kalzium - en to ca@valencia translation catalogue (1171 entries)

en: Problem while opening the file
ca@valencia: S'ha produït un problema en obrir el fitxer

en: Cannot open the specified file.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer especificat.

en: Sorry
ca@valencia: Ho sentim

en: Cannot save to the specified file.
ca@valencia: No s'ha pogut guardar en el fitxer especificat.

en: Kalzium OpenGL Part
ca@valencia: Part OpenGL de Kalzium

en: A cool thing
ca@valencia: Una cosa ferma

en: State of matter
ca@valencia: Estat de la matèria

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
ca@valencia: Forma d'una substància; depenent de l'estabilitat de la forma i de si ocupa o no un volum definit l'estat pot ser sòlid, líquid o gasós.

en: Chemical Symbol
ca@valencia: Símbol químic

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
ca@valencia: Abreviació d'una, dues o tres lletres, establida per la convenció internacional.

en: Chromatography
ca@valencia: Cromatografia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
ca@valencia: Separació de matèries d'un medi en moviment (fase mòbil) a través de l'absorció diferenciada en un medi estàtic (fase estacionària).

en: Distillation
ca@valencia: Destil·lació

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
ca@valencia: Separació d'una solució líquida (mescla homogènia) en els seus components, mitjançant l'evaporació i posterior condensació. En una destil·lació fraccionada, el procés es repetix diverses vegades en una columna.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
ca@valencia: Matèria que no pot ser dividida en una matèria més simple. Els elements químics són la pedra angular dels materials. Els elements estan formats per àtoms consistents en un nucli de protons positius, neutrons neutres, i una escorça d'electrons.

en: Emulsion
ca@valencia: Emulsió

en: Heterogeneous mix of two liquids.
ca@valencia: Mescla heterogènia de dos líquids.

en: Extraction
ca@valencia: Extracció

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
ca@valencia: Processament d'una mescla homogènia o heterogènia per tal d'obtindre les matèries pures.

en: Mix
ca@valencia: Mescla

en: Filtering
ca@valencia: Filtració (o filtratge)

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
ca@valencia: Separació mitjançant un filtre (paret de separació porosa) d'un material sòlid en suspensió dins d'un medi líquid o gasós.

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
ca@valencia: Matèria consistent en diferents substàncies combinades en proporcions variables. Les [i]mescles homogènies[/i] tenen un aspecte coherent, mentre que les [i]mescles heterogènies[/i] consten de múltiples fases.

en: Accuracy
ca@valencia: Exactitud

en: Consisting of accidental and systematic errors.
ca@valencia: Consistent en errors accidentals i sistemàtics.

en: Law of Conservation of Mass
ca@valencia: Llei de la conservació de la massa

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
ca@valencia: Durant una reacció química no es guanya ni es perd massa. La massa total dels materials que reaccionen és igual que la massa total dels productes de la reacció.

en: Law of multiple proportions
ca@valencia: Llei de les proporcions múltiples

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
ca@valencia: Un cert compost sempre conté els mateixos elements en la mateixa proporció de massa. Quan dos elements s'unixen ho fan sempre en la mateixa proporció de massa.

en: Crystallization
ca@valencia: Cristal·lització

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
ca@valencia: Separació d'un sòlid en forma cristal·lina d'una dissolució, un líquid o un gas.

en: Solution
ca@valencia: Solució

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
ca@valencia: Mescla homogènia de múltiples materials purs

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
ca@valencia: Massa

en: Measurement of an amount of matter.
ca@valencia: Mesura d'una quantitat de matèria.

en: Matter
ca@valencia: Matèria

en: All that takes up space and has mass.
ca@valencia: Tot allò que ocupa un espai i té massa.

en: Phase
ca@valencia: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
ca@valencia: En composició química i atributs físics, part homogènia d'una substància que se separa del seu entorn en la seua expansió a través d'una superfície.

en: Accuracy and precision
ca@valencia: Exactitud i precisió

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
ca@valencia: S'expressa a través de la desviació estàndard.

en: Correctness
ca@valencia: Correctesa

en: Values given over accidental errors.
ca@valencia: Valors donats respecte errors accidentals.

en: SI-Unit
ca@valencia: Unitat del SI

en: Measurement unit using International Symbols.
ca@valencia: Unitat de mesura que utilitza el Sistema Internacional d'unitats.

en: Significant figures
ca@valencia: Xifres significatives

en: The number of digits which are meaningful in a number.
ca@valencia: El nombre de dígits que tenen sentit en un número.

en: Standard deviation
ca@valencia: Desviació estàndard

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
ca@valencia: Una quantitat amb la qual es pot estimar la precisió d'una mesura.

en: Suspension
ca@valencia: Suspensió

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
ca@valencia: Dispersió estable d'un sòlid (fase dispersa) en un líquid (fase dispersant) d'una manera pràcticament uniforme.

en: Alloys
ca@valencia: Compost

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
ca@valencia: Matèria pura consistent en múltiples elements en proporcions fixades.

en: Alpha rays
ca@valencia: Raigs alfa

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
ca@valencia: Raigs formats per partícules alfa, consistents en dos protons i dos neutrons que són emesos pels àtoms de certs elements radioactius.

en: Atom
ca@valencia: Àtom

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
ca@valencia: Els àtoms són químicament inseparables i formen els blocs constructius de la matèria. Els àtoms d'un únic tipus s'anomenen Element.

en: Electron
ca@valencia: Electró

en: Proton
ca@valencia: Protó

en: Neutron
ca@valencia: Neutró

en: Atomic nucleus
ca@valencia: Nucli atòmic

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
ca@valencia: El centre de l'àtom, de càrrega positiva, on es troben els protons i neutrons.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
ca@valencia: Massa atòmica

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
ca@valencia: Massa d'un àtom, mesurada en una escala en què la massa de l'àtom de carboni és 12u. En el cas d'elements consistents en diferents isòtops, es dona la massa de l'interval mitjà de la mescla d'isòtops.

en: Isotope
ca@valencia: Isòtop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
ca@valencia: Els isòtops són formes d'un element químic els nuclis del qual tenen el mateix nombre atòmic Z, però diferents masses atòmiques A. El mot «isòtop», que significa «al mateix lloc», prové del fet que tots els isòtops d'un element estan col·locats al mateix lloc de la taula periòdica.

en: Spin
ca@valencia: Espín

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
ca@valencia: L'espín és un moment angular intrínsec associat amb partícules microscòpiques. És purament un fenomen de mecànica quàntica, sense analogia en la mecànica clàssica. Mentre que el concepte de moment angular clàssic prové de la rotació d'un sòlid, l'espín no està associat a cap rotació de masses internes, sinó que és intrínsec a la partícula mateixa.

en: Magnetic Moment
ca@valencia: Moment magnètic

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
ca@valencia: El moment magnètic d'un objecte és un vector que relaciona el parell alineat en el camp magnètic experimentat per l'objecte amb el propi camp vectorial. Es mesura en unitats de magnetó nuclear µ[sub]n[/sub]=(5,0507866 ± 0,0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
ca@valencia: Mode de decaïment

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
ca@valencia: El mode de decaïment descriu la manera particular en què una partícula decau. Per al decaïment radioactiu (el dels núclids) els modes de decaïment són: [br] -> decaïment alfa (emissió de nuclis d'Heli-4).[br] -> decaïment ß[sup]-[/sup] (emissió d'un electró)[br] -> decaïment ß[sup]+[/sup] (emissió d'un positró) [br] -> captura electrònica (CE) [br] -> emissió de protons [br] -> fissió espontània [br] Per a un núclid concret, típicament predomina un dels modes.

en: Decay Energy
ca@valencia: Energia de decaïment

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
ca@valencia: L'energia de decaïment és l'energia alliberada pel decaïment nuclear.

en: Nuclides
ca@valencia: Núclids

en: [i]see isotopes[/i]
ca@valencia: [i]veure isòtops[/i]

en: Isotone
ca@valencia: Isòton

en: Nuclear Isomer
ca@valencia: Isòmer nuclear

en: Isobars
ca@valencia: Isòbars

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
ca@valencia: Dos núclids són isòtons si tenen el mateix nombre N de neutrons.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
ca@valencia: Els isòbars són núclids amb el mateix nombre de massa, açò és, la suma de protons i neutrons.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
ca@valencia: Un isòmer nuclear és un estat metaestable o isomèric d'un àtom, causat per a l'excitació d'un protó o neutró en el seu nucli de tal manera que li calga un canvi d'espín abans que puga alliberar la seua energia extra. L'isòmer decau vers uns estats energètics inferiors a través de dues transicions isomèriques:[br] -> emissió γ- (emissió d'un fotó d'alta energia)[br] -> conversió interna (l'energia s'utilitza per a ionitzar l'àtom)[br] Contrasteu açò amb la definició d'un isòmer químic, que és l'ús més habitual del mot. Compareu-ho també amb el significat d'isòtop, en què la diferència rau en el nombre de neutrons del nucli. Els isòmers metaestables d'un àtom concret es designen usualment amb una «m» (o, en el cas d'àtoms amb més d'un isòmer, 2m, 3m, etc.). Esta notació s'acostuma a col·locar després del símbol atòmic i del nombre atòmic (p. ex.: Co-58m), però apareix també sovint com a superíndex previ (p. ex.: [sup]m[/sup]Co-58 o bé [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
ca@valencia: Raigs beta

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
ca@valencia: Raigs consistents en electrons emesos per àtoms d'elements radioactius.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
ca@valencia: L'electró és una partícula subatòmica de massa m[sub]e[/sub]=(9,1093897 ± 0,0000054)e-31 kg i càrrega negativa de [i]e[/i]=(1,60217733 ± 0,00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
ca@valencia: El protó és una partícula subatòmica de massa m[sub]e[/sub]=(1,6726231 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg i càrrega positiva de [i]e[/i]=(1,60217733 ± 0,00000049) 10[sup]-19[/sup] C que es troba dins del nucli atòmic.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
ca@valencia: El neutró és una partícula subatòmica de massa m[sub]e[/sub]=(1,6749286 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg i que es troba dins del nucli de l'àtom.

en: Cathode Rays
ca@valencia: Raigs catòdics

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
ca@valencia: Els raigs catòdics són feixos d'electrons que s'observen en tubs de buit, és a dir, tubs de vidre dels quals s'ha extret tot l'aire interior i als quals s'ha dotat d'un mínim de 2 elèctrodes: un càtode (elèctrode negatiu) i un ànode (elèctrode positiu), en una configuració coneguda com a díode.

en: Ionic Radius
ca@valencia: Radi iònic

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
ca@valencia: El radi iònic és el radi d'un àtom carregat, conegut com a ió. L'ió pot tindre càrrega positiva o negativa. Quan visualitzeu el radi iònic, Kalzium també vos mostra la càrrega de l'ió. Un ió positiu té menys electrons que l'àtom neutre, mentre que un ió negatiu en té més. En conseqüència, un ió positiu té un radi més xicotet que el seu àtom, i viceversa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
ca@valencia: Radi covalent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
ca@valencia: Radi atòmic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
ca@valencia: Radi de van der Waals

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
ca@valencia: El radi de van der Waals d'un àtom és el radi d'una esfera sòlida imaginària que pot utilitzar-se per a modelar l'àtom amb diverses finalitats. Els radis de van der Waals es determinen a través de mesures de l'espai entre parelles d'àtoms en cristalls.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
ca@valencia: El radi atòmic és la distància del nucli a l'orbital electrònic estable més exterior en un àtom en equilibri.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
ca@valencia: El radi covalent correspon en química a la meitat de la distància entre dos nuclis atòmics ideals units entre si per un enllaç covalent.

en: Watchglass
ca@valencia: Vidre de rellotge

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
ca@valencia: Els vidres de rellotge són uns discs de vidre d'aproximadament 5 a 10 cm de diàmetre, que s'utilitzen en diverses tècniques experimentals. La vora està plegada cap amunt per tal que puguen contindre xicotetes quantitats de líquids mentre es deixen evaporar. L'evaporació es pot accelerar escalfant el vidre amb un cremador Bunsen. Els vidres de rellotge també són útils per a cobrir càpsules de Petri o vasos de precipitats i a més també es poden emprar per a pesar xicotetes quantitats de matèria o assecar-les a l'airejadora. El terme «vidre de rellotge» deriva dels vidres protectors dels rellotges de butxaca antics, els quals sovint tenien una lleugera forma de cúpula.

en: Dehydrator
ca@valencia: Deshidratador

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
ca@valencia: Un dessecador és un aparell de laboratori fet usualment de vidre i destinat a assecar substàncies químiques, és a dir, a eliminar l'aigua o els líquids d'una mostra.
    			Bàsicament, consistix en un recipient de vidre amb un tancament esmerilat pla que permet tancar-lo hermèticament. La part inferior del dessecador s'òmpliga usualment d'un agent dessecant, com ara el clorur càlcic, el gel de sílice, anhídrid fosfòric o àcid sulfúric. La mostra a dessecar es col·loca en un cartutx de plàstic o ceràmica damunt de l'agent dessecant.
    			L'agent dessecant és higroscòpic, és a dir, que elimina la humitat de l'entorn per absorció del vapor d'aigua. L'atmosfera assecada pren aigua de la mostra que es vol dessecar.

en: Spatula
ca@valencia: Espàtula

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
ca@valencia: L'espàtula és un estri de laboratori que servix per a raspar, separar i transportar substàncies químiques. N'hi ha amb diversos dissenys (p. ex.: espàtules planes o de cullera) i materials (p. ex.: de titani, ferro, platí...).

en: Water Jet Pump
ca@valencia: Trompa de buit

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
ca@valencia: La trompa de buit té dos tubs d'entrada i un altre d'eixida, i consistix bàsicament en dos tubs un dins de l'altre. A l'entrada d'aigua, un doll d'aigua a pressió es fa eixir a través d'una tovera cap a un tub un xic més gran. D'esta forma, el doll d'aigua s'emporta aire o fluid de la segona entrada. <br>Este efecte és causat per la pressió negativa en un fluid en moviment i, per tant, esta és una aplicació de l'anomenada «paradoxa hidrodinàmica» (els objectes propers a fluids en moviment són xuclats en lloc de ser expulsats).

en: Refractometer
ca@valencia: Refractòmetre

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
ca@valencia: Amb un refractòmetre es determina l'índex de refracció d'un medi òptic. Si es coneix l'índex de refracció d'una substància química, pot ser utilitzat després d'una síntesi per tal de determinar la puresa de la mostra o bé per a valorar l'èxit de la síntesi.

en: Mortar
ca@valencia: Morter

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
ca@valencia: Un morter s'utilitza per a moldre sòlids de forma manual. També es pot emprar per a homogeneïtzar una mescla de pólvores molent-la. Per a moldre s'utilitza una eina en forma de batall anomenada mà de morter.

en: Heating Coil
ca@valencia: Resistència calefactora

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
ca@valencia: Les resistències calefactores s'utilitzen per a escalfar flascons i altres recipients. Es poden connectar múltiples resistències calefactores a un termòmetre per tal que la temperatura no sobrepasse un valor específic. És possible emprar un camp magnètic davall la resistència per a agitar fluids amb un agitador magnètic. Açò permet homogeneïtzar fluids tant en temperatura com en composició.

en: Cork Ring
ca@valencia: Anella de suro

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
ca@valencia: Els recipients grans com ara els matrassos de fons rodó es col·loquen sobre anelles de suro, un tipus especial de fusta blana i lleugera amb bona qualitat aïllant per a protegir instruments fràgils.

en: Dropping Funnel
ca@valencia: Embut d'addició

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
ca@valencia: Un embut d'addició es pot emprar per a afegir quantitats precises d'un fluid. La velocitat d'addició es pot controlar amb una vàlvula.

en: Separating Funnel
ca@valencia: Embut de decantació

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
ca@valencia: Un embut de decantació s'utilitza per a separar una mescla de fluids immiscibles de diferents densitats. Una vàlvula inferior permet extraure el fluid més dens per tal de transferir-lo cap a un altre recipient.

en: Test Tube Rack
ca@valencia: Gradeta de tubs d'assaig

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
ca@valencia: Esta gradeta és útil quan es volen alinear moltes xicotetes proves químiques; o de manera alternativa, per a assecar tubs d'assaig.

en: Vortexer
ca@valencia: (Agitador) Vòrtex

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
ca@valencia: Un agitador vòrtex servix per a homogeneïtzar els reactius utilitzats al laboratori. El recipient que conté el líquid a homogeneïtzar es col·loca en una plataforma. La plataforma s'agita amb un moviment rotatori fins a 3000 rpm, moment en el qual s'activa un sensor de contacte. D'esta manera es poden homogeneïtzar ràpidament volums molt petits de fluid. És l'acció oposada a centrifugar, utilitzada per a separar fluids.

en: Wash Bottle
ca@valencia: Flascó rentador

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
ca@valencia: Estos flascons s'utilitzen per a diverses coses. En molts laboratoris s'acostumen a omplir amb aigua, sals, àcid o altres líquids comuns. Faciliten l'aplicació del líquid si no cal mesurar-ne la quantitat precisa.

en: Rotary Evaporator
ca@valencia: Evaporador rotatiu

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
ca@valencia: Un evaporador rotatiu consistix en un matràs esfèric immergit en un bany d'aigua calenta i està dissenyat especialment per a evaporar dissolvents. El flascó es fa girar i el dissolvent s'arreplega per acció del buit en un condensador i degota en un flascó d'arreplegada. D'esta forma es poden concentrar o purificar les dissolucions. Acoblant-hi una bomba de buit es pot fer disminuir la pressió de l'aire i en conseqüència també el punt d'ebullició.

en: Reflux Condenser
ca@valencia: Condensador de reflux

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
ca@valencia: Un condensador de reflux sotmet els fluids a un procés en què un gas produït per escalfament s'arreplega en el condensador de reflux. El fluid es refreda fins que es condensa i torna a caure damunt del fluid original. Normalment, es col·loca sobre un matràs de base rodona o un matràs de diversos colls.

en: Pipette Bulb
ca@valencia: Pera

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
ca@valencia: Una pera s'utilitza per a omplir pipetes. L'acció de prémer i deixar anar la pera produïx una pressió negativa que fa que el fluid entre dins la pipeta; prement una altra vegada la pera suaument es provoca que el fluid isca de la pipeta gota a gota, cosa que permet dosificar-ne la quantitat.

en: Test Tube
ca@valencia: Tub d'assaig

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
ca@valencia: En un tub d'assaig es porten a terme xicotetes reaccions o experiments. Hi ha molts tipus de tubs. Alguns, per exemple, tenen connectors, d'altres estan gravats per a fer mesures, i d'altres estan reforçats perquè duren més.

en: Protective Goggles
ca@valencia: Ulleres protectores

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
ca@valencia: Molts laboratoris insistixen que tothom porte ulleres protectores. Sense elles és massa arriscat treballar amb la majoria de productes químics. Normalment, estan fabricades amb un material plàstic que protegix tant dels impactes mecànics com dels àcids i àlcalis.

en: Round-Bottomed Flask
ca@valencia: Matràs de fons rodó

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
ca@valencia: Els matrassos de fons rodó s'utilitzen en moltes reaccions. Alguns poden acoblar-se a altres aparells, com mostra el coll esmerilat. Amb l'ajut d'anelles de suro es poden posar damunt d'una taula.

en: Full Pipette
ca@valencia: Pipeta aforada

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
ca@valencia: Al contrari d'una pipeta normal, una pipeta aforada té tan sols una marca per a un volum determinat.

en: Drying Tube
ca@valencia: Tub d'assecatge

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
ca@valencia: Algunes reaccions s'han de mantindre lliures d'aigua: per a fer-ho possible es pot utilitzar un tub d'assecatge. Estos contenen una substància higroscòpica per a absorbir l'aigua de l'atmosfera.

en: Test Tube Holder
ca@valencia: Pinça de tub d'assaig

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
ca@valencia: Les pinces per a tubs d'assaig faciliten aguantar els tubs d'assaig. Emprant-les es manté la mà a una distància segura del tub quan este és calent. Típicament, les pinces s'utilitzen per a aguantar el tub damunt d'una flama.

en: Measuring Cylinder
ca@valencia: Tub (o cilindre) graduat

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
ca@valencia: Un tub graduat pot utilitzar-se per a mesurar quantitats de líquids amb força precisió. Més encara, el cilindre permet que la matèria en suspensió precipite (es deposite al fons), i així poder-la separar tot seguit per decantació.

en: Thermometer
ca@valencia: Termòmetre

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
ca@valencia: El termòmetre pot utilitzar-se per a determinar la temperatura d'una mostra. En un laboratori s'utilitzen uns tipus especials de termòmetres que permeten la seua immersió en àcids o bases.

en: Magnetic Stir Bar
ca@valencia: Agitador magnètic

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
ca@valencia: Els agitadors magnètics són xicotetes barres magnètiques molt inertes químicament. La majoria de calefactors integren un imant rotatiu: açò causa la rotació de la barra agitadora i l'homogeneïtzació de la mescla.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
ca@valencia: Vareta lleva-imants

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
ca@valencia: Una vareta lleva-imants es pot utilitzar per a arreplegar els agitadors magnètics de dins d'un flascó. La vareta té un imant a l'extrem que atrau l'imant de l'agitador.

en: Pipette
ca@valencia: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
ca@valencia: Les pipetes s'utilitzen en els laboratoris per a dosificar xicotetes quantitats de líquids. Una pipeta té una escala volumètrica i en general s'utilitza una pera per a alliberar-ne el contingut gota a gota. Hi ha dos tipus de pipetes: aforades i volumètriques. Ambdós tipus de pipetes estan calibrades per a fluids a una temperatura de 20 °C i per a un cert temps de buidatge (representat per «Ex.»). Si cal, els temps de buidatge s'indiquen sobre les pipetes.

en: Erlenmeyer Flask
ca@valencia: Flascó Erlenmeyer

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
ca@valencia: Un flascó Erlenmeyer, anomenat així en honor del químic Emil Erlenmeyer (1825-1909), diferix del vas de precipitats que està dotat d'una base cònica invertida i un coll cilíndric. Hi ha diferents tipus d'Erlenmeyers amb colls més amples o estrets segons les aplicacions de laboratori. També en funció de l'aplicació el flascó pot tindre el coll esmerilat per a permetre una bona connexió a altres recipients.
    			 <br>
    			El coll estret reduïx el risc de fuites de líquid, especialment durant l'ebullició o les reaccions que agiten el contingut.
    			 <br>
    			El flascó Erlenmeyer és útil per a mesclar fluids o accelerar reaccions remenant o sacsant, per exemple, i està especialment indicat pels agitadors magnètics, atés que es pot col·locar directament sobre la plataforma d'agitació. En contrast, un matràs de fons rodó s'ha de col·locar sobre la plataforma emprant un disc de suro.

en: Ultrasonic Bath
ca@valencia: Bany d'ultrasons

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
ca@valencia: Per a algunes reaccions químiques és important que el dissolvent estiga lliure de gas. Per a aconseguir-ho, s'introduïx durant un temps el recipient de reacció dins d'un bany d'ultrasons. Gràcies al so d'alta freqüència el vapor atrapat es desprén i ascendix. Este procediment s'anomena desgasar.

en: Scales
ca@valencia: Balances

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
ca@valencia: Al laboratori sovint cal pesar quantitats molt precises de reactius. Les balances d'alta precisió poden mesurar masses de fins a 1/10000 de gram (0,1 mg). Per a aconseguir-ho, reposen sobre blocs de granet per a evitar vibracions i estan protegides contra corrents d'aire per una cúpula.

en: Distillation bridge
ca@valencia: Pont de destil·lació

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
ca@valencia: Una manera de separar una mescla és utilitzar la destil·lació. En este muntatge un pont de destil·lació fa de conducte entre els dos recipients. En un hi ha la mescla a separar i, per escalfament, es forma un gas que és conduït a través del pont. En l'altre extrem del pont la fase gasosa es torna a condensar i degota en un flascó. Per regla general, el pont és refredat pel reflux. També s'acostuma a incloure un termòmetre per tal de controlar la temperatura del pont de destil·lació.

en: Syringe
ca@valencia: Xeringa

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
ca@valencia: Una xeringa consta de dues parts, un tub i un èmbol, ambdós fets normalment de vidre. Com que la xeringa és un sistema tancat, quan un gas entra dins el tub de vidre, l'èmbol es desplaça enfora. Açò s'utilitza per a mesurar el volum de gas resultant d'una reacció.

en: Separation Beaker
ca@valencia: Matràs de separació

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
ca@valencia: Primerament, als quatre extrems del matràs de separació s'hi posen quatre recipients petits. En destil·lar, s'inclina el matràs 60 graus després d'assolir determinada temperatura. D'esta manera, al final de la destil·lació cada recipient conté un líquid específic, depenent dels punts d'ebullició de cada compost que forma la mescla destil·lada.

en: Burner
ca@valencia: Cremador

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
ca@valencia: Hi ha diversos tipus de cremadors. La foto mostra un cremador Teclu. Cada tipus de cremador té usos específics i varien en la temperatura de pic assolida i la capacitat global d'escalfament.

en: Extractor Hood
ca@valencia: Campana extractora

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
ca@valencia: Les campanes extractores s'utilitzen per a filtrar els gasos despresos per les reaccions químiques. L'aire, una vegada net, és bombat fora de l'edifici.

en: Contact Thermometer
ca@valencia: Termòmetre de contacte

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
ca@valencia: Els termòmetres de contacte diferixen dels normals en el fet que estan connectats a una resistència d'escalfament i, per tant, són capaços de mesurar i controlar alhora la temperatura actual. D'esta manera permeten dur a terme experiments a temperatura constant. Els termòmetres de contacte funcionen segons un llaç de retroalimentació negativa: tan bon punt s'ha arribat a la temperatura desitjada, es desactiva la resistència d'escalfament; quan la temperatura baixa, es torna a activar la resistència d'escalfament.

en: Clamps
ca@valencia: Pinces

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
ca@valencia: Les pinces de laboratori faciliten el sosteniment de molts tipus d'eines.

en: Indicator Paper
ca@valencia: Paper indicador

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
ca@valencia: Hi ha diverses maneres de mesurar el pH d'una dissolució i una d'estes és utilitzar un paper indicador. El color d'este paper canvia segons el pH de la dissolució que se li aplica, i comparant el color resultant amb unes taules es pot obtindre una mesura aproximada del pH de la dissolució. Si cal una mesura més acurada, es pot utilitzar un elèctrode de vidre, el qual treballa mesurant la conductivitat de la dissolució.

en: Short-Stem Funnel
ca@valencia: Embut de coll curt

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
ca@valencia: Un embut es pot utilitzar per a omplir un recipient de broc estret amb un líquid o pols fina.

en: Buret
ca@valencia: Bureta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
ca@valencia: Les buretes s'utilitzen per a titular líquids. Una bureta s'òmpliga d'un volum especificat d'un líquid i davall s'hi col·loca un recipient com ara un matràs Erlenmeyer. En obrir la vàlvula el líquid del recipient es titularà. Les buretes d'alta qualitat tenen un mecanisme que permet reomplir-les amb el volum exacte al qual estan calibrades.

en: Beaker
ca@valencia: Vas de precipitats

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
ca@valencia: Els vasos de precipitats es poden utilitzar per a multitud de tasques. Per exemple, s'utilitzen per a contindre els reactius i per a dur a terme reaccions químiques. També s'empren sovint en les titulacions.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
ca@valencia: CED (Calorímetre d'Agranat Diferencial)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
ca@valencia: Un CED mesura el volum de flux de calor d'un compost. Este valor és molt específic de cada tipus de matèria i per açò el CED es pot emprar per a identificar substàncies o per a descriure-les.

en: Dewar Vessel
ca@valencia: Vas Dewar

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
ca@valencia: Un vas Dewar (o flascó Dewar), que rep el nom del físic Sir James Dewar (1842- 1923), és un flascó amb una doble paret entre les quals s'ha generat el buit, per tal d'oferir un bon aïllament tèrmic. Per este motiu, són útils per a mantindre líquids freds o calents. Un exemple ben conegut de vas Dewar és el popular Thermos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
ca@valencia: Fals

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
ca@valencia: Hidrogen

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
ca@valencia: Del grec «hydro» + «genium», «creador d'aigua».

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
ca@valencia: Heli

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
ca@valencia: El mot grec «Helios» significa «Sol».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
ca@valencia: Liti

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
ca@valencia: El mot grec «lithos» significa «pedra».

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
ca@valencia: Beril·li

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
ca@valencia: Del grec «beryllos», «pedra verd-clar».

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
ca@valencia: Bor

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
ca@valencia: Bor és un nom derivat de «borax», el mineral d'on s'obté principalment. «Borax» és un mot llatí derivat de l'àrab «búraq», i este, del persa «búrah» («nitre»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
ca@valencia: Carboni

en: Latin 'carboneum' for carbon.
ca@valencia: El seu nom procedix del llatí «carboneum».

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
ca@valencia: Del llatí «nitrogenium» («forma salnitre»).

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
ca@valencia: Del llatí «oxygenium» («forma àcids»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
ca@valencia: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
ca@valencia: Del llatí «fluere» («fluir»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
ca@valencia: Neó

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
ca@valencia: Del grec «neo», que significa «nou».

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
ca@valencia: Sodi

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
ca@valencia: El nom prové del llatí «sodanum» que vol dir «remei per al mal de cap». El símbol prové del llatí «natrium» a través de l'àrab «natrun» i l'anglés «soda».

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
ca@valencia: Magnesi

en: Named after the city of Magnesia.
ca@valencia: El nom procedix de magnèsia, que en grec designava una regió de Tessàlia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
ca@valencia: Alumini

en: Latin 'alumen'.
ca@valencia: Del llatí «alumen» (alum), una sal doble d'alumini i potassi utilitzada com a mordent en tintoreria i astringent en medicina.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
ca@valencia: Silici

en: Latin 'silex'.
ca@valencia: Del llatí «silex» («sílice»), un mineral corrent format per diòxid de silici.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
ca@valencia: Fòsfor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
ca@valencia: Del grec «phosphoros», «portador de llum».

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
ca@valencia: Sofre

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
ca@valencia: Del llatí «sulphur» i del sànscrit «sulvere».

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
ca@valencia: Clor

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
ca@valencia: El grec «chloros» significa «groc-verdós».

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
ca@valencia: Argó

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
ca@valencia: Del grec «aergon», que significa «inactiu».

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
ca@valencia: Potassi

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
ca@valencia: El nom prové de l'anglés «potash» («pot ashes», o cendres de fusta) perquè es troba en les potasses càustiques. El símbol prové del llatí «kalium» pel nom àrab original «al qaliy» que vol dir alcalí.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
ca@valencia: Calci

en: Latin 'calx' for 'lime'.
ca@valencia: Del llatí «calx», que significa «calç».

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
ca@valencia: Escandi

en: Named because it was found in Scandinavia.
ca@valencia: Anomenat així perquè es va descobrir en minerals d'Escandinàvia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
ca@valencia: Titani

en: The Titans were giants in Greek mythology.
ca@valencia: Els titans eren gegants en la mitologia grega.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
ca@valencia: Vanadi

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
ca@valencia: «Vanadi» és un altre nom de la deessa nòrdica Freyja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
ca@valencia: Crom

en: Greek 'chroma' means 'color'.
ca@valencia: El mot grec «chroma» significa «color».

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
ca@valencia: Manganés

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
ca@valencia: Es va descobrir prop d'una ciutat anomenada Magnèsia, en una terra negra, per la qual cosa s'anomenà «magnesia nigra» o, abreujadament, Manganés.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
ca@valencia: Ferro

en: Latin 'ferrum'.
ca@valencia: Del llatí «ferrum».

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
ca@valencia: Este nom ve del mot alemany «Kobold», que significa «esperit maligne». Anomenat així pels miners a causa de la seua toxicitat i dels problemes que ocasionava.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
ca@valencia: Níquel

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
ca@valencia: «Nickel» era el nom d'un diable (el «vell Nick») de les muntanyes de Hartz, al länd alemany de Saxònia-Anhalt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
ca@valencia: Coure

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
ca@valencia: En grec, «cuprum» significa «Xipre».

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
ca@valencia: El mot alemany «Zinking» significa «rugós», perquè la veta de zinc és molt rugosa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
ca@valencia: Gal·li

en: 'Gallia' is an old name for France.
ca@valencia: El gal·li (del llatí Gallia, França), va ser descobert el 1875 per en Lecoq de Boisbaudran i li va donar el nom del seu país natal Gallia, i el seu propi per un joc de paraules de què agradaven als científics de finals del segle XIX, ja que gallus significa gall, coq en francés com el seu nom Lecoq.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
ca@valencia: Germani

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
ca@valencia: El mot llatí «germania» és un nom antic d'Alemanya.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
ca@valencia: Arsènic

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
ca@valencia: Del grec «arsenikos», que significa «mascle», «viril».

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
ca@valencia: Seleni

en: Greek 'selena' for 'moon'.
ca@valencia: Del grec «selene», la deessa de la lluna.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
ca@valencia: Brom

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
ca@valencia: Del grec «bromos», que significa «mala olor».

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
ca@valencia: Criptó

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
ca@valencia: Del grec «kryptos», que significa «ocult».

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
ca@valencia: Rubidi

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
ca@valencia: Del llatí «rubidus», que significa «roig fosc».

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
ca@valencia: Estronci

en: Named after the mineral Strontianit.
ca@valencia: Anomenat així a partir del mineral Estroncianita.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
ca@valencia: Itri

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
ca@valencia: El seu nom deriva de la xicoteta vila d'Ytterby, prop d'Estocolm (Suècia). El Terbi, l'Iterbi i l'Erbi també provenen d'este nom.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
ca@valencia: Zirconi

en: Named after the mineral zircon.
ca@valencia: El seu nom prové del mineral Zircó.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
ca@valencia: Niobi

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
ca@valencia: El seu nom prové de «Níobe», la filla del déu grec Tàntal.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
ca@valencia: Molibdè

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
ca@valencia: Este nom té arrels gregues («molybdos»). Significa «com el plom», ja que sovint era confós amb este.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
ca@valencia: Tecneci

en: Greek 'technetos' for artificial.
ca@valencia: Del grec «technetos», que significa «artificial».

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
ca@valencia: Ruteni

en: Ruthenia is the old name of Russia.
ca@valencia: Ruthenia és l'antic nom de Rússia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
ca@valencia: Rodi

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
ca@valencia: Del grec «rhodeos», que significa «rosa».

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
ca@valencia: Pal·ladi

en: Named after the asteroid Pallas.
ca@valencia: Anomenat així per l'asteroide Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
ca@valencia: Argent

en: Latin 'argentum' for silver.
ca@valencia: Del nom llatí de la plata («argentum»). En català també s'anomena «argent».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
ca@valencia: Cadmi

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
ca@valencia: Del grec «kadmeia», que significa «calamina», el nom del mineral de carbonat de zinc on s'acostuma a trobar el cadmi en forma d'impureses.

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
ca@valencia: Indi

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
ca@valencia: El seu nom procedix de la línia de color indi (blavós) del seu espectre.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
ca@valencia: Estany

en: Latin 'stannum' for tin.
ca@valencia: El seu nom procedix del llatí «stannum».

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
ca@valencia: Antimoni

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
ca@valencia: L'origen del nom no és clar, però pareix que prové del nom copte de la pols cosmètica de sulfur d'antimoni («anthos ammon» o «flor del déu Ammon»), que passà al grec («anti monos» = «mai en solitari») i d'este al llatí, resultant el nom «stibium», del qual deriva el seu símbol químic.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
ca@valencia: Tel·luri

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
ca@valencia: Del llatí «tellus» o «telluris», que significa «terra».

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
ca@valencia: Iode

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
ca@valencia: Del grec «iodes», que significa «violeta».

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
ca@valencia: Xenó

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
ca@valencia: Del grec «xenos», que significa «estranger».

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
ca@valencia: Cesi

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
ca@valencia: Del llatí «caesius», que significa «cel blau».

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
ca@valencia: Bari

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
ca@valencia: Del grec «barys», que significa «pesant».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
ca@valencia: Lantani (o lantà)

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
ca@valencia: Del grec «lanthanein», que significa «restar ocult». Els lantànids també s'anomenen elements de «terres rares».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
ca@valencia: Ceri

en: Named after the planetoid Ceres.
ca@valencia: Anomenat així a partir de l'asteroide Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
ca@valencia: Praseodimi

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
ca@valencia: Del grec «prasios didymos», que significa «bessó verd».

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
ca@valencia: Neodimi

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
ca@valencia: Del grec «neos didymos», que significa «nou bessó».

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
ca@valencia: Prometi

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
ca@valencia: Anomenat així pel grec Prometeu. Prometeu va robar el foc als Déus i el va donar a la humanitat.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
ca@valencia: Samari

en: Named after the mineral Samarskit.
ca@valencia: El seu nom prové del mineral Samarsquita.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
ca@valencia: Europi

en: Named after Europe.
ca@valencia: Anomenat així en honor a Europa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
ca@valencia: Gadolini

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
ca@valencia: Anomenat així en honor al seu descobridor, el químic finés Johan Gadolin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
ca@valencia: Terbi

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
ca@valencia: El seu nom deriva de la vila sueca d'Ytterby i del mineral Iterbita o Gadolinita des del qual es va refinar el Terbi. L'Itri, l'Erbi i l'Iterbi també reben el seu nom d'esta vila.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
ca@valencia: Disprosi

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
ca@valencia: Del grec «dysprositor», que significa «difícil d'assolir».

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
ca@valencia: Holmi

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
ca@valencia: Del llatí «holmia», que era el nom antic d'Estocolm.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
ca@valencia: Erbi

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
ca@valencia: El seu nom deriva de la vila sueca d'Ytterby, d'on ve la Gadolinita (de la que primàriament s'extrau l'Erbi). L'Itri, el Terbi i l'Iterbi també reben el seu nom d'esta vila.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
ca@valencia: Tuli

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
ca@valencia: Anomenat així a partir de «Thule», el nom romà antic d'un mític país del nord, segurament Escandinàvia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
ca@valencia: Iterbi

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
ca@valencia: Com l'Itri, el Terbi i l'Erbi, este prové de la vila sueca d'Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
ca@valencia: Luteci

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
ca@valencia: El seu nom deriva de «Lutetia», el nom romà de París.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
ca@valencia: Hafni

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
ca@valencia: En Niels Bohr va predir originalment les propietats d'este element abans de descobrir-lo, així que es va batejar a partir de la seua vila natal de «Hafnia» (l'antic nom llatí de Copenhagen, Dinamarca).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
ca@valencia: Tàntal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
ca@valencia: El seu nom prové del personatge mitològic grec de Tantalos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
ca@valencia: Tungstè

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
ca@valencia: El nom prové del suec «tung sten» que vol dir «pedra pesada». El símbol prové del nom antic alemany per l'element «wolfram», el qual descriu com el Tungstè interactua amb l'Estany «com un llop es menja una ovella» («wolf + ram»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
ca@valencia: Reni

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
ca@valencia: El seu nom prové del riu Rin, en llatí «Rhenium».

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
ca@valencia: Osmi

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
ca@valencia: Del grec «osme», que significa «olor». Els seus òxids desprenen una olor forta pareixent a la dels raves.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
ca@valencia: Iridi

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
ca@valencia: Del llatí «iris», que significa «arc de Sant Martí».

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
ca@valencia: Platí

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
ca@valencia: Del castellà «platino», és a dir, «plata xicoteta».

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
ca@valencia: Or

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
ca@valencia: Del llatí «aurum», anomenat així a partir d'Aurora, la deessa de l'albada.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
ca@valencia: Mercuri

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
ca@valencia: El seu símbol i nom antic deriven del grecollatí «hidrargirium», que significa «plata líquida».

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
ca@valencia: Tal·li

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
ca@valencia: El seu nom prové del grec «tallos», que significa «branca jove».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
ca@valencia: Plom

en: Latin 'plumbum' for Lead.
ca@valencia: Del llatí «plumbum».

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
ca@valencia: Bismut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
ca@valencia: El nom antic del bismut és «Wismut», el qual significa «massa blanca».

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
ca@valencia: Poloni

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
ca@valencia: Anomenat així en honor de la polonesa Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
ca@valencia: Àstat

en: Greek 'astator' for 'changing'.
ca@valencia: El seu nom prové del grec «astatos», que significa «canviant, inestable».

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
ca@valencia: Radó

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
ca@valencia: El seu nom deriva del Radi, del qual s'obté per desintegració. Acaba en «ó» per a deixar clar que és un gas noble.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
ca@valencia: Franci

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
ca@valencia: Anomenat així en honor de la química francesa Marguerite Perey, que el va descobrir.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
ca@valencia: Radi

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
ca@valencia: Del mot llatí «radius», que significa «feix», atés que és radioactiu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
ca@valencia: Actini

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
ca@valencia: Del mot grec «aktis», que significa «feix» -l'actini és radioactiu-.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
ca@valencia: Tori

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
ca@valencia: El seu nom prové del déu nòrdic del tro: Thor.

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
ca@valencia: Protoactini

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
ca@valencia: El seu nom prové del mot grec «protos», que significa «ancestre». El Protoactini s'anomena així perquè Actinium és un producte de la radiació de decaïment del Protactini.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
ca@valencia: Urani

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
ca@valencia: El seu nom deriva del planeta Urà, descobert huit anys abans. «Ouranos» és un mot grec que significa «cel».

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
ca@valencia: Neptuni

en: Named after the planet Neptune.
ca@valencia: El seu nom deriva del planeta Neptú.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
ca@valencia: Plutoni

en: Named after the planet Pluto.
ca@valencia: El seu nom deriva del planeta Plutó.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
ca@valencia: Americi

en: Named after America.
ca@valencia: El seu nom deriva del continent americà.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
ca@valencia: Curi

en: Named after Marie Curie.
ca@valencia: Anomenat així en honor a Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
ca@valencia: Berkeli

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
ca@valencia: Anomenat així a partir de la ciutat de Berkeley, on fou descobert.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
ca@valencia: Californi

en: Named after the US-State of California.
ca@valencia: El seu nom deriva de l'estat de Califòrnia, en els EUA.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
ca@valencia: Einsteini

en: Named after the scientist Albert Einstein.
ca@valencia: Anomenat així en honor al físic Albert Einstein.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
ca@valencia: Fermi

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
ca@valencia: Anomenat així en honor al físic Enrico Fermi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
ca@valencia: Mendelevi

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
ca@valencia: Anomenat així en honor al científic D. I. Mendeleev.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
ca@valencia: Nobeli

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
ca@valencia: Anomenat així en honor al científic Alfred Nobel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
ca@valencia: Lawrenci

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
ca@valencia: Anomenat així en honor al científic Ernest Orlando Lawrence.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
ca@valencia: Rutherfordi

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
ca@valencia: Anomenat així en honor al físic Ernest Rutherford.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
ca@valencia: Dubni

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
ca@valencia: Anomenat així en honor a la ciutat científica russa de Dubna.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
ca@valencia: Seaborgi

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
ca@valencia: Anomenat així en honor al físic Glenn. Theodore Seaborg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
ca@valencia: Bohri

en: Named after the scientist Niels Bohr.
ca@valencia: Anomenat així en honor al físic Niels Bohr.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
ca@valencia: Hassi

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
ca@valencia: El mot llatí «hassia» prové del land alemany de Hessen. A Hessen s'han descobert molts elements químics.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
ca@valencia: Meitneri

en: Named after the scientist Lise Meitner.
ca@valencia: Anomenat així en honor a la física i matemàtica Lise Meitner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
ca@valencia: Darmstadi

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
ca@valencia: El seu nom prové de la ciutat alemanya de Darmstadt, on hi ha situat l'Institut de Recerca en Ions Pesants en el si del qual s'han descobert molts elements nous.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
ca@valencia: Roentgueni

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
ca@valencia: Denominat així en honor de Wilhelm Konrad Röntgen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
ca@valencia: Copernici

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
ca@valencia: Conegut històricament amb el nom d'eka-mercuri. El seu nom prové de l'astrònom Nicolau Copèrnic.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
ca@valencia: Nihoni

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
ca@valencia: També anomenat «Nihonium», a partir de «Nihon», la pronunciació romanitzada pel «Japó» en japonés. L'element fou el primer que es va descobrir al Japó, en el RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Conegut històricament com a «eka-thallium».

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
ca@valencia: Flerovi

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
ca@valencia: Conegut històricament com a eka-plom. El seu nom prové del Laboratori Flerov de Reaccions Nuclears (Dubna, Rússia) on se sintetitzen elements superpesants.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
ca@valencia: Moscovi

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
ca@valencia: També conegut com a «Moscovium», a partir de Moscou, Rússia, regió a on està la seu del Joint Institute for Nuclear Research que fou el codescobridor d'este element. Conegut històricament com a «eka-bismuth».

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
ca@valencia: Livermori

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
ca@valencia: Conegut històricament com a eka-poloni. El seu nom prové del Laboratori Nacional Livermore (USA).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
ca@valencia: Tennessi

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
ca@valencia: També conegut com a Tenessine, batejat a partir de l'estat nord-americà de Tennessee que és la seu de l'Oak Ridge National Laboratory i la Vanderbilt University que foren els codescobridors d'este element. Conegut històricament com a «eka-astatine».

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
ca@valencia: Oganessó

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
ca@valencia: També conegut com a Oganesson, en honor de la recerca dels elements transactínids del catedràtic Yuri Oganessian. Conegut històricament com a «eka-radon», «eka-emanation» abans de 1960.

en: Classic Periodic Table
ca@valencia: Taula periòdica clàssica

en: Long Periodic Table
ca@valencia: Taula periòdica llarga

en: Short Periodic Table
ca@valencia: Taula periòdica curta

en: Transition Elements
ca@valencia: Elements de transició

en: DZ Periodic Table
ca@valencia: Taula periòdica DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
ca@valencia: Calculadora química

en: Equation Balancer
ca@valencia: Equilibrador d'equacions

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
ca@valencia: Introducció

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
ca@valencia: Calculadora nuclear

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
ca@valencia: Calculadora de gasos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
ca@valencia: Calculadora de concentracions

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
ca@valencia: Calculadora de massa molecular

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
ca@valencia: Calculadora de titulacions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
ca@valencia: <big>Escolliu la calculadora que voleu utilitzar</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
ca@valencia: Este és l'índex de les diverses calculadores disponibles. Per a més informació sobre cada calculadora, cliqueu en «Introducció».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
ca@valencia: Calculadores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
ca@valencia: <h1>Les calculadores de Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
ca@valencia: <big>Informació sobre les diverses calculadores</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
ca@valencia: Esta és la descripció de la funció de cada calculadora de Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
ca@valencia: <big>Us donem la benvinguda a les calculadores de Kalzium!<br /></big>
    <p>Esta calculadora conté diverses subcalculadores adaptades als càlculs necessaris en tasques específiques.</p>
    <p>A Kalzium trobareu les calculadores següents:</p>
    <ul><li><b>Calculadora de massa molecular<br /></b>Esta calculadora us ajuda a calcular les masses moleculars de diverses molècules.<br />Podeu especificar les formes curtes dels noms de les molècules i afegir més àlies d'esta mena.</li>
    <li><b>Calculadora de concentracions<br /></b>Podeu calcular valors que incloguen:</li>
    <ul type="circle"><li>Quantitat de substància</li>
    <li>Volum de dissolvent</li>
    <li>Concentració de substància</li></ul>
    <p>Es pot escollir entre un ampli ventall d'unitats i mètodes diferents d'especificar quantitats.</p>
    <li><b>Calculadora nuclear<br /></b>Esta calculadora utilitza les dades nuclears disponibles a Kalzium per tal de predir les masses esperades d'un material en passar el temps.</li>
    <li><b>Calculadora de gasos<br /></b>Esta calculadora pot determinar els valors de temperatura, pressió, volum, quantitat de gas, etc. per a diversos gasos ideals i no ideals.</li>
    <li><b>Equilibrador d'equacions<br /></b>Esta calculadora pot equilibrar equacions químiques.</li>
    <li><b>Calculadora de titulacions<br /></b>Esta calculadora prova de trobar el punt d'equivalència d'una titulació feta amb un mesurador de pH, seguint una aproximació òptima a una tangent hiperbòlica. També podeu deixar-li resoldre un sistema d'equacions d'equilibri i veure com la concentració d'una espècie canvia en funció d'una altra.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
ca@valencia: El percentatge ha de ser inferior a 100,0. Introduïu un valor vàlid.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
ca@valencia: La densitat no pot ser zero. Introduïu un valor vàlid.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
ca@valencia: La massa no pot ser zero. Introduïu un valor vàlid.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
ca@valencia: El volum no pot ser zero. Introduïu un valor vàlid.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
ca@valencia: El nombre de mols no pot ser zero. Introduïu un valor vàlid.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
ca@valencia: La massa molar de dissolvent és zero. Introduïu un valor vàlid.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
ca@valencia: El nombre d'equivalents és zero; no es pot calcular la massa equivalent.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
ca@valencia: La concentració és zero. Introduïu un valor vàlid.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
ca@valencia: El volum de dissolvent no pot ser zero.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
ca@valencia: El nombre de mols del dissolvent no pot ser zero.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
ca@valencia: La massa de dissolvent no pot ser zero.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
ca@valencia: No hi ha prou dades per a calcular el valor sol·licitat. Especifiqueu la normalitat.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
ca@valencia: No hi ha prou dades. Especifiqueu la molaritat, fracció molar o molalitat per a calcular.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
ca@valencia: La quantitat s'ha especificat en mols, i no es poden calcular les masses molars/equivalents. Especifiqueu la massa/volum.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
ca@valencia: Només podeu calcular la massa molar d'un dissolvent si s'especifica la fracció molar.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
ca@valencia: La massa molar no pot ser zero. Introduïu un valor vàlid.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
ca@valencia: La massa equivalent no pot ser zero. Introduïu un valor vàlid.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
ca@valencia: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Algunes de les dades següents no són necessàries. Per exemple, si especifiqueu la quantitat de solut en mols, no cal que especifiqueu la massa molar del solut.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
ca@valencia: Dades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Quantitat de solut:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la quantitat de solut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la quantitat de solut en la dissolució.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
ca@valencia: El mètode que voleu emprar per a especificar la quantitat de solut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a canviar la manera en què s'especifica la quantitat de solut, com ara massa, mols o volum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Massa molar de solut:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la massa molar de solut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la massa molar de la substància.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Massa equivalent de solut:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la massa equivalent del solut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la massa equivalent de solut. Només és necessari si s'està treballant amb concentracions especificades en termes de normalitat.
    Normalitat = Nombre d'equivalents / litre de dissolució

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Densitat del solut:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la densitat del solut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar el valor de la densitat del solut. Només és necessari si esteu especificant la quantitat de solut en termes de volum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Quantitat de dissolvent:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la quantitat de dissolvent</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la quantitat de dissolvent en la dissolució.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
ca@valencia: <big>El mètode que voleu emprar per a especificar la quantitat de solut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a canviar el mode en què s'especifica la quantitat de dissolvent, com ara massa, mols o volum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Massa molar de dissolvent:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la massa molar de dissolvent</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la massa molar del dissolvent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Densitat del dissolvent:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la densitat del dissolvent</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la densitat de la dissolució, i només cal si la quantitat de dissolució s'especifices necessita en termes de massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Concentració:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la concentració de la dissolució</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la concentració de la dissolució en les respectives unitats de la dreta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Calcula:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu què voleu calcular</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
ca@valencia: Esta és la llista de quantitats que podeu calcular. Escolliu-ne una i especifiqueu la resta de valors requerits per a calcular-la.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
ca@valencia: Especifiqueu les unitats per a la densitat del dissolvent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la unitat/mètode que s'utilitzarà per a especificar les concentracions</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
ca@valencia: <big>Les unitats per a les quantitats de dissolvent</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar les unitats de la quantitat de dissolvent en la dissolució.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
ca@valencia: <big>Les unitats per a la massa molar del dissolvent</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
ca@valencia: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats de densitat</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar les unitats de densitat del solut. Només són necessàries si esteu especificant la quantitat de solut en termes de volum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats de la quantitat de solut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar les unitats de la quantitat de solut en la dissolució.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
ca@valencia: <big>Unitats de la massa molar de solut</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
ca@valencia: <big>Unitats de la massa equivalent de solut</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
ca@valencia: <big>Restablix tots els valors als valors inicials</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
ca@valencia: Restablix

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
ca@valencia: La massa molar no pot ser zero. Introduïu un valor no nul.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
ca@valencia: <big><b>Canvieu algunes quantitats i observeu com les altres canvien dinàmicament.<br />Per a un gas donat, la massa i els mols són directament proporcionals. </b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Massa molar de gas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la massa molar del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
ca@valencia: Este quadro es pot emprar per a especificar la massa molar del gas, com per exemple, 2 per al gas Hidrogen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Mols:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu el nombre de mols del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar el nombre de mols del gas.
    Mols = massa / massa molar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la massa del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar la massa del gas.
    massa = mols * massa molar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la unitat de massa del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a canviar les unitats de massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Pressió:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la pressió del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a canviar la pressió del gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats de la pressió del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar les unitats de pressió, p. ex., atmosferes, bars, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
ca@valencia: <!----><big>Especifiqueu la temperatura del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar la temperatura del gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats de la temperatura del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar les unitats de temperatura, p. ex., Kelvin, Celsius, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Volum:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu el volum del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar el volum del gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats del volum de gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a canviar les unitats de volum, p. ex., litres.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
ca@valencia: Dades per als gasos no ideals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
ca@valencia: <big><b>Constant «b» de van der Waals:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
ca@valencia: <big><b>Constant «a» de van der Waals:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
ca@valencia: Especifiqueu les unitats de la constant «b» de van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar la constant «b» de van der Waals per al gas. Només és necessària per a un gas real, i pot marcar-se com a 0,0 per a un gas ideal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
ca@valencia: Especifiqueu les unitats de la constant «a» de van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar la constant «a» de van der Waals pel gas. Només és necessària per a un gas real, i pot marcar-se com a 0,0 per a un gas ideal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
ca@valencia: Les unitats de la constant «b» de van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
ca@valencia: Ací podeu especificar les unitats de la constant «b» de van der Waals.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
ca@valencia: per mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
ca@valencia: litre^2 atmosfera/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
ca@valencia: Cliqueu per a restablir tots els valors als valors inicials

en: Initial amount cannot be zero.
ca@valencia: La quantitat inicial no pot ser zero.

en: Final amount cannot be zero.
ca@valencia: La quantitat final no pot ser zero.

en: Time is zero, please enter a valid value.
ca@valencia: El temps és zero. Introduïu un valor vàlid.

en: The final amount is greater than the initial amount.
ca@valencia: La quantitat final és més gran que la inicial.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
ca@valencia: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Escolliu allò que voleu calcular en el quadro combinat proper a l'etiqueta «calcula» i canvieu els valors / unitats que es calcularan.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
ca@valencia: Dades elementals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Nom de l'element:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu l'element que s'ha de considerar</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar l'element sobre el qual es durà a terme el càlcul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Massa de l'isòtop:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu un isòtop de l'element actual</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar l'isòtop de l'element del damunt sobre el qual es durà a terme el càlcul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Vida mitjana:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la vida mitjana de l'isòtop radioactiu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la vida mitjana de l'isòtop del damunt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
ca@valencia: <big>La unitat de vida mitjana</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la unitat de vida mitjana, p. ex., anys, segons, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
ca@valencia: anys

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
ca@valencia: segons

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
ca@valencia: minuts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
ca@valencia: hores

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
ca@valencia: dies

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
ca@valencia: setmanes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Massa atòmica:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
ca@valencia: <big>Massa atòmica de l'isòtop seleccionat</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
ca@valencia: Esta etiqueta mostra la massa atòmica de l'isòtop en grams per mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
ca@valencia: <big>La unitat de massa atòmica</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
ca@valencia: grams / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
ca@valencia: Altres dades

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a decidir què voleu calcular, a escollir entre «Temps», «Quantitat inicial de substància» i «Quantitat final de substància».

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
ca@valencia: Quantitat inicial

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
ca@valencia: Quantitat final

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
ca@valencia: Temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Quantitat inicial:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la quantitat inicial de la substància</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la quantitat inicial de la substància radioactiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Quantitat final:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu la quantitat final de la substància</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar la quantitat final de la substància radioactiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
ca@valencia: <big><b>Temps:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu ací el temps transcorregut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar el temps que tarda la quantitat inicial a disminuir fins a la quantitat final.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
ca@valencia: <big>El mètode que voleu emprar per a especificar la massa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
ca@valencia: Este quadro pot utilitzar-se per a canviar el mode en què voleu especificar la quantitat inicial de la substància, p. ex., massa o mols.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
ca@valencia: mols

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
ca@valencia: <big>El mètode que voleu emprar per a especificar la quantitat de solut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
ca@valencia: Este quadro pot utilitzar-se per a canviar el mode en què voleu especificar la quantitat final de la substància, p. ex., massa o mols.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats de la quantitat inicial de substància</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar les unitats de la quantitat inicial de substància. p. ex., grams, lliures, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
ca@valencia: tones

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
ca@valencia: quirats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
ca@valencia: lliures

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
ca@valencia: unces

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
ca@valencia: unces troy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats de la quantitat final</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a especificar les unitats de la quantitat final de substància. p. ex., grams, lliures, etc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu les unitats per al temps transcorregut</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
ca@valencia: Este quadro s'utilitza per a especificar les unitats de temps. p. ex., anys, segons, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
ca@valencia: <big><b>Temps en vides mitjanes</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
ca@valencia: <big>Especifiqueu el temps transcorregut movent el control lliscant</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
ca@valencia: Este control lliscant es pot utilitzar per a especificar el temps en termes del nombre de vides mitjanes, entre 0 i 10.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
ca@valencia: <big>El nombre de vides mitjanes transcorregudes</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
ca@valencia: Missatge d'informació/error

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
ca@valencia: <big>La configuració de la calculadora de concentracions moleculars</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
ca@valencia: La quantitat s'especifica sempre en termes de massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
ca@valencia: Assumix que el gas és ideal (és a dir, no mostra els coeficients de van der Waals)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
ca@valencia: Calculadora de masses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
ca@valencia: Mostra els detalls com ara els àlies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
ca@valencia: Mostra la pestanya d'afegir un àlies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
ca@valencia: La quantitat de solut s'especifica sempre en termes de massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
ca@valencia: La quantitat de dissolvent s'especifica sempre en termes de volum

en: Experimental values
ca@valencia: Valors experimentals

en: Theoretical equations
ca@valencia: Equacions teòriques

en: nothing
ca@valencia: res

en: Error
ca@valencia: S'ha produït un error

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
ca@valencia: No s'ha trobat cap equació per a la variable de l'eix Y.

en: Theoretical curve
ca@valencia: Corba teòrica

en: Approximated curve
ca@valencia: Corba aproximada

en: Equivalence point
ca@valencia: Punt d'equivalència

en: Save work
ca@valencia: Guarda el treball

en: Icee File (*.icee)
ca@valencia: Fitxer Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
ca@valencia: No s'ha pogut crear %1

en: Open work
ca@valencia: Obri treball

en: Unable to open %1
ca@valencia: No s'ha pogut obrir %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
ca@valencia: Guarda el gràfic

en: Svg image (*.svg)
ca@valencia: Imatge SVG (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
ca@valencia: Escolliu què és el que voleu fer:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
ca@valencia: Pestanya 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
ca@valencia: Troba el punt d'equivalència a partir de dades experimentals:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
ca@valencia: Volum(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
ca@valencia: Pestanya 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
ca@valencia: Resol un sistema en equilibri i mostra com la concentració d'un ió (Y) canvia en funció d'una altra (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
ca@valencia: Paràmetre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ca@valencia: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
ca@valencia: Eix X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
ca@valencia: Eix Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
ca@valencia: Dibuixa el gràfic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
ca@valencia: X mín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
ca@valencia: X màx:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
ca@valencia: Y mín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
ca@valencia: Y màx:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
ca@valencia: Nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
ca@valencia: Obri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
ca@valencia: Guarda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
ca@valencia: Exemple

en: No element selected
ca@valencia: No s'ha seleccionat cap element

en: No graphic found
ca@valencia: No s'ha trobat cap gràfic

[ctx: Next element]
en: Next
ca@valencia: Següent

en: Goes to the next element
ca@valencia: Va fins a l'element següent

[ctx: Previous element]
en: Previous
ca@valencia: Anterior

en: Goes to the previous element
ca@valencia: Va fins a l'element anterior

en: It was discovered by %1.
ca@valencia: Fou descobert per %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
ca@valencia: Origen del nom:<br/> %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
ca@valencia: Punt de fusió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
ca@valencia: Punt d'ebullició

en: Electron Affinity
ca@valencia: Afinitat electrònica

en: Electronic configuration
ca@valencia: Configuració electrònica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
ca@valencia: Massa atòmica

en: Ionization energy
ca@valencia: Energia d'ionització

en: First Ionization energy
ca@valencia: Primera energia d'ionització

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
ca@valencia: Electronegativitat

en: Oxidation states
ca@valencia: Estats d'oxidació

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
ca@valencia: Viquipèdia (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
ca@valencia: Percentatge

en: Half-life period
ca@valencia: Període de semidesintegració

en: Energy and Mode of Decay
ca@valencia: Energia i mode de decaïment

en: Spin and Parity
ca@valencia: Espín i paritat

[ctx: Spontaneous fission]
en:  SF
ca@valencia:  FE

[ctx: Electron capture]
en:  EC
ca@valencia:  CE

en:  2EC
ca@valencia:  2CE

en:  %1<sup>-</sup>, fission
ca@valencia:  %1<sup>-</sup>, fissió

en:  ECp
ca@valencia:  CEp

en:  EC2p
ca@valencia:  CE2p

en:  EC3p
ca@valencia:  CE3p

en:  EC%1
ca@valencia:  CE%1

en:  EC%1 p
ca@valencia:  CE%1 p

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
ca@valencia: Resum de les dades

en: Atom Model
ca@valencia: Model atòmic

en: Isotopes
ca@valencia: Isòtops

en: Miscellaneous
ca@valencia: Miscel·lània

en: Spectrum
ca@valencia: Espectre

en: Extra information
ca@valencia: Informació addicional

en: Extra Information
ca@valencia: Informació addicional

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
ca@valencia: [%1] %2 (%3 - Bloc %4)

en: No spectrum of %1 found.
ca@valencia: No s'ha trobat l'espectre de %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
ca@valencia: Dibuixa les dades

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
ca@valencia: Nombre atòmic

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
ca@valencia: El solucionador d'equacions permet ajustar una equació química.<br> <br><b>Utilitzant variables</b><br>Per a expressar quantitats variables d'un element, poseu un únic caràcter davant del símbol de l'element, com es mostra en este exemple: <br><i>aH + bO -> 5H2O</i>(Resultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solucionant esta expressió obtindreu la quantitat necessària d'hidrogen i oxigen.<br><br><b>Definint càrregues elèctriques</b> <br>Utilitzeu claudàtors per a especificar la càrrega elèctrica d'un element, tal com es mostra en este exemple:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Resultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
ca@valencia: Equació:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
ca@valencia: Introduïu en este camp l'equació que voleu ajustar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
ca@valencia: Si premeu este botó, s'ajustarà l'equació del damunt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
ca@valencia: &Calcula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
ca@valencia: Copia a dins del porta-retalls

en: OK
ca@valencia: D'acord

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
ca@valencia: Exporteu les dades químiques

en: Properties
ca@valencia: Propietats

en: Symbol
ca@valencia: Símbol

en: Exact Mass
ca@valencia: Massa exacta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
ca@valencia: Ionització

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
ca@valencia: Família

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
ca@valencia: El fitxer ja existix. Voleu sobreescriure'l?

en: Could not open file for writing.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer per a escriptura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
ca@valencia: Fitxer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
ca@valencia: Esquema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
ca@valencia: Degradat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
ca@valencia: Desplaceu per a canviar la temperatura actual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
ca@valencia: Cliqueu per a parar / reprendre l'augment de la temperatura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
ca@valencia: Velocitat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
ca@valencia: Desplaceu per a canviar la velocitat d'augment de la temperatura.

en: Elements with melting point around this temperature:
ca@valencia: Elements amb el punt de fusió proper a esta temperatura:

en: No elements with a melting point around this temperature
ca@valencia: No hi ha elements amb el punt de fusió proper a esta temperatura

en: Elements with boiling point around this temperature:
ca@valencia: Elements amb el punt d'ebullició proper a esta temperatura:

en: No elements with a boiling point around this temperature
ca@valencia: No hi ha elements amb el punt d'ebullició proper a esta temperatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
ca@valencia: Acosta / Allunya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
ca@valencia: <p><b>Informació</b></p>
    <p>Feu clic dret damunt d'un element per a veure informació sobre ell.</p>
    <p>Feu zoom utilitzant la roda del ratolí / característica de zoom.</p>
    <p>Desplaceu-vos fent clic esquerre i arrossegant / utilitzant la característica de desplaçament.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
ca@valencia: Isòtop de l'element %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
ca@valencia: Taula d'isòtops

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
ca@valencia: alfa

[ctx: Electron capture method]
en: EC
ca@valencia: CE

[ctx: Many ways]
en: Multiple
ca@valencia: Múltiple

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
ca@valencia: Estable

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
ca@valencia: desconegut

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

en: Magnetic moment: %1
ca@valencia: Moment magnètic: %1

en: Halflife: %1 %2
ca@valencia: Vida mitjana: %1 %2

en: Halflife: Unknown
ca@valencia: Vida mitjana: Desconeguda

en: Abundance: %1 %
ca@valencia: Abundància: %1 %

en: Number of nucleons: %1
ca@valencia: Nombre de nucleons: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

en: Spin: %1
ca@valencia: Espín: %1

en: Exact mass: %1 u
ca@valencia: Massa exacta: %1 u

en: &Export Data...
ca@valencia: &Exporta les dades...

en: &Scheme
ca@valencia: E&squema

en: &Gradients
ca@valencia: &Degradats

en: &Tables
ca@valencia: &Taules

en: &Numeration
ca@valencia: &Numeració

en: &Plot Data...
ca@valencia: &Dibuixa les dades...

en: Perform &Calculations...
ca@valencia: Fes els &càlculs...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
ca@valencia: Esta és la calculadora, que permet efectuar càlculs químics bàsics.

en: &Isotope Table...
ca@valencia: Taula d'&isòtops...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
ca@valencia: Esta taula mostra tots els isòtops coneguts dels elements químics.

en: &Glossary...
ca@valencia: &Glossari...

en: &R/S Phrases...
ca@valencia: Frases &R/S...

en: Convert chemical files...
ca@valencia: Convertix fitxers químics...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
ca@valencia: Amb esta eina podeu convertir a formats diferents el contingut de fitxers que contenen dades químiques.

en: Molecular Editor...
ca@valencia: Editor molecular...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
ca@valencia: Esta eina permet visualitzar i editar estructures moleculars en 3D.

en: &Tables...
ca@valencia: &Taules...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
ca@valencia: Obri un diàleg amb llistats de símbols i nombres relacionats amb la química.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
ca@valencia: Mostra o oculta la llegenda de la taula periòdica.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
ca@valencia: Mostra o oculta una barra lateral amb informació addicional i un conjunt d'eines.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
ca@valencia: Mostra o oculta una barra lateral amb informació addicional sobre la taula.

en: Legend
ca@valencia: Llegenda

en: Table Information
ca@valencia: Informació de la taula

en: Information
ca@valencia: Informació

en: Overview
ca@valencia: Resum

en: View
ca@valencia: Visualitza

en: Save Kalzium's Table In
ca@valencia: Guarda la taula de Kalzium a

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
ca@valencia: Fitxers d'imatge (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
ca@valencia: Coneixement

en: Tools
ca@valencia: Eines

en: Kalzium Error
ca@valencia: S'ha produït un error de Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
ca@valencia: Este sistema no admet OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
ca@valencia: %1 (%2), Massa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
ca@valencia: Sense

en: Van Der Waals
ca@valencia: Van der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
ca@valencia: Electronegativitat (Pauling)

en: Discovery date
ca@valencia: Data de descobriment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
ca@valencia: Afinitat electrònica

en: First Ionization
ca@valencia: Primera ionització

en: No Numeration
ca@valencia: Sense numeració

en: Old IUPAC
ca@valencia: IUPAC antiga

en: Monochrome
ca@valencia: Monocrom

en: All the Elements
ca@valencia: Tots els elements

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
ca@valencia: Blocs

en: s-Block
ca@valencia: Bloc s

en: p-Block
ca@valencia: Bloc p

en: d-Block
ca@valencia: Bloc d

en: f-Block
ca@valencia: Bloc f

en: Iconic
ca@valencia: Icònic

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
ca@valencia: Cada element és simbolitzat per una icona que representa el seu ús.

en: Alkaline
ca@valencia: Alcalins

en: Rare Earth
ca@valencia: Terres rares

en: Non-Metals
ca@valencia: No-metalls

en: Alkalie Metal
ca@valencia: Metalls alcalins

en: Other Metal
ca@valencia: Altres metalls

en: Halogen
ca@valencia: Halògens

en: Transition Metal
ca@valencia: Metalls de transició

en: Noble Gas
ca@valencia: Gasos nobles

en: Metalloid
ca@valencia: Metal·loides

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
ca@valencia: Grups

en: Group 1
ca@valencia: Grup 1

en: Group 2
ca@valencia: Grup 2

en: Group 3
ca@valencia: Grup 3

en: Group 4
ca@valencia: Grup 4

en: Group 5
ca@valencia: Grup 5

en: Group 6
ca@valencia: Grup 6

en: Group 7
ca@valencia: Grup 7

en: Group 8
ca@valencia: Grup 8

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
ca@valencia: Colors bonics sense significat (del projecte Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
ca@valencia: Vi&sualitza

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
ca@valencia: &Eines

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines principal

en: Value not defined
ca@valencia: Valor no definit

en: Unknown Value
ca@valencia: Valor desconegut

en: This element was discovered in the year %1.
ca@valencia: Este element es va descobrir l'any %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
ca@valencia: L'element encara no ha sigut reconegut oficialment per la IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
ca@valencia: Les cultures antigues ja coneixien este element.

en: No Data
ca@valencia: Sense dades

en: Glossary
ca@valencia: Glossari

[ctx: @title:window]
en: Glossary
ca@valencia: Glossari

en: References
ca@valencia: Referències

en: Go to '%1'
ca@valencia: Ves fins a «%1»

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
ca@valencia: Sòlid

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
ca@valencia: Líquid

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
ca@valencia: Gasós

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
ca@valencia: logarítmic

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
ca@valencia: lineal

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
ca@valencia: Mínim: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
ca@valencia: Màxim: %1

en: Scheme: %1
ca@valencia: Esquema: %1

en: A periodic table of the elements
ca@valencia: Una taula periòdica dels elements

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
ca@valencia: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus i els desenvolupadors de KDE Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
ca@valencia: Grans contribucions de codi; guru resident que ajuda els altres desenvolupadors

en: Benoit Jacob
ca@valencia: Benoît Jacob

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
ca@valencia: Treball de base en el visor de molècules, ha fet de mentor del Marcus durant el seu SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
ca@valencia: SoC en el visor de molècules i el port/integració de la libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
ca@valencia: SoC al giny de la calculadora i algunes millores xicotetes

en: EqChem, the equation solver
ca@valencia: EqChem, el solucionador d'equacions

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
ca@valencia: Neteja del codi, l'intèrpret del calculador de pesos moleculars i moltes millores més xicotetes

en: A lot of small things and the documentation
ca@valencia: Moltes coses xicotetes i la documentació

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
ca@valencia: Contribucions al codi i la documentació del solucionador d'equacions i el visor de molècules

en: Many beautiful element icons
ca@valencia: Força icones maques d'elements

en: Many beautiful element icons, too!
ca@valencia: També força icones maques d'elements!

en: Several icons
ca@valencia: Diverses icones

en: Several icons in the information dialog
ca@valencia: Força icones en el diàleg d'informació

en: Contributed most isotope information
ca@valencia: Ha aportat la majoria de la informació sobre isòtops

en: Some icons and inspiration for others
ca@valencia: Algunes icones i inspiració per a altres desenvolupadors

en: The design of the information dialog
ca@valencia: El disseny del diàleg d'informació

en: The orbits icon
ca@valencia: La icona d'òrbites

en: New interface design and usability improvements
ca@valencia: Disseny nou de la interfície i millores de la usabilitat

en: Adding new sizable Periodic System
ca@valencia: Ha afegit un sistema periòdic nou de mida ajustable

en: Open the given molecule file
ca@valencia: Obri el fitxer de molècula especificat

en: Can't open more than one molecule at a time
ca@valencia: No es pot obrir més d'una molècula alhora

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
ca@valencia: Introduïu una fórmula
    al giny de dalt
    i cliqueu en «Calc».
    P. ex., #Et#OH

en: Molecular mass:
ca@valencia: Massa molecular:

en: Invalid input
ca@valencia: Entrada no vàlida

en: Symbol should consist of two or more letters.
ca@valencia: Un símbol ha de consistir en dues o més lletres.

en: Symbol already being used
ca@valencia: Este símbol ja s'està emprant

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
ca@valencia: L'expansió no és vàlida. Especifiqueu-ne una de vàlida

en: done!
ca@valencia: fet!

en: Unable to find the user defined alias file.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer d'àlies definits per l'usuari.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
ca@valencia: Calculadora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
ca@valencia: Introduïu ací la fórmula molecular

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
ca@valencia: Este quadro es pot utilitzar per a introduir la fórmula de la molècula.
    p. ex., 1.> CaCO3
    p. ex., 2.> MeOH
    p. ex., 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
ca@valencia: Cliqueu este botó per a calcular.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
ca@valencia: Detalls

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
ca@valencia: Composició

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
ca@valencia: Composició elemental

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
ca@valencia: Esta taula previsualitza la composició de la molècula, és a dir, el percentatge de cada element de la molècula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
ca@valencia: Àtoms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
ca@valencia: Massa total

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
ca@valencia: Àlies emprats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
ca@valencia: Àlies emprats en la fórmula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
ca@valencia: Mostra tots els àlies emprats a la molècula.
    Per exemple, en la molècula MeOH, l'àlies emprat és Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
ca@valencia: àlies

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
ca@valencia: Àlies

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
ca@valencia: Definix un àlies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
ca@valencia: Forma curta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
ca@valencia: Forma curta de l'àlies

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
ca@valencia: Ací podeu especificar la forma curta de l'àlies emprat, 
    com per exemple, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
ca@valencia: Forma completa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
ca@valencia: En este quadro podeu introduir la forma completa de l'àlies, 
    com per exemple CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
ca@valencia: Cliqueu per a afegir l'àlies

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
ca@valencia: Cliqueu per a afegir l'àlies si este és vàlid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
ca@valencia: Afig un àlies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
ca@valencia: Àlies predefinits

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
ca@valencia: Àlies definits per l'usuari

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
ca@valencia: Llista d'àlies predefinits.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
ca@valencia: Esta taula mostra els àlies predefinits.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
ca@valencia: Llista d'àlies definits per l'usuari.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
ca@valencia: Esta és la llista d'àlies que vós o algú altre heu afegit.

en: Unknown Electron Distribution
ca@valencia: Distribució electrònica desconeguda

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
ca@valencia: Intercanvia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
ca@valencia: Intercanvia els eixos X i Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
ca@valencia: Eix X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
ca@valencia: Valor mitjà:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
ca@valencia: Ací podeu definir què voleu dibuixar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
ca@valencia: Valor màxim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
ca@valencia: Valor mínim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
ca@valencia: Mostra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
ca@valencia: Tipus de l'element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
ca@valencia: Primer element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
ca@valencia: Últim element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
ca@valencia: Tots els elements

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
ca@valencia: Metalls

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
ca@valencia: No-metalls / metal·loides

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
ca@valencia: Elements del bloc s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
ca@valencia: Elements del bloc p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
ca@valencia: Elements del bloc d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
ca@valencia: Elements del bloc f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
ca@valencia: Gasos nobles

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
ca@valencia: Metalls alcalins

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
ca@valencia: Metalls alcalinoterris

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
ca@valencia: Lantànids

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
ca@valencia: Actínids

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
ca@valencia: Elements radioactius

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
ca@valencia: Sense etiquetes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
ca@valencia: Noms d'element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
ca@valencia: Símbols d'element

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
ca@valencia: Eix Y

en: n/a
ca@valencia: n/d

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
ca@valencia: Frases de Riscs/Seguretat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
ca@valencia: Frases-R:

en: S-Phrases:
ca@valencia: Frases-S:

en: You asked for no R/S-Phrases.
ca@valencia: Heu demanat de no mostrar les frases R/S.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
ca@valencia: S1: Conserveu-lo amb pany i clau

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
ca@valencia: S2: Manteniu-lo fora de l'abast dels infants

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
ca@valencia: S3: Conserveu-lo en lloc fresc

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
ca@valencia: S4: Manteniu-lo lluny de locals habitats

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S5: Conserveu-lo en … (líquid apropiat que ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S6: Conserveu-lo en … (gas inert que ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
ca@valencia: S7: Manteniu el recipient ben tancat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
ca@valencia: S8: Manteniu el recipient en lloc sec

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
ca@valencia: S9: Conserveu el recipient en lloc ben ventilat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
ca@valencia: S12: No tanqueu el recipient hermèticament

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
ca@valencia: S13: Manteniu-lo lluny d'aliments, begudes i pinsos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
ca@valencia: S14: Conserveu-lo lluny de … (materials incompatibles que ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
ca@valencia: S15: Conserveu-lo allunyat de la calor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
ca@valencia: S16: Conserveu-lo allunyat de tota flama o font de guspires - No fumeu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
ca@valencia: S17: Manteniu-lo lluny de materials combustibles

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
ca@valencia: S18: Manipuleu i obriu el recipient amb prudència

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
ca@valencia: S20: No mengeu ni beveu mentre l'utilitzeu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
ca@valencia: S21: No fumeu mentre l'utilitzeu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
ca@valencia: S22: No en respireu la pols

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S23: No en respireu els gasos/fums/vapors/aerosols [denominacions adequades que ha d'especificar el fabricant]

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
ca@valencia: S24: Eviteu-ne el contacte amb la pell

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
ca@valencia: S25: Eviteu-ne el contacte amb els ulls

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
ca@valencia: S26: En cas de contacte amb els ulls, renteu-vos-els immediatament amb molta aigua i acudiu al metge

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
ca@valencia: S27: Traeu-vos immediatament la roba tacada o esguitada

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S28: En cas de contacte amb la pell, renteu-vos immediatament i de manera abundant amb … (productes que ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
ca@valencia: S29: No llanceu els residus pel desguàs

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
ca@valencia: S30: No llenceu mai aigua sobre este producte

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
ca@valencia: S33: Preneu precaucions contra les descàrregues electroestàtiques

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
ca@valencia: S35: Elimineu els residus del producte i els recipients amb totes les precaucions possibles

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
ca@valencia: S36: Utilitzeu indumentària protectora adequada

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
ca@valencia: S37: Utilitzeu guants adequats

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
ca@valencia: S38: En cas de ventilació insuficient, utilitzeu l'equip respiratori adequat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
ca@valencia: S39: Utilitzeu protecció dels ulls/cara

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S40: Per a netejar el terra i els objectes contaminats per este producte, utilitzeu … (ho ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
ca@valencia: S41: En cas d'incendi i/o d'explosió, no en respireu els fums

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S42: Durant les fumigacions/polvoritzacions, utilitzeu l'equip respiratori adequat [denominacions adequades que ha d'especificar el fabricant]

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
ca@valencia: S43: En cas d'incendi, utilitzeu … (els mitjans d'extinció els ha d'especificar el fabricant). (Si s'afig aigua augmenta el risc - No utilitzeu mai aigua)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
ca@valencia: S45: En cas d'accident o malestar, acudiu immediatament al metge (si és possible, mostreu l'etiqueta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
ca@valencia: S46: En cas d'ingestió acudiu immediatament al metge i mostreu l'etiqueta o l'envàs

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S47: Conserveu-lo a una temperatura no superior a … °C (ho ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S48: Conserveu-lo humit amb … (medi apropiat que ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
ca@valencia: S49: Conserveu-lo únicament en llocs ben ventilats

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
ca@valencia: S50: No el barregeu amb … (ho ha d'especificar el fabricant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
ca@valencia: S51: Feu-lo servir únicament en llocs ben ventilats

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
ca@valencia: S52: No l'utilitzeu sobre grans superfícies en locals habitats

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
ca@valencia: S53: Eviteu l'exposició – Recapteu instruccions especials abans d'utilitzar-lo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
ca@valencia: S56: Elimineu la substància i el recipient en un punt d'arreplegada pública de residus especials o perillosos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
ca@valencia: S57: Utilitzeu un envàs de seguretat adequat per a evitar la contaminació del medi ambient

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
ca@valencia: S59: Remeteu-vos al fabricant o proveïdor per a obtindre informació sobre la seua recuperació/reciclatge

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
ca@valencia: S60: Elimineu el producte i el recipient com a residus perillosos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
ca@valencia: S61: Eviteu que s'allibere al medi ambient. Recapteu instruccions específiques de la fitxa de dades de seguretat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
ca@valencia: S62: En cas d'ingestió no provoqueu el vòmit: acudiu immediatament al metge i mostreu l'etiqueta o l'envàs

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
ca@valencia: S63: En cas d'accident per inhalació: allunyeu la víctima de la zona contaminada i manteniu-la en repòs

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
ca@valencia: S64: En cas d'ingestió, esbandiu la boca amb aigua (només si la persona està conscient)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
ca@valencia: R1: Explosiu en estat sec

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
ca@valencia: R2: Risc d'explosió per xoc, fricció, foc o altres fonts d'ignició

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
ca@valencia: R3: Alt risc d'explosió per xoc, fricció, foc o altres fonts d'ignició

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
ca@valencia: R4: Forma compostos metàl·lics explosius molt sensibles

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
ca@valencia: R5: Perill d'explosió en cas d'escalfament

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
ca@valencia: R6: Perill d'explosió, en contacte o sense contacte amb l'aire

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
ca@valencia: R7: Pot provocar incendis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
ca@valencia: R8: Perill de foc en contacte amb matèries combustibles

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
ca@valencia: R9: Perill d'explosió en barrejar-se amb matèries combustibles

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
ca@valencia: R10: Inflamable

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
ca@valencia: R11: Fàcilment inflamable

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
ca@valencia: R12: Extremament inflamable

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
ca@valencia: R14: Reacciona violentament amb l'aigua

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
ca@valencia: R15: Reacciona amb l'aigua alliberant gasos extremament inflamables

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
ca@valencia: R16: Pot explotar si es barreja amb substàncies comburents

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
ca@valencia: R17: S'inflama espontàniament en contacte amb l'aire

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
ca@valencia: R18: En fer-lo servir poden formar-se barreges d'aire-vapor explosives/inflamables

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
ca@valencia: R19: Pot formar peròxids explosius

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
ca@valencia: R20: Nociu per inhalació

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
ca@valencia: R21: Nociu en contacte amb la pell

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
ca@valencia: R22: Nociu per ingestió

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
ca@valencia: R23: Tòxic per inhalació

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
ca@valencia: R24: Tòxic en contacte amb la pell

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
ca@valencia: R25: Tòxic per ingestió

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
ca@valencia: R26: Molt tòxic per inhalació

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
ca@valencia: R27: Molt tòxic en contacte amb la pell

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
ca@valencia: R28: Molt tòxic per ingestió

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
ca@valencia: R29: En contacte amb l'aigua allibera gasos tòxics.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
ca@valencia: R30: Pot inflamar-se amb facilitat en fer-lo servir

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
ca@valencia: R31: En contacte amb àcids allibera gasos tòxics

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
ca@valencia: R32: En contacte amb àcids allibera gasos molt tòxics

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
ca@valencia: R33: Perill d'efectes acumulatius

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
ca@valencia: R34: Provoca cremades

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
ca@valencia: R35: Provoca cremades greus

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
ca@valencia: R36: Irrita els ulls

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
ca@valencia: R37: Irrita les vies respiratòries

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
ca@valencia: R38: Irrita la pell

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
ca@valencia: R39: Perill d'efectes irreversibles molt greus

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
ca@valencia: R40: Possibles efectes cancerígens

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
ca@valencia: R41: Risc de lesions oculars greus

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
ca@valencia: R42: Possibilitat de sensibilització per inhalació

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
ca@valencia: R43: Possibilitat de sensibilització en contacte amb la pell

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
ca@valencia: R44: Risc d'explosió si s'escalfa en ambient confinat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
ca@valencia: R45: Pot causar càncer

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
ca@valencia: R46: Pot causar alteracions genètiques hereditàries

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
ca@valencia: R48: Risc d'efectes greus per a la salut en cas d'exposició prolongada

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
ca@valencia: R49: Pot causar càncer per inhalació

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
ca@valencia: R50: Molt tòxic per als organismes aquàtics

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
ca@valencia: R51: Tòxic per als organismes aquàtics

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
ca@valencia: R52: Nociu per als organismes aquàtics

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
ca@valencia: R53: A llarg termini pot provocar efectes negatius en el medi aquàtic

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
ca@valencia: R54: Tòxic per a la flora

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
ca@valencia: R55: Tòxic per a la fauna

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
ca@valencia: R56: Tòxic per als organismes del terra

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
ca@valencia: R57: Tòxic per a les abelles

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
ca@valencia: R58: A llarg termini pot provocar efectes negatius en el medi ambient

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
ca@valencia: R59: Perillós per a la capa d'ozó

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
ca@valencia: R60: Pot perjudicar la fertilitat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
ca@valencia: R61: Risc durant l'embaràs d'efectes adversos per al fetus

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
ca@valencia: R62: Possible risc de perjudicar la fertilitat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
ca@valencia: R63: Possible risc durant l'embaràs d'efectes adversos per al fetus

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
ca@valencia: R64: Pot perjudicar els xiquets alimentats amb llet materna

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
ca@valencia: R65: Nociu: Si s'ingerix, pot causar dany pulmonar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
ca@valencia: R66: L'exposició repetida pot provocar sequedat o formació d'escletxes a la pell

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
ca@valencia: R67: La inhalació de vapors pot provocar somnolència i vertigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
ca@valencia: R68: Possibilitat d'efectes irreversibles

en: At least one of the specified phrases is invalid.
ca@valencia: Com a mínim una de les frases especificades no és vàlida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
ca@valencia: Frases-S:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ca@valencia: Introduïu les frases-R que voleu llegir. Només es permet el «-» com a delimitador. Les combinacions amb «/» encara no s'han implementat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
ca@valencia: Introduïu les frases-R que voleu llegir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ca@valencia: Introduïu les frases-S que voleu llegir. Només es permet el «-» com a delimitador. Les combinacions amb «/» encara no s'han implementat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
ca@valencia: Introduïu les frases-S que voleu llegir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
ca@valencia: Cliqueu ací per a buscar les frases que heu introduït a l'esquerra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
ca@valencia: &Filtre

en: Search...
ca@valencia: Busca...

en: Next to each other
ca@valencia: Una prop de l'altra

en: One part to the side of the other
ca@valencia: Una part al costat de l'altra

en: Both parts continuous
ca@valencia: Una part a continuació de l'altra

en: Horizontally
ca@valencia: Horitzontalment

en: Horizontally (shifted)
ca@valencia: Horitzontalment (desplaçat)

en: Schemes
ca@valencia: Esquemes

en: Gradients
ca@valencia: Degradats

en: Units
ca@valencia: Unitats

en: Isotope Table
ca@valencia: Taula d'isòtops

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
ca@valencia: Bloc s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
ca@valencia: Bloc p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
ca@valencia: Bloc d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
ca@valencia: Bloc f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
ca@valencia: Grup 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
ca@valencia: Grup 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
ca@valencia: Grup 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
ca@valencia: Grup 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
ca@valencia: Grup 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
ca@valencia: Grup 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
ca@valencia: Grup 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
ca@valencia: Grup 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
ca@valencia: Estat de la matèria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
ca@valencia: Sòlid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
ca@valencia: Líquid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
ca@valencia: Gasós:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
ca@valencia: Metalls alcalins:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
ca@valencia: Terres rares:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
ca@valencia: No-metalls:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
ca@valencia: Alcalinoterris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
ca@valencia: Altres metalls:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
ca@valencia: Halògens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
ca@valencia: Metalls de transició:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
ca@valencia: Gasos nobles:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
ca@valencia: Metal·loides:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
ca@valencia: Sense esquema de color

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
ca@valencia: Tots els elements:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
ca@valencia: S'utilitzarà este color si no hi ha cap altre esquema seleccionat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
ca@valencia: En lloc d'emprar un gradient lineal per a mostrar la propietat donada d'un element en la taula periòdica, Kalzium pot emprar també un gradient logarítmic.
    
    Marqueu les propietats que voleu mostrar amb un gradient logarítmic.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
ca@valencia: Data de descobriment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
ca@valencia: Color del valor màxim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
ca@valencia: Color del valor mínim:

en: Energy:
ca@valencia: Energia:

en: Length:
ca@valencia: Longitud:

en: Temperature:
ca@valencia: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
ca@valencia: Esta pàgina oferix informació sobre l'espectre d'este element. Utilitzant el ratolí podeu fer zoom dins l'espectre.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
ca@valencia: Este diàleg oferix informació sobre l'espectre d'este element.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
ca@valencia: Este és l'espectre de l'element.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
ca@valencia: Valor &mínim:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
ca@valencia: Establix la longitud d'ona més a l'esquerra de l'espectre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
ca@valencia: &Valor màxim:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
ca@valencia: Establix la longitud d'ona més a la dreta de l'espectre.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
ca@valencia: Configureu l'espectre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
ca@valencia: Espectre d'emissió

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
ca@valencia: Espectre d'absorció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
ca@valencia: Unitat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
ca@valencia: Tipus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
ca@valencia: Restablix el zoom

en: Wavelength
ca@valencia: Longitud d'ona

en: Intensity
ca@valencia: Intensitat

en: Greek alphabet
ca@valencia: Alfabet grec

en: Uppercase
ca@valencia: Majúscules

en: Lowercase
ca@valencia: Minúscules

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
ca@valencia: Nom

en: alpha
ca@valencia: alfa

en: epsilon
ca@valencia: èpsilon

en: mu
ca@valencia: mi

en: nu
ca@valencia: ni

en: xi
ca@valencia: ksi

en: omicron
ca@valencia: òmicron

en: rho
ca@valencia: ro

en: upsilon
ca@valencia: ípsilon

en: phi
ca@valencia: fi

en: chi
ca@valencia: khi

en: Numbers
ca@valencia: Nombres

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
ca@valencia: Prefixos numèrics i numerals Romans

en: Number
ca@valencia: Nombre

en: Roman Numerals
ca@valencia: Numerals Romans

en: 0.5
ca@valencia: 0,5

en: 1.5
ca@valencia: 1,5

en: 2.5
ca@valencia: 2,5

en: &Copy
ca@valencia: &Copia

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
ca@valencia: Editor molecular

en: Load Molecule
ca@valencia: Carrega una molècula

en: Download New Molecules
ca@valencia: Baixa molècules noves

en: Save Molecule
ca@valencia: Guarda la molècula

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
ca@valencia: No s'ha carregat cap eina: segurament no s'han pogut localitzar els connectors d'Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
ca@valencia: No s'ha carregat cap eina: segurament no s'han pogut localitzar els connectors d'Avogadro. No es podran veure les molècules fins que no es resolga esta eventualitat.

en: Common molecule formats
ca@valencia: Formats de molècula habituals

en: All files
ca@valencia: Tots els fitxers

en: Choose a file to open
ca@valencia: Escolliu un fitxer per a obrir

en: Could not load molecule
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la molècula

en: Loading the molecule failed.
ca@valencia: Ha fallat la càrrega de la molècula.

en: Choose a file to save to
ca@valencia: Escolliu un fitxer on guardar-ho

en: Failed to download molecule %1 to %2.
ca@valencia: Ha fallat la descàrrega de la molècula %1 en %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
ca@valencia: Les molècules que s'han pogut descarregar s'han guardat a %1.

en: The molecules have been saved to %1.
ca@valencia: Les molècules s'han guardat a %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
ca@valencia: Estil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
ca@valencia: Visualitza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
ca@valencia: Carregueu una molècula i utilitzeu l'apuntador del ratolí i la roda de desplaçament per a canviar el punt de vista.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
ca@valencia: Edita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
ca@valencia: Optimitza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
ca@valencia: Neteja el dibuix

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
ca@valencia: Mesura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
ca@valencia: Cliqueu en 2 àtoms per a mesurar una distància, en 3 àtoms per a mesurar un angle, o en 4 àtoms per a mesurar un angle dièdric.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
ca@valencia: Estadístiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
ca@valencia: Nom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
ca@valencia: Fórmula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
ca@valencia: Pes:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
ca@valencia: Frontal d'OpenBabel

en: Convert
ca@valencia: Convertix

en: Open Molecule File
ca@valencia: Obri el fitxer de molècula

en: All Files
ca@valencia: Tots els fitxers

en: You must select some files first.
ca@valencia: Primer heu de seleccionar alguns fitxers.

en: No files selected
ca@valencia: No s'ha seleccionat cap fitxer

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
ca@valencia: El fitxer %1 ja existix. Voleu sobreescriure'l si és possible?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
ca@valencia: El fitxer %1 ja existix! -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
ca@valencia: Esteu d'acord en executar estes ordres? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
ca@valencia: Fitxers que s'han de convertir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
ca@valencia: &Selecciona-ho tot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
ca@valencia: &Elimina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
ca@valencia: Afi&g

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ací podeu veure els fitxers que seran convertits. Utilitzeu els botons per a afegir o eliminar fitxers de la llista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
ca@valencia: Convertix de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
ca@valencia: Convertix a:
