipeta

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
bs: Za razliku od obične pipete, puna pipeta ima samo jednu oznaku za navedenu zapreminu.

en: Drying Tube
bs: Cijev za sušenje

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
bs: Neke reakcije se trebaju obaviti dalje od vode. Za to se koriste sušare. Sušare sadrže higroskopne hemikalije koje apsorbuju vodu iz atmosfere.

en: Test Tube Holder
bs: Hvataljka za epruvete

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
bs: Držač epruveta čini jednostavnijim čuvan je epruveta. Sa ovim držačem postoji bezbjedna distanca između ruke i epruvete ako je epruveta vruća. Tipično, držači epruveta se koriste ako je epruveta iznad otvorenog plamena.

en: Measuring Cylinder
bs: Mjerni cilindar

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
bs: Menzura služi za mjerenje zapremina tečnosti relativno precizno. Nadalje, u menzuri mogu se čestice tvari istaložiti, a zatim odvojiti od tečnosti dekantiranjem.

en: Thermometer
bs: Termometar

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
bs: Termometar služi za mjerenje temperature uzorka.U laboratoriju postoje posebni termometri koji se mogu koristiti u kiselinama i bazama.

en: Magnetic Stir Bar
bs: Magnetni štapić

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
bs: Magnetni štapić je izrazito hemijski inertan. Većina grijalica ima ugrađeni rotirajući magnet, koji okreće štapić i tako miješa tečnost.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
bs: Izvlakač magnetnih pločica za miješanje

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
bs: Hvatač magnetnog štapića služi za hvatanje i vađenje magnetnog štapića iz posude. Hvatač je štap koji na vrhu ima magnet kako bi privukao magnetni štapić.

en: Pipette
bs: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
bs: Pipete se koriste za mjerenje malih zapremina tečnosti u laboratoriju. Postoje dvije vrste, trbušaste koje mjere točno određenu zapreminu i ravne graduirane koje mogu mjeriti različite zapremine. Pune se propipetom. Obje vrste pipeta su kalibrirane za tečnost na temperaturu od 20 °C i na vrijeme izljeva (označeno s "Ex."). Ako je potrebno, vrijeme izljeva je označeno na pipeti.

en: Erlenmeyer Flask
bs: Erlenmajerova tikvica

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
bs: Erlenmeyerova tikvica, nazvana prema hemičaru Emilu Erlenmeyeru (1825-1909.), za razliku od čaše ima koničnu bazu i cilindričan vrat. Postoje različiti tipovi Erlenmeyerovih tikvica koje se koriste u laboratoriju: oblici s uskim i širokim vratom. Ovisno o primjeni, tikvica može imati ubrušeni vrat za dobro spajanje s drugim posudama
    			<br>
    			Uski vrat smanjuje rizik da tekućina izađe iz posude, naročito za vrijeme ključanja ili tokom reakcija kod kojih dolazi do prskanja sadržaja.
    			<br>
    			Erlenmeyerova tikvica je korisna za miješanje tečnosti ili za ubrzavanje reakcija, npr. miješanjem ili trešnjom. Tikvica je naročito prikladna za magnetnu miješalicu jer se može lako postaviti na platformu miješalice. Tikvice s okruglim dnom moraju se postaviti na plutene pstenove ili se pričvrstiti klemama za stalak i takve postaviti na platformu miješalice.

en: Ultrasonic Bath
bs: Ultrasonično kupatilo

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
bs: Za neke kemijske reakcije je jako važno da rastvarači ne sadrže gasove. Kako bismo izveli takvu reakciju, posudu na neko vrijeme stavljamo u takvu kadu. Zahvaljujući visokoj frekvenciji zvuka mjehurići gasova izlaze van. Taj se postupak zove odgasivanje (out-gassing).

en: Scales
bs: Vage

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
bs: U laboratoriji veoma precizne kolicine reagenasa cesto moraju da se izmjere. Visoko precizne vage mogu mjeriti mase od 1/10000 grama. Kao takve one stoje na granitnim blokovima da bi se izbjegle vibracije i kupolom su zasticene od promjena vazdusne struje.

en: Distillation bridge
bs: Destilacijski most

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
bs: Jedan od načina za odvajanje smjese je destilacija. U tom okruženju, most destilacije djeluje kao cjevovod između dvije posude. Jedan lonac sadrži mješavinu koja se treba odvojiti, a kroz grijanje, oblikuje se plin koji se odvodi kroz most. Na kraju mosta plin  je zgusnut i kaplje u okruglu bocu. Tipično, povratni tok hladi most. Također, tu je često termometar za kontrolu temperature destilacije mosta.

en: Syringe
bs: Šprica

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
bs: Šprica se sastoji od dva dijela, od  cilindra i klipa. Oba dijela su najčešće od stakla. Širenje gasa u cilindru, kako je šprica zatvoreni sustav, uzrokuje pomicanje klipa prema vani. To se može iskoristiti za mjerenje zapremine reakcije.

en: Separation Beaker
bs: Separatorska posuda

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
bs: Prvo, četiri mala čepa su smještena na četiri kraja epruveta za razdvajanje. Zatim, dok se destiluje, epruveta se okrene za 60 stepeni nakon što se potigne određena temperatura. Na taj način, na kraju destilacije, sva četiri epruvete sadrže određenu tekućinu, ovisno o temperaturi ključanja tekućine koja se destililuje.

en: Burner
bs: Spaljivač

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
bs: Postoji nekoliko tipova plamenika. na slici je prikazan Tecluov plamenik. Svaki tip plamenika ima posebnu svrhu i variraju prema najvišoj temperaturi koju mogu postići i prema kapacitetu zagrijavanja.

en: Extractor Hood
bs: Digestor

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
bs: Aspirator se koristi za filtriranje vazduha iz hemijskih reakcija. Jednom očišćen vazduh se ispumpvava van zgrade.

en: Contact Thermometer
bs: Kontaktni termometar

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
bs: Kontaktni termometri razlikuju se od normalnih termometara na koje su povezani s grijačem, te su stoga u mogućnosti da oboje osjete i kontrolišu trenutnu temperaturu. Na taj način, oni omogućavaju eksperimentima da se izvode pod stalnom temperaturom. Kontakt termometri rade koristeći negativnu povratnu petlju: jednom kada je željena temperatura postignuta, grijač se deaktivira, kada temperatura padne, grijač se ponovno aktivira.

en: Clamps
bs: Stezaljke

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
bs: Laboratorijske kleme olakšavaju držanje raznih vrsta alata, posuda i pomažu kod konstruiranja aparatura.

en: Indicator Paper
bs: Indikatorski papir

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
bs: Postoji vise nacina za merenje pH vrijednosti rastvora, jedna od njih koristi papir indikator. Indikator promeni boju papira u zavisnosti od pH rastvora Primenjenog na njega, i poredjenjem u odnosu na grafikon moze se dobiti prilicno tacna mera pH vrednosti rastvora. Ako je potrebna veca preciznost moze se koristiti staklena elektroda, koja radi na principu merenja provodljivosti rastvora.

en: Short-Stem Funnel
bs: Kratkocjevi lijevak

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
bs: Lijevak se može koristiti za punjenje posuda uskog grla s tečnosti ili finim prahom.

en: Buret
bs: Bireta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
bs: Birete se koriste za titriranje tekućine. Bireta je ispunjena s određenim volumen tekućine, i smješten ispod nje je spremnik kao što je Erlenmeyer tikvia. Otvaranjem ventila na bireti, tekućina u spremniku će se titrirati. Kvalitetne birete imaju ventilski mehanizam s kojim se mogu vrlo lako ponovno punniti s točnim volumenom za koji je bireta kalibrirana.

en: Beaker
bs: Laboratorijska čaša

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
bs: Menzure se koriste za razne zadatke. Na primjer, mogu čuvati hemikalije i obavljati hemijske reakcije. Koriste se i za titracije.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
bs: DSC (diferencijalni skenirajući kolorimetar)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
bs: DSC mjeri zapreminu toplotnog toka jedinjenja. Ova vrijednost je vrlo specifična za svaku vrstu materije, pa se DSC može koristiti za identifikaciju hemikalija ili njihov opis.

en: Dewar Vessel
bs: Dewarova posuda

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
bs: Dewar posuda (ili Dewar boca), nazvana po fizičaru Sir James Dewar (1842-1923), je  termosica sa dvostruko obloženim zidovima , osmišljena kako bi pružila dobru toplotnu izolaciju. Kao takva, ona je korisna za čuvanje temperature tekućine. Jedan poznati primjer Dewar posude je termosica.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
bs: Lažni

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
bs: Vodonik

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
bs: Helijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
bs: Litijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
bs: Berilijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
bs: Bor

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
bs: Ugljenik

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
bs: Azot

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
bs: Kiseonik

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
bs: Fluor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
bs: Natrijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
bs: Magnezijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
bs: Aluminijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
bs: Silicijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
bs: Fosfor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
bs: Sumpor

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
bs: Hlor

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
bs: Kalijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
bs: Kalcijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
bs: Skandijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
bs: Titanijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
bs: Vanadijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
bs: Hrom

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
bs: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
bs: Otkriveno je u blizini grada zvanog Magnesia u crnoj zemlji. Inače, zvano je "magnesia nigra" ili kraće Manganese.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
bs: Željezo

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
bs: Kobalt

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
bs: Nikl

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
bs: Bakar

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
bs: Cink

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
bs: Galijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
bs: Germanijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
bs: Arsen

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
bs: Selen

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
bs: Brom

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
bs: Kripton

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
bs: Rubidijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
bs: Stroncijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
bs: Itrijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
bs: Cirkonijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
bs: Niobijum

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
bs: Nazvan po Niobe, kćerci Grčkog boga Tantalusa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
bs: Molibden

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
bs: Ovaj naziv ima grčke korijene. Znači „kao platina“ — bilo je teško razlikovati molibden i platinu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
bs: Tehnecijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
bs: Rutenijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
bs: Rodijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
bs: Paladijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
bs: Srebro

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
bs: Kadmijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
bs: Indijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
bs: Kalaj

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
bs: Antimon

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
bs: Telur

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
bs: Jod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
bs: Grčki „ioeides“ za ljubičicu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
bs: Ksenon

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
bs: Cezijum

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
bs: Latinski „caesius“ za plavo nebo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
bs: Barijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
bs: Lantan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
bs: Grčki "lanthanein" za skriven. Lantanoidi su takođe zvani rijetki zemljani elementi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
bs: Cerijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
bs: Prazeodijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
bs: Neodijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
bs: Prometijum

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
bs: Nazvano po Grku Prometeju. Prometej je ukrao vatru od bogova i dao je čovječanstvu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
bs: Samarijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
bs: Europijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
bs: Gadolinijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
bs: Terbijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
bs: Disprosijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
bs: Holmijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
bs: Erbijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
bs: Tulijum

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
bs: Nazvao po starom imenu Skandinavije , „Thule“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
bs: Iterbijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
bs: Lutecijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
bs: Hafnijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
bs: Tantal

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
bs: Volfram

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
bs: Renijum

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
bs: Nazvan po Njemačkoj rijeci Rajni (latinski „Rhenium“).

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
bs: Osmijum

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
bs: Grčki za miris. Njegovi oksidi snažno mirišu poput rotkvice.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
bs: Iridijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
bs: Platina

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
bs: Zlato

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
bs: Živa

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
bs: Talijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
bs: Olovo

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
bs: Bizmut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
bs: Staro ime Bizmuta je „Wismut“, koji je stajao za "bijele mase".

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
bs: Polonijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
bs: Astat

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
bs: Nazvan po Radiju. Završava s 'on' da bude jasno da je plemeniti plin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
bs: Francijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
bs: Radijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
bs: Aktinijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
bs: Torijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
bs: Protaktinijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
bs: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
bs: Grčki  „ouranos“ za „raj“. Nazvan po planeti Uran.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
bs: Neptunijum

en: Named after the planet Neptune.
bs: Nazvan po planeti Neptun.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
bs: Plutonijum

en: Named after the planet Pluto.
bs: Nazvan po planeti Pluton.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
bs: Americijum

en: Named after America.
bs: Nazvan po Americi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
bs: Kirijum

en: Named after Marie Curie.
bs: Nazvan po Mariji Kiri.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
bs: Berklijum

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
bs: Nazvan po gradu Berkliju, gdje je otkriven.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
bs: Kalifornijum

en: Named after the US-State of California.
bs: Nazvan po američkoj državi Kaliforniji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
bs: Ajnštajnijum

en: Named after the scientist Albert Einstein.
bs: Nazvan po naučniku Albertu Ajnštajnu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
bs: Fermijum

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
bs: Nazvan po naučniku Enriku Fermiju.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
bs: Mendeljevijum

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
bs: Nazvan po naučniku D.I. Mendeljejevu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
bs: Nobelijum

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
bs: Nazvan po naučniku Alfredu Nobelu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
bs: Lorencijum

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
bs: Nazvan po naučniku Ernestu Orlandu Lorensu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
bs: Radefordijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
bs: Dubnijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
bs: Siborgijum

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
bs: Nazvan po naučniku G. Teodoru Seborgu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
bs: Nilsborijum

en: Named after the scientist Niels Bohr.
bs: Nazvan po naučniku Nilsu Boru.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
bs: Hasijum

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
bs: Latinski "hassia" za Njemačku županiju Hessen. U Hesenu je mnogo elementa bilo otkriveno.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
bs: Majcnerijum

en: Named after the scientist Lise Meitner.
bs: Nazvan po naučnici Lizi Majtner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
bs: Darmštatijum

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
bs: Nazvan po njemačkom gradu Darmštatu, gdje su mnogi elementi otkriveni.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
bs: Rentgenijum

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
bs: Nazvan po Vilhelmu Konradu Rentgenu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
bs: Kopernikijum

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
bs: Flerovijum

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
bs: Historijski poznata kao eka-olovo. Nazvana pol Flerovoj laboratoriji za nuklearne reakcije (Dubna, Russia) gde su sintetizovani superteski metali.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
bs: Istorijski poznak kao eka-polonium. Imenovan Livermore nacionalnoj laboratoriji (SAD).

en: Classic Periodic Table
bs: Klasični periodni sistem

en: Long Periodic Table
bs: Dugi periodni sistem

en: Short Periodic Table
bs: Kratki periodni sistem

en: Transition Elements
bs: Prijelazni elementi

en: DZ Periodic Table
bs: DZ periodni sistem

en: Equation Balancer
bs: Izjednačitelj jednačina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
bs: Uvod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
bs: Nuklearni kalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
bs: Gasni kalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
bs: Kalkulator koncentracija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
bs: Kalkulator molekularne mase

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
bs: Titracijski kalkulator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
bs: <big>Odaberite kalkulator koji želite koristiti</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
bs: Ovo je indeks raznih dostupnih kalkulatora. Za više informacija o svakom kalkulatoru, kliknite na 'Uvod'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
bs: Kalkulatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
bs: <h1>Kalzium kalkulatori</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
bs: <big>Informacije o raznim kalkulatorima</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
bs: Ovo je opis funkcija svakog od kalkulatora u Kalziumu

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
bs: <big>Dobro došli u Kalzium kalkulatore!<br /></big>
    <p>Ovaj kalkulator omogućava različita računanja.</p>
    <p>Možete naći sljedeće kalkulatore u programu Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Kalkulator molekularne mase<br /></b>Ovaj kalkulator vam pomaže da izračunate molekularne mase raznih molekula.<br />Možete navesti kratke oblike imena molekula i još aliasa.</li>
    <li><b>Kalkulator koncentracija<br /></b>Možete računati količine koje uključuju:</li>
    <ul type="circle"><li>Količinu tvari</li>
    <li>Zapreminu rastvarača</li>
    <li>Koncentraciju tvari</li></ul>
    <p>Postoji širog opseg jedinica koje se mogu izabrtati i metoda za navođenje količina.</p>
    <li><b>Nuklearni kalkulator<br /></b>Ovaj kalkulator koristi nuklearne podatke dostupne u programu Kalzium kojima se mogu predvidjeti mase materijala nakon vremena.</li>
    <li><b>Gasni kalkulator<br /></b>Ovaj kalkulator može računati vrijednosti temperature, pritiska, zapremine, količine gasa itd. za razne idealne i neidealne gasove.</li>
    <li><b>Uravnoteženje jednačina<br /></b>Ovaj kalkulator može uravnotežiti hemijske jednačine.</li>
    <li><b>Titracijski kalkulator<br /></b>Ovaj kalkulator pokušava pronaći tačku ekvivalencije  pH-metrom praćene titracije koja se najbolje uklapa s hiperbolnim tangensom. Možete riješiti i ekvilibrium sistem jednačina i vidjeti kako se koncentracija vrsta mijenja u funkciji druge.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
bs: Procenat mora biti manji od 100,0. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
bs: Gustoća ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
bs: Masa ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
bs: Zapremina ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
bs: Broj molova ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
bs: Molarna masa otapala je nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
bs: Broj ekvivalenata je nula. Nije moguće izračunati ekvivalentnu masu.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
bs: Koncentracija je nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
bs: Zapremina rastvarača ne može biti nula.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
bs: Broj molova rastvarača ne može biti nula.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
bs: Masa rastvarača ne može biti nula.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
bs: Nedovoljno podataka za izračunati potrebnu vrijednost. Odredite normalitet.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
bs: Nedovoljno podataka. Odredite molaritet / množinski omjer / molalitet za računanje.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
bs: Količina je određena kao množina pa nije moguće izračunati molarne/ekvivalentne mase. Odredite masu/zapremina.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
bs: Možete računati molarnu masu rastvarača samo ako je određen množinski omjer.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
bs: Molarna masa ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
bs: Ekvivalentna masa ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
bs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Neki od sljedećih podataka nisu neophodni. Naprimjer,  ako odredite količinu rastvora u molovima, ne morate odrediti molarnu masu rastvora.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
bs: Podaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
bs: <big><b>Količina rastvora:</b></big>"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
bs: <big>Navedite količinu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje količine rastvarača u rastvoru.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
bs: Način na koji želite odrediti količinu rastvora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
bs: Ovaj okvir se koristi za promjenu načina na koji je određena količina rastvora tj. kao masa, molova ili kao zapremina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
bs: <big><b>Molarna masa rastvora:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
bs: <big>Navedite molarnu masu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje molarne mase supstance.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
bs: <big><b>Ekvivalentna masa rastvora:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
bs: <big>Navedite ekvivalentnu masu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
bs: Ova kućica se koristi da se navede ekvivalentna masa rastvora. To je potrebno samo ako je koncentracija u terminima normalnosti uključena.
    Normalnost = Broj ekvivalenata / litara rastvora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
bs: <big><b>Gustoća rastvora:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
bs: <big>Navedite gustinu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje vrijednosti gustoće rastvora. To je potrebno samo ako količinu rastvora navodite kao zapreminu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
bs: <big><b>Količina rastvora:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
bs: <big>Navedite količinu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje količine rastvarača u rastvoru.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
bs: <big>Metod kojim se navodi zapremina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
bs: Ovaj okvir se koristi za promjenu načina na koji je određena količina rastvarača, tj. kao masa, molova ili kao volumen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
bs: <big><b>Molarna masa rastvarača:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
bs: <big>Navedite molarnu masu rastvarača</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje molarne mase rastvarača.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
bs: <big><b>Gustoća rastvarača:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
bs: <big><b>Navedite gustoća rastvarača:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje gustoće rastvora i potrebno je samo ako je količina rastvarača navedena/potrebna kao masa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
bs: <big><b>Koncentracija:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
bs: <big>Navedite koncentraciju rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
bs: Ovaj okvir se koristi za označavanje koncentracije rastvora u odgovarajućim jedinicama s desna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
bs: <big><b>Računaj:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
bs: <big>Navedite šta želite računati</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
bs: Ovdje je popis veličina koje možete koristiti u računu. Izaberite jednu od veličina i odredite druge potrebne vrijednosti za računanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
bs: Određivanje jedninica za gustoću rastvarača

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
bs: <big>Navedite jedinicu/metod za određivanje kalkulacije</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
bs: <big>Jedinice za gustoću rastvarača</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje jedinica za količinu rastvarača u rastvoru.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
bs: <big>Jedinice za molarnu masu rastvarača</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
bs: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
bs: <big>Navedite jedinice gustoće</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje jedinica za gustoću rastvora . Ovo je potrebno samo ako ste navodili količinu rastvora  kao zapreminu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
bs: <big>Navedite jedinice za količinu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje jedinica za količinu rastvarača u rastvoru.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
bs: <big>Jedinice za molarnu masu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
bs: <big>Jedinice za ekvivalentnu masu rastvora</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
bs: <big>Vrati sve vrijednosti na početne vrijednosti</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
bs: Resetuj

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
bs: Molarna masa ne može biti nula. Unesite vrijednost različitu od nule.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
bs: <big><b>Promijenite količine i osmatrajte druge promjene količina dinamički.<br />Mase i molvi su direktno zavisni za dati gas.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
bs: <big><b>Molarna masa gasa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
bs: <big>Navedite molarnu masu gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje molarne mase gasa, npr. 2 za gas vodik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
bs: <big><b>Molovi:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
bs: <big>Navedite broj molova gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
bs: Ovo polje može da se koristi za specifikaciju broja  molova gasa.
    Kolicina supstance = masa / molarna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
bs: <big><b>Masa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
bs: <big>Navedite masu gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
bs: Ovaj okvir može se koristiti za navesti masu gasa.
    masa = molovi * molarna masa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
bs: <big>Navedite jedinicu mase gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za promjenu jedinice za masu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
bs: <big><b>Pritisak:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
bs: <big>Navedite pritisak gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za promjenu pritiska gasa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
bs: <big>Navedite jedinice pritiska gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje jedinice za pritisak, npr. atmosfere, bari, idr.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
bs: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
bs: <!----><big>Navedite temperaturu gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za navesti temperaturu gasa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
bs: <big>Navedite jedinice temperature gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje jedinice za temperaturu, npr. Kelvin, Celzij, itd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
bs: <big><b>Zapremina:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
bs: <big>Navedite zapreminu gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za navesti zapreminu gasa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
bs: <big>Navedite jedinice zapremine gasa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za promjenu jedinice zapremine, npr. litre.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
bs: Podaci za neidealne gasove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
bs: <big><b>Van der Waals konstanta 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
bs: <big><b>Van der Waals konstanta 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
bs: Odredite jedinice za Van der Waalsovu konstantu 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje Van der Waalsove konstante 'b' za gas. To je potrebno samo za realni gas. Može biti označeno kao 0,0 za idealni gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
bs: Odredite jedinice za Van der Waalsovu konstantu 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
bs: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje Van der Waalsove konstante 'a' za gas. To je potrebno samo za realni gas. Može biti označeno kao 0,0 za idealni gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
bs: Jedinice za Van der Waalsovu konstantu 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
bs: Ovo se može koristiti za određivanje jedinica za Van der Waalsovu konstantu 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
bs: po molu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
bs: litar^2 atmosfera/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
bs: Kliknite kako biste sve vrijednosti vratili na početne

en: Initial amount cannot be zero.
bs: Početna količina ne može biti nula.

en: Final amount cannot be zero.
bs: Konačna količina ne može biti nula.

en: Time is zero, please enter a valid value.
bs: Vrijeme je nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: The final amount is greater than the initial amount.
bs: Konačna količina je veća od početne količine.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
bs: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Odaberite šta želite računati iz kombo okvira pored "računaj" oznake i promijenite vrijednost ili jedinice za račun.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
bs: Podaci o elementu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
bs: <big><b>Ime elementa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
bs: <big>Navedite element koji želite uzeti u obzir</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
bs: Ovaj okvir se koristi za određivanje elementa čiji će se izračuni izvoditi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
bs: <big><b>Masa Izotopa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
bs: <big>Navedite izotop trenutnog elementa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje izotopa prije spomenutog elementa čiji će se izračuni izvoditi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
bs: <big><b>Period poluraspada:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
bs: <big>Navedite poluraspad radioaktivnog izotopa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje poluraspada prije spomenutog izotopa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
bs: <big>Jedinica dužine poluraspada</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za vrijeme poluraspada, npr. godine, sekunde itd.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
bs: godine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
bs: sekunde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
bs: minute

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
bs: sati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
bs: dani

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
bs: sedmice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
bs: <big><b>Atomska masa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
bs: <big>Atomska masa izabranog izotopa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
bs: Ova oznaka prikazuje atomsku masu izotopa u gramima po molu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
bs: <big>Jedinica atomske mase</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
bs: g/mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
bs: Ostali podaci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
bs: Ovaj okvir koristiti kako biste odlučili što želite izračunati, izabrati između 'Vrijeme', 'početna količina supstance' i 'konačna količina supstance'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
bs: Početna količina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
bs: Konačna količina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
bs: Vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
bs: <big><b>Početna količina:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
bs: <big>Navedite početnu količinu supstance</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje početne količine radioaktivne supstance.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
bs: <big><b>Krajnja količina:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
bs: <big>Navedite krajnju količinu supstance</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje konačne količine radioaktivne supstance.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
bs: <big><b>Vrijeme:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
bs: <big>Navedite ovdje isteklo vrijeme</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje vremena nakon kojeg se početna količina supstance smanjila na konačnu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
bs: <big>Metoda kojom se navodi masa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
bs: Ovaj okvir koristiti za promjenu načina na koji želite navesti početnu količinu supstance, tj. kao masu ili kao molove.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
bs: mola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
bs: <big>Metod kojim želite navesti krajnju količinu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
bs: Ovaj okvir koristiti za promjenu načina na koji želite navesti konačnu količinu supstance, tj. kao masu ili kao molove.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
bs: <big>Navedite jedinicu početne količine supstance</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za početnu količinu supstance. Npr. grami, funte itd.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
bs: grami

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
bs: tone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
bs: karati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
bs: funte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
bs: unce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
bs: unce fine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
bs: <big>Navedite jedinicu krajnje količine</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za konačnu količinu supstance. Npr. grami, funte itd.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
bs: <big>Navedite jedinicu za proteklo vrijeme</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
bs: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za vrijeme. Npr. godine, sekunde itd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
bs: <big><b>Vrijeme poluraspada</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
bs: <big>Navedite vrijeme isteklo micanjem klizača</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
bs: Ovaj klizač može se koristiti za određivanje vremena kao broj poluraspada između 0 i 10 poluraspada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
bs: <big>Broj proteklih vremena poluraspada</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
bs: Informacija/Poruka o grešci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
bs: <big>Postavke kalkulatora molekularne koncentracije</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
bs: Količina je uvijek navedena kao masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
bs: Pretpostavi da je gas idealan (tj. ne prikazuj Van der Waalsove koeficijente)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
bs: Kalkulator masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
bs: Prikaži detalje kao što su pseudonimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
bs: Prikaži karticu dodaj pseudonim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
bs: Količina rastvora uvijek  je navedena kao masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
bs: Količina rastvarača uvijek je navedena kao zapremina

en: Experimental values
bs: Eksperimentalne vrijednosti

en: Theoretical equations
bs: Teoretskse jednačine

en: nothing
bs: ništa

en: Error
bs: Greška

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
bs: Nije moguće naći jednačinu za varijablu Y ose.

en: Theoretical curve
bs: Teoretska kriva

en: Approximated curve
bs: Aproksimirana kriva

en: Equivalence point
bs: Tačka ekvivalencije

en: Save work
bs: Snimi posao

en: Icee File (*.icee)
bs: Icee datoteka (*.icee)

en: Unable to create %1
bs: Ne mogu da napravim %1

en: Open work
bs: Otvori posao

en: Unable to open %1
bs: Ne mogu da otvorim %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
bs: Snimi crtež

en: Svg image (*.svg)
bs: Svg slika (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
bs: Izaberite šta želite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
bs: Nađi ekvivalentnu tačku iz eksperimentalnih vrijednosti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
bs: Volumen(X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
bs: Riješi ravnotežni sistem i pogledaj kako se koncentracija jednog jona (Y) mijenja u funkciji drugog (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
bs: Parametar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
bs: Vrijednost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
bs: X-osa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
bs: Y-osa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
bs: Prikaži crtanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
bs: Bilješke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
bs: X maks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
bs: Minimum Y-ose:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
bs: Maksimum Y-ose:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
bs: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
bs: Otvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
bs: Snimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
bs: Primjer

en: No element selected
bs: Nijedan element nije izabran

en: No graphic found
bs: Nema grafike

[ctx: Next element]
en: Next
bs: Sljedeći

en: Goes to the next element
bs: Ide na sljedeći element

[ctx: Previous element]
en: Previous
bs: Prethodni

en: Goes to the previous element
bs: Ide na prethodni element

en: It was discovered by %1.
bs: Otkriven je od strane %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
bs: Porijeklo imena:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
bs: Tačka topljenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
bs: Tačka ključanja

en: Electron Affinity
bs: Afinitet prema elektronima

en: Electronic configuration
bs: Elektronska konfiguracija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
bs: Atomska masa

en: Ionization energy
bs: Energija ionizacije

en: First Ionization energy
bs: Prva energija ionizacije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
bs: Elektronegativnost

en: Oxidation states
bs: Oksidaciona stanja

en: Neutrons
bs: Neutroni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
bs: Procenat

en: Half-life period
bs: Period poluraspada

en: Energy and Mode of Decay
bs: Energija i režim raspada

en: Spin and Parity
bs: Spin i paritet

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
bs: Prikaz podataka

en: Atom Model
bs: Model atoma

en: Isotopes
bs: Izotopi

en: Miscellaneous
bs: Razno

en: Spectrum
bs: Spektar

en: Extra information
bs: Dodatne informacije

en: Extra Information
bs: Dodatni Podaci

en: No spectrum of %1 found.
bs: Nije pronađen spektar za %1.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
bs: Atomski broj

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
bs: Rješavač jednačina vam omogućava izjednačavanje hemijskih jednačina.<br> <br><b>Korištenje varijabli</b><br>Da biste izrazili kvantitativnu varijablu elemenata, stavite slovo ispred simbola elementa, kao što je prikazano u ovom primjeru :<br><i>aH + bO → 5H2O</i> (Rezultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O → <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Rješenje ovog izraza dat će vam potrebnu množinu vodika i kisika.<br><br><b>Određivanje električnih naboja </b><br>Koristite uglate zagrade za navođenje električnog naboja elementa, kao što je prikazano u ovom primjeru:<br><i>4H[+] + 2O → cH2O[2+]</i> (Rezultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O → <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
bs: Jednačina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
bs: Unesite jednačinu koju želite da se izjednači.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
bs: Pritiskom na ovo dugme gornja jednačina će biti izjednačena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
bs: &Izračunaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
bs: Kopiraj u međuspremnik

en: OK
bs: U redu

en: Elements
bs: Elementi

en: Properties
bs: Svojstva

en: Symbol
bs: Simbol

en: Exact Mass
bs: Apsolutna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
bs: Ionizacija

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
bs: Porodica

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
bs: Datoteka već postoji. Da li želite pisati preko postojeće?

en: Could not open file for writing.
bs: Nije moguće otvoriti datoteku za pisanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
bs: Datoteka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
bs: Shema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
bs: Gradijent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
bs: Klizati za promijeniti trenutnu temperaturu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
bs: Kliknuti za pokrenuti/zaustaviti povišenje temperature.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
bs: Brzina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
bs: Klizati kako bi se povećala brzina promjene temperature.

en: Elements with melting point around this temperature:
bs: Elementi sa tačkom topljenja oko ove temperature:

en: No elements with a melting point around this temperature
bs: Nema elemenata sa tačkom topljenja oko ove temperature

en: Elements with boiling point around this temperature:
bs: Elementi sa tačkom ključanja oko ove temperature:

en: No elements with a boiling point around this temperature
bs: Nema elemenata sa tačkom ključanja oko ove temperature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
bs: Uvećaj/Umanji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
bs: <p><b>Informacija</b></p>
    <p>Kliknite desnom tipkom miša na element o kome želite pogledati informacije.</p>
    <p>Uvećajte i umanjujte koristeći toćkić miša.</p>
    <p>Pomijerajte ekran lijevim klikom i prevlačenjem ili klizanjem.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
bs: Izotop elementa %1 (%2)

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
bs: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
bs: Višestruko

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
bs: Stabilno

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Magnetic moment: %1
bs: Magnetni moment: %1

en: Halflife: %1 %2
bs: Vrijeme poluraspada: %1 %2

en: Halflife: Unknown
bs: Vrijeme poluraspada: nepoznato

en: Abundance: %1 %
bs: Zastupljenost: %1 %

en: Number of nucleons: %1
bs: Broj nukleona: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
bs: Nepoznat

en: Exact mass: %1 u
bs: Apsolutna masa: %1 u

en: &Export Data...
bs: Izlaz podataka ...

en: &Scheme
bs: &Šema

en: &Gradients
bs: &Gradijenti

en: &Tables
bs: &Tablice

en: &Numeration
bs: &Numeracija

en: &Plot Data...
bs: &Crtaj podatke...

en: Perform &Calculations...
bs: Računanje...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
bs: Ovo je kalkulator. On izvodi osnovne hemijske proračune.

en: &Isotope Table...
bs: Tablica &izotopa...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
bs: Ova tablica prikazuje sve poznate izotope hemijskih elemenata.

en: &Glossary...
bs: &Pojmovnik...

en: &R/S Phrases...
bs: &R/S-oznake ...

en: Convert chemical files...
bs: Pretvaranje kemijskih datoteka ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
bs: Ovim alatom možete pretvarati datoteke koje sadrže hemijske podatke između više formata.

en: Molecular Editor...
bs: Molekularni uređivač ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
bs: Ovaj alat omogućava vam pregled i uređivanje 3D strukture molekula.

en: &Tables...
bs: &Tablice...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
bs: Ovo otvara dijalog s listom simbola i brojeva povezanih s hemijom.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
bs: Ovo prikazuje ili sakriva legendu za preiodni sistem.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
bs: Ovo prikazuje ili sakriva bočnu traku s dodatnim informacijama i setom alata:

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
bs: Ovo prikazuje ili sakriva bočnu traku s dodatnim informacijama o tablici.

en: Legend
bs: Legenda

en: Table Information
bs: Informacije o tablici

en: Information
bs: Informacija

en: Overview
bs: Pregled

en: View
bs: Pogled

en: Save Kalzium's Table In
bs: Snimi Kalziumovu tablicu u

en: Knowledge
bs: Znanje

en: Tools
bs: Alati

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
bs: %1 (%2), masa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
bs: Ništa

en: Electronegativity (Pauling)
bs: Elektronegativnost (Pauling)

en: Discovery date
bs: Datum otkrića

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
bs: Elektronski afinitet

en: First Ionization
bs: Prva ionizacija

en: No Numeration
bs: Bez numeracije

en: Old IUPAC
bs: Stari IUPAC

en: Monochrome
bs: Monohromatski

en: All the Elements
bs: Svi elementi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
bs: Blokovi

en: s-Block
bs: s-Blok

en: p-Block
bs: p-Blok

en: d-Block
bs: d-Blok

en: f-Block
bs: f-Blok

en: Iconic
bs: Ikonično

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
bs: Svaki element je predstavljen ikonom koja se odnosi na njegovu upotrebu.

en: Rare Earth
bs: Rijetki

en: Non-Metals
bs: Nemetali

en: Other Metal
bs: Drugi metal

en: Transition Metal
bs: Tranzicioni metal

en: Noble Gas
bs: Plemeniti gas

en: Metalloid
bs: Metaloid

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
bs: Grupe

en: Group 1
bs: Grupa 1

en: Group 2
bs: Grupa 2

en: Group 3
bs: Grupa 3

en: Group 4
bs: Grupa 4

en: Group 5
bs: Grupa 5

en: Group 6
bs: Grupa 6

en: Group 7
bs: Grupa 7

en: Group 8
bs: Grupa 8

en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
bs: P&regled

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Value not defined
bs: Vrijednost nije definisana

en: Unknown Value
bs: Nepoznata vrijednost

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
bs: Element još nije službeno priznat od IUPAC-a.

en: This element was known to ancient cultures.
bs: Ovaj je element bio poznat drevnim kulturama.

en: No Data
bs: Nema podataka

en: Glossary
bs: Rječnik

en: References
bs: Reference

en: Go to '%1'
bs: Idi do „%1“

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
bs: Čvrsto

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
bs: Tečnost

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
bs: Parni

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
bs: logaritamski

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
bs: linearan

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
bs: Najmanje: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
bs: Najviše: %1

en: Scheme: %1
bs: Shema: %1

en: A periodic table of the elements
bs: Periodni sistem elemenata

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
bs: Veliki doprinosi kodu, stalni guru i pomagač drugim razvijateljima

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
bs: Osnovni rad na pregledniku molekula, mentor Marcusu za vrijeme njegovog SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
bs: SoC kod preglednika molekula i portanje/integracija libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
bs: SoC kod widgeta kalkulator i nekoliko manjih poboljšanja

en: EqChem, the equation solver
bs: EqChem, rješavač jednadžbi

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
bs: Čišćenje koda, raščlanjivač za kalkulator mase molekule i puno manjih poboljšanja

en: A lot of small things and the documentation
bs: Mnoge sitnice i dokumentacija

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
bs: Doprinosi kodu i dokumentaciji za rješavač jednačina i preglednik molekula

en: Many beautiful element icons
bs: Mnoge lijepe ikone elemenata

en: Many beautiful element icons, too!
bs: Također mnoge lijepe ikone elemenata!

en: Several icons
bs: Nekoliko ikona

en: Several icons in the information dialog
bs: Nekoliko ikona u informacionom dijalogu

en: Contributed most isotope information
bs: Dodao većinu informacija o izotopima

en: Some icons and inspiration for others
bs: Neke ikone i inspiracija za druge

en: The design of the information dialog
bs: Dizajn informacionog dijaloga

en: The orbits icon
bs: Ikona orbita

en: New interface design and usability improvements
bs: Novi dizajn okruženja i poboljšanja upotrebljivosti

en: Adding new sizable Periodic System
bs: Dodavanje novog raširivog periodnog sistema

en: Open the given molecule file
bs: Otvori datoteke molekula

en: Can't open more than one molecule at a time
bs: Ne mogu otvoriti više od jednog molekula u jednom trenutku

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
bs: Unesite formulu u
    widget iznad i
    kliknite na "Izračunaj".
    Npr. #Et#OH

en: Molecular mass:
bs: Molekularna masa:

en: Invalid input
bs: Neispravan izlaz

en: Symbol should consist of two or more letters.
bs: Simbol treba sadržavati dva ili više slova.

en: Symbol already being used
bs: Simbol se već koristi

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
bs: Proširenje nije ispravno. Odredite ispravno proširenje

en: done!
bs: gotovo!

en: Unable to find the user defined alias file.
bs: Nije moguće naći datoteku korisnički određenog pseudonima.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
bs: Kalkulator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
bs: Unesite molekularnu formulu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
bs: Ovdje možete unijeti formulu molekule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
bs: Kliknite na tpku da izračunate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
bs: Izračunaj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
bs: Detalji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
bs: Kompozicija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
bs: Sastav

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
bs: Ova tabela prikazuje sastav molekula, tj. procenat svakog elementa u molekuli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
bs: Atomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
bs: Ukupna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
bs: Korišteni pseudonimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
bs: Pseudonimi korišteni u formulama

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
bs: Ovdje su prikazani svi pseudonimi koji su u sastavu molekule.
    Na primjer, u molekuli MeOH korišteni pseudonim je Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
bs: pseudonimi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
bs: Pseudonimi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
bs: Definiraj pseudonime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
bs: Kratka-forma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
bs: Kratka forma pseudonima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
bs: Možete specificirati kratku formu pseudonima ovdje. 
    Na primjer, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
bs: Potpuna-forma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
bs: Možete unijeti potpunu formu pseudonima u ovom prozoru,  
    na primjer , CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
bs: Klikom dodajte pseudonim

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
bs: Klikom dodajte pseudonim ako je ispravan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
bs: Dodajte pseudonim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
bs: Predefinisani pseudonimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
bs: Korisnički-definirani pseudonimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
bs: Lista pre-definiranih pseudonima.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
bs: Ova tabela pokazuje sve pre-definirane pseudonime.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
bs: Lista korisnički-definiranih pseudonima.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
bs: Ovo je lista pseudonima koje je neki drugi korisnik dodao.

en: Unknown Electron Distribution
bs: Nepoznata elektronska distribucija

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
bs: X-Osa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
bs: Prosječna vrijednost:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
bs: Ovdje možete odrediti šta želite da nacrtate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
bs: Maksimalna vrijednost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
bs: Minimalna vrijednost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
bs: Prikaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
bs: Tip elementa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
bs: Prvi element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
bs: Posljednji element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
bs: Svi elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
bs: Metali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
bs: Nemetali / metaloidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
bs: s blok elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
bs: p blok elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
bs: d blok elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
bs: f blok elemeni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
bs: Plemeniti plinovi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
bs: Zemno-alkalni metali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
bs: Lantanidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
bs: Aktinidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
bs: Radio-aktivni elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
bs: No oznaka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
bs: Imena elementa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
bs: Simboli elementa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
bs: Y-Osa

en: n/a
bs: n/d

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
bs: Oznake upozorenja (R):

en: S-Phrases:
bs: Oznake obavijesti (S):

en: You asked for no R/S-Phrases.
bs: Niste tražili R/S-oznake (upozorenja/obavijesti).

en: At least one of the specified phrases is invalid.
bs: Najmanje jedna navedena oznaka je nevažeća.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
bs: Oznake obavijesti (S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
bs: Unesite oznaku upozorenja (R) koja vas zanima. Samo znak "-" je dopušten kao razmak. Kombinacije s "/" još nisu implementirane.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
bs: Unesite oznaku upozorenja (R) koja vas zanima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
bs: Unesite oznaku obavijesti (S) koja vas zanima. Samo znak "-" je dopušten kao razmak. Kombinacije s "/" još nisu implementirane.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
bs: Unesite oznaku obavijesti (S) koja vas zanima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
bs: Kliknite ovdje za pretragu oznake koju ste unijeli s lijeva

en: Schemes
bs: Sheme

en: Gradients
bs: Gradijenti

en: Units
bs: Jedinice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
bs: s-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
bs: p-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
bs: d-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
bs: f-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
bs: Grupa 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
bs: Grupa 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
bs: Grupa 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
bs: Grupa 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
bs: Grupa 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
bs: Grupa 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
bs: Grupa 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
bs: Grupa 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
bs: Agregatno stanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
bs: Čvrst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
bs: Tečan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
bs: Para:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
bs: Alkalni metali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
bs: Rijetki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
bs: Nemetali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
bs: Alkalni zemljišni metali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
bs: Drugi metali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
bs: Halogeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
bs: Tranzicioni metali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
bs: Plemeniti gasovi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
bs: Metaloidi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
bs: Bez šeme boja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
bs: Svi elementi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
bs: Ova boja će biti korišćena ako nijedna druga šema nije izabrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
bs: Umjesto da koristi linearni gradijent za prikaz zadanog svojstva elementa u PSE-u, Kalzium može koristiti i logaritamski gradijent.
    
    Odaberite svojstvo za koje želite da bude prikazano s logaritamskim gradijentom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
bs: Datum otkriča

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
bs: Največa vrijednost boje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
bs: Najmanja vrijednost boje:

en: Energy:
bs: Energija:

en: Length:
bs: Dužina:

en: Temperature:
bs: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
bs: Ova stranica vam daje pregled spektra ovoga elementa.Pomoču miša možete zumirati u spektrum.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
bs: Ova stranica vam daje pregled spektra ovoga elementa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
bs: Ovo je spektar elementa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
bs: Minimalna vrijednost:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
bs: Ovo postavlja najljevlju valnu dužinu spektra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
bs: Maksimalna vrijednost:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
bs: Ovo postavlja najdesniju valnu dužinu spektra.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
bs: Postavke spektra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
bs: Emisioni spektar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
bs: Apsorpcioni spektar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
bs: Jedinica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
bs: Vrsta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
bs: Resetuj uvećanje

en: Wavelength
bs: Talasna duljina

en: Intensity
bs: Intenzitet

en: Greek alphabet
bs: Grčki alfabet

en: Uppercase
bs: Velika slova

en: Lowercase
bs: Mala slova

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
bs: Ime

en: alpha
bs: alfa

en: gamma
bs: gama

en: theta
bs: teta

en: iota
bs: jota

en: kappa
bs: kapa

en: mu
bs: mi

en: nu
bs: ni

en: xi
bs: ksi

en: omicron
bs: omikron

en: rho
bs: ro

en: upsilon
bs: ipsilon

en: phi
bs: fi

en: chi
bs: hi

en: Numbers
bs: Brojevi

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
bs: Brojni prefiksi i rimski brojevi

en: Number
bs: Broj

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
bs: Prefiks

en: Roman Numerals
bs: Rimski brojevi

en: &Copy
bs: &Kopiraj

en: Load Molecule
bs: Učitaj molekulu

en: Download New Molecules
bs: Preuzmi nove molekule

en: Save Molecule
bs: Snimi molekulu

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
bs: Nisu učitani alati – Izgleda da nije moguće locirati Avogadro priključke.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
bs: Nisu učitani alati – Izgleda da nije moguće locirati Avogadro priključke. Neće biti moguće vidjeti molekule dok se taj problem ne riješi.

en: Common molecule formats
bs: Uobičajen format molekule

en: All files
bs: Sve datoteke

en: Choose a file to open
bs: Odaberi datoteku za otvoriti

en: Choose a file to save to
bs: Odaberi datoteku za snimiti

en: Failed to download molecule %1 to %2.
bs: Neuspjelo preuzimanje molekula %1 u %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
bs: Molekuli koji se mogu preuzeti su snimljeni u %1.

en: The molecules have been saved to %1.
bs: Molekuli su snimljeni u %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
bs: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
bs: Prikaži

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
bs: Optimiziraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
bs: Očisti crtež

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
bs: Jedinica mjere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
bs: Klikom na 2 atoma izmjerite udaljenost, na 3 atoma kako bi izmjerili ugao ,na 4 atoma kako bi izmjerili torzioni ugao.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
bs: Statistike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
bs: Naziv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
bs: Težina:

en: Convert
bs: Pretvori

en: All Files
bs: Sve datoteke

en: You must select some files first.
bs: Prvo morate odabrati nekoliko datoteka.

en: No files selected
bs: Datoteke nisu odabrane

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
bs: Datoteka %1 već postoji. Da li želite pisati preko nje ako je moguće?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
bs: Datoteka %1 već postoji -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
bs: Da li je u redu pokrenutu ove naredbe? -- KOpenBabe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
bs: Datoteka za pretvoriti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
bs: &Označi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
bs: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
bs: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
bs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ovdje vidite datoteke koje ce biti pretvorene.Koristeći tipke dodajte ili uklonite datoteke iz liste.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
bs: Pretvori iz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
bs: Pretvori u:
