kalzium - en to cs translation catalogue (977 entries)

en: Problem while opening the file
cs: Problém při otevírání souboru

en: Cannot open the specified file.
cs: Nelze otevřít zvolený soubor.

en: Sorry
cs: Lituji

en: Cannot save to the specified file.
cs: Nelze uložit do zvoleného souboru.

en: A cool thing
cs: Super věc

en: State of matter
cs: Skupenství

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
cs: Forma látky, závisí na pevnosti a zaujímání určitého prostoru: pevná látka, kapalina nebo plyn.

en: Chemical Symbol
cs: Chemická značka

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
cs: Jedno-, dvou-, nebo třípísmenná zkratka; zvolena dle mezinárodní konvence.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
cs: Prvek

en: Chromatography
cs: Chromatografie

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
cs: Separace látek založená na distribuci separované látky mezi mobilní a stacionární fázi.

en: Distillation
cs: Destilace

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
cs: Separace kapalné homogenní směsi na jednotlivé složky pomocí vypařování a kondenzace. V případě frakční destilace je proces opakován několikrát za sebou.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
cs: Hmota nedělitelná na jednodušší hmotu. Chemické prvky jsou základní kameny materiálu. Prvky se skládají z atomů, které se skládají z nukleonů, tedy kladných protonů, neutrálních neutronů a elektronového obalu.

en: Emulsion
cs: Emulze

en: Heterogeneous mix of two liquids.
cs: Heterogenní směs dvou kapalin.

en: Extraction
cs: Extrakce

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
cs: Zpracování homogenní nebo heterogenní směsi za účelem získání čisté látky.

en: Filtering
cs: Filtrování

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
cs: Separace pevné látky z kapaliny nebo plynu pomocí filtru (pórovité překážky).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
cs: Látka obsahující několik různých složek v nedefinovaných poměrech. [i]Homogenní směsi[/i] vypadají stejně v celém svém objemu, v [i]heterogenních směsích[/i] lze identifikovat jednotlivé látky.

en: Accuracy
cs: Přesnost

en: Consisting of accidental and systematic errors.
cs: Obsahující náhodné systematické chyby.

en: Law of Conservation of Mass
cs: Zákon zachování hmotnosti

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
cs: V průběhu chemické reakce se hmotnost neztrácí ani nepřibývá. Hmotnost všech látek do reakce vstupujících je rovna hmotnosti všech reakčních produktů.

en: Law of multiple proportions
cs: Zákon násobných poměrů slučovacích

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
cs: Slitina vždy obsahuje stejné prvky ve stejném poměru. Pokud má dva a více prvků držet při sobě, je jejich poměr pevně daný.

en: Crystallization
cs: Krystalizace

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
cs: Separace pevné krystalické látky z roztoku nebo z tekuté či plynné fáze.

en: Solution
cs: Roztok

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
cs: Homogenní směs dvou nebo více čistých složek.

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
cs: Hmotnost

en: Measurement of an amount of matter.
cs: Měření množství hmoty.

en: Matter
cs: Hmota

en: All that takes up space and has mass.
cs: Všechno, co zaujímá prostor a má určitou hmotnost.

en: Phase
cs: Fáze

en: Accuracy and precision
cs: Přesnost a rozsah

en: Correctness
cs: Správnost

en: SI-Unit
cs: Jednotka SI

en: Measurement unit using International Symbols.
cs: Měrná jednotka ze soustavy SI.

en: Significant figures
cs: Významné vlastnosti

en: The number of digits which are meaningful in a number.
cs: Počet platných číslic v čísle.

en: Standard deviation
cs: Směrodatná odchylka

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
cs: Nakolik může být množství odhadováno.

en: Suspension
cs: Suspenze

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
cs: Heterogenní směs pevné látky a kapaliny.

en: Alloys
cs: Slitiny

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
cs: Čirá látka skládající se z více prvků v určitém poměru.

en: Alpha rays
cs: Alfa záření

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
cs: Záření z paprsků obsahujících alfa částice, tedy dva protony a dva neutrony vyloučené z atomů některých radioaktivních prvků.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
cs: Atomy jsou chemicky nedělitelné stavební složky látek. Atomy jednoho druhu se nazývají prvek.

en: Electron
cs: Elektron

en: Atomic nucleus
cs: Atomové jádro

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
cs: Malý, kladně nabitý střed atomu, ve kterém se nacházejí protony a neutrony.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
cs: Atomová hmotnost

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
cs: Hmotnost atomu, vzhledem ke škále, kde hmotnost atomu uhlíku je 12. U prvků s různými izotopy je dána poměrným zastoupením izotopů prvku.

en: Isotope
cs: Izotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
cs: Izotopy jsou formy chemických prvků jejichž nuklidy mají stejné atomové číslo Z, ale rozdílné atomové hmotnosti A. Slovo izotop, značící na stejném místě, vychází z faktu, že všechny izotopy jednoho prvku se nacházejí v periodické tabulce na stejném místě.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
cs: Spin je vnitřní moment hybnosti připadající mikroskopickým částicím. Jde pouze o záležitost kvantové fyziky, jejíž ekvivalent klasická fyzika nezná. Zatímco klasický moment hybnosti se týká rotace celého objektu, spin není vázán na žádnou rotující vnitřní hmotu, ale je součástí částice samotné.

en: Magnetic Moment
cs: Magnetický moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
cs: Magnetický moment tělesa je vektorová veličina určující vratný moment magnetického pole vytvořený samotným tělesem v poli. Měří se v jaderných magnetonech µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
cs: Režim rozpadu

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
cs: Režim rozpadu popisuje přesný způsob rozpadu částice. Pro radioaktivní rozpad (rozpad nuklidů) existují tyto režimy rozpadu:[br] -> alfa rozpad (vyzáření jader Hélia-4).[br] -> ß[sup]-[/sup] rozpad (vyzáření elektronu)[br] -> ß[sup]+[/sup] rozpad (vyzáření pozitronu)[br] ->pohlcení elektronu (EC) [br] -> vyzáření protonu [br] -> spontánní rozštěpení [br] U konkrétního jádra většinou převládá jeden režim rozpadu.

en: Decay Energy
cs: Energie rozpadu

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
cs: Energie rozpadu je energie odevzdaná nukleárním rozpadem.

en: Nuclides
cs: Nuklidy

en: [i]see isotopes[/i]
cs: [i]viz izotopy[/i]

en: Isotone
cs: Izoton

en: Nuclear Isomer
cs: Nukleární izomer

en: Isobars
cs: Izobary

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
cs: Dva nuklidy jsou izotony, pokud mají stejný počet neutronů (N).

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
cs: Izobary jsou nuklidy mající stejné nukleonové číslo A, tedy součet protonů a neutronů.

en: Beta rays
cs: Beta záření

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
cs: Záření z paprsků obsahujících elektrony vyloučené z atomů radioaktivních prvků.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
cs: Elektron je subatomární částice s hmotností m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg a záporným nábojem [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
cs: Proton je subatomární částice s hmotností m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg a kladným nábojem [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C nacházející se v jádře atomu.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
cs: Neutron je subatomární částice s hmotností m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg nacházející se v jádře atomu.

en: Cathode Rays
cs: Katodové záření

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
cs: Jako katodové záření se označuje proud elektronů vycházející z katody katodové trubice, tedy skleněné vakuované či zředěným plynem plněné baňky či trubice, osazené minimálně dvěma elektrodami (anodou a studenou či žhavenou katodou), mezi nimiž po připojení k elektrickému napětí prochází v prostředí trubice elektrický proud.

en: Ionic Radius
cs: Iontový poloměr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
cs: Kovalentní poloměr

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
cs: Atomový poloměr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
cs: Van der Waalsův poloměr

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
cs: Atomový poloměr je vzdálenost od jádra atomu k nejvzdálenějšímu stabilnímu elektronovému orbitalu v atomu v rovnovážném stavu.

en: Watchglass
cs: Hodinové sklíčko

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
cs: Hodinové sklíčka jsou kruhové sklíčka s průměrem okolo 5 - 10 cm, používané při různých experimentálních technikách. Okraj je ohnut nahoru, aby se na sklíčku udrželo malé množství kapaliny za účelem vypaření. Vypaření může být urychleno zahřátím sklíčka Bunsenovým kahanem. Hodinové sklíčko může být také použito k přikrytí Petriho misky a je také vhodné k vážení malého množství hmoty nebo k sušení ve větrací skříni. Termín hodinové sklíčko je odvozen od ochranného sklíčka kapesních hodinek, které často bývalo také prohnuté.

en: Dehydrator
cs: Sušička

en: Spatula
cs: Stěrka

en: Water Jet Pump
cs: Vodní vývěva

en: Refractometer
cs: Refraktometr

en: Mortar
cs: Moždíř

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
cs: Moždíř se používá k manuálnímu drcení pevných látek. Lze jej také využít k vytvoření homogenní směsi prášků. K drcení v moždíři se používá kyjovitý nástroj zvaný tlouček.

en: Heating Coil
cs: Topná deska

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
cs: Topné desky se používají na ohřívání baněk a jiných nádob. Více desek může být spojeno teploměrem určeným na kontrolu maximální teploty. Existují i topné desky s magnetickým polem, které slouží zároveň jako magnetické míchačky. Takové zařízení vytváří homogenní směsi na základě teploty a promíchání.

en: Cork Ring
cs: Korkový kroužek

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
cs: Velké baňky s kruhovým dnem se pokládají na kroužky z korku, speciálního odlehčeného dřeva s dobrými izolačními schopnostmi, aby se zabránilo poškození křehkých nástrojů.

en: Dropping Funnel
cs: Kapací nálevka

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
cs: Kapací nálevka se používá pro odlití přesného množství kapaliny. Rychlost odlévání se dá ovládat pomocí kohoutku.

en: Separating Funnel
cs: Dělící nálevka

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
cs: Dělící nálevka je určena o oddělení kapalin s odlišnou hustotou. Kohoutek ve spodní části umožňuje vypuštění hustší kapaliny do jiné nádoby.

en: Protective Goggles
cs: Ochranné brýle

en: Full Pipette
cs: Plná pipeta

en: Drying Tube
cs: Sušící tunel

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
cs: Některé reakce musí probíhat bez kontaktu s vodou. Aby toto bylo možné, může být použit sušící tunel. Ten obsahuje hydroskopické látky, které absorbují vlhkost z ovzduší.

en: Measuring Cylinder
cs: Odměrný válec

en: Thermometer
cs: Teploměr

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
cs: Teploměr se dá použít k určení teploty vzorku. V laboratoři se používají speciální teploměry, které mohou být použity i u kyselin a zásad.

en: Magnetic Stir Bar
cs: Magnetická míchačka

en: Pipette
cs: Pipeta

en: Erlenmeyer Flask
cs: Erlenmeyerova baňka

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
cs: Erlenmeyerova baňka, pojmenovaná po chemikovi Emilu Erlenmeyerovi (1825-1909), je odlišná od kádinky obráceně kónickým tvarem a válcovitým hrdlem. Existují různé druhy Erlenmeyerovy baňky pro různé účely: úzkohrdlé a širokohrdlé. V závislosti na užití může být baňka broušená, aby nesklouzávala v kontaktu s jinými nádobami.
    			<br> 
    			Úzkohrdlá baňka snižuje nebezpečí úniku kapaliny, především při vaření nebo během reakcí s tříštivým účinkem.
    			<br> 
    			Erlenmeyerova baňka se hodí například při smíchání kapalin nebo při urychlování reakcí protřepáním nebo mícháním. Erlenmeyerova baňka je praktická i pro magnetické míchání, protože může být položena přímo na míchací plošinu. Oproti tomu baňka s kruhovým dnem musí být položena na korkový kroužek.

en: Ultrasonic Bath
cs: Ultrazvuková lázeň

en: Scales
cs: Měřítka

en: Distillation bridge
cs: Destilační přestupník

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
cs: Jednou z metod separace směsi je destilace. Při destilaci hraje přestupník roli potrubí mezi dvěma nádobami. Jedna z nich obsahuje směs určenou na separaci, pomocí zahřívání je část směsi v plynné formě vháněna do přestupníku. Na jeho konci plyn kondenzuje a stéká do baňky. Přestupník bývá většinou ochlazován prouděním. Často v něm také bývá teploměr pro kontrolu teploty.

en: Syringe
cs: Stříkačka

en: Burner
cs: Kahan

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
cs: Existuje několik typů kahanů, na obrázku je Teclův kahan. Každý typ kahanu je vhodný pro různé účely, liší se maximální teplotou a celkovou zahřívací kapacitou.

en: Contact Thermometer
cs: Dotykový teploměr

en: Clamps
cs: Držáky

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
cs: Laboratorní držáky usnadňují držení mnoha různých nástrojů.

en: Indicator Paper
cs: Lakmusový papírek

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
cs: Existuje několik způsobů zjišťování hodnoty pH roztoku, jedním z nich je použití lakmusového papírku. Lakmusový papírek mění barvu na základě pH roztoku, do kterého byl ponořen. Porovnáním barvy s tabulkou barev a hodnot je možné celkem přesně zjistit hodnotu pH. Jestliže je potřeba přesnější měření lze použít skleněnou elektrodu, která pracuje na bázi měření vodivosti roztoku.

en: Buret
cs: Byreta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
cs: Byrety se používají při titraci kapalin. Byreta se naplní určitým množstvím kapaliny a připevní se nad nějakou nádobu, třeba Erlenmeyerovu baňku. Otevřením kohoutku je kapalina v nádobě titrována. Vysoce kvalitní byrety mají odvzdušňovací mechanismus, pomocí kterého mohou být velice jednoduše znovu naplněny přesným objemem, na který je byreta kalibrována.

en: Beaker
cs: Kádinka

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
cs: Kádinky slouží mnoha účelům. Například pro uchovávání chemikálií nebo jako prostředí chemických reakcí. Často jsou také používány na titraci.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
cs: DSC (Diferenční skenovací kalorimetr)

en: Dewar Vessel
cs: Dewarova nádoba

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
cs: Dewarova nádoba (nebo Dewarova lahev), pojmenovaná po fyzikovi siru Jamesi Deware (1842-1923), je dvoustěnná vakuovaná lahev, určená k dobré tepelné izolaci. Proto se hodí k udržení tekutiny studené nebo teplé. Jedním z dobře známých příkladů Dewarovy nádoby je termoska.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
cs: Umělý

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
cs: Vodík

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
cs: V řečtině 'hydro' a 'gennao' pro 'skupenství vody'.

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
cs: Řecké slovo pro slunce bylo 'helios'.

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
cs: Řecké 'lithos' znamená 'kámen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
cs: Berylium

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
cs: Greek 'beryllos' pro 'světlezelený kámen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
cs: Bór

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
cs: Boron znamená 'Bor(ax) + (carb)on'. Nachází se v boraxu a chová se hodně jako uhlík.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
cs: Uhlík

en: Latin 'carboneum' for carbon.
cs: Latinské 'carboneum' pro uhlík.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
cs: Dusík

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
cs: Latinské 'nitrogenium' ('druhy ledek, dusičnan draselný, nebo sodný').

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
cs: Latinské 'oxygenium' (druhy kyseliny).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
cs: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
cs: Latinské 'fluere' ('pluje').

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
cs: Řecké 'neo' s významem 'nový'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
cs: Sodík

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
cs: Hořčík

en: Named after the city of Magnesia.
cs: Nazváno podle města zvaného Magnesia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
cs: Hliník

en: Latin 'alumen'.
cs: Latinské 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
cs: Křemík

en: Latin 'silex'.
cs: Latinské 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
cs: Fosfor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
cs: Řecké 'phosphoros' pro 'nese světlo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
cs: Síra

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
cs: V sanskrtu 'sweb' má význam 'spát'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
cs: Chlór

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
cs: Řecké 'chloros' pro 'žlutozelenou'.

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
cs: Řecké 'aergon' pro 'nečinný'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
cs: Draslík

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
cs: Vápník

en: Latin 'calx' for 'lime'.
cs: Latinské 'calx' pro 'vápno'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
cs: Skandium

en: Named because it was found in Scandinavia.
cs: Takto bylo nazváno, protože bylo nalezeno ve Skandinávii.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
cs: Titan

en: The Titans were giants in Greek mythology.
cs: Titáni byli v řecké mytologii obři.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
cs: Vanad

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
cs: 'Vanadis' je dalším jménem severské bohyně Freji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
cs: Chrom

en: Greek 'chroma' means 'color'.
cs: Řecké 'chroma' znamená 'barva'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
cs: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
cs: Bylo objeveno v černé zemi blízko města pojmenovaného Magnesia. Z toho důvodu bylo nazváno 'magnesia nigra'. Zkráceně: Manganese - Mangan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
cs: Železo

en: Latin 'ferrum'.
cs: Latinské 'ferrum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
cs: Kobalt

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
cs: Nazváno podle německého slova pro 'skřítka', kterým je 'Kobold'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
cs: Nikl

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
cs: 'Nickel' bylo jméno horského skřítka.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
cs: měď

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
cs: Řecké 'cuprum' pro Kypr.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
cs: Zinek

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
cs: Německé 'zinking' pro 'tvrdý', protože zinková ruda je velmi tvrdá..

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
cs: Galium

en: 'Gallia' is an old name for France.
cs: 'Gallia' je starým jménem Francie.

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
cs: Latinské 'germania' je starým jménem Německa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
cs: Arsen

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
cs: Řecké 'arsenikos' pro 'samčí' nebo 'odvážný'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
cs: Selen

en: Greek 'selena' for 'moon'.
cs: Řecké 'selena' pro 'měsíc'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
cs: Brom

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
cs: Řecké 'bromos' pro 'hrozně zapáchá'.

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
cs: Řecké 'kryptos' pro 'skrytý'.

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
cs: Latinské 'rubidus' pro 'tmavě rudý'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
cs: Stroncium

en: Named after the mineral Strontianit.
cs: Nazváno podle minerálu stroncianitu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
cs: Ytrium

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
cs: Nazváno podle malého města Ytterby blízko Stockholmu ve Švédsku. Terbium, Ytterbium a Erbium jsou po tomto městu nazvány také.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
cs: Zirkon

en: Named after the mineral zircon.
cs: Nazváno podle minerálu zirkonu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
cs: Niob

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
cs: Nazváno podle Niobe, dcery řeckého boha Tantala.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
cs: Molybden

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
cs: Tento název má řecké kořeny. Znamená 'jako platina' - bylo obtížné odlišit molybden od platiny.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
cs: Technecium

en: Greek 'technetos' for artificial.
cs: Řecké 'technetos'  pro umělý (vytvořený člověkem).

en: Ruthenia is the old name of Russia.
cs: Ruthenia je starým pojmenováním Ruska.

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
cs: Řecké 'rhodeos' znamená 'červený jako růže'.

en: Named after the asteroid Pallas.
cs: Nazváno podle asteroidu Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
cs: Stříbro

en: Latin 'argentum' for silver.
cs: Latinské 'argentum' pro stříbro.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
cs: Kadmium

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
cs: Řecké 'kadmia' ('Galmei' = uhličitan zinečnatý).

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
cs: Nazváno podle 'Indigo' z důvodu jeho modrého spektra.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
cs: Cín

en: Latin 'stannum' for tin.
cs: Latinské 'stannum' pro cín.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
cs: Antimon

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
cs: Arabské 'anthos ammonos' pro 'květy boha Ammona'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
cs: Telur

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
cs: Latinské 'tellus' nebo 'telluris' pro 'planeta Země'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
cs: Jód

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
cs: Řecké 'ioeides' pro 'fialový'.

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
cs: Řecké 'xenos' pro 'cizinec'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
cs: Cesium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
cs: Latinské 'caesius' pro 'nebeskou modř'.

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
cs: Řecké 'barys' pro 'těžký'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
cs: Lanthan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
cs: Řecké 'lanthanein' pro 'skrytý'. Lanthanoidy jsou se rovněž nazývají 'vzácné prvky země'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
cs: Cer

en: Named after the planetoid Ceres.
cs: Nazváno podle planetoidy Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
cs: Praseodym

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
cs: Řecké 'prasinos didymos' pro 'zelené dvojče'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
cs: Neodym

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
cs: Řecké 'neos didymos' pro 'nové dvojče'.

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
cs: Nazváno po řeckém Prometheovi. Prometheus ukradl oheň bohům a dal jej lidem.

en: Named after the mineral Samarskit.
cs: Nazváno podle minerálu samarskitu.

en: Named after Europe.
cs: Nazváno po Europe.

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
cs: Nazváno podle finského chemika Johana Gadolina.

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
cs: Nazváno podle švédského města Ytterby a minerálu Ytterbit, ze kterého bylo Terbium poprvé rafinováno. Yttrium, Erbium a Ytterbium jsou po tomto městu nazvány také.

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
cs: Řecké 'dysprositor' pro 'obtížně dosažitelné'.

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
cs: Latin 'holmia' pro starý název Stockholmu.

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
cs: Nazváno podle švédského města Ytterby, kde byl minerál Galodinit (ze kterého bylo Erbium poprvé rafinováno) poprvé těžen. Yttrium, Terbium a Ytterbium jsou po tomto městu nazvány také.

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
cs: Nazváno podle starého jména pro Skandinávii. 'Thule'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
cs: Yterbium

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
cs: Tak jako Yttrium, Terbium a Erbium je nazváno podle švédského města Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
cs: Lutecium

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
cs: Nazváno podle římského názvu 'Lutetia' pro Paříž.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
cs: Tantal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
cs: Nazváno podle řeckého mýtu o Tantalovi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
cs: Wolfram

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
cs: Nazváno podle německé řeky Rýnu (latinské 'Rhenium').

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
cs: Řecké slovo pro 'pach'. Jeho oxidy silně páchnou po ředkvičkách.

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
cs: Řecké 'iris' pro 'duha'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
cs: Platina

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
cs: Španělské 'platina' znamená 'malé stříbro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
cs: Zlato

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
cs: Latinské 'aurum' nazváno po Auroře, bohyni východu slunce..

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
cs: Merkur

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
cs: Řeckolatinské 'hydrargyrum' pro 'tekuté stříbro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
cs: Thalium

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
cs: Řecké 'tallos' pro 'mladá větvička'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
cs: Olovo

en: Latin 'plumbum' for Lead.
cs: Latinské 'plumbum' pro olovo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
cs: Bismut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
cs: Starým názvem bismutu je 'wismut'. Což bylo označení pro 'bílou hmotu'.

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
cs: Nazváno po Polsku k poctě Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
cs: Astat

en: Greek 'astator' for 'changing'.
cs: Řecké 'astator' pro 'proměnlivý'.

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
cs: Nazváno po Radiu. Končí na 'on', aby bylo jasné, že jde o vzácný plyn.

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
cs: Nazváno po Francii k poctě Marguerite Perey.

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
cs: Latinské 'radius' pro 'paprsek', protože je radioaktivní.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
cs: Aktinium

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
cs: Řecké 'aktis' pro 'paprsek' - aktinium je radioaktivní.

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
cs: Nazváno podle vikingského boha hromu: Thóra

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
cs: Protaktinium

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
cs: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
cs: Řecké 'ouranos' pro 'nebe'. Nazváno po planetě Uranu.

en: Named after the planet Neptune.
cs: Nazváno po planetě Neptunu.

en: Named after the planet Pluto.
cs: Nazváno po planetě Pluto.

en: Named after America.
cs: Nazváno po Americe.

en: Named after Marie Curie.
cs: Nazváno po Marie Curie.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
cs: Nazváno podle města Berkeley, kde bylo objeveno.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
cs: Kalifornium

en: Named after the US-State of California.
cs: Nazváno podle amerického státu Kalifornie (USA).

en: Named after the scientist Albert Einstein.
cs: Nazváno po vědci Albertovi Einsteinovi.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
cs: Nazváno po vědci Enrico Fermi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
cs: Mendělejevium

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
cs: Nazváno po vědci D.I. Mendělejevovi.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
cs: Nazváno po vědci Alfrédovi Nobelovi.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
cs: Nazváno po vědci  Ernestu Orlandu Lawrenceovi.

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
cs: Nazváno po vědci Ernestu Rutherfordovi.

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
cs: Nazváno podle ruského vědeckého města Dubna.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
cs: Nazváno po vědci G. Theodoru Seaborgovi.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
cs: Nazváno po vědci Nielsi Bohrovi.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
cs: Latinské 'hassia' pro německé vévodství Hesensko. V Hesensku bylo objeveno mnoho prvků.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
cs: Nazváno po vědkyni Lise Meitner.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
cs: Nazváno podle německého města Darmstadt, kde bylo objeveno mnoho prvků.

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
cs: Nazváno po Wilhelmovi Conradovi Röntgenovi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
cs: Kopernicium

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
cs: Historicky známé jako eka-rtuť. Pojmenováno po astronomovi Mikuláši Koperníkovi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
cs: Tennesin

en: Classic Periodic Table
cs: Klasická periodická tabulka

en: Long Periodic Table
cs: Dlouhá periodická tabulka

en: Short Periodic Table
cs: Zkrácená periodická tabulka

en: Transition Elements
cs: Přechodné prvky

en: DZ Periodic Table
cs: Periodická tabulka

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
cs: Chemická kalkulačka

en: Equation Balancer
cs: Vyčíslovač rovnic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
cs: Úvod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
cs: Nukleární kalkulačka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
cs: Plynová kalkulačka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
cs: Kalkulačka koncentrace

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
cs: Kalkulačka molekulové hmotnosti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
cs: Toto je seznam dostupných kalkulaček. Pro více informací o nich, klikněte na 'Úvod'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
cs: Kalkulačky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
cs: Toto je vysvětlení funkce každé kalkulačky v Kalziu.

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
cs: Procent by mělo být méně než 100,0, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
cs: Hustota nemůže být nulová, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
cs: Hmotnost nemůže být nulová, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
cs: Objem nemůže být nulový, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
cs: Počet molů nemůže být nulový, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
cs: Molární hmotnost rozpouštědla je nulová, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
cs: Počet ekvivalentů je nulový - nelze vypočítat ekvivalentní hmotnost.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
cs: Koncentrace je nulová, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
cs: Objem rozpouštědla nemůže být nulový.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
cs: Počet molů rozpouštědla nemůže být nulový.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
cs: Hmotnost rozpouštědla nemůže být nulová.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
cs: Údaje k vypočtení zvolené hodnoty jsou nedostačující, prosím udejte je správně.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
cs: Nedostačující údaje, určete molární hmotnost / molární zlomek / molalitu k vypočtení.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
cs: Molární hmotnost nemůže být nulová, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
cs: Látkové množství nemůže být nulové, prosím zadejte platnou hodnotu.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
cs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Některé z následujících údajů nejsou potřebné. Například, pokud zadáte množství rozpuštěné látky v molech, nemusíte zadávat molární hmotnost látky.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
cs: Údaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
cs: <big><b>Množství rozpuštěné látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
cs: Pole je určeno k zadání množství rozpuštěné látky v roztoku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
cs: Metoda, kterou si přejete zadat množství rozpuštěné látky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
cs: Pomocí tohoto pole se určuje metoda, jakou určíte množství rozpuštěné látky, tedy hmotnost, látkové množství, nebo objem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
cs: <big><b>Molární hmotnost rozpuštěné látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
cs: <big>Zadejte molární hmotnost rozpuštěné látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
cs: Pole je určeno k zadání molární hmotnosti rozpuštěné látky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
cs: <big><b>Látkové množství rozpuštěné látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
cs: <big><b>Hustota rozpuštěné látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
cs: <big>Zadejte hustotu rozpuštěné látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
cs: Pole je určeno k zadání hustoty rozpuštěné látky. Je potřebné pouze, pokud vyjadřujete množství látky pomocí objemu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
cs: <big><b>Množství rozpouštědla:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
cs: Pole je určeno k zadání množství rozpouštědla v roztoku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
cs: <big>Metoda, kterou si přejete zadat množství</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
cs: Pomocí tohoto pole se určuje metoda, jakou určíte množství rozpouštědla, tedy hmotnost, látkové množství, nebo objem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
cs: <big><b>Molární hmotnost rozpouštědla:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
cs: <big>Zadat molární hmotnost rozpouštědla</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
cs: Pole je určeno k zadání molární hmotnosti rozpouštědla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
cs: <big><b>Hustota rozpouštědla:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
cs: Pole je určeno k zadání hustoty roztoku a je potřebné pouze, pokud vyjadřujete množství roztoku pomocí hmotnosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
cs: <big><b>Koncentrace:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
cs: Pole je určeno k zadání koncentrace roztoku v jednotkách určených napravo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
cs: <big><b>Vyčíslit:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
cs: Toto je seznam hodnot, které jdou vypočítat. Zvolte jednu z nich a zadejte další potřebné údaje k jejímu vypočtení.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
cs: Určete jednotku hustoty rozpouštědla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
cs: Pole je určeno pro zadání jednotek množství rozpouštědla v roztoku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
cs: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
cs: <big>Zadejte jednotky hustoty</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
cs: Pole je určeno k zadání jednotek hustoty rozpuštěné látky. Je potřebné pouze, pokud vyjadřujete množství látky pomocí objemu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
cs: Pole je určeno pro zadání jednotek množství rozpuštěné látky v roztoku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
cs: Obnovit

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
cs: Molární hmotnost nemůže být nulová, prosím zadejte nenulovou hodnotu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
cs: Pole je určeno k zadání molární hmotnosti plynu, např. 2 pro vodík.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
cs: <big><b>Látkové množství:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
cs: Pole je určeno k zadání látkového množství plynu.
    Látkové množství = hmotnost / molární hmotnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
cs: <big><b>Hmotnost:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
cs: Pole je určeno k zadání hmotnosti plynu.
    Hmotnost = látkové množství * molární hmotnost

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
cs: Pole je určeno ke změně jednotek hmotnosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
cs: <big><b>Tlak:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
cs: Pole je určeno ke změně tlaku v plynu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
cs: Pole je určeno ke zvolení jednotek tlaku, např. atmosfér, barů, apod.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
cs: <big><b>Teplota:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
cs: Pole je určeno k zadání teploty plynu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
cs: Pole je určeno ke zvolení jednotek teploty, např. Kelvinů nebo stupňů Celsia, atp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
cs: <big><b>Hlasitost:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
cs: Pole je určeno k zadání objemu plynu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
cs: Pole je určeno ke zvolení jednotek objemu, např litrů.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
cs: Údaje pro neideální plyny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
cs: <big><b>Van der Waalsova konstanta 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
cs: <big><b>Van der Waalsova konstanta 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
cs: Určete jednotku van der Waalsovy konstanty 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
cs: Pole je určeno k zadání van der Waalsovy konstanty 'b' pro plyn. Toto je potřeba pouze pro reálný plyn. Je možné zadat 0,0 pro ideální plyn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
cs: Určete jednotku van der Waalsovy konstanty 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
cs: Pole je určeno k zadání van der Waalsovy konstanty 'a' pro plyn. Toto je potřeba pouze pro reálný plyn. Je možné zadat 0,0 pro ideální plyn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
cs: Jednotka van der Waalsovy konstanty 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
cs: Pole slouží k zadání jednotky van der Waalsovy konstanty 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
cs: na mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
cs: litr^2 atmosfér/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
cs: Klikněte pro obnovení výchozích hodnot

en: Initial amount cannot be zero.
cs: Počáteční množství nemůže být nula.

en: Final amount cannot be zero.
cs: Finální množství nemůže být nula.

en: Time is zero, please enter a valid value.
cs: Čas je nulový, prosím zadejte platnou hodnotu.

en: The final amount is greater than the initial amount.
cs: Finální množství je větší než počáteční.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
cs: Údaje o prvku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
cs: <big><b>Název prvku:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
cs: Pole je určeno k zadání prvku, na kterém se provede výpočet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
cs: <big><b>Hmotnost izotopu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
cs: Pole je určeno ke zvolení izotopu výše zvoleného prvku, na kterém bude proveden výpočet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
cs: <big><b>Poločas rozpadu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
cs: Pole je určeno k zadání poločasu proměny výše zvoleného izotopu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
cs: Pole je určeno ke zvolení jednotek poločasu proměny, např. let, sekund, atp.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
cs: let

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
cs: sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
cs: minut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
cs: hodin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
cs: dnů

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
cs: týdnů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
cs: <big><b>Atomová hmotnost:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
cs: Tento popisek zobrazuje atomovou hmotnost izotopu v gramech na mol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
cs: gramů / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
cs: Jiné údaje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
cs: Pole je určeno ke zvolení toho, co si přejete vypočítat, vybírejte z času, počátečního a finálního množství látky.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
cs: Počáteční množství

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
cs: Finální množství

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
cs: Čas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
cs: <big><b>Počáteční množství:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
cs: Pole je určeno k zadání počátečního množství radioaktivní látky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
cs: <big><b>Finální množství:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
cs: Pole je určeno k zadání finálního množství radioaktivní látky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
cs: <big><b>Čas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
cs: Pole je určeno k zadání času, po kterém původní množství ubude na finální.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
cs: Pole je určeno ke změně metody, pomocí které si přejete určit počáteční množství látky, tedy hmotnost nebo látkové množství.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
cs: látkové množství

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
cs: Pole je určeno ke změně metody, pomocí které si přejete určit finální množství látky, tedy hmotnost nebo látkové množství.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
cs: <big>Určete jednotku počátečního množství látky.</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
cs: Pole je určeno k zadání jednotek počátečního množství látky, např. gramů, liber apod.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
cs: gramů

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
cs: tun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
cs: karátů

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
cs: liber

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
cs: uncí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
cs: trojských uncí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
cs: <big>Určete jednotky pro výsledné množství</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
cs: Pole je určeno k zadání jednotek finálního množství látky, např. gramů, liber atp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
cs: <big>Určete jednotku pro uplynulý čas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
cs: Pole je určeno ke zvolení jednotek času, např. let, sekund, atp.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
cs: Tento posuvník je určen zadání času v násobcích poločasu proměny mezi žádným až deseti poločasy.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
cs: Informace/Chybové hlášení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
cs: Množství vždy udávat pomocí hmotnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
cs: Předpokládat ideálnost plynu (tedy nezobrazovat Van der Waalsovy koeficienty)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
cs: Kalkulačka hmotnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
cs: Zobrazit podrobnosti, jako např. zkratky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
cs: Zobrazit kartu pro přidání zkratky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
cs: Množství látky vždy udávat pomocí hmotnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
cs: Množství látky vždy udávat pomocí objemu

en: Experimental values
cs: Experimentální hodnoty

en: Theoretical equations
cs: Teoretické rovnice

en: nothing
cs: nic

en: Error
cs: Chyba

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
cs: Nelze najít rovnici pro proměnnou na ose Y.

en: Save work
cs: Uložit práci

en: Icee File (*.icee)
cs: Soubor Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
cs: Nelze vytvořit %1

en: Open work
cs: Otevřít práci

en: Unable to open %1
cs: Nelze otevřít %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
cs: Uložit graf

en: Svg image (*.svg)
cs: Obrázek svg (*.svg)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
cs: Karta 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
cs: Objem(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
cs: Karta 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
cs: Parametr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
cs: Hodnota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
cs: Osa X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
cs: Osa Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
cs: Vykreslit graf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
cs: Poznámky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
cs: Nový

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
cs: Otevřít

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
cs: Uložit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
cs: Příklad

en: No element selected
cs: Nebyl vybrán žádný prvek

en: No graphic found
cs: Grafika nenalezena

[ctx: Next element]
en: Next
cs: Následující

en: Goes to the next element
cs: Směřuje k následujícímu prvku

[ctx: Previous element]
en: Previous
cs: Předchozí

en: Goes to the previous element
cs: Směruje k předchozímu prvku

en: It was discovered by %1.
cs: Tento prvek objevil %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
cs: Původ názvu:<br/> %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
cs: Teplota tání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
cs: Teplota varu

en: Electron Affinity
cs: Elektronová afinita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
cs: Atomová hmotnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
cs: Elektronegativita

en: Neutrons
cs: Neutrony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
cs: Zastoupení

en: Half-life period
cs: Poločas rozpadu

en: Energy and Mode of Decay
cs: Energie a typ rozpadu

en: Spin and Parity
cs: Spin a parita

en: %1 u
cs: %1

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
cs: Přehled údajů

en: Atom Model
cs: Model atomu

en: Isotopes
cs: Izotopy

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Spectrum
cs: Spektrum

en: Extra information
cs: Více informací

en: Extra Information
cs: Více informací

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
cs: [%1] %2 (%3 - Blok %4)

en: No spectrum of %1 found.
cs: Nenalezeno spektrum pro %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
cs: Zobrazit graf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
cs: Atomové číslo

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
cs: Vyčísloval rovnic dokáže vyčíslovat rovnice.<br><br><b>Používání proměnných</b><br>Pro vyjádření proměnné koeficientu prvku napište před značku prvku jedno písmeno, jak vidíte na tomto příkladu:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Výsledek: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Řešením tohoto výrazu získáte požadované množství vodíku a kyslíku.<br><br><b>Určení elektrického náboje</b><br>Použijte hranaté závorky pro zadání elektrického náboje prvku, jak vidíte na tomto příkladu:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Výsledek: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
cs: Rovnice:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
cs: Rovnici na vyčíslení vložte do tohoto pole.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
cs: Pokud stisknete toto tlačítko, dojde k vyčíslení rovnice výše.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
cs: &Vyčíslit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
cs: Zkopírovat do schránky

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
cs: Exportovat chemická data

en: Elements
cs: Prvky

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Exact Mass
cs: Přesná hmotnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
cs: Ionizace

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
cs: Typ

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Soubor již existuje. Přejete si jej přepsat?

en: Could not open file for writing.
cs: Nelze otevřít soubor pro zápis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
cs: Soubor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
cs: Formát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
cs: Schéma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
cs: Přechod:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
cs: Pohněte posuvníkem pro změnu aktuální teploty

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
cs: Klikněte pro spuštění / pozastavení zvyšování teploty.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
cs: Rychlost

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
cs: Pohněte posuvníkem pro změnu rychlosti zvyšování teploty.

en: Elements with melting point around this temperature:
cs: Prvky s podobnou teplotou tání:

en: No elements with a melting point around this temperature
cs: Žádné prvky s podobnou teplotou tání

en: Elements with boiling point around this temperature:
cs: Prvky s podobnou teplotou varu:

en: No elements with a boiling point around this temperature
cs: Žádné prvky s podobnou teplotou varu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
cs: Přiblížit / Oddálit

en: Isotope of Element %1 (%2)
cs: Izotop prvku %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
cs: Tabulka izotopů

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
cs: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
cs: Násobek

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
cs: Stabilní

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
cs: neznámý

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Magnetic moment: %1
cs: Magnetický moment: %1

en: Halflife: %1 %2
cs: Poločas rozpadu: %1 %2

en: Halflife: Unknown
cs: Poločas proměny: Neznámý

en: Abundance: %1 %
cs: Výskyt: %1 %

en: Number of nucleons: %1
cs: Počet nuklidů: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Exact mass: %1 u
cs: Přesná hmotnost: %1 u

en: &Export Data...
cs: &Exportovat data...

en: &Scheme
cs: &Schéma

en: &Gradients
cs: &Přechody

en: &Tables
cs: &Tabulky

en: &Numeration
cs: Číslová&ní skupin

en: &Plot Data...
cs: Zobrazit &graf...

en: Perform &Calculations...
cs: Molekulární &kalkulačka

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
cs: Toto je kalkulačka, provádí základní chemické výpočty.

en: &Isotope Table...
cs: Tabulka &izotopů...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
cs: Tato tabulka zobrazuje všechny známé izotopy chemických prvků.

en: &Glossary...
cs: &Slovníček...

en: &R/S Phrases...
cs: &R/S-věty...

en: Convert chemical files...
cs: Převést chemické soubory...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
cs: Pomocí tohoto nástroje lze převádět soubory obsahující chemická data mezi různými formáty.

en: Molecular Editor...
cs: Editor molekul...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
cs: tento nástroj umožňuje zobrazovat a upravovat 3D modely molekul.

en: &Tables...
cs: &Tabulky...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
cs: Otevře dialogové okno se seznamy značek a čísel vztažených k chemii.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
cs: Zobrazí nebo skryje vysvětlivky periodické tabulky.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
cs: Zobrazí nebo skryje postranní panel s přídavnými informacemi a sadou nástrojů.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
cs: Zobrazí nebo skryje postranní panel s přídavnými informacemi o tabulce.

en: Legend
cs: Vysvětlivky

en: Table Information
cs: Informace o tabulce

en: Information
cs: Informace

en: Overview
cs: Přehled

en: View
cs: Pohled

en: Save Kalzium's Table In
cs: Uložit tabulku Kalzia v

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
cs: Obrázky (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
cs: Vědomosti

en: Tools
cs: Nástroje

en: Kalzium Error
cs: Chyba v programu Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
cs: Tento systém nepodporuje OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
cs: %1 (%2), Hmotnost: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
cs: Žádný

en: Van Der Waals
cs: Van Der Waalsův

en: Electronegativity (Pauling)
cs: Elektronegativita (Pauling)

en: Discovery date
cs: Datum objevu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
cs: Elektronová afinita

en: First Ionization
cs: První ionizace

en: No Numeration
cs: Bez číslování

en: IUPAC
cs: IUPAC (Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii)

en: CAS
cs: Registrační číslo CAS

en: Old IUPAC
cs: Starý IUPAC

en: Monochrome
cs: Bez barev

en: All the Elements
cs: Všechny prvky

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
cs: Bloky

en: s-Block
cs: s-prvky

en: p-Block
cs: p-prvky

en: d-Block
cs: d-prvky

en: f-Block
cs: f-prvky

en: Iconic
cs: Ikonové

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
cs: Každý prvek je reprezentován ikonou, která představuje jeho použití.

en: Alkaline
cs: Alkalické

en: Rare Earth
cs: Prvky vzácných zemin

en: Non-Metals
cs: Nekovy

en: Alkalie Metal
cs: Alkalický kov

en: Other Metal
cs: Ostatní kovy

en: Transition Metal
cs: Přechodný kov

en: Noble Gas
cs: Vzácný plyn

en: Metalloid
cs: Polokovy

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
cs: Skupiny

en: Group 1
cs: Skupina 1

en: Group 2
cs: Skupina 2

en: Group 3
cs: Skupina 3

en: Group 4
cs: Skupina 4

en: Group 5
cs: Skupina 5

en: Group 6
cs: Skupina 6

en: Group 7
cs: Skupina 7

en: Group 8
cs: Skupina 8

en: Colors
cs: Barvy

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
cs: Nás&troje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Value not defined
cs: Hodnota není definována

en: Unknown Value
cs: Neznámá hodnota

en: This element was discovered in the year %1.
cs: Tento prvek byl objeven roku %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
cs: IUPAC ještě tento prvek oficiálně neuznala.

en: This element was known to ancient cultures.
cs: Tento prvek byl známý již ve starověku.

en: No Data
cs: Žádná data

en: Glossary
cs: Glosář

[ctx: @title:window]
en: Glossary
cs: Glosář

en: References
cs: Odkazy

en: Go to '%1'
cs: Jít na %1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
cs: Pevný

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
cs: Kapalný

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
cs: Plynný

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
cs: logaritmický

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
cs: lineární

en: Scheme: %1
cs: Schéma: %1

en: A periodic table of the elements
cs: Periodická tabulka prvků

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
cs: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & Vývojáři KDE Edu

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
cs: Základní práce na prohlížeči molekul, mentoroval Marcusovi během jeho SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
cs: SoC na prohlížeči molekul a portování/integrace libavogadro

en: Kashyap R Puranik
cs: Kashyap R. Puranik

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
cs: SoC na widgetu kalkulačky a několik malých vylepšení

en: EqChem, the equation solver
cs: EqChem, vyčíslovač rovnic

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
cs: Čištění kódu, parser pro kalkulačku hmotnosti a spousta malých vylepšení

en: A lot of small things and the documentation
cs: Řada drobností a dokumentace

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
cs: Přispění do kódu a dokumentace vyčíslovače rovnic a prohlížeče molekul

en: Many beautiful element icons
cs: Mnoho pěkných ikon prvků

en: Many beautiful element icons, too!
cs: Taky mnoho ikon prvků.

en: Several icons
cs: Několik ikon

en: Several icons in the information dialog
cs: Několik ikon v informačním dialogu

en: Contributed most isotope information
cs: Přispěl většinou informací o izotopech

en: Some icons and inspiration for others
cs: Některé ikonky a inspirace pro jiné

en: The design of the information dialog
cs: Design informačního dialogu

en: The orbits icon
cs: Ikona orbitů

en: New interface design and usability improvements
cs: Nové uživatelské rozhraní a vylepšení použitelnosti

en: Open the given molecule file
cs: Otevřít dané soubory molekul

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
cs: Zadejte vzorec
    a klikněte na
    'Vypočítat'.

en: Molecular mass:
cs: Molekulární hmotnost:

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: Symbol should consist of two or more letters.
cs: Značka by měla obsahovat dvě nebo více písmen.

en: Symbol already being used
cs: Značka už je použita

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
cs: Expanze je neplatná, prosím zadejte jinou expanzi

en: done!
cs: hotovo

en: Unable to find the user defined alias file.
cs: Nelze najít zvolený soubor zkratek.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
cs: Kalkulačka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
cs: Vložte sem vzorec molekuly

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
cs: Pole je určeno k zadání vzorce molekuly.
    např. 1.> CaCO3
    např. 2.> MeOH
    např. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
cs: Klikněte na toto tlačítko pro vypočtení.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
cs: Kalkulačka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
cs: Podrobnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
cs: Uspořádání

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
cs: Uspořádání prvků

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
cs: Tato tabulka zobrazuje uspořádání prvků v molekule, např. jejich zastoupení v ní.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
cs: Atomy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
cs: Celková hmotnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
cs: Použité zkratky

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
cs: Zkratky, použité ve vzorci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
cs: Zobrazuje všechny zkratky použité v molekule.
    Například v molekule MeOH je zkratka Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
cs: zkratky

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
cs: Zkratky

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
cs: Vytvořit zkratku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
cs: Zkrácená forma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
cs: Zkrácená forma zkratky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
cs: Zde můžete určit zkrácenou formu zkratky, 
    například Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
cs: Úplná forma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
cs: Zde můžete určit úplnou formu zkratky, 
    například CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
cs: Klikněte pro přidání zkratky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
cs: Klikněte pro přidání zkratky, pokud je platná.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
cs: Přidat zkratku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
cs: Předvolené zkratky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
cs: Uživatelem vytvořené zkratky

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
cs: Seznam předvolených zkratek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
cs: Tato tabulka zobrazuje všechny předvolené zkratky.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
cs: Seznam uživatelem vytvořených zkratek.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
cs: Toto je seznam všech zkratek vytvořených vámi nebo jinými uživateli.

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
cs: Odkládací prostor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
cs: Prohození os X a Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
cs: Osa X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
cs: Průměrná hodnota:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
cs: Zde můžete určit, co si přejete zobrazit v grafu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
cs: Maximální hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
cs: Minimální hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
cs: Zobrazit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
cs: Typ prvku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
cs: První prvek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
cs: Poslední prvek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
cs: Všechny prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
cs: Kovy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
cs: Nekovy / Polokovy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
cs: s prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
cs: p prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
cs: d prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
cs: f prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
cs: Vzácné plyny

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
cs: Alkalické kovy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
cs: Kovy alkalických zemin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
cs: Lanthanoidy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
cs: Aktinoidy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
cs: Radioaktivní prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
cs: Žádné popisky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
cs: Jména prvků

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
cs: Značky prvků

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
cs: Osa Y

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
cs: R-věty a S-věty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
cs: R-věty:

en: S-Phrases:
cs: S-věty:

en: You asked for no R/S-Phrases.
cs: Nechtěl jste žádné R/S-věty.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
cs: S1: Uchovávejte uzamčené

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
cs: S2: Uchovávejte mimo dosah dětí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
cs: S3: Uchovávejte na chladném místě

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
cs: S4: Uchovávejte mimo obytné objekty

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
cs: S5: Uchovávejte pod … (příslušnou kapalinu určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
cs: S6: Uchovávejte pod … (inertní plyn určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
cs: S7: Uchovávejte obal těsně uzavřený

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
cs: S8: Uchovávejte obal suchý

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
cs: S9: Uchovávejte obal na dobře větraném místě

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
cs: S12: Neuchovávejte obal těsně uzavřený

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
cs: S13: Uchovávejte odděleně od potravin, nápojů a krmiv

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
cs: S14: Uchovávejte odděleně od … (vzájemně se vylučující látky uvede výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
cs: S15: Chraňte před teplem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
cs: S16: Uchovávejte mimo dosah zdrojů zapálení - Zákaz kouření

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
cs: S17: Uchovávejte mimo dosah hořlavých materiálů

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
cs: S18: Zacházejte s obalem opatrně a opatrně jej otevírejte

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
cs: S20: Nejezte a nepijte při používání

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
cs: S21: Nekuřte při používání

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
cs: S22: Nevdechujte prach

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
cs: S23: Nevdechujte plyny/dýmy/páry/aerosoly (příslušný výraz určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
cs: S24: Zamezte styku s kůží

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
cs: S25: Zamezte styku s očima

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
cs: S26: Při zasažení očí okamžitě důkladně vypláchněte vodou a vyhledejte lékařskou pomoc

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
cs: S27: Okamžitě odložte veškeré kontaminované oblečení

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
cs: S28: Při styku s kůží okamžitě omyjte velkým množstvím … (vhodnou kapalinu určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
cs: S29: Nevylévejte do kanalizace

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
cs: S30: K tomuto výrobku nikdy nepřidávejte vodu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
cs: S33: Proveďte preventivní opatření proti výbojům statické elektřiny

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
cs: S35: Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny bezpečným způsobem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
cs: S36: Používejte vhodný ochranný oděv

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
cs: S37: Používejte vhodné ochranné rukavice

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
cs: S38: V případě nedostatečného větrání používejte vhodné vybavení pro ochranu dýchacích orgánů

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
cs: S39: Používejte osobní ochranné prostředky pro oči a obličej

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
cs: S40: Podlahy a předměty znečistěné tímto materiálem čistěte … (určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
cs: S41: V případě požáru a/nebo výbuchu nevdechujte dýmy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
cs: S42: Při fumigaci nebo rozprašování používejte vhodný ochranný prostředek k ochraně dýchacích orgánů (specifikaci uvede výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
cs: S43: V případě požáru použijte … (uveďte zde konkrétní typ hasicího zařízení. Pokud zvyšuje riziko voda, připojte - Nikdy nepoužívat vodu)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
cs: S45: V případě nehody, nebo necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (je-li možno, ukažte toto označení)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
cs: S46: Při požití okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte tento obal nebo označení

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
cs: S47: Uchovávejte při teplotě nepřesahující … °C (určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
cs: S48: Uchovávejte ve zvlhčeném stavu … (vhodnou látku určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
cs: S49: Uchovávejte pouze v původním obalu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
cs: S50: Nesměšujte s … (určí výrobce)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
cs: S51: Používejte pouze v dobře větraných prostorách

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
cs: S52: Nedoporučuje se pro použití v interiéru na velké plochy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
cs: S53: Zamezte expozici - před použitím si obstarejte speciální instrukce

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
cs: S56: Zneškodněte tento materiál a jeho obal ve sběrném místě pro zvláštní nebo nebezpečné odpady

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
cs: S57: Použijte vhodný obal k zamezení kontaminace životního prostředí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
cs: S59: Informujte se u výrobce nebo dodavatele o regeneraci nebo recyklaci

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
cs: S60: Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny jako nebezpečný odpad

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
cs: S61: Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
cs: S62: Při požití nevyvolávejte zvracení: okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte tento obal nebo označení

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
cs: S63: V případě nehody při vdechnutí přeneste postiženého na čerstvý vzduch a ponechte jej v klidu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
cs: S64: Při požití vypláchněte ústa velký množstvím vody (pouze je-li postižený při vědomí)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
cs: R1: Výbušný v suchém stavu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
cs: R2: Nebezpečí výbuchu při úderu, tření, ohni nebo působením jiných zdrojů zapálení

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
cs: R3: Velké nebezpečí výbuchu při úderu, tření, ohni nebo působením jiných zdrojů zapálení

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
cs: R4: Vytváří vysoce výbušné kovové sloučeniny

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
cs: R5: Zahřívání může způsobit výbuch

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
cs: R6: Výbušný za přístupu i bez přístupu vzduchu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
cs: R7: Může způsobit požár

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
cs: R8: Kontakt s hořlavým materiálem může způsobit požár

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
cs: R9: Výbušný při smíchání s hořlavým materiálem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
cs: R10: Hořlavý

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
cs: R11: Vysoce hořlavý

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
cs: R12: Extrémně hořlavý

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
cs: R14: Prudce reaguje s vodou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
cs: R15: Při styku s vodou uvolňuje extrémně hořlavé plyny

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
cs: R16: Výbušný při smíchání s oxidačními látkami

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
cs: R17: Samovznítitelný na vzduchu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
cs: R18: Při používání může vytvářet hořlavé nebo výbušné směsi par se vzduchem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
cs: R19: Může vytvářet výbušné peroxidy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
cs: R20: Zdraví škodlivý při vdechování

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
cs: R21: Zdraví škodlivý při styku s kůží

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
cs: R22: Zdraví škodlivý při požití

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
cs: R23: Toxický při vdechnutí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
cs: R24: Toxický při styku s kůží

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
cs: R25: Toxický při požití

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
cs: R26: Vysoce toxický při vdechování

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
cs: R27: Vysoce toxický při styku s kůží

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
cs: R28: Vysoce toxický při požití

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
cs: R29: Uvolňuje toxický plyn při styku s vodou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
cs: R30: Při používání se může stát vysoce hořlavým

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
cs: R31: Uvolňuje toxický plyn při styku s kyselinami

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
cs: R32: Uvolňuje vysoce toxický plyn při styku s kyselinami

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
cs: R33: Nebezpečí kumulativních účinků

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
cs: R34: Způsobuje poleptání

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
cs: R35: Způsobuje těžké poleptání

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
cs: R36: Dráždí oči

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
cs: R37: Dráždí dýchací orgány

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
cs: R38: Dráždí kůži

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
cs: R39: Nebezpečí velmi vážných nevratných účinků

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
cs: R40: Podezření na karcinogenní účinky

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
cs: R41: Nebezpečí vážného poškození očí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
cs: R42: Může způsobit přecitlivělost při vdechu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
cs: R43: Může způsobit přecitlivělost při styku s kůží

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
cs: R44: Nebezpečí výbuchu při zahřátí v uzavřeném obalu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
cs: R45: Může způsobit rakovinu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
cs: R46: Může způsobit geneticky dědičné poškození

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
cs: R48: Při dlouhodobém vystavení vlivu nebezpečí vážného poškození zdraví

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
cs: R49: Při vdechnutí může způsobit rakovinu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
cs: R50: Vysoce toxický pro vodní organismy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
cs: R51: Toxický pro vodní organismy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
cs: R52: Škodlivý pro vodní organismy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
cs: R53: Může způsobit dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
cs: R54: Toxický pro rostliny

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
cs: R55: Toxický pro živočichy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
cs: R56: Toxický pro půdní organismy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
cs: R57: Toxický pro včely

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
cs: R58: Může způsobit dlouhodobé nepříznivé účinky v životním prostředí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
cs: R59: Nebezpečný pro ozónovou vrstvu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
cs: R60: Může poškodit reprodukční schopnost

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
cs: R61: Může poškodit plod v těle matky

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
cs: R62: Možné nebezpečí poškození reprodukční schopnosti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
cs: R63: Možné nebezpečí poškození plodu v těle matky

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
cs: R64: Může ublížit kojencům

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
cs: R65: Zdraví škodlivý: při požití může vyvolat poškození plic

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
cs: R66: Opakované vystavení účinkům může způsobit vysušení nebo popraskání kůže

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
cs: R67: Vdechování par může způsobit ospalost a závratě

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
cs: R68: Možné nebezpečí nevratných následků

en: At least one of the specified phrases is invalid.
cs: Nejméně jedna z udaných vět je neplatná.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
cs: S-věty:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
cs: Zadejte R-věty, které si přejete přečíst. Jako oddělovač je přípustný pouze znak "-". Kombinované věty s "/" ještě nejsou implementovány.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
cs: Zadejte R-věty, které si přejete přečíst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
cs: Zadejte S-věty, které si přejete přečíst. Jako oddělovač je přípustný pouze znak "-". Kombinované věty s "/" ještě nejsou implementovány.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
cs: Zadejte S-věty, které si přejete přečíst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
cs: Klikněte sem pro vyhledání vět, které jste zadali nalevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
cs: &Filtr

en: Search...
cs: Hledat...

en: Next to each other
cs: Jeden vedle druhého

en: One part to the side of the other
cs: Jedna část vedle druhé

en: Horizontally
cs: Vodorovně

en: Horizontally (shifted)
cs: Vodorovně (posunuté)

en: Schemes
cs: Schémata

en: Gradients
cs: Přechody

en: Units
cs: Jednotky

en: Isotope Table
cs: Tabulka izotopů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
cs: s-prvky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
cs: p-prvky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
cs: d-prvky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
cs: f-prvky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
cs: Skupina 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
cs: Skupina 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
cs: Skupina 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
cs: Skupina 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
cs: Skupina 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
cs: Skupina 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
cs: Skupina 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
cs: Skupina 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
cs: Skupenství

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
cs: Pevný:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
cs: Kapalný:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
cs: Plynný:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
cs: Alkalické kovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
cs: Prvky vzácných zemin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
cs: Nekovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
cs: Alkalické pozemské kovy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
cs: Ostatní kovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
cs: Halogeny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
cs: Přechodné kovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
cs: Vzácné plyny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
cs: Polokovy:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
cs: Žádné barevné schéma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
cs: Všechny prvky:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
cs: Tato barva bude použita pokud nebude vybráno žádné schéma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
cs: Namísto použití lineárního přechodu pro zobrazení dané vlastnosti prvku v tabulce, Kalzium taky může použít logaritmický přechod.
    
    Zkontrolujte vlastnosti, které se mají zobrazit s logaritmickým přechodem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
cs: Datum objevu

en: Energy:
cs: Energie:

en: Length:
cs: Délka:

en: Temperature:
cs: Teplota:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
cs: Tato stránka podává přehled o spektru tohoto prvku. Použitím myši můžete spektrum přiblížit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
cs: Tato stránka podává přehled o spektru tohoto prvku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
cs: Toto je spektrum prvku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
cs: &Minimální hodnota:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
cs: Udává počáteční vlnovou délku spektra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
cs: Maximální &hodnota:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
cs: Udává koncovou vlnovou délku spektra.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
cs: Nastavení spektra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
cs: Emisní spektrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
cs: Absorpční spektrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
cs: Jednotka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
cs: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
cs: Původní přiblížení

en: Wavelength
cs: Vlnová délka

en: Intensity
cs: Intenzita

en: Greek alphabet
cs: Řecká abeceda

en: Uppercase
cs: Velká písmena

en: Lowercase
cs: Malá písmena

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
cs: Jméno

en: alpha
cs: alfa

en: gamma
cs: gama

en: zeta
cs: dzéta

en: mu
cs: mí

en: nu
cs: ný

en: xi
cs: ksí

en: omicron
cs: omikron

en: rho
cs: ró

en: upsilon
cs: ypsilon

en: phi
cs: fí

en: chi
cs: chí

en: psi
cs: psí

en: Numbers
cs: Čísla

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
cs: Číselné předpony a římské číslování

en: Number
cs: Číslo

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
cs: prefix

en: Roman Numerals
cs: Římské číslice

en: 0.5
cs: 0,5

en: 1.5
cs: 1,5

en: 2.5
cs: 2,5

en: &Copy
cs: &Kopírovat

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
cs: Editor molekul

en: Load Molecule
cs: Načíst molekulu

en: Download New Molecules
cs: Stáhnout nové molekuly

en: Save Molecule
cs: Uložit molekulu

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
cs: Nenačteny žádné nástroje - pravděpodobně nelze najít moduly Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
cs: Nenačteny žádné nástroje - pravděpodobně nelze najít moduly Avogadro. Nelze prohlížet žádné molekuly, dokud nebude tento problém vyřešen.

en: Common molecule formats
cs: Běžné formáty molekul

en: All files
cs: Všechny soubory

en: Choose a file to open
cs: Vyberte soubor k otevření

en: Could not load molecule
cs: Molecule nelze načíst

en: Loading the molecule failed.
cs: Načítání molekuly selhalo.

en: Choose a file to save to
cs: Vyberte soubor k uložení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
cs: Styl:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
cs: Zobrazit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
cs: Upravit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
cs: Optimalizovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
cs: Vymazat kresbu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
cs: Změřit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
cs: Klikněte na 2 atomy pro změření jejich vzdálenosti, na 3 atomy pro změření úhlu, na 4 atomy pro změření úhlu vzepětí.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
cs: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
cs: Jméno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
cs: Vzorec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
cs: Hmotnost:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
cs: OpenBabel rozhraní

en: Convert
cs: Převést

en: Open Molecule File
cs: Otevřít soubor molekuly

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: You must select some files first.
cs: Nejdříve musíte vybrat některé filtry.

en: No files selected
cs: Nebyly vybrány žádné soubory

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
cs: Soubor %1 již existuje. Přejete si jej přepsat pokud to bude možné?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
cs: Soubor %1 již existuje -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
cs: Mohu spustit tyto příkazy? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
cs: Soubory pro převod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
cs: Vybr&at vše

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
cs: O&dstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
cs: Přid&at

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
cs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vidíte soubory, které budou převedeny. Použijte tlačítka pro přidání a odebrání souborů.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
cs: Převést z:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
cs: Převést do:
